Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1917

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1917


1917     januar


01-01-1917, mandag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Tidens Børn (Skands og Jantzen) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) St. Knuds Marked (Houghton og Larsen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Som vi elsker (Houmark)
 Teater Casino
(Aften) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Folketeatret
(Aften) Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Cyrano de Bergerac (Rostand)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Dina (Oehlenschläger)
(Aften) Gulddaasen (Olufsen)
02-01-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
03-01-1917, onsdag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
04-01-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
05-01-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
06-01-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Som vi elsker (Houmark)
 Teater Casino
Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater White Star
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
07-01-1917, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Recensenten og Dyret (Heiberg)
(Aften) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
08-01-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
09-01-1917, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Som vi elsker (Houmark)
 Teater Det kongelige Teater
10-01-1917, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
11-01-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den rige Fugl (Henningsen)
12-01-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
13-01-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
14-01-1917, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Ved Nytaarstid paa Lindegaarden (Hansen)
 Teater Casino
(Aften) Casanova (Lincke m.fl.) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Genboerne (Hostrup)
(Aften) Til Indtægt for Theatrets Pensionsfond
15-01-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
16-01-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
17-01-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
18-01-1917, torsdag
 Teater Århus Teater
Ungdomsleg (Hansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
19-01-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
20-01-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-01-1917, søndag
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
22-01-1917, mandag
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
23-01-1917, tirsdag
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Det kongelige Teater
Det store Forlis (Rode) (premiere)
24-01-1917, onsdag
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
Sparekassen (Hertz)
25-01-1917, torsdag
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
26-01-1917, fredag
 Teater Det ny Teater
Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-01-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
Viljen (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
28-01-1917, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Baghus og Forhus (Sudermann)
 Teater Casino
(Aften) Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften) Recensenten og Dyret (Heiberg)
(Aften) Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
29-01-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
30-01-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
31-01-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)

1917     februar


01-02-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
02-02-1917, fredag
 Teater Odense Teater
Viljen (Ott) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
03-02-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
04-02-1917, søndag
 Teater Det ny Teater
Viljen (Ott)
 Teater Århus Teater
Sigurd Braa (Bojer) (premiere)
Paa Anklagebænken (Reizenstein) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Lykkesmeden (Alstrup)
(Aften) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
(Aften) Den politiske Kandestøber (Holberg)
05-02-1917, mandag
 Teater Det ny Teater
Viljen (Ott)
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
06-02-1917, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Caroline (Maugham) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
07-02-1917, onsdag
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
08-02-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kuhlau: Ouverturen til »Elverhøj«
Elverhøj [2. Akt] (Heiberg) (ufuldstændig opførelse)
Sparekassen (Hertz)
09-02-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
10-02-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
Caroline (Maugham)
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
11-02-1917, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften) Det store Forlis (Rode)
12-02-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
13-02-1917, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Caroline (Maugham)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
14-02-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
C.F.E. Hornemann: Ouverture til operaen »Aladdin«
Erasmus Montanus (Holberg)
15-02-1917, torsdag
 Teater Odense Teater
Forhus og Baghus (Sudermann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
16-02-1917, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
17-02-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
Viljen (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater White Star
[Den har De ikke set - !] I helt nyt Format, Københavnernes Vinterkabaret 1917 (Rocatis)
 Teater Det kongelige Teater
18-02-1917, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
(Aften) C.F.E. Hornemann: Ouverture til operaen »Aladdin«
(Aften) Erasmus Montanus (Holberg)
19-02-1917, mandag
 Teater Odense Teater
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
(Eftermiddag) Børne- og Landboforestilling
(Aften) Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
20-02-1917, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Et Drømmespil (Strindberg og Rode)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-02-1917, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Vildanden (Ibsen)
22-02-1917, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Det store Eventyr (Bennett) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
23-02-1917, fredag
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Niels W. Gade: Michel Angelo, Koncert-Ouverture
Prolog (Borchsenius) (premiere)
Niels W. Gade: Symfoni Nr. 4 i B-Dur
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
I Anledning af Hundred-Aarsdagen for Niels W. Gades Fødsel
24-02-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers)
 Teater Billigheden
Nu er den go' igen (Munck m.fl.)
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Nørrebros Teater
Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Den rige Fugl (Henningsen)
25-02-1917, søndag
 Teater Odense Teater
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Major Barbara (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Ved Nytaarstid paa Lindegaarden (Hansen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Det store Eventyr (Bennett)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften) Vildanden (Ibsen)
26-02-1917, mandag
 Teater Odense Teater
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-02-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kuhlau: Ouverture til »Lulu«
Jacob von Tyboe [2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
28-02-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater

1917     marts


01-03-1917, torsdag
 Teater Alexandra Teatret
Primerose (Caillavet og Flers)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
02-03-1917, fredag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
03-03-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Note Note: Lykke gør den ny Afdeling Drømmespillet med Frk. Lundstedts morsomme Parodi og med den indflettede Cyrano de Bergerac-Travesti [Politiken 3-3-1917]
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
04-03-1917, søndag
 Teater Odense Teater
Kean (Dumas m.fl.) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Min Mands Søn (tysk)
 Teater Casino
(Aften) Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: [Rosenkavaleren] Kapelmester: Dr. Richard Strauss som Gæst
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Aften) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
05-03-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
06-03-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
07-03-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
08-03-1917, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater (Det kongelige Teater)
Privatforestilling
Sigurd Braa (Bojer) (premiere)
09-03-1917, fredag
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Det kongelige Teater
10-03-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
11-03-1917, søndag
 Teater Odense Teater
Viljen (Ott)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Svendsen: Fest-Polonæse
Liden Kirsten [2. Akt] (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Galla-Forestilling i Anledning af Hs. Kgl. Højhed Kronprins Frederiks 18 Aars Fødselsdag
12-03-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
13-03-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
14-03-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
15-03-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
16-03-1917, fredag
 Teater Casino
En Moder (Bernard) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
17-03-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
En Moder (Bernard)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
18-03-1917, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Fristelsen (Hertz)
(Aften) Aprilsnarrene (Heiberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften) Det store Forlis (Rode)
19-03-1917, mandag
 Teater Vinterpalads Teatret
 Note Note: Grundet paa større Ombygning og Modernistering af Etablissementet slutter Sæsonen Mandag den 19. Marts
Sidste Dag
"Over Byen -"! (Gundelach og Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
20-03-1917, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
21-03-1917, onsdag
 Teater Odense Teater
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
22-03-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
23-03-1917, fredag
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Odense Teater
Romantik (Sheldon) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer) (premiere)
24-03-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
En Moder (Bernard)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Folketeatret
Fristelsen (Hertz)
Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Luigi Boccherini: Menuet for Strygeinstrumenter
Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Johan Halvorsen: Suite ancienne (à la mémoire de Ludvig Holberg)
25-03-1917, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
Luigi Boccherini: Menuet for Strygeinstrumenter
Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Johan Halvorsen: Suite ancienne (à la mémoire de Ludvig Holberg)
26-03-1917, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
27-03-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
28-03-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
29-03-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
30-03-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
N.W. Gade: Introduzione marziale til »Ulysses von Ithacia«
Ulysses von Ithacia [Prolog, 1. og 2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Intrigerne (Hostrup)
31-03-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
En Moder (Bernard)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Fristelsen (Hertz)
Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Luigi Boccherini: Menuet for Strygeinstrumenter
De Usynlige [1. og 2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Johan Halvorsen: Suite ancienne (à la mémoire de Ludvig Holberg)
Nei (Heiberg)

