Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1900

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1900


1900     januar


01-01-1900, mandag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
Erik Bøgh-Forestilling [arr. af Journalistforeningen og Skuespillerforeningen]
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
[Diverse uddrag af stykker]
 Teater Nørrebros Teater
Et Offerlam (Kunel og Stein)
Naar vi danske vaagner (Breidahl og Gleesen) (premiere)
 Teater Ukendt sted
Min Mands Søn (tysk) (premiere)
 Teater Vennelyst
[Vinterrevy]
02-01-1900, tirsdag
 Teater Casino
Snehvide (Miskow og Danning) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Skøn Karen (Wandall og Christiansen) (Syngestykke)
05-01-1900, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Moderate Løjer (Benzon) (premiere)
06-01-1900, lørdag
 Teater Arbejdernes Teater
Sypiger (Meyer) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Romeo og Julie (Shakespeare) (premiere)
08-01-1900, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Undine (Beck) (Ballet)
09-01-1900, tirsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Paracelsus (Schnitzler)
Tilfældigheder (Benzon)
10-01-1900, onsdag
 Teater Folketeatret
Østergade og Vestergade (Overskou) (premiere)
11-01-1900, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongs-Emnerne (Ibsen)
14-01-1900, søndag
 Teater Casino
Kejserens Kurér (Verne og Dennery)
15-01-1900, mandag
 Teater Dagmarteatret
Den Fremmede (Hartleben)
Leve Moralen (Hartleben)
Lotte (Hartleben)
16-01-1900, tirsdag
 Teater Casino
Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Et Offerlam (Kunel og Stein)
Nytaarsrevyen 1900 (Breidahl og Gleesen)
19-01-1900, fredag
 Teater Dagmarteatret
Fætter Georg (Lundqvist)
21-01-1900, søndag
 Teater Casino
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
27-01-1900, lørdag
 Teater Casino
Dukken (Ordonneau) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Snefrid (Drachmann)
 Teater Folketeatret
Det kjære Barn (Pinero) (premiere)
28-01-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Avdiensen (Hertz)
Sypiger (Meyer)
 Teater Nørrebros Teater
Et Offerlam (Kunel og Stein)
Nytaarsrevyen 1900 (Breidahl og Gleesen)
 Teater Det kongelige Teater
Naar vi Døde vaagner (Ibsen) (premiere)
29-01-1900, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Othello (Verdi og Boïto) (Syngestykke)

1900     februar


03-02-1900, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Et Offerlam (Kunel og Stein)
Nytaarsrevyen 1900 (Breidahl og Gleesen)
04-02-1900, søndag
 Teater Dagmarteatret
Ambrosius (Molbech) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Det tabte Paradis (Fulda) (premiere)
Nytaarsrevyen 1900 (Breidahl og Gleesen)
 Teater Det kongelige Teater
10-02-1900, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Glade Ungdom (Nielsen)
Nytaarsrevyen 1900 (Breidahl og Gleesen)
Kameliadamen (Fristrup)
11-02-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Avdiensen (Hertz)
Sypiger (Meyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Det tabte Paradis (Fulda)
(Eftermiddag) Sangforedrag af Hr. Fred. Jensen
13-02-1900, tirsdag
 Teater Folketeatret
Jeftas Datter (Cavallotti) (premiere)
Det kjære Barn (Pinero)
 Teater Arbejdernes Teater (Ukendt gruppe)
Fru Mathilde Madsens 25 års jubilæum som skuespiller
Pak (Overskou)
Epilog
 Teater Det kongelige Teater
16-02-1900, fredag
 Teater Dagmarteatret
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
 Teater Folketeatret
Jeftas Datter (Cavallotti)
17-02-1900, lørdag
 Teater Dagmarteatret
 Note Note: I Ugens Repertoire er foretaget den Forandring, at Ambrosius opføres Lørdag den 17. ds., da hans kgl. Højhed Kronprinsen har ønsket at overvære Opførelsen
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
18-02-1900, søndag
 Teater Folketeatret
Brylluppet paa Valeni (Ganghofer og Brociner) (premiere)
20-02-1900, tirsdag
 Teater Folketeatret
Brylluppet paa Valeni (Ganghofer og Brociner)
23-02-1900, fredag
 Teater Aalborg Teater
Kongsæmnerne (Ibsen) (premiere)
24-02-1900, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Fætter Georg (Lundqvist)
 Teater Folketeatret
Det kjære Barn (Pinero)
25-02-1900, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Arbejdernes Teater
En Fallit (Bjørnson) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Min Svigerdatter (Carré og Bilhaud)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Perlefiskerne (Bizet m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
27-02-1900, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Romeo og Julie (Shakespeare)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Nytaarsrevyen 1900 (Breidahl og Gleesen)
28-02-1900, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.) (premiere)
Paa Krigsstien (Nielsen)

