Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Århus Teater

Listen er endnu ikke komplet.


Århus Teater

1823

02-10-1823, torsdag (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Den Forældreløse og Morderen
 (Til Benefice for Jomfrue Becker)

1825

13-04-1825, onsdag (spillet af Görbing Frank)
 (opførelse nr: ukendt) Criminalprocessen (Bang)
17-04-1825, søndag (spillet af Görbing Frank)
 (opførelse nr: ukendt) Kirkens Band
18-04-1825, mandag (spillet af Görbing Frank)
 (opførelse nr: ukendt) Naturens Datter (andre og Rambach) (Syngestykke)
20-04-1825, onsdag (spillet af Görbing Frank)
 (opførelse nr: ukendt) Lanassa (Plümicke)
22-04-1825, fredag (spillet af Görbing Frank)
 (opførelse nr: ukendt) Kynast (Thiele)
 (Hermed er Subscriptionen endt)

1842

02-10-1842, søndag (spillet af P.J. Titchen)
 (opførelse nr: ukendt) Debutantindens Fader
 El Jaleo de Xeres, Spansk Nationaldands, dandses i Costume af Hr. Søborg
 (opførelse nr: ukendt) Rekruten (Merle m.fl.)

1846

27-03-1846, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Eiaghs Sønner (Brosbøll)

1851

07-11-1851, fredag (spillet af J.P. Miller)
 (opførelse nr: ukendt) En Søndag paa Amager (Heiberg)
 (premiere) Den graa Paletot (Töpfer)
09-11-1851, søndag (spillet af J.P. Miller)
 (opførelse nr: ukendt) Tre for Een (Varin og Chapeau)
 (opførelse nr: ukendt) Rekruten (Merle m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt) Rataplan (Bassompierre og Vizentini)
11-11-1851, tirsdag (spillet af J.P. Miller)
 (premiere) Dronning Marguerites Noveller (Legouvé og Scribe)
 (Formedelst Selskabets korte Ophold bliver dette Stykke kun opført denne ene Gang)

1856

02-11-1856, søndag (spillet af J.P. Miller)
 (opførelse nr: ukendt) Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
 (opførelse nr: ukendt) Ikke en Smule jaloux! (Chapelle og Martin)
03-11-1856, mandag (spillet af J.P. Miller)
 (premiere) Mathilde (Sue og Pyat)

1860

04-06-1860, mandag (spillet på Folketeatret)
 (uden for nummereringen) En Svigersøn under Opsigt (Michel og Labiche)
 (uden for nummereringen) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 To af Fredmanns Epistlar, foredrages af Hr. Mantzius

1869

26-12-1869, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Hexefløjten (Bøgh og fransk)
 (opførelse nr: ukendt) Hr. Volmer i Sorø (Bloch og Bøgh)
 (opførelse nr: ukendt) Naar Katten er ude (Møller)
 (1ste Forestilling af Aarhuus Theaterpersonale under Direction af Aug. Rasmussen)
27-12-1869, mandag
 (opførelse nr: ukendt) En dygtig Moder (Varin og Delaporte)
 (opførelse nr: ukendt) Fritz og Lise (Boisselot)
 (opførelse nr: ukendt) En glædelig Fastelavn (Michel og Maurin)

1870

31-12-1870, lørdag (spillet af Ferd. Schmidt)
 (opførelse nr: ukendt) En Prøve

1871

01-01-1871, søndag (spillet af Ferd. Schmidt)
 (premiere) Nytaarsnat paa Vesterbro (Neumann)
02-01-1871, mandag (spillet af Ferd. Schmidt)
 (opførelse nr:     2) Nytaarsnat paa Vesterbro (Neumann)
03-01-1871, tirsdag (spillet af Ferd. Schmidt)
 (opførelse nr: ukendt) Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
 (premiere) Laan mig en Mark
 (opførelse nr: ukendt) Concerter for Reisende (Duveyrier og Courcy)
20-12-1871, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) En Spurv i Tranedands (Hostrup)
 (Næstsidste Optræden af Hr. Mantzius)
 (Theod. & Fr. Müller)
29-12-1871, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Et Løfte (Görner)
 (opførelse nr: ukendt) Et Giftermaal ved Trommen (Leuven m.fl.)
30-12-1871, lørdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Gjøngehøvdingen (Brosbøll)

1872

01-01-1872, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) En Ødeland eller: Milionær og Tigger (Raimund)
02-01-1872, tirsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Svantevits Datter (Brun og Winther)
14-01-1872, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) En Englænders Kærlighed
 (opførelse nr: ukendt) Verdens Herkules (Belly)
 (opførelse nr: ukendt) Margrethes Drømme (Verconsin)
 (opførelse nr: ukendt) Syv militære Piger (Francis m.fl.)
15-01-1872, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
16-01-1872, tirsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) En Caprice (Bøgh)
 (premiere) Et Kys (Hindberg)
 (opførelse nr: ukendt) Syv militære Piger (Francis m.fl.)
17-01-1872, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
 (opførelse nr: ukendt) Peer paa Forpost (Overskou)
19-01-1872, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Bajads (Dennery og Fournier)
 (Benefice for Hr. R. Müller)
22-01-1872, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     2) Et Kys (Hindberg)
23-01-1872, tirsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
24-01-1872, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt) Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
26-01-1872, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Gjøngehøvdingen (Brosbøll)
 (Svend Povelsen: Hr. Schytte, som Gjæst)
28-01-1872, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Fra Gaden (Siraudin og Moinaux)
 (opførelse nr: ukendt) Et Kys (Hindberg)
 (opførelse nr: ukendt) Nej! (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt) Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
29-01-1872, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Svantevits Datter (Brun og Winther)
30-01-1872, tirsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Svantevits Datter (Brun og Winther)
31-01-1872, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Tante Rose & Kompagni (Chivot og Duru)
 (opførelse nr: ukendt) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
 (Benefice for Hr. Fr. Müller)
01-02-1872, torsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Bajads (Dennery og Fournier)
02-02-1872, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Tante Rose & Kompagni (Chivot og Duru)
 (opførelse nr: ukendt) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
05-02-1872, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (premiere) Ægteskabspolitik (Thornam)
07-02-1872, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Pigen i Lyon (Bulwer-Lytton)
 (opførelse nr: ukendt) Landliv (Faber)
 (Benefice for Hr. Chr. Møller)
08-02-1872, torsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Tante Rose & Kompagni (Chivot og Duru)
 (opførelse nr: ukendt) Et Kys (Hindberg)
17-03-1872, søndag
 Intermezzo i Bugtalerkunsten samt physiognomisk Fremstilling, af Prof. Foersom
 (opførelse nr: ukendt) Harlequin mechanisk Statue (Casorti) (Pantomime)
 Productioner i den nyere Salon-Magi
 (opførelse nr: ukendt) Harlequin som Dværg (Busholm) (Pantomime)
 (Det Volkersenske Pantomime-Selskab fra Kjøbenhavns Sommertivioli i Forening med Magikeren og Bugtaleren Prof. Foersom fra Kjøbenhavn)
20-03-1872, onsdag
 (Det Volkersenske Pantomime-Selskab fra Kjøbenhavns Sommertivioli i Forening med Magikeren og Bugtaleren Prof. Foersom fra Kjøbenhavn)
22-03-1872, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det Volkersenske Pantomime-Selskab fra Kjøbenhavns Sommertivioli i Forening med Magikeren og Bugtaleren Prof. Foersom fra Kjøbenhavn
24-03-1872, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det Volkersenske Pantomime-Selskab fra Kjøbenhavns Sommertivioli i Forening med Magikeren og Bugtaleren Prof. Foersom fra Kjøbenhavn
30-10-1872, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Onkel (Benedix)
 (premiere) Ikke rigtig klog (fransk)
 (Syvende Forestilling af Odense Theaterpersonale)
03-11-1872, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Esmeralda (Hugo)
 (Niende Forestilling af Odense Theaterpersonale)
04-11-1872, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Esmeralda (Hugo)
 (Tiende Forestilling af Odense Theaterpersonale)
06-12-1872, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 (Benefice for Hr. og Fru Reith)
08-12-1872, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 (31te Forestilling af Odense Theaterpersonale)
09-12-1872, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) De to Døve (Moinaux)
 (opførelse nr: ukendt) Hr. Fiks Gardinprædikener (Moser)
 (opførelse nr: ukendt) Plader (Wengel)
 (32te Forestilling af Odense Theaterpersonale)

1873

08-02-1873, lørdag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Gaasen med de gyldne Æg
 (opførelse nr: ukendt) Ene Hjemme!
 (opførelse nr: ukendt) Nytaarsrevuen
 (Forestilling for Landboerne)
19-10-1873, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) En arrig Kvinde (Shakespeare)
 (opførelse nr: ukendt) Perle (Leuven og Pitaud)
 (Odense Theaterpersonale)
20-10-1873, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (premiere) Madame Angots Datter
27-10-1873, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Feiltagelserne (Goldsmith)
 (premiere) Bryllup i Udsigt (Renard)
01-11-1873, lørdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt) En arrig Kvinde (Shakespeare)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt) Perle (Leuven og Pitaud)
(Eftermiddag)  (Forestilling for Landboere, Kl. 2 Efterm.)
03-12-1873, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) En Fortid (Chievitz m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt) To Romancer
 (opførelse nr: ukendt) Kalifen paa Aftenvisit eller Karnevalet i Grønnegade (Bøgh m.fl.)
 (Benefice for Fru Reith)
04-12-1873, torsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) En arrig Kvinde (Shakespeare)
 (opførelse nr: ukendt) Syv militære Piger (Francis m.fl.)
05-12-1873, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 Forestillingen maatte indstilles paa Grund af Frøken Lewinis Sygdom
07-12-1873, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Saa inviterer jeg Obersten (Labiche og Michel)
 (opførelse nr: ukendt) Tre Hatte (Hennequin)
 (opførelse nr: ukendt) De to Døve (Moinaux)
 (opførelse nr: ukendt) Kalifen paa Aftenvisit eller Karnevalet i Grønnegade (Bøgh m.fl.)
08-12-1873, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Brud og Pavekrone (Goubaux m.fl.)
09-12-1873, tirsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 Paa Grund af Fru Dalls Sygdom blev Forestillingen indstillet
10-12-1873, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (premiere) Tordenvejr (Hostrup)
11-12-1873, torsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     2, forrige) Tordenvejr (Hostrup)
 (Sidste Forestilling)

1874

04-10-1874, søndag
 (opførelse nr: ukendt) De Nygifte (Bjørnson)
 (opførelse nr: ukendt) En Søn af Folket (Bayard og Vanderburch)
 (opførelse nr: ukendt) Violinspilleren (Mestépès m.fl.)
 (Under D. Hansens Direction)
05-10-1874, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Livets Skole (ukendt)
 (Under D. Hansens Direction)
30-01-1874, fredag (spillet af Cortes's Selskab)
 (premiere) Fru Inger til Østeraad (Ibsen)
04-02-1874, onsdag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Fru Inger til Østeraad (Ibsen)

1875

04-01-1875, mandag (spillet af Cortes's Selskab)
 (premiere) Ultimo (Moser)
08-01-1875, fredag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Ultimo (Moser)
10-01-1875, søndag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Ultimo (Moser)
02-02-1875, tirsdag (spillet af Cortes's Selskab)
 (premiere) Sfinxen (Feuillet)
 (opførelse nr: ukendt) To Romancer
 (opførelse nr: ukendt) Bruden paa Staburet (Schulze)
03-02-1875, onsdag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr:     2) Sfinxen (Feuillet)
 (opførelse nr: ukendt) Soireen i Laxegade (Offenbach m.fl.)
12-02-1875, fredag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Naar Damer føre Krig (Scribe og Legouvé)
 (opførelse nr: ukendt) En Kamp i Kjærlighed (Scribe og Legouvé)
 (opførelse nr: ukendt) Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
03-03-1875, onsdag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Hærmændene paa Helgeland (Ibsen)
 (opførelse nr: ukendt) Lazarilla (Bay m.fl.) (Syngestykke)
31-03-1875, onsdag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Det første graa Haar (Feuillet)
 (opførelse nr: ukendt) To Turtelduer (Huillier)
 (premiere) Hendes Velærværdighed (uidentificeret)
 (opførelse nr: ukendt) Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
 (Sidste Forestilling)
04-04-1875, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Orpheus i Underverdenen (Crémieux)
05-04-1875, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 Ingen Forestilling
06-04-1875, tirsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (premiere) Hverken Fætter eller Kusine (ukendt)
 (opførelse nr: ukendt) Gamle Minder (Duveyrier og Pinel)
 (premiere) Et Bryllup i Katakomberne (Syngestykke)
07-04-1875, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     2) Hverken Fætter eller Kusine (ukendt)
 (opførelse nr: ukendt) Den unge Gudmoder (Scribe m.fl.)
 (opførelse nr:     2) Et Bryllup i Katakomberne (Syngestykke)
09-04-1875, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Lucifers Minister (Marcussen og Grün)
 (Benefice for Frøken Berg)
11-04-1875, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Peter Sørensen (Salingré)
 (opførelse nr: ukendt) Et Bryllup i Katakomberne (Syngestykke)
13-04-1875, tirsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (premiere) Min egen Dreng (Arronge)
14-04-1875, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     2, forrige) Min egen Dreng (Arronge)
16-04-1875, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     3) Min egen Dreng (Arronge)
18-04-1875, søndag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     4) Min egen Dreng (Arronge)
19-04-1875, mandag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     5) Min egen Dreng (Arronge)
20-04-1875, tirsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     3) Hverken Fætter eller Kusine (ukendt)
 (opførelse nr: ukendt) Peter Sørensen (Salingré)
21-04-1875, onsdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr:     6) Min egen Dreng (Arronge)
 (Sidste Forestilling)

1877

13-02-1877, tirsdag (spillet af Cortes's Selskab)
 (premiere) Maskeraden med tilhørende Intermedium (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Herskab og Tjenerskab (Basté og Deslandes)
14-02-1877, onsdag (spillet af Cortes's Selskab)
 (premiere) A-ing-fo-hi (Holst)
 (premiere) Naar man har Fanden til Morbroder (Møller og Faber)
 (opførelse nr: ukendt) Den graa Paletot (Töpfer)

1881

09-12-1881, fredag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Kjærlighed og Diplomati (Fournier)
 (premiere) En Agent søges (Moser)
10-12-1881, lørdag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
11-12-1881, søndag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
13-12-1881, tirsdag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) En Evadatter (Andersen)
 (opførelse nr: ukendt) Lad os skilles ad! (Sardou og Najac)

1882

03-02-1882, fredag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Andrea (Sardou)
 (opførelse nr: ukendt) Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
04-02-1882, lørdag (spillet af Theod. & Fr. Müller)
 (opførelse nr: ukendt) Greven af Monte-Christo (Dumas og Maquet)
 (Forestiling for Landboere, Kl. 1½)

1885

05-02-1885, torsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) Den forvandlede Brudgom (Holberg)
18-06-1885, torsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (premiere) Nitouche-Tourneen (Meilhac og Millaud)

1886

03-03-1886, onsdag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 Forestillingen aflyst
 (Aalborg Theaterpersonale)
04-03-1886, torsdag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) En Børsbaron (Görner)
09-03-1886, tirsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) Fregatkaptainen (Livry m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
 (Benefice for Hr. og Fru Kreutz)
10-03-1886, onsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) Fabrikanten (Ohnet)
11-03-1886, torsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) En Tur til Maanen (Vanloo m.fl.)
12-03-1886, fredag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) En Tur til Maanen (Vanloo m.fl.)
13-03-1886, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) En Tur til Maanen (Vanloo m.fl.)
 (Landboforestilling, kl. 2)
11-04-1886, søndag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Et Vaisenhusbarn (Møller)
 (opførelse nr: ukendt) Paa Farten (Hansen)
 (opførelse nr: ukendt) Soldaterløjer (Hostrup)

1888

22-01-1888, søndag
 (premiere) Dansk og Tysk (Birck)

1890

ukendt dato, (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (premiere) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
12-10-1890, søndag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
19-10-1890, søndag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (premiere) Kong Kandaules Æventyr (Meilhac og Halévy)
25-10-1890, lørdag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (premiere) I Provinsen (Esmann)
10-12-1890, onsdag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (premiere) Fra Sangerfesten i Aarhus (Neumann)
26-12-1890, fredag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 (opførelse nr: ukendt) Han kommer fra Pasteur (Fristrup)

1891

24-01-1891, lørdag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
01-02-1891, søndag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (premiere) Stanley i det mørkeste Afrika (undersøges)
02-02-1891, mandag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (opførelse nr:     2) Stanley i det mørkeste Afrika (undersøges)
03-02-1891, tirsdag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (opførelse nr:     3) Stanley i det mørkeste Afrika (undersøges)
04-02-1891, onsdag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (opførelse nr:     4) Stanley i det mørkeste Afrika (undersøges)
05-02-1891, torsdag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (opførelse nr:     5) Stanley i det mørkeste Afrika (undersøges)
07-02-1891, lørdag (spillet af Vilhelm Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Stanley i det mørkeste Afrika (undersøges)
 (Landboforestilling, Kl. 1½)