1917     april


01-04-1917, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Romantik (Sheldon)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Viljen (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Arbejdet adler (Piestre og Basté)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Baghus og Forhus (Sudermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
(Aften) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Aften) Fristelsen (Hertz)
(Aften) Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Ditlev Hansens Eventyr (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den rige Fugl (Henningsen)
(Aften) N.W. Gade: Introduzione marziale til »Ulysses von Ithacia«
(Aften) Ulysses von Ithacia [Prolog, 1. og 2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) Intrigerne (Hostrup)
02-04-1917, mandag
 Teater Odense Teater
Romantik (Sheldon)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
03-04-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
04-04-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
05-04-1917, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
06-04-1917, fredag  Helligdag Langfredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
07-04-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
(Eftermiddag) Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser
08-04-1917, søndag  Helligdag Paaskedag
09-04-1917, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Odense Teater
Czardas-Fyrstinden (Stein og Jenbach) (premiere)
Forhus og Baghus (Sudermann)
 Teater Århus Teater
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Arbejdet adler (Piestre og Basté)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
(Aften) Kameliadamen (Fristrup)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Genboerne (Hostrup)
10-04-1917, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
11-04-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
12-04-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
13-04-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Lazarus (Gandrup)
De ziirlige Damer (Molière)
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
14-04-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Fristelsen (Hertz)
Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Kameliadamen (Fristrup)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1917 (Skands og Jantzen)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
15-04-1917, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Avertér! (Megrue og Hackett)
(Aften) Landlov (Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Privat-Forestilling for Skoleungdom
Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser
(Aften) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)(premiere)
16-04-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
August Enna: »Thalia og Melpomene«, Scherzo
Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
Kong Henrik den Fjerde [2. akts 3. afd.] (Shakespeare) (ufuldstændig opførelse)
Musikalsk Intermezzo, arrangeret af Axel Grandjean
Den politiske Kandestøber [4. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Olaf Poulsens afskedsforestilling på 50-årsdagen for hans debut
17-04-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
18-04-1917, onsdag
 Teater Århus Teater
Købt og betalt (Broadhurst) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
19-04-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
20-04-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
21-04-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Landlov (Nielsen)
 Teater Det ny Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Fritz og Lise (Boisselot)
Værelser til Leje (Anonym) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
22-04-1917, søndag
 Teater Folketeatret
 Note Note: Forfatteren Palle Rosenkrantz overværer, på sin 50 års fødselsdag, opførelsen af Den røde Hane [jævnfør Politiken 21-4-1917]
(Eftermiddag) Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Viljen - (Ott)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Arbejdet adler (Piestre og Basté)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Folketeatret
 Note Note: Forfatteren Palle Rosenkrantz overværer, på sin 50 års fødselsdag, opførelsen af Den røde Hane [jævnfør Politiken 21-4-1917]
(Aften) Landlov (Nielsen)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Værelser til Leje (Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lazarus (Gandrup)
(Eftermiddag) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Balletdivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
23-04-1917, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
24-04-1917, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Hundjævlen (Schönherr) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
25-04-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
26-04-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
27-04-1917, fredag
 Teater Alexandra Teatret
Hundjævlen (Schönherr)
 Teater Det kongelige Teater
Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
28-04-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Over Stalden
Under Medvirken af tidl. kgl. Skuespiller Carl Meyer til Fordel for sønderjyske Børn
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fru Walboms Ballet Matinée
(Aften) Landlov (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
29-04-1917, søndag
 Teater Over Stalden
Under Medvirken af tidl. kgl. Skuespiller Carl Meyer til Fordel for sønderjyske Børn
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Avertér (Megrue og Hackett)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Lykkesmeden (Alstrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
(Aften) Lilis Eventyr (Hennequin og Millaud) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Aften) Landlov (Nielsen)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Lykkesmeden (Alstrup)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
Sigurd Braa (Bojer)
30-04-1917, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Skandalen i Hillerød (Golz og Golz)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)

