Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1908

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1908


1908     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Østerbros Theater
Arvesynden (tysk) (premiere)

1908     januar


01-01-1908, onsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
04-01-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Intrigerne (Hostrup)
Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sløjfedrengene (Schwanenflügel og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Fru Oda Nielsens Børneviseaften
(Aften) Bellman (Rye)
05-01-1908, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Den hvide Handske (Marer)
(Eftermiddag) Mikadoen (Gilbert)
(Aften) Intrigerne (Hostrup)
(Aften) Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
09-01-1908, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Forældre (Benzon) (premiere)
10-01-1908, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Vor Bryllupsaften (Lincke) (premiere)
Stævnemødet (Xanrof) (premiere)
Dr. Goudrons System (Lorde) (premiere)
Konerne i Hallerne (Lapointe) (premiere)
11-01-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Standens Ære (Høyer)
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Stævnemødet (Xanrof)
Konerne i Hallerne (Lapointe)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sløjfedrengene (Schwanenflügel og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
12-01-1908, søndag
 Teater Folketeatret
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup) (premiere)
 Teater Århus Teater
Huset i Orden (Pinero) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
(Aften) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
(Aften) Sløjfedrengene (Schwanenflügel og Ricard)
13-01-1908, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sløjfedrengene (Schwanenflügel og Ricard)
14-01-1908, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
18-01-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Stævnemødet (Xanrof)
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserbazaren (Schrøder og Wilken) (premiere)
19-01-1908, søndag
 Teater Casino
Pak! (Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Ranke Viljer (Wied)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Intrigerne (Hostrup)
(Eftermiddag) Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
(Aften) Dr. Goudrons System (Lorde)
(Aften) Nitouche (Meilhac og Millaud) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tunge Veje (Philippi) (premiere)
22-01-1908, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Den Uovervindelige (Henningsen) (premiere)
25-01-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Den Uovervindelige (Henningsen)
 Teater Folketeatret
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserbazaren (Schrøder og Wilken)
26-01-1908, søndag
 Teater Århus Teater
Den eneste Redning (Will m.fl.) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Musikprogram
(Eftermiddag) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Storkøbenhavneren (Schønfeld)
 Teater Casino
(Aften) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Musikprogram
(Aften) Epilog (Rode) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Pariserbazaren (Schrøder og Wilken)
27-01-1908, mandag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)

1908     februar


01-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Mindeuge for Holger Drachmann: Sidste Dag
P. Tschaikowsky: Sørgemarch
P.E. Lange-Müller: Forspil til Renaissance, Serenade af Renaissance (Solo med Kor)
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
Epilog (Rode)
 Teater Folketeatret
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserbazaren (Schrøder og Wilken)
02-02-1908, søndag
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Afkom (Hansen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Husarer (Kadelburg og Skowronnek)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
03-02-1908, mandag
 Teater Det kongelige Teater
04-02-1908, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
05-02-1908, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Til Minde - (Nielsen) (premiere)
Der var engang - (Drachmann)
Mindefest for Holger Drachmann
06-02-1908, torsdag
 Teater Folketeatret
Asgaardsrejen (Pontoppidan)
07-02-1908, fredag
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen) (premiere)
08-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Bellman (Rye)
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserbazaren (Schrøder og Wilken)
09-02-1908, søndag
 Teater Århus Teater
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Afkom (Hansen)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Brødrene Hansen (Høyer) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Hanedans (Anonym)
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Det kongelige Teater
Kampen med Muserne (Gjellerup) (premiere)
10-02-1908, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
11-02-1908, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
12-02-1908, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
13-02-1908, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
14-02-1908, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Kristian Nørrebro (Ricard og Fristrup) (premiere)
15-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Kristian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
16-02-1908, søndag
 Teater Ukendt sted (Ukendt gruppe)
Det russisk-jødiske Teater, i Wittmacks Lokale
Den forrykte Søn (Der wilde Mensch), Drama i 4 Akter af Jacob Gordin
18-02-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kampen med Muserne (Gjellerup)
22-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
NB: Børn under 15 Aar halv Pris
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
23-02-1908, søndag
 Teater Det kongelige Teater
25-02-1908, tirsdag
 Teater Århus Teater
Clairettes 28 Dage (Raymond m.fl.) (premiere)
29-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Den Uovervindelige (Henningsen)
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen) (premiere)

