Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1916

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1916


1916     januar


01-01-1916, lørdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Lægen paa Skillevejen (Shaw)
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Mester og Lærling (Hostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Vi filmer (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
(Aften) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
02-01-1916, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Genboerne (Hostrup)
03-01-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
04-01-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
05-01-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
06-01-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
07-01-1916, fredag
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
08-01-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hectors Afsked (Gad) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
(Aften) Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
09-01-1916, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Eftermiddag) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
10-01-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
11-01-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
12-01-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
13-01-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
14-01-1916, fredag
 Teater Odense Teater
Fred paa Jorden (Rindom) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
15-01-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Dagmarteatret
En Mors Øjne (Michaëlis) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Nørrebros Teater
Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
16-01-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Lægen paa Skillevejen (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Aften) Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
17-01-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
18-01-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
19-01-1916, onsdag
 Teater Casino
Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Scenisk Samfund
Hans lille Veninde (Brieux) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
20-01-1916, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
 Teater Scenisk Samfund
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
21-01-1916, fredag
 Teater Scenisk Samfund
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
22-01-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Dagmarteatret
En Mors Øjne (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Nørrebros Teater
Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Scenisk Samfund
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
23-01-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erotik (Wied) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
24-01-1916, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
25-01-1916, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
 Note Note: Første optræden af Frederik Jensen efter lang sygeperiode [Pol 26-1-1916]
Reservebaronen (Kollo m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
26-01-1916, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
27-01-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
28-01-1916, fredag
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
29-01-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Dagmarteatret
Djævelens Discipel (Shaw) (premiere)
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
30-01-1916, søndag
 Teater Odense Teater
Huset i Orden (Pinero)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
(Aften) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Riber og Søn (Levin)
(Eftermiddag) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
31-01-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)

1916     februar


01-02-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
02-02-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
03-02-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
04-02-1916, fredag
 Teater Odense Teater
Eventyret (Caillavet m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
05-02-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Næstved
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen) (premiere)
06-02-1916, søndag
 Teater Ukendt gruppe
[Frisindet Ungdom] Nytaarsrevyen
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
(Aften) Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
(Aften) Betty (Magnussen)
07-02-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
08-02-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
09-02-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
10-02-1916, torsdag
 Teater Dagmarteatret
En Mors Øjne (Michaëlis)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
11-02-1916, fredag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Århus Teater
Tornerose (Hansen) (premiere)
 Teater Koncertpalæet (Studenterforeningen)
Til Fordel for Dronningens Indsamling
Studenterforeningens Nytaarskomedier
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
12-02-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
13-02-1916, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Casino
(Aften) Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Fædreland (Christiansen)
14-02-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
15-02-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
16-02-1916, onsdag
 Teater Casino
Madame Szibill (Brody og Martos)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
17-02-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
18-02-1916, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
19-02-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Ingen Forestilling paa Grund af de store Forberedelser til Premièren i Morgen
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Sommerdrøm & Høbjergningen [Udføres af ca. 80 Børn]
(Eftermiddag) Børneforestilling arrangeret ved Frk. Alma Sjöman
(Aften) Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
20-02-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erotik (Wied)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Stridens Æble (Ott) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
Fædreland (Christiansen)
21-02-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
Til Indtægt for Theatrets Alderdomsforsørgelsesfond
22-02-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
23-02-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
24-02-1916, torsdag
 Teater Sønderbro Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
25-02-1916, fredag
 Teater Odense Teater
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ungen (Braaten) (premiere)
26-02-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Sommerdrøm & Høbjergningen
(Eftermiddag) Børneforestilling arrangeret ved Frk. Alma Sjöman
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
27-02-1916, søndag
 Teater Odense Teater
Smuglerens Søn (Juel-Frederiksen) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
(Aften) Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
28-02-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
29-02-1916, tirsdag
 Teater Scenisk Samfund
Aglavaine og Selysette (Maeterlinck) (premiere)
 Teater White Star
Allersidste Gang, Afskedsforestilling for hele Personalet, Stor Fest over hele Linien
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)

