Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1920

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1920


1920     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Nørrebros Teater
Frimurerne (Laufs og Kraatz)

1920     januar


01-01-1920, torsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Nørrebros Teater
Naar Ungen er god (Baron) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevyen 1919 (Rocatis) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
02-01-1920, fredag
 Teater Folketeatret
Skal - skal ikke (Locher) (premiere)
04-01-1920, søndag
 Teater Casino
Fangen paa Kalø (Brosbøll og Brosbøll) (premiere)
 Teater Det intime Teater
Frøken Julie (Strindberg) (premiere)
11-01-1920, søndag
 Teater Odense Teater
13-01-1920, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Skaberen (Müller-Einingen) (premiere)
16-01-1920, fredag
 Teater Odense Teater
Jeppe paa Bjerget (Holberg) (premiere)
18-01-1920, søndag
 Teater Scala Teatret
Det grønne Haab (Drachmann) (premiere)
22-01-1920, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lad os skilles (Sardou og Najac) (premiere)
 Teater Det intime Teater
De Nygifte (Bjørnson) (premiere)
23-01-1920, fredag
 Teater Casino
Oliver Twist (Dickens og Carr) (premiere)
24-01-1920, lørdag
 Teater Det ny Teater
Løjtnantens civile Broder (Norrie) (premiere)
25-01-1920, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Århus Teater
Dybet (Gandrup) (premiere)
29-01-1920, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mester Olof (Strindberg) (premiere)
30-01-1920, fredag
 Teater Odense Teater
Lad os skilles (Sardou og Najac) (premiere)

1920     februar


01-02-1920, søndag
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Det grønne Haab (Drachmann)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Casino
(Aften) Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Skal - skal ikke (Locher)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Løjtnantens civile Broder (Norrie)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Naar Ungen er god (Baron)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
06-02-1920, fredag
 Teater Thalia Teater
Den Hysteriske (Löhner-Beda) (premiere)
Et moderne Sodoma (Glass) (premiere)
08-02-1920, søndag
 Teater Odense Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
13-02-1920, fredag
 Teater Odense Teater
Ridderen af Randers Bro (Brun) (premiere)
14-02-1920, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Mester Olof (Strindberg)
15-02-1920, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Casinos lille sal
Marionetten-Spiele [Ernst Ehlert]
21-02-1920, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Dybet (Gandrup) (premiere)
22-02-1920, søndag
 Teater Det intime Teater
Et Besøg (Brandes) (premiere)
23-02-1920, mandag
 Teater Det kongelige Teater
En Skavank (Goldschmidt)
25-02-1920, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Samson og Dalila (Saint-Saëns og Lemaitre) (Syngestykke)
28-02-1920, lørdag
 Teater Fønix Teatret
Borgmesterinden (Hennequin og Veber) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Borgmesterinden (Hennequin og Veber) (premiere)
29-02-1920, søndag
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Århus Teater
Springende Løver. Hjærter i Brand (Bogø og Strøm) (premiere)

1920     marts


02-03-1920, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Vi Mordere (Kamban) (premiere)
 Teater Odense Teater
Hjemmets Aand (Møller) (premiere)
06-03-1920, lørdag
 Teater Scala Teatret
Stambuls Rose (Fall m.fl.) (premiere)
07-03-1920, søndag
 Teater Odense Teater
10-03-1920, onsdag
 Teater Det intime Teater
[Gæstespil, Gerda Christophersen med Selskab] Hjemmet (Sudermann)
12-03-1920, fredag
 Teater Odense Teater
Hjemmets Aand (Møller)
 Teater Thalia Teater
Den Hysteriske (Löhner-Beda)
Den røde Kat (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
13-03-1920, lørdag
 Teater Casino
Den skønneste af alle (Gilbert og Okonkowski) (premiere)
15-03-1920, mandag
 Teater Casinos lille sal
Ivo Puhonnys Marionetteater: Dr. Sasafras, ungarsk
Ivo Puhonnys Marionetteater: Hakimens Hævn, efter 1001 Nat
16-03-1920, tirsdag
 Teater Odense Teater
Den kære Familie (Esmann) (premiere)
17-03-1920, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
En kvart Million (Vendelbo) (premiere)
20-03-1920, lørdag
 Teater Det intime Teater
Gringoire (Banville) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Der var en Svend med sin Pigelil (Rostrup) (premiere)
27-03-1920, lørdag
 Teater Folketeatret
Ungdomstid (Capus) (premiere)
28-03-1920, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
Borgmesteren i Stilemond (Maeterlinck) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)