1892

01-09-1892, torsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) [Cajus Bruuns Selskab] Den kære Familie (Esmann)
 (opførelse nr: ukendt) [Cajus Bruuns Selskab] Tusind og én Nat (Drachmann)
16-09-1892, fredag (spillet af Ukendt gruppe)
 Det glade Kjøbenhavn
 (opførelse nr: ukendt) Kulhandlerne (Gille og Costé)
 (Odense Theaters Personale (Direktør: Aug. Rasmussen))
30-12-1892, fredag (spillet på Morskabstheatret (Frederiksberg))
 [Forestilling]

1893

24-09-1893, søndag (spillet af Jacobsen, Jul.)
 (opførelse nr: ukendt) Det første graa Haar (Feuillet)
 (opførelse nr: ukendt) Monsieur Alphonse (Dumas)
 (opførelse nr: ukendt) Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
25-09-1893, mandag (spillet af Jacobsen, Jul.)
 (opførelse nr: ukendt) Det første graa Haar (Feuillet)
 (opførelse nr: ukendt) Monsieur Alphonse (Dumas)
 (opførelse nr: ukendt) Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
08-10-1893, søndag
 (premiere, næste) Toplærken (Wildenbruch)
09-10-1893, mandag
 (opførelse nr:     2, forrige) Toplærken (Wildenbruch)

1894

18-03-1894, søndag (spillet af Cortes's Selskab)
 (premiere) Den vantro Thomas (Laufs og Jacoby)

1895

04-01-1895, fredag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Lillemo'er (Meilhac og Halévy)
 (opførelse nr: ukendt) Den vantro Thomas (Laufs og Jacoby)
06-01-1895, søndag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
07-01-1895, mandag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
17-02-1895, søndag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Texas Jack (Hoyt)
15-04-1895, mandag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
17-04-1895, onsdag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
18-04-1895, torsdag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
19-04-1895, fredag (spillet af Julius Petersens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)

1896

12-04-1896, søndag
 (premiere, næste) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 (Aalborg Theaterpersonale)
13-04-1896, mandag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
14-04-1896, tirsdag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
15-04-1896, onsdag
 (opførelse nr:     4, forrige, senere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)

1899

12-02-1899, søndag (spillet af Albert Helsengreen-Turnéen)
 (premiere) Den kjære Svigermama (Eilersgaard)
 (opførelse nr: ukendt) En Forlovelse ved Lygteskin (Carré og Battu)
 (premiere) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
13-02-1899, mandag (spillet af Albert Helsengreen-Turnéen)
 (opførelse nr: ukendt) Landmandsliv (Reuter)
10-12-1899, søndag (spillet af Aug. Rasmussen)
 (premiere) Den kinesiske Vase (Birck)
17-12-1899, søndag (spillet af Carl Henriksens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Elverhøj (Med Eneret) (Heiberg)
18-12-1899, mandag (spillet af Carl Henriksens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Elverhøj (Med Eneret) (Heiberg)
19-12-1899, tirsdag (spillet af Carl Henriksens Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Bodil (Eneret) (Malling)
 (Benefice for Frk. Julie Lorentzen)

1900


Sęson 1900-01 (Nr. 1)

15-09-1900, lørdag
 Niels W. Gade: Ossian Ouverture
 (premiere, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 [Mellemaktsmusik:] Edv. Grieg: Fra Holbergs Tid (suite i gl. Stil)
 (premiere, næste) Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
16-09-1900, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
17-09-1900, mandag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
18-09-1900, tirsdag
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
19-09-1900, onsdag
 (opførelse nr:     5, forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:     5, forrige, næste) Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
20-09-1900, torsdag
 (premiere, næste) Sparekassen (Hertz)
 (premiere, næste) Nej (Heiberg)
21-09-1900, fredag
 (premiere, næste) Harlekins Omvendelse (Rode)
23-09-1900, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Nej (Heiberg)
24-09-1900, mandag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Harlekins Omvendelse (Rode)
25-09-1900, tirsdag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Nej (Heiberg)
26-09-1900, onsdag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Harlekins Omvendelse (Rode)
27-09-1900, torsdag
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) Nej (Heiberg)
28-09-1900, fredag
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) Harlekins Omvendelse (Rode)
29-09-1900, lørdag
 (opførelse nr:     5, forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:     5, forrige, næste) Nej (Heiberg)
30-09-1900, søndag
 (opførelse nr:     5, forrige, næste) Harlekins Omvendelse (Rode)
01-10-1900, mandag
 (opførelse nr:     6, forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:     6, forrige, næste) Nej (Heiberg)
02-10-1900, tirsdag
 (opførelse nr:     7, forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:     7, forrige, senere) Nej (Heiberg)
03-10-1900, onsdag
 (opførelse nr:     6, forrige) Harlekins Omvendelse (Rode)
04-10-1900, torsdag
 (opførelse nr:     6, forrige, senere) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:     6, forrige, næste) Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
05-10-1900, fredag
 (premiere, næste) En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
07-10-1900, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
08-10-1900, mandag
 (opførelse nr:     8, forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:     7, forrige, senere) Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
09-10-1900, tirsdag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
10-10-1900, onsdag
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
11-10-1900, torsdag
 (opførelse nr:     5, forrige, næste) En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
12-10-1900, fredag
 (premiere, næste) Et Sølvbryllup (Gad)
13-10-1900, lørdag
 (opførelse nr:     6, forrige, næste) En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
14-10-1900, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Et Sølvbryllup (Gad)
15-10-1900, mandag
 (opførelse nr:     7, forrige) En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
16-10-1900, tirsdag
 (opførelse nr:     9, forrige, senere) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
17-10-1900, onsdag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Et Sølvbryllup (Gad)
18-10-1900, torsdag
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) Et Sølvbryllup (Gad)
19-10-1900, fredag
 (opførelse nr:     5, forrige, næste) Et Sølvbryllup (Gad)
21-10-1900, søndag
 (opførelse nr:     6, forrige, næste) Et Sølvbryllup (Gad)
22-10-1900, mandag
 (opførelse nr:     7, forrige, næste) Et Sølvbryllup (Gad)
23-10-1900, tirsdag
 (opførelse nr:     8, forrige, næste) Et Sølvbryllup (Gad)
24-10-1900, onsdag
 (opførelse nr:     9, forrige, senere) Et Sølvbryllup (Gad)
25-10-1900, torsdag
 (premiere, senere) Genboerne (Hostrup)
01-11-1900, torsdag
 (premiere) Amoriner (Reumert)
 (premiere, senere) Redaktionssekretæren (Bøgh)
14-11-1900, onsdag
 (ufuldstændig opførelse) Correggio [1.-3. Akt] (Oehlenschläger)
16-11-1900, fredag
 (premiere) Arbejderliv (Manuel)
 (premiere) César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
29-11-1900, torsdag
 (premiere) Wuthhorn (Gjellerup)
03-12-1900, mandag
 (premiere) Da han var ung (Erslev)
26-12-1900, onsdag
 (premiere, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)

1901

11-01-1901, fredag
 (premiere) Gamle Minder (Duveyrier og Pinel)
 (premiere, senere) En Bryllupsdag (Wolters og Schaup)
25-01-1901, fredag
 (premiere) Bæverskindspelsen (Hauptmann)
03-02-1901, søndag
 (premiere, senere) Kvinder (Larsen)
 (premiere, senere) Den hvide Handske (Marer)
 (premiere, senere) Feriegæster (Hostrup)
15-02-1901, fredag
 (premiere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
01-03-1901, fredag
 (premiere) Tordenskjold (Oehlenschläger og Berggreen)
17-03-1901, søndag
 (premiere) Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
10-04-1901, onsdag
 (premiere) Tummelumsen (Wied og Fristrup)
21-04-1901, søndag
 (premiere) Søstre (Harboe)
01-05-1901, onsdag
 (premiere, senere) Anna Raage (Hoffmeyer)
 (premiere, senere) Den indbildt Syge (Molière)
14-05-1901, tirsdag
 (premiere, næste) Marie Magdalene (Hebbel)
15-05-1901, onsdag
 (opførelse nr:     2, forrige) Marie Magdalene (Hebbel)

Sęson 1901-02 (Nr. 2)

01-09-1901, søndag
 (premiere) Mester og Lærling (Hostrup)
02-09-1901, mandag
 (premiere) Inden Døre (Thoresen)
04-09-1901, onsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Anna Råge (Hoffmeyer)
 (opførelse nr:     8, tidligere, senere) Den indbildt Syge (Molière)
13-09-1901, fredag
 (premiere) Wolle Krogh (Skjoldborg)
 (premiere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
20-09-1901, fredag
 (premiere, senere) Det lykkelige Skibbrud (Holberg)
 (premiere) Mara (Hummel og Delmar)
04-10-1901, fredag
 (premiere) Formaaende Venner (Malling)
06-10-1901, søndag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Den hvide Handske (Marer)
11-10-1901, fredag
 (premiere) Kabale og Kærlighed (Schiller)
24-10-1901, torsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere, senere) Et Sølvbryllup (Gad)
25-10-1901, fredag
 (premiere) En Ægteskabsfjende (Eilersgaard)
 (premiere) Sommerfuglevinger (Anonym)
 (premiere, senere) Julestuen (Holberg)
31-10-1901, torsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Genboerne (Hostrup)
01-11-1901, fredag
 (premiere) Man tænker da først paa sig selv (undersøges)
08-11-1901, fredag
 (opførelse nr:     6, tidligere) En Bryllupsdag (Wolters og Schaup)
 (premiere) Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
14-11-1901, torsdag
 (premiere) Hakon Jarl hin Rige (Oehlenschläger)
27-11-1901, onsdag
 (premiere) Mikadoen (Gilbert)
09-12-1901, mandag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Kvinder (Larsen)
12-12-1901, torsdag
 (premiere) Tordenvejr (Hostrup)
26-12-1901, torsdag
 (premiere, senere) Elverhøj (Heiberg)

1902

ukendt dato,
 (premiere) Lille Gud Amor (Marer)
17-01-1902, fredag
 (premiere) Agnes Jordan (Hirschfeld)
28-01-1902, tirsdag
 (premiere) Den forbudne Frugt (Sardou)
07-02-1902, fredag
 (premiere, senere) Kameliadamen (Dumas)
14-02-1902, fredag
 (premiere) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
02-03-1902, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
07-03-1902, fredag
 (premiere) Nemesis (Pinero)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Intrigerne (Hostrup)
23-03-1902, søndag
 (premiere, senere) Lad os skilles (Sardou og Najac)
06-04-1902, søndag
 (premiere, senere) Pak (Overskou)
15-04-1902, tirsdag
 (premiere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)
27-04-1902, søndag
 (premiere) En Forlovelse (Brandes)
 (premiere, senere) Fru Mimi (Wied)

Sęson 1902-03 (Nr. 3)

31-08-1902, søndag
 (premiere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (premiere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
03-09-1902, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lad os skilles (Sardou og Najac)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fru Mimi (Wied)
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
12-09-1902, fredag
 (premiere) De stille Stuer (Lange)
18-09-1902, torsdag
 (premiere) Gnisten (Pailleron)
 (premiere, senere) En Bryllupsaften (Nansen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Røverne (Meilhac og Halévy)
 (Nathansens 25 Aars Jubilæum)
21-09-1902, søndag
 (premiere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
05-10-1902, søndag
 (premiere) Haabet
17-10-1902, fredag
 (premiere, senere) Orpheus i Underverdenen (Crémieux)
22-10-1902, onsdag
 (opførelse nr:   15, forrige, senere) Genboerne (Hostrup)
05-11-1902, onsdag
 (premiere) Den gamle Pavillon (Wied)
14-11-1902, fredag
 (premiere) Dronning Margrethe (Oehlenschläger)
29-11-1902, lørdag
 (premiere, senere) Moderate Løjer (Benzon)
08-12-1902, mandag
 (premiere, senere) En Fallit (Bjørnson)
26-12-1902, fredag
 (premiere, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
29-12-1902, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erasmus Montanus (Holberg)

1903

06-01-1903, tirsdag
 (premiere) En Vilje (Møller)
 (premiere) Tak (Bøgh)
16-01-1903, fredag
 (premiere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
27-01-1903, tirsdag
 (premiere) Kong Erik og de Fredløse (Østergaard)
01-03-1903, søndag
 (premiere, senere) Hans Højhed (Meyer-Förster)
13-03-1903, fredag
 (premiere) Flachsmanns Skole (Schmidt)
20-03-1903, fredag
 (premiere, senere) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
15-04-1903, onsdag
 (premiere) Advokat Scarli (Giacosa)
18-04-1903, lørdag
 (premiere) Hjemme igen (Harboe)
08-05-1903, fredag
 (premiere, senere) Brødre (Bang)
 (opførelse nr:   10, tidligere, senere) Den indbildt Syge (Molière)
ukendt dato,
 (opførelse nr:     4, tidligere) Brødre (Bang)

Sęson 1903-04 (Nr. 4)

21-08-1903, fredag
 (opførelse nr:   20, tidligere, senere) Et Sølvbryllup (Gad)
30-08-1903, søndag
 (premiere) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
11-09-1903, fredag
 (premiere) Grøns Fødselsdag (Andersen)
20-09-1903, søndag
 (premiere) En Guldbryllupsaften (Neumann og Rosenberg)
 (premiere) De Fattiges Dyrehave (Hertz)
25-09-1903, fredag
 (premiere) Røverne (Schiller)
07-10-1903, onsdag
 (premiere) Fangen paa Zenda (Hawkins)
23-10-1903, fredag
 (premiere) En Skandale (Benzon)
01-11-1903, søndag
 (premiere, senere) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
27-11-1903, fredag
 (premiere) En Forbryder (Lange)
03-12-1903, torsdag
 (premiere, senere) Mascarade (Holberg)
06-12-1903, søndag
 (opførelse nr:   12, tidligere, senere) En Bryllupsaften (Nansen)
 (premiere) En Fløjtesolo (Bilhaud)
26-12-1903, lørdag
 (premiere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)

1904

08-01-1904, fredag
 (premiere) Gamle Ungkarle (Sardou)
17-01-1904, søndag
 (premiere, senere) Svend Dyrings Hus (Hertz)
07-02-1904, søndag
 (premiere) Hverdagsfolk (Holst)
14-02-1904, søndag
 (premiere) Madkærester (Brough og Halliday)
21-02-1904, søndag
 (premiere) Højgaards Pensionat (Reumert)
01-03-1904, tirsdag
 (premiere, senere) Tante Cramers Testamente (Høyer)
18-03-1904, fredag
 (premiere, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)
15-04-1904, fredag
 (opførelse nr:     4, tidligere) Kameliadamen (Dumas)
19-04-1904, tirsdag
 (premiere) Under Snefog (Hostrup)
25-04-1904, mandag
 (premiere, senere) Den kære Familie (Esmann)
01-05-1904, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
11-05-1904, onsdag
 (premiere) Forretning er Forretning (Mirbeau)
13-05-1904, fredag
 (premiere) De to Armringe (Oehlenschläger)
 (premiere, senere) De Usynlige (Holberg)

Sęson 1904-05 (Nr. 5)

21-08-1904, søndag
 (premiere, senere) Den pantsatte Bondedreng (Holberg)
 (premiere) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
22-08-1904, mandag
 (premiere) Med det gode (Pailleron)
 (premiere) Et Opgør (Wied)
ukendt dato,
 (opførelse nr:   21, tidligere) En Bryllupsaften (Nansen)
01-09-1904, torsdag
 (premiere, senere) Familien Jensen (Høyer)
16-09-1904, fredag
 (premiere) Huset Bonardon (Mitchell)
 (premiere) Theaterbanditterne (Dupeuty og Bourget)
25-09-1904, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
30-09-1904, fredag
 (opførelse nr:     9, tidligere, senere) Den kære Familie (Esmann)
06-10-1904, torsdag
 (premiere, senere) Ridderen af Randers Bro (Brun)
30-10-1904, søndag
 (premiere) Dronningens Jagtslot (Harboe)
 (premiere) Anne Lise (Kirkegaard)
 (premiere) En Pokkers Tøs (Deligny)
08-11-1904, tirsdag
 (premiere, senere) Ungdomsleg (Hansen)
20-11-1904, søndag
 (premiere, senere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
04-12-1904, søndag
 (premiere) Tvillingerne (Reumert)
13-12-1904, tirsdag
 (premiere, senere) Den lille Pige med Svovlstikkerne (Syngestykke)
26-12-1904, mandag
 (premiere, senere) Der var engang - (Drachmann)