1900     marts


03-03-1900, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Paa Krigsstien (Nielsen)
04-03-1900, søndag
 Teater Dagmarteatret
Idealet (Davis) (Pantomime)(premiere)
Sophie Dorothea (Malling) (premiere)
06-03-1900, tirsdag
 Teater Folketeatret
Smugleren (Scribe)
08-03-1900, torsdag
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
10-03-1900, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Paa Krigsstien (Nielsen)
11-03-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
En Fallit (Bjørnson)
 Teater Folketeatret
De tre Musketerer (Dumas og Grundy) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Et Offerlam (Kunel og Stein)
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
12-03-1900, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
16-03-1900, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Et Offerlam (Kunel og Stein)
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
17-03-1900, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Et Offerlam (Kunel og Stein)
18-03-1900, søndag
 Teater Casino
Dukken (Ordonneau)
Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Mørkets Magt (Tolstoj) (premiere)
22-03-1900, torsdag
 Teater Århus (Ukendt gruppe)
Moderate Løjer (Benzon) (premiere)
24-03-1900, lørdag
 Teater Casino
Dukken (Ordonneau)
 Teater Dagmarteatret
Paa Prøve (Dreyer) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
25-03-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Gulddaasen (Olufsen) (premiere)
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
28-03-1900, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
J.P.E. Hartmann: Ouverturen til »Hakon Jarl«
Prolog (Michaëlis) (premiere)
Liden Kirsten [Ouv. og 2. Akt] (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Valkyrien [3. Akt] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Thrymskviden [Gudernes Triumfmarsch] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Vølvens Spaadom (Horn og Hartmann) (premiere)
Mindefesten for J.P.E. Hartmann

1900     april


01-04-1900, søndag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Opera-Soirée af italiensk Operaselskab starter
 Teater Det kongelige Teater
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
04-04-1900, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
En glad Sjæl! (Nielsen)
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Kameliadamen (Fristrup)
06-04-1900, fredag
 Teater Folketeatret
De tre Musketerer (Dumas og Grundy)
07-04-1900, lørdag
 Teater Folketeatret
Tak! (Bøgh) (premiere)
08-04-1900, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Dagmarteatret
En Tilstaaelse (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Folketeatret
Tordenvejr (Hostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Guldhornene (Oehlenschläger)
12-04-1900, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
13-04-1900, fredag  Helligdag Langfredag
15-04-1900, søndag  Helligdag Paaskedag
16-04-1900, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Arbejdernes Teater
Gulddaasen (Olufsen)
 Teater Casino
Pigernes Jens (Kjerulf og Nansen)
 Teater Nørrebros Teater
Kong Koko (Bisson) (premiere)
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
17-04-1900, tirsdag
 Teater Århus (Albert Helsengreen-Turnéen)
Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
Epilog [fremsagt af direktør Alb. Helsengreen]
18-04-1900, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Idealet (Davis) (Pantomime)
Sophie Dorothea (Malling)
19-04-1900, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
22-04-1900, søndag
 Teater Dagmarteatret
23-04-1900, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
24-04-1900, tirsdag
 Teater Folketeatret
Trilby (Maurier)
26-04-1900, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Paria (Strindberg og Hansson)
Den forlorne Søn (Carré og Wormser) (Pantomime)(premiere)
27-04-1900, fredag
 Teater Folketeatret
Tordenvejr (Hostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Frederik Jensens benefice
Paa Krigsstien (Nielsen)
Frederiks Rejseplaner (Bøgh og Schwanenflügel) (premiere)
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
29-04-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Sypiger (Meyer)
Den Tredie (Hostrup)
 Teater Folketeatret
Alexander den Store (Esmann) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
Frederiks Rejseplaner (Bøgh og Schwanenflügel)
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Vikingeblod (Lange-Müller og Christiansen) (Syngestykke)(premiere)

