Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1915

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1915


1915     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Scenisk Samfund

1915     januar


01-01-1915, fredag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Marens Kyllinger (Reumert)
(Aften) Det gamle Hjem (Esmann)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
02-01-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Et Piskesmæld (Georges og Hennequin)
 Teater Casino
Molboerne (Hermann-Petersen)
 Teater Dagmarteatret
Vidunderblomsten (Zamacoïs)
 Teater Folketeatret
Det gamle Hjem (Esmann)
Marens Kyllinger (Reumert)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
03-01-1915, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Casino
(Aften) Den røde Pimpernel (Orczy) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Miquette og hendes Mo'r (Caillavet m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
04-01-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
05-01-1915, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Vidunderblomsten (Zamacoïs)
 Teater Det kongelige Teater
06-01-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)(premiere)
07-01-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
08-01-1915, fredag
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
09-01-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Et Piskesmæld (Georges og Hennequin)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Miquette og hendes Mo'r (Caillavet m.fl.)
 Teater Folketeatret
Det gamle Hjem (Esmann)
Marens Kyllinger (Reumert)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (17 nye Numre) (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
10-01-1915, søndag
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Kalvesteg med Soda
(Eftermiddag) Fruens Velgørenhed
(Eftermiddag) Den farlige Alder
(Aften) Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
11-01-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
12-01-1915, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Et Piskesmæld (Georges og Hennequin)
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
13-01-1915, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Mr. Wu (Vernon og Owen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
14-01-1915, torsdag
 Teater Folketeatret
Det gamle Hjem (Esmann)
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm) (premiere)
15-01-1915, fredag
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
16-01-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Mr. Wu (Vernon og Owen)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Miquette og hendes Mo'r (Caillavet m.fl.)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (17 nye Numre) (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
17-01-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Pygmalion (Shaw) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Molboerne (Hermann-Petersen)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Landmandsliv (Reuter)
 Teater Nørrebros Teater
 Note Note: Gissemand, der for nylig var indkaldt Soldat, er nu - takket være sin lykkelige Nygifthed - sluppet for Militærtjenesten, og han fik en saa straalende Velkomsthilsen, at Ravnsborggade rystede [Politiken 18-1-1915]
(Eftermiddag) Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
(Eftermiddag) Gissemands Hjemkomst (Anonym) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Mr. Wu (Vernon og Owen)
 Teater Casino
(Aften) Den røde Pimpernel (Orczy)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Miquette og hendes Mo'r (Caillavet m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Aften) Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
 Note Note: Gissemand, der for nylig var indkaldt Soldat, er nu - takket være sin lykkelige Nygifthed - sluppet for Militærtjenesten, og han fik en saa straalende Velkomsthilsen, at Ravnsborggade rystede [Politiken 18-1-1915]
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
(Aften) To Mand frem for en Enke (Hollaender)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
18-01-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
19-01-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
20-01-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
21-01-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
22-01-1915, fredag
 Teater Dagmarteatret
Ønsket (Sigurjónsson) (premiere)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Århus Teater
Lazarus (Gandrup) (premiere)
Elskovs Guld (Enna) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
23-01-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Mr. Wu (Vernon og Owen)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Ønsket (Sigurjónsson)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
Den utro Julius (Sturm) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
24-01-1915, søndag
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Kalvesteg med Soda
(Eftermiddag) Fruens Velgørenhed
(Eftermiddag) Den farlige Alder
(Aften) Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Rungsted Kro (Hansen)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
25-01-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
26-01-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
27-01-1915, onsdag
 Teater Casino
Clairette er indkaldt! (Raymond m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
28-01-1915, torsdag
 Teater Odense Teater
Fangen paa Kalø (Brosbøll og Brosbøll) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
29-01-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
30-01-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Mr. Wu (Vernon og Owen)
 Teater Casino
Clairette er indkaldt (Raymond m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ønsket (Sigurjónsson)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
31-01-1915, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
(Eftermiddag) Gissemanns Hjemkomst (Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Den utro Julius (Sturm)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
(Aften) Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)

