Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1904

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1904


1904     januar


01-01-1904, fredag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
(Aften) To Byer (Will m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
(Aften) Tjenestefolk (Benedix)
(Aften) Alferne (Heiberg)
 Teater Frederiksberg Teater
De gæve Riddere (Marlowe) (premiere)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Ukendt gruppe)
Den norske Tournée
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.) (premiere)
02-01-1904, lørdag
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
08-01-1904, fredag
 Teater Århus Teater
Gamle Ungkarle (Sardou) (premiere)
09-01-1904, lørdag
 Teater Casino
To Byer (Will m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Folkesange og Viser, Fru Oda Nielsen
Salome (Wilde)
 Teater Folketeatret
Nihilister (Olden og Savage)
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
10-01-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
En Skibbruden (Andersen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
(Aften) Valeur & Co. (Bayard og Wailly)
(Aften) Ægteskabets Glæder (Hennequin og Georges) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Othello. Moren i Venedig (Shakespeare) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
14-01-1904, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Tante Cramers Testamente (Høyer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Prinsessen paa Ærten (Enna og Rosenberg) (Opera)
16-01-1904, lørdag
 Teater Casino
Valeur & Co. (Bayard og Wailly)
Ægteskabets Glæder (Hennequin og Georges)
 Teater Dagmarteatret
Alferne (Heiberg)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Folketeatret
Nihilister (Olden og Savage)
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
17-01-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Min Svigermoder (Rosen) (premiere)
Familietvist (Hostrup) (premiere)
 Teater Århus Teater
Svend Dyrings Hus (Hertz) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Ivar Ivarson (Anonym)
19-01-1904, tirsdag
 Teater Casino
Valeur & Compagnie (Bayard og Wailly)
Ægteskabets Glæder (Hennequin og Georges)
21-01-1904, torsdag
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard) (premiere)
23-01-1904, lørdag
 Teater Arbejdernes Teater
Familietvist (Hostrup)
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Loute (Weber)
 Teater Folketeatret
Nihilister (Olden og Savage)
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Østerbros Theater
24-01-1904, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Opera)
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
28-01-1904, torsdag
 Teater Folketeatret
Nihilister (Olden og Savage)
29-01-1904, fredag
 Teater Folketeatret
Hendes gamle Naade (Wied) (premiere)
30-01-1904, lørdag
 Teater Arbejdernes Teater
Familietvist (Hostrup)
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Rose Bernd (Hauptmann) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Østerbros Theater
Ivar Ivarson (Anonym)
31-01-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Familietvist (Hostrup)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kean (Dumas m.fl.)
(Aften) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tjenestefolk (Benedix)
(Eftermiddag) Alferne (Heiberg)
(Aften) Tante Cramers Testamente (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
(Aften) Hendes gamle Naade (Wied)
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Ude og Hjemme (Bayard og Wailly)
(Eftermiddag) Den glade Varieté (Nielsen)
(Aften) København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Østerbros Theater
Ivar Ivarson (Anonym)

