Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1918

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1918


1918     januar


01-01-1918, tirsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Røde Kro Teater
Kjøbenhavnerinden (Petersen) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
(Aften) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Det kongelige Teater
Ambrosius (Molbech)
02-01-1918, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Kjøbenhavnerinden (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
03-01-1918, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hedda Gabler (Ibsen)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Kjøbenhavnerinden (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
04-01-1918, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Kjøbenhavnerinden (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Yrsa (Oehlenschläger)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
05-01-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Kjøbenhavnerinden (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
06-01-1918, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hedda Gabler (Ibsen)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Faderen (Strindberg)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hobsons Pigebørn (Brighouse) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
07-01-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
08-01-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ambrosius (Molbech)
09-01-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
10-01-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
11-01-1918, fredag
 Teater Det ny Teater
Fata Morgana (Vajda) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
12-01-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Odense Teater
 Teater Røde Kro Teater
Kjøbenhavnerinden (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
(Aften) Fata Morgana (Vajda)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
13-01-1918, søndag
 Teater Århus Teater
Udenfor Murene (Sutro) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
14-01-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
15-01-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
16-01-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
17-01-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
18-01-1918, fredag
 Teater Odense Teater
Kaj og Kate (Caine)
 Teater White Star
Tip-Top (Rocatis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
19-01-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson) (premiere)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Røde Kro Teater
Kjøbenhavnerinden (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
(Aften) Fata Morgana (Vajda)
 Teater Det kongelige Teater
Ambrosius (Molbech)
20-01-1918, søndag
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
(Aften) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Gengangere (Ibsen)
21-01-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
22-01-1918, tirsdag
 Teater Odense Teater
Elverhøj (Heiberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
23-01-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
24-01-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
25-01-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
26-01-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Kjøbenhavnerinden (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
(Aften) Fata Morgana (Vajda)
 Teater Det kongelige Teater
27-01-1918, søndag
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lægen (Michaëlis)
(Aften) Ved Bosporus (Drachmann)
(Aften) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
28-01-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
29-01-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
30-01-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ambrosius (Molbech)
31-01-1918, torsdag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)

1918     februar


01-02-1918, fredag
 Teater Casino
Hvis jeg var Konge (Lenz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
02-02-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
Fata Morgana (Vajda)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
I Kongelunden (Anonym) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
03-02-1918, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Gengangere (Ibsen)
(Aften) Ved Bosporus (Drachmann)
(Aften) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
04-02-1918, mandag
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
05-02-1918, tirsdag
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
06-02-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
07-02-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
08-02-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
09-02-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
Fata Morgana (Vajda)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
I Kongelunden (Anonym)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen, Nye Sange! Nye Vers! (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
10-02-1918, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Et Offerlam (Kunel og Stein)
 Teater Odense Teater
Charleys Tante (Thomas) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Faust (Goethe)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Faust (Goethe)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Indenfor Murene (Nathansen)
11-02-1918, mandag
 Teater Dagmarteatret
Den flyvende Kommission (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Eftermiddag) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
12-02-1918, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Fata Morgana (Vajda)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
13-02-1918, onsdag
 Teater Det ny Teater
Skjulte Kampe (Ott) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
14-02-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
15-02-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson) (premiere)
16-02-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
I Kongelunden (Anonym)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen, Nye Sange! Nye Vers! (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
17-02-1918, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Et Offerlam (Kunel og Stein)
(Eftermiddag) Benefice for Hr. Frithiof Sørensen
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Århus Teater
Den sidste Nat (Guillard m.fl.) (premiere)
Feriegæsterne (Hostrup)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hedda Gabler (Ibsen)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Jørgen Bugge (Schiøler)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Daglannet (Bjørnson)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Den flyvende Kommission (Rosenkrantz)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
18-02-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
19-02-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
20-02-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-02-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
22-02-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
23-02-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
I Kongelunden (Anonym)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen, Nye Sange! Nye Vers! (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
24-02-1918, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Menig Nr. 66 (Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
25-02-1918, mandag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
26-02-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-02-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
28-02-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)

