Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1935

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1935


1935     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ukendt sted
Spillet om Tårupgård (Jacobsen) (premiere)

1935     januar


01-01-1935, tirsdag
 Teater Fønix Teatret
Fire Uger i Himmerig (Walfried) (premiere)
05-01-1935, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Den svævende Jomfru (Arnold og Bach) (premiere)
10-01-1935, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
11-01-1935, fredag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Nytaarsrevyen (Anonym) (premiere)
13-01-1935, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Ulysses von Ithacia (Holberg og Kaiser)
15-01-1935, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Flaadens Pige (Fields m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
16-01-1935, onsdag
 Teater Casino
Tyrannens Fald (Rindom) (premiere)
18-01-1935, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hendes gamle Naade (Jennings) (premiere)
19-01-1935, lørdag
 Teater Fønix Teatret
Glorius, Mirakelgøgleren (Werner) (premiere)
23-01-1935, onsdag
 Teater Århus Teater
Som Fuglene sang (II) (premiere)
27-01-1935, søndag
 Teater Folketeatret
En Børsbaron (Görner)

1935     februar


01-02-1935, fredag
 Teater Casino
Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.) (premiere)
03-02-1935, søndag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Revy [Gæstespil fra Norge]
 Teater Betty Nansen Teatret
Hendes gamle Naade (Jennings)
 Teater Fønix Teatret
 Teater Det ny Teater
Bal paa Savoy (Grünwald m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Flaadens Pige (Fields m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Nu er det Morgen (Schlüter)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Ellen Prices Matiné [40 aars Jubilæum]
 Teater Casino
(Aften) Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Tovaritsch (Deval)
 Teater Folketeatret
(Aften) Den lille Café (Benatzky)
 Teater Det kongelige Teater
Den solgte Brud [opført i Flensborg] (Smetana og Sabina) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Indenfor Murene (Nathansen)
(Aften) Maria Stuart (Schiller)
08-02-1935, fredag
 Teater Odense Teater
Degnens Datter (Gejlager og Haers) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Cirkus Juris (Borberg) (premiere)
24-02-1935, søndag
 Teater Århus Teater
Värmlændingene (Dahlgren) (premiere)
26-02-1935, tirsdag
 Teater Radio
28-02-1935, torsdag
 Teater Folketeatret
Den lille Kafé (Benatzky)
 Teater Odense Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)