1915     februar


01-02-1915, mandag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
02-02-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
03-02-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
04-02-1915, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Ønsket (Sigurjónsson)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
05-02-1915, fredag
 Teater Århus Teater
Husmandstøsen (Fristrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
06-02-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Mr. Wu (Vernon og Owen)
 Teater Casino
Clairette er indkaldt (Raymond m.fl.)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Vølund Smed (Drachmann)
07-02-1915, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
(Eftermiddag) Gissemanns Hjemkomst (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Min egen Dreng (Arronge) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
08-02-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
09-02-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vølund Smed (Drachmann)
10-02-1915, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Kammermusik (Ilgenstein) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Vølund Smed (Drachmann)
11-02-1915, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Miquette og hendes Mo'r (Caillavet m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
12-02-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
13-02-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Kammermusik (Ilgenstein)
 Teater Casino
Clairette er indkaldt (Raymond m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
14-02-1915, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Folketeatret
Scapins Skalkestykker (Molière) (premiere)
Gyngestolen (Wied) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Landmandsliv (Reuter)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
(Aften) Kammermusik (Ilgenstein)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
(Aften) Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
15-02-1915, mandag
 Teater Folketeatret
Gyngestolen (Wied)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Odense Teater
Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Scala Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
16-02-1915, tirsdag
 Teater Folketeatret
Marens Kyllinger (Reumert)
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
17-02-1915, onsdag
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
18-02-1915, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
19-02-1915, fredag
 Teater Odense Teater
Husmandstøsen (Fristrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
20-02-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas) (premiere)
 Teater Casino
Clairette er indkaldt (Raymond m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
Frøken Formynder (Malling) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
21-02-1915, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Molboerne (Hermann-Petersen)
(Aften) London i Lygteskær (Sims) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
(Eftermiddag) Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
Til Indtægt for Alderdomsforsørgelsesfonden
22-02-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
23-02-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
24-02-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
25-02-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
26-02-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
27-02-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Odense Teater
Fangen paa Kalø (Brosbøll og Brosbøll)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Vinterpalads Teatret
Hønen har lagt Æg. 15 nye Numre (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
28-02-1915, søndag
 Teater Århus Teater
Kærlighedens Ret (Dahl) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Kammermusik (Ilgenstein)
(Aften) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Vølund Smed (Drachmann)

1915     marts


01-03-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
02-03-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
03-03-1915, onsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
04-03-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
05-03-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
De stille Stuer (Lange) (premiere)
06-03-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
Pak (Overskou)
 Teater Det ny Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Modens Dronning (Gundelach) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Hønen har lagt Æg. 15 nye Numre (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
07-03-1915, søndag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Familien Mørck (Nielsen)
(Aften) Fattig og Rig (Klein) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Prøvens Dag (Bergstrøm)
08-03-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
09-03-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
10-03-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
11-03-1915, torsdag
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
12-03-1915, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Troubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
13-03-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Fattig og Rig (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Modens Dronning (Gundelach)
 Teater Vinterpalads Teatret
Hønen har lagt Æg. 15 nye Numre (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Vølund Smed (Drachmann)
14-03-1915, søndag
 Teater Århus Teater
Molboerne (Hermann-Petersen) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Mr. Wu (Vernon og Owen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Molboerne (Hermann-Petersen)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Pak (Overskou)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
(Eftermiddag) Gissemanns Hjemkomst (Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) 2 Mand frem for en Enke (Hollaender)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Casino
(Aften) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
(Aften) Fattig og Rig (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Modens Dronning (Gundelach)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Vølund Smed (Drachmann)
15-03-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: På Kammersanger Vilhelm Herolds Initiativ opførtes Operaen »Faust«. Med Fradrag af en af Kultusministeriet fastsat Sum, samt af et Beløb, der fordeltes mellem Kapellets og Korets private Pensionskasse, bliver Forestillingens Indtægt anvendt til Oprettelsen af et »Herold-Legat«, hvis Renter skal benyttes til Undersøttelse af nuværende eller afgaaende Medlemmer af det kgl. Theaters Operapersonale eller deres Enker og Børn
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Til Indtægt for Operaens, Kapellets og Korets Pensionsfond
16-03-1915, tirsdag
 Teater Odense Teater
Landmandsliv (Reuter) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
17-03-1915, onsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
(Aften) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
18-03-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
19-03-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
Afskedsforestilling for Hr. Herold
20-03-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Fattig og Rig (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Modens Dronning (Gundelach)
 Teater Vinterpalads Teatret
Hønen har lagt Æg. 15 nye Numre (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
21-03-1915, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Molboerne (Hermann-Petersen)
(Aften) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
22-03-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
23-03-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
24-03-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
25-03-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
26-03-1915, fredag
 Teater Dagmarteatret
(Matiné) Gerta Krag (Rosenberg)
(Matiné) Fru Elisabeth Rosenbergs 25 Aars Jubilæum
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
27-03-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Vaarbrud (Wedekind) (premiere)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Fattig og Rig (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
I Blinde (Gnudtzmann)
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
28-03-1915, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Odense Teater
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Husmandstøsen (Fristrup)
(Aften) Fattig og Rig (Klein)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Det lykkelige Valg (Kjær)
29-03-1915, mandag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Det kongelige Teater
30-03-1915, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
31-03-1915, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)

