Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1850

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1850


1850     januar


01-01-1850, tirsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
Den gyldne Drøm (uidentificeret) (Pantomime)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I due Foscari [på italiensk] (Verdi)
 Teater Det kongelige Teater
Hakon Jarl (Oehlenschläger)
uden Abonnement
02-01-1850, onsdag
 Teater Casino
Pas Chinoias comique, dandses af Hr. A. Luin
Pas de trois (Husar-Dands), dandses af Waldemar, Theodor og Carl Price
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I due Foscari [på italiensk] (Verdi)
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
03-01-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Knud Svendsøn (Bredahl)
04-01-1850, fredag
 Teater Casino
Pas de deux, dandses af Mad. Rosa Price og Hr. A. Luin
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I due Foscari [på italiensk] (Verdi)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
05-01-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den indbildte Syge (Molière)
06-01-1850, søndag
 Teater Casino
Meer end Perler og Guld (Raimund og andre)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
I due Foscari [på italiensk] (Verdi)
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
07-01-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
08-01-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
Nei! (Heiberg)
09-01-1850, onsdag
 Teater Casino
De forstilte Krøblinger (Casorti) (Pantomime)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La Sonnambula [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
10-01-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
11-01-1850, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Den indbildte Syge (Molière)
12-01-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
13-01-1850, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
 Teater Det kongelige Teater
14-01-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Faust (Bournonville) (Ballet)
15-01-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
16-01-1850, onsdag
 Teater Casino
Harlekin mekanisk Statue (Casorti) (Pantomime)
17-01-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mariotta (Gade og Scribe) (Syngestykke)(premiere)
18-01-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
19-01-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
20-01-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: Oehlenschlägers Dødsdag
Maskeraden (Holberg)
Slægtningene (Nielsen)
21-01-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
(Lukket form. Oehlenschlägers Død)
22-01-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mariotta (Gade og Scribe) (Syngestykke)
24-01-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Badet i Dieppe (Scribe)
25-01-1850, fredag
 Teater Casino
Ægtemandens Repræsentant (Bøgh) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Mariotta (Gade og Scribe) (Syngestykke)
26-01-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
27-01-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Pak! (Overskou)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
28-01-1850, mandag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Mariotta (Gade og Scribe) (Syngestykke)
29-01-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
30-01-1850, onsdag
 Teater Casino
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
L'elisir d'amore [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Macbeth (Shakespeare)
for Musikerne
31-01-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
Rekruten (Merle m.fl.)

1850     februar


01-02-1850, fredag
 Teater Casino
Cassander som Doktor (Price) (Pantomime)
En Herre og en Dame (Saintine m.fl.)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
L'elisir d'amore [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
02-02-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
03-02-1850, søndag
 Teater Casino
Meer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Concert under anførsel af Hr. Musikdirecteur Lumbye
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
L'elisir d'amore [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)(premiere)
04-02-1850, mandag
 Teater Casino
Babiole og Joblot (Scribe og Saintine)
Pas de trois (Husardands)
 Teater Det kongelige Teater
Badet i Dieppe (Scribe)
05-02-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)
06-02-1850, onsdag
 Teater Casino
Debutantindens Fader (Bayard og Théaulon)
Chinesisk Solo
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Sokrates [Fragment] (Sørgefest for Oehlenschläger) (Oehlenschläger) (ufuldstændig opførelse)
uden Abonnement
07-02-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
08-02-1850, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
09-02-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
10-02-1850, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
Soldaterløier (Hostrup) (premiere)
11-02-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)
12-02-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
13-02-1850, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
14-02-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
15-02-1850, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
16-02-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Mariotta (Gade og Scribe) (Syngestykke)
17-02-1850, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Hakon Jarl (Oehlenschläger)
18-02-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
19-02-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
20-02-1850, onsdag
 Teater Casino
Debutantindens Fader (Bayard og Théaulon)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
21-02-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
22-02-1850, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
Soldaterløier (Hostrup)
23-02-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)
24-02-1850, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)
25-02-1850, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
26-02-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
27-02-1850, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
28-02-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)