1908     marts


01-03-1908, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Husarer (Kadelburg og Skowronnek)
(Aften) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Det kongelige Teater
En Skavank (Goldschmidt)
06-03-1908, fredag
 Teater Casino
Aflad (Reumert) (premiere)
07-03-1908, lørdag
 Teater Casino
Aflad (Reumert)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
08-03-1908, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Intrigerne (Hostrup)
(Eftermiddag) Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Tre Par Sko (Görlitz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Dr. Goudrons System (Lorde)
(Aften) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En Finansoperation (Nielsen)
(Aften) Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
13-03-1908, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
14-03-1908, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
15-03-1908, søndag
 Teater Århus Teater
Willemoes (Nielsen) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Husarer (Kadelburg og Skowronnek)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Intrigerne (Hostrup)
(Eftermiddag) Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Storkøbenhavneren (Schønfeld)
 Teater Casino
(Aften) Aflad (Reumert)
(Aften) Pigen med Svovlstikkerne (Andersen)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Kærlighed uden Strømper (Wessel)
(Aften) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Pigernes Jenser (Andersen)
19-03-1908, torsdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Folketeatret
Intima Teaterns Gæstespil
Paria (Strindberg og Hansson)
Frøken Julie (Strindberg)
20-03-1908, fredag
 Teater Dagmarteatret
Tove (Holstein) (premiere)
 Teater Folketeatret
Intima Teaterns Gæstespil
Paria (Strindberg og Hansson)
Frøken Julie (Strindberg)
21-03-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Tove (Holstein)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Intima Teaterns Gæstespil
(Eftermiddag) Paria (Strindberg og Hansson)
(Eftermiddag) Frøken Julie (Strindberg)
(Aften) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
22-03-1908, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Det gyldne Skind (Bergstrøm) (premiere)
28-03-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Østerbros Theater (Ukendt gruppe)
Die Familie Zwi, af David Pinski
Russisk-jødisk Teater
29-03-1908, søndag
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg)
 Teater Århus Teater
Brødrene Hansen (Høyer) (premiere)

1908     april


01-04-1908, onsdag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Prinsesse Maries Valmuefest i velgørende Øjemed
I Foyeren (Fristrup m.fl.) (premiere)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
02-04-1908, torsdag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Prinsesse Maries Valmuefest i velgørende Øjemed
Poul Reumert: Montmartresange
Ellen Price de Plane: Plastiske Danse
Pjerrots Genistreger, Pantomime i 1 Akt af Poul Legrand
Suzi Degnez fra Scala: Viser
Fru Friis-Hjorth fra Scala: Viser
The two Sisters Roney fra Scala: Sang og Dans
Selskabet "Culla", Folkedanse
03-04-1908, fredag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Kostume-Bal
Prinsesse Maries Valmuefest i velgørende Øjemed
04-04-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
Elskerinden (Henningsen)
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
08-04-1908, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Bellman (Rye)
09-04-1908, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Den Uovervindelige (Henningsen)
11-04-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
Tove (Holstein)
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
12-04-1908, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg)
 Teater Østerbros Theater
Arvesynden (tysk)
 Teater Det kongelige Teater
Forældre (Benzon)
Tunge Veje (Philippi)
14-04-1908, tirsdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
15-04-1908, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Benefice for Carl Alstrup
Sangafdeling
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Fru Viktoria Petersen
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
16-04-1908, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
17-04-1908, fredag  Helligdag Langfredag
18-04-1908, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Brødrene Hansen (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Ingen Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Lille Nitouche (Fristrup)
(Eftermiddag) Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Pigernes Jenser (Andersen)
19-04-1908, søndag  Helligdag Paaskedag
20-04-1908, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Århus Teater
Morbus Tellermann (Rode) (premiere)
23-04-1908, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Tove (Holstein)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Galla-forestilling i anledning af kong Edward VII af Englands og dronning Alexandras nærværelse
24-04-1908, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Benefice for Frk Jutta Lunds
Hermed slutter Sæsonen
Sangafdeling
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
25-04-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
26-04-1908, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
(Aften) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
27-04-1908, mandag
 Teater Odense Teater (Walthers Tourne)
Efteraar (Behrens) (premiere)
28-04-1908, tirsdag
 Teater Folketeatret (Studenterforeningen)
Pinseferie (Lehmann) (premiere)
29-04-1908, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Elskerinden (Henningsen)
 Teater Nørrebros Teater
Frederik Jensens Benefice
Christian Nørrebro [1ste, 2den og 3die Akt] (Ricard og Fristrup) (ufuldstændig opførelse)
Den sorte Fare (Nielsen) (premiere)
30-04-1908, torsdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
Forestillingen iaften overværes af Hs. Majestæt Kongen med Følge
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro [1ste, 2den og 3die Akt] (Ricard og Fristrup) (ufuldstændig opførelse)
Den sorte Fare (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
Benefice for Jørgen Lund

