Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1905

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1905


1905     januar


01-01-1905, søndag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
(Aften) Excellencens Børn (Wolzogen og Schumann)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Borgfruen (Capus)
(Aften) Tante Cramers Testamente (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
(Eftermiddag) En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
(Aften) Tvillingerne (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Hyggeligheden (Rosenberg)
(Eftermiddag) Prinsesse Lili (Hansen)
(Aften) Madkærester (Brough og Halliday)
(Aften) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Thomsens Tandklinik (Jacobsen)
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
(Aften) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
04-01-1905, onsdag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
06-01-1905, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
En Julegæst (Houmark) (premiere)
Flagermusen (Haffner m.fl.)
07-01-1905, lørdag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Tvillingerne (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
En Julegæst (Houmark)
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
08-01-1905, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Besøget i København (Hertz)
(Aften) Renæssance (Drachmann og Lange-Müller)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
(Eftermiddag) En Sammensværgelse (Esmann og Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
(Aften) Maria Theresia (Schönthan) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Hyggeligheden (Rosenberg)
(Eftermiddag) Prinsesse Lili (Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
(Eftermiddag) Thomsens Tandklinik (Jacobsen)
(Aften) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
 Teater Østerbros Theater
12-01-1905, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Cæsar Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Spøgelser (Marshall)
13-01-1905, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Kjøbenhavns Stjerneborg (Arctander og Petersen) (premiere)
14-01-1905, lørdag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
Renæssance (Drachmann og Lange-Müller)
 Teater Folketeatret
Maria Theresia (Schönthan)
 Teater Frederiksberg Teater
En Julegæst (Houmark)
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
15-01-1905, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Landlov (Nielsen) (premiere)
 Teater Århus Teater
Landmandsliv (Reuter) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
19-01-1905, torsdag
 Teater Casino
Excellencens Børn (Wolzogen og Schumann)
21-01-1905, lørdag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Maria Theresia (Schönthan)
 Teater Frederiksberg Teater
En Julegæst (Houmark)
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
22-01-1905, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Livets Løgne (Stauning)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Moders Kærlighed (Decourcelles)
(Aften) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Hverdagsfolk (Holst)
(Aften) Livets Maskerade (Fulda) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Tvillingerne (Reumert)
(Aften) For Alvor (Chievitz og Recke)
(Aften) De Forlovede (Møller)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Hyggeligheden (Rosenberg)
(Eftermiddag) Prinsesse Lili (Hansen)
(Aften) En Julegæst (Houmark)
(Aften) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Københavns Mysterier (Daugaard)
(Aften) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
 Teater Østerbros Theater
Rocamboles Ungdom (Petersen) (premiere)
24-01-1905, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
27-01-1905, fredag
 Teater Folketeatret
De Forlovede (Møller)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
28-01-1905, lørdag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
En Julegæst (Houmark)
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
29-01-1905, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Livets Løgne (Stauning)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Flagermusen (Haffner m.fl.)
(Aften) Smaafolk (Fristrup) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Rocamboles Ungdom (Petersen)

1905     februar


04-02-1905, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Smaafolk (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
 Teater Århus Teater
Konference af Herman Bang
De Usynlige (Holberg)
Tersløsegaard (Hansen) (premiere)
05-02-1905, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
En Barnemorderske (uidentificeret) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Smaafolk (Fristrup)
(Aften) Hyggeligheden (Rosenberg)
(Aften) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Århus Teater
Et københavnsk Hjem (Boeck) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Niels Ebbesen (Sander)
11-02-1905, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Nøddebo Præstegaard [2. og 3. Akt] (Scharling)
Familietvist (Hostrup)
Hr. Zincks 50-Aars Jubilæumsforestilling
 Teater Frederiksberg Teater
Prinsesse Lili (Hansen)
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Landlov (Nielsen)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
12-02-1905, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
En Barnemorderske (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tante Cramers Testamente (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Hjælpen (Rosenberg)
 Teater Århus Teater
De Usynlige (Holberg)
 Teater Østerbros Theater
Et Vajsenhusbarn (Møller)
13-02-1905, mandag
 Teater Århus Teater
Tersløsegaard (Hansen)
14-02-1905, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
16-02-1905, torsdag
 Teater Casino
De sidste Patroner (Mary og Rochard) (premiere)
17-02-1905, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.) (premiere)
 Teater Århus Teater
Byens Stolthed (Wied og Fristrup) (premiere)
18-02-1905, lørdag
 Teater Casino
De sidste Patroner (Mary og Rochard)
 Teater Dagmarteatret
Renæssance (Drachmann og Lange-Müller)
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
19-02-1905, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
 Teater Østerbros Theater
Et Vajsenhusbarn (Møller)
23-02-1905, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ragnarok (Wagner) (Syngestykke)(premiere)
24-02-1905, fredag
 Teater Nørrebros Teater
De 300 Dage (Gavault og Charvay) (premiere)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
25-02-1905, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
De 300 Dage (Gavault og Charvay)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
26-02-1905, søndag
 Teater Østerbros Theater
Et Vajsenhusbarn (Møller)
28-02-1905, tirsdag
 Teater Dagmarteatret

