Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1914

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1914


1914     januar


01-01-1914, torsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En dansk Spion fra 48 (Nagel)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Casino
(Aften) Kejserens nye Klæder (Andersen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
(Aften) Sofaen (Reumert)
(Aften) Lille Eva (Ott)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Ti Piger og ingen Mand (Suppé)
(Aften) Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Fridolins Forloveder (Breidahl og Schwanenflügel)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Alferne (Heiberg)
(Eftermiddag) En Søndag paa Amager (Heiberg)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
02-01-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
03-01-1914, lørdag
 Teater Casino
Damen i Rødt (Brammer og Grünwald) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
Sofaen (Reumert)
Lille Eva (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Fridolins Forloveder (Breidahl og Schwanenflügel)
 Teater Vinterpalads Teatret
Variétéafdeling
Vinter-Cabaretten (Allen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
04-01-1914, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Narredans (Birinski)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Børsbaron (Görner)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Casino
(Aften) Damen i Rødt (Brammer og Grünwald)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Svamp (Høyer) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Aften) Sofaen (Reumert)
(Aften) Lille Eva (Ott)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Straamanden (Hennequin og Georges)
(Aften) Svend, Knud og Valdemar (Fristrup)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Fridolins Forloveder (Breidahl og Schwanenflügel)
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
05-01-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
06-01-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
07-01-1914, onsdag
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
08-01-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
09-01-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
10-01-1914, lørdag
 Teater Casino
Damen i Rødt (Brammer og Grünwald)
 Teater Dagmarteatret
Svamp (Høyer)
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Fridolins Forloveder (Breidahl og Schwanenflügel)
 Teater Vinterpalads Teatret
Variétéafdeling
Vinter-Cabaretten (Allen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
11-01-1914, søndag
 Teater Århus Teater
I Skovridergaarden (Bauditz) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Agnes Jordan (Hirschfeld)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) 33333 (Sandberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
12-01-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
13-01-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
14-01-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
15-01-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
16-01-1914, fredag
 Teater Århus Teater
Lille Eva (Ott) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
17-01-1914, lørdag
 Teater Casino
Damen i Rødt (Brammer og Grünwald)
 Teater Dagmarteatret
Svamp (Høyer)
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Sønderbro Teater
33333 (Sandberg)
 Teater Det kongelige Teater
Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
18-01-1914, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Agnes Jordan (Hirschfeld)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Casino
(Aften) Damen i Rødt (Brammer og Grünwald)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Jorden rundt (Verne og Dennery) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Affæren (Nathansen)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
19-01-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Nej (Heiberg)
20-01-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
21-01-1914, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Svamp (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
22-01-1914, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Skyldig eller uskyldig -? (Magnussen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
23-01-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
24-01-1914, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
33333 (Sandberg)
 Teater Vinterpalads Teatret
Variétéafdeling
Vinter-Cabaretten (Allen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-01-1914, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Damen i Rødt (Brammer og Grünwald)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Børsbaron (Görner)
 Teater Casino
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Folketeatret
(Aften) Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Alferne (Heiberg)
(Eftermiddag) En Søndag paa Amager (Heiberg)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
26-01-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
27-01-1914, tirsdag
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
Epilog af Johannes Dam
 Teater Det kongelige Teater
28-01-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
29-01-1914, torsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
30-01-1914, fredag
 Teater Århus Teater
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
31-01-1914, lørdag
 Teater Casino
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Note Note: Første Violin oplever i Aften sin 100. Opførelse paa kjøbenhavnske Scener. I Anledning af Jubilæet har Forfatteren, Hr. Gustav Wied, lovet Folketeatret at indlede Forestillingen med en Konference [Politiken 31-1-1914]
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
33333 (Sandberg)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)

