Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1919

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1919


1919     januar


01-01-1919, onsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Agnete (Skram)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Brist (Egge)
 Teater Casino
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
02-01-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
03-01-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
04-01-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Agnete (Skram)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Grevinde Niniche (Hennequin og Millaud) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
05-01-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
06-01-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
07-01-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
08-01-1919, onsdag
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
09-01-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
10-01-1919, fredag
 Teater Slagelse
[Casino] Prolog af Otto Borchsenius, fremsagt af Fru Ella Ungermann
[Casino] Lægen (Michaëlis)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
11-01-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Grevinde Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
12-01-1919, søndag
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Indenfor Murene (Nathansen)
(Aften) Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
(Aften) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
13-01-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
14-01-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Odense Teater
Da de kom hjem (Møller) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
15-01-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
16-01-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Ukendt sted
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
17-01-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Mennesket spaar - (Shaw) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
18-01-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Grevinde Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Folketeatret
(Matiné) Gustav Wied Matiné
(Matiné) Menneskenes Børn (Wied)
(Matiné) Oplæsning af Herr Chr. Houmark
(Matiné) Skærmydsler (Wied)
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Syngestykke)(premiere)
19-01-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Javotte (Croze) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
20-01-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Syngestykke)
21-01-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
22-01-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
23-01-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Syngestykke)
24-01-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
25-01-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg) (premiere)
Grevinde Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
26-01-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Mennesket spaar - (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
27-01-1919, mandag
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
28-01-1919, tirsdag
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
29-01-1919, onsdag
 Teater Århus Teater
Folkene paa Dangaarden (Nexø) (premiere)
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
30-01-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
31-01-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Syngestykke)

1919     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Folketeater
En lille Tuttenut (Ellis) (premiere)

1919     februar


01-02-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Folketeatret
 Note Note: [Politiken 5-2-1919, side 7] Skuespillerforeningens Matinée i Lørdags paa Folketeatret gav en Netto-Indtægt paa 4829 Kroner, som altsaa tilfalder Foreningens Alderdomsforsørgelsesfond. Det er iøvrigt den største Indtægt af en Forestilling, Teatret nogen Sinde har haft
(Eftermiddag) Skuespillerforeningens Matinée
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
02-02-1919, søndag
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Javotte (Croze) (Ballet)
(Aften) Under Loven (Brandes)
03-02-1919, mandag
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
04-02-1919, tirsdag
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
05-02-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
06-02-1919, torsdag
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
07-02-1919, fredag
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
08-02-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
09-02-1919, søndag
 Teater Odense Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
10-02-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
11-02-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Syngestykke)
12-02-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
13-02-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
14-02-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
15-02-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. afdeling: Thalia, prolog og 17 billeder] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
16-02-1919, søndag
 Teater Odense Teater
Hausse (Locher)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den sorte Panter (uidentificeret)
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
17-02-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Gerda Gulda, Balletaften
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
18-02-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Kjærlighedens Tragedie (Heiberg) (premiere)
 Teater Casino
Casinos 70 Aars Fødselsdag
Prolog af Charles Kjerulf: Den gamle Literatur, fremsagt af Direktør Holger Rasmussen
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Odense Teater
Kalifen paa Eventyr (Bøgh) (premiere)
 Teater Århus Teater
Den Vægelsindede (Holberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
19-02-1919, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
20-02-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
21-02-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
22-02-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. afdeling: Melpomene, 13 billeder] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
23-02-1919, søndag
 Teater Århus Teater
Hausse (Locher) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
24-02-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
25-02-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
26-02-1919, onsdag
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
27-02-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
28-02-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)