1900     maj


04-05-1900, fredag
 Teater Casino
[Forestillingen aflyst, antagelig på grund af det sommerlige vejr]
06-05-1900, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Konsulens Aktier (Høyer) (premiere)
11-05-1900, fredag  Helligdag Bededag
14-05-1900, mandag
 Teater Casino
Boccaccio (Zell m.fl.)
15-05-1900, tirsdag
 Teater Casino
Pigernes Jens (Kjerulf og Nansen)
 Teater Dagmarteatret
Agnes Jordan (Hirschfeld) (premiere)
17-05-1900, torsdag
 Teater Helsingør (Casino)
Dukken (Ordonneau)
18-05-1900, fredag
 Teater Dagmarteatret
Erotik (Wied)
20-05-1900, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Et Dukkehjem (Ibsen)
(Eftermiddag) Afskedsforestilling for Sophus Petersen
22-05-1900, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
24-05-1900, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
26-05-1900, lørdag
 Teater Casino
Fru Krum-Hunderups Jubilæumsforestilling
Et Sværmeri (Musset)
Koncertafdeling
Faderen (Strindberg)
27-05-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
28-05-1900, mandag
 Teater Folketeatret
Hr. Zincks benefice
Jokum (Møller)
30-05-1900, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Den forlorne Søn (Carré og Wormser) (Pantomime)
Paria (Strindberg og Hansson)

1900     juni


01-06-1900, fredag
 Teater Dagmarteatret
Privatforestilling for Frk. Lerche
Skriftemaalet [dialog af Michel Provins]
Et Par Ord til Publikum [skrevet af Charles Kjerulf, fremsagt af frk. Lerche]
Et Besøg (Brandes)
Nitouche [uddrag] (Meilhac og Millaud)
 Teater Tivoli Pantomimeteater
To Tilstaaelser (Gleesen og Fristrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
03-06-1900, søndag  Helligdag Pintsedag
04-06-1900, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
10-06-1900, søndag  Helligdag Trinitatis

1900     juli


07-07-1900, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Paa 3dje Sal (Mejo)
Kjøbenhavn her og der (Henriques og Melbye) (premiere)
28-07-1900, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)

1900     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Vennelyst
Sommerrevy 1900 (Anonym) (premiere)

1900     august


01-08-1900, onsdag
 Teater Vennelyst
Benefince for Hr. Striboldt
25-08-1900, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
31-08-1900, fredag
 Teater Casino
Sanct Hansaftenspil (Oehlenschläger) (premiere)
I den anden Verden (Goldschmidt) (premiere)

1900     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Den Gerrige (Molière)
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
Elverhøj (Heiberg)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Genboerne (Hostrup)
Hans Heiling (Marschner og Devrient) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
Mellem Slagene (Bjørnson)
Moderate Løjer (Benzon)
Mørkets Magt (Tolstoj)
Nej (Heiberg)
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Tartuffe (Molière)
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
Vikingeblod (Lange-Müller og Christiansen) (Syngestykke)

1900     september


01-09-1900, lørdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Røverne (Schiller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Kvindelist (Pergolesi) (premiere)
02-09-1900, søndag
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
03-09-1900, mandag
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Det kongelige Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
04-09-1900, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Røverne (Schiller)
 Teater Folketeatret
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
En Enepige søges (Kok) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
05-09-1900, onsdag
 Teater Casino
Det forløsende Ord (Gad) (premiere)
En Kur (Dreyer) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
06-09-1900, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Røverne (Schiller)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Kvindelist (Pergolesi)
07-09-1900, fredag
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
08-09-1900, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Røverne (Schiller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Hjem (Esmann)
09-09-1900, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
11-09-1900, tirsdag
 Teater Casino
12-09-1900, onsdag
 Teater Casino
Scenens Børn (Høyer) (premiere)
15-09-1900, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
 Teater Århus Teater
Niels W. Gade: Ossian Ouverture
Erasmus Montanus (Holberg) (premiere)
[Mellemaktsmusik:] Edv. Grieg: Fra Holbergs Tid (suite i gl. Stil)
Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)(premiere)
16-09-1900, søndag
 Teater Århus Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
17-09-1900, mandag
 Teater Århus Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
18-09-1900, tirsdag
 Teater Århus Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
19-09-1900, onsdag
 Teater Århus Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
20-09-1900, torsdag
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz) (premiere)
Nej (Heiberg) (premiere)
21-09-1900, fredag
 Teater Århus Teater
Harlekins Omvendelse (Rode) (premiere)
23-09-1900, søndag
 Teater Folketeatret
Jakob og Kristoffer (Egge) (premiere)
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
Nej (Heiberg)
24-09-1900, mandag
 Teater Århus Teater
25-09-1900, tirsdag
 Teater Casino
Dronning Marguerites Noveller (Legouvé og Scribe) (premiere)
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
Nej (Heiberg)
26-09-1900, onsdag
 Teater Århus Teater
27-09-1900, torsdag
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
Nej (Heiberg)
28-09-1900, fredag
 Teater Århus Teater
29-09-1900, lørdag
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
Nej (Heiberg)
30-09-1900, søndag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
 Teater Århus Teater

