Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1934

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1934


1934     januar


01-01-1934, mandag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Det ny Teater (Operaselskabet af 1932)
(Eftermiddag) Mahagonny [med direkte radiotransmission] (Brecht) (Syngestykke)
03-01-1934, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Orpheus i Underverdenen (Crémieux) (premiere)
05-01-1934, fredag
 Teater Dagmarteatret
Familien Hallam (Franken) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (Rocatis og Petersen) (premiere)
10-01-1934, onsdag
 Teater Odense Teater
Aldrig et Kys (Birabeau)
12-01-1934, fredag
 Teater Odense Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
 Teater Det kongelige Teater
Ham, I søger - (Jensen) (premiere)
13-01-1934, lørdag
 Teater Det ny Teater
Naar Violen blomstrer (Hardt-Warden og Stolz) (premiere)
16-01-1934, tirsdag
 Teater Casino
Aldrig et Kys (Birabeau) (premiere)
20-01-1934, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Vold (Moberg) (premiere)
26-01-1934, fredag
 Teater Folketeatret
Värmlændingene (Dahlgren) (premiere)
28-01-1934, søndag
 Teater Folketeatret
Søn og Far (Locher)
29-01-1934, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)

1934     februar


02-02-1934, fredag
 Teater Odense Teater
Klokkekilden (Korch) (premiere)
03-02-1934, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Den gode Jord (Davis og Davis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Pas de trois af Konservatoriet [spillet i Flensburg] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Pas de deux af Chopiniana [spillet i Flensburg] (Fokin) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Russisk dans (Lander) [spillet i Flensburg] (Lander) (ufuldstændig opførelse)
Tarantel af Napoli [spillet i Flensburg] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
04-02-1934, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Søndag paa Amager (Heiberg)
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll) (premiere)
10-02-1934, lørdag
 Teater Casino
Gyldne Drømme (Wolff m.fl.) (premiere)
11-02-1934, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Århus Teater
Maskinen (Olsen) (premiere)
16-02-1934, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Skálholt (Kamban) (premiere)
17-02-1934, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Søndagsparadiset (Melsing) (premiere)
18-02-1934, søndag
 Teater Odense Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
21-02-1934, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
22-02-1934, torsdag
 Teater Odense Teater
Värmländingene (Dahlgren) (premiere)
23-02-1934, fredag
 Teater Dagmarteatret
En yndig Pige (Benatzky) (premiere)
 Teater Radio
Hr. Bergers Morgentur (Jensen) (premiere)
24-02-1934, lørdag
 Teater Casino

1934     marts


01-03-1934, torsdag
 Teater Folketeatret
Värmlændingene (Dahlgren)
02-03-1934, fredag
 Teater Folketeatret
Lille Mand - hvad nu? (Locher) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Syngestykke)
04-03-1934, søndag
 Teater Odense Teater
Klokkekilden (Korch)
 Teater Århus Teater
Købmanden i Venezia (Shakespeare) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den Gerrige (Molière)
05-03-1934, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
Motivet (Glaspell)
08-03-1934, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeremias (Zweig) (premiere)
16-03-1934, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kapelmesteren (Paër og Gay) (Syngestykke)(premiere)
Zaporogerne (Lander) (Ballet)(premiere)
17-03-1934, lørdag
 Teater Fønix Teatret
Tante Jutta fra Kalkutta (Reimann og Schwartz) (premiere)
18-03-1934, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Jeremias (Zweig)
19-03-1934, mandag
 Teater Dagmarteatret
En yndig Pige (Benatzky)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
20-03-1934, tirsdag
 Teater Casino
22-03-1934, torsdag
 Teater Folketeatret
23-03-1934, fredag
 Teater Folketeatret
Ambrosius (Molbech) (premiere)
25-03-1934, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Odense Teater
Baandet (Strindberg) (premiere)
Den fjerne Prinsesse (Sudermann) (premiere)
28-03-1934, onsdag
 Teater Odense Teater
Baandet (Strindberg)
29-03-1934, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Katten i Sækken (Szilágyi)
30-03-1934, fredag  Helligdag Langfredag
31-03-1934, lørdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Katten i Sækken (Szilágyi)
 Teater Dagmarteatret
En yndig Pige (Benatzky)
 Teater Folketeatret
 Teater Fønix Teatret
Tante Jutta fra Kalkutta (Reimann og Schwartz)
 Teater Det kongelige Teater
Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Syngestykke)
Paaske-Lilien (Grundtvig og Nielsen)
Lystsejlads (Allen)
Til indtægt for Grundtvigskirken