1904     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Røde Kro Teater

1904     februar


01-02-1904, mandag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
02-02-1904, tirsdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Rose Bernd (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
03-02-1904, onsdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Loute (Weber)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
04-02-1904, torsdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
05-02-1904, fredag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Rose Bernd (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel) (premiere)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
06-02-1904, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
07-02-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Familietvist (Hostrup)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kean (Dumas m.fl.)
(Aften) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
(Aften) Tante Cramers Testamente (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
(Aften) Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Ude og Hjemme (Bayard og Wailly)
(Aften) København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Århus Teater
Hverdagsfolk (Holst) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
08-02-1904, mandag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Rose Bernd (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
09-02-1904, tirsdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
10-02-1904, onsdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Rose Bernd (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
11-02-1904, torsdag
 Teater Casino
Trold kan tæmmes (Shakespeare) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Salome (Wilde)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
Forestillingen i Aften overværes af Hans kgl. Højhed Kronprinsen med Følge
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
12-02-1904, fredag
 Teater Casino
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
 Teater Dagmarteatret
Alferne (Heiberg)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve paa Absalons Brønd
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Østerbros Theater
13-02-1904, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
14-02-1904, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Arbejdernes Teater
Familietvist (Hostrup)
Gademusikanterne (Busnach og L'Eveillé)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
Absalons Brønd (Østergaard og Bauditz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Koncertafdeling: »Dyvekes Sange« (Drachmann/Heise)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den gamle Fabrik (Wichert) (premiere)
(Aften) København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Århus Teater
Madkærester (Brough og Halliday) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
15-02-1904, mandag
 Teater Casino
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
 Teater Dagmarteatret
Rose Bernd (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Absalons Brønd (Østergaard og Bauditz)
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
16-02-1904, tirsdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Absalons Brønd (Østergaard og Bauditz)
 Teater Nørrebros Teater
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
Der var en anden Gang (Fristrup) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
17-02-1904, onsdag
 Teater Casino
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Absalons Brønd (Østergaard og Bauditz)
 Teater Det kongelige Teater
Forretning er Forretning (Mirbeau) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
18-02-1904, torsdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Tappenstreg (Beyerlein) (premiere)
21-02-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Tartuffe (Molière)
Gadesangerne (Busnach og L'Eveillé)
 Teater Århus Teater
Højgaards Pensionat (Reumert) (premiere)
22-02-1904, mandag
 Teater Folketeatret
Absalons Brønd (Østergaard og Bauditz)
23-02-1904, tirsdag
 Teater Sønderbro Teater
Provins- og Københavnerliv (Andersen) (premiere)
27-02-1904, lørdag
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Folketeatret
Under Snefog (Hostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
28-02-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Tartuffe (Molière)
Gadesangerne (Busnach og L'Eveillé)
 Teater Østerbros Theater
29-02-1904, mandag
 Teater Casino
Abekatten (Heiberg)

1904     marts


01-03-1904, tirsdag
 Teater Århus Teater
Tante Cramers Testamente (Høyer) (premiere)
02-03-1904, onsdag
 Teater Folketeatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac) (premiere)
05-03-1904, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Nørrebros Teater
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
06-03-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Tartuffe (Molière)
Gademusikanterne (Busnach og L'Eveillé)
 Teater Østerbros Theater
Det store Banktyveri - Den indiske Skat (undersøges) (premiere)
09-03-1904, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Haardt imod Haardt (Brandes) (premiere)
10-03-1904, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Opera)
11-03-1904, fredag
 Teater Aalborg Teater (Ukendt gruppe)
Sappho [Poul Friis Selskab] (Daudet og Belot) (premiere)
12-03-1904, lørdag
 Teater Casino
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Nørrebros Teater
Romanfabrikanten (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
13-03-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Tartuffe (Molière)
Gadesangerne (Busnach og L'Eveillé)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tjenestefolk (Benedix)
(Eftermiddag) Alferne (Heiberg)
(Aften) Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Det kongelige Teater
Valdemar (Bournonville) (Ballet)
 Teater Østerbros Theater
17-03-1904, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
Benefice for Hr. Viktor Wulff
18-03-1904, fredag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Århus Teater
Flagermusen (Haffner m.fl.) (premiere)
19-03-1904, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
20-03-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg) (premiere)
 Teater Casino
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
26-03-1904, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
27-03-1904, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Man kan, hvad man vil (Ancelot og Comberousse)
(Eftermiddag) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
(Aften) Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) København ved Nat (fransk m.fl.)
(Aften) Kapergasten (Prægel)
 Teater Østerbros Theater
Ivar Ivarson (Anonym)
28-03-1904, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
29-03-1904, tirsdag
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
30-03-1904, onsdag
 Teater Folketeatret
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
31-03-1904, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Udenlandsk teater (Dagmarteatret)
Kapergasten [Opført i Helsingborg] (Prægel)