1918     marts


01-03-1918, fredag
 Teater Casino
 Teater Odense Teater
Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
Ægtemanden paa Komedie (Sutro) (premiere)
Yderst ude (Sutro) (premiere)
Armbaandet (Sutro) (premiere)
Forlovelsen er deklareret (Sutro) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
02-03-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
I Kongelunden (Anonym)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
03-03-1918, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
04-03-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
05-03-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
06-03-1918, onsdag
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Århus Teater
Skjulte Kampe (Ott) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
(Aften) Skjulte Kampe (Ott)
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
07-03-1918, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Fanevagt (Rung) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
08-03-1918, fredag
 Teater Scala Teatret
Grethe (Davis og Lipschütz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
09-03-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Fanevagt (Rung)
 Teater Folketeatret
Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
I Kongelunden (Anonym)
 Teater Scala Teatret
Grethe (Davis og Lipschütz)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
10-03-1918, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
 Teater Odense Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hedda Gabler (Ibsen)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Jørgen Bugge (Schiøler)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Daglannet (Bjørnson)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fanevagt (Rung)
 Teater Folketeatret
(Aften) Rottefælden (Didring) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Grethe (Davis og Lipschütz)
(Aften) Revy Potpourri [Konge-Revyen i beskåret udgave] (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Gengangere (Ibsen)
(Aften) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
11-03-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
12-03-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
13-03-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
14-03-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
15-03-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
16-03-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Robert Frank (Ibsen) (premiere)
 Teater Casino
Børnene fra Santa Fé (Enna og Hansen) (premiere)
Dobb. Ork. 35 Musici under Ledelse af Komponisten Prof. Aug. Enna
 Teater Dagmarteatret
Fanevagt (Rung)
 Teater Folketeatret
Rottefælden (Didring) (premiere)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
I Kongelunden (Anonym)
 Teater Scala Teatret
Grethe (Davis og Lipschütz)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Baandet (Strindberg)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
17-03-1918, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Københavnerluft
 Teater Odense Teater
Kameliadamen (Dumas) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gjøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Den flyvende Kommission (Rosenkrantz)
 Teater Casino
(Aften) Børnene fra Santa Fé (Enna og Hansen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fanevagt (Rung)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
18-03-1918, mandag
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Odense Teater
Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
19-03-1918, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
20-03-1918, onsdag
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
21-03-1918, torsdag
 Teater Casino
Børnene fra Santa Fé (Enna og Hansen)
 Teater Folketeatret
Rottefælden (Didring)
 Teater Det ny Teater
Mistanken (Hansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
22-03-1918, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Erkendelsens Time (Schnitzler) (premiere)
Den store Scene (Schnitzler) (premiere)
23-03-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
Børnene fra Santa Fé (Enna og Hansen)
 Teater Dagmarteatret
Fanevagt (Rung)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Mistanken (Hansen)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
I Kongelunden (Anonym)
 Teater Scala Teatret
Grethe (Davis og Lipschütz)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
24-03-1918, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Jørgen Bugge (Schiøler)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Casino
(Aften) Børnene fra Santa Fé (Enna og Hansen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fanevagt (Rung)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Skjulte Kampe (Ott)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Grethe (Davis og Lipschütz)
(Aften) Revy Potpourri [Konge-Revyen i beskåret udgave] (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Indenfor Murene (Nathansen)
(Aften) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
25-03-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
26-03-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erkendelsens Time (Schnitzler)
Den store Scene (Schnitzler)
27-03-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
28-03-1918, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
29-03-1918, fredag  Helligdag Langfredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
30-03-1918, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
31-03-1918, søndag  Helligdag Paaskedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling

1918     april


01-04-1918, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Odense Teater
Hvor man keder sig (Pailleron) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Telefondamen (Gilbert m.fl.) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Århus Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
(Aften) Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fanevagt (Rung)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
(Aften) Boomerangen (Smith og Napef) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Svendsen: Festpolonæse
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
02-04-1918, tirsdag
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
03-04-1918, onsdag
 Teater Thalia Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg) (premiere)
04-04-1918, torsdag
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erkendelsens Time (Schnitzler)
Den store Scene (Schnitzler)
05-04-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
06-04-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Kunstnernaturer (Rosenberg) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg)
07-04-1918, søndag
 Teater Odense Teater
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Fanevagt (Rung)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Mistanken (Hansen)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Kunstnernaturer (Rosenberg)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
08-04-1918, mandag
 Teater Odense Teater
Elverhøj (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg)
09-04-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
10-04-1918, onsdag
 Teater Århus Teater
Geografi og Kærlighed (Bjørnson) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Kvindedjævlen (Schönherr)
(Aften) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Det kongelige Teater
Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
11-04-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ambrosius (Molbech)
12-04-1918, fredag
 Teater Odense Teater
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg)
13-04-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Fannys første Stykke (Shaw) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater White Star
Tip-Top (Rocatis)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Over Stalden (Ukendt gruppe)
under Medvirken af d'Hrr. kgl. Skuespillere Olaf Poulsen, Carl Meyer. De øvrige Roller udføres af Studenter
14-04-1918, søndag
 Teater Dagmarteatret
Fanevagt (Rung)
 Teater Odense Teater
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
 Teater Over Stalden (Ukendt gruppe)
under Medvirken af d'Hrr. kgl. Skuespillere Olaf Poulsen, Carl Meyer. De øvrige Roller udføres af Studenter
15-04-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Over Stalden (Ukendt gruppe)
under Medvirken af d'Hrr. kgl. Skuespillere Olaf Poulsen, Carl Meyer. De øvrige Roller udføres af Studenter
16-04-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
17-04-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Løgneren (Sigurjónsson)
18-04-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
19-04-1918, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Robert Frank (Ibsen)
 Teater Folketeatret
 Teater Odense Teater
Det gamle Hjem (Esmann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg)
20-04-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater White Star
Tip-Top (Rocatis)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-04-1918, søndag
 Teater Røde Kro Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Sidste Dag
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Dagmarteatret
Kunstnernaturer (Rosenberg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Skjulte Kampe (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
(Aften) Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fannys første Stykke (Shaw)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
(Aften) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lægen (Michaëlis)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
22-04-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ambrosius (Molbech)
23-04-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
24-04-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
25-04-1918, torsdag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
26-04-1918, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Odense Teater
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Scala Teatret
Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Århus Teater
Kunstnernaturer (Rosenberg) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
(Aften) Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fannys første Stykke (Shaw)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
27-04-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater White Star
Tip-Top (Rocatis)
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg)
28-04-1918, søndag
 Teater Odense Teater
Charleys Tante (Thomas)
Gengangere (Ibsen) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Telefondamen (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Skjulte Kampe (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Telefondamen (Gilbert m.fl.)
(Aften) Hermed slutter sæsonen
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den kære Familie (Esmann)
(Aften) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Aften) En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)(premiere)
29-04-1918, mandag
 Teater Scala Teatret
Knud Lumbye's musikalsk, dramatisk Soiré
 Teater Det kongelige Teater
Ambrosius (Molbech)
30-04-1918, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Daglannet (Bjørnson)
Hermed slutter sæsonen 1917-1918
 Teater Odense Teater
Gengangere (Ibsen)
 Teater White Star
Allersidste Dag
Tip-Top (Rocatis)
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg)

1918     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ny Ravnsborg
Den rigtige Revy (premiere)