1935     marts


01-03-1935, fredag
 Teater Folketeatret
Far, Mor og Børn (Boëtius og Østrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Madonnas Ansigt (Andersen og Barfoed) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Aalborg Teater (Gerda Christophersens Tourné)
[Gerda Christophersens 65 år fødselsdag]
Præster (Rindom)
02-03-1935, lørdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
En sød Familie (Stephens og Linton) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
Hendes gamle Naade (Jennings)
 Teater Casino
Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Tovaritsch (Deval)
 Teater Folketeatret
Far, Mor og Børn (Boëtius og Østrup)
 Teater Det ny Teater
Bal paa Savoy (Grünwald m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Flaadens Pige (Fields m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Pigen fra Nyhavn (Rocatis og Petersen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Cirkus Juris (Borberg)
03-03-1935, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Præster (Rindom)
 Teater Casino
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Børsbaron (Görner)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Kæmpe-Koncert [med: Olga Svendsen, Schiøler Linck, Osvald Helmuth, Gellin og Borgstrøm]
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Nu er det Morgen (Schlüter)
 Teater Det kongelige Teater
08-03-1935, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hamlet (Munk) (premiere)
 Teater Radio
Flaadens Pige [Transmission fra Nørrebros Teater, 8. og 9. Billede] (Fields m.fl.)
I Mørke (Kayser) (premiere)
Midnatsdialog (Fischer) (premiere)
10-03-1935, søndag
 Teater Odense Teater
Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
12-03-1935, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Solo af La Ventana [opført i Graasten] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Kolumbine-Mazurka af Drømmebilleder [opført i Graasten] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Mazurka af Chopiniana [opført i Graasten] (Fokin) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Russisk Dans (Lander) [opført i Graasten] (Lander) (ufuldstændig opførelse)
Rapsodia Argentina af Gaucho [opført i Graasten] (Lander) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Ungarsk Dans (Brahms) [opført i Graasten] (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Zouav Galop af Drømmebilleder [opført i Graasten] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
13-03-1935, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Solo af La Ventana [opført i Nordborg] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Kolumbine-Mazurka af Drømmebilleder [opført i Nordborg] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Mazurka af Chopiniana [opført i Nordborg] (Fokin) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Russisk Dans (Lander) [opført i Nordborg] (Lander) (ufuldstændig opførelse)
Rapsodia Argentina af Gaucho [opført i Nordborg] (Lander) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Ungarsk Dans (Brahms) [opført i Nordborg] (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Zouav Galop af Drømmebilleder [opført i Nordborg] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
14-03-1935, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kolumbine-Mazurka af Drømmebilleder [opført i Rødding] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Mazurka af Chopiniana [opført i Rødding] (Fokin) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Russisk Dans (Lander) [opført i Rødding] (Lander) (ufuldstændig opførelse)
Rapsodia Argentina af Gaucho [opført i Rødding] (Lander) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Ungarsk Dans (Brahms) [opført i Rødding] (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Zouav Galop af Drømmebilleder [opført i Rødding] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
15-03-1935, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Solo af La Ventana [opført i Rødding] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
17-03-1935, søndag
 Teater Odense Teater
Degnens Datter (Gejlager og Haers)
20-03-1935, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Solo af La Ventana [opført i Slagelse] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Kolumbine-Mazurka af Drømmebilleder [opført i Slagelse] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Mazurka af Chopiniana [opført i Slagelse] (Fokin) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Russisk Dans (Lander) [opført i Slagelse] (Lander) (ufuldstændig opførelse)
Rapsodia Argentina af Gaucho [opført i Slagelse] (Lander) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Ungarsk Dans (Brahms) [opført i Slagelse] (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Zouav Galop af Drømmebilleder [opført i Slagelse] (Walbom) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
22-03-1935, fredag
 Teater Det ny Teater
Lille Vorherre (Ott) (premiere)
 Teater Odense Teater
Brand (Ibsen) (premiere)
24-03-1935, søndag
 Teater Folketeatret
En Børsbaron (Görner)
25-03-1935, mandag
 Teater Folketeatret
Far, Mor og Børn (Boëtius og Østrup)
 Teater Det kongelige Teater
26-03-1935, tirsdag
 Teater Folketeatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Det kongelige Teater
Judas (Bang) (premiere)
30-03-1935, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cirkus Juris (Borberg)
31-03-1935, søndag
 Teater Odense Teater
Brand (Ibsen)

1935     april


02-04-1935, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Pierre eller Jack (Croisset) (premiere)
03-04-1935, onsdag
 Teater Odense Teater
Tovaritsch (Deval) (premiere)
 Teater Århus Teater
Jurister (Rice) (premiere)
06-04-1935, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Kortene paa Bordet (Maugham) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Det var en Aften - (Lander) (Ballet)(premiere)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
07-04-1935, søndag
 Teater Odense Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
14-04-1935, søndag  Helligdag Palme Søndag
17-04-1935, onsdag
 Teater Folketeatret
Kameliadamen (Dumas)
18-04-1935, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
19-04-1935, fredag  Helligdag Langfredag
20-04-1935, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Paaske-Lilien (Grundtvig og Nielsen)
Til indtægt for Grundtvigskirken
21-04-1935, søndag  Helligdag Paaskedag
22-04-1935, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Folketeatret
Herre over Millioner (Lichtenberg) (premiere)
 Teater Århus Teater
Paaske (Strindberg) (premiere)
26-04-1935, fredag
 Teater Casino
Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
 Teater Det ny Teater
Lykkelig skilt (Porter) (premiere)
Lykkeligt skilt (Taylor og Porter) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Søn af Zeus (Larsen)
28-04-1935, søndag
 Teater Det kongelige Teater
29-04-1935, mandag
 Teater Det kongelige Teater
30-04-1935, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hendes gamle Naade (Jennings)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Herre over Millioner (Lichtenberg)
 Teater Det ny Teater
Lykkeligt skilt (Taylor og Porter)
 Teater Nørrebros Teater
Flaadens Pige (Fields m.fl.)
 Teater Odense Teater
Tovaritsch (Deval)
 Teater Røde Kro Teater
Pigen fra Nyhavn (Rocatis og Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
Judas (Bang)

1935     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Hornbæk
Hornbæk-Revyen 1935 (Anonym) (premiere)