1905     marts


03-03-1905, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
Hr. Wulffs Benefice
 Teater Århus Teater
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)(premiere)
04-03-1905, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
05-03-1905, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Arbejdernes Teater
Feriegæsterne (Hostrup)
Sypiger (Meyer)
 Teater Casino
(Eftermiddag) De sidste Patroner (Mary og Rochard)
(Aften) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
 Teater Sønderbro Teater
Viser og Sange af Skuespiller Chr. Schrøder
Til Fordel for Samaritanen
 Teater Østerbros Theater
08-03-1905, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Mo'r har Ret (Nathansen) (premiere)
11-03-1905, lørdag
 Teater Casino
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Dagmarteatret
Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Jensen kommer (Gleesen)
Vinterrevyen 1905 (Arctander og Petersen)
Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
12-03-1905, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
(Aften) Bajads (Dennery og Fournier)
 Teater Det kongelige Teater
Gade: Introduzione marziale til »Ulysses von Ithacia«
Erasmus Montanus [2., 3. og 4. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Til indtægt for Tersløsegaard-fonden
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den forbudne Frugt (Sardou)
(Aften) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
 Teater Østerbros Theater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Østerbros Eifeltaarn (Anonym) (premiere)
Kulhandler (Anonym) (premiere)
16-03-1905, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Vore Kælebørn (Bramson) (premiere)
17-03-1905, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Den lille Hornblæser (Betzonich) (premiere)
18-03-1905, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Folketeatret
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
19-03-1905, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Bagdad (Cornelius) (Opera)
Sancta Cæcilias Guldsko (Rosenberg) (Pantomime)
 Teater Århus Teater
Radikaleren (Rosenberg) (premiere)
22-03-1905, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Generaldirektøren (Nielsen) (premiere)
23-03-1905, torsdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
25-03-1905, lørdag
 Teater Casino
Bajads (Dennery og Fournier)
 Teater Dagmarteatret
Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
 Teater Sønderbro Teater
26-03-1905, søndag
 Teater Østerbros Theater
Et Vajsenhusbarn (Møller)
27-03-1905, mandag
 Teater Dagmarteatret
Pro Patria! (Leopold) (premiere)
31-03-1905, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
Benefice for Fru Viktoria Petersen

