Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1903

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1903


1903     januar


01-01-1903, torsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Dagmarteatret
Den Anden (Lindau)
 Teater Folketeatret
Hvem er han? (Bloch m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
03-01-1903, lørdag
 Teater Casino
Den Fremmede (Dumas)
 Teater Dagmarteatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Folketeatret
Spionen (Gillette)
 Teater Nørrebros Teater
Embedsiver (Bayard)
Sommerrevyen 1902 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Ivar Hvitfeldt (Nielsen)
Den nye Revy (Schwanenflügel og Dam)
04-01-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Fruen paa Broagergaard (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Gaaden (Hervieu) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Et Vajsenhusbarn (Møller) (premiere)
Ivar Hvitfeldt (Nielsen)
Den nye Revy (Schwanenflügel og Dam)
06-01-1903, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Hamlet. Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
 Teater Århus Teater
En Vilje (Møller) (premiere)
Tak (Bøgh) (premiere)
07-01-1903, onsdag
 Teater Casino
Den Fremmede (Dumas)
09-01-1903, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Den nye Revy (Schwanenflügel og Dam)
10-01-1903, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Hjertets Begær (Hedberg)
 Teater Folketeatret
Spionen (Gillette)
 Teater Nørrebros Teater
Embedsiver (Bayard)
Sommerrevyen 1902 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Ivar Hvitfeldt (Nielsen)
Den nye Revy (Schwanenflügel og Dam)
11-01-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Fruen paa Broagergaard (Rosenkrantz)
Til Sæters (Riis)
 Teater Sønderbro Teater
Den nye Revy (Schwanenflügel og Dam)
 Teater Østerbros Theater
Mukkerten (Zola)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Familien Jensen (Høyer)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Pak! (Overskou)
 Teater Casino
(Aften) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Gaaden (Hervieu)
(Aften) Doktor Jojo (Carré)
15-01-1903, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard) (premiere)
16-01-1903, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Jensen kommer (Gleesen)
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
 Teater Århus Teater
Hedda Gabler (Ibsen) (premiere)
17-01-1903, lørdag
 Teater Casino
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Spionen (Gillette)
 Teater Nørrebros Teater
Jensen kommer (Gleesen)
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Ivar Hvitfeldt (Nielsen)
Den nye Revy (Schwanenflügel og Dam)
18-01-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Til Sæters (Riis)
Fruen paa Broagergaard (Rosenkrantz)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
 Teater Vodrofflund
Teatret er godt opvarmet. Servering i Salen
Prolog
Flyvesyge (Sardou) (premiere)
Student eller Løjtnant (Anonym) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
De rosa Dominoer (Lartigue og Hennequin) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Et Piskesmæld (Georges og Hennequin)
(Aften) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
22-01-1903, torsdag
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
24-01-1903, lørdag
 Teater Folketeatret
Gjøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Nørrebros Teater
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
25-01-1903, søndag
 Teater Folketeatret
Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
27-01-1903, tirsdag
 Teater Århus Teater
Kong Erik og de Fredløse (Østergaard) (premiere)
29-01-1903, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen) (premiere)
30-01-1903, fredag
 Teater Dagmarteatret
Det lykkelige Øjeblik (Capus) (premiere)

1903     februar


06-02-1903, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Embedsiver (Bayard)
07-02-1903, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Embedsiver (Bayard)
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
 Note Note: [I anledning af premieren på Gutter om Bord annonceres med:] Ekstra Sporvogn til og fra Teatret
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.) (premiere)
08-02-1903, søndag
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
 Teater Røde Kro Teater
[Varieté]
14-02-1903, lørdag
 Teater Casino
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
15-02-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
 Teater Dagmarteatret
 Teater Østerbros Theater
 Teater Det kongelige Teater
18-02-1903, onsdag
 Teater Folketeatret
19-02-1903, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Embedsiver (Bayard)
20-02-1903, fredag
 Teater Dagmarteatret
De Danske i Paris (Heiberg) (premiere)
Kjærlighed (Wied) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
En glædelig Fastelavn (Michel og Maurin) (premiere)
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
22-02-1903, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Arbejdernes Teater
 Teater Vodrofflund
Den lille Hornblæser (Holst) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Paris' Mysterier (Sue og Goubaux)
26-02-1903, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
28-02-1903, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
En glædelig Fastelavn (Michel og Maurin)
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)