1916     marts


01-03-1916, onsdag
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Scenisk Samfund
Aglavaine og Selysette (Maeterlinck)
 Teater Det kongelige Teater
Ungen (Braaten)
02-03-1916, torsdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
Albr. Schmidts Jubilæum
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling paa grund af Generalprøve
 Teater Scenisk Samfund
Aglavaine og Selysette (Maeterlinck)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
03-03-1916, fredag
 Teater Scala Teatret
Hulter til Bulter (Okonkowski) (premiere)
 Teater Scenisk Samfund
Aglavaine og Selysette (Maeterlinck)
 Teater Studenterforeningen
To middelalderlige Skuespil
Den hellige Fiacres Levned (fransk) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
04-03-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Marie Odile (Knoblauch) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Ungen (Braaten)
05-03-1916, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Århus Teater
Tartuffe (Molière) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erotik (Wied)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det forjættede Land (Maugham)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Stridens Æble (Ott)
 Teater Folketeatret
(Aften) Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
Fædreland (Christiansen)
06-03-1916, mandag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Casino
(Aften) Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Folketeatret
(Aften) Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
07-03-1916, tirsdag
 Teater Studenterforeningen
To middelalderlige Skuespil
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
08-03-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
09-03-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
10-03-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
 Teater Randers (Ellen Prices Teaterselskab)
Den lille Havfrue (Østergaard) (premiere)
11-03-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Odense Teater
[Otto Jacobsen-Turnéen] Betty (Magnussen)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Sommerdrøm & Høbjergningen
(Eftermiddag) Børneforestilling arrangeret ved Frk. Alma Sjöman
(Aften) Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
12-03-1916, søndag
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Polsk Blod (Nebdal og Stein)
(Aften) Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Riber og Søn (Levin)
(Aften) Fædreland (Christiansen)
13-03-1916, mandag
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
14-03-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
15-03-1916, onsdag
 Teater Casino
Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
16-03-1916, torsdag
 Teater Studenterforeningen
Offentlig Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
17-03-1916, fredag
 Teater Århus Teater
Stridens Æble (Ott) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
18-03-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
19-03-1916, søndag
 Teater Odense Teater
For Alvor (Chievitz og Recke) (premiere)
Fred paa Jorden (Rindom)
Recensenten og Dyret (Heiberg) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Gift dig aldrig - ! (Blossom) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Aften) Moderate Løjer (Benzon)
(Aften) Til Indtægt for Skuespillerforeningens Alderdomsforsørgelsesfond
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Jespersens Drama (Anonym) (premiere)
(Aften) Tvillinger (Reumert)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
20-03-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
21-03-1916, tirsdag
 Teater Studenterforeningen
Offentlig Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Taarnet (Levin) (premiere)
22-03-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
23-03-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Taarnet (Levin)
24-03-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
25-03-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Sønderbro Teater
Tvillinger (Reumert)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste. Nye Viser og nye Figurer (Arctander og Kjærulf)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Polsk Blod (Nebdal og Stein)
(Eftermiddag) Mariæ Bebudelsesdag. Ekstraforestilling
(Aften) Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
26-03-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erotik (Wied)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det forjættede Land (Maugham)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Gift dig aldrig - ! (Blossom)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Aften) Under Værgeraadet (Gjerløv) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Ungen (Braaten)
(Aften) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
27-03-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungen (Braaten)
28-03-1916, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Scenisk Samfund
Dage af vort Liv (Andrejev) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
29-03-1916, onsdag
 Teater Scenisk Samfund
Dage af vort Liv (Andrejev)
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
30-03-1916, torsdag
 Teater Odense Teater
Erasmus Montanus (Holberg) (premiere)
 Teater Scenisk Samfund
Dage af vort Liv (Andrejev)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
31-03-1916, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scenisk Samfund
Dage af vort Liv (Andrejev)
 Teater Det kongelige Teater
Taarnet (Levin)

1916     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Røde Kro Teater
Det glade Kjøbenhavn (Rocatis og Anonym) (premiere)