1905

15-01-1905, søndag
 (premiere, senere) Landmandsliv (Reuter)
04-02-1905, lørdag
 Konference af Herman Bang
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De Usynlige (Holberg)
 (premiere, senere) Tersløsegaard (Hansen og Bähncke)
05-02-1905, søndag
 (premiere) Et københavnsk Hjem (Boeck)
12-02-1905, søndag
 (opførelse nr:     3, tidligere) De Usynlige (Holberg)
13-02-1905, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tersløsegaard (Hansen og Bähncke)
17-02-1905, fredag
 (premiere) Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
03-03-1905, fredag
 (premiere) Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
19-03-1905, søndag
 (premiere) Radikaleren (Rosenberg)
02-04-1905, søndag
 (premiere) Den fattige Drengs Eventyr (Drachmann)
 (premiere) Den nye Barselstue (Andersen)
 (Festforestilling til H.C. Andersens hundredårsdag)
14-04-1905, fredag
 (premiere) Landlov (Nielsen)
30-04-1905, søndag
 (premiere, senere) Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
12-05-1905, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Gulddaasen (Olufsen)
17-05-1905, onsdag
 (premiere, senere) Gulddaasen (Olufsen)

Sęson 1905-06 (Nr. 6)

27-08-1905, søndag
 (premiere) En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
08-09-1905, fredag
 (premiere) Rosa og Rosita (Andersen)
 (premiere) De Forlovede (Møller)
17-09-1905, søndag
 (premiere) Livets Maskerade (Fulda)
01-10-1905, søndag
 (premiere) Forhus og Baghus (Sudermann)
10-10-1905, tirsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere, senere) Et Sølvbryllup (Gad)
15-10-1905, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
27-10-1905, fredag
 (opførelse nr:   23, tidligere, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
09-11-1905, torsdag
 (premiere) Domklokkerne (Liisberg)
29-11-1905, onsdag
 (premiere, senere) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
26-12-1905, tirsdag
 (premiere, senere) De smaa Landstrygere (Decourcelles)

1906

06-01-1906, lørdag
 (premiere, senere) Efter Middagen (Keller)
14-01-1906, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Efter Middagen (Keller)
 (premiere) Farinelli (Pitaud m.fl.)
28-01-1906, søndag
 (premiere) Erik og Abel (Oehlenschläger)
06-02-1906, tirsdag
 (premiere) Scenens Børn (Høyer)
13-02-1906, tirsdag
 (opførelse nr:     4, tidligere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
16-02-1906, fredag
 (premiere) Fader og Søn (Esmann)
25-02-1906, søndag
 (premiere, senere) Min egen Dreng (Arronge)
11-03-1906, søndag
 (premiere, senere) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
25-03-1906, søndag
 (premiere) Byen ved Havet (Rosenberg)
08-04-1906, søndag
 (premiere) Haneben (Reumert)
 (premiere) Mor har Ret (Nathansen)
02-05-1906, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lad os skilles (Sardou og Najac)
07-05-1906, mandag
 (premiere) Agnete (Skram)
19-08-1906, søndag
 Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
 (uden for nummereringen, senere) Alexander den Store (Esmann)
 (uden for nummereringen, senere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
 (uden for nummereringen, senere) Trilby (Maurier)
20-08-1906, mandag
 Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
21-08-1906, tirsdag
 Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
22-08-1906, onsdag
 Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
23-08-1906, torsdag
 Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
24-08-1906, fredag
 Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
25-08-1906, lørdag
 Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
 (uden for nummereringen, tidligere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)

Sęson 1906-07 (Nr. 7)

02-09-1906, søndag
 (premiere, senere) Trold kan tæmmes (Shakespeare)
09-09-1906, søndag
 (premiere) Gringoire (Banville)
 (premiere, senere) Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
19-09-1906, onsdag
 (premiere) Lette Dragoner (Zeemann)
02-10-1906, tirsdag
 (opførelse nr:   21, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
09-10-1906, tirsdag
 (premiere) Strandby Folk (Drachmann)
23-10-1906, tirsdag
 (premiere) Den mystiske Arv (Gad)
11-11-1906, søndag
 (premiere) Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
25-11-1906, søndag
 (premiere, senere) Tappenstreg (Beyerlein)
09-12-1906, søndag
 (premiere) Mefistofeles (Kneisel)
26-12-1906, onsdag
 (premiere) Boccaccio (Zell m.fl.)

1907

13-01-1907, søndag
 (premiere, senere) Skærsild (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
27-01-1907, søndag
 (premiere, senere) Oliver Twist (Dickens og Carr)
13-02-1907, onsdag
 (premiere, senere) Tjenestefolk (Benedix)
 (premiere) De danske i Paris (Heiberg)
28-02-1907, torsdag
 (premiere) Under Enevælden (Hostrup)
10-03-1907, søndag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
22-03-1907, fredag
 (premiere) Ranke Viljer (Wied)
03-04-1907, onsdag
 (premiere) Stor i Skrøbelighed (Betzonich)
 (premiere, senere) Aprilsnarrene (Heiberg)
14-04-1907, søndag
 (premiere) Løgnens Ansigter (Rye)
10-05-1907, fredag
 (premiere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
13-05-1907, mandag
 (premiere) Den gode Borger (Nathansen)

Sęson 1907-08 (Nr. 8)

01-09-1907, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
10-09-1907, tirsdag
 (premiere, senere) Charleys Tante (Thomas)
29-09-1907, søndag
 (premiere, senere) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
27-10-1907, søndag
 (premiere) Den Kærlighed! Den Kærlighed! (Leffler)
 (premiere) Deklarationen (Richardt)
03-11-1907, søndag
 (premiere, senere) Othello (Shakespeare)
17-11-1907, søndag
 (premiere) Standens Ære (Høyer)
01-12-1907, søndag
 (premiere) Sportsmænd (Benzon)
26-12-1907, torsdag
 (premiere) De blaa Husarer (Kadelburg og Skowronnek)

1908

12-01-1908, søndag
 (premiere, senere) Huset i Orden (Pinero)
26-01-1908, søndag
 (premiere) Den eneste Redning (Will m.fl.)
02-02-1908, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere, senere) Sparekassen (Hertz)
09-02-1908, søndag
 (premiere) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
25-02-1908, tirsdag
 (premiere) Clairettes 28 Dage (Raymond m.fl.)
15-03-1908, søndag
 (premiere, senere) Willemoes (Nielsen)
29-03-1908, søndag
 (premiere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
20-04-1908, mandag
 (premiere) Morbus Tellermann (Rode)

Sęson 1908-09 (Nr. 9)

30-08-1908, søndag
 (premiere) Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
05-09-1908, lørdag
 (premiere, senere) Den røde Hane (Rosenkrantz)
11-09-1908, fredag
 (premiere, senere) Ideale Magter (Skjoldborg)
20-09-1908, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
04-10-1908, søndag
 (premiere) Hvor man keder sig (Pailleron)
18-10-1908, søndag
 (premiere) Madame Sherry (Felix m.fl.)
07-11-1908, lørdag
 (premiere) Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
08-11-1908, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere, senere) Huset i Orden (Pinero)
18-11-1908, onsdag
 (premiere, senere) Ambrosius (Molbech)
27-11-1908, fredag
 (opførelse nr:   39, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
03-12-1908, torsdag
 (premiere) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
26-12-1908, lørdag
 (premiere) Da vi var en og tyve (Esmond)

1909

10-01-1909, søndag
 (premiere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
03-02-1909, onsdag
 (premiere, senere) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
11-02-1909, torsdag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Willemoes (Nielsen)
19-02-1909, fredag
 (premiere, senere) Første Violin (Wied og Petersen)
05-03-1909, fredag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Tappenstreg (Beyerlein)
21-03-1909, søndag
 (premiere, senere) Bertran de Born (Recke)
12-04-1909, mandag
 (premiere, senere) Hvem er hun? (Bisson)
26-04-1909, mandag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
02-05-1909, søndag
 (premiere, senere) Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)

Sęson 1909-10 (Nr. 10)

13-08-1909, fredag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Bertran de Born (Recke)
17-08-1909, tirsdag
 (opførelse nr:   54, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
20-08-1909, fredag
 (premiere) Kongen (Caillavet m.fl.)
ukendt dato,
 (opførelse nr:   26, tidligere) Brødrene Hansen (Høyer)
01-09-1909, onsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Hvem er hun? (Bisson)
07-09-1909, tirsdag
 (opførelse nr:   28, tidligere, senere) Ambrosius (Molbech)
09-09-1909, torsdag
 (premiere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
12-10-1909, tirsdag
 (premiere) Når den ny Vin blomstrer (Bjørnson)
17-10-1909, søndag
 (opførelse nr:     6, tidligere) Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
20-10-1909, onsdag
 (premiere, senere) Daniel Hertz (Nathansen)
05-11-1909, fredag
 (premiere) Renæssance (Drachmann og Lange-Müller)
07-11-1909, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Den røde Hane (Rosenkrantz)
14-11-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   15, forrige) Den røde Hane (Rosenkrantz)
(Aften)  (premiere, senere) Ulvens Søn (Aakjær)
21-11-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ulvens Søn (Aakjær)
26-11-1909, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ulvens Søn (Aakjær)
28-11-1909, søndag
 (premiere) En fattig ung Mands Eventyr (Feuillet)
03-12-1909, fredag
 (opførelse nr:     4, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
13-12-1909, mandag
 (opførelse nr:   17, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1909, søndag
 (premiere, senere) Kean (Dumas m.fl.)

1910

14-01-1910, fredag
 (premiere) Karen Borneman (Bergstrøm)
23-01-1910, søndag
 (premiere) Sne (Bauditz)
28-01-1910, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kean (Dumas m.fl.)
 (Martinius Nielsen som Gæst)
13-02-1910, søndag
 (opførelse nr:   27, tidligere) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
06-03-1910, søndag
 (premiere) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
15-03-1910, tirsdag
 (premiere, senere) Paria (Strindberg og Hansson)
18-03-1910, fredag
 (premiere, senere) Fruentimmerskolen (Molière)
30-03-1910, onsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
02-04-1910, lørdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Ulvens Søn (Aakjær)
17-04-1910, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere, senere) Hans Højhed (Meyer-Förster)
26-04-1910, tirsdag
 (opførelse nr:   23, tidligere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
16-05-1910, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hans Højhed (Meyer-Förster)
(Aften)  (opførelse nr:   50, tidligere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)

Sęson 1910-11 (Nr. 11)

28-08-1910, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Greven af Luxemburg (Willner m.fl.)
04-09-1910, søndag
 (premiere, senere) En Børsbaron (Görner)
18-09-1910, søndag
 (premiere) Niels Peter Svane (Høyer)
20-09-1910, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
30-09-1910, fredag
 (premiere) Moral (Thoma)
09-10-1910, søndag
 (premiere) Pigernes Jens (Kjerulf og Nansen)
28-10-1910, fredag
 (premiere) Faldgruben (Zola)
11-11-1910, fredag
 (premiere) Betroede Midler (Rosenkrantz)
23-11-1910, onsdag
 (opførelse nr:   27, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
04-12-1910, søndag
 (premiere) Niniche (Hennequin og Millaud)
11-12-1910, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Tjenestefolk (Benedix)
26-12-1910, mandag
 (opførelse nr:   21, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)

1911

08-01-1911, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Greven af Luxemburg (Willner m.fl.)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)
22-01-1911, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
(Aften)  (premiere) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
29-01-1911, søndag
 (opførelse nr:     8, tidligere, senere) Fruentimmerskolen (Molière)
05-02-1911, søndag
 (premiere) Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup)
24-02-1911, fredag
 (premiere) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
26-02-1911, søndag
 (premiere) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
04-03-1911, lørdag
 (premiere, senere) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
19-03-1911, søndag
 (premiere) I Blinde (Gnudtzmann)
 (premiere) Den sjette Sans (Rosenkrantz)
02-04-1911, søndag
 (premiere) Skilsmissens Overraskelser (Bisson og Mars)
09-04-1911, søndag
 (premiere, senere) Skærmydsler (Wied)
 (premiere) Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
23-04-1911, søndag
 (premiere) Alexander den Store (Esmann)
07-05-1911, søndag
 (premiere) Trilby (Maurier)
19-05-1911, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Skærsild (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 (Afskedsforestilling for Ægteparret Lind)
30-06-1911, fredag (spillet af Det kongelige Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Recensenten og Dyret (Heiberg)
 (Friluftsforestilling, men på grund af det dårlige vejr henlagt til teatret)

Sęson 1911-12 (Nr. 12)

27-08-1911, søndag
 (premiere) Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
03-09-1911, søndag
 (opførelse nr:   28, tidligere, senere) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
10-09-1911, søndag
 (premiere) Hjælpen (Rosenberg)
24-09-1911, søndag
 (premiere) Portnerens Datter (Ott)
08-10-1911, søndag
 (premiere) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
22-10-1911, søndag
 (premiere) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
 (premiere) Den Stærkeste (Fitch og Wiers-Jenssen)
05-11-1911, søndag
 (premiere) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
26-11-1911, søndag
 (premiere, senere) Naar Bønder elsker (Aakjær)
10-12-1911, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
26-12-1911, tirsdag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
29-12-1911, fredag
 (opførelse nr:   18, tidligere, senere) Den lille Pige med Svovlstikkerne (Syngestykke)

1912

07-01-1912, søndag
 (opførelse nr:   58, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
10-01-1912, onsdag
 (premiere) Kærlighedens Øjne (Bojer)
21-01-1912, søndag
 (premiere) Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
04-02-1912, søndag
 (premiere) En Dag ved Hoffet (Throtha)
18-02-1912, søndag
 (opførelse nr:   58, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)
23-02-1912, fredag
 (premiere) Mor og Datter (Duquesnel og Barde)
05-03-1912, tirsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere, senere) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
17-03-1912, søndag
 (premiere) Kongen morer sig (Hugo)
24-03-1912, søndag
 (opførelse nr:   26, tidligere, senere) Hans Højhed (Meyer-Förster)
01-04-1912, mandag
 (premiere) Millionen (Berr og Guillemaud)
08-04-1912, mandag
 (premiere) Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
21-04-1912, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Naar Bønder elsker (Aakjær)
28-04-1912, søndag
 (premiere, senere) Indenfor Murene (Nathansen)
12-05-1912, søndag
 (premiere) Den store Afdøde (Magnussen og Sarauw)
19-05-1912, søndag
 (premiere) Fætter Georg (Lundqvist)

Sęson 1912-13 (Nr. 13)

25-08-1912, søndag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 (opførelse nr:   24, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
01-09-1912, søndag
 (premiere) Tidens Mand (Ott)
10-09-1912, tirsdag
 (opførelse nr:     9, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (premiere) Livs-Elixiren (Meilhac og Delavigne)
22-09-1912, søndag
 (premiere) Samfundets Støtter (Ibsen)
02-10-1912, onsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Et Sølvbryllup (Gad)
13-10-1912, søndag
 (premiere) Opstandelse (Bataille)
30-10-1912, onsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Svend Dyrings Hus (Hertz)
10-11-1912, søndag
 (premiere) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
20-11-1912, onsdag
 (premiere, senere) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
08-12-1912, søndag
 (premiere, senere) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
26-12-1912, torsdag
 (opførelse nr:   20, tidligere, senere) Der var engang - (Drachmann)

1913

02-01-1913, torsdag
 (opførelse nr:     5, tidligere) Julestuen (Holberg)
19-01-1913, søndag
 (premiere) De flotte Drenge (Gnudtzmann)
26-01-1913, søndag
 (premiere) Hans eneste Kone (Magnussen)
09-02-1913, søndag
 (premiere, senere) Fædrenes Jord (Ottosen)
26-02-1913, onsdag
 (premiere) Erotik (Wied)
09-03-1913, søndag
 (premiere) En ideal Ægtemand (Wilde)
24-03-1913, mandag
 (premiere) Revolte (Wulff og Jørgensen)
06-04-1913, søndag
 (opførelse nr:   12, tidligere, senere) Den kære Familie (Esmann)
30-04-1913, onsdag
 (premiere, senere) Zaza (Berton)
01-05-1913, torsdag
 Note Note: Midt i fjerde akt besvimede titelrollens udfører, Fru Christel Holck, "Tæppet rulledes strax ned, og da det attergik op, meddelte Hr. Philip Beck Publikum, at man maatte afbryde Forestillingen"
 (ufuldstændig opførelse, tidligere, senere) Zaza (Berton)
04-05-1913, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 (Afskedsforestilling for Hr. og Fru Kreutz)
07-05-1913, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Zaza (Berton)
09-05-1913, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Huset i Orden (Pinero)
 (Afskedsforestilling for Direktør Jacob Jacobsen)
12-05-1913, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fædrenes Jord (Ottosen)
13-05-1913, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt) [Strindberg-Theatrets Personale, Stockholm] Faderen (Strindberg)
14-05-1913, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) [Strindberg-Theatrets Personale, Stockholm] Frk. Julie (Strindberg)
16-05-1913, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Indenfor Murene (Nathansen)
 (Afskedsforestilling for Hr. Philip Bech)

Sęson 1913-14 (Nr. 14)