1903     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
Foraars-Revyen 1903 (Anonym) (premiere)

1903     marts


01-03-1903, søndag
 Teater Casino
Faderglæder (Bisson m.fl.) (premiere)
 Teater Århus Teater
Hans Højhed (Meyer-Förster) (premiere)
06-03-1903, fredag
 Teater Arbejdernes Teater
Fruen paa Broagergaard (Rosenkrantz)
Lille Mo'er (Barfoed) (premiere)
07-03-1903, lørdag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
 Teater Casino
Frøken Gedehams (Vanloo m.fl.)
Faderglæder (Bisson m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Kjærlighed (Wied)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Nørrebros Teater
En glædelig Fastelavn (Michel og Maurin)
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
 Teater Østerbros Theater
Paris' Mysterier (Sue og Goubaux)
08-03-1903, søndag
 Teater Casino
Fa'ers Kone (Hennequin og Millaud)
12-03-1903, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Ulla (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
13-03-1903, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Hr. Schrøder
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
Baderejsen til Trouville (Fristrup) (premiere)
 Teater Århus Teater
Flachsmanns Skole (Schmidt) (premiere)
14-03-1903, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
15-03-1903, søndag
 Teater Casino
Det historiske Slot (Bisson og ukendt) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Hjærtets Begær (Hedberg)
 Teater Folketeatret
Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
16-03-1903, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Det gamle Hjem (Esmann)
17-03-1903, tirsdag
 Teater Casino
Det historiske Slot (Bisson og ukendt)
20-03-1903, fredag
 Teater Århus Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Højgaards Pensionat (Reumert) (premiere)
21-03-1903, lørdag
 Teater Casino
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Dagmarteatret
Ulla (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Nørrebros Teater
Reklameprinsessen (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Ivar Hvitfeldt (Nielsen)
Et Vajsenhusbarn (Møller)
22-03-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Casino
Faderglæder (Bisson m.fl.)
Frøken Gedehams (Vanloo m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Når Folk kommer til Ære (Görner) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Studeprangeren (Souvestre)
26-03-1903, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Doktor Jojo (Carré)
28-03-1903, lørdag
 Teater Casino
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Dagmarteatret
Ulla (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Sherlock Holmes (Schwanenflügel og Gleesen)
 Teater Sønderbro Teater
29-03-1903, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) De Danske i Paris (Heiberg)
(Eftermiddag) Kærlighed (Wied)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) En fattig ung Mands Liv (Feuillet)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Når Folk kommer til Ære (Görner)
31-03-1903, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)

1903     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Vodrofflund
Jens og Kirsten (Hansen) (premiere)