1920     april


01-04-1920, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
02-04-1920, fredag  Helligdag Langfredag
04-04-1920, søndag  Helligdag Paaskedag
05-04-1920, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Odense Teater
 Teater Århus Teater
Løjtnantens civile Broder (Norrie) (premiere)
 Teater Svendborg (Gerda Christophersens Tourné)
Den erotiske Hamster (Jensen) (premiere)
06-04-1920, tirsdag
 Teater Det intime Teater
Kammersangeren (Wedekind) (premiere)
Fritz og Lise (Boisselot) (premiere)
Den fortryllede Violin (Mestépès m.fl.) (premiere)
07-04-1920, onsdag
 Teater Folketeatret
Ungdomstid (Capus)
 Teater Odense Teater
08-04-1920, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Landsbyens Magdalene (Larsen) (premiere)
 Teater Odense Teater
Den blaa Fugl (Maeterlinck) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Komedianter (Enna og Hansen) (Syngestykke)(premiere)
10-04-1920, lørdag
 Teater Casino
Hans Højhed (Meyer-Förster) (premiere)
 Teater Folketeatret
Kringleby (Tandrup) (premiere)
17-04-1920, lørdag
 Teater Det intime Teater
Den Ubudne (Maeterlinck) (premiere)
19-04-1920, mandag
 Teater Sønderbro Teater
22-04-1920, torsdag
 Teater Det ny Teater
Den grønne Elevator (Hopwood) (premiere)
24-04-1920, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
De, der bærer! (Kohl) (premiere)
29-04-1920, torsdag
 Teater Odense Teater
Den blaa Fugl (Maeterlinck)
30-04-1920, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Odense Teater
Lad os skilles (Sardou og Najac)

1920     maj


02-05-1920, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
Kammerater (Strindberg) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Det intime Teater
En Visit (Westergaard) (premiere)
Bankeaander (Steffensen) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Tag dig lidt af Amélie (Feydeau) (premiere)
07-05-1920, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
08-05-1920, lørdag
 Teater Folketeatret
Hjemkomst (Ottosen) (premiere)
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
 Teater Tivoli Revyen
Tivoli Revyen 1920 (Brandstrup og Andreasen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
09-05-1920, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Per og Lise (Rützebeck)
11-05-1920, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil]
13-05-1920, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Det kongelige Teater
15-05-1920, lørdag
 Teater Folketeatret
Hjemkomst (Ottosen)
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
 Teater Over Stalden
Prinsessen af København (Hansen og Redal) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil]
16-05-1920, søndag
 Teater Folketeatret
Landmandsliv (Reuter)
17-05-1920, mandag
 Teater Thalia Teater
Min Kones Mand (Kjærulf) (premiere)
19-05-1920, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den fortabte Søn (Carré) (Ballet)
20-05-1920, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
23-05-1920, søndag  Helligdag Pintsedag
24-05-1920, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
27-05-1920, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
30-05-1920, søndag  Helligdag Trinitatis

1920     juni


01-06-1920, tirsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Ferdinand Olsen (Schønfeld og Kjærulf) (premiere)
04-06-1920, fredag
 Teater Scala Teatret
 Note Note: Fortæppet bryder i brand ved starten af 3. akt. Hele revyens udstyr udbrænder og teatret lukkes. Ingen mennesker kommer tilskade. En erstatningsforestilling for aftenens publikum gennemføres den 24. juli på Dagmarteatret
Hallo Amerika (Sarauw m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
10-06-1920, torsdag
 Teater Fønix Teatret
Dejlige Danmark (uidentificeret) (premiere)
24-06-1920, torsdag
 Teater Dagmarteatret (Scala Teatret)
Erstatningsforestilling. Kun adgang for publikum med billet til den 4-6-1920
Hallo Amerika (Sarauw m.fl.) (premiere)
25-06-1920, fredag
 Teater Dagmarteatret (Scala Teatret)
Hallo Amerika (Sarauw m.fl.)
26-06-1920, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Kaptajn Hummers Hjemkomst (Frische m.fl.) (premiere)

1920     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen forestillinger

1920     juli


17-07-1920, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1920 (Melbye m.fl.) (premiere)

1920     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Der var engang - (Drachmann)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Dybet (Gandrup)
Elverhøj (Heiberg)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Gengangere (Ibsen)
Jean de France (Holberg)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
Komedianter (Enna og Hansen) (Syngestykke)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
Samson og Dalila (Saint-Saëns og Lemaitre) (Syngestykke)
Skærmydsler (Wied)
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Tordenskjold (Oehlenschläger og Berggreen)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)