1934     april


01-04-1934, søndag  Helligdag Paaskedag
02-04-1934, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
Dunungen (Lagerlöf) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Nymaanen (II m.fl.) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Madame Tapins Mænd (Gabaroche m.fl.) (premiere)
 Teater Odense Teater
Natten til den 17. April (Zilahy) (premiere)
 Teater Århus Teater
Lille Mand - hvad nu? (Locher) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En yndig Pige (Benatzky)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
(Eftermiddag) En Søndag paa Amager (Heiberg)
 Teater Fønix Teatret
(Eftermiddag) Tante Jutta fra Kalkutta (Reimann og Schwartz)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) En yndig Pige (Benatzky)
 Teater Folketeatret
(Aften) Ambrosius (Molbech)
 Teater Fønix Teatret
(Aften) Tante Jutta fra Kalkutta (Reimann og Schwartz)
03-04-1934, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
En yndig Pige (Benatzky)
05-04-1934, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Pas paa Malingen (Fauchois) (premiere)
11-04-1934, onsdag
 Teater Folketeatret
Ambrosius (Molbech)
12-04-1934, torsdag
 Teater Folketeatret
14-04-1934, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Trolden i Æsken (Arnold og Bach) (premiere)
15-04-1934, søndag
 Teater Odense Teater
Värmländingene (Dahlgren)
17-04-1934, tirsdag
 Teater Odense Teater
Søn og Far (Locher) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Skálholt (Kamban)
20-04-1934, fredag
 Teater Radio
En Oprører (Værløse) (premiere)
22-04-1934, søndag
 Teater Odense Teater
23-04-1934, mandag
 Teater Odense Teater
Søn og Far (Locher)
24-04-1934, tirsdag
 Teater Odense Teater
Ninon (Hertz) (premiere)
26-04-1934, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Brød (Kirson) (premiere)
27-04-1934, fredag  Helligdag Bededag
29-04-1934, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
30-04-1934, mandag
 Teater Folketeatret
 Teater Odense Teater
Ninon (Hertz)

1934     maj


01-05-1934, tirsdag
 Teater Folketeatret
Fabian (Lenz og Roberts) (premiere)
 Teater Radio
Maskinen knuser (Fischer) (premiere)
02-05-1934, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prolog (Juel) (premiere)
Kaddara (Norman-Hansen) (Syngestykke)
Mindeforestilling for Knud Rasmussen
04-05-1934, fredag
 Teater Radio
Blodets Baand (Jørgensen) (premiere)
05-05-1934, lørdag
 Teater Riddersalen
Lykkens Herberg (Brandt m.fl.)
10-05-1934, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
13-05-1934, søndag
 Teater Folketeatret
Fabian (Lenz og Roberts)
 Teater Det kongelige Teater
Kongeligt Blod (Gandrup)
August Ennas 75-årsdag
17-05-1934, torsdag
 Teater Det ny Teater
Sig det med Blomster (Mayo og Kennedy) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kapelmesteren (Paër og Gay) (Syngestykke)
19-05-1934, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Prolog (Jensen) (premiere)
(Eftermiddag) I Rosenlænker (Clausen)
(Eftermiddag) Epilog (Holm) (premiere)
(Eftermiddag) Eftermiddagsforestilling i anledning af Dansk Forfatterforenings 40-års jubilæum
20-05-1934, søndag  Helligdag Pintsedag
21-05-1934, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
23-05-1934, onsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Apollo-Revyen (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
27-05-1934, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Det kongelige Teater
Brød (Kirson)
28-05-1934, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Zaporogerne (Lander) (Ballet)
Karl Merrilds afskedsforestilling
31-05-1934, torsdag
 Teater Det kongelige Teater

1934     juni


01-06-1934, fredag
 Teater Odense Teater
Miss Funkis (Boëtius og Østrup) (premiere)
05-06-1934, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Regnfrakken (Fodor) (premiere)
Sommerdirektion: Sigfred Johansen og Lili Lani
15-06-1934, fredag
 Teater Odense Teater
Miss Funkis (Boëtius og Østrup)

1934     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen forestillinger

1934     juli


04-07-1934, onsdag
 Teater Friluftsteater
Kimbrertoget (Norman-Hansen og Fønss) (premiere)
07-07-1934, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Danmark dejligst Vang og Vænge (Anonym) (premiere)