1919     marts


01-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
02-03-1919, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Verdens rigeste Mand (Gerbidon) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
03-03-1919, mandag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
04-03-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
05-03-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
06-03-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
07-03-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
08-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Portnerens Datter (Ott) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
09-03-1919, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Mennesket spaar - (Shaw)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
10-03-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
11-03-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
12-03-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
13-03-1919, torsdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
14-03-1919, fredag
 Teater Casino
Genboernes 75 Aars Jubilæumsforestilling
 Teater Det ny Teater
(Matiné) Ballet-Matinée af svenske dansere
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
15-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
16-03-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Daglannet (Bjørnson)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Lady Frederick (Maugham)
 Teater Folketeatret
(Aften) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Portnerens Datter (Ott)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
17-03-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
18-03-1919, tirsdag
 Teater Odense Teater
Diamanten (Hodges og Percyval) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
(Eftermiddag) Sønderjysk Forestilling
 Teater Casino
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Mennesket spaar - (Shaw)
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
19-03-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
20-03-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
21-03-1919, fredag
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
22-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Casino
(Eftermiddag) [Studenterforestilling] Genboerne (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
23-03-1919, søndag
 Teater Århus Teater
Gøgen (Hansen) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lyset i Natten (Onsman)
(Aften) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Ved Bosporus (Drachmann)
(Aften) En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
24-03-1919, mandag
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) [Studenterforestilling] Genboerne (Hostrup)
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
25-03-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
26-03-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
27-03-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
28-03-1919, fredag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
29-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
30-03-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Kjærlighedens Tragedie (Heiberg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Drengene fra Amerika (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Lady Frederick (Maugham)
 Teater Folketeatret
(Aften) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Onkel Stephan (Christiansen)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
31-03-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Odense Teater
Diamanten (Hodges og Percyval)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)

1919     april


01-04-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold) (premiere)
 Teater Odense Teater
 Teater Scala Teatret
Madame Sherry (Felix m.fl.)
Til indtægt for Den sønderjyske Fond
 Teater Casino
(Eftermiddag) Til Indtægt for Den sønderjyske Fond
(Eftermiddag) Ouverturen af Elverhøj
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Den sønderjyske Fond
 Teater Det kongelige Teater
02-04-1919, onsdag
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst-Revyen 1919. Hansen, Frandsen og jeg (Ravn-Jonsen og Westermann) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
(Eftermiddag) Forestilling kun for Sønderjyder og disses pårørende, billetter gennem Sønderjysk Fond
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
03-04-1919, torsdag
 Teater Århus Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie) (premiere)
04-04-1919, fredag
 Teater Casino
Balletaften for Sønderjyske Fond
 Teater Odense Teater
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf) (premiere)
Den aabne Dør (Sutro) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
05-04-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
06-04-1919, søndag
 Teater Odense Teater
Da de kom hjem (Møller)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Agnete (Skram)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Dydens Vej (Nielsen) (premiere)
(Aften) Den første Nat (Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
07-04-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
08-04-1919, tirsdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
09-04-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
10-04-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
11-04-1919, fredag
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
12-04-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
(Aften) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Aften) Den første Nat (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
(Eftermiddag) Balletforestilling
(Eftermiddag) Foreningen af Medlemmer ved Den kgl. danske Ballet
13-04-1919, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Casino
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
14-04-1919, mandag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Odense Teater
Nej (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
15-04-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
16-04-1919, onsdag
 Teater Odense Teater
Nej (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
17-04-1919, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
18-04-1919, fredag  Helligdag Langfredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
19-04-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 Teater Phoenix Paladset
(Aften) Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Eftermiddag) Den første Nat (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
20-04-1919, søndag  Helligdag Paaskedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
21-04-1919, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Odense Teater
Paaske (Strindberg) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Agnete (Skram)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Portnerens Datter (Ott)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lille Grethe (Manners) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Aften) Den første Nat (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Onkel Stephan (Christiansen)
(Aften) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
22-04-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
23-04-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
24-04-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-04-1919, fredag
 Teater Odense Teater
Paaske (Strindberg)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
26-04-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Lille Grethe (Manners)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)(premiere)
27-04-1919, søndag
 Teater Odense Teater
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Portnerens Datter (Ott)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Agnete (Skram)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lille Grethe (Manners)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Aften) Den første Nat (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Javotte (Croze) (Ballet)
(Aften) Paa Plads (Norrie)
28-04-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
29-04-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
30-04-1919, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hermed slutter Sæsonen
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Odense Teater
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
(Eftermiddag) Dansk Forfatterforenings Eftermiddags-Forestilling til Fordel for sønderjysk Fond

