Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1849

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1849


1849     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Müllerske Skuespillerselskab
Tante og Niece ( og Görner) (premiere)
 Teater Odense Teater (Ukendt gruppe)
Scener af Kampen i Hertugdømmerne (Pallesen) (premiere)

1849     januar


01-01-1849, mandag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
Intrigerne (Hostrup) (premiere)
 Teater Müllerske Skuespillerselskab
Bevægelse i en Høkerloge (Jørgensen) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
L'elisir d'amore [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
02-01-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
03-01-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Attila [på italiensk] (Verdi m.fl.)
04-01-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Løvenskiold og Kotzebue) (Syngestykke)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
05-01-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Attila [på italiensk] (Verdi m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Et Glas Vand (Scribe)
06-01-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
07-01-1849, søndag
 Teater Casino
[Det Langelske Skuespillerselskab] Den gamle Elsker (Hostrup)
En Comedie i det Grønne (Dorvigny og Kotzebue)
Concert, under Anførsel af Hr. Musikdirecteur Lumbye
 Teater Vesterbroes nye Theater
N.H. Volkersen, med Selskab, ... stor Forestilling i 4 Afdelinger
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
L'elisir d'amore [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
08-01-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Gjenboerne (Hostrup)
09-01-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
10-01-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La figlia del reggimento [på italiensk] (Donizetti m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
11-01-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Glas Vand (Scribe)
12-01-1849, fredag
 Teater Casino
Den rejsende Student (Schneider) (premiere)
Harlequin og Columbine Slaver (Casorti) (Pantomime)(premiere)
Concert
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La figlia del reggimento [på italiensk] (Donizetti m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Robert af Normandiet [3. Akt] (Meyerbeer m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Sylphiden (Bournonville) (Ballet)
13-01-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
14-01-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La figlia del reggimento [på italiensk] (Donizetti m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
15-01-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Løvenskiold og Kotzebue) (Syngestykke)
16-01-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ninon (Hertz)
17-01-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
18-01-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
19-01-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
20-01-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
(Ingen Forestilling formedelst Aarsdagen efter Christian VIII Død)
21-01-1849, søndag
 Teater Casino
Hververen (Casorti) (Pantomime)(premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Don Cæsar de Bazan (Pinel og Dennery)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
22-01-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
Den Stundesløse (Holberg)
23-01-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
24-01-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Valgerda (Heiberg)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
25-01-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ninon (Hertz)
26-01-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Gjenboerne (Hostrup)
27-01-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kammeraterne (Scribe)
28-01-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Viola (Shakespeare)
Søvngængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
29-01-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)(premiere)
30-01-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
31-01-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I Puritani [på italiensk] (Bellini og Pepoli)
 Teater Det kongelige Teater

1849     februar


01-02-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
02-02-1849, fredag
 Teater Casino
Munterheds Triumf (Reynolds) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I Puritani [på italiensk] (Bellini og Pepoli)
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
03-02-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
04-02-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I Puritani [på italiensk] (Bellini og Pepoli)
 Teater Det kongelige Teater
Gustav den Tredie (Brun) (premiere)
05-02-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Kean (Dumas m.fl.)
06-02-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
07-02-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
08-02-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
09-02-1849, fredag
 Teater Casino
Rosa (uidentificeret) (Pantomime)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
L'elisir d'amore [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
10-02-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
11-02-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
12-02-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
13-02-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
14-02-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
15-02-1849, torsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
16-02-1849, fredag
 Teater Casino
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Tonne gaaer i Krigen (Brosbøll) (premiere)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
17-02-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Løvenskiold og Kotzebue) (Syngestykke)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
18-02-1849, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
19-02-1849, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
20-02-1849, tirsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
L'elisir d'amore [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Viola (Shakespeare)
21-02-1849, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nei! (Heiberg)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
22-02-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Løvenskiold og Kotzebue) (Syngestykke)
Søvngængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
23-02-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Pak! (Overskou)
24-02-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Glas Vand (Scribe)
25-02-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
En Tour til Arméen (Holst) (premiere)
26-02-1849, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
[Blandet forestilling på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Don Cæsar de Bazan (Pinel og Dennery)
27-02-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
28-02-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater

1849     marts


01-03-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Viola (Shakespeare)
Concert af N. Berendt, Pianist
(f. de betrængte Slesvigere)
02-03-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
03-03-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
Operetten (for Sahlertz) (Maria m.fl.) (Syngestykke)
Stegekjælderen (for Sahlertz) (Faber) (premiere)
04-03-1849, søndag
 Teater Casino
Bødkeren (Lehmann) (Pantomime)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I falsi monetari [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
05-03-1849, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
06-03-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
07-03-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I falsi monetari [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Kammeraterne (Scribe)
08-03-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
Operetten (for Jfr. J. Rosenkilde) (Maria m.fl.) (Syngestykke)
09-03-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Viola (Shakespeare)
10-03-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
Operetten (Maria m.fl.) (Syngestykke)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
11-03-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Operetten (Maria m.fl.) (Syngestykke)
12-03-1849, mandag
 Teater Casino
Stegekælderen (Faber) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Kjøge Huuskors (Heiberg)
Et Reise-Eventyr (Arnesen)
13-03-1849, tirsdag
 Teater Hofteatret (Studenterforeningen)
 Teater Det kongelige Teater
14-03-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
15-03-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Operetten (Maria m.fl.) (Syngestykke)
16-03-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
17-03-1849, lørdag
 Teater Hofteatret (Studenterforeningen)
 Teater Det kongelige Teater
Nina (Milon og Bournonville) (Ballet)
18-03-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Gjenboerne (Hostrup)
19-03-1849, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Norma [på italiensk] (Bellini og Romani)
 Teater Det kongelige Teater
Operetten (Maria m.fl.) (Syngestykke)
Nina (Milon og Bournonville) (Ballet)
20-03-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
21-03-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Norma [på italiensk] (Bellini og Romani)
22-03-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Møllen i Marly (Duveyrier og Duveyrier)
Nina (Milon og Bournonville) (Ballet)
23-03-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
 Teater Det kongelige Teater
Familierne Montecchi og Capuleti (Vaccai m.fl.) (Syngestykke)
24-03-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
25-03-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La Sonnambula [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Nina (Milon og Bournonville) (Ballet)
26-03-1849, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Luigi Rolla [på italiensk] (Ricci og Cammarano)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
27-03-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Puf (Scribe) (premiere)
28-03-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
29-03-1849, torsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Attila [på italiensk] (Verdi m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Conc. af A. Hansen, Violinistinde
Familierne Montecchi og Capuleti (Vaccai m.fl.) (Syngestykke)
30-03-1849, fredag
 Teater Casino
Guldnøglen (uidentificeret) (Pantomime)
Sortepeer (Scribe) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Puf (Scribe)

1849     april


01-04-1849, søndag  Helligdag Palme Søndag
05-04-1849, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
06-04-1849, fredag  Helligdag Langfredag
08-04-1849, søndag  Helligdag Paaskedag
09-04-1849, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
10-04-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
11-04-1849, onsdag
 Teater Casino
Hjortejagten (Casorti) (Pantomime)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Puf (Scribe)
12-04-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen i Lyon (Bulwer-Lytton)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
13-04-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Møllen i Marly (Duveyrier og Duveyrier)
Conc. af Svendsen
Nina (Milon og Bournonville) (Ballet)
14-04-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Puf (Scribe)
Ungdom og Galskab (for Jfr. Bergnehr) (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
15-04-1849, søndag
 Teater Casino
Harlekin Kukkenbager (Casorti) (Pantomime)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Estella di Murcia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Gjenboerne (Hostrup)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
16-04-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Familierne Montecchi og Capuleti (Vaccai m.fl.) (Syngestykke)
17-04-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Operetten (Maria m.fl.) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
19-04-1849, torsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Estella di Murcia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
20-04-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Estella di Murcia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
21-04-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kjøge Huuskors (Heiberg)
Møllen i Marly (Duveyrier og Duveyrier)
22-04-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
23-04-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Puf (Scribe)
24-04-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
25-04-1849, onsdag
 Teater Casino
En Herre og en Dame (Saintine m.fl.) (premiere)
Engelsk Solo, dandses af Rosa Price
Søndags-Echo, Amagerdands, dandses af Julius, Theodor, Valdemar og Carl Price
Sortepeer (Scribe)
 Teater Det kongelige Teater
26-04-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Søstrene paa Kinnakullen (Hauch) (premiere)
27-04-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen i Lyon (Bulwer-Lytton)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
28-04-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
29-04-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Et Reise-Eventyr (Arnesen)
30-04-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater

1849     maj


01-05-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
04-05-1849, fredag  Helligdag Bededag
05-05-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Intriguerne (Hostrup)
06-05-1849, søndag
 Teater Casino
En Nat i Roskilde (Varin og Lefèvre) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Pigen i Lyon (Bulwer-Lytton)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)(premiere)
07-05-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
08-05-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
09-05-1849, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
10-05-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gjenboerne (Hostrup)
11-05-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Czaren og Tømmermanden (Lortzing) (Syngestykke)
12-05-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg) (premiere)
13-05-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
14-05-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
15-05-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
For evig! (Scribe og Varner)
Et Reise-Eventyr (Arnesen)
16-05-1849, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
17-05-1849, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
18-05-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Et Reise-Eventyr (Arnesen)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
19-05-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Gjenboerne (Hostrup)
20-05-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
For evig! (Scribe og Varner)
Den nye Barselstue (Andersen)
Intriguerne (Hostrup)
21-05-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen i Lyon (Bulwer-Lytton)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
22-05-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Glas Vand (Scribe)
23-05-1849, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Musikalsk Divertissement
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
(f. de Saarede og Faldnes Efterladte)
24-05-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kjøge Huuskors (Heiberg)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
25-05-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
27-05-1849, søndag  Helligdag Pintsedag
28-05-1849, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
29-05-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
30-05-1849, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
For evig! (Scribe og Varner)
Den nye Barselstue (Andersen)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
31-05-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)

1849     juni


02-06-1849, lørdag
 Teater Casino
Ja (Heiberg) (premiere)
03-06-1849, søndag  Helligdag Trinitatis
09-06-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
14-06-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerhaderen (andre m.fl.) (Syngestykke)
Conc. af Fru Hertz, Pianistinde
To Ord (for Waltz) (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
21-06-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab [1. Akt] (for Schram, oa.] (Puy og Bouilly) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Wilhelm Tell [2. Akt](for Jfr.I Rantzau og Schram) (Rossini m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
26-06-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Declamation
Embedsiver (for M. Wiehe) (Bayard) (premiere)
30-06-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Rekruten (for Pätges) (Merle m.fl.)

1849     juli


03-07-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Henrik og Pernille [1.Akt] (for Hr og Fru Phister) (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
07-07-1849, lørdag
 Teater Tivoli
La Tyrolienne, dandses af Søstrene Hjorth
 Teater Det kongelige Teater
Embedsiver (Bayard)
(f. de betrængte Jyder)
08-07-1849, søndag
 Teater Tivoli
Røverne eller Pjerrots Heltemod
14-07-1849, lørdag
 Teater Tivoli
Røverne eller Pjerrots Heltemod
20-07-1849, fredag
 Teater Müllerske Skuespillerselskab
Til Fordeel for Saarede og Faldnes Efterladte
 Teater Tivoli
Harlequin mechanisk Statue (Casorti) (Pantomime)
22-07-1849, søndag
 Teater Müllerske Skuespillerselskab
[Forestilling af det Müllerske Skuespillerselskab og Familien Price]
 Teater Tivoli
Hjortejagten (Casorti) (Pantomime)
27-07-1849, fredag
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
Dands af Madame Rosa Price
30-07-1849, mandag
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
Imellem første og anden Act: Dands af Familien Price
31-07-1849, tirsdag
 Teater Tivoli
Harlequin Kok (Casorti) (Pantomime)