1918     maj


01-05-1918, onsdag
 Teater Odense Teater
Det gamle Hjem (Esmann)
Nej (Heiberg)
 Teater Tivoli Variete Teater
Sidste Gang. Benefice for Personalet
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
02-05-1918, torsdag
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Betty Nansen Teatret (Ukendt gruppe)
Elna Hall (Didring) (premiere)
Norsk Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
03-05-1918, fredag
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
04-05-1918, lørdag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
De glade Pier (Rocatis) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret (Ukendt gruppe)
Elna Hall (Didring)
Norsk Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
05-05-1918, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
 Teater Casino
(Aften) Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
06-05-1918, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret (Ukendt gruppe)
Elna Hall (Didring)
Norsk Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
07-05-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
08-05-1918, onsdag
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1918 (Dam og Mervild) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Baandet (Strindberg)
Den store Scene (Schnitzler)
09-05-1918, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) 500 % (Larsen og Rostrup)
(Aften) Fannys første Stykke (Shaw)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
(Aften) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
10-05-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
11-05-1918, lørdag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
De glade Pier (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1918 (Dam og Mervild)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
12-05-1918, søndag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
Hermed slutter sæsonen
 Teater Røde Kro Teater
De glade Pier (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1918 (Dam og Mervild)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Drengene fra Amerika
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
[Svanen] Gæsteoptræden af M. Mikael Fokin og Mme. Vera Fokina
13-05-1918, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
Til Indtægt for Personalet
 Teater Det kongelige Teater
Baandet (Strindberg)
Den store Scene (Schnitzler)
14-05-1918, tirsdag
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
Til Indtægt for Skuespillerforeningens Alderdomsforsørgelsesfond
Hermed slutter sæsonen
 Teater Casino
(Aften) Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
(Matiné) De to Gerrige (Grétry og Falbaire)
(Matiné) Velgørenheds-Matinée
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
[Svanen] Gæsteoptræden af M. Mikael Fokin og Mme. Vera Fokina
15-05-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
16-05-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
17-05-1918, fredag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
18-05-1918, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
19-05-1918, søndag  Helligdag Pintsedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
20-05-1918, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Dagmarteatret
Hostrup-Mindeforestilling
Prolog af Louis Levy
 Teater Folketeatret
I anledning af Christian Hostrups 100-års dag
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Korups Have
De gode gamle Minder (Anonym) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Det kongelige Teater
Kuhlau: Ouverture til »Lulu«
Prolog [fremsiges af Peter Jerendorff] (Borchsenius) (premiere)
Genboerne (Hostrup)
Hundred-Aarsdagen for Chr. Hostrups Fødsel
21-05-1918, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Gæsteoptræden af Mme. Fokina og M. Fokin [Ballet, Mikhail Fokin and Vera Fokina]
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
22-05-1918, onsdag
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
23-05-1918, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling [aflyst på grund af Hr. Ahnfelt-Rønnes hæshed]
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
24-05-1918, fredag
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling [aflyst på grund af Hr. Ahnfelt-Rønnes hæshed]
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
25-05-1918, lørdag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Bryllupsmarchen (Bataille)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Røde Kro Teater
De glade Pier (Rocatis)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1918 (Dam og Mervild)
 Teater Århus Teater
Gæsteoptræden af Mme. Fokina og M. Fokin [Ballet, Mikhail Fokin and Vera Fokina]
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
26-05-1918, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Det kongelige Teater
Karens Garde (Hostrup)
27-05-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
28-05-1918, tirsdag
 Teater Casino
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
Til fordel for Skuespillerforeningens Alderdomsforsørgelsesfond
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
Karens Garde (Hostrup)
29-05-1918, onsdag
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revuen 1918 (Westermann og Munck) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
30-05-1918, torsdag
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Det kongelige Teater
Karens Garde (Hostrup)
31-05-1918, fredag
 Teater Dagmarteatret
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
Hermed slutter Sæsonen
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Gæsteoptræden af Mme. Fokina og M. Fokin [Ballet, Mikhail Fokin and Vera Fokina]
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)

1918     juni


01-06-1918, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revuen 1918 (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
De glade Pier (Rocatis)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1918 (Dam og Mervild)
 Teater White Star
Lidt af hvert (Rocatis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
I.P.E. Hartmann: Indlednings-Musik og Valhal-March af Balletten »Valkyrien«
Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Afskedsforestilling for Valborg Borchsenius
02-06-1918, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
Til Indtægt for Operaens private Pensionskasse
03-06-1918, mandag
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1918 (Dam og Mervild)
 Teater Det kongelige Teater
08-06-1918, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revuen 1918 (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
De glade Pier (Rocatis)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1918 (Dam og Mervild)
09-06-1918, søndag
 Teater Korups Have
12-06-1918, onsdag
 Teater Friluftsteater
[Ved Christiansborg] George Dandin (Molière) (premiere)
13-06-1918, torsdag
 Teater Friluftsteater
 Teater Thalia Teater
Oplæsning af A.C. Meyer
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet fra den kgl. Opera i Stockholm
Tivoli-Revyen 1918 [forkortet] (Dam og Mervild) (ufuldstændig opførelse)
Mylitta
14-06-1918, fredag
 Teater Friluftsteater
[Ved Christiansborg] Ingen Forestilling [aflyst på grund af den stærke blæst]
15-06-1918, lørdag
 Teater Friluftsteater
 Teater Korups Have
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revuen 1918 (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Gurre (Drachmann) (premiere)
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
18-06-1918, tirsdag
 Teater Friluftsteatret, Århus
19-06-1918, onsdag
 Teater Friluftsteater
[Ved Christiansborg] Ingen Forestilling [aflyst på grund af Fru Lamprechts sygdom]
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Gurre (Drachmann)
20-06-1918, torsdag
 Teater White Star
Lidt af hvert (Rocatis)
Meget elegante Artistnumre
Efter Forestillingen: 74. Amatøraften
21-06-1918, fredag
 Teater Friluftsteater
[Ved Christiansborg] Ingen Forestilling [aflyst på grund af regn)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen Forestilling [aflyst på grund af regn]
22-06-1918, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revuen 1918 (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen Forestilling [aflyst på grund af regn, og fremdeles indtil der kommer mere stabilt vejr]
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
23-06-1918, søndag
 Teater Friluftsteater
24-06-1918, mandag
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
29-06-1918, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revuen 1918 (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
30-06-1918, søndag
 Teater Friluftsteater
 Teater Friluftsteatret, Århus
[Marselisborg] Et Folkesagn (Bournonville m.fl.) (premiere)