1908     maj


01-05-1908, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Det gyldne Skind (Bergstrøm)
02-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro [1ste, 2den og 3die Akt] (Ricard og Fristrup) (ufuldstændig opførelse)
Den sorte Fare (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Det kongelige Teater
Rhinguldet (Wagner) (Syngestykke)(premiere)
03-05-1908, søndag
 Teater Casino
Dødsspringet (Mary og Rochard) (premiere)
 Teater Ukendt sted
Russisk Jødisk Teater i Prins Wilhelms Palæ
Overskudet tilfalder Zionistforeningen
Kapzensohn og Hungermann eller Den paastaaelige Datter
Grammophonkoncert af Jødiske Sangere
06-05-1908, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maria Stuart (Schiller)
08-05-1908, fredag
 Teater Casino
Dødsspringet (Mary og Rochard)
 Teater Dagmarteatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
Til indtægt for Holberg fondet
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
Den sorte Fare (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Schiøler Linck
Stor-Københavneren (Schønfeld)
09-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Hermed slutter Sæsonen
Christian Nørrebro [1ste, 2den og 3die Akt] (Ricard og Fristrup) (ufuldstændig opførelse)
Den sorte Fare (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
Sangafdeling
[Cabaret]
10-05-1908, søndag
 Teater Casino
12-05-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
13-05-1908, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
15-05-1908, fredag  Helligdag Bededag
16-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
17-05-1908, søndag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
(Aften) Pigernes Jenser (Andersen)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
18-05-1908, mandag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Personalet
Sangafdeling
Pigernes Jenser (Andersen)
19-05-1908, tirsdag
 Teater Casino
Sct. Petersborgs kejserlige Ballet, gæstespil
20-05-1908, onsdag
 Teater Casino
Sct. Petersborgs kejserlige Ballet, gæstespil
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
21-05-1908, torsdag
 Teater Casino
Sct. Petersborgs kejserlige Ballet, gæstespil
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
22-05-1908, fredag
 Teater Casino
Amatørtyven (Hornung og Presbreys)
 Teater Det kongelige Teater
Maria Stuart (Schiller)
23-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Amatørtyven (Hornung og Presbreys)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
24-05-1908, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Epilog (Rosenberg) (premiere)
Betty Hennings afskedsforestilling
26-05-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
28-05-1908, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Standens Ære (Høyer)
(Aften) Brødrene Hansen (Høyer)
30-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Amatørtyven (Hornung og Presbreys)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
31-05-1908, søndag
 Teater Casino
Amatørtyven (Hornung og Presbreys)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Tivolis Teatersal
Fortunios Sang (Crémieux og Halévy)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Svendsen: »Fest-Polonaise«
Barberen i Sevilla [ouverture og 2. Akt] (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Wagner: Ouverturen til »Tannhäuser«
Valkyrien [3. akt] (Wagner) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Afskedsforestilling for Johan Svendsen
 Teater Østerbros Theater (Ukendt gruppe)
Alene tilbage, Drama i 3 Akter af Sholem Allchem
Opført af den Russisk Jødisk Dramatiske Forening til Fordel for den hervær. russ. Læsesal

1908     juni


01-06-1908, mandag
 Teater Tivolis Teatersal
Fortunios Sang (Crémieux og Halévy)
Grammophonen (Nielsen) (premiere)
07-06-1908, søndag  Helligdag Pintsedag
08-06-1908, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Tivolis Teatersal
Fortunios Sang (Crémieux og Halévy)
Grammophonen (Nielsen)
12-06-1908, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst) (premiere)
Grammophonen (Nielsen)
13-06-1908, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst)
Grammophonen (Nielsen)
14-06-1908, søndag  Helligdag Trinitatis
20-06-1908, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye) (premiere)
27-06-1908, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)

1908     juli


04-07-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
05-07-1908, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Vor Bryllupsaften (Lincke)
(Aften) Paa Pension (Holst)
(Aften) Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
11-07-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Glade Ungdom (Nielsen) (premiere)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
18-07-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Glade Ungdom (Nielsen)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
25-07-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Frie Fugle (Dam og Gottschalksen) (premiere)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
26-07-1908, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Glade Ungdom (Nielsen)
(Aften) Frie Fugle (Dam og Gottschalksen)
(Aften) Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)