1850     marts


01-03-1850, fredag
 Teater Casino
Ole Lukøje (Andersen) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
02-03-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
Soldaterløier (Hostrup)
03-03-1850, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
04-03-1850, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Don Giovanni [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
Soldaterløier (Hostrup)
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)
05-03-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
06-03-1850, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
uden Abonnement
07-03-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
Nina (Milon og Bournonville) (Ballet)
08-03-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Violinconcert af Semler
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)
09-03-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
10-03-1850, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La Sonnambula [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Mariotta (Gade og Scribe) (Syngestykke)
11-03-1850, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
12-03-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pianoforteconcert af Frk. Liebenberg
13-03-1850, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
14-03-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
15-03-1850, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La Sonnambula [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Marsk Stig (Hauch) (premiere)
16-03-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
17-03-1850, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il barbiere di Siviglia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Marsk Stig (Hauch)
18-03-1850, mandag
 Teater Casino
Pariserdrengen (Bayard og Vanderburch) (premiere)
Tryllefløjten (Price) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucrezia Borgia [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
19-03-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
De Uimodstaaelige (Bournonville) (Ballet)
20-03-1850, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Linda di Chamounix [på italiensk]
21-03-1850, torsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
[Blandet forestilling på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Marsk Stig (Hauch)
22-03-1850, fredag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
[Blandet forestilling på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
 Teater Odense Teater (Ukendt gruppe)
Benefice for Pallesen
24-03-1850, søndag  Helligdag Palme Søndag
28-03-1850, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
29-03-1850, fredag  Helligdag Langfredag
31-03-1850, søndag  Helligdag Paaskedag

1850     april


01-04-1850, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Norma [på italiensk] (Bellini og Romani)
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
uden Abonnement
02-04-1850, tirsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
03-04-1850, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Norma [på italiensk] (Bellini og Romani)
 Teater Det kongelige Teater
Viola (Shakespeare)
Soldaterløier (Hostrup)
uden Abonnement
04-04-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
05-04-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
06-04-1850, lørdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Norma [på italiensk] (Bellini og Romani)
 Teater Det kongelige Teater
Marsk Stig (Hauch)
07-04-1850, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Norma [på italiensk] (Bellini og Romani)
 Teater Det kongelige Teater
Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
08-04-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
09-04-1850, tirsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
La figlia del reggimento [på italiensk] (Donizetti m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
10-04-1850, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
uden Abonnement
11-04-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
12-04-1850, fredag
 Teater Casino
De smaa Vildttyve (Brazier m.fl.) (premiere)
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
L'elisir d'amore [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Viola (Shakespeare)
Soldaterløier (Hostrup)
13-04-1850, lørdag
 Teater Horsens (Müllerske Skuespillerselskab)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
14-04-1850, søndag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Lucia di Lammermoor [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
15-04-1850, mandag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
[Blandet forestilling på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
16-04-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Marsk Stig (Hauch)
17-04-1850, onsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Ernani [på italiensk] (Verdi og Piave)
 Teater Det kongelige Teater
Concert af Leonard, Violinist, og Kone, Sangerinde
18-04-1850, torsdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
[Blandet forestilling på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
19-04-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Molière)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
20-04-1850, lørdag
 Teater Hofteatret (Italiensk Operaselskab)
Il matrimonio segreto [på italiensk]
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
21-04-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
22-04-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Marsk Stig (Hauch)
23-04-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Slægtningene (Nielsen)
26-04-1850, fredag  Helligdag Bededag
27-04-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
28-04-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Viola (Shakespeare)
29-04-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
30-04-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)

1850     maj


02-05-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
03-05-1850, fredag
 Teater Casino
Et Giftermaal ved Trommen (Leuven m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
04-05-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
05-05-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Molière)
Nei! (Heiberg)
06-05-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Viola (Shakespeare)
Slægtningene (Nielsen)
07-05-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Psyche (Bournonville) (Ballet)(premiere)
09-05-1850, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
10-05-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Lukket form. Prindsesse Julianes Død
11-05-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
12-05-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
Psyche (Bournonville) (Ballet)
13-05-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
En høiere Dannelsesanstalt (Chievitz og Recke) (premiere)
14-05-1850, tirsdag
 Teater Casino
Trolddom (Price) (Pantomime)
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
15-05-1850, onsdag
 Teater Casino
Harlekin Kok (Casorti) (Pantomime)
 Teater Det kongelige Teater
En høiere Dannelsesanstalt (Chievitz og Recke)
Psyche (Bournonville) (Ballet)
uden Abonnement
16-05-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
17-05-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
En høiere Dannelsesanstalt (Chievitz og Recke)
19-05-1850, søndag  Helligdag Pintsedag
20-05-1850, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
21-05-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
22-05-1850, onsdag
 Teater Casino
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard) (premiere)
Bonden i det russiske Dampbad (Jørgensen) (premiere)
Jeannette og Jeanneton (Scribe og Varner) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Psyche (f. Figuranterne) (Bournonville) (Ballet)
23-05-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
En høiere Dannelsesanstalt (Chievitz og Recke)
24-05-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tonietta (Hertz)
25-05-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
En høiere Dannelsesanstalt (Chievitz og Recke)
Psyche (Bournonville) (Ballet)
26-05-1850, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Casino
Jeannette og Jeanneton (Scribe og Varner)
Naar Kærligheden kølnes (Chapelle og Michel) (premiere)
27-05-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
Psyche (Bournonville) (Ballet)
28-05-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
En høiere Dannelsesanstalt (Chievitz og Recke)
30-05-1850, torsdag
 Teater Casino
Greven af Monte Christo (Dumas og Maquet) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Psyche (Bournonville) (Ballet)
31-05-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater

1850     juni


08-06-1850, lørdag
 Teater Casino
Den fortryllede Sommerfugl (Price) (Pantomime)(premiere)
Jokum og Lisbeth (Price) (premiere)

1850     juli


02-07-1850, tirsdag
 Teater Vesterbroes nye Theater
Direktion: Henrik Petersen
27-07-1850, lørdag
 Teater Tivoli
Den falske Huusholderske (Anonym) (premiere)
 Teater Vesterbroes nye Theater
Arven fra Rusland (Nieuwen-Huysen og Royer) (premiere)
Den 12aarige Violinist Joseph Dente udfører mellem 2den og 3die Act: Variationer for Violin af Berriot
Efter Stykket: Polonaise for Violin af Calivado
28-07-1850, søndag
 Teater Alleenberg
Paa Theatret en Forestilling i 4 Afdelinger, hvis Veiret tillader det
Qvaksalveren, eller: Pjerrot som Plastersmører, Pantomime i 1 Act af Hr. A. Lehmann
 Teater Vesterbroes nye Theater
Pariserdrengen (Bayard og Vanderburch)
30-07-1850, tirsdag
 Teater Tivoli
Hververen (Casorti) (Pantomime)
 Teater Vesterbroes nye Theater
Arven fra Rusland (Nieuwen-Huysen og Royer)
31-07-1850, onsdag
 Teater Tivoli

1850     august


02-08-1850, fredag
 Teater Casino
Den unge Gudmoder (Scribe m.fl.) (premiere)
18-08-1850, søndag
 Teater Vesterbroes nye Theater
Dobbeltgængeren (Holbein)
19-08-1850, mandag
 Teater Vesterbroes nye Theater
Dobbeltgængeren (Holbein)
24-08-1850, lørdag
 Teater Vesterbroes nye Theater
Dobbeltgængeren (Holbein)
Den unge Gudmoder (Scribe m.fl.)
25-08-1850, søndag
 Teater Vesterbroes nye Theater
Den unge Gudmoder (Scribe m.fl.)
Adolph og Henriette (Pinel og Bayard)

1850     september


02-09-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Nei! (Heiberg)
03-09-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
05-09-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
06-09-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Mariotta (Gade og Scribe) (Syngestykke)
07-09-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
Bellman (Bournonville) (Ballet)
09-09-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
10-09-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Psyche (Bournonville) (Ballet)
12-09-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
13-09-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
En høiere Dannelsesanstalt (Chievitz og Recke)
Bellman (Bournonville) (Ballet)
14-09-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
15-09-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
16-09-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
17-09-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
19-09-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
20-09-1850, fredag
 Teater Casino
Lumpacivagabundus (Nestroy) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
Psyche (Bournonville) (Ballet)
21-09-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
22-09-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare) (premiere)
23-09-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
Bellman (Bournonville) (Ballet)
24-09-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
26-09-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)
Psyche (Bournonville) (Ballet)
27-09-1850, fredag
 Teater Casino
De to Ægtemænd (Scribe og Varner) (premiere)
To Naboer (Bøgh) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
28-09-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
29-09-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
30-09-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)