1916     april


01-04-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Sønderbro Teater
Tvillinger (Reumert)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste. Nye Viser og nye Figurer (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
02-04-1916, søndag
 Teater Odense Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
(Aften) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
03-04-1916, mandag
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
04-04-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
05-04-1916, onsdag
 Teater Odense Teater
Smuglerens Søn (Juel-Frederiksen)
 Teater Århus Teater
Dunungen (Lagerlöf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
06-04-1916, torsdag
 Teater Odense Teater
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
07-04-1916, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Tvillinger (Reumert)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
08-04-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Sønderbro Teater
Tjenestefolk (Benedix) (premiere)
Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste. Nye Viser og nye Figurer (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
09-04-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Odense Teater
London i Lygteskær (Sims) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
10-04-1916, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
11-04-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
12-04-1916, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
Revuen (Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
13-04-1916, torsdag
 Teater Casino
 Teater White Star
Kryds og Tværs (Rocatis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
I Blinde (Gnudtzmann)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
14-04-1916, fredag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
15-04-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Scala Teatret
Hulter til Bulter (Okonkowski)
 Teater Sønderbro Teater
Tjenestefolk (Benedix)
Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Nyeste (Arctander og Kjærulf)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: For første gang benyttedes en ny-konstrueret drejescene
Det levende Lig (Tolstoj) (premiere)
16-04-1916, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Pengene eller Livet (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stridens Æble (Ott)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Den levende Statue
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Casino
(Aften) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Aften) Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Vinterrevuen (Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Hulter til Bulter (Okonkowski)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen 1915-1916
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Tjenestefolk (Benedix)
(Aften) Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Det levende Lig (Tolstoj)
17-04-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
18-04-1916, tirsdag
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
19-04-1916, onsdag
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
20-04-1916, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
21-04-1916, fredag  Helligdag Langfredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
22-04-1916, lørdag
 Teater Casino
(Matiné) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestillng
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tjenestefolk (Benedix)
(Eftermiddag) Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
23-04-1916, søndag  Helligdag Paaskedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
24-04-1916, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Fernands Bryllup (Feydeau)
Svensk Gæstespil af Vasateaterns Tourné (Direktør Ranft)
 Teater Århus Teater
Under Værgeraadet (Gjerløv) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Gavtyv & Co. (Horst og Norin)
(Aften) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Prolog (Møller) (premiere)
I anledning af 300-året for Shakespeares død
25-04-1916, tirsdag
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Scala Teatret
Fernands Bryllup (Feydeau)
Svensk Gæstespil af Vasateaterns Tourné (Direktør Ranft)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
26-04-1916, onsdag
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Scala Teatret
Fernands Bryllup (Feydeau)
Svensk Gæstespil af Vasateaterns Tourné (Direktør Ranft)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
27-04-1916, torsdag
 Teater Scala Teatret
Spøgelseshotellet (Feydeau m.fl.) (premiere)
Svensk Gæstespil af Vasateaterns Tourné (Direktør Ranft)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
28-04-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
29-04-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Spøgelseshotellet (Feydeau m.fl.)
Svensk Gæstespil af Vasateaterns Tourné (Direktør Ranft)
 Teater Sønderbro Teater
Tjenestefolk (Benedix)
Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
30-04-1916, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Odense Teater
Gurli (Christiernsson)
 Teater Scala Teatret
Spøgelseshotellet (Feydeau m.fl.)
Svensk Gæstespil af Vasateaterns Tourné (Direktør Ranft)
 Teater Scenisk Samfund
Professor Crampton (Hauptmann) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Pengene eller Livet! (Jacobsen og Dreyer)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Frøknens Fødselsdag
(Eftermiddag) Hendes Fader!
(Eftermiddag) Vinterrevyen (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tjenestefolk (Benedix)
(Eftermiddag) Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
 Teater Casino
(Aften) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Ægtemænd!
(Aften) Løjer og Langkaal
(Aften) Hvad vil han?
(Aften) Det glade Kjøbenhavn (Rocatis og Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)