1917     maj


01-05-1917, tirsdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
02-05-1917, onsdag
 Teater Folketeatret
Manden paa Højriis (Christiansen)
Fru Maria Rings 40 Aars Jubilæumsforestilling
 Teater Det kongelige Teater
Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
03-05-1917, torsdag
 Teater Odense Teater
Vildanden (Ibsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
04-05-1917, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Casino
Lilis Eventyr (Hennequin og Millaud)
 Teater Folketeatret
Fristelsen (Hertz)
Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lazarus (Gandrup)
(Eftermiddag) De ziirlige Damer (Molière)
(Eftermiddag) H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
(Eftermiddag) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
(Aften) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
05-05-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Lilis Eventyr (Hennequin og Millaud)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Fristelsen (Hertz)
Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Det ny Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
06-05-1917, søndag
 Teater Odense Teater
Czárdas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
(Aften) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Ungdomsleg (Hansen)
(Aften) Tannhäuser og Sangerkrigen paa Wartburg (Wagner) (Syngestykke)
07-05-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
08-05-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
09-05-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
10-05-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
11-05-1917, fredag
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
12-05-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Fristelsen (Hertz)
Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Det ny Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
13-05-1917, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Folketeatret
Fristelsen (Hertz)
Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Odense Teater
Pygmalion (Shaw)
Vildanden (Ibsen)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Tivoli Variete Teater
Byens Jomfruer (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Romantik (Sheldon)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Casino
(Aften) Lilis Eventyr (Hennequin og Millaud)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Sigurd Braa (Bojer)
14-05-1917, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Lilis Eventyr (Hennequin og Millaud)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Personalet
Solistafdeling
 Teater Det kongelige Teater
Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
15-05-1917, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Casino
Lilis Eventyr (Hennequin og Millaud)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
16-05-1917, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Lilis Eventyr (Hennequin og Millaud)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Manden paa Højriis (Christiansen)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Direktion: Hilmar Clausen
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
17-05-1917, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Alexandra Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
18-05-1917, fredag
 Teater Alexandra Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Manden paa Højriis (Christiansen)
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
19-05-1917, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Manden paa Højriis (Christiansen)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1917 (Allen m.fl.) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
20-05-1917, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Manden paa Højriis (Christiansen)
Hermed slutter Saisonen
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
21-05-1917, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Afskedsforestilling for kgl. Kammersangerinde Fru Emilie Ulrich
22-05-1917, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Århus Teater
Czardasfyrstinden [Axel Jacobsens Selskab] (Stein og Jenbach)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
Kgl. Kammersanger Peter Conrelius' 25 Aars Jubilæum
23-05-1917, onsdag
 Teater Århus Teater
Czardasfyrstinden [Axel Jacobsens Selskab] (Stein og Jenbach)
 Teater Det kongelige Teater
24-05-1917, torsdag
 Teater Århus Teater
Czardasfyrstinden [Axel Jacobsens Selskab] (Stein og Jenbach)
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
25-05-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
26-05-1917, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
27-05-1917, søndag  Helligdag Pintsedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
28-05-1917, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Røde Kro Teater
Vestend Nr. 97 (spansk) (premiere)
 Teater White Star
(Eftermiddag) Forglem-mig-ej (Rocatis og Anonym) (premiere)
(Aften) Forglem-mig-ej (Rocatis og Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
29-05-1917, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
30-05-1917, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Købt og betalt (Broadhurst)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det ny Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
31-05-1917, torsdag
 Teater Det ny Teater
Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
Til Fordel for sønderjyske Børn
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)