1904     april


01-04-1904, fredag  Helligdag Langfredag
02-04-1904, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tante Cramers Testamente (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
(Eftermiddag) En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
03-04-1904, søndag  Helligdag Paaskedag
04-04-1904, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Arbejdernes Teater
Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kean (Dumas m.fl.)
(Aften) Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Loute (Weber)
(Aften) Tante Cramers Testamente (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
(Aften) Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) København ved Nat (fransk m.fl.)
(Aften) Doktor mod sin Vilje (Gounod m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
(Aften) Fru Leonidas (Aristofanes) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
06-04-1904, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Rose Bernd (Hauptmann)
07-04-1904, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
Benefice for Fru Friis-Hjorth
08-04-1904, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kain (d'Albert og Bulthaupt) (Syngestykke)(premiere)
09-04-1904, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Folketeatret
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Doktor mod sin Vilje (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Fru Leonidas (Aristofanes)
10-04-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Det kongelige Teater
Et Opgør (Wied) (premiere)
Køge Huskors (Heiberg)
 Teater Østerbros Theater
Benefice for Wilh. Rechendorff [Instruktør]
11-04-1904, mandag
 Teater Folketeatret
Paa Trappegangen (Gad og Kjerulf)
12-04-1904, tirsdag
 Teater Odense Folketeater
Othello [5. Akt] (Shakespeare) (ufuldstændig opførelse)
14-04-1904, torsdag
 Teater Folketeatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
Afskedsbenefice for Valdemar Kolling
 Teater Røde Kro Teater
Velgørenhedsforestilling [Bruttoindtægten gaar til et Sanatorieophold for en Tuberkelsyg]
15-04-1904, fredag
 Teater Folketeatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Århus Teater
Kameliadamen (Dumas)
16-04-1904, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
Vasantasena (Shudraka)
 Teater Folketeatret
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
Paa Trappegangen (Gad og Kjerulf)
 Teater Det kongelige Teater
Natteherberg (Gorkij) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Doktor mod sin Vilje (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Fru Leonidas (Aristofanes)
17-04-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
En Sangerfest (Moser) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
(Aften) Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
(Aften) Hjemmet (Sudermann) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Fader og Søn (Piestre og Basté) (premiere)
18-04-1904, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Et Opgør (Wied)
19-04-1904, tirsdag
 Teater Århus Teater
Under Snefog (Hostrup) (premiere)
20-04-1904, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kain (d'Albert og Bulthaupt) (Syngestykke)
23-04-1904, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Folketeatret
Hjemmet (Sudermann)
 Teater Nørrebros Teater
Plader (Wengel)
Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Fru Leonidas (Aristofanes)
Tyvepak (Sørensen og Lütz-Høppermann) (premiere)
24-04-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
En Sangerfest (Moser)
Hermed slutter Sæsonen 1903-04
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Storhove (Bjørnson)
 Teater Østerbros Theater
25-04-1904, mandag
 Teater Århus Teater
Den kære Familie (Esmann) (premiere)
26-04-1904, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
27-04-1904, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Et Rejseeventyr (Arnesen) (premiere)
Kameliadamen (Fristrup)
Benefice for Fru Viktoria Petersen
28-04-1904, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
29-04-1904, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Arbejdernes Teater
Sypiger (Meyer)
Glade Ungdom (Nielsen)
Benefice for Hr. Carl Hinz
 Teater Folketeatret
Rosa og Rosita (Andersen) (premiere)
De Uadskillelige (Heiberg) (premiere)
30-04-1904, lørdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Folketeatret
Rosa og Rosita (Andersen)
De Uadskillelige (Heiberg)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Kameliadamen (Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Fru Leonidas (Aristofanes)
Tyvepak (Sørensen og Lütz-Høppermann)