1903     april


01-04-1903, onsdag
 Teater Folketeatret
Gadens Børn (Gad og Kjerulf) (premiere)
04-04-1903, lørdag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
 Teater Sønderbro Teater
05-04-1903, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Casino
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Det kongelige Teater
07-04-1903, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Livet leve! (Sudermann)
09-04-1903, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
10-04-1903, fredag  Helligdag Langfredag
12-04-1903, søndag  Helligdag Paaskedag
13-04-1903, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
Elna From foredrager Drachmannske Digte
 Teater Arbejdernes Teater
Fristelsen (Hertz) (premiere)
Peder Grissenborg (Molière) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)
 Teater Vodrofflund
Talismanen (Nestroy)
Jens og Kirsten (Hansen)
 Teater Østerbros Theater
 Teater Casino
(Eftermiddag) En fattig ung Mands Liv (Feuillet)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) De Danske i Paris (Heiberg)
(Eftermiddag) Kærlighed (Wied)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Når Folk kommer til Ære (Görner)
 Teater Casino
(Aften) Wienerblod (Léon m.fl.) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) 1000 og 1 Nat (Drachmann)
 Teater Folketeatret
(Aften) Gadens Børn (Gad og Kjerulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Lumpacivagabundus (Nestroy)
15-04-1903, onsdag
 Teater Århus Teater
Advokat Scarli (Giacosa) (premiere)
18-04-1903, lørdag
 Teater Casino
Wienerblod (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
1000 og 1 Nat (Drachmann)
 Teater Folketeatret
Gadens Børn (Gad og Kjerulf)
 Teater Nørrebros Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserliv [1ste Akt] (Meilhac og Halévy) (ufuldstændig opførelse)
Revyen (med nye Sange og Vers) (Schwanenflügel og Dam)
 Teater Århus Teater
Hjemme igen (Harboe) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
19-04-1903, søndag
 Teater Østerbros Theater
20-04-1903, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Literatur (Schnitzler)
21-04-1903, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Ulla (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
22-04-1903, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)(premiere)
24-04-1903, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Hr. Frederik Jensen
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)
25-04-1903, lørdag
 Teater Casino
Wienerblod (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
1000 og 1 Nat (Drachmann)
 Teater Folketeatret
Gadens Børn (Gad og Kjerulf)
 Teater Nørrebros Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Den ny Revy (Schwanenflügel og Dam)
26-04-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Fristelsen (Hertz) (premiere)
Peder Grisenborg (Molière) (premiere)
 Teater Folketeatret
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
30-04-1903, torsdag
 Teater Dagmarteatret

1903     maj


02-05-1903, lørdag
 Teater Casino
Wienerblod (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Fromont jun. & Risler sen. (Daudet og Belot)
 Teater Folketeatret
Gadens Børn (Gad og Kjerulf)
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Den ny Revy (Schwanenflügel og Dam)
03-05-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Fristelsen (Hertz)
Peder Grisenborg (Molière)
 Teater Nørrebros Teater
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Til Benefice for Selskabet
Paris' Mysterier (Sue og Goubaux)
Tak til Publikum
 Teater Casino
(Eftermiddag) En fattig ung Mands Liv (Feuillet)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) De Danske i Paris (Heiberg)
(Eftermiddag) Gaaden (Hervieu)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Trilby (Maurier) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Hr. Sofus Neumanns 40aarige Skuespiller Jubilæum
(Aften) Et Sølvbryllup (Gad)
(Aften) Epilog
 Teater Folketeatret
(Aften) Niniche (Hennequin og Millaud)
05-05-1903, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Hermed slutter Sæsonen
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)
06-05-1903, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Eneste Ekstraforestilling. Hele Bruttoindtægten af denne Forestilling tilfalder en af Teatrets Forfatteres Familie
Frelserpigen (Kerker m.fl.)
Viser af Svend Flue synges af Hr. Schrøder
Napoleons Kagekone (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
08-05-1903, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Århus Teater
Brødre (Bang) (premiere)
Den indbildt Syge (Molière)
09-05-1903, lørdag
 Teater Casino
Trilby (Maurier)
 Teater Dagmarteatret
Fromont jun. & Risler sen. (Daudet og Belot)
 Teater Folketeatret
Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
10-05-1903, søndag
 Teater Dagmarteatret
Gaaden (Hervieu)
 Teater Folketeatret
Gadens Børn (Gad og Kjerulf)
12-05-1903, tirsdag
 Teater Folketeatret
Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
Vikingeblod (Lange-Müller og Christiansen) (Syngestykke)
14-05-1903, torsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Et Piskesmæld (Georges og Hennequin)
 Teater Folketeatret
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
16-05-1903, lørdag
 Teater Casino
Trilby (Maurier)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
17-05-1903, søndag
 Teater Casino
Wienerblod (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Tusind og én Nat (Drachmann)
 Teater Vodrofflund (Afholdsfolkenes Teater, Rantzausgade)
Benefice for Instruktrice Fru Olivia Wøldike
Lærken (Jacobson)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Romance-, Revy- og humoristiske Sange samt Beneficiantindens Tak til Publikum
19-05-1903, tirsdag
 Teater Casino
Trilby (Maurier)
 Teater Dagmarteatret
20-05-1903, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Kjærlighed (Wied)
21-05-1903, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Dagmarteatret
Monna Vanna (Maeterlinck) (premiere)
23-05-1903, lørdag
 Teater Casino
Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
Lykkebarnet [1ste Akt] (Chivot og Duru) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Dagmarteatret
Monna Vanna (Maeterlinck)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
26-05-1903, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Fromont jun. & Risler sen. (Daudet og Belot)
29-05-1903, fredag
 Teater Casino
Hermed slutter Sæsonen 1902-03
Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
Lykkebarnet [1ste Akt] (Chivot og Duru) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Dagmarteatret
Monna Vanna (Maeterlinck)
[Sæsonen slut]
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Sønderbro Teater
Kapergasten (Prægel)
Sidste Forestilling i denne Sæson
 Teater Tivolis Glassal
Adolf og Henriette [Kl. 8] (Pinel og Bayard) (premiere)
Tiggerstudenten [Scener] (Zell og Genée) (ufuldstændig opførelse)
Adolf og Henriette [Kl. 10] (Pinel og Bayard) (premiere)
Tiggerstudenten [Scener] (Zell og Genée) (ufuldstændig opførelse)
31-05-1903, søndag  Helligdag Pintsedag