1849     august


01-08-1849, onsdag
 Teater Tivoli
Athletiske og engelske Grotesk-Productioner, udføres af de Herrer Busholm og Hesse
La Tyrolienne og russisk Solo, dandses af Hr. Wolmer
Lucifer eller Harlequin beskyttet af en Fee
02-08-1849, torsdag
 Teater Tivoli
Harlequin Skelet (Casorti) (Pantomime)
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
Tante og Niece ( og Görner)
03-08-1849, fredag
 Teater Tivoli
Athletiske Kunstproductioner, af de Herrer Volkersen og Hesse
Engelsk Matrosdands og Mazurka, dandses af Volmer
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
Imellem første og anden Act: Dands af Familien Price
22-08-1849, onsdag
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
Syv militaire Piger (Francis m.fl.)
Harlequin Kok (Casorti) (Pantomime)
26-08-1849, søndag
 Teater Tivoli
Trylleriets Magt eller Cassander som Maler
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
Tante og Niece ( og Görner)
Dands af Familien Price
29-08-1849, onsdag
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
Til Benefice for Hr. Carl Pallesen
Declamation af Mad. Emma Sørensen, fød Meyer
Syv militaire Piger (Francis m.fl.)

1849     september


01-09-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: Heiberg Directeur under Madvig som Cultusminister
Livet i Skoven (Shakespeare) (premiere)
Slægtningene (Nielsen) (premiere)
02-09-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
Slægtningene (Nielsen)
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
[Note efter teatrets annonce i Adresseavisen 1-9-1849] Jeg finder mig foranlediget til at bekjendtgjøre, at den af mig forfatttede dramatiske Spøg: "Bevægelse i en Høker-Loge", er under Trykken og vil udkomme ordlydende med det Manuskript, som er indleveret til Opførelse paa Vesterbroes Theater. [Signeret: P.N. Jørgensen, Bogtrykker]
Amerikaneren (Viassolo)
03-09-1849, mandag
 Teater Casino
Langeske Skuespillerselskab med velvillig Assistance af Familien Price
Til Fordeel for de betrængte Jyder
Babiole og Joblot (Scribe og Saintine) (premiere)
Pas de deux, componeret af Madame Rosa Price, dandses af Madame R. Price
Indiske Slyngninger, udføres af Hr. A. Price
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
04-09-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kjartan og Gudrun (Oehlenschläger)
06-09-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
07-09-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Badet i Dieppe (Scribe)
08-09-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Embedsiver (Bayard)
Nei! (Heiberg)
10-09-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pak! (Overskou)
11-09-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Embedsiver (Bayard)
Slægtningene (Nielsen)
13-09-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Slægtningene (Nielsen)
14-09-1849, fredag
 Teater Casino
Debutantindens Fader (Bayard og Théaulon) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
15-09-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Puf! (Scribe)
16-09-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
17-09-1849, mandag
 Teater Casino
(Ved det Langeske Skuespillerselskab)
Babiole og Joblot (Scribe og Saintine)
Peer kommer hjem (Recke) (premiere)
En Nat i Roskilde (Varin og Lefèvre)
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
Sang af Frk. Boye
18-09-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
20-09-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
21-09-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Slægtningene (Nielsen)
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
Pallesens Benefice
22-09-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
Sylphiden (Bournonville) (Ballet)
23-09-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
24-09-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Embedsiver (Bayard)
Slægtningene (Nielsen)
25-09-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Brylluppet ved Como-Søen (Glæser og Andersen) (Syngestykke)
27-09-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sylphiden (Bournonville) (Ballet)
 Teater Vesterbroes nye Theater (Müllerske Skuespillerselskab)
[Müllerske Skuespilselskab, sidste gang]
28-09-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Æsthetisk Sands (Hostrup) (premiere)
Abekatten (Heiberg)
29-09-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Slægtningene (Nielsen)
30-09-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Møllen i Marly (Duveyrier og Duveyrier)
Nina (Milon og Bournonville) (Ballet)