1917     juni


02-06-1917, lørdag
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Westend Nr. 97 (spansk)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater White Star
Forglem-mig-ej (Rocatis og Anonym)
03-06-1917, søndag  Helligdag Trinitatis
06-06-1917, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
Brændt a' (Anonym) (premiere)
09-06-1917, lørdag
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Westend Nr. 97 (spansk)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
14-06-1917, torsdag
 Teater Over Stalden
16-06-1917, lørdag
 Teater Over Stalden
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater White Star
Mægtig Première
17-06-1917, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Westend Nr. 97 (spansk)
18-06-1917, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Haverevuen (Anonym)
19-06-1917, tirsdag
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1917 (Anonym) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Westend Nr. 97 (spansk)
20-06-1917, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
Haverevuen (Anonym)
21-06-1917, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.) (premiere)
 Teater White Star
Forglem-mig-ej (Rocatis og Anonym)
Artistprogram
23-06-1917, lørdag
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
29-06-1917, fredag
 Teater Friluftsteater
[Søndermarken] Røverne (Meilhac og Halévy) (premiere)
30-06-1917, lørdag
 Teater Friluftsteater
[Søndermarken] Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Korups Have
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)

1917     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen forestillinger

1917     juli


07-07-1917, lørdag
 Teater Friluftsteater
[Søndermarken] Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Helsingør (Friluftsteater)
[i Gl. Kongens Have] Eleverhøj (Heiberg) (premiere)
09-07-1917, mandag
 Teater Over Stalden
11-07-1917, onsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.) (premiere)
14-07-1917, lørdag
 Teater Friluftsteater
[Søndermarken] Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
20-07-1917, fredag
 Teater Friluftsteater
[Søndermarken] aflyst på grund af truende vejr
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.) (premiere)
21-07-1917, lørdag
 Teater Friluftsteater
[Søndermarken] Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater White Star
Forglem-mig-ej (Rocatis og Anonym)
28-07-1917, lørdag
 Teater Friluftsteater
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)

1917     august


03-08-1917, fredag
 Teater Over Stalden
04-08-1917, lørdag
 Teater Friluftsteater
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
05-08-1917, søndag
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
10-08-1917, fredag
 Teater Friluftsteater
[Søndermarken] afslyst på grund af det truende vejr
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Kvindedjævlen (Schönherr)
Norsk Gæstespil
11-08-1917, lørdag
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Friluftsteater
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Korups Have
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater White Star
Forglem-mig-ej (Rocatis og Anonym)
12-08-1917, søndag
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Kvindedjævlen (Schönherr)
Norsk Gæstespil
13-08-1917, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
18-08-1917, lørdag
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
19-08-1917, søndag
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
(Aften) Casanova (Lincke m.fl.)
25-08-1917, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Korups Have
 Teater Det ny Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
26-08-1917, søndag
 Teater Århus Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
(Aften) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
27-08-1917, mandag
 Teater Odense Teater
Direktion: Svend Aggerholm
Fruentimmerskolen (Molière) (premiere)
28-08-1917, tirsdag
 Teater Over Stalden
31-08-1917, fredag
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann) (premiere)