1900     oktober


01-10-1900, mandag
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Nørrebros Teater
Respekt for Retten (Bisson) (premiere)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
Nej (Heiberg)
02-10-1900, tirsdag
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
Nej (Heiberg)
03-10-1900, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Dydens Belønning (Gad) (premiere)
 Teater Århus Teater
04-10-1900, torsdag
 Teater Casino
I den anden Verden (Goldschmidt)
 Teater Århus Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
En Stillingsmand (Hansen) (premiere)
05-10-1900, fredag
 Teater Casino
Alexander den Store (Esmann) (premiere)
 Teater Århus Teater
En Tilstaaelse (Rosenkrantz) (premiere)
06-10-1900, lørdag
 Teater Folketeatret
07-10-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Skøn Valborgs Dag (Meyer) (premiere)
 Teater Casino
Dronning Marguerites Noveller (Legouvé og Scribe)
 Teater Folketeatret
Paa Sygehuset (Zeemann)
Kjærlighedens Abekatte (Barrière og Thiboust) (premiere)
 Teater Århus Teater
En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
08-10-1900, mandag
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
09-10-1900, tirsdag
 Teater Århus Teater
En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
10-10-1900, onsdag
 Teater Århus Teater
En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
11-10-1900, torsdag
 Teater Århus Teater
En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
12-10-1900, fredag
 Teater Århus Teater
Et Sølvbryllup (Gad) (premiere)
13-10-1900, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
 Teater Århus Teater
En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
14-10-1900, søndag
 Teater Århus Teater
15-10-1900, mandag
 Teater Folketeatret
Kjærlighedens Abekatte (Barrière og Thiboust)
Paa Sygehuset (Zeemann)
 Teater Århus Teater
En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
16-10-1900, tirsdag
 Teater Folketeatret
Den pantsatte Bondedreng (Holberg) (premiere)
Feriegæsterne (Hostrup)
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
Prinsessen paa Ærten (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
Ifigenia i Aulis (Gluck m.fl.) (Syngestykke)
17-10-1900, onsdag
 Teater Casino
Natascha (Lange) (premiere)
Storken (Aanrud) (premiere)
 Teater Århus Teater
18-10-1900, torsdag
 Teater Århus Teater
19-10-1900, fredag
 Teater Århus Teater
21-10-1900, søndag
 Teater Dagmarteatret
Paa Prøve (Dreyer)
 Teater Århus Teater
22-10-1900, mandag
 Teater Århus Teater
23-10-1900, tirsdag
 Teater Århus Teater
24-10-1900, onsdag
 Teater Casino
Natascha (Lange)
 Teater Århus Teater
25-10-1900, torsdag
 Teater Århus Teater
Genboerne (Hostrup) (premiere)
27-10-1900, lørdag
 Teater Dagmarteatret
En Dag ved Hoffet (Throtha) (premiere)
 Teater Aalborg Teater (Albert Helsengreen-Turnéen)
Sparekassen (Hertz)
Soldaterløjer (Hostrup)
29-10-1900, mandag
 Teater Det kongelige Teater