1935     maj


03-05-1935, fredag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Apollo-Revyen 1935 (Anonym) (premiere)
 Teater Odense Teater
Pas paa Malingen (Fauchois) (premiere)
04-05-1935, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Epilog (Pedersen) (premiere)
05-05-1935, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Madonnas Ansigt (Andersen og Barfoed) (Syngestykke)
07-05-1935, tirsdag
 Teater Radio
Flodbølgen kommer (Ohlischlaeger) (premiere)
08-05-1935, onsdag
 Teater Radio
10-05-1935, fredag
 Teater Det revolutionære Teater
Moderen [scener] (Brecht) (ufuldstændig opførelse)
11-05-1935, lørdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Lykkeligt skilt (Taylor og Porter)
 Teater Røde Kro Teater
Pigen fra Nyhavn (Rocatis og Petersen)
12-05-1935, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Judas (Bang)
14-05-1935, tirsdag
 Teater Odense Teater
Pas paa Malingen (Fauchois)
15-05-1935, onsdag
 Teater Odense Teater
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
16-05-1935, torsdag
 Teater Fønix Teatret
Den lykkelige Rejse (Duvernois og Simons) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Et Vinter-Eventyr (Shakespeare og Dingelstedt)
17-05-1935, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Odense Teater
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
20-05-1935, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Skuespilgæstespil i Stockholm (Kungliga Dramatiska Teatern)
(Festforestillinger under kronprins Frederiks protektorat)
21-05-1935, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skuespilgæstespil i Stockholm (Kungliga Dramatiska Teatern)
(Festforestillinger under kronprins Frederiks protektorat)
25-05-1935, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Vinter-Eventyr (Shakespeare og Dingelstedt)
27-05-1935, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Det var en Aften - [3. billede] (Lander) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Valkyrien [1. akt] (Wagner) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Prolog (Rørdam) (premiere)
Galla-forestillingen i anledning af kronprins Frederiks og kronprinsesse Ingrids formæling
30-05-1935, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag

1935     juni


03-06-1935, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Skuespilgæstespil i Helsingfors (Svenska Teatern)
04-06-1935, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skuespilgæstespil i Helsingfors (Svenska Teatern)
09-06-1935, søndag  Helligdag Pintsedag
10-06-1935, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
15-06-1935, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
1. Danske Sange (Studentersangerne) [opført i Bruxelles]
Chopiniana [Mazurka og vals, opført i Bruxelles] (Fokin) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Russisk dans [opført i Bruxelles]
Enken i Spejlet [Kærlighedsdansen, opført i Bruxelles] (Abell) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Gaucho [Rapsodia Argentina, opført i Bruxelles] (Lander) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Livjægerne paa Amager [Sømands-Reel, opført i Bruxelles] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
3. Opvisning af gymnaster under ledelse af Niels Bukh [opført i Bruxelles]
4. Eventyr af H.C. Andersen fortalt af Paul Leyssac [opført i Bruxelles]
5. Opvisning af gymnaster [opført i Bruxelles]
6. »Hommage aux Villes belges« (Emile Verhaeren), fremsagt af Poul Reumert [opført i Bruxelles]
8. Studentersangerne [opført i Bruxelles]
9. Rosendrømme:
Harlekins Millioner [Pas de deux, opført i Bruxelles] (Petipa) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
16-06-1935, søndag  Helligdag Trinitatis
25-06-1935, tirsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Røverne fra Rold (Frische og Lynge)

1935     juli


13-07-1935, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Fra Kongelunden til Knippelsbro (Anonym) (premiere)

1935     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Alt er godt (Rode)
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Bolero (Lander) (Ballet)
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
Cavalleria rusticana (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
De store Drenge (Géraldy)
Den solgte Brud (Smetana og Sabina) (Syngestykke)
Der var engang - (Drachmann)
Det var en Aften - (Lander) (Ballet)
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
Elverhøj (Heiberg)
Enken i Spejlet (Abell) (Ballet)
Erasmus Montanus (Holberg)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Indenfor Murene (Nathansen)
Leonora Christina (Salomon og Barfoed) (Syngestykke)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Majdronningen (Gluck m.fl.) (Syngestykke)
Maria Stuart (Schiller)
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
Rigoletto (Verdi og Piave) (Syngestykke)
Rosendrømmen (Fokin) (Ballet)
Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Syngestykke)
Tryllefløjten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Syngestykke)

1935     august


09-08-1935, fredag
 Teater Det ny Teater
Den grønne Elevator (Hopwood) (premiere)
15-08-1935, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret (Hornbæk)
31-08-1935, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Emma (Friedmann og Lunzer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
En Sjæl efter Døden (Heiberg) (premiere)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)