1905     april


01-04-1905, lørdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Pro Patria! (Leopold)
 Teater Folketeatret
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Et Rejseeventyr (Arnesen)
 Teater Sønderbro Teater
Viser og Sange (Solo af Chr. Schrøder)
02-04-1905, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
(Aften) Fra Sorento (italiensk og Bøgh)
(Aften) Sommerfugleliv (Sardou)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tante Cramers Testamente (Høyer)
(Aften) Fætter Georg (Lundqvist)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Prolog (Hansen) (premiere)
(Eftermiddag) Den nye Barselstue (Andersen)
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) 100-årsdagen for H.C. Andersens fødsel
(Aften) Fini Henriques: »H. C. Andersen«, ouverture
(Aften) Festtale af Vilhelm Andersen
(Aften) Ole Lukøje (Andersen) (premiere)
(Aften) 100-årsdagen for H.C. Andersens fødsel
 Teater Nørrebros Teater
Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
(Aften) H.C. Andersen og de Usynlige (Andersen) (premiere)
(Aften) Festforestilling
 Teater Århus Teater
Den fattige Drengs Eventyr (Drachmann) (premiere)
Den nye Barselstue (Andersen) (premiere)
Festforestilling til H.C. Andersens hundredårsdag
 Teater Østerbros Theater
En Landsbyhistorie (Mosenthal)
08-04-1905, lørdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Vore Kælebørn (Bramson)
 Teater Folketeatret
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Peter Sørensen (Salingré)
 Teater Sønderbro Teater
09-04-1905, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
(Aften) Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
(Aften) Sommerfugleliv (Sardou)
 Teater Østerbros Theater
En Landsbyhistorie (Mosenthal)
14-04-1905, fredag
 Teater Århus Teater
Landlov (Nielsen) (premiere)
15-04-1905, lørdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Vore Kælebørn (Bramson)
 Teater Folketeatret
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Peter Sørensen (Salingré)
 Teater Sønderbro Teater
16-04-1905, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Familien Jensen (Høyer)
(Aften) Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
(Aften) Sommerfugleliv (Sardou)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tante Cramers Testamente (Høyer)
(Aften) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Det kongelige Teater
Landlov (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
(Aften) Den lille Hornblæser (Betzonich)
(Aften) H.C. Andersen og de Usynlige (Andersen)
 Teater Østerbros Theater
Schøllers Pensionat (2. Akt) (Laufs og Jacoby) (ufuldstændig opførelse)
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
18-04-1905, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Orfevs og Evrydike (Gluck og Calzabigi) (Opera)
19-04-1905, onsdag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) For Alvor (Chievitz og Recke)
(Eftermiddag) Familietvist (Hostrup)
20-04-1905, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
21-04-1905, fredag  Helligdag Langfredag
22-04-1905, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Peter Sørensen (Salingré)
(Eftermiddag) Den blaa Blyant (Nielsen)
(Eftermiddag) Svend, Knud og Valdemar (Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
23-04-1905, søndag  Helligdag Paaskedag
24-04-1905, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Bajads (Dennery og Fournier)
(Aften) Tre Hatte (Hennequin)
(Aften) En Søndag paa Amager (Heiberg)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
(Aften) Man kan, hvad man vil (Ancelot og Comberousse)
(Aften) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Tvillinger (Reumert)
(Aften) En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Odense Folketeater
Lykkens Galocher [Revy]
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Østerbros Theater
25-04-1905, tirsdag
 Teater Aalborg Teater (Walthers Tourne)
26-04-1905, onsdag
 Teater Folketeatret (Studenterforeningen (gruppe))
Overgangsaar (Lind) (premiere)
27-04-1905, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Vinterrevyen 1905 [1. Akt] (Arctander og Petersen) (ufuldstændig opførelse)
Ambrosius (Fristrup) (premiere)
Benefice for Hr. Frederik Jensen
29-04-1905, lørdag
 Teater Casino
Tre Hatte (Hennequin)
 Teater Dagmarteatret
Pro Patria! (Leopold)
 Teater Folketeatret
Karneval (Hartleben) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Vinterrevyen 1905 [1. Akt] (Arctander og Petersen) (ufuldstændig opførelse)
Ambrosius (Parodi) (Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
30-04-1905, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
(Aften) Den skjulte Fjende (Capus og Arène) (premiere)
 Teater Århus Teater
Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard) (premiere)
 Teater Østerbros Theater