1900     november


01-11-1900, torsdag
 Teater Casino
Familien Rosani (Giacosa) (premiere)
 Teater Århus Teater
Amoriner (Reumert) (premiere)
Redaktionssekretæren (Bøgh) (premiere)
02-11-1900, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
03-11-1900, lørdag
 Teater Casino
Det forgyldte Æsel (ukendt) (premiere)
04-11-1900, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Købmanden i Venedig [4. Akt] (Shakespeare) (ufuldstændig opførelse)
(Eftermiddag) Tre sange af »Bertram de Born« (P. Heise)
(Eftermiddag) Vildanden [2. Akt.] (Ibsen) (ufuldstændig opførelse)
(Eftermiddag) To sange af »Ambrosius« (I.P.E. Hartmann)
(Eftermiddag) Epilog (Drachmann) (premiere)
(Eftermiddag) Afskedsforestilling for Emil Poulsen
06-11-1900, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Røverne (Schiller)
 Teater Folketeatret
En Skriftefader (Rosenkrantz) (premiere)
07-11-1900, onsdag
 Teater Casino
Familien Rosani (Giacosa)
09-11-1900, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kong Richard den Tredje (Shakespeare) (premiere)
11-11-1900, søndag
 Teater Casino
Det nye Aarhundrede (Rosenberg) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Til Indtægt for de Hagelskadelidte paa Falster
Folkesange, synges af Hr. Bech-Olsen
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
12-11-1900, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Perlefiskerne (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
14-11-1900, onsdag
 Teater Århus Teater
Correggio [1.-3. Akt] (Oehlenschläger) (ufuldstændig opførelse)
16-11-1900, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
 Teater Århus Teater
Arbejderliv (Manuel) (premiere)
César Girodots Testamente (Belot og Villetard) (premiere)
25-11-1900, søndag
 Teater Casino
Ve den, der lyver! (Grillparzer) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
26-11-1900, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
27-11-1900, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
28-11-1900, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
29-11-1900, torsdag
 Teater Casino
Storken (Aanrud)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Århus Teater
Wuthhorn (Gjellerup) (premiere)
30-11-1900, fredag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Agnes Jordan (Hirschfeld)
 Teater Folketeatret
En Skriftefader (Rosenkrantz)
 Teater Nørrebros Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
Det svage Køn (Schwanenflügel og Gleesen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater

1900     december


02-12-1900, søndag  Helligdag Advent
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ve den, der lyver! (Grillparzer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den pantsatte Bondedreng (Holberg)
(Eftermiddag) Feriegæsterne (Hostrup)
 Teater Casino
(Aften) Det nye Aarhundrede (Rosenberg)
 Teater Det kongelige Teater
Hjemmet (Sudermann) (premiere)
03-12-1900, mandag
 Teater Folketeatret
En Skriftefader (Rosenkrantz)
 Teater Århus Teater
Da han var ung (Erslev) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
04-12-1900, tirsdag
 Teater Folketeatret
En Skriftefader (Rosenkrantz)
05-12-1900, onsdag
 Teater Casino
Sludrebøtterne (Nuitter og Saavedra) (premiere)
 Teater Folketeatret
En Skriftefader (Rosenkrantz)
06-12-1900, torsdag
 Teater Folketeatret
Privat-Forestiling til Fordel for trængende Patienter ved Finsens Lysinstitut
Under Loven (Brandes) (premiere)
07-12-1900, fredag
 Teater Dagmarteatret
Oprejsning (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Folketeatret
En Skriftefader (Rosenkrantz)
08-12-1900, lørdag
 Teater Folketeatret
En Skriftefader (Rosenkrantz)
09-12-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Fru Didi Heiberg fremsiger Terje Vigen
15-12-1900, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
16-12-1900, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
18-12-1900, tirsdag
 Teater Casino
19-12-1900, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Kastor og Pollux (Christiernsson) (premiere)
22-12-1900, lørdag
 Teater Casino
Ve den, der lyver! (Grillparzer)
 Teater Nørrebros Teater
Det svage Køn (Schwanenflügel og Gleesen)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
23-12-1900, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Det svage Køn (Schwanenflügel og Gleesen)
Sommerrevyen 1900 (Henriques og Melbye)
25-12-1900, tirsdag  Helligdag Juledag
26-12-1900, onsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Store Klavs og lille Klavs (Geijerstam) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Det svage Køn (Schwanenflügel og Gleesen)
 Teater Århus Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
De poetiske Vindmagere (Lange) (premiere)
29-12-1900, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
30-12-1900, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
De onde Veje (Nielsen) (premiere)
 Teater Casino
Det nye Aarhundrede (Rosenberg)
 

Forrige år - Næste år