1919     maj


01-05-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
02-05-1919, fredag
 Teater Dagmarteatret
Gipshelgener (Zangwill og Rostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
03-05-1919, lørdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Lille Grethe (Manners)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
04-05-1919, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Casino
(Eftermiddag) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Drengene fra Amerika (Bergstrøm)
 Teater Casino
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lille Grethe (Manners)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Eftermiddag) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
(Aften) Salome (Strauss) (Syngestykke)
05-05-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fransk Gæstespil, Tournée Durec
Le Carnaval des Enfants (Bouhélier)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
06-05-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
La fille sauvage (Curel)
Fransk Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
07-05-1919, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fransk Gæstespil
La Lépreuse (Bataille)
Il était une Bergère (Rivoire)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
(Eftermiddag) Skuespillerforeningens Matinée
(Aften) Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
08-05-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fransk Gæstespil
La cruche (Courteline)
L'intérieur
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater De Unges Teater
Koncertafdeling
Paria (Strindberg og Hansson)
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
09-05-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Un homme en marche (Marx)
Fransk Gæstespil
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
10-05-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
La Maison d'argile (Fabre)
Fransk Gæstespil
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Lille Grethe (Manners)
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
11-05-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fransk Gæstespil
La cruche (Courteline)
L'annonce faite a Marie (Claudel)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fru Walboms Ballet-Matinée
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Casino
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lille Grethe (Manners)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Stump (Niccodemi)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
(Aften) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
12-05-1919, mandag
 Teater Dagmarteatret
Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Personalet
Hermed slutter Sæsonen
Paa Krigsstien (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
13-05-1919, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Lille Grethe (Manners)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hermed slutter Sæsonen
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
14-05-1919, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
15-05-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Geisha (Davis m.fl.)
(Eftermiddag) Matinée for Skuespillerforeningen
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
16-05-1919, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Thalia Teater
Konfetti (Anonym) (premiere)
 Teater De Unges Teater
Naar Lærkerne rasler (Magnussen) (premiere)
Skilsmisse (Magnussen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Mme Butterfly [2. akt] (Puccini m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Figaros Bryllup [1. akt] (Mozart m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Carmen [4. Akt] (Bizet m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Afskedsforestilling for kgl. Kammersangerinde Fru Margrethe Lendrop
17-05-1919, lørdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Anatol (Schnitzler) (premiere)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Hansen, Frandsen og jeg (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Konfetti (Anonym)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
18-05-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
(Aften) Festforestilling i Anledning af Forfatterkongressen
19-05-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
20-05-1919, tirsdag
 Teater Folketeatret
Kong Ødipus
Gæstespil, Ivan Hedqvist og truk, kgl. dram. teatern Stockholm
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
21-05-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
22-05-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
23-05-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
24-05-1919, lørdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Anatol (Schnitzler)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Hansen, Frandsen og jeg (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Konfetti (Anonym)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Det kongelige Teater
Den fortabte Søn (Carré) (Ballet)(premiere)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
 Teater Politikens Sal (De Unges Teater)
Kreditorer (Strindberg)
25-05-1919, søndag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Korups Have
Koncert og Optræden af forskellige Artister
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
(Eftermiddag) Folkeforestilling for Sønderjysk Fond
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lille Grethe (Manners)
(Eftermiddag) Skuespillerforeningens Matinée
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Anatol (Schnitzler)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hellemanns 40 Aars Jubilæums- og Afskedsforestilling
(Aften) Første Violin (Wied og Petersen)
(Aften) Epilog, fremsiges af Hr. Hellemann
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
(Aften) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
26-05-1919, mandag
 Teater Dagmarteatret
Anatol (Schnitzler)
 Teater Folketeatret
Til Indtægt for Det sønderjydske Fond
Fædrenes Jord (Ottosen)
Epilog af Hans Ahlmann
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg) (premiere)
For Alvor (Chievitz og Recke) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
27-05-1919, tirsdag
 Teater Folketeatret
Hermed slutter Sæsonen
Fædrenes Jord (Ottosen)
Epilog af Hans Ahlmann
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
28-05-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
29-05-1919, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
30-05-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
31-05-1919, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Afskedsforestilling for Direktør Holger Hofman
Epilog af Carl Muusmann
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Det ny Teater
Hermed slutter Sæsonen
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Hansen, Frandsen og jeg (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Konfetti (Anonym)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Det kongelige Teater
Den fortabte Søn (Carré) (Ballet)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)