1914     februar


01-02-1914, søndag
 Teater Koncertpalæet
Børnenes Teaters 1. Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Foraar og efteraar (Benzon) (premiere)
02-02-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
03-02-1914, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Det kongelige Teater
04-02-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
05-02-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
06-02-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
07-02-1914, lørdag
 Teater Casino
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
33333 (Sandberg)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
08-02-1914, søndag
 Teater Koncertpalæet
Børnenes Teaters 2. Forestilling
 Teater Casino
(Eftermiddag) Damen i Rødt (Brammer og Grünwald)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Lille Mor
(Eftermiddag) Ved Skovløberhuset
(Eftermiddag) Jul i Færgehuset
 Teater Sønderbro Teater
 Note Note: Sønderbro Theater har aflyst Den glade Skomager i Eftermiddag paa Grund af Hr. Schiøler Lincks Upasselighed
(Eftermiddag) Forestillingen afslyst
 Teater Casino
(Aften) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Adam og Eva
(Aften) To om Budet
(Aften) Forbryderjagt
(Aften) København paa Vrangen (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
 Note Note: Sønderbro Theater har aflyst Den glade Skomager i Eftermiddag paa Grund af Hr. Schiøler Lincks Upasselighed
(Aften) 33333 (Sandberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) En Søndag paa Amager (Heiberg)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
09-02-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
De Usynlige (Holberg)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
10-02-1914, tirsdag
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
11-02-1914, onsdag
 Teater Folketeatret
En Fallit (Bjørnson) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
12-02-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
13-02-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
14-02-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
En Fallit (Bjørnson)
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)(premiere)
15-02-1914, søndag
 Teater Koncertpalæet
Børnenes Teaters 3. Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Lille Mor
(Eftermiddag) Ved Skovløberhuset
(Eftermiddag) Jul i Færgehuset
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Ti Piger og ingen Mand (Suppé)
(Aften) Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Adam og Eva
(Aften) To om Budet
(Aften) Forbryderjagt
(Aften) København paa Vrangen (Rocatis)
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
16-02-1914, mandag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
17-02-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
18-02-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
19-02-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
20-02-1914, fredag
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Århus Teater
Skyldig eller uskyldig? (Magnussen) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Matiné) Den sidste Gæst
(Matiné) For 500 særligt inviterede tilskuere
(Aften) Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
21-02-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
En Fallit (Bjørnson)
 Teater Den jyske Folkescene
Anna Karenin (Guiveau) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
22-02-1914, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Arbejdernes Teater
Børnenes Teaters 4. Forestilling
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Charles Wilkens 25 Aars Jubilæumsforestilling
(Eftermiddag) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier) (premiere)
(Eftermiddag) Julestuen (Holberg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Sofaen (Reumert)
(Eftermiddag) Lille Eva (Ott)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) To om Budet
(Eftermiddag) Ved Skovløberhuset
(Eftermiddag) Forbryderjagt
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Skyldig eller uskyldig -? (Magnussen)
 Teater Folketeatret
(Aften) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Min Kones Tjener (Anonym)
(Aften) Vinterrevuen 1914 (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Literatur (Schnitzler)
(Aften) Afskeds-Souper (Schnitzler) (premiere)
(Aften) Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
23-02-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
24-02-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
25-02-1914, onsdag
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Literatur (Schnitzler)
Afskeds-Souper (Schnitzler)
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
26-02-1914, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Frøken Tralala (Gilbert m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
27-02-1914, fredag
 Teater Det ny Teater
(Matiné) [Matinéen aflyst på grund af Fru Petrine Sonnes sygemelding]
 Teater Det kongelige Teater
28-02-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Den jyske Folkescene
Anna Karenin (Guiveau)
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)

1914     marts


01-03-1914, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Hiv og Sving (Jensen) (premiere)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Børnenes Teaters 5. Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
(Aften) Ti Piger og ingen Mand (Suppé)
(Aften) Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
(Aften) Genboerne (Hostrup)
02-03-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
03-03-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Literatur (Schnitzler)
Afskeds-Souper (Schnitzler)
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
04-03-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
05-03-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
06-03-1914, fredag
 Teater Århus Teater
I Rungsted Kro (Hansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
07-03-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Scala Teatret
Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Den sidste Gæst (Jerome) (premiere)
(Aften) Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
Det unge Blod (Byron)
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
08-03-1914, søndag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Børnenes Teaters 6. Forestilling
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Sofaen (Reumert)
(Eftermiddag) Lille Eva (Ott)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) En Forældreløs (uidentificeret)
(Eftermiddag) Hans Kayrøds Jubilæumsforestilling
 Teater Folketeatret
(Aften) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
09-03-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
10-03-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
11-03-1914, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Hyttefadet (Hansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
12-03-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Literatur (Schnitzler)
Afskeds-Souper (Schnitzler)
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
13-03-1914, fredag
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
14-03-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Hyttefaldet (Hansen)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Variétéafdeling
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) [Matinéen aflyst på grund af Fru Schønfelds sygdom]
(Aften) Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
Det unge Blod (Byron)
 Teater Det kongelige Teater
15-03-1914, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)(premiere)
(Aften) Napoli (Bournonville) (Ballet)
16-03-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Literatur (Schnitzler)
Afskeds-Souper (Schnitzler)
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
17-03-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
18-03-1914, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
Familien Hansen (tysk) (premiere)
Et Uhyre (Bøgh og Brisebarre)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
19-03-1914, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
20-03-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
21-03-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt (Verne og Dennery)
(Aften) Den sidste Gæst (Jerome)
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
Et Uhyre (Bøgh og Brisebarre)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
22-03-1914, søndag
 Teater Århus Teater
Excellencen Max (Bischitzky) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Lille Mor
(Eftermiddag) Min Kones Tjener
(Eftermiddag) København paa Vrangen (Rocatis)
(Aften) Tante fra Mariager
(Aften) Vinterrevuen 1914 (Anonym)
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
(Eftermiddag) Det unge Blod (Byron)
(Aften) Familien Hansen (tysk)
(Aften) Et Uhyre (Bøgh og Brisebarre)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kongen har sagt det (Délibes og Gondinet) (Syngestykke)
(Aften) Ulysses von Ithacia (Prologen, 1. og 2. Akt) (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) De Uadskillelige (Heiberg)
23-03-1914, mandag
 Teater Frederiksberg Teater (Den jyske Folkescene)
Ekstra Forestilling. Hermed sluttes
Nej (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
24-03-1914, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Hyttefadet (Hansen)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-03-1914, onsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
26-03-1914, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Thora van Deeken (Pontoppidan og Bergstrøm) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ulysses von Ithacia (Prologen, 1. og 2. Akt) (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
De Uadskillelige (Heiberg)
27-03-1914, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Gæstespil af Knut Lindroths Tourné
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
28-03-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Thora van Deeken (Pontoppidan og Bergstrøm)
 Teater Folketeatret
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Frederiksberg Teater
Gæstespil af Knut Lindroths Tourné
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt (Verne og Dennery)
(Aften) Den sidste Gæst (Jerome)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
29-03-1914, søndag
 Teater Folkets Hus, Enghavevej, København
Børnenes Teaters Forestilling
 Teater Århus Teater
En Søndag paa Amager (Heiberg) (premiere)
Man dør ikke af Glæde (Gay) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Skyldig eller uskyldig -? (Magnussen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Fallit (Bjørnson)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Värmländingarne (Dahlgren)
(Eftermiddag) Gæstespil af Knut Lindroths Tourné
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) English Spoken (Bernard)
(Eftermiddag) Svend, Knud og Valdemar (Fristrup)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) En Forældreløs (uidentificeret)
 Teater Casino
(Aften) Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Thora van Deeken (Pontoppidan og Bergstrøm)
 Teater Folketeatret
(Aften) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij) (premiere)
(Aften) Gæstespil af Knut Lindroths Tourné
 Teater Det ny Teater
(Aften) Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Ti Piger og ingen Mand (Suppé)
(Aften) Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Affæren (Nathansen)
(Aften) Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
(Aften) Til Indtægt for Theatrets Alderdomsforsørgelsesfond
30-03-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
31-03-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ulysses von Ithacia (Prologen, 1. og 2. Akt) (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
De Uadskillelige (Heiberg)