1908     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Der var engang - (Drachmann)
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
Elverhøj (Heiberg)
En Fallit (Bjørnson)
Erasmus Montanus (Holberg)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Gulddaasen (Olufsen)
Guldhornene (Oehlenschläger)
Guldkareten (Betzonich)
I Blinde (Gnudtzmann)
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Macbeth (Shakespeare)
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
Mignon (Thomas m.fl.) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Opstandelse (Bataille)
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Ragnarok (Wagner) (Syngestykke)
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
Rhinguldet (Wagner) (Syngestykke)
Romeo og Julie (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
Ungdomstid (Capus)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Syngestykke)

1908     august


01-08-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
Frie Fugle (Dam og Gottschalksen)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
08-08-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Røverhistorie (uidentificeret) (premiere)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
09-08-1908, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Glade Ungdom (Nielsen)
(Aften) En Røverhistorie (uidentificeret)
(Aften) Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
15-08-1908, lørdag
 Teater Casino
16-08-1908, søndag
 Teater Folketeatret
Erotik (Wied)
18-08-1908, tirsdag
 Teater Folketeatret
Erotik (Wied)
22-08-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Røverhistorie (uidentificeret)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
28-08-1908, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen) (premiere)
Sommer-Revuen 1908 (premiere)
29-08-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Røverhistorie (uidentificeret)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
30-08-1908, søndag
 Teater Folketeatret
Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Århus Teater
Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
(Aften) Alexander den Store (Esmann)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Til Indtægt for Ballettens private Pensionsfond

1908     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Røde Kro Teater
En eneste Gang (Rechendorff) (premiere)

1908     september


01-09-1908, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Prinsessen, der spandt (Sick) (premiere)
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Ukendt sted
Den lille Djævel (Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
03-09-1908, torsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Ungdommen sejrer (Picard) (premiere)
04-09-1908, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
05-09-1908, lørdag
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Århus Teater
Den røde Hane (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erik og Abel (Oehlenschläger)
06-09-1908, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jensen (Andersen)
11-09-1908, fredag
 Teater Århus Teater
Ideale Magter (Skjoldborg) (premiere)
12-09-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
Sange og Viser
16-09-1908, onsdag
 Teater Casino
Min egen Dreng (Arronge)
18-09-1908, fredag
 Teater Dagmarteatret
Elga (Hauptmann) (premiere)
19-09-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Elga (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommer-Menuen (Fristrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Prolog af Sophus Michaëlis (Michaëlis) (premiere)
Den skønne Marseillanerinde (Berton) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
20-09-1908, søndag
 Teater Århus Teater
 Teater Østerbros Theater
Sovevogns-Kontroløren (Bisson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
21-09-1908, mandag
 Teater Det ny Teater
22-09-1908, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
23-09-1908, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Kongebesøget (undersøges) (premiere)
24-09-1908, torsdag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Romeo og Julie (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
25-09-1908, fredag
 Teater Casino
Manden med de tre Koner (Bauer) (premiere)
26-09-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Elga (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Sommerrejsen (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Kongebesøget (undersøges)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
27-09-1908, søndag
 Teater Det ny Teater
 Teater Østerbros Theater
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Brødrene Hansen (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Casino
(Aften) Manden med de tre Koner (Bauer)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Ungdommen sejrer (Picard)
 Teater Folketeatret
(Aften) Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
(Aften) Sommerrejsen (Dam og Melbye)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Kongebesøget (undersøges)
(Aften) Sommer-Revyen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Slægtningene (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Erik og Abel (Oehlenschläger)

1908     oktober


03-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
John Glaydes Ære (Sutro) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Sommerrejsen (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Kongebesøget (undersøges)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
04-10-1908, søndag
 Teater Det ny Teater
Tordenvejr (Hostrup) (premiere)
 Teater Århus Teater
Hvor man keder sig (Pailleron) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Paa Børnehjælpsdagen
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Brødrene Hansen (Høyer)
(Aften) John Glaydes Ære (Sutro)
 Teater Det kongelige Teater
Macbeth (Shakespeare)
06-10-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
07-10-1908, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Elga (Hauptmann)
10-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Sommerrejsen (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
11-10-1908, søndag
 Teater Det ny Teater
 Teater Østerbros Theater
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften) Firkanten (Thomsen) (premiere)
(Aften) En slem Dreng (Sarauw og Magnussen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Frie Hænder (Benzon) (premiere)
12-10-1908, mandag
 Teater Det ny Teater
Ingen Forestilling
13-10-1908, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Schiøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
16-10-1908, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Schiøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
17-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Firkanten (Thomsen)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen)
 Teater Nørrebros Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
18-10-1908, søndag
 Teater Århus Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
22-10-1908, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Kvindelykke (Lange) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
23-10-1908, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
24-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Firkanten (Thomsen)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
25-10-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
En fattig ung Piges Eventyr (Feddersen m.fl.) (premiere)
27-10-1908, tirsdag
 Teater Folketeatret
Karen Borneman
Forening for medlemmer af foreningen "Fremmed Scenekunst", gæstespil af Johan Fahlstrøms Teater, Kristiania
28-10-1908, onsdag
 Teater Folketeatret
Den røde Kappe (Brieux)
Forening for medlemmer af foreningen "Fremmed Scenekunst", gæstespil af Johan Fahlstrøms Teater, Kristiania
29-10-1908, torsdag
 Teater Folketeatret
Hærmændene paa Helgeland (Ibsen)
Forening for medlemmer af foreningen "Fremmed Scenekunst", gæstespil af Johan Fahlstrøms Teater, Kristiania
 Teater Det kongelige Teater
Opstandelse (Bataille)
Emma Thomsens 25-års jubilæum
30-10-1908, fredag
 Teater Folketeatret
Karen Borneman
Forening for medlemmer af foreningen "Fremmed Scenekunst", gæstespil af Johan Fahlstrøms Teater, Kristiania
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Den frie Scene)
[Kun adgang for medlemmer]
Frøken Mathilde (Wied) (premiere)
31-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Tante Léontine (Boniface og Bodin) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Firkanten (Thomsen)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)