1916     maj


01-05-1916, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Afskedsforestilling for Hr. Henry Knudsen
 Teater Scala Teatret
Spøgelseshotellet (Feydeau m.fl.)
Svensk Gæstespil af Vasateaterns Tourné (Direktør Ranft)
Hermed slutter Gæstespillet
 Teater Scenisk Samfund
Professor Crampton (Hauptmann)
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
02-05-1916, tirsdag
 Teater Scenisk Samfund
Professor Crampton (Hauptmann)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
03-05-1916, onsdag
 Teater Odense Teater
Genboerne (Hostrup)
 Teater Scenisk Samfund
Professor Crampton (Hauptmann)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
04-05-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
05-05-1916, fredag
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
06-05-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Sagfører Tantalus (Kistner og Tesmar) (premiere)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Røde Kro Teater
Det glade København (Rocatis og Anonym)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
07-05-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Odense Teater
Stridens Æble (Ott) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gift dig aldrig - ! (Blossom)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stridens Æble (Ott)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Casino
(Aften) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Sagfører Tantalus (Kistner og Tesmar)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Betty (Magnussen)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Theatrets Alderdomsforsørgelsesfond
(Aften) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
08-05-1916, mandag
 Teater Dagmarteatret
Sagfører Tantalus (Kistner og Tesmar)
 Teater Det kongelige Teater
I Blinde (Gnudtzmann)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
09-05-1916, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Sagfører Tantalus (Kistner og Tesmar)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
10-05-1916, onsdag
 Teater Billigheden
Paa 'en igen (Munck og Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
11-05-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
12-05-1916, fredag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Pipi og Titi (andre m.fl.) (premiere)
Den glade Prins (Lehár) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
13-05-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
 Teater Tivolis Teatersal
Pipi og Titi (andre m.fl.)
Den glade Prins (Lehár)
 Teater Det kongelige Teater
14-05-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Manden, der blev Hjemme (Worrall og Terry)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
(Aften) Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Kong Richard den Tredie (Shakespeare)
15-05-1916, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Personalet
Tjenestefolk (Benedix)
Solistoptræden
 Teater Det ny Teater
(Aften) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
16-05-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
17-05-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
18-05-1916, torsdag
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Ouverturen til »Elverhøj« (Kuhlau)
(Eftermiddag) Prolog (Dumreicher) (premiere)
(Eftermiddag) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Midsommervise af »Der var engang -«
(Eftermiddag) Til Indtægt for Veteran-Komiteens Formaal
(Aften) Kong Richard den Tredie (Shakespeare)
19-05-1916, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Det ny Teater
Svensk Gæstespil af Intima Teatern
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
Til Indtægt for Korets private Pensionsfond
(Aften) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
20-05-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Det ny Teater
Svensk Gæstespil af Intima Teatern
 Teater Tivolis Teatersal
Pipi og Titi (andre m.fl.)
Den glade Prins (Lehár)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
21-05-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Odense Teater
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Frøknens Fødselsdag
(Eftermiddag) Hendes Fader!
(Eftermiddag) Vinterrevuen 1916 (Anonym)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Gustav III
(Aften) Svensk Gæstespil af Intima Teatern
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) En Mand søges
(Aften) Hvad vil han?
(Aften) Det glade Kjøbenhavn (Rocatis og Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
22-05-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
23-05-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
24-05-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
25-05-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
26-05-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-05-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
Dynastiet Peterberg (Lybeck) (premiere)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Tivolis Teatersal
Pipi og Titi (andre m.fl.)
Den glade Prins (Lehár)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
28-05-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Tivolis Teatersal
Pipi og Titi (andre m.fl.)
Den glade Prins (Lehár)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Frøknens Fødselsdag
(Eftermiddag) Hendes Fader!
(Eftermiddag) Vinterrevuen 1916 (Anonym)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Dynastiet Peterberg (Lybeck)
(Aften) Svensk Gæstespil af Intima Teatern
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) En Mand søges
(Aften) Hvad vil han?
(Aften) Det glade Kjøbenhavn (Rocatis og Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
(Aften) Det levende Lig (Tolstoj)
29-05-1916, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
Svensk Gæstespil af Intima Teatern
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
30-05-1916, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det ny Teater
Svensk Gæstespil af Intima Teatern
 Teater Røde Kro Teater
Det glade Kjøbenhavn (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Den glade Prins (Lehár)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
31-05-1916, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det ny Teater
Hermed slutter Sæsonen
Svensk Gæstespil af Intima Teatern
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)