1905     maj


01-05-1905, mandag
 Teater Dagmarteatret
Vore Kælebørn (Bramson)
 Teater Folketeatret (Studenterforeningen (gruppe))
Overgangsaar (Lind)
02-05-1905, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
Benefice for Personalet
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Sønderbro Teater
03-05-1905, onsdag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
Forestillingen overværes af Hs. Majestæt Kongen og den øvrige kgl. Familie
 Teater Det kongelige Teater
Labyrinten (Hervieu) (premiere)
04-05-1905, torsdag
 Teater Folketeatret
Karneval (Hartleben)
05-05-1905, fredag
 Teater Casino
Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
Sommerfugleliv (Sardou)
 Teater Folketeatret (Studenterforeningen (gruppe))
Studenterkomedie
06-05-1905, lørdag
 Teater Casino
Tre Hatte (Hennequin)
 Teater Dagmarteatret
Den skjulte Fjende (Capus og Arène)
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ole Lukøje (Andersen)
 Teater Nørrebros Teater
Vinterrevyen 1905 [1. Akt] (Arctander og Petersen) (ufuldstændig opførelse)
Ambrosius (Parodi) (Fristrup)
2den Folkeforestilling
 Teater Sønderbro Teater
07-05-1905, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Tvillingerne (Reumert)
(Aften) Agnete (Skram)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
(Aften) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
(Aften) Den forbudne Frugt (Sardou)
08-05-1905, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Den blaa Blyant (Nielsen)
Sidste Folkeforestilling
Hermed sluttes Saisonen
09-05-1905, tirsdag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
Hedda Gabler (Ibsen)
11-05-1905, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figurantinden (Curel)
12-05-1905, fredag
 Teater Århus Teater
Gulddaasen (Olufsen)
13-05-1905, lørdag
 Teater Casino
Tre Hatte (Hennequin)
 Teater Dagmarteatret
Den skjulte Fjende (Capus og Arène)
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
 Teater Sønderbro Teater
Den grimme Ælling (Andersen)
14-05-1905, søndag
 Teater Det kongelige Teater
I.P.E. Hartmann: Ouverturen til »Ravnen«
Ved Furesøen (Stuckenberg) (premiere)
Thrymskviden (Bournonville) (Ballet)
100-årsdagen for I.P.E. Hartmanns fødsel
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
(Aften) Hermed slutter Saisonen
(Aften) Thomsens Tandklinik (Jacobsen)
(Aften) Den grimme Ælling (Andersen)
 Teater Tivolis Glassal
Nisette (Federhof-Møller og Anonym) (premiere)
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
16-05-1905, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Thrymskviden (Bournonville) (Ballet)
Ved Furesøen (Stuckenberg)
 Teater Sønderbro Teater
H.C. Andersen [2.-3. Akt] (Andersen) (ufuldstændig opførelse)
København ved Nat [4de Akt] (fransk m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
Kongen Leve! (Møller) (premiere)
Før Jerntæppet falder (Anonym) (premiere)
Personalets Benefice
17-05-1905, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Århus Teater
Gulddaasen (Olufsen) (premiere)
19-05-1905, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Tivolis Glassal
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
Nisette (Federhof-Møller og Anonym)
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
20-05-1905, lørdag
 Teater Casino
Den skjønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Tivolis Glassal
Nisette (Federhof-Møller og Anonym)
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
21-05-1905, søndag
 Teater Casino
Den skjønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
Sommerfugleliv (Sardou)
22-05-1905, mandag
 Teater Casino
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
23-05-1905, tirsdag
 Teater Folketeatret
Rosa og Rosita (Andersen)
24-05-1905, onsdag
 Teater Casino
Teaterdirektøren (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Grøns Fødselsdag (Andersen)
 Teater Folketeatret
For Alvor (Chievitz og Recke)
Rosa og Rosita (Andersen)
25-05-1905, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Man kan, hvad man vil (Ancelot og Comberousse)
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 Teater Folketeatret
Rosa og Rosita (Andersen)
 Teater Det kongelige Teater
Hedda Gabler (Ibsen)
26-05-1905, fredag
 Teater Dagmarteatret
Uriel Acosta (Gutzkow)
27-05-1905, lørdag
 Teater Casino
Teaterdirektøren (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Grøns Fødselsdag (Andersen)
 Teater Dagmarteatret
Uriel Acosta (Gutzkow)
 Teater Folketeatret
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Om Forladelse (Bøgh og fransk)
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
28-05-1905, søndag
 Teater Casino
Teaterdirektøren (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Grøns Fødselsdag (Andersen)
 Teater Dagmarteatret
Uriel Acosta (Gutzkow)
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
29-05-1905, mandag
 Teater Casino
Teaterdirektøren (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Hermed slutter Sæsonen
31-05-1905, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Uriel Acosta (Gutzkow)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
Hermed slutter Sæsonen

1905     juni


01-06-1905, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Tivolis Glassal
Den usynlige paa Sprogø (Andersen) (premiere)
02-06-1905, fredag
 Teater Tivolis Glassal
Knappen (Hartleben) (premiere)
Polka militaire (Bournonville) (Ballet)
Livs-Elixiren (Meilhac og Delavigne)
Skuespillerforeningens Jubilæumsfest
03-06-1905, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
Om Forladelse (Bøgh og fransk)
10-06-1905, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
11-06-1905, søndag  Helligdag Pintsedag
12-06-1905, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Marienlyst
Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
Prinsesse Lili (Hansen)
17-06-1905, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
18-06-1905, søndag  Helligdag Trinitatis
23-06-1905, fredag
 Teater Tivolis Glassal
En Pokkers Tøs (Deligny) (premiere)
24-06-1905, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Pariserliv (3. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
25-06-1905, søndag
 Teater Marienlyst
Lille Gud Amor (Marer) (premiere)