1904     maj


01-05-1904, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Hjælpen (Rosenberg) (premiere)
 Teater Århus Teater
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
04-05-1904, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1903 [1ste Akt] (Henriques og Melbye) (ufuldstændig opførelse)
Benefice for Hr. Frederik Jensen
07-05-1904, lørdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Rosa og Rosita (Andersen)
De Uadskillelige (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
Køge Huskors (Heiberg)
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1903 [1ste Akt] (Henriques og Melbye) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Sønderbro Teater
Fru Leonidas (Aristofanes)
Tyvepak (Sørensen og Lütz-Høppermann)
08-05-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Sagt op (Møller)
Husets Folk (Anonym)
Sangforedrag af Carl Hinz. Koncert af Th. Jørgensens Orkester
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
(Aften) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1903 [1ste Akt] (Henriques og Melbye) (ufuldstændig opførelse)
Hermed sluttes Sæsonen
 Teater Østerbros Theater
I Sommerferien (Malling)
Benefice for Skuespillerne
11-05-1904, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Natteherberg (Gorkij)
 Teater Århus Teater
Forretning er Forretning (Mirbeau) (premiere)
12-05-1904, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
13-05-1904, fredag
 Teater Folketeatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Århus Teater
De to Armringe (Oehlenschläger) (premiere)
De Usynlige (Holberg) (premiere)
14-05-1904, lørdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
Paa Trappegangen (Gad og Kjerulf)
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Opera)
 Teater Sønderbro Teater
Fru Leonidas (Aristofanes)
Tyvepak (Sørensen og Lütz-Høppermann)
 Teater Tivolis Glassal
Blind Alarm (Lepic)
Rataplan (Bassompierre og Vizentini)
15-05-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Pigesorger (Görlitz)
Sangforedrag af Carl Hinz
 Teater Folketeatret
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
Paa Trappegangen (Gad og Kjerulf)
 Teater Tivolis Glassal
Paa Frierfødder (Hauptner og undersøges) (premiere)
Blind Alarm (Lepic)
Rataplan (Bassompierre og Vizentini)
16-05-1904, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Charleys Tante (Thomas)
Benefice for Hans Kajrød
Hermed slutter Sæsonen
17-05-1904, tirsdag
 Teater Folketeatret
Under Snefog (Hostrup)
19-05-1904, torsdag
 Teater Folketeatret
De Uadskillelige (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
Den Gerrige (Molière)
Levende Timer (Schnitzler) (premiere)
20-05-1904, fredag
 Teater Dagmarteatret
Vasantasena (Shudraka)
 Teater Folketeatret
Hjemmet (Sudermann)
21-05-1904, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Tivolis Glassal
Paa Frierfødder (Hauptner og undersøges)
En lille Datter (Bøgh m.fl.) (premiere)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
22-05-1904, søndag  Helligdag Pintsedag
23-05-1904, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
24-05-1904, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
28-05-1904, lørdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Tivolis Glassal
Rataplan (Bassompierre og Vizentini)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
29-05-1904, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Dagmarteatret
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
Benefice for Fru Dybwad
30-05-1904, mandag
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
31-05-1904, tirsdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen 1903-1904
 Teater Dagmarteatret
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen

1904     juni


01-06-1904, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Afskedsforestilling for Regina Nielsen
04-06-1904, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Valbygaasen (Bøgh)
11-06-1904, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
En lille Datter (Bøgh m.fl.)
Mikadoen (Gilbert)
Valbygaasen (Bøgh)
18-06-1904, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
Valbygaasen (Bøgh)
En Pokkers Tøs (Deligny)
Mikadoen (Gilbert)
25-06-1904, lørdag
 Teater Sønderbro Teater
Frøken Foraar (Nielsen)
 Teater Tivolis Glassal
Sorteper (Scribe)
Kaserne Arrest (Kjerulf) (Syngestykke)
En Pokkers Tøs (Deligny)
26-06-1904, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Paa Landet. I Byen (Anonym) (premiere)

1904     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Tivolis Glassal
Pjerrot og Columbine (Anonym) (Opera)(premiere)