1918     juli


01-07-1918, mandag
 Teater Friluftsteater
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Gurre (Drachmann)
02-07-1918, tirsdag
 Teater Friluftsteater
03-07-1918, onsdag
 Teater Friluftsteater
04-07-1918, torsdag
 Teater Friluftsteater
05-07-1918, fredag
 Teater Friluftsteater
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen) (premiere)
06-07-1918, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revuen 1918 (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen Forestilling [aflyst på grund af dårligt vejr]
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
07-07-1918, søndag
 Teater Friluftsteater
 Teater Korups Have
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Gurre (Drachmann)
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
09-07-1918, tirsdag
 Teater Friluftsteater
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater White Star
Sommerkabaretten (Rocatis)
10-07-1918, onsdag
 Teater Friluftsteater
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
11-07-1918, torsdag
 Teater Friluftsteater
12-07-1918, fredag
 Teater Friluftsteater
13-07-1918, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg-Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Gurre (Drachmann)
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
19-07-1918, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Gurre (Drachmann)
20-07-1918, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
24-07-1918, onsdag
 Teater Korups Have
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1918 (Melbye m.fl.) (premiere)
 Teater White Star
27-07-1918, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1918 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
29-07-1918, mandag
 Teater Scala Teatret
Oscar Stribolts 25 Aars Jubilæums- og Benefice-Forestilling
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
Epilog, frasagt af Jubilaren

1918     august


03-08-1918, lørdag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1918 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
04-08-1918, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
07-08-1918, onsdag
 Teater Friluftsteater
[Ordrup Krat] Hagbarth og Signe (Oehlenschläger) (premiere)
 Teater Det ny Teater
John Gabriel Borkman (Ibsen) (premiere)
Norsk Gæstespil fra den nationale Scene i Bergen
09-08-1918, fredag
 Teater Casino
Ingen forestilling [aflyst på grund af Hr. Hildebrandts sygdom]
10-08-1918, lørdag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1918 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Gæstespil af den svenske Ballet
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
16-08-1918, fredag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Tivolis Sommerteater
Den ny Revy (Hermann og Andreasen) (premiere)
17-08-1918, lørdag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1918 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Den ny Revy (Hermann og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
18-08-1918, søndag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Korups Have
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
(Aften) Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
21-08-1918, onsdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen 1918 (Allen og Hansen)
Sidste Gang
22-08-1918, torsdag
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
24-08-1918, lørdag
 Teater Casino
Jagten efter Lykken (Gilbert m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Ny Ravnsborg
Linie 6 (Petersen og Staubo)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1918 (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Den ny Revy (Hermann og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
25-08-1918, søndag
 Teater Århus Teater
28-08-1918, onsdag
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.) (premiere)
30-08-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
31-08-1918, lørdag
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Den ny Revy (Hermann og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)