1905     juli


01-07-1905, lørdag
 Teater Odense Folketeater
Prinsesse Lili (Hansen)
Odense Sommer-Revue (Breidahl) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Mordet paa Kultorvet (Anonym) (premiere)
Vore rare Kælebørn (Schønfeld) (premiere)
 Teater Tivolis Glassal
Pariserliv (3. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
02-07-1905, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1905 (Anonym) (premiere)
04-07-1905, tirsdag
 Teater Tivolis Glassal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Jomfruen (Bøgh) (premiere)
06-07-1905, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Budskabet til Garcia (Henriques og Melbye) (premiere)
07-07-1905, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
08-07-1905, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1905 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Jomfruen (Bøgh)
Pariserliv (3. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
09-07-1905, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Konen med de to Mænd (Kock og Boyer)
15-07-1905, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1905 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Pariserliv (3. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Jomfruen (Bøgh)
22-07-1905, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1905 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Jomfruen (Bøgh)
Røverne (2den Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
29-07-1905, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Horsens (Ukendt gruppe)
[Horsens-Udstillingens Sommerrevy, skrevet af Steen Jensen, spillet af Stephensens Selskab]
 Teater Sønderbro Teater
I Knibe (Anonym)
 Teater Tivolis Glassal
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Jomfruen (Bøgh)
Røverne (2den Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
30-07-1905, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Arven fra Amerika
Børn søges (Anonym)
 Teater Tivolis Glassal
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Røverne (2den Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Jomfruen (Bøgh)

1905     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Aprilsnarrene (Heiberg)
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Opera)
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
De Usynlige (Holberg)
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Opera)
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Der var engang - (Drachmann)
Don Juan (Mozart og Ponte) (Opera)
Elverhøj (Heiberg)
Erasmus Montanus (Holberg)
Et Dukkehjem (Ibsen)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
Faust (Gounod m.fl.) (Opera)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Fruentimmerskolen (Molière)
Genboerne (Hostrup)
Gengangere (Ibsen)
Guldhornene (Oehlenschläger)
I Blinde (Gnudtzmann)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Lohengrin (Wagner) (Opera)
Mignon (Thomas m.fl.) (Opera)
Mo'r har Ret (Nathansen)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
Ole Lukøje (Andersen)
Opstandelse (Bataille)
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Opera)
Ragnarok (Wagner) (Syngestykke)
Romeo og Julie (Gounod m.fl.) (Opera)
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Opera)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Opera)
Vildanden (Ibsen)

1905     august


01-08-1905, tirsdag
 Teater Casino
 note om teateropførelse Hr. Herman Bang er antaget som Kasinos literære Konsulent [Politiken 1-8-1905, side 4]
 Teater Tivolis Glassal
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
En Mandag paa Amager (Anonym) (premiere)
Røverne (2. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
05-08-1905, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
I Knibe (Anonym)
 Teater Tivolis Glassal
Røverne (2. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Pariserliv (3. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
11-08-1905, fredag
 Teater Tivolis Glassal
Pariserliv (3. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Røverne (2. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
12-08-1905, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
I Knibe (Anonym)
 Teater Tivolis Glassal
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Røverne (2. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
18-08-1905, fredag
 Teater Tivolis Glassal
Pariserliv (3. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Juanitas Friere (uidentificeret) (premiere)
19-08-1905, lørdag
 Teater Casino
Prolog (Drachmann) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
I Knibe (Anonym)
 Teater Tivolis Glassal
Pariserliv (3. Akt) (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Juanitas Friere (uidentificeret)
20-08-1905, søndag
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Røde Kro Teater
Børn søges (Anonym)
Konen med de to Mænd (Kock og Boyer)
26-08-1905, lørdag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
I Knibe (Anonym)
Sommerrevyen 1905 (Schønfeld)
27-08-1905, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Intet rigtigt Mandfolk
 Teater Tivolis Glassal
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter) (premiere)
Juanitas Friere (uidentificeret)
 Teater Århus Teater
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
31-08-1905, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bournonvilles Minde (Bournonville) (Ballet)(premiere)
I.P.E. Hartmann: Ouverturen til balletten »Arcona«
Valkyrien (Bournonville) (Ballet)
Epilog (Bauditz) (premiere)
Mindefest for August Bournonville i anledning af 100-året for hans fødsel