1904     juli


02-07-1904, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
Sorteper (Scribe)
Nürnbergerdukken (Adam m.fl.)
En lille Datter (Bøgh m.fl.)
09-07-1904, lørdag
 Teater Sønderbro Teater
Frøken Foraar (Nielsen)
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Valbygaasen (Bøgh)
Nürnbergerdukken (Adam m.fl.)
15-07-1904, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Den nye gode gamle By (Henriques og Melbye) (premiere)
16-07-1904, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Frøken Foraar (Nielsen)
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Frits og Lise (Boisselot)
Pjerrot og Columbine (Anonym) (Opera)
Kasernearrest (Kjerulf) (Syngestykke)
22-07-1904, fredag
 Teater Tivolis Glassal
Den svage Side (Clairville og Thiboust) (premiere)
23-07-1904, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Frøken Foraar (Nielsen)
 Teater Tivolis Glassal
Pjerrot og Columbine (Anonym) (Opera)
Den svage Side (Clairville og Thiboust) (premiere)
30-07-1904, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Frøken Foraar (Nielsen)
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Nürnbergerdukken (Adam m.fl.)
Valbygaasen (Bøgh)

1904     august


03-08-1904, onsdag
 Teater Tivolis Glassal
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
Kasernearrest (Kjerulf) (Syngestykke)
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
05-08-1904, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Det første Bal (Anonym) (premiere)
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
06-08-1904, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Det første Bal (Anonym)
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
Santa Lucia (Kjerulf) (premiere)
13-08-1904, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
En Haandværkerfest (Angely) (premiere)
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
Santa Lucia (Kjerulf)
14-08-1904, søndag
 Teater Østerbros Theater
En Lock-out (tysk) (premiere)
20-08-1904, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Sorteper (Scribe)
Røverne [1. Akt] (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
21-08-1904, søndag
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Århus Teater
Den pantsatte Bondedreng (Holberg) (premiere)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)(premiere)
 Teater Østerbros Theater
En Lock-out (tysk)
22-08-1904, mandag
 Teater Århus Teater
Med det gode (Pailleron) (premiere)
Et Opgør (Wied) (premiere)
27-08-1904, lørdag
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Sorteper (Scribe)
Røverne [1. Akt] (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Nürnbergerdukken (Adam m.fl.)
28-08-1904, søndag
 Teater Casino
Rupert von Hentzau (Hawkins) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Fader og Søn (Piestre og Basté)

1904     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
De Usynlige (Holberg)
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Opera)
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Opera)
Den nye Barselstue (Andersen)
Der var engang - (Drachmann)
Don Juan (Mozart og Ponte) (Opera)
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
Elverhøj (Heiberg)
Erasmus Montanus (Holberg)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
Faust (Gounod m.fl.) (Opera)
Figurantinden (Curel)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Genboerne (Hostrup)
Gengangere (Ibsen)
Gulddaasen (Olufsen)
I Blinde (Gnudtzmann)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Lohengrin (Wagner) (Opera)
Mignon (Thomas m.fl.) (Opera)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Opera)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Opera)
Romeo og Julie (Gounod m.fl.) (Opera)
Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Opera)
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
Sparekassen (Hertz)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Opera)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
 Teater Odense Teater
Der var engang - (Drachmann)
 Teater Ukendt gruppe
Kludesamleren fra Paris (andre) (premiere)
 Teater Århus Teater