1908     november


01-11-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
En fattig ung Piges Eventyr (Feddersen m.fl.)
06-11-1908, fredag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Tante Léontine (Boniface og Bodin)
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin) (premiere)
07-11-1908, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Abehaanden (Parker) (premiere)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Århus Teater
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
08-11-1908, søndag
 Teater Århus Teater
Huset i Orden (Pinero)
 Teater Østerbros Theater
De skæbnesvangre Millioner (Millöcker og tysk) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
(Aften) Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
10-11-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
13-11-1908, fredag
 Teater Folketeatret
Thyre Boløxe og Herremanden (Thiele) (premiere)
14-11-1908, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie)
 Teater Dagmarteatret
Bertran de Born (Recke) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Abehaanden (Parker)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
15-11-1908, søndag
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
17-11-1908, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
18-11-1908, onsdag
 Teater Århus Teater
Ambrosius (Molbech) (premiere)
21-11-1908, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie)
 Teater Dagmarteatret
Kvindelykke (Lange)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Abehaanden (Parker)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
22-11-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tordenvejr (Hostrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Toto-Tata (Banès m.fl.) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Den Dummeste (Fulda) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
27-11-1908, fredag
 Teater Århus Teater
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
28-11-1908, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie)
 Teater Dagmarteatret
Afkom (Hansen)
 Teater Folketeatret
NB: Børn under 15 Aar halv Pris
 Teater Frederiksberg Teater
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
29-11-1908, søndag  Helligdag Advent
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Abehaanden (Parker)
(Eftermiddag) Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
(Aften) Toto-Tata [1ste og 3dje Akt] (Banès m.fl.)
(Aften) En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det kongelige Teater
Guldfuglen (Gad) (premiere)

1908     december


01-12-1908, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Baronen (Gnudtzmann) (premiere)
02-12-1908, onsdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
03-12-1908, torsdag
 Teater Århus Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange) (premiere)
04-12-1908, fredag
 Teater Folketeatret
05-12-1908, lørdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Toto-Tata (Banès m.fl.)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Odense Teater
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
06-12-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
Børn i Kirke (Strøyer)
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
12-12-1908, lørdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Trilby (Maurier) (premiere)
Familietvist (Hostrup) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
13-12-1908, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
(Aften) Paa gale Veje (Kadelburg)
18-12-1908, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
19-12-1908, lørdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Dagmarteatret
Kvindelykke (Lange)
 Teater Frederiksberg Teater
Trilby (Maurier)
Familietvist (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
20-12-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
21-12-1908, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Mignon (Thomas m.fl.) (Syngestykke)
22-12-1908, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
23-12-1908, onsdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Ingen Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
25-12-1908, fredag  Helligdag Juledag
26-12-1908, lørdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Århus Teater
Da vi var en og tyve (Esmond) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) John Glaydes Ære (Sutro)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Abehaanden (Parker)
(Eftermiddag) En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Far's Penge (Levin)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Casino
(Aften) Andersens Eventyr (Østergaard) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Trilby (Maurier)
(Aften) Familietvist (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Lille Dorrit (Dickens og Melbye) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
(Aften) Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Vedbæk-Skodsborg-København (Hedberg)
(Aften) Den glade Varieté (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
27-12-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
Studeprangeren (Souvestre)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ungdommen sejrer (Picard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
31-12-1908, torsdag
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin)
 

Forrige år - Næste år