1914     april


01-04-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
02-04-1914, torsdag
 Teater Folketeatret
Fæstningen falder (Guitry) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
03-04-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
04-04-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Thora van Deeken (Pontoppidan og Bergstrøm)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Värmländingarne (Dahlgren)
Gæstespil af Knut Lindroths Tourné
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt (Verne og Dennery)
(Aften) Den sidste Gæst (Jerome)
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
05-04-1914, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Århus Teater
Et Vajsenhusbarn (Møller) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Casino
(Aften) Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Foraar og efteraar (Benzon)
(Aften) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
06-04-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
07-04-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
08-04-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
09-04-1914, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
10-04-1914, fredag  Helligdag Langfredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
11-04-1914, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Skyldig eller uskyldig -? (Magnussen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Värmländingarne (Dahlgren)
(Eftermiddag) Gæstespil af Knut Lindroths Tourné
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
12-04-1914, søndag  Helligdag Paaskedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
13-04-1914, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Århus Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Folketeatret
(Aften) Fæstningen falder (Guitry)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Kæmp for alt - (Ravn) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Peer Gynt (Ibsen)
14-04-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
15-04-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
16-04-1914, torsdag
 Teater Scala Teatret
Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
17-04-1914, fredag
 Teater Scala Teatret
Prinsesse Lili (Hansen) (premiere)
Den spanske Flue (Arnold og Bach) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
18-04-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Kjærligheden og Døden (Lange) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Scala Teatret
Prinsesse Lili (Hansen) (premiere)
Den spanske Flue (Arnold og Bach) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Jorden rundt (Verne og Dennery)
(Aften) Kæmp for alt - (Ravn)
(Aften) Forestilling for Veteranerne
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: Om Eftermiddagen afholdt en privat Komité en Mindefest i Theatret for Veteranerne i Anledning af 50 Aars-Dagen for Stormen paa Dybbøl
Peer Gynt (Ibsen)
19-04-1914, søndag
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) I Lysthuset
(Eftermiddag) Ved Vierwaldstättersøen
(Eftermiddag) Fa'r si'er jeg maa -!
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) En Pokkers Dreng (Anonym)
(Aften) Vinterrevuen 1914 (Anonym)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
(Aften) Den spanske Flue (Arnold og Bach) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) En Søndag paa Amager (Heiberg)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
20-04-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
21-04-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
22-04-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
23-04-1914, torsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
24-04-1914, fredag
 Teater Folketeatret
Jerikos Mure (Sutro) (premiere)
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
25-04-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Jerikos Mure (Sutro)
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Nørrebros Teater
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Scala Teatret
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Flugten til Amerika (Levin) (premiere)
26-04-1914, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Thora van Deeken (Pontoppidan og Bergstrøm)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Bjerg Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson)
 Teater Folketeatret
(Aften) Jerikos Mure (Sutro)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Mandens Overmand (Shaw)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
27-04-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
28-04-1914, tirsdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Sønderbro Teater
Schiøler-Lincks Benefice
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
Sang-Afdeling
 Teater Hofteatret (Det kongelige Teater)
[1. Afskedsforestilling]
Ouverturen til Balders Død
Prolog, spillet af Betty Hennings og Peter Jerndorff
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
Musik af Haydn
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
 Teater Det kongelige Teater
29-04-1914, onsdag
 Teater Folketeatret
Ballet-Matinée, Opvisnng af Fru Emilie Walboms private Balletskole
 Teater Det ny Teater
De Herrer Ægtemænd (Capus) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
30-04-1914, torsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Århus Teater
Flugten til Amerika (Levin) (premiere)
 Teater Hofteatret (Det kongelige Teater)
[2. Afskedsforestilling]
Ouverturen til Balders Død
Prolog, spillet af Betty Hennings og Peter Jerndorff
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
Musik af Haydn
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)

1914     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Røde Kro Teater
Herr Busse hjemme og ude (Sick) (premiere)