1917     september


01-09-1917, lørdag
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Odense Teater
Kærlighedens Øjne (Bojer) (premiere)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater White Star
I Aften mægtig Première
02-09-1917, søndag
 Teater Over Stalden
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
(Aften) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
03-09-1917, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
05-09-1917, onsdag
 Teater Odense Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
06-09-1917, torsdag
 Teater Casino
Casanova (Lincke m.fl.)
07-09-1917, fredag
 Teater Casino
Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom) (premiere)
 Teater Odense Teater
Avertér (Megrue og Hackett) (premiere)
08-09-1917, lørdag
 Teater Casino
Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
09-09-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Landlov (Nielsen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Landmandsliv (Reuter) (premiere)
 Teater Casino
(Aften) Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
13-09-1917, torsdag
 Teater Odense Teater
Den ny Kjole (Knoblauch) (premiere)
15-09-1917, lørdag
 Teater Casino
Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
16-09-1917, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Rosen blusser - (Gundelach)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen 1917 (Arctander m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Prinsessen og den hele Verden (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Landlov (Nielsen)
 Teater Korups Have
(Eftermiddag) Valby Sommerrevy 1917 (Anonym)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Landmandsliv (Reuter)
 Teater Casino
(Aften) Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Korups Have
(Aften) Valby Sommerrevy 1917 (Anonym)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
17-09-1917, mandag
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
18-09-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
19-09-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
20-09-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg) (premiere)
Baandet (Strindberg) (premiere)
21-09-1917, fredag
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.) (premiere)
 Teater Aalborg Teater
Himmelbjærgpræsten (Aakjær) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
22-09-1917, lørdag
 Teater Casino
Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer)
Spejderball. "St. Hans Aftens Kogleri"
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg)
Baandet (Strindberg)
23-09-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
24-09-1917, mandag
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
25-09-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
26-09-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Baandet (Strindberg)
Tordenluft (Strindberg)
27-09-1917, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Direktion: Betty Nansen
Viften (Caillavet og Flers) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
28-09-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg)
Baandet (Strindberg)
29-09-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Viften (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer)
Spejderball. "St. Hans Aftens Kogleri"
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
30-09-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Odense Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)

1917     oktober


01-10-1917, mandag
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater White Star
Den maximale (Rocatis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
02-10-1917, tirsdag
 Teater Århus Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
03-10-1917, onsdag
 Teater Århus Teater
Det store Forlis (Rode) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg)
Baandet (Strindberg)
04-10-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
05-10-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
06-10-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Viften (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer)
Spejderball. "St. Hans Aftens Kogleri"
 Teater Dagmarteatret
Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
07-10-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Viften (Caillavet og Flers)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Prinsessen og den hele Verden (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen 1917 (Jantzen m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Viften (Caillavet og Flers)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Hendes Kjole (Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gøgeungen (fransk)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
08-10-1917, mandag
 Teater Dagmarteatret
Jørgen Bugge (Schiøler) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
09-10-1917, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Aftenstjernen (Söderberg) (premiere)
Den Stærkere (Strindberg) (premiere)
Zoologi (Thoma) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg)
Baandet (Strindberg)
10-10-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis) (premiere)
11-10-1917, torsdag
 Teater Casino
Paa Sangens Vinger (Bernauer og Schanzer)
Spejderball. "St. Hans Aftens Kogleri"
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
12-10-1917, fredag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Odense Teater
En Spurv i Tranedans (Hostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
13-10-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Viften (Caillavet og Flers)
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Dagmarteatret
Jørgen Bugge (Schiøler)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
14-10-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Odense Teater
Avertér (Megrue og Hackett)
 Teater Århus Teater
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Prinsessen og den hele Verden (Høyer)
(Aften) Jørgen Bugge (Schiøler)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
15-10-1917, mandag
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
16-10-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
17-10-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
18-10-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
19-10-1917, fredag
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg)
Baandet (Strindberg)
20-10-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Aftenstjernen (Söderberg)
Den Stærkere (Strindberg)
Zoologi (Thoma)
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
21-10-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Odense Teater
Det sorte Faar (Rindom) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Viften (Caillavet og Flers)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Aftenstjernen (Söderberg)
(Aften) Den Stærkere (Strindberg)
(Aften) Zoologi (Thoma)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
22-10-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg)
Baandet (Strindberg)
23-10-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
24-10-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-10-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
26-10-1917, fredag
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Thalia Teater
Direktion: A.C. Meyer
Prolog af A.C. Meyer [fremsagt af ham selv]
Den skønne Amandus (Eggers) (premiere)
Haussen og Baissen (Hermann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
27-10-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Aftenstjernen (Söderberg)
Den Stærkere (Strindberg)
Zoologi (Thoma)
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
Artemis (Glass) (Ballet)(premiere)
28-10-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Tante Cramers Testamente (Høyer) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Jørgen Bugge (Schiøler)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Landlov (Nielsen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Værelser til Leje (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Dønvig Præstegaard (Rosenberg) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
29-10-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
30-10-1917, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hedda Gabler (Ibsen) (premiere)
 Teater Odense Teater
Indenfor Murene (Nathansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
31-10-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)