1919     juni


01-06-1919, søndag
 Teater Dagmarteatret
Anatol (Schnitzler)
Benefice for Hr. Svend Gade
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
02-06-1919, mandag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Rigoletto (Verdi og Piave)
03-06-1919, tirsdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Rigoletto (Verdi og Piave)
04-06-1919, onsdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Zigeunerbaronen (Schnitzer)
05-06-1919, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais)
06-06-1919, fredag
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Gæstespil af Operá comique, Norge] Samson og Dalila (Saint-Saëns og Lemaitre)
07-06-1919, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
(Eftermiddag) [Gæstespil af Operá comique, Norge] Cavalleria Rusticana (Mascagni m.fl.)
(Eftermiddag) [Gæstespil af Operá comique, Norge] Den skønne Galathé (Suppé m.fl.)
08-06-1919, søndag  Helligdag Pintsedag
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
09-06-1919, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Vore Damer (premiere)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Samson og Dalila [Gæstespil af Operá comique, Norge] (Saint-Saëns og Lemaitre)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
Sylfiderne [Fokin-Ballet]
Duet af Bohême og Solo
Scheherazade [Fokin-Ballet]
10-06-1919, tirsdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Barberen i Sevilla [Gæstespil af Operá comique, Norge] (Rossini og Beaumarchais)
11-06-1919, onsdag
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1919 (Anonym) (premiere)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
14-06-1919, lørdag
 Teater Korups Have
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
12 Dages Gæstespil af Gissemans Tourneen
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
15-06-1919, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais)
21-06-1919, lørdag
 Teater Korups Have
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
Gæstespil af Gissemans Tourneen
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
28-06-1919, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
Gæstespil af Gissemans Tourneen
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
 Note Note: Gissemand-Turneens gæstspil forlænget til 6-7-1919
Opera-Ballettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm

1919     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen Forestillinger

1919     juli


05-07-1919, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
Gæstespil af Gissemans Tourneen
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Ballettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
Benefice for Corps de ballet. Hermed slutter Gæstespillet
06-07-1919, søndag
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Den spanske Flue (Arnold og Bach)
(Eftermiddag) Gæstespil af Gissemans Tourneen, Ekstraforestilling
(Aften) Den spanske Flue (Arnold og Bach)
(Aften) Gæstespil af Gissemans Tourneen
(Aften) Sidste Gang
08-07-1919, tirsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
09-07-1919, onsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
10-07-1919, torsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
11-07-1919, fredag
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.) (premiere)
12-07-1919, lørdag
 Teater Korups Have
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
19-07-1919, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
(Eftermiddag) Ballet-Matiné til Benefice for Madame Karina
22-07-1919, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1919 (Melbye m.fl.) (premiere)
25-07-1919, fredag
 Teater Odense
Sommerrevyen 1919 [Direktør Hilmar Clausen] (Andreasen og Brandstrup) (premiere)
26-07-1919, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1919 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
31-07-1919, torsdag
 Teater Thalia Teater
Hermed slutter Saisonen

1919     august


02-08-1919, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1919 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
03-08-1919, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Direktion: Axel Frische
07-08-1919, torsdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
08-08-1919, fredag
 Teater Tivolis Sommerteater
(Aften) Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
(Aften) Natuglen
(Aften) [Natkabaret kl 10½] Solistforbundets Fest
09-08-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Korups Have
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
15-08-1919, fredag
 Teater Det ny Teater
Direktion: Ivar Schmidt
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
16-08-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
23-08-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
24-08-1919, søndag
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Århus Teater
Tyrannens Fald (Rindom) (premiere)
 Teater Ny Ravnsborg
(Eftermiddag) Tag mig med (Anonym)
(Aften) Tag mig med (Anonym)
26-08-1919, tirsdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
30-08-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret) (premiere)
Tartuffe (Molière) (premiere)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Korups Have
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
31-08-1919, søndag
 Teater Odense Teater
Tyrannens Fald (Rindom) (premiere)
 Teater Tivolis Sommerteater
(Aften) Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
(Aften) Nat Kabaret
 Teater Det kongelige Teater
Mme Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)

1919     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
Den fortabte Søn (Carré) (Ballet)
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Den store Scene (Schnitzler)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Elverhøj (Heiberg)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Fruentimmerskolen (Molière)
Indenfor Murene (Nathansen)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
Salome (Strauss) (Syngestykke)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)