1934     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Cavalleria rusticana (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Den solgte Brud (Smetana og Sabina) (Syngestykke)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Elverhøj (Heiberg)
Erasmus Montanus (Holberg)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Fruentimmerskolen (Molière)
Gaucho (Lander) (Ballet)
Indenfor Murene (Nathansen)
Leonora Christina (Salomon og Barfoed) (Syngestykke)
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
Rigoletto (Verdi og Piave) (Syngestykke)
Rosendrømmen (Fokin) (Ballet)
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)

1934     august


19-08-1934, søndag
 Teater Det ny Teater
Den lille Butik (Bus-Fekete) (premiere)
30-08-1934, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Lige for lige (Shakespeare) (premiere)
31-08-1934, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Hun elsker mig ikke (Lindsay) (premiere)

1934     september


01-09-1934, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Bregnely (Priestley) (premiere)
 Teater Casino
Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
02-09-1934, søndag
 Teater Århus Teater
Katten i Sækken (Szilágyi) (premiere)
04-09-1934, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Du skønne Ungdom (O'Neill) (premiere)
06-09-1934, torsdag
 Teater Odense Teater
Falske Nøgler (Gandrup) (premiere)
Ungdommen frem! (Adler) (premiere)
07-09-1934, fredag
 Teater Riddersalen
Ungdommen raser (Brandstrup) (premiere)
08-09-1934, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
12-09-1934, onsdag
 Teater Det kongelige Teater (Forum)
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
14-09-1934, fredag
 Teater Folketeatret
Frøken Foraar (Bodenstedt) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater (Forum)
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
18-09-1934, tirsdag
 Teater Radio
De sorte Mænd (Fischer) (premiere)
20-09-1934, torsdag
 Teater Casinos Børneteater
Askepot (Møller) (premiere)
 Teater Fønix Teatret
Gademusikanter (Sassmann og Schurek) (premiere)
21-09-1934, fredag
 Teater Dagmarteatret
Nu er det Morgen (Schlüter) (premiere)
 Teater Odense Teater
Rosenkransen (Bisson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Syngestykke)
22-09-1934, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
25-09-1934, tirsdag
 Teater Folketeatret
Frøken Foraar (Bodenstedt)
29-09-1934, lørdag
 Teater Folketeatret
Den nye Husassistent (Bogø og Frische) (premiere)
30-09-1934, søndag
 Teater Casino
Guldskoen (Korch) (premiere)
 Teater Odense Teater
Falske Nøgler (Gandrup)

1934     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Dansk Skolescene
Correggio (Oehlenschläger)
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
Maskerade (Holberg)
Nej (Heiberg)
Skærmydsler (Wied)
Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
 Teater Landsskolescenen
Sparekassen (Hertz)

1934     oktober


02-10-1934, tirsdag
 Teater Odense Teater
Värmländingene (Dahlgren)
03-10-1934, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det er aldrig nok - (Gandrup) (premiere)
05-10-1934, fredag
 Teater Det ny Teater
Sværmeri (Straus) (premiere)
08-10-1934, mandag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Apollo-Revyen (Anonym)
 Teater Betty Nansen Teatret
Bregnely (Priestley)
 Teater Casino
Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
 Teater Dagmarteatret
Nu er det Morgen (Schlüter)
 Teater Folketeatret
Den nye Husassistent (Bogø og Frische)
 Teater Fønix Teatret
Gademusikanter (Sassmann og Schurek)
 Teater Det ny Teater
Sværmeri (Straus)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen forestilling
 Teater Riddersalen
Ungdommen raser (Brandstrup)
 Teater Røde Kro Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
10-10-1934, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Kiki (Müller) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Maria Stuart (Schiller)
14-10-1934, søndag
 Teater Odense Teater
Rosenkransen (Bisson)
Värmländingene (Dahlgren)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
15-10-1934, mandag
 Teater Folketeatret
Den nye Husassistent (Bogø og Frische)
16-10-1934, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Piger i Uniform (Winsloe) (premiere)
 Teater Folketeatret
Unge Mennesker (Lindemann) (premiere)
 Teater Odense Teater
Don Carlos (Schiller) (premiere)
17-10-1934, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Kiki (Müller)
19-10-1934, fredag
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
20-10-1934, lørdag
 Teater Casino
Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
21-10-1934, søndag
 Teater Århus Teater
Søndagsparadiset (Melsing) (premiere)
28-10-1934, søndag
 Teater Odense Teater
Don Carlos (Schiller)
 Teater Århus Teater
For skolescenen
Gert Westphaler (Holberg) (premiere)
Intrigerne (Hostrup) (premiere)
31-10-1934, onsdag
 Teater Odense Teater
Pigerne fra Schwarzwald (Jessel og Neidhart) (premiere)