29-08-1913, fredag
 (premiere) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 (premiere, senere) Henrik og Pernille (Holberg)
09-09-1913, tirsdag
 (premiere) Miss Helyett (Audran og Boucheron)
19-09-1913, fredag
 (premiere) Gammel Kærlighed (Rindom og Rostrup)
21-09-1913, søndag
 (premiere) Den sorte Panter (uidentificeret)
05-10-1913, søndag
 (premiere) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
24-10-1913, fredag
 (premiere) Bjærg-Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson)
09-11-1913, søndag
 (premiere, senere) Et Folkesagn (Bournonville m.fl.)
03-12-1913, onsdag
 (premiere, senere) Jacob von Tyboe (Holberg)
07-12-1913, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Henrik og Pernille (Holberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jacob von Tyboe (Holberg)
14-12-1913, søndag
 (premiere) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
26-12-1913, fredag
 (premiere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)

1914

11-01-1914, søndag
 (premiere, senere) I Skovridergaarden (Bauditz)
16-01-1914, fredag
 (premiere) Lille Eva (Ott)
30-01-1914, fredag
 (premiere) Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
20-02-1914, fredag
 (premiere) Skyldig eller uskyldig? (Magnussen)
06-03-1914, fredag
 (premiere, senere) I Rungsted Kro (Hansen)
22-03-1914, søndag
 (premiere) Excellencen Max (Bischitzky)
29-03-1914, søndag
 (premiere) En Søndag paa Amager (Heiberg)
 (premiere) Man dør ikke af Glæde (Gay)
05-04-1914, søndag
 (premiere) Et Vajsenhusbarn (Møller)
13-04-1914, mandag
 (opførelse nr:   25, tidligere) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
30-04-1914, torsdag
 (premiere) Flugten til Amerika (Levin)
02-05-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Frk. Nitouche (Meilhac og Millaud)
 (Cohns Afskedsforestilling)

Sęson 1914-15 (Nr. 15)

27-08-1914, torsdag
 (premiere) I Høstnatten (Hansen)
 (premiere) Elverskud (Syngestykke)
ukendt dato,
 (opførelse nr:   19, tidligere, senere) I Rungsted Kro (Hansen)
01-09-1914, tirsdag
 (premiere) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
15-09-1914, tirsdag
 (premiere, senere) Vildanden (Ibsen)
23-09-1914, onsdag
 (opførelse nr:   36, tidligere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
11-10-1914, søndag
 (premiere, senere) Pygmalion (Shaw)
01-11-1914, søndag
 (premiere) Fra den anden Bred (Salten)
 (premiere) For Alvor (Chievitz og Recke)
08-11-1914, søndag
 (premiere) Tyven (Bernstein)
25-11-1914, onsdag
 (premiere) Rede Penge (Montgomery)
13-12-1914, søndag
 (premiere) Den gamle Pianist (Klein)
26-12-1914, lørdag
 (premiere, senere) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)

1915

22-01-1915, fredag
 (premiere, senere) Lazarus (Gandrup)
 (premiere) Elskovs Guld (Enna)
05-02-1915, fredag
 (premiere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
28-02-1915, søndag
 (premiere) Kærlighedens Ret (Dahl)
14-03-1915, søndag
 (premiere) Molboerne (Hermann-Petersen)
05-04-1915, mandag
 (premiere) Manden paa Højriis
22-04-1915, torsdag
 (premiere) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
04-05-1915, tirsdag
 (premiere) Fattig og Rig (Klein)
11-05-1915, tirsdag
 (uden for nummereringen, senere) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
12-05-1915, onsdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)

Sęson 1915-16 (Nr. 16)

29-08-1915, søndag
 (premiere) Møntergade 39 (Bergstrøm)
19-09-1915, søndag
 (premiere) Den Anden (Lindau)
26-09-1915, søndag
 (premiere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
03-10-1915, søndag
 (premiere, senere) Paul Lange og Thora Parsberg (Bjørnson)
24-10-1915, søndag
 (premiere, senere) Det skønne Eventyr (Caillavet m.fl.)
14-11-1915, søndag
 (premiere) Fred paa Jorden (Rindom)
12-12-1915, søndag
 (premiere) Gurli (Christiernsson)
26-12-1915, søndag
 (premiere, senere) London i Lygteskær (Sims)

1916

11-02-1916, fredag
 (premiere) Tornerose (Hansen)
05-03-1916, søndag
 (premiere, senere) Tartuffe (Molière)
17-03-1916, fredag
 (premiere) Stridens Æble (Ott)
05-04-1916, onsdag
 (premiere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
24-04-1916, mandag
 (premiere, senere) Under Værgeraadet (Gjerløv)

Sęson 1916-17 (Nr. 17)

27-08-1916, søndag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Under Værgeraadet (Gjerløv)
ukendt dato,
 (opførelse nr:   20, tidligere, næste) Det skønne Eventyr (Caillavet m.fl.)
22-09-1916, fredag
 (premiere) Fædreland (Christiansen)
08-10-1916, søndag
 (premiere) Prinsessen og den hele Verden (Høyer)
22-10-1916, søndag
 (premiere) London i Lygteskær (Sims)
02-11-1916, torsdag
 (premiere) Fangen paa Kalø (Brosbøll og Brosbøll)
29-11-1916, onsdag
 (premiere, senere) Tartuffe (Molière)
03-12-1916, søndag
 (premiere, senere) Jean de France (Holberg)
 (opførelse nr:     8, tidligere) Lazarus (Gandrup)
10-12-1916, søndag
 (premiere) De Unges Forbund (Ibsen)
26-12-1916, tirsdag
 (premiere) Avertér (Megrue og Hackett)

1917

18-01-1917, torsdag
 (premiere) Ungdomsleg (Hansen)
04-02-1917, søndag
 (premiere) Sigurd Braa (Bojer)
 (premiere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
09-04-1917, mandag
 (premiere) Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
18-04-1917, onsdag
 (premiere) Købt og betalt (Broadhurst)
22-05-1917, tirsdag
 Czardasfyrstinden [Axel Jacobsens Selskab] (Stein og Jenbach)
23-05-1917, onsdag
 Czardasfyrstinden [Axel Jacobsens Selskab] (Stein og Jenbach)
24-05-1917, torsdag
 Czardasfyrstinden [Axel Jacobsens Selskab] (Stein og Jenbach)

Sęson 1917-18 (Nr. 18)

26-08-1917, søndag
 (premiere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
02-10-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
03-10-1917, onsdag
 (premiere) Det store Forlis (Rode)
14-10-1917, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Familien Jensen (Høyer)
04-11-1917, søndag
 (premiere, senere) Scapins Skalkestykker (Molière)
 (premiere) Fanden i Gammelby (Bergstedt)
29-11-1917, torsdag
 (premiere) Det sorte Faar (Rindom)
26-12-1917, onsdag
 (premiere) Klokken, der sank (Hauptmann)

1918

13-01-1918, søndag
 (premiere, senere) Udenfor Murene (Sutro)
09-02-1918, lørdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Udenfor Murene (Sutro)
17-02-1918, søndag
 (premiere, senere) Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
 (opførelse nr:   10, tidligere, senere) Feriegæsterne (Hostrup)
06-03-1918, onsdag
 (premiere) Skjulte Kampe (Ott)
01-04-1918, mandag
 (premiere) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
10-04-1918, onsdag
 (premiere, senere) Geografi og Kærlighed (Bjørnson)
26-04-1918, fredag
 (premiere) Kunstnernaturer (Rosenberg)
25-05-1918, lørdag
 Gæsteoptræden af Mme. Fokina og M. Fokin [Ballet, Mikhail Fokin and Vera Fokina]

Sęson 1918-19 (Nr. 19)

25-08-1918, søndag
 (premiere, senere) Drengene fra Amerika
29-09-1918, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Fanevagt (Rung)
06-10-1918, søndag
 (premiere) Som et Menneske saar - (Zernichow)
16-10-1918, onsdag
 (premiere, senere) Over Evne. Første Stykke (Bjørnson)
03-11-1918, søndag
 (premiere) født Andersen (Gandrup)
08-11-1918, fredag
 Lukket af myndighederne på grund af influenza-epidemien 1-11-1918 til 1-12-1918
26-12-1918, torsdag
 (premiere) Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.)

1919

29-01-1919, onsdag
 (premiere) Folkene paa Dangaarden (Nexø)
09-02-1919, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere, senere) Den kære Familie (Esmann)
18-02-1919, tirsdag
 (premiere, senere) Den Vægelsindede (Holberg)
23-02-1919, søndag
 (premiere) Hausse (Locher)
23-03-1919, søndag
 (premiere) Gøgen (Hansen)
03-04-1919, torsdag
 (premiere) Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
 (premiere) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)

Sęson 1919-20 (Nr. 20)

24-08-1919, søndag
 (premiere) Tyrannens Fald (Rindom)
05-10-1919, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere, senere) Moderate Løjer (Benzon)
19-10-1919, søndag
 (premiere, senere) En Folkefjende (Ibsen)
09-11-1919, søndag
 (premiere) Hendes Type (Høyer)
03-12-1919, onsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
26-12-1919, fredag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften)  (premiere, senere) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare)

1920

25-01-1920, søndag
 (premiere) Dybet (Gandrup)
29-02-1920, søndag
 (premiere) Springende Løver. Hjærter i Brand (Bogø og Strøm)
05-04-1920, mandag
 (premiere, senere) Løjtnantens civile Broder (Norrie)

Sęson 1920-21 (Nr. 21)

27-08-1920, fredag
 (premiere) Der var en Svend med sin Pigelil (Rostrup)
28-09-1920, tirsdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Daniel Hertz (Nathansen)
10-10-1920, søndag
 (premiere) Hævnen (Münster)
24-10-1920, søndag
 (premiere) Kringleby (Tandrup)
07-11-1920, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Løjtnantens civile Broder (Norrie)
21-11-1920, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1920, søndag
 (opførelse nr:   63, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)

1921

28-01-1921, fredag
 (premiere, senere) Vi Mordere (Kamban)
13-02-1921, søndag
 (premiere) Danser De? (Bergstrøm)
27-02-1921, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
28-03-1921, mandag
 Hexedans
 (premiere, senere) Munken gaar i Enge - (Gandrup)
 (premiere, senere) Aftenvisit (Gandrup)
 (premiere, senere) Komplet uskyldig (Gandrup)
01-04-1921, fredag
 Repræsentationsforestillinger
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vi Mordere (Kamban)
(Aften)  Hexedans
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Munken gaar i Enge - (Gandrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Aftenvisit (Gandrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Komplet uskyldig (Gandrup)
02-04-1921, lørdag
 (opførelse nr:   18, tidligere, senere) En Folkefjende (Ibsen)
 Repræsentationsforestillinger
17-04-1921, søndag
 (premiere) Kærlighedens Farce (Bull og Krog)
30-04-1921, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Munken gaar i Enge - (Gandrup)

Sęson 1921-22 (Nr. 22)

26-08-1921, fredag
 (premiere) Brødrene Østermans Huskors
09-10-1921, søndag
 (premiere) Borgmesteren i Stilemond (Maeterlinck)
23-10-1921, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere, senere) Ambrosius (Molbech)
13-11-1921, søndag
 (premiere) Skruen
30-11-1921, onsdag
 (premiere) Den nøgne Sandhed (Montgomery)
08-12-1921, torsdag
 (opførelse nr:   63, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1921, mandag
 (opførelse nr:   22, tidligere, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)

1922

22-01-1922, søndag
 (premiere) Det gamle Hjem (Esmann)
10-02-1922, fredag
 (premiere) Lyse Camilla (Bang og Rostrup)
26-02-1922, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere) I Rungsted Kro (Hansen)
12-03-1922, søndag
 (premiere) Jakob og Kristoffer (Egge)
02-04-1922, søndag
 (premiere) Det tredie Skud (Pollock)

Sęson 1922-23 (Nr. 23)

25-08-1922, fredag
 (premiere) Verdensry (Lynge)
23-09-1922, lørdag
 Festforestilling i anledning af 200-Aarsdagen for Den danske Skueplads
 (premiere) Den danske Tunge (Pedersen)
 (opførelse nr:   48, tidligere, næste) Jeppe paa Bjærget (Holberg)
24-09-1922, søndag
 (premiere) Gamle Melodier (Nielsen)
29-09-1922, fredag
 (opførelse nr:   49, forrige, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
08-10-1922, søndag
 (premiere) Frk. Bodil og hendes Broder (Christiansen)
15-10-1922, søndag
 (premiere) Bureauslaven (Clausen)
03-11-1922, fredag
 (premiere) Mands Vilje (Sutro)
19-11-1922, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere) En Børsbaron (Görner)
26-12-1922, tirsdag
 (opførelse nr:   61, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
28-12-1922, torsdag
 (premiere, senere) Rødhætte (Breidahl m.fl.)

1923

21-01-1923, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere) I Skovridergaarden (Bauditz)
04-02-1923, søndag
 (premiere) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
25-02-1923, søndag
 (premiere) Ungdomskilden (Bergstedt)
18-03-1923, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Ideale Magter (Skjoldborg)
08-04-1923, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
25-04-1923, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Poul Lange og Tora Parsberg (Bjørnson)
 (Aage Gardes afskedsforestilling)

Sęson 1923-24 (Nr. 24)

24-08-1923, fredag
 Foredrag af dr.phil. J.C. Normann om Holberg
 (premiere) Den Stundesløse (Holberg)
26-08-1923, søndag
 (premiere) Wienerbarnet (Rindom)
16-09-1923, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Første Violin (Wied og Petersen)
14-10-1923, søndag
 (premiere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
28-10-1923, søndag
 (opførelse nr:   38, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
16-11-1923, fredag
 (premiere, senere) Den første Morgen (Valentiner)
02-12-1923, søndag (spillet i Haderslev)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den første Morgen (Valentiner)
03-12-1923, mandag
 (premiere) Abekatten (Heiberg)
26-12-1923, onsdag
 (premiere) Den blaa Fugl (Maeterlinck)
 (premiere) Hans og Grethe (Breidahl)

1924

13-01-1924, søndag
 (premiere) Konen, der lærte at gyse (Bergstrøm)
27-01-1924, søndag
 (opførelse nr:   35, tidligere, senere) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
31-01-1924, torsdag
 Note Note: Annonceret som: Landboforestilling. Efter Forestillingen afgaar der Tog nordpaa, sydpaa, østpaa samt til Odder og Hammel, der standser ved alle Mellemstationer
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
15-02-1924, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
17-02-1924, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Min egen Dreng (Arronge)
28-02-1924, torsdag
 Note Note: Annonceret som: Eneste Gang som Landboforestilling. Efter Forestillingen afgaar der Tog nordpaa, sydpaa, østpaa samt til Odder og Hammel, der standser ved alle Mellemstationer
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
02-03-1924, søndag
 (premiere, senere) Kobberbryllup (Rindom)
23-03-1924, søndag
 (opførelse nr:   40, tidligere, senere) Der var engang - (Drachmann)
21-04-1924, mandag
 (premiere) Den sorte Domino (Auber og Scribe) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   60, tidligere) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)

Sęson 1924-25 (Nr. 25)

27-08-1924, onsdag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Tante Cramers Testamente (Høyer)
14-09-1924, søndag
 (premiere) I den syvende Himmel (Flers og Croisset)
10-10-1924, fredag
 (premiere) Mod den fremmede Kyst (Vane)
26-10-1924, søndag
 (premiere) Hanne (Schubert m.fl.)
09-11-1924, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Tordenskjold i Dynekilden (Brosbøll)
28-11-1924, fredag
 (premiere) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
26-12-1924, fredag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Et Folkesagn (Bournonville m.fl.)
27-12-1924, lørdag
 (premiere) Snehvide (Iversen)

1925

18-01-1925, søndag
 (premiere) Den store Stemme (Rindom)
08-02-1925, søndag
 (premiere) Slægten (Skjoldborg)
06-03-1925, fredag
 (premiere, senere) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
25-03-1925, onsdag
 (premiere, senere) Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)

Sęson 1925-26 (Nr. 26)

23-08-1925, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere, senere) Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)
15-09-1925, tirsdag
 (opførelse nr:     9, tidligere, senere) Erasmus Montanus (Holberg)
 (premiere) Paa Bjerget (Hansen)
04-10-1925, søndag
 (premiere) Det gamle Guld (Korch)
11-10-1925, søndag
 (premiere, senere) De Uadskillelige (Heiberg)
 (opførelse nr:   14, tidligere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
08-11-1925, søndag
 (premiere) Fru Beates Regnskab (Gandrup)
22-11-1925, søndag
 (premiere) Erobrerne (Méré)
06-12-1925, søndag
 (premiere) Julestormen (Tandrup og Locher)
26-12-1925, lørdag
 (premiere) Wienervalsen
27-12-1925, søndag
 (premiere) Store Claus og Lille Claus (Stevnsborg)

1926

24-01-1926, søndag
 (premiere, senere) Premièren (Rindom)
30-01-1926, lørdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) De Uadskillelige (Heiberg)
 (Gæstespil på Flensburg Stadttheater)
18-02-1926, torsdag
 (premiere) Ingmarsgaarden (Sølling)
14-03-1926, søndag
 (premiere) Revisoren (Gogol)
05-04-1926, mandag
 (premiere) Nordmanden (Lynge og Rindom)

Sęson 1926-27 (Nr. 27)

27-08-1926, fredag
 (premiere) De første Violer (Locher)
19-09-1926, søndag
 (opførelse nr:   29, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
03-10-1926, søndag
 (premiere) Dommeren (Bang)
15-10-1926, fredag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Hans Højhed (Meyer-Förster)
16-10-1926, lørdag (spillet på Udenlandsk teater)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
 (Gæstespil på Flensburg Stadttheater)
07-11-1926, søndag
 (premiere) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
28-11-1926, søndag
 (opførelse nr:   21, forrige, senere) Eventyret (Caillavet m.fl.)
12-12-1926, søndag
 (opførelse nr:   71, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1926, søndag
 (premiere) David Copperfield (Magnussen)

1927

16-01-1927, søndag
 (premiere) Victorias Mænd (Maugham)
30-01-1927, søndag
 (opførelse nr:   12, tidligere) En Fallit (Bjørnson)
13-02-1927, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere, senere) Erasmus Montanus (Holberg)
 (Kun for Skolescenen)
16-02-1927, onsdag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Husmandstøsen (Fristrup)
13-03-1927, søndag
 (premiere) Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
 (For Skolescenen (3 gange) og 1 gang for Fællesorganisationen)
18-03-1927, fredag
 (premiere, senere) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
06-04-1927, onsdag
 (premiere, senere) Uschi (Gilbert m.fl.)