1915     april


01-04-1915, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
02-04-1915, fredag  Helligdag Langfredag
03-04-1915, lørdag  Helligdag Ingen Forestilling
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Pak (Overskou)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
04-04-1915, søndag  Helligdag Paaskedag
05-04-1915, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Odense Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Solen danser igen (Anonym) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Århus Teater
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Mr. Wu (Vernon og Owen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Clairette er indkaldt (Raymond m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Scapins Skalkestykker (Molière)
(Eftermiddag) Marens Kyllinger (Reumert)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Kapitalist og Arbejder (Weirauch)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
(Aften) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
(Aften) Fattig og Rig (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
(Aften) En husvild Herre (tysk) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
06-04-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
07-04-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
08-04-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
09-04-1915, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)(premiere)
10-04-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Fattig og Rig (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Røde Kro Teater
Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
11-04-1915, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Scapins Skalkestykker (Molière)
(Eftermiddag) Marens Kyllinger (Reumert)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Folketeatret
 Teater Scala Teatret
(Aften) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
(Eftermiddag) Intrigerne (Hostrup)
(Aften) Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
12-04-1915, mandag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
13-04-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
14-04-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
15-04-1915, torsdag
 Teater Dagmarteatret
En lille Mo'r (Hoffmeyer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Therese (Vogt) (premiere)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)(premiere)
16-04-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Therese (Vogt)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
17-04-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Note Note: En lille Mor opføres i Aften paa Dagmarteatret foreløbig for sidste Gang. Hr. Niels Hoffmeyers Skuespil vil dog senere blive genoptaget for at give Fru Ella Strøyberg Lejlighed til at debutere i Titelrollen [Politiken 17-4-1915]
En lille Mor (Hoffmeyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Fattig og Rig (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Røde Kro Teater
Fra Naboens Gaard
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
18-04-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Landmandsliv (Reuter)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Casino
(Eftermiddag) Clairette er indkaldt! (Raymond m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Pak! (Overskou)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Vinterrevuen 1915 (Petersen)
 Teater Casino
(Aften) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
(Aften) Den kære gamle Herre (Arnold og Arnold) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Kærestefolk
(Aften) Ægtemænd
(Aften) Husholdningspolitik (Berton)
(Aften) Fra Naboens Gaard
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Det lykkelige Valg (Kjær)
(Aften) Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
19-04-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
20-04-1915, tirsdag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
(Eftermiddag) Til Fordel for Dronningens Indsamling
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
21-04-1915, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Det forjættede Land (Maugham) (premiere)
 Teater Odense Teater
Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Det kongelige Teater
Therese (Vogt)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
22-04-1915, torsdag
 Teater Det ny Teater
Den kære gamle Herre (Arnold og Arnold)
 Teater Århus Teater
Revolutionsbryllup (Michaëlis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
23-04-1915, fredag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Folketeatret
Hallo (Földes) (premiere)
 Teater Odense Teater
Anna Karenin (Guiveau) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
24-04-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Note Note: Alexandrateatret havde i Fredags [23-4-1915] atter sat Rubicon paa Plakaten og havde planlagt at spille Stykket Sæsonen ud. I Gaar [24-4-1915] slog Direktøren imidlertid kontra, og om Aftenen spillede Teatret Vaarbrud, idet Birkedommeren paa Frederiksberg havde meddelt, at Justitsministeriet vilde skride ind, saafremt Rubicon ikke øjeblikkeligt forsvandt fra Repertoiret [Politiken 25-4-1915]
Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hallo (Földes)
 Teater Det ny Teater
De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Ægtemænd
(Aften) Fra Naboens Gaard
 Teater Det kongelige Teater
Therese (Vogt)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
25-04-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
 Teater Alexandra Teatret
 Note Note: Da Rubicon i Gaar blev forbudt, spillede Alexandrateatret i Aftes [25-4-1915] i Stedet for Mr. Wu til halve Priser [Politiken 26-4-1915]
(Eftermiddag) Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Manden paa Højriis
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Den utro Julius (Sturm)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Alexandra Teatret
 Note Note: Da Rubicon i Gaar blev forbudt, spillede Alexandrateatret i Aftes [25-4-1915] i Stedet for Mr. Wu til halve Priser [Politiken 26-4-1915]
(Aften) Mr. Wu (Vernon og Owen)
 Teater Casino
(Aften) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Det forjættede Land (Maugham)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hallo (Földes)
 Teater Det ny Teater
(Aften) De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
(Aften) En husvild Herre (tysk)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
(Aften) Elverhøj (Heiberg)
(Eftermiddag) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare)
26-04-1915, mandag
 Teater Det ny Teater
De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
27-04-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
28-04-1915, onsdag
 Teater Folketeatret
Hallo (Földes)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
29-04-1915, torsdag
 Teater Alexandra Teatret
Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Ægtemænd
Fra Naboens Gaard
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By (Kjærulf og Hansen) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)
30-04-1915, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Alexandra Teatret
Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Odense Teater
Pygmalion (Shaw)
 Teater Røde Kro Teater
Kærestefolk
Ægtemænd
Fra Naboens Gaard
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
Schiøler-Lincks Afskedsbenefice
Nervekliniken [1ste og 2den Akt] (Andreasen) (ufuldstændig opførelse)
Mælkedrengen [2den Akt] (Schønfeld og Nielsen) (ufuldstændig opførelse)
Epilog af Verner Nielsen, fremsag af Schiøler-Linck
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Det forjættede Land (Maugham)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Parsifal (Wagner) (Syngestykke)