1914     maj


01-05-1914, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
[Variété-forestillinger starter]
 Teater Nørrebros Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym) (premiere)
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Odense Teater
[Sidste forestilling i den gamle teaterbygning]
Gulddaasen (Olufsen)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Det er paa Frederiksberg (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
02-05-1914, lørdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Nørrebros Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Århus Teater
Cohns Afskedsforestilling
Frk. Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Hofteatret (Det kongelige Teater)
[3. Afskedsforestilling]
Ouverturen til Balders Død
Prolog, spillet af Betty Hennings og Peter Jerndorff
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
Musik af Haydn
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
 Teater Det kongelige Teater
03-05-1914, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Hvis er Skylden?
Vinterrevyen (Anonym)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Skyldig eller uskyldig -? (Magnussen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Det ny Teater
(Aften) De Herrer Ægtemænd (Capus)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Mandens Overmand (Shaw)
(Aften) Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
(Aften) Napoli (Bournonville) (Ballet)
04-05-1914, mandag
 Teater Folketeatret
Jerikos Mure (Sutro)
 Teater Det kongelige Teater
05-05-1914, tirsdag
 Teater Folketeatret
Victor Stjöströms sidste Optræden
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
06-05-1914, onsdag
 Teater Folketeatret
Hellemanns Jubilæumsforestilling
Et kjøbenhavnsk Hjem (Boeck) (premiere)
Gamle Melodier [Epilog]
 Teater Sønderbro Teater
Tango-Prinsessen (Nielsen og Schønfeld)
Benefice for Fru Ayoë Willumsen
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
07-05-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
08-05-1914, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
09-05-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Sommerfuglen i Nettet (Hemmerde og Neilson) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
Dydsdragonen (Willer og Lumbye)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
10-05-1914, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Hermed slutter Sæsonen
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Dobbeltmennesket (Jacoby og Lippschütz)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
(Aften) Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Foraar og efteraar (Benzon)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
11-05-1914, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
Benefice for Personalet
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
12-05-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
13-05-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
14-05-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
15-05-1914, fredag
 Teater Dagmarteatret
Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
16-05-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
17-05-1914, søndag
 Teater Dagmarteatret
Ambrosius (Molbech)
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Eftermiddagsforestilling aflyst på grund af sommerens indtog
 Teater Casino
(Aften) Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Folketeatret
(Aften) Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Foraar og efteraar (Benzon)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Theatrets Alderdomsforsørgelsesfond
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
18-05-1914, mandag
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Casino
(Aften) Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
19-05-1914, tirsdag
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Det kongelige Teater
20-05-1914, onsdag
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Det kongelige Teater
I Rungsted Kro (Hansen) (premiere)
21-05-1914, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner [2. akt.] (Petipa) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
(Eftermiddag) Mestersangerne i Nürnberg [3. akts 1. afd.] (Wagner) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
(Eftermiddag) Afskedsforestilling for Edvard Agerholm
(Aften) Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
(Aften) Napoli (Bournonville) (Ballet)
22-05-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
I Rungsted Kro (Hansen)
23-05-1914, lørdag
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Sommerfuglen i Nettet (Hemmerde og Neilson)
 Teater Folketeatret
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
24-05-1914, søndag
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Sommerfuglen i Nettet (Hemmerde og Neilson)
 Teater Folketeatret
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Røde Kro Teater
Lille Mor!
Adam og Eva
Væk med Masken!
 Teater Tivolis Teatersal
Dydsdragonen (Willer og Lumbye)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
25-05-1914, mandag
 Teater Folketeatret
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
26-05-1914, tirsdag
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
I Rungsted Kro (Hansen)
27-05-1914, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Sommerfuglen i Nettet (Hemmerde og Neilson)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
28-05-1914, torsdag
 Teater Det ny Teater
Jorden rundt (Verne og Dennery)
 Teater Det kongelige Teater
I Rungsted Kro (Hansen)
29-05-1914, fredag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
Hermed slutter Sæsonen
Ambrosius (Molbech)
Epilog af Axel Juel
 Teater Folketeatret
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Røde Kro Teater
Afskedsbenefice for Hr. Arnold Petersen
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Feriegæsterne (Hostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
30-05-1914, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Operaens private Pensionsfond
31-05-1914, søndag  Helligdag Pintsedag

1914     juni


01-06-1914, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revuen 1914 (Schønfeld) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Skrædder Wibbel (Anonym)
(Eftermiddag) Sangafdeling
(Aften) Damen fra Krusemyntegade
(Aften) Væk med Masken!
02-06-1914, tirsdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
03-06-1914, onsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
04-06-1914, torsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Premieren aflyst på grund af fugtigt vejr
05-06-1914, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverhøj (Heiberg) (premiere)
06-06-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Note Note: Birkedommeren paa Frederiksberg har forbudt Visen om "den dovne Politibetjent" paa Sommerlyst. I Stedet for synger Frederik Buch nu om "det dovne Postbud", indtil Overpostmesteren en Dag kommer ud og forbyder ham det [Politiken 6-6-1914]
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Feriegæsterne (Hostrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
07-06-1914, søndag  Helligdag Trinitatis
08-06-1914, mandag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Aflyst på grund af det urolige vejr
09-06-1914, tirsdag
 Teater Casino
Hermed slutter Sæsonen
Som i Ungdommens Vaar (Bernauer og Schanzer)
Epilog ved Frk. Gerda Chirstophersen
12-06-1914, fredag
 Teater Sønderbros Variete
Det var en Aften paa Volden (uidentificeret) (premiere)
13-06-1914, lørdag
 Teater Over Stalden
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Tivolis Teatersal
Feriegæsterne (Hostrup)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
14-06-1914, søndag
 Teater Sønderbros Variete
Det var en Aften paa Volden (uidentificeret)
18-06-1914, torsdag
 Teater Korups Have
Valby Sommer-Cabaret 1914 (undersøges) (premiere)
19-06-1914, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Teaterbanditterne (Dupeuty og Bourget) (premiere)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
20-06-1914, lørdag
 Teater Over Stalden
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Tivolis Teatersal
Teaterbanditterne (Dupeuty og Bourget) (premiere)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
25-06-1914, torsdag
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Indbildt Syg
Væk med Masken
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbros Variete
Det var en Aften paa Volden (uidentificeret)
 Teater Tivolis Teatersal
Teaterbanditterne (Dupeuty og Bourget)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverhøj aflyst på grund af regnvejr
26-06-1914, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam) (premiere)
Fyr paa Kaminen (Anonym)
27-06-1914, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Tivolis Teatersal
Teaterbanditterne (Dupeuty og Bourget)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
28-06-1914, søndag
 Teater Sønderbros Variete
Det var en Aften paa Volden (uidentificeret)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Skrædder Wibbel (Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Dydsdragonen (Willer og Lumbye)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Indbildt Syg
(Aften) Væk med Masken
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Teaterbanditterne (Dupeuty og Bourget)
(Aften) Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
30-06-1914, tirsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst

1914     juli


01-07-1914, onsdag
 Teater Det ny Teater
Mikadoen (Gilbert) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Hvis er Skylden?
Familien Jokumsen (Rocatis og Anonym) (premiere)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverhøj (Heiberg)
02-07-1914, torsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
03-07-1914, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
04-07-1914, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
Mikadoen (Gilbert)
 Teater Over Stalden
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbros Variete
Det var en Aften paa Volden (uidentificeret)
 Teater Tivolis Teatersal
Teaterbanditterne (Dupeuty og Bourget)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
05-07-1914, søndag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverhøj (Heiberg)
07-07-1914, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Min og Onkels Kone (tysk) (premiere)
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
11-07-1914, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
Mikadoen (Gilbert)
 Teater Over Stalden
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbros Variete
Det var en Aften paa Volden (uidentificeret)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
12-07-1914, søndag
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Væk med Masken
(Eftermiddag) Sangafdeling
(Aften) Familien Jokumsen (Rocatis og Anonym) (premiere)
 Teater Ukendt sted (Ukendt gruppe)
Frilufts-Teatern a Baltiska Utställningen
Värmländingarne (Dahlgren)
18-07-1914, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
Mikadoen (Gilbert)
 Teater Over Stalden
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Sønderbros Variete
Det var en Aften paa Volden (uidentificeret)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
25-07-1914, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
Mikadoen (Gilbert)
 Teater Over Stalden
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
26-07-1914, søndag
 Teater Korups Have
 Teater Marienlyst
Ungkarlehjælpen (Palner) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Væk med Masken
(Eftermiddag) Sangafdeling
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Dydsdragonen (Willer og Lumbye)
(Eftermiddag) Feriegæsterne (Hostrup)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Fætter Paul
(Aften) Sommerrevuen (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Min og Onkels Kone (tysk)
(Aften) Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
31-07-1914, fredag
 Teater Over Stalden
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Feriegæsterne (Hostrup)
(Aften) Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
(Aften) Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym) (premiere)

1914     august


01-08-1914, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Korups Have
 Teater Det ny Teater
Mikadoen (Gilbert)
 Teater Over Stalden
Frk. Trala-Lassen (Kjerulf) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
02-08-1914, søndag
 Teater Det ny Teater
Mikadoen (Gilbert)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Indbildt Syg
(Eftermiddag) Damen fra Krusemyntegade
(Eftermiddag) Sangafdeling
(Aften) Fætter Paul
(Aften) Sommerrevuen (Rocatis og Anonym)
07-08-1914, fredag
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
08-08-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Korups Have
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Fætter Poul
Sommerrevuen (Rocatis og Anonym)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
De sidste Krigstelegrammer opslaas i Lokalet
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym)
09-08-1914, søndag
 Teater Marienlyst
Revyen 1914 (Anonym) (premiere)
14-08-1914, fredag
 Teater Korups Have
15-08-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Marienlyst
Revyen 1914 (Anonym)
 Teater Over Stalden
 Teater Røde Kro Teater
Nøglen
Sommerrevuen (Rocatis og Anonym)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
17-08-1914, mandag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
22-08-1914, lørdag
 Teater Casino
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Korups Have
Sommer-Cabaretten (undersøges)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
23-08-1914, søndag
 Teater Casino
Ministerspionen (Hansen og Gregaard) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Brødrene Hansen (Høyer) (premiere)
27-08-1914, torsdag
 Teater Århus Teater
I Høstnatten (Hansen) (premiere)
Elverskud (Syngestykke)(premiere)
29-08-1914, lørdag
 Teater Casino
Ministerspionen (Hansen og Gregaard)
 Teater Dagmarteatret
Prolog
Hvad man taler om (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
30-08-1914, søndag
 Teater Sønderbro Teater
 Note Note: [Politiken 1-9-1914:] Sønderbros Teater viste Baade ved Premièren og i Aftes sit Damepublikum den Opmærksomhed at forære det sma fikse Vifter med Den røde Streg anvendt som dekorativ Idé
(Eftermiddag) Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
(Aften) Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld) (premiere)
31-08-1914, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater

1914     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Århus Teater
I Rungsted Kro (Hansen)

1914     september


01-09-1914, tirsdag
 Teater Folketeatret
Kejserinden (Lengyel og Biro) (premiere)
 Teater Korups Have
Skuespilpersonalets Benefice
 Teater Århus Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
02-09-1914, onsdag
 Teater Casino
Ministerspionen (Hansen og Gregaard)
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevuen (Rocatis og Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
03-09-1914, torsdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
04-09-1914, fredag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
05-09-1914, lørdag
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Prolog
Hvad man taler om (Bergstrøm)
 Teater Folketeatret
Kejserinden (Lengyel og Biro)
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Det lykkelige Valg (Kjær) (premiere)
06-09-1914, søndag
 Teater Korups Have
 Teater Casino
(Eftermiddag) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Casino
(Aften) Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Folketeatret
(Aften) Kejserinden (Lengyel og Biro)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
07-09-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
08-09-1914, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
09-09-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
10-09-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
I Rungsted Kro (Hansen)
11-09-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
12-09-1914, lørdag
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Pak! (Overskou)
 Teater Frederiksberg Teater
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
 Teater Scala Teatret
Indlagt: The singing Cowboys, Baptista Schreiber og Otto Detlefsen med deres Fuldblodsheste i den høje Skole
 Teater Sønderbro Teater
Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
Pas de deux [musik: Auber] (Bournonville) (Ballet)
Polka militaire (Bournonville) (Ballet)
13-09-1914, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
Hermed slutter Sæsonen
Sommerrejsen 1914 (Hjorth-Clausen og Andreasen)
Eftersommerrejsen (Anonym og Anonym)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Kejserinden (Lengyel og Biro)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Selskabsdamen
(Eftermiddag) En Sejltur til Saltholm
(Eftermiddag) Sangafdeling
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Folketeatret
(Aften) Pak! (Overskou)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Intet rigtigt Mandfolk
(Aften) Sommerrevuen (Rocatis og Anonym)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Aften) Ny Indstudering. Mange nye Viser og nye Ensembler
(Aften) Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
14-09-1914, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Sidste Gang
Fyr paa Kaminen (Anonym)
Sommerrevyen 1914 (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
15-09-1914, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Vi filmer blot (Nielsen) (premiere)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Århus Teater
Vildanden (Ibsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
16-09-1914, onsdag
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
Pas de deux (Bournonville) (Ballet)
Polka militaire (Bournonville) (Ballet)
17-09-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
18-09-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
Pas de deux (Bournonville) (Ballet)
Polka militaire (Bournonville) (Ballet)
19-09-1914, lørdag
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Pak! (Overskou)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Vi filmer blot (Nielsen)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
20-09-1914, søndag
 Teater Det ny Teater
Den gamle Pianist (Klein) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Flugten til Amerika (Levin)
(Aften) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
21-09-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: Romancerne af P. Heise bestod af: »Bergmanden«, »Til en Veninde« og »Saa lad Sangen i Salen bruse«
 Note Note: Romancerne af P.E. Lange-Müller bestod af: Balkis' sang »Salomons Ring«, »Gik du fra mig ud« og Juanas sang af »Spanske Studenter«
Koncert:
Gade: Symfoni i c-moll [op. 5]
I.P.E. Hartmann: En sommerdag (tekst af Henrik Hertz)
Carl Nielsen: Suite for Strygeinstrumenter
P. Heise og P.E. Lange-Müller: Romancer
C.F.E. Hornemann: Ouverture til Operaen »Aladdin«
22-09-1914, tirsdag
 Teater Folketeatret
Pak! (Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
Pas de deux (Bournonville) (Ballet)
Polka militaire (Bournonville) (Ballet)
23-09-1914, onsdag
 Teater Folketeatret
Stor i Skrøbelighed (Betzonich) (premiere)
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg) (premiere)
 Teater Århus Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
24-09-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
25-09-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
26-09-1914, lørdag
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Vi filmer blot (Nielsen)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
27-09-1914, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Flugten til Amerika (Levin)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
28-09-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: Romancerne af P. Heise bestod af: »Bergmanden«, »Til en Veninde« og »Saa lad Sangen i Salen bruse«
 Note Note: Romancerne af P.E. Lange-Müller bestod af: Balkis' sang »Salomons Ring«, »Gik du fra mig ud« og Juanas sang af »Spanske Studenter«
Koncert:
Gade: Symfoni i c-moll
I.P.E. Hartmann: En sommerdag
Carl Nielsen: Suite for Strygeinstrumenter
P. Heise og P.E. Lange-Müller: Romancer
C.F.E. Hornemann: Ouverture til Operaen »Aladdin«
29-09-1914, tirsdag
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Det kongelige Teater
I Rungsted Kro (Hansen)
30-09-1914, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Forestillingen aflyst på Frederik Jensens sygemelding
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)