Sęson 1927-28 (Nr. 28)

01-09-1927, torsdag
 (premiere) Vandmøllen (Korch)
23-09-1927, fredag
 (premiere) Sol staar op (Locher)
02-10-1927, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
23-10-1927, søndag
 (premiere) Komedien paa Slottet (Molnár)
06-11-1927, søndag
 (premiere) Ebberød Bank (Breidahl og Frische)
27-11-1927, søndag
 (premiere) Tegnebogen (Bergstrøm og Bon)
06-12-1927, tirsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
26-12-1927, mandag
 (opførelse nr:   11, tidligere, senere) Trold kan tæmmes (Shakespeare)
27-12-1927, tirsdag
 (premiere) Klods Hans (Stevnsborg)

1928

15-01-1928, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
05-02-1928, søndag
 (opførelse nr:   98, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
04-03-1928, søndag
 (opførelse nr:   60, tidligere, senere) Der var engang - (Drachmann)
20-03-1928, tirsdag
 (premiere) Det tredje Rige [fremsagt af Kaj Mervild] (Hansen)
 (opførelse nr:     7, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
 (I anledning af Henrik Ibsens 100-årsdag)
24-03-1928, lørdag (spillet i Horsens)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hedda Gabler (Ibsen)
27-03-1928, tirsdag
 (opførelse nr:     7, tidligere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
09-04-1928, mandag
 (premiere) Hopla vi lever (Toller)
17-04-1928, tirsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Uschi (Gilbert m.fl.)

Sęson 1928-29 (Nr. 29)

02-09-1928, søndag
 (premiere) Den gamle Præstegaard (Rindom og Lynge)
07-10-1928, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Henrik og Pernille (Holberg)
 (premiere, senere) Kærlighed uden Strømper (Wessel)
14-10-1928, søndag
 (premiere) Er Mary Dugan skyldig? (Veiller)
07-11-1928, onsdag
 (opførelse nr:   48, tidligere, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
25-11-1928, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
26-12-1928, onsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere, senere) Den lille Rødhætte (Breidahl m.fl.)

1929

01-01-1929, tirsdag
 (premiere, senere) Bedre Folks Børn (Hopwood)
12-01-1929, lørdag
 (premiere) I norske Selskab (Stevnsborg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kærlighed uden Strømper (Wessel)
 (For skolescenen)
03-02-1929, søndag
 (premiere) Fra Rold til Rebild (Bartrumsen)
24-02-1929, søndag
 (premiere, senere) Den Gerrige (Molière)
08-03-1929, fredag
 (premiere) Hokuspokus (Goetz)
24-03-1929, søndag
 (premiere) Prolog [fremsagt af Beatrice Bonnesen] (Hansen)
 (premiere, senere) Frøken Julie (Strindberg)
 (Mindeforestilling)
01-04-1929, mandag
 (premiere) Hjerter Dame (Gensler m.fl.)

Sęson 1929-30 (Nr. 30)

01-09-1929, søndag
 (premiere) Liselotte (Kollo m.fl.)
07-09-1929, lørdag
 (opførelse nr:     5, tidligere) Frøken Julie (Strindberg)
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) Skærmydsler (Wied)
 (Til indtægt for Betty Hennings-legat)
20-10-1929, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere, senere) Sparekassen (Hertz)
 (premiere) Falske Nøgler (Gandrup)
03-11-1929, søndag
 (premiere, næste) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 (Festforestilling i anledning af digterens 150-årsdag)
23-11-1929, lørdag
 (premiere) Emilies Hjertebanken (Heiberg)
 (opførelse nr:   12, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (premiere) Ja (Heiberg)
04-12-1929, onsdag
 (premiere) Bunbury (Wilde)
26-12-1929, torsdag
 (premiere) Mordet paa anden Sal (Vosper)

1930

15-01-1930, onsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Pak (Overskou)
29-01-1930, onsdag
 (opførelse nr:   91, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)
02-03-1930, søndag
 (premiere, senere) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
21-04-1930, mandag
 (premiere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)

Sęson 1930-31 (Nr. 31)

31-08-1930, søndag
 (premiere) De Gamles Oprør (Locher)
28-09-1930, søndag
 (opførelse nr:   39, tidligere) Drengene fra Amerika (Bergstrøm)
12-10-1930, søndag
 (premiere) Rejsen endt (Sherriff)
26-10-1930, søndag
 (opførelse nr:   54, tidligere, senere) Ambrosius (Molbech)
16-11-1930, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere, senere) Pygmalion (Shaw)
07-12-1930, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere, senere) Bedre Folks Børn (Hopwood)
26-12-1930, fredag
 Note Note: En ny og moderne drejescene tages i brug ved opførelsen af Flagermusen
(Eftermiddag)  (premiere) Fyrtøjet (Breidahl)
(Aften)  (opførelse nr:   23, tidligere, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)

1931

03-02-1931, tirsdag
 (opførelse nr:   13, tidligere, senere) Den indbildt Syge (Molière)
 (premiere) Paa Frierfødder (Tjekhov)
15-02-1931, søndag
 (premiere) Hjem og Jord (Andersen og Gandrup)
01-03-1931, søndag
 (opførelse nr:   53, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
 (For skolescenen)
 (premiere) Patsy (Connere)
22-03-1931, søndag
 (premiere) Affæren i Mølleby (Korch)
06-04-1931, mandag
 (premiere) Stikkeren (Wallace)

Sęson 1931-32 (Nr. 32)

30-08-1931, søndag
 (opførelse nr:   56, tidligere, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)
20-09-1931, søndag
 (premiere, senere) Næsten gift (Ellis)
10-10-1931, lørdag (spillet i Hammel)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Næsten gift (Ellis)
18-10-1931, søndag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
 (opførelse nr:   33, tidligere) Feriegæsterne (Hostrup)
25-10-1931, søndag
 (opførelse nr:   53, tidligere) Landmandsliv (Reuter)
12-11-1931, torsdag
 (premiere, senere) Faust (Goethe)
29-11-1931, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere, senere) Geografi og Kærlighed (Bjørnson)
26-12-1931, lørdag
(Eftermiddag)  (premiere) Den bestøvlede Kat (Werner)
(Aften)  (premiere, senere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)

1932

01-03-1932, tirsdag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Moderate Løjer (Benzon)
28-03-1932, mandag
 (premiere, senere) Bundne Kræfter (Olsen)
09-04-1932, lørdag (spillet i Horsens)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bundne Kræfter (Olsen)
16-04-1932, lørdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Geografi og Kærlighed (Bjørnson)
 (Gæstespil i Flensborg)
17-04-1932, søndag
 (premiere) Jacob (Rindom)
22-04-1932, fredag (spillet i Horsens)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bundne Kræfter (Olsen)
30-04-1932, lørdag
 (premiere) Lavendelsøstrene (Fischer)
 (Afskedsforestilling for Laura Mogensen)

Sęson 1932-33 (Nr. 33)

28-08-1932, søndag
 (premiere) Du og jeg (Müller-Einingen)
10-09-1932, lørdag (spillet i Horsens)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bundne Kræfter (Olsen)
25-09-1932, søndag
 (premiere) Held i Spil (Sarauw)
01-10-1932, lørdag (spillet i Odder)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bundne Kræfter (Olsen)
08-10-1932, lørdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Bundne Kræfter (Olsen)
23-10-1932, søndag
 (opførelse nr:   55, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
10-11-1932, torsdag
 (premiere, senere) Ordet (Munk)
07-12-1932, onsdag
 (opførelse nr:   86, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1932, mandag
 (premiere) Naar Violen blomstrer (Hardt-Warden og Stolz)

1933

29-01-1933, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
12-02-1933, søndag
 (premiere, senere) Forretning med Amerika (Frank og Hirschfeld)
21-02-1933, tirsdag (spillet på Ny Scene, Stærekassen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Forretning med Amerika (Frank og Hirschfeld)
05-03-1933, søndag
 (premiere) Afsporet (Schlüter)
02-04-1933, søndag
 (premiere, senere) Tre gamle Jomfruer (Haller og Oliven)

Sęson 1933-34 (Nr. 34)

27-08-1933, søndag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Tre gamle Jomfruer (Haller og Oliven)
11-09-1933, mandag
 Forelæsning om Holberg og hans samtid af Ernst Frandsen [Oplæst af Thorkild Roose]
 (ufuldstændig opførelse, tidligere, senere) Erasmus Montanus [3. Akt] (Holberg)
 (premiere) Uden for Universitetet (Stub-Jørgensen)
 Tale af statsminister Stauning for Aarhus Teater
 Fakkeltog, undervisningsminister Borbjerg taler fra teatrets balkon
 (Festforestilling i anledning af indvielsen af Aarhus Universitets nye bygning)
24-09-1933, søndag
 (premiere) Vores lille Kone (Hopwood)
11-10-1933, onsdag
 (premiere, senere) Høsten (Demuth)
12-11-1933, søndag
 (premiere) Etienne (Deval)
16-11-1933, torsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Høsten (Demuth)
17-11-1933, fredag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Høsten (Demuth)
19-11-1933, søndag
 (opførelse nr:   32, tidligere, senere) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
03-12-1933, søndag
 (premiere) Ti Minutters Alibi (Armstrong)
09-12-1933, lørdag (spillet i Odder)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
16-12-1933, lørdag
 (premiere) Rolfs Juleferie (Henning-Jensen og Buckhøj)
26-12-1933, tirsdag
 (premiere) De tre Musketerer (Schanzer og Welisch)

1934

11-02-1934, søndag
 (premiere) Maskinen (Olsen)
04-03-1934, søndag
 (premiere, senere) Købmanden i Venezia (Shakespeare)
02-04-1934, mandag
 (premiere) Lille Mand - hvad nu? (Locher)

Sęson 1934-35 (Nr. 35)

02-09-1934, søndag
 (premiere) Katten i Sækken (Szilágyi)
21-10-1934, søndag
 (premiere) Søndagsparadiset (Melsing)
28-10-1934, søndag
 (premiere, senere) Gert Westphaler (Holberg)
 (premiere) Intrigerne (Hostrup)
 (For skolescenen)
07-11-1934, onsdag
 (premiere) Før Syndfloden (Fischer)
25-11-1934, søndag
 (premiere) Ungdommen frem (Adler)
02-12-1934, søndag
 (opførelse nr:     5, tidligere, senere) Skærmydsler (Wied)
 (opførelse nr:   21, tidligere, senere) Den lille Pige med Svovlstikkerne (Enna og Rode) (Syngestykke)
03-12-1934, mandag
 Fødselsdagstale holdt af Aarhus Studenterforenings ledende senior, professor, dr.phil. Christen Møller
 Kantate af Chr. Stub-Jørgensen, afsunget af Aarhus Studetersangere
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gert Westphaler (Holberg)
 (Festforestilling i anledning af 250-årsdagen for Holbergs fødsel)
18-12-1934, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den lille Pige med Svovlstikkerne (Enna og Rode) (Syngestykke)
26-12-1934, onsdag
 (premiere, senere) Tovaritsch (Deval)

1935

23-01-1935, onsdag
 (premiere) Som Fuglene sang (II)
24-02-1935, søndag
 (premiere) Värmlændingene (Dahlgren)
03-04-1935, onsdag
 (premiere) Jurister (Rice)
22-04-1935, mandag
 (premiere, senere) Paaske (Strindberg)

Sęson 1935-36 (Nr. 36)

01-09-1935, søndag
 (opførelse nr:   61, tidligere, senere) Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)
13-10-1935, søndag
 (premiere) Hansen-Bramslev, Medlem af Folketinget (Olsen)
16-11-1935, lørdag
 (opførelse nr:   35, tidligere, senere) Tovaritsch (Deval)
24-11-1935, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tovaritsch (Deval)
 ([med radio-transmission af 3. Akt])
26-11-1935, tirsdag
 (premiere) Nu er det Morgen (Schlüter)
06-12-1935, fredag
 (opførelse nr:   61, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
26-12-1935, torsdag
 (premiere) Peer Gynt (Ibsen)

1936

19-01-1936, søndag
 (premiere, senere) Regnen (Tandrup)
13-03-1936, fredag
 (opførelse nr:  125, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)
15-03-1936, søndag
 (premiere) Hyklere (Halvorsen)
05-04-1936, søndag
 (premiere, senere) Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen)
06-04-1936, mandag (spillet på Odense Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Regnen (Tandrup)
07-04-1936, tirsdag (spillet på Odense Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Regnen (Tandrup)
09-05-1936, lørdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Regnen (Tandrup)
10-05-1936, søndag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Regnen (Tandrup)
11-05-1936, mandag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Regnen (Tandrup)

Sęson 1936-37 (Nr. 37)

30-08-1936, søndag
 (opførelse nr:   59, tidligere, senere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
04-10-1936, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen)
10-10-1936, lørdag
 (premiere) Barnet (Fischer)
01-11-1936, søndag
 (opførelse nr:   57, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
08-11-1936, søndag
 (premiere) Galgemanden (Schildt)
 (opførelse nr:   29, tidligere, senere) Den indbildt Syge (Molière)
21-11-1936, lørdag
 (premiere) Den sidste Time (Schlüter)
 (premiere) Salome (Wilde)
27-11-1936, fredag
 (opførelse nr:   84, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
04-12-1936, fredag
 (premiere) Aldrig et Kys (Birabeau)
26-12-1936, lørdag
 (premiere) Kongeloge (Farkas m.fl.)