1915     maj


01-05-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
Ægtemænd
Fra Naboens Gaard
 Teater Scala Teatret
Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
[Première. Sommerens første store Variétéprogram]
 Teater Det kongelige Teater
Therese (Vogt)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
02-05-1915, søndag
 Teater Casino
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Et Piskesmæld (Georges og Hennequin)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Manden paa Højriis
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Husmandstøsen (Fristrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
(Eftermiddag) En husvild Herre (tysk)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Det forjættede Land (Maugham)
 Teater Folketeatret
(Aften) Fæstningen falder (Guitry)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
 Teater Scala Teatret
(Aften) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
(Aften) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften) Napoli (Bournonville) (Ballet)
03-05-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
04-05-1915, tirsdag
 Teater Århus Teater
Fattig og Rig (Klein) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Therese (Vogt)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
05-05-1915, onsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
06-05-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin) (premiere)
07-05-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
08-05-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Odense Teater
Anna Karenin (Guiveau)
 Teater Røde Kro Teater
Ægtemænd
Fra Naboens Gaard
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Tivolis Teatersal
Det brusende Hjerte (undersøges) (premiere)
Baron Ødeland (Meilhac og Halévy) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Matiné) Fru Walboms Ballet-Matinée
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)
09-05-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Fattig og Rig (Klein) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
10-05-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
11-05-1915, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Et Piskesmæld (Georges og Hennequin)
 Teater Århus Teater
Jægerbruden (Weber og Kind)
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)
12-05-1915, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Århus Teater
Jægerbruden (Weber og Kind)
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
13-05-1915, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
14-05-1915, fredag
 Teater Casino
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
Therese (Vogt)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
15-05-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon opføres i Aften og i Morgen paa Malmö Teater
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
 Teater Tivolis Teatersal
Det brusende Hjerte (undersøges)
Baron Ødeland (Meilhac og Halévy)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Ballettens Pensionsfond
(Aften) Genboerne (Hostrup)
16-05-1915, søndag
 Teater Alexandra Teatret
I Aften spilles Rubicon i Lund
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Den store Sabbat (Sukennikov) (premiere)
Salome [Scener: Dans og Monolog] (Wilde) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Sønderbro Teater
Nervekliniken (Andreasen)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
(Aften) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
(Aften) Thrymskviden [1. Akt] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
(Aften) En Søndag paa Amager (Heiberg)
(Aften) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
17-05-1915, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Afskedsforestilling for Direktør Victor Wulff
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Pygmalion [scener] (Shaw) (ufuldstændig opførelse)
Sange, sunget af Fru Ayoë Willumsen
Historier, fortalt af Sophus Erhardt
Epilog af Verner Nielsen, fremsagt af Direktøren
 Teater Det kongelige Teater
Therese (Vogt)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
18-05-1915, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)
19-05-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
20-05-1915, torsdag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
21-05-1915, fredag
 Teater Folketeatret
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
Marens Kyllinger (Reumert)
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)
22-05-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
Til Indtægt for Theatrets Alderdomsforsørgelsesfond
23-05-1915, søndag  Helligdag Pintsedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
24-05-1915, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Alexandra Teatret
Kameliadamen (Dumas)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Røde Kro Teater
Kærestefolk
Ægtemænd
Fra Naboens Gaard
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbros Variete
Naar Skoven grønnes (Anonym) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Det brusende Hjerte (undersøges)
Baron Ødeland (Meilhac og Halévy)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det forjættede Land (Maugham)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Fattig og Rig (Klein)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
Thrymskviden [1. Akt] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
25-05-1915, tirsdag
 Teater Odense Teater
Den Tredie (Hostrup)
Fattig og Rig (Klein)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
26-05-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)
27-05-1915, torsdag
 Teater Folketeatret
Thummelumsen (Wied og Fristrup)
 Teater Det kongelige Teater
Thrymskviden [1. Akt] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
28-05-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
29-05-1915, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Baron Ødeland (Meilhac og Halévy)
(Aften) Modeller søges (Hjorth-Clausen) (premiere)
(Aften) Blindebuk (Uhlendorff) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ouverture til Trymskviden
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Afskedsforestilling for Hans Beck
30-05-1915, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
31-05-1915, mandag
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Hr. og Fru Kilian
Ved Vierwaldstättersøen
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)