1916     juni


01-06-1916, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.) (premiere)
 Teater Sønderbros Variete
I sikker Havn (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-06-1916, lørdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbros Variete
I sikker Havn (Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Den glade Prins (Lehár)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
10-06-1916, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
En snurrig Fætter
Det glade Kjøbenhavn (Rocatis og Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Guldregn (Kjærulf m.fl.)
11-06-1916, søndag  Helligdag Pintsedag
12-06-1916, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
14-06-1916, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Fru Anna Bynck-Christensen og Hr. Carl H. Christensen
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Bryllupsdagen (Wilhelm og Fall)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
17-06-1916, lørdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Bryllupsdagen (Wilhelm og Fall)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
18-06-1916, søndag  Helligdag Trinitatis
22-06-1916, torsdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
24-06-1916, lørdag
 Teater Korups Have
Korup Haves Sommerrevy 1916 (Anonym) (premiere)
 Teater Kronborg
 Note Note: Tale af Georg Brandes trykt i Politiken 25-6-1916, Kroniken
Shakespearefesten
Prolog
Foredrag af Georg Brandes
Hamlet [scener] (Shakespeare og Tjajkovskij) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbros Variete
I sikker Havn (Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Pipi og Titi (andre m.fl.)
(Aften) Bryllupsdagen (Wilhelm og Fall)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
25-06-1916, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Pipi og Titi (andre m.fl.)
(Aften) Bryllupsdagen (Wilhelm og Fall)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
26-06-1916, mandag
 Teater Kronborg
Shakespearefesten
Prolog
Hamlet [scener] (Shakespeare og Tjajkovskij) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
27-06-1916, tirsdag
 Teater Kronborg
Shakespearefesten
Prolog
Hamlet [scener] (Shakespeare og Tjajkovskij) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Frederik og Gunilda Henriksen
29-06-1916, torsdag
 Teater Korups Have
30-06-1916, fredag
 Teater Røde Kro Teater
Frieren i Fare!
Gulasch (Rocatis og Anonym) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Bryllupsdagen (Wilhelm og Fall)
Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)

1916     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen forestillinger

1916     juli


01-07-1916, lørdag
 Teater Kronborg
Shakespearefesten
Prolog
Hamlet [scener] (Shakespeare og Tjajkovskij) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Tivolis Teatersal
Store Bededagsaften (Jansen m.fl.) (premiere)
Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
02-07-1916, søndag
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
09-07-1916, søndag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbros Variete
I sikker Havn (Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
16-07-1916, søndag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbros Variete
I sikker Havn (Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
17-07-1916, mandag
 Teater Over Stalden
 Teater Tivolis Teatersal
Frk. Dansemus (Wippern) (premiere)
Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
18-07-1916, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen) (premiere)
19-07-1916, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
En Togforbindelse (Anonym) (premiere)
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
20-07-1916, torsdag
 Teater White Star
Surt og Sødt (Rocatis) (premiere)
21-07-1916, fredag
 Teater Friluftsteater
23-07-1916, søndag
 Teater Friluftsteater
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbros Variete
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
30-07-1916, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbros Variete
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)

1916     august


05-08-1916, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Ivar Hvitfeldt (Nielsen)
Tvillinger (Reumert)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
06-08-1916, søndag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Ivar Hvitfeldt (Nielsen)
Tvillinger (Reumert)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
11-08-1916, fredag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
12-08-1916, lørdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Ivar Hvitfeldt (Nielsen)
Tvillinger (Reumert)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
13-08-1916, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
14-08-1916, mandag
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
18-08-1916, fredag
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
19-08-1916, lørdag
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
20-08-1916, søndag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
 Teater Odense Teater
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
21-08-1916, mandag
 Teater Billigheden
Paa 'en igen (Munck og Anonym)
25-08-1916, fredag
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
26-08-1916, lørdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1916 (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
27-08-1916, søndag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
 Teater Aalborg Teater
Hjælpen (Rosenberg)
 Teater Århus Teater
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Frk. Dansemus (Wippern)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
28-08-1916, mandag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1916 (Allen og Arctander)
Ekstraforestilling til Benefice for Personalet
29-08-1916, tirsdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
31-08-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Til Indtægt for Ballettens privat Pensionsfond

1916     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Århus Teater
Det skønne Eventyr (Caillavet m.fl.)