1937

17-01-1937, søndag
 (premiere) Kærlighedens Kavalkade (Tandrup)
07-02-1937, søndag
 (premiere) Naar det gaar løs (Chaine)
28-02-1937, søndag
 (premiere) Moderglæder - Fadersorger (Lemkow)
29-03-1937, mandag
 (premiere) Eva aftjener sin Barnepligt (Abell)
18-04-1937, søndag
 (premiere) Gengangere (Ibsen)

Sęson 1937-38 (Nr. 38)

29-08-1937, søndag
 (premiere) Piger paa Kostskole (Fodor)
19-09-1937, søndag
 (premiere) Manden fra Gaden (Veber og Gerbidon)
03-11-1937, onsdag
 (premiere) I Brændingen (Munk)
21-11-1937, søndag
 (premiere) Frihed (Demuth)
26-12-1937, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere, senere) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare)

1938

23-01-1938, søndag
 (premiere) Fraskilt (Fischer)
30-01-1938, søndag
 (opførelse nr:   64, tidligere, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
13-02-1938, søndag
 (premiere) Surt og sødt (Geyer og Frank)
11-03-1938, fredag
 (opførelse nr:  119, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
10-04-1938, søndag
 (premiere) Kejseren af Portugalien (Knudsen)

Sęson 1938-39 (Nr. 39)

28-08-1938, søndag
 (premiere) En tosset Familie (Savory)
28-09-1938, onsdag
 (opførelse nr:   55, tidligere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
26-10-1938, onsdag
 (premiere) Han sidder ved Smeltediglen (Munk)
30-10-1938, søndag
 (premiere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
09-12-1938, fredag
 (premiere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1939

01-01-1939, søndag
 (opførelse nr:   75, tidligere, senere) Der var engang - (Drachmann)
22-01-1939, søndag
 (premiere) Kvinderne paa Niskavuori (Wuolijoki)
19-02-1939, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere, senere) Indenfor Murene (Nathansen)
17-03-1939, fredag
 (premiere) High Tor (Anderson)
10-04-1939, mandag
 Note Note: Opført 2 gange ialt. Til tredie forestilling var solgt så få billetter, at man foretrak at aflyse
 (premiere) Moderne Idyl (Harwood)
18-04-1939, tirsdag
 (opførelse nr:   61, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)

Sęson 1939-40 (Nr. 40)

02-09-1939, lørdag
 (premiere) Ungdommen kommer med Aarene (Hicks og Dukes)
24-09-1939, søndag
 (premiere, senere) Candida (Shaw)
15-10-1939, søndag
 (premiere, senere) Bryllup i stilhed (McCracken)
05-11-1939, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Oliver Twist (Dickens og Carr)
04-12-1939, mandag (spillet i Horsens)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Candida (Shaw)
09-12-1939, lørdag
 (premiere) Jul paa Ravnsholt (Melsing)
26-12-1939, tirsdag
 (premiere) De lykkelige Dage (Puget)

1940

12-01-1940, fredag
 (opførelse nr:   74, tidligere, senere) Charleys Tante [Lukket forestilling] (Thomas)
21-01-1940, søndag
 (premiere) Natten til 16. Januar (Rand)
15-02-1940, torsdag
 (premiere) Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
25-03-1940, mandag
 (premiere) Et rigtigt Mandfolk (Buch)
14-04-1940, søndag
 (premiere, senere) Du kan ikke ta' det med dig (Kaufman og Hart)

Sęson 1940-41 (Nr. 41)

01-09-1940, søndag
 (premiere, senere) Bravo, Tobias! (Rindom)
15-09-1940, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere, senere) Du kan ikke ta' det med dig (Kaufman og Hart)
26-09-1940, torsdag
 Taler [bl.a. af biskop Hoffmeyer]
 Recitativ, sange [sunget af Thyge Thygesen og studentersangforeningen, musik af byorkesteret]
 (ufuldstændig opførelse, tidligere, senere) Elverhøj [4. Akt] (Heiberg)
 (Festaften i anledning af Christian X's 70-års fødselsdag)
02-10-1940, onsdag
 (premiere, senere) Egelykke (Munk)
27-10-1940, søndag
 (premiere) Atomsmedjen
02-11-1940, lørdag (spillet i Horsens)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Du kan ikke ta' det med dig (Kaufman og Hart)
15-11-1940, fredag
 (premiere) Den store Fest (Buchholtz)
11-12-1940, onsdag
 (opførelse nr:  114, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
14-12-1940, lørdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (uden for nummereringen, senere) Balancen
 (i Flensborg (for biblioteksforeningen))
26-12-1940, torsdag
 (opførelse nr:   73, tidligere, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)

1941

12-01-1941, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Fruentimmerskolen (Molière)
13-01-1941, mandag
 [med radio-transmission af ouverturen og 1. akt]
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)
08-02-1941, lørdag
 (premiere) Balancen (Boëtius og Østrup)
02-03-1941, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere, senere) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
26-03-1941, onsdag
 (premiere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
14-04-1941, mandag
 (premiere, senere) Min Kone fra Paris (Deval)
10-07-1941, torsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (premiere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (Jubilæumsfestspil)
17-07-1941, torsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr:     8, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (Jubilæumsfestspil)
02-09-1941, tirsdag
 (premiere, senere) Dyveke [Arne Weels gæstespil] (Abell)
14-09-1941, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Dyveke [Arne Weels gæstespil] (Abell)

Sęson 1941-42 (Nr. 42)

16-09-1941, tirsdag
 (premiere) Tre Mænd i Sneen (Neuner)
04-10-1941, lørdag
 (premiere, senere) Ullabella (Kehler)
10-10-1941, fredag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Min Kone fra Paris (Deval)
21-10-1941, tirsdag
 Note Note: På grund af luftalarm kl 20:10 midt i 2. akt, måtte publikum i beskyttelsesrummene, hvor det underholdtes af Gerda Gilboe, Rigmor Gadborg og Miskow Makwarth. Kl. 21:55 kom afblæsningen og forestillingen fortsattes og var først forbi kl. 23:55
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ullabella (Kehler)
08-11-1941, lørdag
 (opførelse nr:   13, tidligere, senere) Hellig Tre Kongers Aften (Shakespeare)
23-11-1941, søndag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Premiere (Rindom)
01-12-1941, mandag (spillet i Skive)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Ullabella (Kehler)
 (For Salling Landboforening, med offentlig adgang)
17-12-1941, onsdag
 (opførelse nr:     4, tidligere) Aprilsnarrene (Heiberg)
 (ufuldstændig opførelse) En Sjæl efter Døden [4. Akt] (Heiberg)
 Fru Heiberg ved sit skrivebord [scene med Inge Hvid-Møller]
 (Julegaveaftenen, Heiberg-mindeaften)
26-12-1941, fredag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Orpheus i Underverdenen (Crémieux)

1942

18-01-1942, søndag
 (opførelse nr:   42, tidligere, senere) Pygmalion (Shaw)
16-02-1942, mandag (spillet i Randers)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Pygmalion (Shaw)
17-02-1942, tirsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Pygmalion (Shaw)
 (Opført i Flensborg)
22-02-1942, søndag
 (premiere) Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
15-03-1942, søndag
 (premiere) Og Guderne ler (Cronin)
17-04-1942, fredag
 (premiere) Venskab er violet (Gehri)

Sęson 1942-43 (Nr. 43)

30-08-1942, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Eventyret (Caillavet m.fl.)
15-09-1942, tirsdag
 (premiere) Sort Projektør (Sherry)
04-10-1942, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Dunungen (Lagerlöf)
24-10-1942, lørdag
 (premiere) Vor By (Wilder)
10-11-1942, tirsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere, senere) Kobberbryllup (Rindom)
27-11-1942, fredag
 (premiere) Paradisspillet (andre)
 (premiere, senere) Helligtrekonger-Spillet (andre)
 (For skolescenen)
05-12-1942, lørdag
 (opførelse nr:  125, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
18-12-1942, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Helligtrekonger-Spillet (andre)
 Cabaret
 (Julegaveaften)
26-12-1942, lørdag
 (opførelse nr:   40, tidligere) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)

1943

31-01-1943, søndag
 (premiere) Brand (Ibsen)
06-03-1943, lørdag
 (premiere) Myrtekransen (Bjørrild)
18-03-1943, torsdag
 (premiere) Det brænder i Sneen (Blomberg)
23-03-1943, tirsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
24-03-1943, onsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
25-03-1943, torsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
26-03-1943, fredag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
27-03-1943, lørdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
28-03-1943, søndag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
29-03-1943, mandag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
30-03-1943, tirsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
31-03-1943, onsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
10-04-1943, lørdag
 (premiere) Kærlighed (Bourdet)
14-04-1943, onsdag (spillet i Randers)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kobberbryllup (Rindom)
 (For Randers radioklub)
29-08-1943, søndag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
30-08-1943, mandag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
31-08-1943, tirsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
01-09-1943, onsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
02-09-1943, torsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
03-09-1943, fredag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
04-09-1943, lørdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden

Sęson 1943-44 (Nr. 44)

05-09-1943, søndag
 (premiere) En dejlig Dag (Smith)
26-09-1943, søndag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
27-09-1943, mandag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
28-09-1943, tirsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
29-09-1943, onsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
30-09-1943, torsdag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
01-10-1943, fredag
 Aflyst på grund af undtagelsestilstanden
09-10-1943, lørdag
 (premiere) Livet er jo dejligt (Saroyan)
05-11-1943, fredag
 (opførelse nr:   71, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
07-11-1943, søndag
 (premiere) Det levende Lig (Tolstoj)
03-12-1943, fredag
 (premiere, senere) Syndebukken (Fischer)
07-12-1943, tirsdag
 (opførelse nr:  144, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
20-12-1943, mandag
 Julegavearrangement af M. Makwarth
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
 (Julegaveaften)
26-12-1943, søndag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Trold kan tæmmes (Shakespeare)

1944

09-01-1944, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Syndebukken (Fischer)
 Cabaret
 (Velgørenhedsmatiné)
05-02-1944, lørdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Faust (Goethe)
27-02-1944, søndag
 (premiere) Tre finder en Kro (Drinkwater)
10-04-1944, mandag
 (premiere) To Traade (Soya)
30-04-1944, søndag
 (opførelse nr:     8, tidligere, senere) Vildanden (Ibsen)
19-08-1944, lørdag
 (premiere, senere) Bajadere [Arne Weels Gæstespil] (Kálmán m.fl.)
02-09-1944, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bajadere [Arne Weels Gæstespil] (Kálmán m.fl.)

Sęson 1944-45 (Nr. 45)

03-09-1944, søndag
 (premiere) Rebecca (Maurier)
30-09-1944, lørdag
 Afslyst på grund af bombningen af Aarhus-Hallen
01-10-1944, søndag
 (premiere) Naar Mørket sænker sig (Williams)
22-10-1944, søndag
 (premiere) Stjernevognen (Anderson)
31-10-1944, tirsdag
 Afslyst på grund af luftangrebet på Gestapos hovedkvarter i universitetets kollegiebygning
19-11-1944, søndag
 (premiere, senere) Høfeber (Coward)
21-11-1944, tirsdag (spillet i Silkeborg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Høfeber (Coward)
10-12-1944, søndag
 (opførelse nr:  154, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1944, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bajadere [Arne Weels Gæstespil] (Kálmán m.fl.)
31-12-1944, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Bajadere [Arne Weels Gæstespil] (Kálmán m.fl.)

1945

01-01-1945, mandag
 (premiere) Middag Kl. 8 (Kaufman og Ferber)
21-01-1945, søndag
 (opførelse nr:   42, tidligere, senere) Sparekassen [for Skolescenen] (Hertz)
04-02-1945, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Over Evne (Bjørnson)
21-02-1945, onsdag
 Ingen forestilling på grund af prøve på Den glade Enke
22-02-1945, torsdag
 Note Note: [24., 25. og 26. februar 1945] Hans Kurt og Else-Marie afholder Operette-matiné i Regina-Teatret til indtægt for Aarhus Theaters personale. Paret skulle have spillet hovedrollerne i forestillingen »Den glade Enke«
 Lukket resten af sæsonen som følge af bombning om natten (Schalburgtage)

Sęson 1945-46 (Nr. 46)

02-09-1945, søndag
 (premiere) Niels Ebbesen (Munk)
20-10-1945, lørdag
 (premiere) Tre Valse (Knepler m.fl.)
25-11-1945, søndag
 (opførelse nr:   74, tidligere, senere) Ambrosius (Molbech)
17-12-1945, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ambrosius (Molbech)
26-12-1945, onsdag
 (premiere) Af Hjertens Lyst (Gierow)

1946

20-01-1946, søndag
 (opførelse nr:     5, tidligere, senere) Den Vægelsindede (Holberg)
 (premiere) Før Cannae (Munk)
24-01-1946, torsdag
 (opførelse nr:  100, tidligere) Ambrosius (Molbech)
10-02-1946, søndag
 (premiere) Rigtige Mennesker (Saroyan)
03-03-1946, søndag
 (opførelse nr:   29, tidligere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
10-03-1946, søndag
 (opførelse nr:   36, tidligere) Bravo, Tobias! (Rindom)
 (For skolescenene)
23-08-1946, fredag
 (opførelse nr:  500) Den grønne Elevator [Arne Weel's Selskab] (Hopwood)

Sęson 1946-47 (Nr. 47)

01-09-1946, søndag
 (premiere, senere) Seks Kammerater (Patrick)
28-09-1946, lørdag
 (premiere) Silkeborg (Abell)
26-10-1946, lørdag
 (opførelse nr:     8, tidligere, senere) Jean de France (Holberg)
17-11-1946, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere, senere) Ordet (Munk)
15-12-1946, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Ordet (Munk)
26-12-1946, torsdag
 (opførelse nr:  100, tidligere, senere) Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)

1947

12-01-1947, søndag
 (opførelse nr:   78, tidligere, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
13-01-1947, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)
 ([med optagelse af scener på plader til udsendelse i den ungarske radiofoni, til indtægt for ungarske skuespillere])
22-02-1947, lørdag
 (premiere) Eurydike (Anouilh)
17-03-1947, mandag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
22-03-1947, lørdag
 (premiere) Det er Politiet (Priestley)
19-04-1947, lørdag
 (premiere) Paa et hængende Haar (Wilder)

Sęson 1947-48 (Nr. 48)

30-08-1947, lørdag
 (premiere) Født i Gaar (Kanin)
27-09-1947, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Maskerade (Holberg)
20-10-1947, mandag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Elskovsdrikken (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
25-10-1947, lørdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     6) Elskovsdrikken (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
08-11-1947, lørdag
 (premiere) Den svages Ret (Rattigan)
11-12-1947, torsdag
 (opførelse nr:  164, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1947, fredag
 (premiere) Kære Ruth (Krasna)

1948

18-01-1948, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Redaktionssekretæren (for Skolescenen) (Bøgh)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Soldaterløjer [for Skolescenen og Landsby-Skolebørn] (Hostrup)
01-02-1948, søndag
 (premiere) Frit Valg (Soya)
29-02-1948, søndag
 (premiere, senere) En Idealist (Munk)
04-04-1948, søndag
 (opførelse nr:  144, tidligere, senere) Frk. Nitouche (Meilhac og Millaud)
29-04-1948, torsdag
 (premiere) Lige siden Adam og Eva (Priestley)
01-08-1948, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)

Sęson 1948-49 (Nr. 49)

01-09-1948, onsdag
 (premiere) De fire Smaa (Baudisch)
19-09-1948, søndag (spillet på Det lille t [Århus Teater])
 (premiere) Glasmenageriet (Williams)
23-09-1948, torsdag
 (premiere) 30 Aars Henstand (Soya)
17-10-1948, søndag
 (opførelse nr:   51, tidligere, senere) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare)
05-12-1948, søndag
 (opførelse nr:  186, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
16-12-1948, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1948, søndag
 (opførelse nr:   74, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)

1949

13-02-1949, søndag
 (premiere) Den rene Galskab (Kehler)
18-02-1949, fredag
 (opførelse nr:   24, tidligere, senere) Scapins Skalkestykker [For Skolescenen, for Landsby-Skolebørn og et par Foreninger] (Molière)
23-03-1949, onsdag
 (premiere) De urene Hænder
18-04-1949, mandag
 (premiere, senere) Unge Mennesker (Rindom)
21-04-1949, torsdag
 (premiere, senere) Magi (Chesterton)
28-04-1949, torsdag (spillet i Horsens)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Magi (Chesterton)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Unge Mennesker (Rindom)
 (Til fordel for Sønderjydsk Forenings Skolearbejde)
27-07-1949, onsdag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Regimentets datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)

Sęson 1949-50 (Nr. 50)

01-09-1949, torsdag
 (premiere) Liggende gæster (Coward)
25-09-1949, søndag
 (premiere, senere) Ny Tid (Lemkow)
 (premiere) Rettens Pleje (Lemkow)
15-10-1949, lørdag
 (opførelse nr:   91, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
24-11-1949, torsdag (spillet i Horsens)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ny Tid (Lemkow)
25-11-1949, fredag (spillet i Herning)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Ny Tid (Lemkow)
07-12-1949, onsdag
 (opførelse nr:  202, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
26-12-1949, mandag
 (opførelse nr:   18, tidligere, senere) Den lille Rødhætte (Breidahl m.fl.)