1915     juni


03-06-1915, torsdag
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Baron Ødeland (Meilhac og Halévy)
(Aften) Modeller søges (Hjorth-Clausen)
(Aften) Blindebuk (Uhlendorff)
05-06-1915, lørdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Køkkenbesøg
Forveksling
Gullaschfabrikanten
Naboens Gaard
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Jens Støvring (Moser) (premiere)
(Aften) Baron Ødeland (Meilhac og Halévy)
(Aften) Modeller søges (Hjorth-Clausen)
(Aften) Blindebuk (Uhlendorff)
06-06-1915, søndag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverskud (Syngestykke)(premiere)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
07-06-1915, mandag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By i fornyet Skikkelse (Kjærulf og Hansen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverskud (Syngestykke)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Baron Ødeland (Meilhac og Halévy)
(Aften) Modeller søges (Hjorth-Clausen)
(Aften) Blindebuk (Uhlendorff)
08-06-1915, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Modeller søges (Hjorth-Clausen)
(Aften) Naar Amor sejrer (Anonym) (premiere)
(Aften) Blindebuk (Uhlendorff)
12-06-1915, lørdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By i fornyet Skikkelse (Kjærulf og Hansen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverskud (Syngestykke)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Jens Støvring (Moser)
(Aften) Naar Amor sejrer (Anonym)
(Aften) Pierrot og Pierrette (Plane) (Pantomime)(premiere)
17-06-1915, torsdag
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1915 (Anonym) (premiere)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
Fars Fødselsdag
Ved Vierwaldstättersøen
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam) (premiere)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By i fornyet Skikkelse (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbros Variete
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverskud (Syngestykke)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Jens Støvring (Moser)
(Aften) Naar Amor sejrer (Anonym)
(Aften) Pierrot og Pierrette (Plane) (Pantomime)
19-06-1915, lørdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By i fornyet Skikkelse (Kjærulf og Hansen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Jens Støvring (Moser)
(Aften) Naar Amor sejrer (Anonym)
(Aften) Pierrot og Pierrette (Plane) (Pantomime)
21-06-1915, mandag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst på grund af regn
22-06-1915, tirsdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverskud (Syngestykke)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Naar Amor sejrer (Anonym)
(Aften) Hendes kgl. Højhed (Palner) (premiere)
23-06-1915, onsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
24-06-1915, torsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverhøj (Heiberg)
25-06-1915, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst på grund af stormvejrets ødelæggelser
26-06-1915, lørdag
 Teater Marienlyst
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By i fornyet Skikkelse (Kjærulf og Hansen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Naar Amor sejrer (Anonym)
(Aften) Hendes kgl. Højhed (Palner)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverhøj (Heiberg)
27-06-1915, søndag
 Teater Korups Have
 Teater Marienlyst
Prinsesse Lili (Hansen) (premiere)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By i fornyet Skikkelse (Kjærulf og Hansen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverhøj (Heiberg)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Ægtemænd
(Eftermiddag) Ved Vierwaldstättersøen
(Eftermiddag) Den skal vi se (Petersen)
(Eftermiddag) Fruens Velgørenhed
(Eftermiddag) m.m.
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Jens Støvring (Moser)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Gullaschfabrikanten
(Aften) Peters Rejse
(Aften) Naboens Gaard
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Naar Amor sejrer (Anonym)
(Aften) Hendes kgl. Højhed (Palner)

1915     juli


02-07-1915, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Elverskud (Syngestykke)
03-07-1915, lørdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By. Atter Nyt (Kjærulf og Hansen)
 Teater Tivolis Teatersal
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Elverskud (Syngestykke)
04-07-1915, søndag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen Forestilling
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Ægtemænd
(Eftermiddag) Ved Vierwaldstättersøen
(Eftermiddag) Den skal vi se (Petersen)
(Eftermiddag) Fruens Velgørenhed
(Eftermiddag) m.m.
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Jens Støvring (Moser)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Sommerrevyen 1915 (Anonym) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) Hendes kgl. Højhed (Palner)
05-07-1915, mandag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Folkeforestilling
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Elverskud (Syngestykke)
08-07-1915, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen) (premiere)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Du glade By (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbros Variete
 Teater Tivolis Teatersal
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
09-07-1915, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
10-07-1915, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbros Variete
 Teater Tivolis Teatersal
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
11-07-1915, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
17-07-1915, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Tivolis Teatersal
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
24-07-1915, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbros Variete
 Teater Tivolis Teatersal
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
25-07-1915, søndag
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Naar Amor sejrer (Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) Alle mand i Trøjen (Allen) (premiere)
31-07-1915, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbros Variete
 Teater Tivolis Teatersal
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)

1915     august


01-08-1915, søndag
 Teater Casino
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
03-08-1915, tirsdag
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
07-08-1915, lørdag
 Teater Casino
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Tivolis Teatersal
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Korups Have
(Eftermiddag) Valby Sommerrevy 1915 (Anonym)
(Aften) Valby Sommerrevy 1915 (Anonym)
08-08-1915, søndag
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) En Forveksling
(Eftermiddag) Gullaschfabrikanten
(Eftermiddag) I Naboens Gaard
(Eftermiddag) Otte Dage efter Brylluppet
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Aage Oderwals-Lander: Sange
(Eftermiddag) Blindebuk (Uhlendorff)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Sommerrevyen 1915 (Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Sommerfryd (Gundelach) (premiere)
(Aften) Alle mand i Trøjen (Allen)
09-08-1915, mandag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
14-08-1915, lørdag
 Teater Casino
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Blindebuk (Uhlendorff)
(Aften) Sommerfryd (Gundelach)
(Aften) Alle mand i Trøjen (Allen)
15-08-1915, søndag
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund-Revyen 1915 (Arctander og Kjærulf)
Sidste Gang
 Teater Korups Have
(Aften) Valby Sommerrevy 1915 (Anonym)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Ved Vierwaldstättersøen
(Eftermiddag) Fra Naboens Gaard
(Eftermiddag) Kridtstegen
 Teater Korups Have
(Aften) Valby Sommerrevy 1915 (Anonym)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Sommerrevyen 1915 (Anonym)
20-08-1915, fredag
 Teater Folketeatret
Hverdagsfolk (Holst)
21-08-1915, lørdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerfryd (Gundelach)
22-08-1915, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
(Aften) Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
25-08-1915, onsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Kjøbenhavn - Klampenborg (Dumreicher) (premiere)
26-08-1915, torsdag
 Teater Folketeatret
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
28-08-1915, lørdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Teatersal
 Teater Østerbros Theater
Sjæletyve [af Jacob Gordin]
29-08-1915, søndag
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Sønderbro Teater
Hans og Kresten (Frische) (premiere)
 Teater Århus Teater
Møntergade 39 (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Casino
(Aften) Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
31-08-1915, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Mester og Lærling (Hostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
Til Indtægt for Ballettens private Pensionsfond