1917     november


01-11-1917, torsdag
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
Kunstner for 1 Time (Munck og Anonym) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
(Eftermiddag) Børneforestilling i anledning af Enkedronningens Fødselsdag
(Aften) Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
02-11-1917, fredag
 Teater Riddersalen
En munter Aften
 Teater Det kongelige Teater
Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
03-11-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hedda Gabler (Ibsen)
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Dagmarteatret
500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1917 (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
Kunstner for 1 Time (Munck og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
04-11-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Tante Cramers Testamente (Høyer)
 Teater Thalia Teater
Kunstner for 1 Time (Munck og Anonym)
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Århus Teater
Scapins Skalkestykker (Molière) (premiere)
Fanden i Gammelby (Bergstedt) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Prinsessen og den hele Verden (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) 500 % (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
05-11-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
06-11-1917, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
07-11-1917, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Viften (Caillavet og Flers)
 Teater Det kongelige Teater
Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
08-11-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
09-11-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Johan Svendsen: Fest-Polonæse
Ved Bosporus (Drachmann)
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
10-11-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hedda Gabler (Ibsen)
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Dagmarteatret
Bryllupsmarchen (Bataille) (premiere)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Riddersalen
En munter Aften
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
Kunstner for 1 Time (Munck og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
11-11-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Jørgen Bugge (Schiøler)
(Aften) Bryllupsmarchen (Bataille)
 Teater Det kongelige Teater
Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
12-11-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
13-11-1917, tirsdag
 Teater Odense Teater
Lynggaard & Co. (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
14-11-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Yrsa (Oehlenschläger)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
15-11-1917, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
16-11-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
17-11-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hedda Gabler (Ibsen)
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Dagmarteatret
Bryllupsmarchen (Bataille)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Riddersalen
En munter Aften
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Thalia Teater
Kunstner for 1 Time (Munck og Anonym)
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Yrsa (Oehlenschläger)
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
18-11-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) En Forbryder (Lange) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Aftenstjernen (Söderberg)
(Eftermiddag) Den Stærkere (Strindberg)
(Eftermiddag) Zoologi (Thoma)
(Aften) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Kapellets private Pensionsfond
(Aften) Sigurd Braa (Bojer)
19-11-1917, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
20-11-1917, tirsdag
 Teater Casino
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Røde Kro Teater
Gøgeungen (fransk)
 Teater Sønderbro Teater
Jacob og Kristoffer (Egge) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Kunstner for 1 Time (Munck og Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
Yrsa (Oehlenschläger)
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
21-11-1917, onsdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Den største Dumhed (Schönthan) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
22-11-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg)
Baandet (Strindberg)
23-11-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
24-11-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Bryllupsmarchen (Bataille)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Den største Dumhed (Schönthan)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Kunstner for 1 Time (Munck og Anonym)
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
25-11-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) En Forbryder (Lange)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Aftenstjernen (Söderberg)
(Eftermiddag) Den Stærkere (Strindberg)
(Eftermiddag) Zoologi (Thoma)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Gøgeungen (fransk)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Den største Dumhed (Schönthan)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Guldhornene (Oehlenschläger)
(Eftermiddag) Napoli (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Ballettens private Pensionsfond
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
26-11-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tordenluft (Strindberg)
Baandet (Strindberg)
27-11-1917, tirsdag
 Teater Odense Teater
Genboerne (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
28-11-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
29-11-1917, torsdag
 Teater Århus Teater
Det sorte Faar (Rindom) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
30-11-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)