1919     september


01-09-1919, mandag
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Riddersalen
Zigøjnersken (uidentificeret) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
02-09-1919, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Thalia Teater
Direktion: Alfred Kjerulf
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
03-09-1919, onsdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Odense Teater
04-09-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Det store Vi (Krog) (premiere)
05-09-1919, fredag
 Teater Odense Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
06-09-1919, lørdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Riddersalen
Zigøjnersken (uidentificeret)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
07-09-1919, søndag
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nej (Heiberg)
(Eftermiddag) For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Aften) Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
10-09-1919, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
12-09-1919, fredag
 Teater Casino
13-09-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Riddersalen
Zigøjnersken (uidentificeret)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
14-09-1919, søndag
 Teater Ny Ravnsborg
(Eftermiddag) Tag mig med (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Krage søger Mage (Frische)
 Teater Tivolis Sommerteater
(Aften) Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
(Aften) Sidste Gang
 Teater Ny Ravnsborg
(Aften) Sidste Gang
(Aften) Tag mig med (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
(Aften) Nat Kabaret
(Aften) Sidste Gang
16-09-1919, tirsdag
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Odense Teater
De Uadskillelige (Heiberg) (premiere)
Ser Jer i Spejl (Töpfer) (premiere)
18-09-1919, torsdag
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
19-09-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
20-09-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.) (premiere)
21-09-1919, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
23-09-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Medea (Euripides og Halvorsen) (premiere)
25-09-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Madame Sherry (Felix m.fl.)
Skuespillerforeningens Scala Teater Matiné
26-09-1919, fredag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ridderen af Randers Bro (Brun)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
27-09-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Politikens Sal (Det intime Teater)
Geografi og Kærlighed (Bjørnson) (premiere)
28-09-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Privat-Forestilling
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Krage søger Mage (Frische)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
(Aften) Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.)
29-09-1919, mandag
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
30-09-1919, tirsdag
 Teater Odense Teater
Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
Yderst ude (Sutro)
Armbaandet (Sutro)

1919     oktober


01-10-1919, onsdag
 Teater Phoenix Paladset
Direktion: Emil Wulff
03-10-1919, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Natten er saa stille (Aatoft) (premiere)
04-10-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
 Note Note: Frederik Jensen er desværre blevet forkølet, saa at Sommerrevyen ikke i Aftes [4-10-1919] fik oplevet sin 75. Opførelse. I Stedet for spilledes Skildpadden, der ogsaa gives i Dag baade Eftermiddag og Aften ... [Politiken 5-10-1919]
(Aften) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Politikens Sal (Det intime Teater)
Herr Sleeman kommer (Bergman) (premiere)
05-10-1919, søndag
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Phoenix Paladset
Teatret har skiftet navn til: Fønix Teatret
 Teater Århus Teater
Moderate Løjer (Benzon)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Krage søger Mage (Frische)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
06-10-1919, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
08-10-1919, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
 Note Note: Frederik Jensen har nu snart overstaaet sin Forkølelse. Paa Lørdag gaar Sommerrevyen igen paa Nørrebros Teater [Politiken 8-10-1919]
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
09-10-1919, torsdag
 Teater Odense Teater
Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
Yderst ude (Sutro)
Armbaandet (Sutro)
10-10-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Odense Teater
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sønderbro Teater
11-10-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
12-10-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Feriegæsterne (Hostrup)
(Eftermiddag) Marens Kyllinger (Reumert)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
(Aften) Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Barken Margrethe af Danmark (Bogø m.fl.)
14-10-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Medea (Euripides og Halvorsen)
16-10-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hemmeligheden (Bernstein) (premiere)
18-10-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Hævnen (Münster)
19-10-1919, søndag
 Teater Århus Teater
En Folkefjende (Ibsen) (premiere)
20-10-1919, mandag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ridderen af Randers Bro (Brun)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
22-10-1919, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
Privat-Forestilling
23-10-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
24-10-1919, fredag
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
25-10-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Faderen (Strindberg)
(Eftermiddag) Peter Fjelstrups 35 Aars Jubilæum
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
26-10-1919, søndag
 Teater Odense Teater
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Det kongelige Teater
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
28-10-1919, tirsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg) (premiere)
 Teater Odense Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare) (premiere)
31-10-1919, fredag
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen) (premiere)