1915     september


01-09-1915, onsdag
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lottens Forlovelse (Rosenkrantz) (premiere)
02-09-1915, torsdag
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
03-09-1915, fredag
 Teater Folketeatret
Den røde Bande (Emerson og Baker) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
04-09-1915, lørdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Frederiksberg Teater
 Note Note: Frederiksberg Teater har udsendt den glædelige Bulletin, at Frederik Jensen nu er fuldstændig rask efter sin Forkølelse, saa at han fra og med i Aften atter kan overtage sin Rolle i Sommerrevyen [Politiken 4-9-1915]
Genoptræden af Frederik Jensen
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Korups Have
Benefice for Orkesteret
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
Hans og Kresten (Frische)
 Teater Tivolis Teatersal
 Teater Det kongelige Teater
Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
05-09-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Anna Karenin (Guiveau)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den forlorne Skildpadde (Schönthan)
(Aften) Hans og Kresten (Frische)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Kapellets private Pensionsfond
(Aften) Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
06-09-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
07-09-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
08-09-1915, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Naar vi kommer til (Eilersgaard) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
09-09-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
10-09-1915, fredag
 Teater Dagmarteatret
Hofmans Jubilæum
 Teater Det kongelige Teater
Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
11-09-1915, lørdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Naar vi kommer til (Eilersgaard)
 Teater Folketeatret
Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Frederiksberg Teater
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Sommerrejsen 1915 (Kjærulf og Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
Hans og Kresten (Frische)
 Teater Tivolis Teatersal
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
12-09-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Ved Vierwaldstättersøen
(Eftermiddag) Fra Naboens Gaard
(Eftermiddag) Kridtstegen
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Sommerfryd (Gundelach)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Sommerrevyen 1915 (Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
(Aften) Alle mand i Trøjen (Allen)
(Aften) Kjøbenhavn - Klampenborg (Dumreicher)
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
13-09-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
14-09-1915, tirsdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Frederiksberg Teater
Hermed slutter Sæsonen
I Lastens Hule (Anonym)
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
15-09-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
16-09-1915, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Det Bertillonske System (Magnussen) (premiere)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Stor Fornyelses Première
Efteraarsrejsen 1915 (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
17-09-1915, fredag
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
18-09-1915, lørdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Note Note: Annonceret som 125. Gang
 Teater Folketeatret
Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1915 (Melbye og Larsen)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbro Teater
Hans og Kresten (Frische)
 Teater Det kongelige Teater
19-09-1915, søndag
 Teater Århus Teater
Den Anden (Lindau) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) »La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
20-09-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
21-09-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
22-09-1915, onsdag
 Teater Sønderbro Teater
Hans og Kresten (Frische)
 Teater Det kongelige Teater
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
23-09-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
24-09-1915, fredag
 Teater Scala Teatret
 Note Note: Ved den 100. Opførelse af Scalas Revy ... vil der blive indlagt tolv nye Sange af Herrerne Axel Andreasen og Axel Meier.
Desuden vil der blive indlagt et Numer til Hr. Storm-Petersen [Politiken 18-9-1915]
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
25-09-1915, lørdag
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
Gentagelse af Festforestillingen i Anledning af den 100. Opførelse
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbro Teater
Hans og Kresten (Frische)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
26-09-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Anna Karenin (Guiveau)
 Teater Århus Teater
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sidste Gang paa Haveteatret
(Eftermiddag) Ved Vierwaldstättersøen
(Eftermiddag) Naboens Gaard
(Eftermiddag) Kridtstregen
(Eftermiddag) Solistoptræden
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Hans og Kresten (Frische)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Sommerrevyen 1915 (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
(Aften) Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
27-09-1915, mandag
 Teater Folketeatret
Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
28-09-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
29-09-1915, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Naar vi kommer til (Eilersgaard)
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)
30-09-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)