1917     december


01-12-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Bryllupsmarchen (Bataille)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Riddersalen
Komponistens Kærlighed (Hermann) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Den største Dumhed (Schönthan)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Kunstner for 1 Time (Munck og Anonym)
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
02-12-1917, søndag  Helligdag Advent
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) En Forbryder (Lange)
 Teater Odense Teater
Den ny Kjole (Knoblauch)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
03-12-1917, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Johan Halvorsen: Suite ancienne
04-12-1917, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
En lille Tuttenut (Ellis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
05-12-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Yrsa (Oehlenschläger)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
06-12-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
07-12-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
08-12-1917, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Bryllupsmarchen (Bataille)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Riddersalen
 Teater Røde Kro Teater
Den største Dumhed (Schönthan)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Thalia Teater
Fødselsdagspresenten
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
09-12-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
(Aften) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Det kongelige Teater
Sigurd Braa (Bojer)
Til Indtægt for Alderdomsforsørgelsesfondet
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
10-12-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
11-12-1917, tirsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Odense Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Guldhornene (Oehlenschläger)
Yrsa (Oehlenschläger)
H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
12-12-1917, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
13-12-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
14-12-1917, fredag
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
15-12-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Bryllupsmarchen (Bataille)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Askepot (Etienne) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Riddersalen
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
16-12-1917, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Jørgen Bugge (Schiøler)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Casino
(Aften) Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Bryllupsmarchen (Bataille)
 Teater Folketeatret
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Askepot (Etienne)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
17-12-1917, mandag
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
18-12-1917, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hedda Gabler (Ibsen)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Odense Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Genboerne (Hostrup)
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Det levende Lig (Tolstoj)
19-12-1917, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
20-12-1917, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
21-12-1917, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Lægen (Michaëlis)
22-12-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
23-12-1917, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Askepot (Etienne)
 Teater Sønderbro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Folketeatret
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Balletforestilling til Fordel for Julens Indsamlinger
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
24-12-1917, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
25-12-1917, tirsdag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
26-12-1917, onsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Arbejdernes Teater
Fred paa Jorden (Rindom)
Til Benefice for Oscar Hansen
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Faust (Goethe) (premiere)
 Teater Odense Teater
Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
Kaj og Kate (Caine) (premiere)
 Teater Riddersalen
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Aalborg Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Århus Teater
Klokken, der sank (Hauptmann) (premiere)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Folketeatret
 Note Note: Folketeatrets opførelse af Jette Gebert overværes af stykket forfatter, Georg Hermann [jævnfør interview med ham i Politiken 29-12-1917, side 4, signeret Louis]
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Gøgeungen (fransk)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Thalia Teater
(Eftermiddag) Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Faderen (Strindberg) (premiere)
 Teater Casino
(Aften) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Folketeatret
 Note Note: Folketeatrets opførelse af Jette Gebert overværes af stykket forfatter, Georg Hermann [jævnfør interview med ham i Politiken 29-12-1917, side 4, signeret Louis]
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
(Aften) Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) De smaa Landstrygere (Decourcelles) (premiere)
 Teater Thalia Teater
(Aften) Fødselsdagspresenten
(Aften) Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) De smaa Røvere (Schønfeld m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Guldhornene (Oehlenschläger)
(Eftermiddag) Napoli (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Ambrosius (Molbech)
27-12-1917, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
28-12-1917, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
29-12-1917, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Odense Teater
Nej (Heiberg) (premiere)
 Teater Riddersalen
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
30-12-1917, søndag
 Teater Dagmarteatret
Faust (Goethe)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia Revyen (Hermann)
 Teater Tivoli Variete Teater
Vesterbrogade 1 (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
I Lygteskær (Gundelach m.fl.)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Reservebaronen (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Czardas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Betty Nansen Teatret
(Aften) Faderen (Strindberg)
 Teater Casino
(Aften) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Det sorte Faar (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En lille Tuttenut (Ellis)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
31-12-1917, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
(Aften) Konge-Revyen (Andreasen og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
 

Forrige år - Næste år