1919     november


01-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
02-11-1919, søndag
 Teater Odense Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
04-11-1919, tirsdag
 Teater Odense Teater
Faderen (Strindberg) (premiere)
05-11-1919, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
06-11-1919, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
07-11-1919, fredag
 Teater Det ny Teater
 Note Note: Teatret lejet af Arbejdernes Fællesorganisation, der i anledning af opførelse nr 50 sendte en blomsterdekoration til de rollehavende [jævnfør Politiken 8-11-1919]
Hendes Type (Høyer)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye) (premiere)
08-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Odense Teater
Faderen (Strindberg)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
09-11-1919, søndag
 Teater Odense Teater
De Uadskillelige (Heiberg)
Ser Jer i Spejl (Töpfer)
 Teater Århus Teater
Hendes Type (Høyer) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
(Aften) Hævnen (Münster)
10-11-1919, mandag
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
11-11-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
12-11-1919, onsdag
 Teater Vinterpalads Teatret
14-11-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Tordenskjold (Oehlenschläger og Berggreen)
15-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen) (premiere)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
(Eftermiddag) Til Indtrægt for Forfatterforeningen
(Aften) Kvartet (Christiansen)
 Teater Det kongelige Teater
Den kongelige Gæst (Børresen og Leopold) (Syngestykke)(premiere)
16-11-1919, søndag
 Teater Odense Teater
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Kvartet (Christiansen)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Barken Margrethe af Danmark (Bogø m.fl.)
18-11-1919, tirsdag
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
19-11-1919, onsdag
 Teater Fønix Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
20-11-1919, torsdag
 Teater Fønix Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Odense Teater
Hævnen (Münster) (premiere)
21-11-1919, fredag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.) (premiere)
22-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
23-11-1919, søndag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Hendes Type (Høyer)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Barken Margrethe af Danmark (Bogø m.fl.)
26-11-1919, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
Privat-Forestilling
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy) (premiere)
27-11-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Revolutionsbryllup (Michaëlis) (premiere)
28-11-1919, fredag
 Teater Dagmarteatret
 Note Note: Komponisten Eugen d'Albert, der som bekendt har skrevet en Opera med Motiv fra Revolutionsbryllup, overværede i Aftes [28-11] sammen med Sophus Michaëlis Dagmarteatrets Opførelse af Skuespillet og syntes stærkt interesseret [Politiken 29-11-1919]
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
29-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
30-11-1919, søndag  Helligdag Advent
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Fønix Teatret
(Eftermiddag) Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Hendes Type (Høyer)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
(Aften) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Jomfru Trofast (Krag) (premiere)

1919     december


01-12-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
03-12-1919, onsdag
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
04-12-1919, torsdag
 Teater Odense Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
05-12-1919, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Odense Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Slagelse (Folketeatret)
Kvartet (Christiansen)
06-12-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Fest-Matiné til Indtægt for de nødlidende Wienerbørn
(Eftermiddag) Prolog af Johannes Dam, fremsiges af Frk. Amelie Kierkegaard
(Eftermiddag) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
07-12-1919, søndag
 Teater Odense Teater
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
(Aften) Blaaræven (Herczeg)
09-12-1919, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
11-12-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
12-12-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den store Svindel (Valentiner) (premiere)
13-12-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
14-12-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Et Dukkehjem (Ibsen)
15-12-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den store Svindel (Valentiner)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Sønderbro Teater
16-12-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den store Svindel (Valentiner)
17-12-1919, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
18-12-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
19-12-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Det ny Teater
20-12-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den store Svindel (Valentiner)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Tornerose (Brandstrup) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
21-12-1919, søndag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Tornerose (Brandstrup)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Scala Teatret
 Note Note: Scala-Teatret har ... aflyst sin Eftermiddagsforestilling i Dag, da flere af Teatrets Hovedkræfter medvirker ved vor Julekoncert [Politiken 21-12-1919]
(Eftermiddag) Forestillingen Aflyst
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Den store Svindel (Valentiner)
 Teater Folketeatret
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Scala Teatret
 Note Note: Scala-Teatret har ... aflyst sin Eftermiddagsforestilling i Dag, da flere af Teatrets Hovedkræfter medvirker ved vor Julekoncert [Politiken 21-12-1919]
(Aften) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
22-12-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Det ny Teater
Tornerose (Brandstrup)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
25-12-1919, torsdag  Helligdag Juledag
26-12-1919, fredag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Odense Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Fønix Teatret
(Eftermiddag) Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Første Violin (Wied og Petersen) (premiere)
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Den store Svindel (Valentiner)
 Teater Casino
(Aften) Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
(Aften) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Aften) En tørstig Kamel (Bjørnson) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Barken Margrethe af Danmark (Bogø m.fl.)
 Teater Århus Teater
(Aften) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Per og Lise (Rützebeck) (premiere)
Valkyrien (Bournonville) (Ballet)
27-12-1919, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
28-12-1919, søndag
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen)
 Teater Odense Teater
Hævnen (Münster)
 Teater Det kongelige Teater
En Skavank (Goldschmidt)
I anledning af 100-året for Meïr Goldschmidts fødsel
31-12-1919, onsdag
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 

Forrige år - Næste år