1914     oktober


01-10-1914, torsdag
 Teater Alexandra Teatret
En virkelig Dame (Galsworthy) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
02-10-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
03-10-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
En virkelig Dame (Galsworthy)
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
 Note Note: Frederik Jensen, der for første Gang har været syg i tre Dage i Træk, melder sig i Dag til Tjeneste og spiller sin Rolle og synger sine Sange
Vi filmer blot (Nielsen)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
04-10-1914, søndag
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
05-10-1914, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Helt nyt Program
Benefice for Hr. og Fru Killian
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
06-10-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
07-10-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
08-10-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
Pas de deux (Bournonville) (Ballet)
Polka militaire (Bournonville) (Ballet)
09-10-1914, fredag
 Teater Odense Teater
Direktion: Eyvind Kornbeck
Åbningsforestilling
Festkantate (Michaëlis) (premiere)
Ole Lukøje (Andersen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
10-10-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
En virkelig Dame (Galsworthy)
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Vi filmer blot (Nielsen)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Dagmarteatret (Ukendt gruppe)
(Matiné) Fru Elisabeth Rosenbergs 25-Aars Skuespillerinde-Jubilæum
(Matiné) Brand (Ibsen)
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
11-10-1914, søndag
 Teater Alexandra Teatret
En virkelig Dame (Galsworthy)
 Teater Odense Teater
Gulddaasen (Olufsen) (premiere)
 Teater Århus Teater
Pygmalion (Shaw) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Hvad man taler om (Bergstrøm)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Familien Jokumsen (Rocatis og Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Pygmalion (Shaw)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Før Toget kommer
(Aften) Fruens Velgørenhed
(Aften) Indbrudstyven
(Aften) Barberen i sin Villa
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Pas de deux (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Polka militaire (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Mascarade (Holberg)
(Aften) Intrigerne (Hostrup)
12-10-1914, mandag
 Teater Alexandra Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
13-10-1914, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
14-10-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
15-10-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
16-10-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
I Rungsted Kro (Hansen)
17-10-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Kjærlighedens Kispus (Wied) (premiere)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Vi filmer blot (Nielsen)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Odense Teater
Festkantate (Michaëlis)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Eventyr (Lindstrøm) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
18-10-1914, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Hjemmet (Sudermann) (premiere)
(Eftermiddag) Gerda Christophersens Jubilæum
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Første Violin (Wied og Petersen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Brødrene Hansen (Høyer)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Aften) Kjærlighedens Kispus (Wied) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Mestertyven Max (Bischitzky) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Eventyr (Lindstrøm)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Elverhøj (Heiberg)
19-10-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
20-10-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
21-10-1914, onsdag
 Teater Odense Teater
Ole Lukøje (Andersen)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
22-10-1914, torsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
23-10-1914, fredag
 Teater Odense Teater
Gerta Krag (Rosenberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
24-10-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
 Note Note: Enhver af Casinos Tilskuere i Aften faar i Anledning af den 50. Opførelse af Naar Storken kommer overrakt et lille Barn
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
 Teater Det ny Teater
Mestertyven Max (Bischitzky)
 Teater Nørrebros Teater
Vi filmer blot (Nielsen)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Eventyr (Lindstrøm)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
25-10-1914, søndag
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Stor i Skrøbelighed (Betzonich)
(Eftermiddag) Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Frøken Tralala (Gilbert m.fl.)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Rubicon (Boudet)
 Teater Folketeatret
(Aften) Rede Penge (Montgomery) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Rungsted Kro (Hansen)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
26-10-1914, mandag
 Teater Det ny Teater
Mestertyven Max (Bischitzky)
 Teater Det kongelige Teater
27-10-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
28-10-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prolog (Nielsen) (premiere)
Elverhøj (Heiberg)
29-10-1914, torsdag
 Teater Scala Teatret
Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Det kongelige Teater
30-10-1914, fredag
 Teater Scala Teatret
Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
I Blinde (Gnudtzmann)
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
31-10-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Rede Penge (Montgomery)
 Teater Det ny Teater
Et moderne Ægtepar (Auernheimer) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Vi filmer blot (Nielsen)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Eventyr (Lindstrøm)
 Teater Tivoli Variete Teater
Malmø - Kjøbenhavn (Steen-Jensen og Kjærulf)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Østerbros Theater
Den jødiske Familie [Komedie af Rabinovitch]
Overskudet gaar til den russisk-jødiske Læsestue
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)