1920     august


02-08-1920, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Kammerater (Strindberg)
07-08-1920, lørdag
 Teater Det ny Teater
10-08-1920, tirsdag
 Teater Thalia Teater
Natarbejde (Ronvier) (premiere)
Ægtemandens Stedfortræder (uidentificeret) (premiere)
Den kyske Toinette (Glass) (premiere)
14-08-1920, lørdag
 Teater Folketeatret
Den nøgne Sandhed (Montgomery) (premiere)
15-08-1920, søndag
 Teater Folketeatret
Kringleby (Tandrup)
 Teater Odense Teater
Direktion: Eyvind Kornbeck og Svend Aggerholm
De to Dyder (Sutro) (premiere)
20-08-1920, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Victorias Mænd (Maugham) (premiere)
21-08-1920, lørdag
 Teater Dagmarteatret
De evige Glæder (Rode) (premiere)
26-08-1920, torsdag
 Teater Det lille Teater
Kiki (Picard) (premiere)
27-08-1920, fredag
 Teater Odense Teater
Løjtnantens civile Broder (Norrie) (premiere)
 Teater Århus Teater
Der var en Svend med sin Pigelil (Rostrup) (premiere)
28-08-1920, lørdag
 Teater Casino
Den sorte Maske (Armont og Manoussi) (premiere)
29-08-1920, søndag
 Teater Folketeatret
Kringleby (Tandrup)

1920     september


01-09-1920, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
Fra Kælder til Kvist (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kongeglimen (Kamban) (premiere)
04-09-1920, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Thronfølger (Christiansen) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll) (premiere)
05-09-1920, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Mignon (Thomas m.fl.) (Syngestykke)
06-09-1920, mandag
 Teater Folketeatret
Landmandsliv (Reuter)
09-09-1920, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mignon (Thomas m.fl.) (Syngestykke)
10-09-1920, fredag
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Greven af Ravnsborg (Neal og Ferner) (premiere)
 Teater Odense Teater
Et Døgn uden Løgn (Montgomery) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
11-09-1920, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Victorias Mænd (Maugham)
 Teater Casino
Den sorte Maske (Armont og Manoussi)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den nøgne Sandhed (Montgomery)
 Teater Det ny Teater
 Teater Sønderbro Teater
12-09-1920, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
Kammeraterne (Strindberg)
 Teater Casino
Den skønneste af alle (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Kringleby (Tandrup)
15-09-1920, onsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Familien Schumacher (Schønfeld og Kjærulf) (premiere)
18-09-1920, lørdag
 Teater Det intime Teater
Husassistent Carmen Viola (Jensen) (premiere)
19-09-1920, søndag
 Teater Det lille Teater
Geografi og Kærlighed (Bjørnson) (premiere)
22-09-1920, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
23-09-1920, torsdag
 Teater Odense Teater
Dybet (Gandrup) (premiere)
26-09-1920, søndag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Dunungen (Lagerlöf)
 Teater Odense Teater
28-09-1920, tirsdag
 Teater Århus Teater
Daniel Hertz (Nathansen)
30-09-1920, torsdag
 Teater Thalia Teater
Det var dengang (Kjærulf og Hansen) (premiere)

1920     oktober


01-10-1920, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Den nye Husassistent (Bogø og Frische) (premiere)
02-10-1920, lørdag
 Teater Det intime Teater
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1920 (Frische m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Damekupeen (Hennequin og Mitchell) (premiere)
03-10-1920, søndag
 Teater Odense Teater
De to Dyder (Sutro)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Fra Kælder til Kvist (Anonym)
(Aften) Sommerrevuen 1920 (Frische m.fl.)
05-10-1920, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valdemar (Bournonville) (Ballet)
Prolog (Rørdam) (premiere)
Festforestilling i anledning af Rigsdagens første sammentræden efter Genforeningen
08-10-1920, fredag
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
09-10-1920, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Dødedansen (Strindberg) (premiere)
10-10-1920, søndag
 Teater Århus Teater
Hævnen (Münster) (premiere)
11-10-1920, mandag
 Teater Fønix Teatret
Borgmesterinden (Hennequin og Veber)
14-10-1920, torsdag
 Teater Folketeatret
Den nøgne Sandhed (Montgomery)
 Teater Fønix Teatret
De blev alle reddede (Hennequin) (premiere)
 Teater Odense Teater
Skyldig eller uskyldig - ? (Magnussen) (premiere)
15-10-1920, fredag
 Teater Røde Kro Teater
Den grønne Bil (Lumbye) (premiere)
16-10-1920, lørdag
 Teater Folketeatret
Danser De? (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kain (Salomon og Nielsen) (premiere)
19-10-1920, tirsdag
 Teater Fønix Teatret
Hans eneste Rolle (Buchbinder) (premiere)
23-10-1920, lørdag
 Teater Det intime Teater
Sines Forelskelse ((pseudonym)) (premiere)
24-10-1920, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Odense Teater
Et Døgn uden Løgn (Montgomery)
 Teater Århus Teater
Kringleby (Tandrup) (premiere)
25-10-1920, mandag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Familien Schumacher (Schønfeld og Kjærulf)
 Teater Betty Nansen Teatret
Victorias Mænd (Maugham)
 Teater Casino
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Dagmarteatret
Dødedansen (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Danser De? (Bergstrøm)
 Teater Fønix Teatret
Hans eneste Rolle (Buchbinder)
 Teater Det lille Teater
Kiki (Picard)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Greven af Ravnsborg (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Den grønne Bil (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Hallo Amerika (Sarauw m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den nye Husassistent (Bogø og Frische)
 Teater Thalia Teater
Det var den Gang (Kjærulf og Hansen)
29-10-1920, fredag
 Teater Casino
Damen i Hermelin (Gilbert m.fl.) (premiere)
 Teater Odense Teater
Revolutionsbryllup (Michaëlis) (premiere)
30-10-1920, lørdag
 Teater Fønix Teatret
Hans eneste Rolle (Buchbinder)
Uskyldig dømt (Wulff) (premiere)