1904     september


01-09-1904, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Odense Teater
Direktion: Julius Petersen
 Teater Århus Teater
Familien Jensen (Høyer) (premiere)
02-09-1904, fredag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den lille Dronning (ukendt og Carré) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
03-09-1904, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
En munter Sygdom (Gavault og Berr) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den lille Dronning (ukendt og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Fra Sibirien til Moskov (Bournonville) (Ballet)
Offerildene (Gjellerup) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh) (premiere)
Røverne [1. Akt] (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
04-09-1904, søndag
 Teater Østerbros Theater
Emilie i Præstegaarden (Anonym) (premiere)
07-09-1904, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Offerildene (Gjellerup)
09-09-1904, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Nykøbing F.
Vandrefalken (Thomsen) (premiere)
Teatret indvies, Direktør Stephensens Jubilæumsturné
10-09-1904, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den lille Dronning (ukendt og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
Røverne [1. Akt] (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
11-09-1904, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
En munter Sygdom (Gavault og Berr)
 Teater Østerbros Theater
En Lock-out (tysk)
13-09-1904, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Besøget i København (Hertz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Tivolis Glassal
Benefice for Personalet, kl 8
Madamernes Jens (Kjerulf)
14-09-1904, onsdag
 Teater Tivolis Glassal
Kanariefuglen, kl 10 (Bloch og Bøgh)
16-09-1904, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hjælpen (Rosenberg)
 Teater Sønderbro Teater
Vore Koner (Moser og Schönthan) (premiere)
 Teater Tivolis Glassal
Heksefløjten (Bøgh og fransk) (premiere)
Røverne [1. Akt] (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Benefice for Folmer Hansen
 Teater Århus Teater
Huset Bonardon (Mitchell) (premiere)
Theaterbanditterne (Dupeuty og Bourget) (premiere)
17-09-1904, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Besøget i København (Hertz) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den lille Dronning (ukendt og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Vore Koner (Moser og Schönthan)
 Teater Tivolis Glassal
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
Røverne [1. Akt] (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
18-09-1904, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
 Teater Østerbros Theater
Fader og Søn (Piestre og Basté)
24-09-1904, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
En munter Sygdom (Gavault og Berr)
 Teater Folketeatret
Den lille Dronning (ukendt og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Vore Koner (Moser og Schönthan)
25-09-1904, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Matinée til Fordel for afdøde Regissør Madsens Efterladte
 Teater Dagmarteatret
Loute (Weber)
 Teater Sønderbro Teater
Vore Koner (Moser og Schönthan)
De glade Musikanter (Busnach og L'Eveillé) (premiere)
 Teater Århus Teater
Genboerne (Hostrup)
 Teater Østerbros Theater
26-09-1904, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Kvindens Ret
Med Bil til Dragør
30-09-1904, fredag
 Teater Dagmarteatret
Kusine Kate (Davies) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
Hermed sluttes Sæsonen
 Teater Århus Teater

1904     oktober


01-10-1904, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Folketeatret
Den lille Dronning (ukendt og Carré)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin) (premiere)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Vore Koner (Moser og Schönthan)
De glade Musikanter (Busnach og L'Eveillé)
 Teater Østerbros Theater
02-10-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Hr. Generalkonsulen (Schönthan og Kadelburg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Opera)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen 1904 (Anonym)
(Aften) Sommerrevyen 1904 (Anonym)
06-10-1904, torsdag
 Teater Århus Teater
Ridderen af Randers Bro (Brun) (premiere)
07-10-1904, fredag
 Teater Folketeatret
Den lille Dronning (ukendt og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
Direktion: Emil Wulff
Prolog af Gustav Wied
Det grønne Haab (Drachmann) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Vore Koner (Moser og Schönthan)
De glade Musikanter (Busnach og L'Eveillé)
08-10-1904, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Forspil for Kor og Orkester af Axel Schiøler
Over Ævne I (Bjørnson)
 Teater Frederiksberg Teater
Morgenturen (Smit) (premiere)
Det grønne Haab (Drachmann)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
09-10-1904, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Rupert von Hentzau (Hawkins)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
Loute (Weber)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Østerbros Theater
En fattig Adelsmands Eventyr (Feuillet) (premiere)
15-10-1904, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Forspil
Over Ævne I (Bjørnson)
 Teater Frederiksberg Teater
Morgenturen (Smit)
Det grønne Haab (Drachmann)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
16-10-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Jean Marie (Theuriet) (premiere)
Hr. Generalkonsulen (Schönthan og Kadelburg)
 Teater Folketeatret
Iris (Pinero) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
En fattig Adelsmands Eventyr (Feuillet) (premiere)
19-10-1904, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Borgfruen (Capus) (premiere)
21-10-1904, fredag
 Teater Dagmarteatret
22-10-1904, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Borgfruen (Capus)
 Teater Folketeatret
Forspil
Over Ævne I (Bjørnson)
 Teater Frederiksberg Teater
Morgenturen (Smit)
Det grønne Haab (Drachmann)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
23-10-1904, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En munter Sygdom (Gavault og Berr)
(Aften) Borgfruen (Capus)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
(Aften) Iris (Pinero)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Det første Bal (Anonym)
(Eftermiddag) Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Østerbros Theater
25-10-1904, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Saadan er Mændene (Gavault og Berr) (premiere)
Prinsesse Lili (Hansen) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
29-10-1904, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Wuthhorn (Gjellerup)
 Teater Folketeatret
Forspil
Over Ævne I (Bjørnson)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
30-10-1904, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Mandfolkehadere (Anonym) (premiere)
Lige for Lige (Nordentoft) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
(Aften) En Moders Kærlighed (Decourcelles) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Det grønne Haab (Drachmann)
 Teater Århus Teater
Dronningens Jagtslot (Harboe) (premiere)
Anne Lise (Kirkegaard) (premiere)
En Pokkers Tøs (Deligny) (premiere)
 Teater Østerbros Theater