1918     september


01-09-1918, søndag
 Teater Odense Teater
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Krage søger Mage (Frische) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
(Aften) Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Det kongelige Teater
Hexeri (Holberg)
Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)(premiere)
02-09-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
03-09-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hexeri (Holberg)
Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
04-09-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
05-09-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
06-09-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Forestilling i anledning af det 10. nordiske interparlamentariske delegeretmøde
07-09-1918, lørdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Den ny Revy (Hermann og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen) (premiere)
08-09-1918, søndag
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Casino
(Aften) Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Folketeatret
(Aften) Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Krage søger Mage (Frische)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
09-09-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hexeri (Holberg)
Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
10-09-1918, tirsdag
 Teater Casino
Den arme Jonathan (Millöcker m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
11-09-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
12-09-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
13-09-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
14-09-1918, lørdag
 Teater Casino
Den arme Jonathan (Millöcker m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Nyt! Fru Dagmar Heineman som Gæst
Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Tivolis Sommerteater
(Aften) Den ny Revy (Hermann og Andreasen)
(Aften) Nat-Cabare (Hermann og Andreasen)
(Aften) Beneficeforestilling for Teatrets Musikere
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
15-09-1918, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
16-09-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
17-09-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
18-09-1918, onsdag
 Teater Det ny Teater
Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
19-09-1918, torsdag
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup) (premiere)
Teatrets 10 Aars Jubilæum
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
20-09-1918, fredag
 Teater Odense Teater
Solnedgang (Nielsen-Stevns) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
21-09-1918, lørdag
 Teater Casino
Den arme Jonathan (Millöcker m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg-Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1918 (Jantzen og Petersen)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Hexeri (Holberg)
Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
22-09-1918, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)(premiere)
(Aften) Javotte (Croze) (Ballet)(premiere)
23-09-1918, mandag
 Teater Odense Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Sidste Gang
Guldfisken (Hermann m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
24-09-1918, tirsdag
 Teater Thalia Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Hexeri (Holberg)
Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
25-09-1918, onsdag
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
26-09-1918, torsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
(Aften) Den arme Jonathan (Millöcker m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser [2. akt] (Wagner) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Festforestilling i anledning af Kong Haakon af Norges besøg
27-09-1918, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Agnete (Skram) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
De tre Svigersønner (Vendelbo) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
28-09-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Agnete (Skram)
 Teater Casino
Den arme Jonathan (Millöcker m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg-Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Javotte (Croze) (Ballet)
29-09-1918, søndag
 Teater Århus Teater
Fanevagt (Rung)
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
30-09-1918, mandag
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg-Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)

1918     oktober


01-10-1918, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Kjærlighed til Næsten (Heiberg) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Javotte (Croze) (Ballet)
02-10-1918, onsdag
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
03-10-1918, torsdag
 Teater Odense Teater
Farinelli (Pitaud m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
04-10-1918, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hexeri (Holberg)
Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
05-10-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Agnete (Skram)
 Teater Casino
Den arme Jonathan (Millöcker m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg-Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
06-10-1918, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Århus Teater
Som et Menneske saar - (Zernichow) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
(Aften) Javotte (Croze) (Ballet)
07-10-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
08-10-1918, tirsdag
 Teater Folketeatret
Czardas (Molnár) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
09-10-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hexeri (Holberg)
Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
10-10-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
11-10-1918, fredag
 Teater Casino
Den arme Jonathan (Millöcker m.fl.)
 Teater Folketeatret
Czardas (Molnár)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
12-10-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Agnete (Skram)
 Teater Casino
Den sorte Panter (uidentificeret)
Holger Rasmussens 25 Aars Skuespiller-Jubilæum
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
Frederiksberg-Revyen (Westermann og Munck)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Ambrosius (Molbech)
13-10-1918, søndag
 Teater Odense Teater
Solnedgang (Nielsen-Stevns)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
14-10-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
15-10-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
16-10-1918, onsdag
 Teater Scala Teatret
Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Århus Teater
Over Evne. Første Stykke (Bjørnson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes) (premiere)
17-10-1918, torsdag
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
18-10-1918, fredag
 Teater Odense Teater
I Rungsted Kro (Hansen) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
 Teater Det kongelige Teater
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Javotte (Croze) (Ballet)
19-10-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Agnete (Skram)
 Teater Casino
Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
20-10-1918, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hobsons Pigebørn (Brighouse)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Scala-Revyen 1918 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Menig Nr. 66 (Nielsen)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Agnete (Skram)
 Teater Casino
(Aften) Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hausse (Locher) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Aften) født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Krage søger Mage (Frische)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
(Aften) Ambrosius (Molbech)
21-10-1918, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
22-10-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
23-10-1918, onsdag
 Teater Note
Justitsministeriet udsender som følge af influenza-epidemien, den spanske syge, et påbud om lukning af Teatre, Variétéer, Biografteatre, Danselokaler og lignende Etablissementer
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Epidemi: 23-10-1918 til 13-11-1918
30-10-1918, onsdag
 Teater Odense Teater
I Rungsted Kro (Hansen)