1916     september


01-09-1916, fredag
 Teater Alexandra Teatret
Forretning er Forretning (Mirbeau) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Huslægen (Nielsen) (premiere)
Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
02-09-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Festforestilling i Anledning af Hundredaaret for Carit Etlars Fødsel
Prolog af P.A. Rosenberg, fremsiges af Forfatteren
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Huslægen (Nielsen)
Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-09-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Odense Teater
Tante Cramers Testamente (Høyer) (premiere)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen (Hansen og Gundelach)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Anders Tikøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tvillinger (Reumert)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Casino
(Aften) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Huslægen (Nielsen)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Kapellets private Pensionsfond
(Aften) Betty (Magnussen)
04-09-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
05-09-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
06-09-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
07-09-1916, torsdag
 Teater Folketeatret
Abraham, Isak og Jacob (Glass) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
08-09-1916, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
09-09-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen (Hansen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater White Star
Surt og Sødt (Rocatis)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Huslægen (Nielsen)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
(Aften) Rundskuedagens Midnats-Cabaret
 Teater Det kongelige Teater
10-09-1916, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen (Hansen og Gundelach)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Anders Tikøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tvillinger (Reumert)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Frk. Dansemus (Wippern)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Forretning er Forretning (Mirbeau)
 Teater Casino
(Aften) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
(Aften) Abraham, Isak og Jacob (Glass)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Huslægen (Nielsen)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
11-09-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
12-09-1916, tirsdag
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
13-09-1916, onsdag
 Teater Sønderbro Teater
Hr. Cristensens Jubilæum
En Guldbryllupsaften (Neumann og Rosenberg)
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen) (premiere)
14-09-1916, torsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
15-09-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
16-09-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Huslægen (Nielsen)
Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
17-09-1916, søndag
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Det glade København (Rocatis og Anonym)
(Eftermiddag) [m.m.]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Frk. Dansemus (Wippern)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
(Aften) Huslægen (Nielsen)
(Aften) Danmarks Æventyr (Brandstrup og uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Prøvens Dag (Bergstrøm)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
18-09-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
19-09-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
20-09-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen)
21-09-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
22-09-1916, fredag
 Teater Århus Teater
Fædreland (Christiansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
23-09-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen)
24-09-1916, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Marie Odile (Knoblauch)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Koncert og Forestilling
 Teater Det ny Teater
(Aften) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Prøvens Dag (Bergstrøm)
(Aften) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
25-09-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen)
26-09-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
27-09-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
28-09-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
29-09-1916, fredag
 Teater Det ny Teater
Professor Hans Magnus (Høyer) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
Æres- og Afskedsaften for Kapelmester G. Steen-Jensen
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Over Byen (Gundelach og Hansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen)
30-09-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Kærlighedsleg (Bodanzky og Thelen) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Stjerner og Striber (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Over Byen (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater

1916     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater White Star
Den har De ikke set - ! (Rocatis) (premiere)