1904     november


02-11-1904, onsdag
 Teater Folketeatret
Hvor man keder sig (Pailleron) (premiere)
05-11-1904, lørdag
 Teater Casino
En Moders Kærlighed (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Kusine Kate (Davies)
 Teater Folketeatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Frederiksberg Teater
Saadan er Mændene (Gavault og Berr)
Prinsesse Lili (Hansen)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
06-11-1904, søndag
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Det første Bal (Anonym)
(Eftermiddag) Sommerrevyen 1904 (Schønfeld)
(Eftermiddag) Benefice for Forfatteren, Hr. Schønfeldt
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Østerbros Theater
Fader og Søn (Piestre og Basté)
08-11-1904, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Kusine Kate (Davies)
 Teater Frederiksberg Teater
Hyggeligheden (Rosenberg) (premiere)
Prinsesse Lili (Hansen)
 Teater Århus Teater
Ungdomsleg (Hansen) (premiere)
09-11-1904, onsdag
 Teater Udenlandsk teater
Fromme Løgne (Rosenkrantz) (premiere)
11-11-1904, fredag
 Teater Dagmarteatret
Spøgelser (Marshall) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Forestillingen aflyst på grund af Hr. Frederik Jensens sygdom
12-11-1904, lørdag
 Teater Casino
En Moders Kærlighed (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Spøgelser (Marshall)
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
 Teater Folketeatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Frederiksberg Teater
Hyggeligheden (Rosenberg)
Prinsesse Lili (Hansen)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
13-11-1904, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Opstandelse (Bataille) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
En Forlovelse (Brandes)
19-11-1904, lørdag
 Teater Casino
En Moders Kærlighed (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Wuthhorn (Gjellerup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Ibs Rævejagt, Violinsolo
(Eftermiddag) En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
(Aften) Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Frederiksberg Teater
Hyggeligheden (Rosenberg)
Prinsesse Lili (Hansen)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
20-11-1904, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En munter Sygdom (Gavault og Berr)
(Aften) Spøgelser (Marshall)
(Aften) César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
 Teater Sønderbro Teater
Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll) (premiere)
Zampa (Andersen) (premiere)
 Teater Århus Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
En Forlovelse (Brandes)
21-11-1904, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Bagdad (Cornelius) (Opera)(premiere)
26-11-1904, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ridderen af Randers Bro (Brun)
(Aften) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Borgfruen (Capus)
 Teater Folketeatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Frederiksberg Teater
Hyggeligheden (Rosenberg)
Prinsesse Lili (Hansen)
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Sommerrevyen 1904 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Zampa (Andersen)
27-11-1904, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Besøget i København (Hertz)
(Aften) Hverdagsfolk (Holst) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
 Teater Østerbros Theater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
29-11-1904, tirsdag
 Teater Casino
En Moders Kærlighed (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Folketeatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Frederiksberg Teater
Hyggeligheden (Rosenberg)
Prinsesse Lili (Hansen)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
 Teater Sønderbro Teater
Zampa (Andersen)
30-11-1904, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve paa "Flagermusen"