1903     juni


01-06-1903, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Tivolis Glassal
Adolf og Henriette [Kl. 8] (Pinel og Bayard)
Villars Dragoner [Kl. 9] (Maillart m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
Konge for een Time [Kl. 10½] (Battu og Halévy) (premiere)
06-06-1903, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
Villars Dragoner [Kl. 9] (Maillart m.fl.) (Syngestykke)
07-06-1903, søndag  Helligdag Trinitatis
13-06-1903, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
Villars Dragoner (Maillart m.fl.) (Syngestykke)
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
14-06-1903, søndag
 Teater Odense Folketeater
Direktør: Oddgejr Steffensen
[Forestillinger med Tivolis Glassal Forestillingerne som Mønster]
 Teater Tivolis Glassal
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
Konge for en Time (Battu og Halévy)
Villars Dragoner (Maillart m.fl.) (Syngestykke)
15-06-1903, mandag
 Teater Tivolis Glassal
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
Villars Dragoner (Maillart m.fl.) (Syngestykke)
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
16-06-1903, tirsdag
 Teater Tivolis Glassal
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
Fuglekræmmeren (premiere)
Villars Dragoner (Maillart m.fl.) (Syngestykke)
17-06-1903, onsdag
 Teater Tivolis Glassal
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
Konge for en Time (Battu og Halévy)
18-06-1903, torsdag
 Teater Tivolis Glassal
Sang- og humoristisk Foredrag
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
19-06-1903, fredag
 Teater Vodrofflund
Paa Viften (Jensen) (premiere)
 Teater Tivolis Glassal
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
20-06-1903, lørdag
 Teater Tivolis Glassal
Geisha [Scener] (Davis m.fl.)
Humoristisk Foredrag
Villars Dragoner (Maillart m.fl.) (Syngestykke)
23-06-1903, tirsdag
 Teater St. Thomas
Fivelejsens Jubilæum (uidentificeret og Anonym) (premiere)
 Teater Tivolis Glassal
Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
24-06-1903, onsdag
 Teater St. Thomas
Fivelejsens Jubilæum (uidentificeret og Anonym)
 Teater Tivolis Glassal
Lille Kylle (Halévy og Busnach) (premiere)
Villars Dragoner (Maillart m.fl.) (Syngestykke)
26-06-1903, fredag
 Teater Tivolis Glassal
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
27-06-1903, lørdag
 Teater Sønderbro Teater
Cousine Lotte (Wengel) (premiere)
Stadens Børn (Schønfeld) (premiere)