1935     september


01-09-1935, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Århus Teater
Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)
03-09-1935, tirsdag
 Teater Odense Teater
Direktion: Svend Aggerholm
Middag Kl. 8 (Kaufman og Ferber) (premiere)
05-09-1935, torsdag
 Teater Det ny Teater
Ørkensangen (Harbach m.fl.) (premiere)
06-09-1935, fredag
 Teater Riddersalen
Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen) (premiere)
14-09-1935, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed (Munk) (premiere)
15-09-1935, søndag
 Teater Odense Teater
Middag Kl. 8 (Kaufman og Ferber)
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
17-09-1935, tirsdag
 Teater Odense Teater
Hansen-Bramslev (Olsen) (premiere)
18-09-1935, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Kærlighedens Krumspring (Johnson) (premiere)
20-09-1935, fredag
 Teater Casino
65 og 66 og mig (Frische) (premiere)
21-09-1935, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Hurtig Udrykning (Rocatis og Petersen) (premiere)
25-09-1935, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeballet (Verdi m.fl.) (Syngestykke)(premiere)

1935     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Dansk Skolescene
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Landsskolescenen

1935     oktober


01-10-1935, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Folkekommissæren (Sumiroff) (premiere)
02-10-1935, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Det lykkeligste Menneske (László) (premiere)
05-10-1935, lørdag
 Teater Odense Teater
Det store Opbrud (Reerslev) (premiere)
08-10-1935, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Parasitterne (premiere)
09-10-1935, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
11-10-1935, fredag
 Teater Folketeatret
Et lille Nul (Bónyi) (premiere)
 Teater Odense Teater
Det store Opbrud (Reerslev)
12-10-1935, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust [gæstespil] (Goethe)
13-10-1935, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
Pas paa Malingen (Fauchois) (premiere)
 Teater Århus Teater
19-10-1935, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Moderen (Rode)
23-10-1935, onsdag
 Teater Folketeatret
Et lille Nul (Bónyi)
24-10-1935, torsdag
 Teater Folketeatret
Jolanthe (Hinrichs) (premiere)
25-10-1935, fredag
 Teater Dagmarteatret
Den Mand, du ønskede (Verneuil) (premiere)
 Teater Odense Teater
Den glade Enke (Léon m.fl.)

1935     november


01-11-1935, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Ned med krigen (Maltz og Sklar) (premiere)
02-11-1935, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Den kække Svømmer (Arnold og Bach) (premiere)
09-11-1935, lørdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Mig og min Lillebror (Szilágyi) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
13-11-1935, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Tværtimod (Rindom) (premiere)
15-11-1935, fredag
 Teater Odense Teater
Den glade Enke (Léon m.fl.)
16-11-1935, lørdag
 Teater Odense Teater
Dobbeltgænger (Lindau) (premiere)
 Teater Århus Teater
Tovaritsch (Deval)
17-11-1935, søndag
 Teater Dagmarteatret
De gode Dage (Henning-Jensen) (premiere)
 Teater Folketeatret
22-11-1935, fredag
 Teater Folketeatret
Tante Cramers Testamente (Høyer) (premiere)
24-11-1935, søndag
 Teater Nørrebros Teater
En Sømandsbrud (Breidahl og Steffensen) (premiere)
 Teater Århus Teater
[med radio-transmission af 3. Akt]
Tovaritsch (Deval)
26-11-1935, tirsdag
 Teater Århus Teater
Nu er det Morgen (Schlüter) (premiere)
27-11-1935, onsdag
 Teater Odense Teater
Dobbeltgænger (Lindau)
28-11-1935, torsdag
 Teater Det ny Teater
Umba-Bumba (Soya) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tordenskjold (Oehlenschläger og Berggreen)

1935     december


01-12-1935, søndag  Helligdag Advent
 Teater Folketeatret
Jolanthe (Hinrichs)
03-12-1935, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)
06-12-1935, fredag
 Teater Århus Teater
Genboerne (Hostrup)
07-12-1935, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Mens Præsten sover (Bridie) (premiere)
 Teater Folketeatret
11-12-1935, onsdag
 Teater Det ny Teater
Ung Kærlighed (Deval) (premiere)
13-12-1935, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Acis og Galatea (Händel og Gay) (Syngestykke)(premiere)
Festforestilling i anledning af 250-året for Händels fødsel
19-12-1935, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tordenskjold (Oehlenschläger og Berggreen)
22-12-1935, søndag
 Teater Odense Teater
25-12-1935, onsdag  Helligdag Juledag
26-12-1935, torsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den kloge Kone (Anonym) (premiere)
 Teater Odense Teater
Troldsmeden (Korch) (premiere)
 Teater Århus Teater
Peer Gynt (Ibsen) (premiere)
29-12-1935, søndag
 Teater Odense Teater
 

Forrige år - Næste år