1915     oktober


01-10-1915, fredag
 Teater Alexandra Teatret
Lyset skinner i Mørket (Tolstoj) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf) (premiere)
 Teater White Star
Der er noget paa Færde (Rocatis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
02-10-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
03-10-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Stormfuglen (Megrue) (premiere)
 Teater Århus Teater
Paul Lange og Thora Parsberg (Bjørnson) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den blaa Mus (Engel og Horst) (premiere)
(Aften) Det Bertillonske System (Magnussen)
(Aften) Sommerrevyen 1915. Nye Viser og Vers (Melbye og Larsen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
(Aften) Genboerne (Hostrup)
04-10-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
05-10-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
06-10-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
07-10-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)
08-10-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)(premiere)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)(premiere)
09-10-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
Frederik Jensen har atter overtaget sin Rolle i Revyen
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
10-10-1915, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
(Aften) En Folkefjende (Ibsen)
11-10-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
12-10-1915, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
13-10-1915, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Lægen paa Skillevejen (Shaw) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
14-10-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Riber og Søn (Levin)
15-10-1915, fredag
 Teater Folketeatret
Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Det kongelige Teater
Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
16-10-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen) (premiere)
17-10-1915, søndag
 Teater Folketeatret
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Odense Teater
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Lyset skinner i Mørket (Tolstoj)
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Lægen paa Skillevejen (Shaw)
 Teater Casino
(Aften) Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Erasmus Montanus (Holberg)
(Aften) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
18-10-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
19-10-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
20-10-1915, onsdag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Mester og Lærling (Hostrup)
(Aften) Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
21-10-1915, torsdag
 Teater Odense Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Det kongelige Teater
Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
22-10-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
23-10-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Den tapre Skræder (Jessel m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
24-10-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Fattig og Rig (Klein)
 Teater Århus Teater
Det skønne Eventyr (Caillavet m.fl.) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Lyset skinner i Mørket (Tolstoj)
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den blaa Mus (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Borgmesterinden (Hennequin og Veber) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Hans og Kresten (Frische)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Lægen paa Skillevejen (Shaw)
 Teater Casino
(Aften) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Aften) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Det Bertillonske System (Magnussen)
(Aften) Sommerrevyen 1915. Nye Viser og Vers (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lottens Forlovelse (Rosenkrantz)
(Aften) Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)
(Aften) Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
25-10-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
26-10-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
27-10-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
28-10-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
29-10-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
30-10-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Østerbros Theater
Gud hævner [Got fun nekome, af Scholaum Asch]
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Mester og Lærling (Hostrup)
(Eftermiddag) Skoleforestilling. Smaa Priser
 Teater Casino
(Aften) Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
31-10-1915, søndag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Lægen paa Skillevejen (Shaw)
(Aften) Lyset skinner i Mørket (Tolstoj)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
(Aften) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)

1915     november


01-11-1915, mandag
 Teater Scala Teatret
 Note Note: Ved Scala-Revyens 150. Opførelse ... vil der blive indlagt flere nye Numre, saaledes vil Hr. Alstrup optræde i en Hamlet-Parodi og Fru Charlotte Wiehe i Henry Berénys lille Pantomime Haanden [Politiken 30-10-1915]
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
02-11-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
03-11-1915, onsdag
 Teater Odense Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
04-11-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
05-11-1915, fredag
 Teater Odense Teater
Opstandelse (Bataille) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
06-11-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
Prinsessen og den hele Verden (Høyer) (premiere)
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
Oprejsningens Dag (Fabre) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Bare rolig!
En halv Nelson
Koloniens Blomst (uidentificeret og Gundelach)
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
07-11-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Fattig og Rig (Klein)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Hans og Kresten (Frische)
(Aften) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Intrigerne (Hostrup)
(Eftermiddag) »La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Erik XIV (Strindberg)
08-11-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Intrigerne (Hostrup)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
09-11-1915, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
10-11-1915, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Isbella (Nielsen og Rosenberg) (Syngestykke)
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Scenisk Samfund)
Professor Bernhardi (Schnitzler) (premiere)
11-11-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Scenisk Samfund)
Professor Bernhardi (Schnitzler)
12-11-1915, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Scenisk Samfund)
Professor Bernhardi (Schnitzler)
13-11-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Bare rolig!
Koloniens Blomst (uidentificeret og Gundelach)
Ørstedsvej eller Øresundsvej?
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Gamle Postgaard (Frische og Malberg) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
14-11-1915, søndag
 Teater Århus Teater
Fred paa Jorden (Rindom) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften) En lille Heks (Dudevant) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hadda Padda (Kamban)
(Aften) Erik XIV (Strindberg)
15-11-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
16-11-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
17-11-1915, onsdag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
18-11-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
19-11-1915, fredag
 Teater Odense Teater
Huset i Orden (Pinero) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Jolanthe (Tjajkovskij m.fl.) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
20-11-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Bare rolig!
Koloniens Blomst (uidentificeret og Gundelach)
Ørstedsvej eller Øresundsvej?
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
21-11-1915, søndag
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
(Aften) Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Det kongelige Teater
I Blinde (Gnudtzmann)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
La Ventana (Bournonville) (Ballet)
Der var engang - (Drachmann)
22-11-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
23-11-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
24-11-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
25-11-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
26-11-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
27-11-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
En lille Heks (Dudevant)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Røde Kro Teater
Bare rolig!
Koloniens Blomst (uidentificeret og Gundelach)
Ørstedsvej eller Øresundsvej?
 Teater Scala Teatret
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
For 1ste Gang "Viseafdeling" af Fru Charlotte Wiehe-Berény som Gæst
samt Pantom. "Haanden" under Komponistens personlige Ledelse
 Teater Sønderbro Teater
Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Østerbros Theater
Det vilde Menneske [af Jacob Golding]
Overskudet tilfalder ulykkeligt stillede Jøder i de krigsførense Lande
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
28-11-1915, søndag  Helligdag Advent
 Teater Odense Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den røde Bande (Emerson og Baker)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Casino
(Aften) Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Folketeatret
(Aften) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
Prøvens Dag (Bergstrøm)
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)(premiere)
29-11-1915, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Frk. Gunilda Henriksen
 Teater Det kongelige Teater
30-11-1915, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)