1904     december


01-12-1904, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Flagermusen (Haffner m.fl.) (premiere)
03-12-1904, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ridderen af Randers Bro (Brun)
(Aften) En Moders Kærlighed (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Folketeatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Frederiksberg Teater
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
 Teater Sønderbro Teater
Zampa (Andersen)
04-12-1904, søndag  Helligdag Advent
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
(Aften) Tvillingerne (Reumert) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fra Sibirien til Moskov (Bournonville) (Ballet)
 Teater Århus Teater
Tvillingerne (Reumert) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
En Forlovelse (Brandes)
08-12-1904, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Den blaa Blyant (Nielsen) (premiere)
10-12-1904, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Folketeatret
Tvillingerne (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Zampa (Andersen)
11-12-1904, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Over Ævne I (Bjørnson)
(Aften) Tvillingerne (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Det grønne Haab (Drachmann)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
(Eftermiddag) Vise- og Sang-Afdeling
(Eftermiddag) Benefice for Teatrets Suflør, Hr. Henningsen i Anledning af hans 25 Aars Jubilæum
 Teater Østerbros Theater
En Lock-out (tysk)
13-12-1904, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Wuthhorn (Gjellerup)
 Teater Århus Teater
Den lille Pige med Svovlstikkerne (Andersen) (Syngestykke)(premiere)
14-12-1904, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Opera)
16-12-1904, fredag
 Teater Folketeatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
17-12-1904, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Spøgelser (Marshall)
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
 Teater Folketeatret
Hjemmet [på tysk] (Sudermann)
Første Ida Aalberg Forestilling
 Teater Frederiksberg Teater
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Zampa (Andersen)
19-12-1904, mandag
 Teater Folketeatret
Anden Ida Aalberg Forestilling
20-12-1904, tirsdag
 Teater Folketeatret
Rosmerholm [på tysk] (Ibsen)
3. Ida Aalberg Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Den blaa Blyant (Nielsen)
21-12-1904, onsdag
 Teater Folketeatret
4. Ida Aalberg Forestilling
25-12-1904, søndag  Helligdag Juledag
26-12-1904, mandag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Arbejdernes Teater
Livets Løgne (Stauning) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Excellencens Børn (Wolzogen og Schumann) (premiere)
(Aften) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Borgfruen (Capus)
(Aften) Tante Cramers Testamente (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
(Eftermiddag) En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
(Aften) Tvillingerne (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Hyggeligheden (Rosenberg)
(Eftermiddag) Prinsesse Lili (Hansen)
(Aften) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Aprilsnarrene (Heiberg)
Sancta Cæcilias Guldsko (Rosenberg) (Pantomime)(premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Odense Teater
Den Stundesløse (Holberg)
 Teater Roskilde (Ukendt gruppe)
Grossererens Tjener (Thorning) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften) Thomsens Tandklinik (Jacobsen) (premiere)
(Aften) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 Teater Århus Teater
Der var engang - (Drachmann) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Lirekassemandens Datter (Rechendorff) (premiere)
27-12-1904, tirsdag
 Teater Casino
Excellencens Børn (Wolzogen og Schumann)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Tvillingerne (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
Madkærester (Brough og Halliday)
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
30-12-1904, fredag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Renæssance (Drachmann og Lange-Müller)
31-12-1904, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
 

Forrige år - Næste år