1916     oktober


01-10-1916, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Hr. Schmidts Børnehjælpsdag
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tjenestefolk (Benedix)
(Eftermiddag) Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gulasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) En Søndag paa Amager (Heiberg)
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Fædreland (Christiansen)
02-10-1916, mandag
 Teater Odense Teater
Under Værgeraadet (Gjerløv) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Gulasch (Rocatis og Anonym)
Benefice for Fru Elisabeth Christensen
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
03-10-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
04-10-1916, onsdag
 Teater Scala Teatret
Emil Wulffs 25 Aars Skuespiller-Jubilæum
Guldregn [1. og 2. Akt] (Kjærulf m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
05-10-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup) (premiere)
De ziirlige Damer (Molière)
De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)(premiere)
06-10-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
07-10-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Kærlighedsleg (Bodanzky og Thelen)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen (Rocatis og Anonym)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Over Byen (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
08-10-1916, søndag
 Teater Århus Teater
Prinsessen og den hele Verden (Høyer) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Hr. Schmidts Børnehjælpsdag
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Romantik (Sheldon)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gullasch (Rocatis og Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Erasmus Montanus (Holberg)
(Aften) Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
09-10-1916, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Afslutningsforestilling [for direktør Christian Petersen]
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
10-10-1916, tirsdag
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
11-10-1916, onsdag
 Teater Folketeatret
Kammeraterne (Scribe) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
12-10-1916, torsdag
 Teater Folketeatret
Kammeraterne (Scribe)
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen)
13-10-1916, fredag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Kammeraterne (Scribe)
 Teater Det ny Teater
Viljen - (Ott) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
14-10-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Kærlighedsleg (Bodanzky og Thelen)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Det ny Teater
Viljen - (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Røde Kro Teater
Direktion: Carl Thomsen
I Galehuset (Rechendorff) (premiere)
Russerinden (Mannstaedt og Müller) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Over Byen (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
15-10-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Odense Teater
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
(Aften) En Togforbindelse (Anonym)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser
(Aften) Genboerne (Hostrup)
16-10-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
17-10-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
18-10-1916, onsdag
 Teater Casino
(Matiné) Martiné til Fordel for Kapelmester Georg Prehns Enke
(Aften) Kærlighedsleg (Bodanzky og Thelen)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
19-10-1916, torsdag
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
20-10-1916, fredag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Folketeatret
Moders Venner (Christiansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen)
21-10-1916, lørdag
 Teater Casino
Kærlighedsleg (Bodanzky og Thelen)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Det ny Teater
Viljen - (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Røde Kro Teater
I Galehuset (Rechendorff)
Russerinden (Mannstaedt og Müller)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
22-10-1916, søndag
 Teater Odense Teater
Et Sølvbryllup (Gad) (premiere)
 Teater Århus Teater
London i Lygteskær (Sims) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sypiger (Meyer)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En Togforbindelse (Anonym)
(Aften) Sommerrevyen 1916 (Melbye og Larsen)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) I Galehuset (Rechendorff)
(Aften) Russerinden (Mannstaedt og Müller)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Gulddaasen (Olufsen)
23-10-1916, mandag
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
24-10-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
25-10-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
26-10-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
27-10-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
28-10-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Kærlighedsleg (Bodanzky og Thelen)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Moders Venner (Christiansen)
 Teater Det ny Teater
Viljen - (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
I Galehuset (Rechendorff)
Russerinden (Mannstaedt og Müller)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
29-10-1916, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
(Aften) Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
30-10-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
31-10-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)

1916     november


01-11-1916, onsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
02-11-1916, torsdag
 Teater Århus Teater
Fangen paa Kalø (Brosbøll og Brosbøll) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen)
03-11-1916, fredag
 Teater Odense Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
04-11-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Kærlighedsleg (Bodanzky og Thelen)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Moders Venner (Christiansen)
 Teater Det ny Teater
Viljen - (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
I Galehuset (Rechendorff)
Russerinden (Mannstaedt og Müller)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)(premiere)
05-11-1916, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Under Værgeraadet (Gjerløv)
(Aften) Moders Venner (Christiansen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Gulddaasen (Olufsen)
06-11-1916, mandag
 Teater Det ny Teater
Viljen - (Ott)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
07-11-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
08-11-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
09-11-1916, torsdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Kærlighedsleg (Bodanzky og Thelen)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
10-11-1916, fredag
 Teater Alexandra Teatret
Leonora Karoly (Lange) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
11-11-1916, lørdag
 Teater Folketeatret
Moders Venner (Christiansen)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
12-11-1916, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Under Værgeraadet (Gjerløv)
(Aften) St. Knuds Marked (Houghton og Larsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomsleg (Hansen)
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
13-11-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
14-11-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
Oehlenschlägers Fødselsdag
15-11-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
16-11-1916, torsdag
 Teater Billigheden
Nu er den go' igen (Munck m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
17-11-1916, fredag
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
18-11-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
St. Knuds Marked (Houghton og Larsen)
 Teater Det ny Teater
Viljen - (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
I Galehuset (Rechendorff)
Russerinden (Mannstaedt og Müller)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
19-11-1916, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
Genboerne (Hostrup)
20-11-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
21-11-1916, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
22-11-1916, onsdag
 Teater Odense Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
23-11-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
24-11-1916, fredag
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett) (premiere)
 Teater Odense Teater
Fædreland (Christiansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den rige Fugl (Henningsen) (premiere)
25-11-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
Viljen (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
Pensionærerne
Min Mands Søn (tysk) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
26-11-1916, søndag
 Teater Odense Teater
Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Under Værgeraadet (Gjerløv)
(Aften) Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Ungdomsleg (Hansen)
(Aften) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
27-11-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
28-11-1916, tirsdag
 Teater Scala Teatret
 Note Note: Guldregns sidste Opførelse paa Scalateatret gav en samlet Indtægt af Kr. 2066,54. "Fattiges Juleglæde" og "Mødres og Børns Bespisning" modtog i Gaar [7-12-1916] hver Halvdelen af Beløbet [Politiken 8-12-1916]
Guldregn (Kjærulf m.fl.)
Til Fordel for "Mødres og Børns Bespisning" og "Fattiges Juleglæde"
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
29-11-1916, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Romantik (Sheldon)
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Århus Teater
Tartuffe (Molière) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den rige Fugl (Henningsen)
30-11-1916, torsdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Dagmarteatret
Major Barbara (Shaw) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater

1916     december


01-12-1916, fredag
 Teater Alexandra Teatret
Som vi elsker (Houmark) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
02-12-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Som vi elsker (Houmark)
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
Viljen (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
Pensionærerne
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Den rige Fugl (Henningsen)
03-12-1916, søndag  Helligdag Advent
 Teater Århus Teater
Jean de France (Holberg) (premiere)
Lazarus (Gandrup)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Anders Tikøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Under Værgeraadet (Gjerløv)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sypiger (Meyer)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Som vi elsker (Houmark)
 Teater Casino
(Aften) Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Major Barbara (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Aften) Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Viljen (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Pensionærerne
(Aften) Min Mands Søn (tysk)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
Joseph Haydn: Symfoni i G-Dur, foran 2. Akt: Menuetto
Joseph Haydn: Symfoni i G-Dur, foran 3. Akt: Finale-Symfoni i D-Dur
Joseph Haydn: Symfoni i G-Dur, foran 4. Akt: Menuetto
Joseph Haydn: Symfoni i G-Dur, foran 5. Akt: Finale
04-12-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
05-12-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den rige Fugl (Henningsen)
06-12-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
07-12-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
08-12-1916, fredag
 Teater Odense Teater
Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
09-12-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Som vi elsker (Houmark)
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
Viljen (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
I Mørke
Ved Nytaarstid paa Lindegaarden (Hansen) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
10-12-1916, søndag
 Teater Århus Teater
De Unges Forbund (Ibsen) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
(Aften) Major Barbara (Shaw)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Dina (Oehlenschläger)
(Aften) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
11-12-1916, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
12-12-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
13-12-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
14-12-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
15-12-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
16-12-1916, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Som vi elsker (Houmark)
 Teater Casino
Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
Viljen (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
I Mørke
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
17-12-1916, søndag
 Teater Odense Teater
Fædreland (Christiansen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Anders Tikøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Major Barbara (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Casino
(Aften) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
(Aften) Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det kongelige Teater
Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser
Palestrina: Hymne
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
18-12-1916, mandag
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Anders Tikøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Det kongelige Teater
Palestrina: Hymne
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
19-12-1916, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
20-12-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Palestrina: Hymne
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
21-12-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den rige Fugl (Henningsen)
22-12-1916, fredag
 Teater Folketeatret
 Note Note: I Anledning af den 250. Opførelse i Aftes [22-12-1916] af Nøddebo Præstegaard havde Folketeatrets Direktion i den store Mellemakt inviteret Personalet til et Kaffeselskab, der afholdtes i Skuespiller-Foyeren [Politiken 23-12-1916]
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
23-12-1916, lørdag
 Teater Billigheden
Vinterkabaret (Munck m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
24-12-1916, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
25-12-1916, mandag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
26-12-1916, tirsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Odense Teater
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Århus Teater
Avertér (Megrue og Hackett) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Anders Tikøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Major Barbara (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Min Mands Søn (tysk)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater White Star
(Eftermiddag) Den har De ikke set - ! (Rocatis)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Som vi elsker (Houmark)
 Teater Casino
(Aften) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
(Aften) Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Cyrano de Bergerac (Rostand) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) I Mørke
 Teater Scala Teatret
(Aften) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater White Star
(Aften) Den har De ikke set - ! (Rocatis)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Svend Dyrings Hus (Hertz)
(Aften) Recensenten og Dyret (Heiberg)
(Aften) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)(premiere)
27-12-1916, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fædreland (Christiansen)
28-12-1916, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
29-12-1916, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den rige Fugl (Henningsen)
30-12-1916, lørdag
 Teater Casino
Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
I Mørke
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater White Star
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
31-12-1916, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser
 

Forrige år - Næste år