1914     november


01-11-1914, søndag
 Teater Det ny Teater
 Teater Århus Teater
Fra den anden Bred (Salten) (premiere)
For Alvor (Chievitz og Recke) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Rungsted Kro (Hansen)
(Aften) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
02-11-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
03-11-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
04-11-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
05-11-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
06-11-1914, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
07-11-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Rede Penge (Montgomery)
 Teater Det ny Teater
Et moderne Ægtepar (Auernheimer)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Eventyr (Lindstrøm)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
08-11-1914, søndag
 Teater Odense Teater
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer) (premiere)
 Teater Århus Teater
Tyven (Bernstein) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
09-11-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
10-11-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
11-11-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
12-11-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
13-11-1914, fredag
 Teater Dagmarteatret
 Note Note: [Politiken 14-11-1914:] Kongen og Dronningen overværede i Aftes Opførelsen af Pygmalion paa Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
14-11-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Rede Penge (Montgomery)
 Teater Det ny Teater
Et moderne Ægtepar (Auernheimer)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Eventyr (Lindstrøm)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban) (premiere)
15-11-1914, søndag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Den gamle Pianist (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den røde Streg (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Familien Mørck (Nielsen) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Paa Eventyr (Lindstrøm)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Mascarade (Holberg)
(Aften) Intrigerne (Hostrup)
16-11-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
17-11-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
18-11-1914, onsdag
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
19-11-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
20-11-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
21-11-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Rede Penge (Montgomery)
 Teater Det ny Teater
Familien Mørck (Nielsen)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
22-11-1914, søndag
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Stor i Skrøbelighed (Betzonich)
(Eftermiddag) Mikkel Larsens Drenge (Skjoldborg)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Eventyr (Lindstrøm)
 Teater Folketeatret
(Aften) Rede Penge (Montgomery)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
23-11-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
24-11-1914, tirsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Med Trommer og Piber (Kjærulf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
25-11-1914, onsdag
 Teater Århus Teater
Rede Penge (Montgomery) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
26-11-1914, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
Fødselsdagspresenten
Til Orlogs
Den farlige Alder
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
27-11-1914, fredag
 Teater Folketeatret
Bewers Jubilæumsforestilling
De Forlovede (Møller)
Deklarationen (Richardt)
 Teater Det kongelige Teater
I Blinde (Gnudtzmann)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
28-11-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
De Forlovede (Møller)
Deklarationen (Richardt)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
29-11-1914, søndag  Helligdag Advent
 Teater Odense Teater
Gulddaasen (Olufsen)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Hjemmet (Sudermann)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Rede Penge (Montgomery)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Den gamle Pianist (Klein)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Madkæresten
(Eftermiddag) Fødselsdagspresenten
(Eftermiddag) Til Orlogs
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Eventyr (Lindstrøm)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
(Aften) Molboerne (Hermann-Petersen) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Aften) De Forlovede (Møller)
(Aften) Deklarationen (Richardt)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Familien Mørck (Nielsen)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Flotte Fyre
(Aften) Kalvesteg med Soda
(Aften) Faders Fødselsdag
(Aften) Septemberkrigen
 Teater Scala Teatret
(Aften) Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Rungsted Kro (Hansen)
(Aften) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
30-11-1914, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)

1914     december


01-12-1914, tirsdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Det ny Teater
Familien Mørck (Nielsen)
 Teater Odense Teater
2 x 2 = 5 (Wied) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
02-12-1914, onsdag
 Teater Det ny Teater
Landmandsliv (Reuter) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
03-12-1914, torsdag
 Teater Scala Teatret
Jeg elsker min Kone (Lehár m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
De Usynlige (Holberg)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
04-12-1914, fredag
 Teater Scala Teatret
To Mand frem for en Enke (Hollaender) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
05-12-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Molboerne (Hermann-Petersen)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
Rede Penge (Montgomery)
 Teater Det ny Teater
Landmandsliv (Reuter)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
06-12-1914, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Deklarationen (Richardt)
(Eftermiddag) De Forlovede (Møller)
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)(premiere)
07-12-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
08-12-1914, tirsdag
 Teater Odense Teater
Min egen Dreng (Arronge) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)
09-12-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
10-12-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
11-12-1914, fredag
 Teater Odense Teater
2 x 2 = 5 (Wied)
 Teater Det kongelige Teater
Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)
12-12-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Molboerne (Hermann-Petersen)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Landmandsliv (Reuter)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Mascarade (Holberg)
Intrigerne (Hostrup)
13-12-1914, søndag
 Teater Odense Teater
Gerta Krag (Rosenberg)
 Teater Århus Teater
Den gamle Pianist (Klein) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Hjemmet (Sudermann)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Rede Penge (Montgomery)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Den gamle Pianist (Klein)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (paa Grund af Sygdom) (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Landmandsliv (Reuter)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)
14-12-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
15-12-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)
16-12-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
17-12-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)
18-12-1914, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hadda Padda (Kamban)
19-12-1914, lørdag
 Teater Alexandra Teatret
Rubicon (Boudet)
 Teater Casino
Molboerne (Hermann-Petersen)
 Teater Dagmarteatret
Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Landmandsliv (Reuter)
 Teater Nørrebros Teater
Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)
20-12-1914, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Velgørenhedsforestilling arrangeret af Politiken
(Eftermiddag) Musikalsk ouverture
(Eftermiddag) Paa Krigsstien (Nielsen)
(Eftermiddag) Julekabaret
 Teater Folketeatret
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Landmandsliv (Reuter)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
21-12-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
22-12-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
I Blinde (Gnudtzmann)
Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
23-12-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
24-12-1914, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
25-12-1914, fredag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
26-12-1914, lørdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Odense Teater
Den Tredie (Hostrup) (premiere)
De Danske i Paris (Heiberg) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
Den muntre Høne (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Århus Teater
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery) (premiere)
 Teater Alexandra Teatret
(Eftermiddag) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Naar Storken kommer (Gilbert og Okonkowski)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pygmalion (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Landmandsliv (Reuter)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Flotte Fyre
(Eftermiddag) Et Offerlam
(Eftermiddag) Septemberkrigen
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Bobby (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Alexandra Teatret
(Aften) Et Piskesmæld (Georges og Hennequin) (premiere)
 Teater Casino
(Aften) Molboerne (Hermann-Petersen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Vidunderblomsten (Zamacoïs) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Aften) Marens Kyllinger (Reumert) (premiere)
(Aften) Det gamle Hjem (Esmann) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Husmandstøsen (Fristrup) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Den skal vi se! (Petersen) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Aften) To Mand frem for en Enke (Hollaender)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Mælkedrengen (Schønfeld og Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal) (premiere)
27-12-1914, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
(Aften) Den trætte Theodor (Neal og Ferner)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Sparekassen (Hertz)
(Aften) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
28-12-1914, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
29-12-1914, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
30-12-1914, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
31-12-1914, torsdag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
 

Forrige år - Næste år