1950

15-05-1950, mandag (spillet på Aalborg Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Misforstaaelsen (Camus)
01-01-1950, søndag
 (premiere) Oklahoma (II og Rodgers)
15-01-1950, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Gulddaasen (Olufsen)
 (For skolescenen)
07-03-1950, tirsdag
 (premiere) Kærlighed (Munk)
27-03-1950, mandag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   24, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (i Slesvig By)
28-03-1950, tirsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (i Rendsborg)
29-03-1950, onsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (i Flensborg)
30-03-1950, torsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (i Husum)
10-04-1950, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
30-04-1950, søndag
 (premiere) Nielsen (Balling)

Sęson 1950-51 (Nr. 51)

01-09-1950, fredag
 (premiere) Flyvende sommer (Williams)
15-09-1950, fredag
 (premiere) Sanct Hans Aftenspil (Oehlenschläger)
 (Jubilæumsforestilling)
16-09-1950, lørdag
 (opførelse nr:   39, tidligere) Den Vægelsindede (Holberg)
 (Jubilæumsforestilling)
17-09-1950, søndag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Maskerade (Holberg)
 (Jubilæumsforestilling)
18-09-1950, mandag
 (opførelse nr:   37, tidligere) Jean de France (Holberg)
 (Jubilæumsforestilling)
19-09-1950, tirsdag
 (opførelse nr:   51, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (Jubilæumsforestilling)
20-09-1950, onsdag
 (opførelse nr:  124, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (Jubilæumsforestilling)
21-09-1950, torsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Erasmus Montanus (Holberg)
 (Jubilæumsforestilling)
21-10-1950, lørdag
 (premiere) Kærlighedens Narre (Fischer)
12-11-1950, søndag
 (premiere) Hjemme Klokken syv (Sherriff)
25-11-1950, lørdag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Høst (Schultz og Falk-Rønne) (Syngestykke)
12-12-1950, tirsdag
 (opførelse nr:   34, tidligere) Den lille Rødhætte (Breidahl m.fl.)
26-12-1950, tirsdag
 (premiere) Annie Get Your Gun (Fields og Fields)

1951

21-01-1951, søndag
 (opførelse nr:   45, tidligere) Den indbildt Syge (Molière)
03-03-1951, lørdag
 (premiere) En sælgers død (Miller)
14-04-1951, lørdag
 (premiere) Bare man tror det (Anonym)
03-05-1951, torsdag
 (premiere) Swedenhielms (Bergman)

Sęson 1951-52 (Nr. 52)

01-09-1951, lørdag
 (premiere) Dans under stjernerne (Anouilh)
22-09-1951, lørdag
 (premiere) En Kvinde er overflødig (Sønderby)
13-10-1951, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr på fodrejsen (Hostrup)
10-11-1951, lørdag
 (premiere) Tony tegner en Hest (Storm)
26-12-1951, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)

1952

27-01-1952, søndag
 (opførelse nr:   82, tidligere) Charleys Tante (Thomas)
09-02-1952, lørdag
 (premiere) Damen vil nødig brændes (Fry)
02-03-1952, søndag
 (premiere) Manden i Månen (Fischer)
14-04-1952, mandag
 (premiere) Giv Kejseren Støvet (Linck)
27-04-1952, søndag
 (premiere) Kærlighedens Sidespring (Nivoix)

Sęson 1952-53 (Nr. 53)

30-08-1952, lørdag
 (premiere) Den fjerde Mand (Sauvajon m.fl.)
30-09-1952, tirsdag
 (premiere) Søskende (Branner)
18-10-1952, lørdag
 (opførelse nr: ukendt) Cant (Munk)
10-12-1952, onsdag
 (premiere) Snedronningen (Makwarth)
26-12-1952, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)

1953

07-02-1953, lørdag
 (premiere) I dagens lys (Miller)
22-02-1953, søndag
 (premiere) Den forvandlede Brudgom (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
28-02-1953, lørdag
 (premiere) Du skønne Ungdom (O'Neill)
06-04-1953, mandag
 (premiere) Landmandsliv (Lynge)
24-07-1953, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   11) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
02-08-1953, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   20) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)

Sęson 1953-54 (Nr. 54)

29-08-1953, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Bedre Folks Børn (Hopwood)
26-09-1953, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Egelykke (Munk)
02-12-1953, onsdag
 (opførelse nr:  202, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)

1954

28-01-1954, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Det lykkelige Skibbrud (Holberg)
02-02-1954, tirsdag
 (premiere) Surbrødsdage (Watkyn)
20-02-1954, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
23-03-1954, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den kære Familie (Esmann)
24-04-1954, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Indenfor Murene (Nathansen)

Sęson 1954-55 (Nr. 55)

01-09-1954, onsdag
 Direktion: Poul Petersen
 (premiere) Kvartetten, der sprængtes (Sjöberg m.fl.)
11-09-1954, lørdag
 (premiere) Parasitterne (Soya)
05-10-1954, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vildanden (Ibsen)
28-10-1954, torsdag
 (premiere) Som man behager (Shakespeare)
08-12-1954, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
26-12-1954, søndag
 (premiere) Teater (Bolton)

1955

30-01-1955, søndag
 (premiere) Viften (Goldoni)
04-02-1955, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
25-02-1955, fredag
 (premiere) Masser af Guld (Lerner og Loewe)
11-04-1955, mandag
 (premiere) Gedeøen (Betti)

Sęson 1955-56 (Nr. 56)

11-09-1955, søndag
 (premiere) Magtens Brød (Fischer)
ukendt dato,
 (premiere) Vores egen ø (Fischer)
11-09-1955, søndag
 (For skolescenen)
30-09-1955, fredag
 (premiere) Don Pasquale (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
10-10-1955, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Een tjener og to herrer (Goldoni)
08-11-1955, tirsdag
 (premiere) Mørket er lyst nok (Fry)
06-12-1955, tirsdag
 (premiere) Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.)
31-12-1955, lørdag
 (premiere) Det lille Thehus (Patrick)

1956

25-02-1956, lørdag
 (premiere) Don Carlos (Schiller)
02-04-1956, mandag
 (premiere) Måne for de mislykkede (O'Neill)
10-04-1956, tirsdag
 (premiere) Vi venter på Godot (Beckett)
06-05-1956, søndag
 (premiere) Det er her det sker (Douglas)

Sęson 1956-57 (Nr. 57)

12-08-1956, søndag
 (premiere, senere) Ninotchka (Sauvajon og Lengyel)
01-09-1956, lørdag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Ninotchka (Sauvajon og Lengyel)
02-09-1956, søndag
 (premiere, senere) Eneren (Plesner)
23-09-1956, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Eneren (Plesner)
25-09-1956, tirsdag
 (premiere, senere) Den gale fra Chaillot (Giraudoux)
27-10-1956, lørdag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Den gale fra Chaillot (Giraudoux)
28-10-1956, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere, senere) Candida (Shaw)
18-11-1956, søndag
 (opførelse nr:   38, tidligere) Candida (Shaw)
23-11-1956, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
02-12-1956, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   10) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
04-12-1956, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)

1957

15-01-1957, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
17-01-1957, torsdag
 (premiere, senere) Arsenik og gamle kniplinger (Kesselring)
02-03-1957, lørdag
 (opførelse nr:   45, tidligere) Arsenik og gamle kniplinger (Kesselring)
03-03-1957, søndag
 (premiere, senere) Fru Inger til Østraat (Ibsen)
22-03-1957, fredag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Fru Inger til Østraat (Ibsen)
23-03-1957, lørdag
 (premiere, senere) Bagtalelsens skole (Sheridan)
09-04-1957, tirsdag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Bagtalelsens skole (Sheridan)
10-04-1957, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Påske (Strindberg)
22-04-1957, mandag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr: ukendt) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
28-04-1957, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr: ukendt) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
02-05-1957, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Påske (Strindberg)
03-05-1957, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bryllup i stilhed (McCracken)
29-05-1957, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Bryllup i stilhed (McCracken)

Sęson 1957-58 (Nr. 58)

24-08-1957, lørdag
 (premiere, senere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
05-10-1957, lørdag
 (premiere, senere) Volpone (Jonson og Zweig)
08-10-1957, tirsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
19-10-1957, lørdag
 (opførelse nr:   13, tidligere, senere) Volpone (Jonson og Zweig)
20-10-1957, søndag
 (premiere, senere) Stævnemødet i Senlis (Anouilh)
07-11-1957, torsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Stævnemødet i Senlis (Anouilh)
09-11-1957, lørdag
 (premiere, senere) Anna Christie (O'Neill)
26-11-1957, tirsdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Anna Christie (O'Neill)
29-11-1957, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
06-12-1957, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
08-12-1957, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
29-12-1957, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
31-12-1957, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske kandestøber (Holberg)

1958

31-01-1958, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den politiske kandestøber (Holberg)
01-02-1958, lørdag
 (premiere, senere) Maria Stuart (Schiller)
02-03-1958, søndag
 (opførelse nr:   36, tidligere, senere) Seks kammerater (Patrick)
03-03-1958, mandag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Maria Stuart (Schiller)
25-04-1958, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
04-05-1958, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
05-05-1958, mandag
 (premiere, senere) Luften er svanger (Roussin)
20-05-1958, tirsdag
 (opførelse nr:   64, tidligere) Seks kammerater (Patrick)
31-05-1958, lørdag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Luften er svanger (Roussin)

Sęson 1958-59 (Nr. 59)

22-08-1958, fredag
 (opførelse nr:  170, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
04-10-1958, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
10-10-1958, fredag
 (premiere, senere) Week-end på landet (Douglas-Home)
31-10-1958, fredag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Week-end på landet (Douglas-Home)
01-11-1958, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Pygmalion (Shaw)
28-11-1958, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
07-12-1958, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   10) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
13-12-1958, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En skærsommernatsdrøm (Shakespeare)

1959

04-01-1959, søndag
 (premiere, senere) Han, hun og satyren (Roussin)
02-02-1959, mandag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Han, hun og satyren (Roussin)
04-02-1959, onsdag
 (premiere, senere) Den gamle dame besøger byen (Dürrenmatt)
22-02-1959, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Den gamle dame besøger byen (Dürrenmatt)
06-03-1959, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Mediet (Menotti)
 (premiere) Sanglæreren (Pergolesi og Auletta)
15-03-1959, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   10) Mediet (Menotti)
 (opførelse nr:   10) Sanglæreren (Pergolesi og Auletta)
16-03-1959, mandag
 (premiere, senere) Vintersolhverv (Anderson)
24-03-1959, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Pygmalion (Shaw)
08-04-1959, onsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Vintersolhverv (Anderson)
11-04-1959, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade enke (Léon m.fl.)
23-05-1959, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En skærsommernatsdrøm (Shakespeare)
30-05-1959, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den glade enke (Léon m.fl.)

Sęson 1959-60 (Nr. 60)

21-08-1959, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
01-10-1959, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
02-10-1959, fredag
 (premiere, senere) Han valgte at tie (Brandstätter)
07-11-1959, lørdag
 (premiere, senere) Gal af kærlighed (Congreve)
24-11-1959, tirsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Gal af kærlighed (Congreve)
28-11-1959, lørdag (spillet i Viborg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Han valgte at tie (Brandstätter)
01-12-1959, tirsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Han valgte at tie (Brandstätter)
02-12-1959, onsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Han valgte at tie (Brandstätter)
10-12-1959, torsdag
 (premiere, senere) Julerejsen (Reerslev)
11-12-1959, fredag
 (opførelse nr:   47, tidligere, senere) Scapins gavtyvestreger (Molière)
30-12-1959, onsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Julerejsen (Reerslev)

1960

03-01-1960, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Han valgte at tie (Brandstätter)
06-01-1960, onsdag
 (opførelse nr:   33, tidligere, senere) Helligtrekongersaften (Shakespeare)
06-02-1960, lørdag
 (opførelse nr:   67, tidligere, næste) Helligtrekongersaften (Shakespeare)
07-02-1960, søndag
 (opførelse nr:   26, tidligere, senere) En idealist (Munk)
19-03-1960, lørdag
 (premiere, senere) Besøgstid (Rostbøll)
27-03-1960, søndag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En idealist (Munk)
28-03-1960, mandag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En idealist (Munk)
09-04-1960, lørdag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Besøgstid (Rostbøll)
12-04-1960, tirsdag
 (opførelse nr:   68, tidligere, næste) En idealist (Munk)
30-04-1960, lørdag
 (premiere, senere) Stolene (Ionesco)
 (premiere, senere) Krapp's sidste bånd (Beckett)
05-05-1960, torsdag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Stolene (Ionesco)
 (opførelse nr:     7, tidligere) Krapp's sidste bånd (Beckett)
07-05-1960, lørdag
 (opførelse nr:   12, tidligere, senere) Et dukkehjem (Ibsen)
17-05-1960, tirsdag
 (opførelse nr:   67, tidligere) Scapins gavtyvestreger (Molière)
31-05-1960, tirsdag
 (opførelse nr:   36, tidligere) Et dukkehjem (Ibsen)

Sęson 1960-61 (Nr. 61)

20-08-1960, lørdag
 (premiere, senere) Der må være en grænse (Carroll)
10-09-1960, lørdag
 (opførelse nr:   69, forrige, næste) En idealist (Munk)
 (Universitetets årsfest)
13-09-1960, tirsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Der må være en grænse (Carroll)
15-09-1960, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der var engang (Drachmann)
16-10-1960, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der var engang (Drachmann)
ukendt dato, (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   70, forrige, senere) En idealist [opført i Göteborg] (Munk)
22-10-1960, lørdag
 (premiere, senere) Besættelse (Clavel)
03-11-1960, torsdag (spillet på Det ny Scala)
 (opførelse nr: ukendt) My Fair Lady (Lerner og Loewe)
06-11-1960, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Besættelse (Clavel)
08-11-1960, tirsdag
 (premiere, senere) Macbeth (Shakespeare)
22-11-1960, tirsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Macbeth (Shakespeare)
23-11-1960, onsdag (spillet på Det ny Scala)
 (opførelse nr: ukendt) My Fair Lady (Lerner og Loewe)
24-11-1960, torsdag (spillet på Ny Scene, Stærekassen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En idealist (Munk)
25-11-1960, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   21) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
29-11-1960, tirsdag (spillet på Ny Scene, Stærekassen)
 (opførelse nr:   75, tidligere) En idealist (Munk)
04-12-1960, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   30) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
08-12-1960, torsdag
 (premiere, senere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)
31-12-1960, lørdag
 (premiere, senere) Når engle elsker (Mills)

1961

22-01-1961, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere, senere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)
25-01-1961, onsdag
 (premiere, senere) Fra bord til bord (Rattigan)
08-02-1961, onsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Når engle elsker (Mills)
20-02-1961, mandag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Fra bord til bord (Rattigan)
24-02-1961, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Lastens Vej (Stravinskij m.fl.) (Syngestykke)
05-03-1961, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   10) Lastens Vej (Stravinskij m.fl.) (Syngestykke)
07-03-1961, tirsdag
 (premiere) Natteherberget (Gorkij)
03-04-1961, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skærmydsler (Wied)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nei (Heiberg)
21-04-1961, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)
17-05-1961, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Skærmydsler (Wied)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nei (Heiberg)
03-06-1961, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Flagermusen (Haffner m.fl.)

Sęson 1961-62 (Nr. 62)

25-08-1961, fredag
 (premiere, senere) Rose Marie (Friml m.fl.)
06-10-1961, fredag
 (opførelse nr:   41, tidligere) Rose Marie (Friml m.fl.)
07-10-1961, lørdag
 (premiere, senere) Biedermann og brandstifterne (Frisch)
25-10-1961, onsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Biedermann og brandstifterne (Frisch)
27-10-1961, fredag
 (premiere, senere) Værs'go og spis (Marceau)
08-11-1961, onsdag
 (premiere, senere) Den farlige Leg (Strindberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paria (Strindberg og Hansson)
20-11-1961, mandag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Den farlige Leg (Strindberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Paria (Strindberg og Hansson)
24-11-1961, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr: ukendt) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
03-12-1961, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr: ukendt) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
07-12-1961, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)
30-12-1961, lørdag
 (opførelse nr:  231, tidligere) Elverhøj (Heiberg)
31-12-1961, søndag
 (premiere, senere) Forspil (Neergaard)
 (premiere, senere) Ulysses von Ithacia (Holberg og Kaiser)

1962

29-01-1962, mandag
 (premiere) Forspil (Neergaard)
 (opførelse nr:   31, tidligere) Ulysses von Ithacia (Holberg og Kaiser)
01-02-1962, torsdag
 (premiere, senere) Trappen (Vian)
23-02-1962, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr: ukendt) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
04-03-1962, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr: ukendt) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
07-03-1962, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr på fodrejsen (Hostrup)
13-03-1962, tirsdag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Trappen (Vian)
18-03-1962, søndag
 (premiere, senere) Pariserkomedie (Saroyan)
16-04-1962, mandag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Pariserkomedie (Saroyan)
23-04-1962, mandag
 (premiere, senere) De skyldfri (Lenz)
08-05-1962, tirsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) De skyldfri (Lenz)
11-05-1962, fredag
 (opførelse nr:  141, tidligere) Eventyr på fodrejsen (Hostrup)
26-05-1962, lørdag
 (opførelse nr:   36, tidligere) Værs'go og spis (Marceau)

Sęson 1962-63 (Nr. 63)

23-08-1962, torsdag
 (premiere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
05-10-1962, fredag
 (opførelse nr:   41, tidligere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
06-10-1962, lørdag
 (premiere, senere) Stakkels Don Juan (Tjekhov)
23-10-1962, tirsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Stakkels Don Juan (Tjekhov)
25-10-1962, torsdag
 (premiere, senere) Familiens hvide får (Peach og Beith)
15-11-1962, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tartuffe (Molière)
25-11-1962, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Boris Godunov (Musorgskij og Rimskij-Korsakov) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sparekassen (Hertz)
26-11-1962, mandag (spillet af Den jyske Opera)
 ingen forestilling
05-12-1962, onsdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   10) Boris Godunov (Musorgskij og Rimskij-Korsakov) (Syngestykke)
11-12-1962, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)
30-12-1962, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)
31-12-1962, mandag
 (premiere, senere) Madame (Coward)