1934     november


01-11-1934, torsdag
 Teater Folketeatret
Unge Mennesker (Lindemann)
02-11-1934, fredag
 Teater Folketeatret
Israels Datter (Rosenkrantz) (premiere)
06-11-1934, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Præster (Rindom) (premiere)
07-11-1934, onsdag
 Teater Århus Teater
Før Syndfloden (Fischer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tryllefløjten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
08-11-1934, torsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Celebert Bryllup (Arnold) (premiere)
09-11-1934, fredag
 Teater Dagmarteatret
Tovaritsch (Deval) (premiere)
11-11-1934, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
13-11-1934, tirsdag
 Teater Riddersalen
Ung Elskov (Raphaelson) (premiere)
15-11-1934, torsdag
 Teater Folketeatret
Israels Datter (Rosenkrantz)
16-11-1934, fredag
 Teater Folketeatret
Familien Hansen (Locher) (premiere)
 Teater Odense Teater
Ambrosius (Molbech)
17-11-1934, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Amagerdans af Amors og Balletmesterens Luner [opført i Flensburg] (Galeotti) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Mazurka af Chopiniana [opført i Flensburg] (Fokin) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Russisk Dans (Lander) [opført i Flensburg] (Lander) (ufuldstændig opførelse)
Rapsodia Argentina af Gaucho [opført i Flensburg] (Lander) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Zouav-Galop af Drømmebilleder [opført i Flensburg] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
20-11-1934, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Chopiniana (Fokin) (Ballet)
Enken i Spejlet (Abell) (Ballet)(premiere)
22-11-1934, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Karl Gerhard-revyens gæstespil
Mitt vänliga Fönster (Gerhard og Steffensen) (premiere)
 Teater Odense Teater
Pigerne fra Schwarzwald (Jessel og Neidhart)
25-11-1934, søndag
 Teater Århus Teater
Ungdommen frem (Adler) (premiere)
27-11-1934, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Som Fuglene sang (II) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Maler-Tenoren (Rocatis) (premiere)

1934     december


01-12-1934, lørdag
 Teater Folketeatret
Familien Hansen (Locher)
02-12-1934, søndag  Helligdag Advent
 Teater Dagmarteatret
Pernilles korte Frøkenstand (Holberg) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Århus Teater
Skærmydsler (Wied)
Den lille Pige med Svovlstikkerne (Enna og Rode) (Syngestykke)
03-12-1934, mandag
 Teater Det ny Teater
En 250-aarig (Møller) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Holberg og 1934 (Møller) (premiere)
 Teater Odense Teater
Festforestilling paa 250-Aars Dagen for Ludvig Holbergs Fødsel
Prolog (Munk) (premiere)
 Teater Århus Teater
Festforestilling i anledning af 250-årsdagen for Holbergs fødsel
Fødselsdagstale holdt af Aarhus Studenterforenings ledende senior, professor, dr.phil. Christen Møller
Kantate af Chr. Stub-Jørgensen, afsunget af Aarhus Studetersangere
Gert Westphaler (Holberg)
 Teater Det kongelige Teater
Festforestilling in anledning af 250-årsdagen for Ludvig Holbergs fødsel
06-12-1934, torsdag
 Teater Odense Teater
Jul paa Ravnsholt (Melsing) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bolero (Lander) (Ballet)(premiere)
Ulysses von Ithacia (Holberg og Kaiser)
07-12-1934, fredag
 Teater Casino
Julestormen (Tandrup og Locher) (premiere)
09-12-1934, søndag
 Teater Odense Teater
Ambrosius (Molbech)
10-12-1934, mandag
 Teater Det kongelige Teater
14-12-1934, fredag
 Teater Riddersalen
De Uadskillelige (Heiberg) (premiere)
Soldaterløjer (Hostrup) (premiere)
18-12-1934, tirsdag
 Teater Århus Teater
Den lille Pige med Svovlstikkerne (Enna og Rode) (Syngestykke)
25-12-1934, tirsdag  Helligdag Juledag
26-12-1934, onsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Katten i Sækken (Szilágyi)
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Den lille Kafé (Benatzky) (premiere)
 Teater Odense Teater
Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge) (premiere)
 Teater Århus Teater
Tovaritsch (Deval) (premiere)
28-12-1934, fredag
 Teater Det ny Teater
Bal paa Savoy (Grünwald m.fl.) (premiere)
29-12-1934, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
30-12-1934, søndag
 Teater Odense Teater
 

Forrige år - Næste år