1920     november


03-11-1920, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Elskerinden (Porto-Riche) (premiere)
05-11-1920, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
07-11-1920, søndag
 Teater Århus Teater
09-11-1920, tirsdag
 Teater Odense Teater
Dybet (Gandrup)
12-11-1920, fredag
 Teater Odense Teater
Gamle Heidelberg (Meyer-Förster) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Prolog (Juel) (premiere)
13-11-1920, lørdag
 Teater Det intime Teater
Paria (Strindberg og Hansson) (premiere)
Kreditoren (Strindberg) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Madame Lassens Mænd (Anonym) (premiere)
14-11-1920, søndag
 Teater Vinterpalads Teatret
Dueslaget (Feydeau) (premiere)
19-11-1920, fredag
 Teater Casino
[Gæstespil, Max Reinhardt] Faust [på tysk] (Goethe)
20-11-1920, lørdag
 Teater Casino
[Gæstespil, Max Reinhardt] Wetterleuchten
21-11-1920, søndag
 Teater Casino
[Gæstespil, Max Reinhardt] Stella
[Gæstespil, Max Reinhardt] Er ist an allem Schuld
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Samson og Dalila (Saint-Saëns og Lemaitre) (Syngestykke)
22-11-1920, mandag
 Teater Casino
[Gæstespil, Max Reinhardt] Kabale und Liebe (Schiller)
23-11-1920, tirsdag
 Teater Casino
[Gæstespil, Max Reinhardt] Der Kaufmann von Venedig (Shakespeare)
24-11-1920, onsdag
 Teater Casino
[Gæstespil, Max Reinhardt] Die Gespenstersonate
25-11-1920, torsdag
 Teater Dagmarteatret
[Gæstespil, Max Reinhardt] Totentanz [på tysk] (Strindberg)
26-11-1920, fredag
 Teater Casino
[Gæstespil, Max Reinhardt] Er ist an allem Schuld
28-11-1920, søndag  Helligdag Advent
 Teater Det lille Teater
Tre Mand frem -- (Locher) (premiere)
 Teater Odense Teater
Revolutionsbryllup (Michaëlis)

1920     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Thalia Teater
Min Kones Mand (Kjærulf)

1920     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Dagmarteatret (De højere Skolers Kunstaftener)

1920     december


02-12-1920, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
03-12-1920, fredag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Svundne Tider (Walbom) (Ballet)(premiere)
04-12-1920, lørdag
 Teater Det intime Teater
Kammerater (Nansen) (premiere)
En Bryllupsaften (Nansen) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Salig Balduin (Urban og Wolff) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Renæssance (Drachmann og Lange-Müller) (premiere)
09-12-1920, torsdag
 Teater Odense Teater
Gamle Heidelberg (Meyer-Förster)
10-12-1920, fredag
 Teater Odense Teater
Elverhøj (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
Kongeglimen (Kamban)
11-12-1920, lørdag
 Teater Det ny Teater
Farisæerne og Tolderen (Olson) (premiere)
12-12-1920, søndag
 Teater Folketeatret
13-12-1920, mandag
 Teater Det kongelige Teater
14-12-1920, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kain (Salomon og Nielsen)
17-12-1920, fredag
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Det kongelige Teater
21-12-1920, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Tornerose (Brandstrup)
22-12-1920, onsdag
 Teater Det lille Teater
Bjørnen (Tjekhov) (premiere)
Paa Vrangen (Tolstoj) (premiere)
Paa Frierfødder (Tjekhov) (premiere)
25-12-1920, lørdag  Helligdag Juledag
26-12-1920, søndag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac) (premiere)
 Teater Odense Teater
Havet renser (Eilersgaard) (premiere)
 Teater Århus Teater
Elverhøj (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
Valdemar (Bournonville) (Ballet)
31-12-1920, fredag
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 

Forrige år - Næste år