1849     oktober


01-10-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
02-10-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
03-10-1849, onsdag
 Teater Casino
Meer end Perler og Guld (Raimund og andre) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Embedsiver (Bayard)
Sylphiden (Bournonville) (Ballet)
uden Abonnement
04-10-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
05-10-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
06-10-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Æsthetisk Sands (Hostrup)
Nina (Milon og Bournonville) (Ballet)
07-10-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
08-10-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
09-10-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
11-10-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Slægtningene (Nielsen)
12-10-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Embedsiver (Bayard)
Sylphiden (Bournonville) (Ballet)
13-10-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
14-10-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Æsthetisk Sands (Hostrup)
15-10-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
16-10-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Puf! (Scribe)
17-10-1849, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Concert af Sangerinde Mlle. Nissen
18-10-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Æsthetisk Sands (Hostrup)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
19-10-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
20-10-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Macbeth (Shakespeare)
21-10-1849, søndag
 Teater Casino
De forstilte Krøblinger (Casorti) (Pantomime)(premiere)
Skibbrudet (uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
22-10-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
23-10-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
24-10-1849, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
25-10-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
26-10-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
27-10-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Pak! (Overskou)
28-10-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
Søvngængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
29-10-1849, mandag
 Teater Casino
Djævelens Memoirer (Arago og Eugène) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Æsthetisk Sands (Hostrup)
Operetten (Maria m.fl.) (Syngestykke)
30-10-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
31-10-1849, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz) (premiere)
uden Abonnement

1849     november


01-11-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
02-11-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
03-11-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
04-11-1849, søndag
 Teater Casino
Hververen (Casorti) (Pantomime)
 Teater Det kongelige Teater
05-11-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
06-11-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
08-11-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Embedsiver (Bayard)
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
09-11-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
10-11-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
11-11-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Brama og Bayaderen (Auber og Scribe) (Syngestykke)
12-11-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
13-11-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
15-11-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den indbildte Syge (Molière)
Operetten (Maria m.fl.) (Syngestykke)
16-11-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
17-11-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
18-11-1849, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
19-11-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Brama og Bayaderen (Auber og Scribe) (Syngestykke)
20-11-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den indbildte Syge (Molière)
Gamle Minder (Bournonville) (Ballet)
22-11-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
23-11-1849, fredag
 Teater Det kongelige Teater
24-11-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
25-11-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
 Teater Det kongelige Teater
Den indbildte Syge (Molière)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
26-11-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
27-11-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
28-11-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
29-11-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nei! (Heiberg)
30-11-1849, fredag
 Teater Casino
For megen Lykke (Rosenhoff) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)

1849     december


01-12-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
02-12-1849, søndag  Helligdag Advent
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
03-12-1849, mandag
 Teater Casino
En Ødeland (Raimund) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
04-12-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
05-12-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
06-12-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Abekatten (Heiberg)
07-12-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
08-12-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Rekruten (Merle m.fl.)
Faust (Bournonville) (Ballet)
09-12-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
10-12-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den indbildte Syge (Molière)
11-12-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
12-12-1849, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Chi dura vince [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
De Uadskillelige (Heiberg)
uden Abonnement
13-12-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
14-12-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Chi dura vince [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
15-12-1849, lørdag
 Teater Hofteatret (Studenterforeningen)
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
16-12-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
17-12-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
Rekruten (Merle m.fl.)
18-12-1849, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Bournonville) (Ballet)
19-12-1849, onsdag
 Teater Casino
Trolddom (Price) (Pantomime)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Concert
20-12-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
21-12-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La Sonnambula [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ninon (Hertz)
22-12-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: Planlagt var "Den indbildte Syge", men måtte aflyses på grund af Rosenkildes sygemelding en halv time før forestillingen skulle begynde
23-12-1849, søndag
 Teater Casino
For megen Lykke (Rosenhoff)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La Sonnambula [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
Rekruten (Merle m.fl.)
24-12-1849, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Juleaften, ingen forestilling
25-12-1849, tirsdag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
Juledag, ingen forestilling
26-12-1849, onsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La Sonnambula [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
Slægtningene (Nielsen)
uden Abonnement
27-12-1849, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
28-12-1849, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
29-12-1849, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Knud Svendsøn (Bredahl) (premiere)
30-12-1849, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La Sonnambula [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
31-12-1849, mandag
 Teater Casino
Kæmpehanen (uidentificeret) (Pantomime)
Nytaarsnat 1850 (Bøgh) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
 

Forrige år - Næste år