1905     september


01-09-1905, fredag
 Teater Dagmarteatret
Damernes Ven (Dumas) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Feltmans Samlinger (Gnudtzmann) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Sommerrevyen 1905 (Schønfeld)
02-09-1905, lørdag
 Teater Folketeatret
Den lykkelige Gilberte (Hennequin og Bilhaud) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy) (premiere)
 Teater Tivolis Glassal
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
03-09-1905, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Bournonvilles Minde (Bournonville) (Ballet)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Tivolis Glassal
Juanitas Friere (uidentificeret)
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Østerbros Theater
Et Købmandshus i Skærgaarden (Flygare-Carlén) (premiere)
07-09-1905, torsdag
 Teater Dagmarteatret
En Kamp (Lavedan) (premiere)
08-09-1905, fredag
 Teater Århus Teater
Rosa og Rosita (Andersen) (premiere)
De Forlovede (Møller) (premiere)
09-09-1905, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
En Kamp (Lavedan)
 Teater Folketeatret
Den lykkelige Gilberte (Hennequin og Bilhaud)
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Djamileh (Bizet og Gallet) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Tivolis Glassal
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
10-09-1905, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
(Aften) Orpheus i Underverdenen (Crémieux)
 Teater Dagmarteatret
Damernes Ven (Dumas)
 Teater Folketeatret
Den lykkelige Gilberte (Hennequin og Bilhaud)
 Teater Frederiksberg Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Tivolis Glassal
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
Operaprøven (Lortzing) (Opera)(premiere)
 Teater Østerbros Theater
16-09-1905, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
I Løvens Hule (Hennequin og Bilhaud) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den lykkelige Gilberte (Hennequin og Bilhaud)
 Teater Frederiksberg Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Tivolis Glassal
Operaprøven (Lortzing) (Opera)
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter)
17-09-1905, søndag
 Teater Tivoli
Hermed sluttes Sæsonen
 Teater Århus Teater
Livets Maskerade (Fulda) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
18-09-1905, mandag
 Teater Tivolis Glassal
Überbrettl
Frits og Lise (Boisselot)
Sangforeningen "Brage"
Benefice for Orkestermedlemmerne i Glassalen
22-09-1905, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
23-09-1905, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Damernes Ven (Dumas)
 Teater Folketeatret
Den lykkelige Gilberte (Hennequin og Bilhaud)
 Teater Frederiksberg Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
24-09-1905, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) I Knibe (Anonym)
(Eftermiddag) Vore rare Kælebørn (Schønfeld)
(Aften) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Østerbros Theater
Valeur & Komp. (Bayard og Wailly)
Et vanskeligt Valg
La Puce (Rechendorff)
Muntre Musikanter
26-09-1905, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Opera)
27-09-1905, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
29-09-1905, fredag
 Teater Casino
Guldkalven (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den lykkelige Gilberte (Hennequin og Bilhaud)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Odense Teater
Et Vajsenhusbarn (Møller)
30-09-1905, lørdag
 Teater Casino
Guldkalven (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Dagmarteatret
En Kamp (Lavedan)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)