1963

03-02-1963, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Madame (Coward)
24-02-1963, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Familiens hvide får (Peach og Beith)
13-05-1963, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sparekassen (Hertz)
05-02-1963, tirsdag
 (premiere, senere) Rejsen (Schehadé)
22-02-1963, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
23-02-1963, lørdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     2) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
24-02-1963, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     3) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-02-1963, mandag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     4) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
26-02-1963, tirsdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     5) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-02-1963, onsdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     6) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
28-02-1963, torsdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     7) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
01-03-1963, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     8) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
02-03-1963, lørdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:     9) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-03-1963, søndag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   10) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
07-03-1963, torsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Rejsen (Schehadé)
08-03-1963, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   11) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
09-03-1963, lørdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr:   12) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
13-03-1963, onsdag
 (premiere, senere) Kattene (Chorell)
30-03-1963, lørdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Kattene (Chorell)
15-04-1963, mandag
 (premiere, senere) Fødselsdagsselskabet (Pinter)
28-04-1963, søndag
 (premiere, senere) Skillingsoperaen (Brecht)
26-05-1963, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Fødselsdagsselskabet (Pinter)
01-06-1963, lørdag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Skillingsoperaen (Brecht)
15-06-1963, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tartuffe (Molière)

Sęson 1963-64 (Nr. 64)

24-08-1963, lørdag
 Direktion: Allan Fridericia
 (premiere, senere) Kilderejsen (Holberg)
 (premiere, senere) Kom ned på jorden (Methling)
01-09-1963, søndag
 (opførelse nr:     9, tidligere, næste) Kilderejsen (Holberg)
 (opførelse nr:     9, tidligere, næste) Kom ned på jorden (Methling)
02-09-1963, mandag
 (premiere, senere) Rejsen til de grønne skygger (Methling)
 (opførelse nr:   10, forrige, senere) Kom ned på jorden (Methling)
19-09-1963, torsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Rejsen til de grønne skygger (Methling)
 (opførelse nr:   27, tidligere, næste) Kom ned på jorden (Methling)
22-09-1963, søndag
 (premiere, senere) Romeo og Julie (Shakespeare)
24-09-1963, tirsdag
 (opførelse nr:   10, forrige) Kilderejsen (Holberg)
 (opførelse nr:   28, forrige) Kom ned på jorden (Methling)
01-10-1963, tirsdag
 (opførelse nr:   10, tidligere, næste) Romeo og Julie (Shakespeare)
02-10-1963, onsdag (spillet på Aalborg Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Den kaukasiske kridtcirkel (Brecht og Dessau)
03-10-1963, torsdag (spillet på Aalborg Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Den kaukasiske kridtcirkel (Brecht og Dessau)
05-10-1963, lørdag
 (premiere, senere) Job Klokkemagers datter (Lidman)
31-10-1963, torsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, næste) Job Klokkemagers datter (Lidman)
04-11-1963, mandag (spillet i Aabenraa)
 (opførelse nr:   26, forrige) Job Klokkemagers datter (Lidman)
14-11-1963, torsdag
 (premiere, senere) Kristin Lavrandsdatter (Skagestad)
26-11-1963, tirsdag
 (premiere, senere) Lille prinsesse Snefnug (Ostrovskij)
17-12-1963, tirsdag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Kristin Lavrandsdatter (Skagestad)

1964

13-01-1964, mandag (spillet på Udenlandsk teater)
 (premiere, næste) Gigi [opført i Flensborg] (Baum)
14-01-1964, tirsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Gigi [opført i Slesvig] (Baum)
17-01-1964, fredag
 (opførelse nr:   24, tidligere, næste) Lille prinsesse Snefnug (Ostrovskij)
18-01-1964, lørdag
 (opførelse nr:     3, forrige, senere) Gigi (Baum)
15-02-1964, lørdag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Gigi (Baum)
16-02-1964, søndag
 (premiere, senere) Stedfortræderen (Hochhuth)
20-02-1964, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stedfortræderen [opført i Sønderborg] (Hochhuth)
03-03-1964, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stedfortræderen [opført i Rødding] (Hochhuth)
04-04-1964, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Stedfortræderen (Hochhuth)
05-04-1964, søndag
 (premiere, senere) Den kære afdøde (Obaldia)
 (premiere, senere) Woyzeck (Büchner)
30-04-1964, torsdag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Den kære afdøde (Obaldia)
 (opførelse nr:   24, tidligere) Woyzeck (Büchner)
02-05-1964, lørdag
 (premiere, senere) De tre klaphatte (Mihura)
22-05-1964, fredag
 (opførelse nr:   22, tidligere) De tre klaphatte (Mihura)
23-05-1964, lørdag
 (premiere, senere) Friederike (Lehár m.fl.)
06-06-1964, lørdag
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) Friederike (Lehár m.fl.)

Sęson 1964-65 (Nr. 65)

22-08-1964, lørdag
 (opførelse nr:   16, forrige, senere) Friederike (Lehár m.fl.)
08-09-1964, tirsdag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Friederike (Lehár m.fl.)
11-09-1964, fredag
 (premiere, senere) Helte (Shaw)
25-09-1964, fredag (spillet i Silkeborg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Helte (Shaw)
27-09-1964, søndag (spillet i Skive)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Helte (Shaw)
10-10-1964, lørdag
 (premiere, senere) Forlanger I mirakler? (Wesker)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Helte (Shaw)
12-10-1964, mandag (spillet i Slagelse)
 (opførelse nr:   33, tidligere) Helte (Shaw)
04-11-1964, onsdag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Forlanger I mirakler? (Wesker)
05-11-1964, torsdag
 (premiere, senere) Huslæreren (Lenz)
10-12-1964, torsdag
 (opførelse nr:   25, forrige, senere) Lille prinsesse Snefnug (Ostrovskij)
27-12-1964, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Huslæreren (Lenz)

1965

09-01-1965, lørdag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Lille prinsesse Snefnug (Ostrovskij)
14-01-1965, torsdag
 (premiere, senere) Stakels Bitos (Anouilh)
11-02-1965, torsdag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Stakels Bitos (Anouilh)
13-02-1965, lørdag
 (premiere, senere) En damekomedie (Torstenson)
07-03-1965, søndag
 (premiere, senere) Ærkeengle laver aldrig fiduser (Fo)
08-03-1965, mandag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   10, tidligere, næste) En damekomedie [opført i Flensborg] (Torstenson)
 (opførelse nr: ukendt) Vildanden (Ibsen)
 (I anledning af Arhus Studenterforenings kåring af Lone Hertz til æreskustner)
09-03-1965, tirsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   11, forrige) En damekomedie [opført i Slesvig] (Torstenson)
03-05-1965, mandag
 (opførelse nr:   47, tidligere) Ærkeengle laver aldrig fiduser (Fo)
11-05-1965, tirsdag
 (premiere, senere) Pariserliv (Meilhac og Halévy)
04-06-1965, fredag
 (opførelse nr:   25, tidligere, næste) Pariserliv (Meilhac og Halévy)
23-06-1965, onsdag
 (premiere) Doktor imod sin vilje [Holbergspillene i Den gamle By] (Molière)

Sęson 1965-66 (Nr. 66)

21-08-1965, lørdag
 (opførelse nr:   26, forrige) Pariserliv (Meilhac og Halévy)
05-09-1965, søndag
 (premiere) En kvinde er en straf (Petersen)
11-09-1965, lørdag
 (premiere) Maskeraden (Lérmontov)
03-10-1965, søndag
 (premiere) Døde sjæle (Adamov)
30-10-1965, lørdag
 (premiere) Der var engang en kedel (Livings)
01-11-1965, mandag
 Direktion: Bjarne Forchhammer [konstitueret]
20-11-1965, lørdag (spillet af Den jyske Opera)
 (premiere) Jenufa (Syngestykke)
25-11-1965, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jeppe på bjerget (Holberg)
15-12-1965, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)

1966

08-01-1966, lørdag
 (premiere) Operation Charlie (Allen)
05-02-1966, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Købmanden i Venezia (Shakespeare)
18-02-1966, fredag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr: ukendt) Figaros bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
01-03-1966, tirsdag
 (premiere) Marcolfa (Fo)
 (premiere) Ansøgerne
26-03-1966, lørdag
 (premiere) Hva' ska' vi lave? (Rifbjerg og Jensen)
21-04-1966, torsdag
 (premiere) Kys mig Kate (Spewack og Spewack)

Sęson 1966-67 (Nr. 67)

20-08-1966, lørdag
 (premiere) Den fine mand (Molière)
03-09-1966, lørdag
 (premiere) Hvad siger naboerne (Turner)
09-09-1966, fredag
 (premiere) Snoren (Drehn-Knuden)
 (premiere) Torvet (Nielsen)
15-10-1966, lørdag
 (premiere) Særligen (Behan)
05-11-1966, lørdag
 (premiere) Vore torsdage (Isaksson)
06-12-1966, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)
15-12-1966, torsdag
 (premiere) Bjergene (Albrechtsen)
31-12-1966, lørdag
 (premiere) Det suser i sassafras'en (Obaldia og Delerue)

1967

01-01-1967, søndag
 Direktion: Edvin Tiemroth
31-01-1967, tirsdag
 (premiere, senere) Djævelens discipel (Shaw)
23-02-1967, torsdag
 (premiere) Sorgen og ingenting (Bratt)
01-04-1967, lørdag
 (premiere) Pas på malingen (Fauchois)
03-05-1967, onsdag
 (premiere, senere) Boy friend (Wilson)

Sęson 1967-68 (Nr. 68)

18-08-1967, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Boy friend (Wilson)
01-09-1967, fredag
 (premiere) Richard den Anden (Shakespeare)
08-09-1967, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Djævelens discipel (Shaw)
17-09-1967, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den pantsatte bondedreng (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Det tvungne ægteskab (Molière)
14-10-1967, lørdag
 (premiere) Tango (Mrozek)
06-12-1967, onsdag
 (opførelse nr:   38, tidligere, senere) Jorden rundt i 80 dage (Verne og Dennery)

1968

13-01-1968, lørdag
 (premiere) Penge i kisten (Orton)
05-03-1968, tirsdag
 (premiere) Kean (Sartre)
27-04-1968, lørdag
 (premiere, senere) Bal i Den Borgerlige (Olsen)

Sęson 1968-69 (Nr. 69)

23-08-1968, fredag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Bal i Den Borgerlige (Olsen)
07-09-1968, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Othello (Shakespeare)
12-10-1968, lørdag
 (premiere) Utryg balance (Albee)
26-10-1968, lørdag
 (premiere) De kloge damer og Charlie (Spark)
03-12-1968, tirsdag
 (opførelse nr:   87, tidligere) Jorden rundt i 80 dage (Verne og Dennery)
08-12-1968, søndag
 (premiere, senere) Musikanterne kommer til byen (Egner)
31-12-1968, tirsdag
 (premiere) Forspil i Versailles (Molière)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den gerrige (Molière)
 (Molière har travlt [fællestitel])

1969

08-02-1969, lørdag
 (premiere) Manden i glasburet (Shaw)
18-03-1969, tirsdag
 (premiere) Livsens ondskab

Sęson 1969-70 (Nr. 70)

23-08-1969, lørdag
 (premiere) Canterbury fortællinger (Coghill og Starkie)
04-10-1969, lørdag
 (premiere) Hvor smed vi bomber i går? (Heller)
25-10-1969, lørdag
 (premiere) Fru Engells rosenbed (Aagaard)
04-12-1969, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Musikanterne kommer til byen (Egner)
31-12-1969, onsdag
 (premiere) Volpone (Jonson og Zweig)

1970

14-02-1970, lørdag (spillet af Den jyske Opera)
 (opførelse nr: ukendt) Mahagonny (Brecht) (Syngestykke)
24-02-1970, tirsdag
 (premiere) Imorgen - et vindue til gaden (Grumberg)
07-03-1970, lørdag
 (premiere, senere) Pang pang [for skolescenen]
19-03-1970, torsdag
 (premiere) Det åh så gode selskab (Congreve)
01-05-1970, fredag
 (premiere, senere) Spillemand på en tagryg (Stein m.fl.)

Sęson 1970-71 (Nr. 71)

19-08-1970, onsdag
 (opførelse nr:   44, tidligere) Spillemand på en tagryg (Stein m.fl.)
05-09-1970, lørdag
 (premiere) En folkefjende (Ibsen)
21-10-1970, onsdag
 (premiere) Duefesten (Laxness)
10-11-1970, tirsdag
 (premiere) Vennerne (Wesker)
08-12-1970, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Pang pang (Reuterskiöld og Nerman)
31-12-1970, torsdag
 (premiere) Harvey (Chase)

1971

30-01-1971, lørdag
 (premiere) Agent 0012 (Bark og Nilsson)
24-03-1971, onsdag
 (premiere) Gift dig, Bobby! (Furth og Sondheim)
11-06-1971, fredag
 (premiere) Orestien (Aiskylos)

Sęson 1971-72 (Nr. 72)

04-09-1971, lørdag
 (premiere, senere) Kære Antoine (Anouilh)
13-10-1971, onsdag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Kære Antoine (Anouilh)
16-10-1971, lørdag
 (premiere, senere) Galileis liv (Brecht)
06-11-1971, lørdag
 (premiere, senere) Katten i Ghettoen (Wincelberg)
23-11-1971, tirsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Katten i Ghettoen (Wincelberg)
30-11-1971, tirsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Galileis liv (Brecht)
07-12-1971, tirsdag
 (premiere, senere) Pinocchio (Way og Jenkins)
31-12-1971, fredag
 (opførelse nr:   68, forrige, senere) Helligtrekongersaften (Shakespeare)

1972

08-02-1972, tirsdag
 (premiere, senere) Så bytter vi (Bauer)
22-02-1972, tirsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Så bytter vi (Bauer)
13-03-1972, mandag
 (opførelse nr:   81, tidligere) Helligtrekongersaften (Shakespeare)
17-03-1972, fredag
 (premiere, senere) Med liget som indsats (Schaffer)
16-04-1972, søndag
 (opførelse nr:   27, tidligere) Med liget som indsats (Schaffer)
18-04-1972, tirsdag
 (premiere, senere) Den italienske stråhat (Michel og Labiche)
23-04-1972, søndag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Pinocchio (Way og Jenkins)
09-06-1972, fredag
 (opførelse nr:   51, tidligere) Den italienske stråhat (Michel og Labiche)

Sęson 1972-73 (Nr. 73)

09-09-1972, lørdag
 (premiere) Husker du? (Nichols)
07-10-1972, lørdag
 (premiere) Hvor de dog elsker hinanden (Ayckbourn)
08-11-1972, onsdag
 (premiere) Her bor de gale (Andersson og Bratt)
14-12-1972, torsdag
 (premiere) Peter Plys (Milne)
31-12-1972, søndag
 (premiere) Figaros bryllup (Beaumarchais)

1973

30-01-1973, tirsdag
 (premiere) Hvad tjeneren så gennem nøglehullet (Orton)
08-03-1973, torsdag
 (premiere) Revolution forbudt (Petersen)
28-04-1973, lørdag
 (premiere) Kugler i solnedgangen (Hagerup)

Sęson 1973-74 (Nr. 74)

04-09-1973, tirsdag
 (premiere) No No Nanette (Youmans m.fl.)
08-09-1973, lørdag
 (premiere) Alice i underverdenen [Opsøgende teater] (Hagerup)
 (premiere) Büggles flyver vestpå [på Salonen] (Carlson og Olsson)
11-11-1973, søndag
 (premiere) Hjemkomsten (Pinter)
25-11-1973, søndag
 (premiere) Agnes (Andersson)
31-12-1973, mandag
 (premiere) Hr. Puntila og hans tjener Matti (Brecht)

1974

01-02-1974, fredag
 (premiere) Victor (Vitrac)
21-02-1974, torsdag
 (premiere) Bare jeg var som de andre [Opsøgende teater] (Dahlerup)
16-03-1974, lørdag
 (premiere) Postbudet fra Arles (Olsen)
16-04-1974, tirsdag
 (premiere) Hvem er bange for Virginia Woolf? (Albee)
17-05-1974, fredag
 (premiere) Den gyldne by (Wesker)

Sęson 1974-75 (Nr. 75)

31-08-1974, lørdag
 (premiere) Lille Mand - hvad nu? (Dorst og Zadek)
08-09-1974, søndag
 (premiere) Må jeg være med? [Scalas foyer og som opsøgende teater] (Procopé)
14-10-1974, mandag
 (premiere) Tvillingerne (Shakespeare)
30-11-1974, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Genboerne (Hostrup)
05-12-1974, torsdag
 (premiere) Klods Hans [Scala] (Poulsen)

1975

04-01-1975, lørdag
 (premiere) Tre Søstre (Tjekhov)
17-02-1975, mandag
 (premiere) Det er bare mærkeligt, [Scalas foyer og opsøgende] (Anonym)
19-02-1975, onsdag
 (premiere) Kærlighedsaffæren (Marcus)
28-02-1975, fredag
 (premiere) Jacques Brel er i live har det godt og bor i Paris [Salonen] (Brel m.fl.)
04-04-1975, fredag
 (premiere) Lear (Bond)
27-04-1975, søndag
 (premiere) Can-can (Porter og Burrows)
26-05-1975, mandag
 (opførelse nr:   11, forrige) Romeo og Julie (Shakespeare)