1915     december


01-12-1915, onsdag
 Teater Det ny Teater
Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Røde Kro Teater
En Læge
Hendes Fader
Ørstedsvej - Øresundsvej
Togstandsning
 Teater Scala Teatret
 Note Note: Indtægten blev fordelt med 1282 Kr. til hver forening [Politiken 4-12-1915]
Rødt og hvidt (Andreasen og Dam)
Bruttoindtægten til Fordel for "Mødres og Børns Bespisning" og "Fattiges Juleglæde"
 Teater Tivoli Variete Teater
De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
02-12-1915, torsdag
 Teater Det ny Teater
En lille Heks (Dudevant)
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
03-12-1915, fredag
 Teater Det ny Teater
En lille Heks (Dudevant)
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
04-12-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Røde Kro Teater
En Læge
Hendes Fader
Ørstedsvej - Øresundsvej
Togstandsning
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
 Teater Odense Teater (Ukendt gruppe)
05-12-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Genboerne (Hostrup) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Folketeatret
(Aften) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Aften) En lille Heks (Dudevant)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Kærlighedens Aarstider (Regel) (Ballet)
(Aften) Dr. Wahl (Nathansen)
06-12-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Dr. Wahl (Nathansen)
07-12-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
08-12-1915, onsdag
 Teater Det ny Teater
Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
09-12-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
10-12-1915, fredag
 Teater Odense Teater
Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Lazarus (Gandrup) (premiere)
Intrigerne (Hostrup)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl) (premiere)
Viseafdeling
 Teater Ukendt sted
Kaj og Kate (Caine) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
11-12-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
En lille Heks (Dudevant)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Riddersalen
Far og Søn (Breidahl)
 Teater Røde Kro Teater
Hendes Fader
Ørstedsvej - Øresundsvej
Togstandsning
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater White Star
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
12-12-1915, søndag
 Teater Odense Teater
Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Århus Teater
Gurli (Christiernsson) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Lægen paa Skillevejen (Shaw)
 Teater Casino
(Eftermiddag) London i Lygteskær (Sims)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den blaa Mus (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Borgmesterinden (Hennequin og Veber)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
(Aften) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Det Bertillonske System (Magnussen)
(Aften) Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Prøvens Dag (Bergstrøm)
(Aften) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
13-12-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
14-12-1915, tirsdag
 Teater Folketeatret
Ønsket (Sigurjónsson)
Det Ryding'ske Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen) (premiere)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Scenisk Samfund)
Saadan er Livet (Sutro) (premiere)
15-12-1915, onsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Ønsket (Sigurjónsson)
Det Ryding'ske Gæstespil
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen. 1. og 2. Afdeling (Melbye og Larsen) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Scenisk Samfund)
16-12-1915, torsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Scenisk Samfund)
17-12-1915, fredag
 Teater Odense Teater
Lazarus (Gandrup)
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Scenisk Samfund)
18-12-1915, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Hans og Grethe [Kl. 6] (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Røde Kro Teater
Hendes Fader
Ørstedsvej - Øresundsvej
Togstandsning
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
19-12-1915, søndag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den blaa Mus (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Folketeatret
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
20-12-1915, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
21-12-1915, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen (Melbye og Larsen)
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
22-12-1915, onsdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Fru Warrens Forretning (Shaw og Rostrup)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Stormfuglen (Megrue)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
23-12-1915, torsdag
 Teater Alexandra Teatret
Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
24-12-1915, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
25-12-1915, lørdag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
26-12-1915, søndag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Odense Teater
Gurli (Christiernsson) (premiere)
Opstandelse (Bataille)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den Rigtige (Arctander og Kjærulf)
 Teater Århus Teater
London i Lygteskær (Sims) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Lægen paa Skillevejen (Shaw)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Anders Tikjøb (Rosenkilde og Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Mester og Lærling (Hostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen 1915 (Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Vi filmer -! (Sarauw og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gamle Postgaard (Frische og Malberg)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Eventyret (Caillavet m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Madame Szibill (Brody og Martos) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
(Aften) Fred paa Jorden (Rindom)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Dunungen (Lagerlöf) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Gavtyv & Co. (Horst og Norin) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Vinterrevuen 1916 (Anonym) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Polsk Blod (Nebdal og Stein)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Farten (Buntzen m.fl.) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) De gamle Drenge (Schønfeld og Steffensen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
27-12-1915, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Betty (Magnussen)
28-12-1915, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
29-12-1915, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
30-12-1915, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
31-12-1915, fredag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Madame Szibill (Brody og Martos) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) En Søndag paa Amager (Heiberg)
(Eftermiddag) Napoli (Bournonville) (Ballet)
 

Forrige år - Næste år