1905     oktober


01-10-1905, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Århus Teater
Forhus og Baghus (Sudermann) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Valeur & Compagnie (Bayard og Wailly)
La Puce (Rechendorff)
Et vanskeligt Valg
Muntre Musikanter
07-10-1905, lørdag
 Teater Casino
Guldkalven (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Dagmarteatret
Pigen fra Arles (Daudet) (premiere)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Molboerne (Hermann-Petersen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
08-10-1905, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
(Aften) Guldkalven (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Den Kærlighed! Den Kærlighed! (Leffler)
(Eftermiddag) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
(Aften) Pigen fra Arles (Daudet)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
(Aften) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Flagermusen (Haffner m.fl.)
(Aften) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Don Carlos (Schiller)
 Teater Røde Kro Teater
En Kone og en Pige
Den store Hemmelighed
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Vajsenhusbarnet (Møller)
(Aften) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Østerbros Theater
Valeur & Compagni (Bayard og Wailly)
Til Sæters (Riis)
Muntre Musikanter
10-10-1905, tirsdag
 Teater Århus Teater
11-10-1905, onsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
I Løvens Hule (Hennequin og Bilhaud)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
12-10-1905, torsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
En Kamp (Lavedan)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Djamileh (Bizet og Gallet) (Syngestykke)
Valkyrien (Bournonville) (Ballet)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Sommerrevyen 1905 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
13-10-1905, fredag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Den skjulte Fjende (Capus og Arène)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet) (premiere)
14-10-1905, lørdag
 Teater Casino
Den smukke Parfumehandlerske (Crémieux og Blum) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Pigen fra Arles (Daudet)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
15-10-1905, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Flagermusen (Haffner m.fl.)
(Aften) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Vajsenhusbarnet (Møller)
(Aften) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Århus Teater
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Østerbros Theater
Et vanskeligt Valg
La Puce (Rechendorff)
Til Sæters (Riis)
Muntre Musikanter
17-10-1905, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
En italiensk Straahat (Michel og Labiche) (premiere)
Dafnis og Chloe (Marer) (premiere)
21-10-1905, lørdag
 Teater Casino
Den smukke Parfumehandlerske (Crémieux og Blum)
 Teater Dagmarteatret
I Løvens Hule (Hennequin og Bilhaud)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
En italiensk Straahat (Michel og Labiche)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
22-10-1905, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) En italiensk Straahat (Michel og Labiche)
(Aften) Dafnis og Chloe (Marer)
 Teater Østerbros Theater
Kilderejsen (Holberg)
Til Sæters (Riis)
25-10-1905, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
26-10-1905, torsdag
 Teater Nykøbing F. (Julius Petersens Selskab)
27-10-1905, fredag
 Teater Casino
Den smukke Parfumehandlerske (Crémieux og Blum)
 Teater Århus Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
28-10-1905, lørdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Den skjulte Fjende (Capus og Arène)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
En italiensk Straahat (Michel og Labiche)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Opera)
 Teater Nørrebros Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
29-10-1905, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
(Aften) Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Den Kærlighed! Den Kærlighed! (Leffler)
(Eftermiddag) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
(Aften) Direktøren Hr. Piégois (Capus) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Feltmans Samlinger (Gnudtzmann)
 Teater Østerbros Theater
Kilderejsen (Holberg)
Til Sæters (Riis)
30-10-1905, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Hyggeligheden (Rosenberg)

1905     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Tivoli Variete Teater
Tingel-Tangel (Anonym) (premiere)

1905     november


02-11-1905, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Pigen fra Arles (Daudet)
03-11-1905, fredag
 Teater Odense Teater
Lynggaard & Co. (Bergstrøm) (premiere)
04-11-1905, lørdag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
Den skjulte Fjende (Capus og Arène)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Hyggeligheden (Rosenberg)
 Teater Nørrebros Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
05-11-1905, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Hyggeligheden (Rosenberg)
(Aften) Dafnis og Chloe (Marer)
 Teater Det kongelige Teater
Fader og Søn (Esmann) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen 1905 (Anonym)
(Eftermiddag) Gratis Forestilling
(Aften) Fanny
(Aften) Peters Fonograf
(Aften) Septemberkrigen
 Teater Østerbros Theater
Kilderejsen (Holberg)
Til Sæters (Riis)
06-11-1905, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
07-11-1905, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
08-11-1905, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
09-11-1905, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Svalereden (Ordonneau) (premiere)
 Teater Århus Teater
Domklokkerne (Liisberg) (premiere)
11-11-1905, lørdag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
Uriel Acosta (Gutzkow)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Svalereden (Ordonneau)
 Teater Nørrebros Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
12-11-1905, søndag
 Teater Folkets Hus, Enghavevej, København
bl.a. Gutenbergkoret og Skuespiller Chr. Schrøder
Kvinder (uidentificeret) (premiere)
Festens Overskud gaar til en trængende Familie
 Teater Det kongelige Teater
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Opera)
 Teater Røde Kro Teater
Gudmoderen
Den store Hemmelighed
Ikke skinsyg
Li'som den var der
 Teater Østerbros Theater
Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
17-11-1905, fredag
 Teater Dagmarteatret
Gamle! (Murger) (premiere)
Lysistrate (Aristofanes) (premiere)
18-11-1905, lørdag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
Gamle! (Murger)
Lysistrate (Aristofanes)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Svalereden (Ordonneau)
 Teater Nørrebros Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
19-11-1905, søndag
 Teater Østerbros Theater
Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
23-11-1905, torsdag
 Teater Sønderbro Teater
Studeprangeren (Souvestre)
24-11-1905, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
25-11-1905, lørdag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
Lysistrate (Aristofanes)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Svalereden (Ordonneau)
 Teater Det kongelige Teater
Fader og Søn (Esmann)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Studeprangeren (Souvestre)
26-11-1905, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
(Aften) Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) I Løvens Hule (Hennequin og Bilhaud)
(Aften) Direktøren Hr. Piégois (Capus)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
(Aften) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Svalereden (Ordonneau)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Paa Krigsstien (Nielsen)
(Eftermiddag) Molboerne (Hermann-Petersen)
(Aften) Generaldirektøren (Nielsen)
(Aften) Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Vajsenhusbarnet (Møller)
(Aften) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Østerbros Theater
Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
29-11-1905, onsdag
 Teater Århus Teater
Lynggaard & Co. (Bergstrøm) (premiere)