1918     november


01-11-1918, fredag
 Teater Odense Teater
Et Dukkehjem (Ibsen) (premiere)
02-11-1918, lørdag
 Teater Odense Teater
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
03-11-1918, søndag
 Teater Århus Teater
født Andersen (Gandrup) (premiere)
08-11-1918, fredag
 Teater Århus Teater
Lukket af myndighederne på grund af influenza-epidemien 1-11-1918 til 1-12-1918
13-11-1918, onsdag
 Teater Note
Justitsministeriet ophæver sit forbud mod offentlige forlystelser med virkning fra i morgen
14-11-1918, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling [første forestilling 20-11-1918]
 Teater Casino
Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Guldhornene (Oehlenschläger)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
15-11-1918, fredag
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
16-11-1918, lørdag
 Teater Casino
Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Javotte (Croze) (Ballet)
17-11-1918, søndag
 Teater Casino
Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Odense Teater
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
18-11-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
19-11-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
20-11-1918, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Kjærligheden og Døden (Lange) (premiere)
 Teater Odense Teater
Hausse (Locher) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
21-11-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
22-11-1918, fredag
 Teater Casino
Gæsteoptræden af Fokin og Fokina [Ballet]
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
23-11-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: Nu da Epidemien synes overstaaet for denne Gang, har Børn over 8 Aar atter Adgang til Det kgl. Teater [Politiken 23-11-1918]
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
24-11-1918, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Ved Bosporus (Drachmann)
(Aften) En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
25-11-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
26-11-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
27-11-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
28-11-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
29-11-1918, fredag
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
30-11-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
 Note Note: Den planlagte gæsteoptræden af Fokin og Fokina aflyst, da Hr. Fokin har forstrakt foden under prøven den 28-11-1918 [Politiken 29-11-1918]
Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg) (premiere)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)

1918     december


01-12-1918, søndag  Helligdag Advent
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hexeri (Holberg)
(Eftermiddag) Veni, vivi, vici (Merrild) (Ballet)
(Aften) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
02-12-1918, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
03-12-1918, tirsdag
 Teater Odense Teater
Den Vægelsindede (Holberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
04-12-1918, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Stephan (Christiansen)
05-12-1918, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Brist (Egge) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
06-12-1918, fredag
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Det kongelige Teater
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
07-12-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Brist (Egge)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Til Indtægt for Provinsskuespillerne
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
08-12-1918, søndag
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Brist (Egge)
 Teater Casino
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
(Aften) født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
09-12-1918, mandag
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
10-12-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
11-12-1918, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
12-12-1918, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
13-12-1918, fredag
 Teater Odense Teater
Nøddebo Præstegaard (Scharling) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
14-12-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Brist (Egge)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918, Nye Numre (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
15-12-1918, søndag
 Teater Casino
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Vera Fokina, Russisk Ballet Aften
Specielt nyt Program for denne Aften, komponeret af Michel Fokin
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Faderen (Strindberg)
(Aften) Brist (Egge)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
(Aften) Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
16-12-1918, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Phoenix Paladset
Benefice for Fru Dagmar Heinemann
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
17-12-1918, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
18-12-1918, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
19-12-1918, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
20-12-1918, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
21-12-1918, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918, Nye Numre (Andreasen og Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
22-12-1918, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sønderbro Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918, Nye Numre (Andreasen og Gundelach)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Boomerangen (Smith og Napef)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Aften) født Andersen (Gandrup)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
23-12-1918, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Til Fordel for de franske Soldaters Jul i Horserød Lejren
Soirée du Poilu
 Teater Casino
Privat Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Askepot (Etienne)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
24-12-1918, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
25-12-1918, onsdag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
26-12-1918, torsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Odense Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918, Nye Numre (Andreasen og Gundelach)
 Teater Århus Teater
Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Kjærlighed til Næsten (Heiberg)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Phoenix Paladset
(Eftermiddag) Vinterrevyen (Westermann m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Mads Bondegaards Glorie (Rode) (premiere)
 Teater Casino
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Phoenix Paladset
(Aften) Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
27-12-1918, fredag
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
28-12-1918, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
29-12-1918, søndag
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Hatten a' (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Brist (Egge)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Mads Bondegaards Glorie (Rode)
 Teater Casino
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
(Aften) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
30-12-1918, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
31-12-1918, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Phoenix Paladset
Vinterrevyen (Westermann m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Eftermiddag) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
 

Forrige år - Næste år