1850     oktober


01-10-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
03-10-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
04-10-1850, fredag
 Teater Casino
Dobbeltgængeren (Holbein) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
05-10-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
06-10-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
07-10-1850, mandag
 Teater Casino
Familie-Kærlighed (Davidsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
08-10-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
09-10-1850, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
uden Abonnement
10-10-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
11-10-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
12-10-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
13-10-1850, søndag
 Teater Casino
Familie-Kærlighed (Davidsen)
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
14-10-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Gjerrige (Molière)
15-10-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
Abekatten (Heiberg)
17-10-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
18-10-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den Gjerrige (Molière)
19-10-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
20-10-1850, søndag
 Teater Casino
List og Phlegma (Patrat) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
21-10-1850, mandag
 Teater Casino
Nørreports Vagt St. Hans Aften (Overskou) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
22-10-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Gjerrige (Molière)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
23-10-1850, onsdag
 Teater Casino
Shakespeare som Elsker (Pineux) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
uden Abonnement
24-10-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
Slægtningene (Nielsen)
25-10-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Abekatten (Heiberg)
26-10-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Hakon Jarl (Oehlenschläger)
27-10-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
De hemmelige Fonds (Serret) (premiere)
Sang af Tenoristen Wolke
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
28-10-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
29-10-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
En høiere Dannelsesanstalt (Chievitz og Recke)
30-10-1850, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Eckardt d. s. Ivar
uden Abon.
31-10-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)

1850     november


01-11-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
02-11-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Gjerrige (Molière)
03-11-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
04-11-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
05-11-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
06-11-1850, onsdag
 Teater Casino
Til Sæters (Riis) (premiere)
07-11-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
08-11-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Macbeth (Shakespeare)
09-11-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
10-11-1850, søndag
 Teater Casino
Gjenboerne (Hostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
11-11-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
12-11-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
13-11-1850, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Concert af Ole Bull
14-11-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
15-11-1850, fredag
 Teater Casino
List og Phlegma (Patrat)
Tre for Én (Varin og Chapeau) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
16-11-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Sardanapal (Byron) (premiere)
17-11-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
18-11-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
19-11-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sardanapal (Byron)
20-11-1850, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Concert af Ole Bull
21-11-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
22-11-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Sardanapal (Byron)
23-11-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Bournonville) (Ballet)
24-11-1850, søndag
 Teater Casino
Den fortryllede Sommerfugl (Price) (Pantomime)
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
25-11-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Sardanapal (Byron)
26-11-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
28-11-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
29-11-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)
Conservatoriet (Bournonville) (Ballet)
30-11-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Marsk Stig (Hauch)

1850     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater

1850     december


01-12-1850, søndag  Helligdag Advent
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
Bellman (Bournonville) (Ballet)
02-12-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Abekatten (Heiberg)
03-12-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
05-12-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
06-12-1850, fredag
 Teater Casino
Dobbeltgængeren (Holbein)
 Teater Det kongelige Teater
Eventyret paa Maskeraden (Auber og Scribe) (Syngestykke)
07-12-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
08-12-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
En forklædt Frier (Hertz) (premiere)
09-12-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
10-12-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
11-12-1850, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
12-12-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Eventyret paa Maskeraden (Auber og Scribe) (Syngestykke)
13-12-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
14-12-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
15-12-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
16-12-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
17-12-1850, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den indbildte Syge (Molière)
18-12-1850, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
19-12-1850, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sardanapal (Byron)
20-12-1850, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kongens Læge (Shakespeare)
21-12-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
Soldaterløier (Hostrup)
22-12-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
23-12-1850, mandag
 Teater Casino
Luftens Datter (Cogniard m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
25-12-1850, onsdag  Helligdag Juledag
26-12-1850, torsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Casino
To Naboer (Bøgh)
Steinlach (Schwadisk Nationaldands), dandses af Mad. Rosa Price og Hr. Luin
Chinesisk Pas de trois, dandses af Børnen Price
Tre for Een (Varin og Chapeau)
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
Bellman (Bournonville) (Ballet)
27-12-1850, fredag
 Teater Casino
Luftens Datter (Cogniard m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Livet i Skoven (Shakespeare)
28-12-1850, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
Psyche (Bournonville) (Ballet)
29-12-1850, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)
Soldaterløier (Hostrup)
30-12-1850, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ude og hjemme (Bayard og Wailly)
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
31-12-1850, tirsdag
 Teater Casino
Nytaarsaften i Casino (Bøgh) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløier (Hostrup)
Bellman (Bournonville) (Ballet)
 

Forrige år - Næste år