1905     december


02-12-1905, lørdag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hannibals Ungdomsværker (Hansen) (premiere)
Viggo Lindstrøms 25-Aars Jubilæum
 Teater Frederiksberg Teater
Svalereden (Ordonneau)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
03-12-1905, søndag  Helligdag Advent
 Teater Dagmarteatret
Damernes Ven (Dumas)
 Teater Det kongelige Teater
Hekseri (Holberg)
Pontemolle (Bournonville) (Ballet)
 Teater Østerbros Theater
Kong Christian den Fjerdes Dom (Søtoft) (premiere)
04-12-1905, mandag
 Teater Tivoli Variete Teater
06-12-1905, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Markien af Priola (Lavedan) (premiere)
 Teater Folketeatret
08-12-1905, fredag
 Teater Sønderbro Teater
09-12-1905, lørdag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Svalereden (Ordonneau)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
10-12-1905, søndag
 Teater Casino
En Forlovelse ved Lygteskin (Carré og Battu)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
(Aften) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Østerbros Theater
11-12-1905, mandag
 Teater Casino
En Forlovelse ved Lygteskin (Carré og Battu)
12-12-1905, tirsdag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
16-12-1905, lørdag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Svalereden (Ordonneau)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
17-12-1905, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Østerbros Theater
Benefice for Teaterpersonalet
18-12-1905, mandag
 Teater Casino
Magdalene (Esmann)
 Teater Dagmarteatret
Den skjulte Fjende (Capus og Arène)
19-12-1905, tirsdag
 Teater Casino
Geishaens Hævn [Japansk Gæstespil]
20-12-1905, onsdag
 Teater Casino
Geishaens Hævn [Japansk Gæstespil]
 Teater Frederiksberg Teater
Svalereden (Ordonneau)
Til Indtægt for Foreningen "9. Marts 1881, fattige Børns Juleglæde"
 Teater Sønderbro Teater
21-12-1905, torsdag
 Teater Casino
Geishaens Hævn. Hara Kiri [Japansk Gæstespil]
25-12-1905, mandag  Helligdag Juledag
26-12-1905, tirsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
(Aften) Prinsessen og det halve Kongerige (Drachmann) (premiere)
 Teater Casinos lille sal
Galatea
Hara Kiri & Galatea
Japansk Gæstespil
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Direktøren Hr. Piégois (Capus)
(Aften) I Ravnekrogen (Høyer) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Tur og Retur (Reumert) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Talismanen (Nestroy)
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed og Købmandsskab (Knudsen) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Odense (Albert Helsengreen-Turnéen)
Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Randers (Walthers Tourne)
 Teater Svendborg (Oddgeir Stephensens Tourné)
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Aalborg (Julius Petersens Selskab)
Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Århus Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles) (premiere)
27-12-1905, onsdag
 Teater Casinos lille sal
Japansk Kameliadamen
Japansk Gæstespil
28-12-1905, torsdag
 Teater Casino
 Teater Casinos lille sal
Othello (Shakespeare)
Japansk Gæstespil
 Teater Dagmarteatret
I Ravnekrogen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Tur og Retur (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
Talismanen (Nestroy)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Svendborg (Oddgeir Stephensens Tourné)
Gamle Billeder (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
29-12-1905, fredag
 Teater Dagmarteatret
Uriel Acosta (Gutzkow)
 Teater Frederiksberg Teater
Talismanen (Nestroy)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
30-12-1905, lørdag
 Teater Dagmarteatret
I Ravnekrogen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Tur og Retur (Reumert)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
31-12-1905, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Generaldirektøren (Nielsen)
(Eftermiddag) Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Røde Kro Teater
Idag ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard
 

Forrige år - Næste år