1903     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Folketeater
Oluf Bagers By (Arctander) (premiere)

1903     juli


01-07-1903, onsdag
 Teater Tivolis Glassal
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
Kaserne-Arrest (Kjerulf) (Syngestykke)(premiere)
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
04-07-1903, lørdag
 Teater St. Thomas
Fivelejsens Jubilæum (uidentificeret og Anonym)
 Teater Vodrofflund
Paa Viften (Jensen)
 Teater Sønderbro Teater
Cousine Lotte (Wengel)
 Teater Tivolis Glassal
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
 Teater Sønderbro Teater
Stadens Børn (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Smuglerens Bryllup (Offenbach) (premiere)
Kaserne-Arrest (Kjerulf) (Syngestykke)(premiere)
08-07-1903, onsdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 [Der har vi den igen] (Henriques og Melbye) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Cousine Lotte (Wengel)
Stadens Børn (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
Kaserne-Arrest (Kjerulf) (Syngestykke)(premiere)
11-07-1903, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
 Teater Vodrofflund
Paa Viften (Jensen)
 Teater Tivolis Glassal
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
Livselixiren (Meilhac og Delavigne)
Konge for en Time (Battu og Halévy)
12-07-1903, søndag
 Teater Tivolis Glassal
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
Livselixiren (Meilhac og Delavigne)
18-07-1903, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
En Børnekomedie (Hostrup)
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
Kaserne-Arrest (Kjerulf) (Syngestykke)
25-07-1903, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
 Teater Vodrofflund
Paa Viften (Jensen)
 Teater Tivolis Glassal
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
Orpheus i Underverdenen [2. Akt] (Crémieux) (ufuldstændig opførelse)
Livselixiren (Meilhac og Delavigne)
31-07-1903, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis) (premiere)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)

1903     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Århus Teater
Brødre (Bang)

1903     august


01-08-1903, lørdag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
Gadens Barn (Anonym) (premiere)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier) (premiere)
02-08-1903, søndag
 Teater Folkets Have, Enghavevej, København (Arbejdernes Teater)
Paa Sandhedens Ø (Meyer) (premiere)
03-08-1903, mandag
 Teater Folkets Have, Enghavevej, København (Arbejdernes Teater)
Sommerfest, Socialdemokratisk Forening i 13. Kres
07-08-1903, fredag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
 Teater Vodrofflund
Paa Viften (Jensen)
 Teater Tivolis Glassal
En Børnekomedie (Hostrup)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Kaserne-Arrest (Kjerulf) (Syngestykke)
08-08-1903, lørdag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
 Teater Vodrofflund
Paa Viften (Jensen)
 Teater Tivolis Glassal
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Spanske Nætter (Janssen) (premiere)
Kaserne-Arrest (Kjerulf) (Syngestykke)
15-08-1903, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Revyforfatteren Hr. Robert Schønfeldt
Trilby (Anonym) (premiere)
 Teater Vodrofflund
Paa Viften (Jensen)
 Teater Tivolis Glassal
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Mikadoen [Kl. 9 1/4] (Gilbert) (premiere)
60-aarig Stiftelses-Fest
16-08-1903, søndag
 Teater Østerbros Theater
Fabrikspigen (Wildenbruch) (premiere)
21-08-1903, fredag
 Teater Århus Teater
22-08-1903, lørdag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
Revyen 1903 (Anonym)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Trilby (Anonym)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
 Teater Vodrofflund
Paa Viften (Jensen)
 Teater Tivolis Glassal
Mikadoen [Kl. 8] (Gilbert)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
23-08-1903, søndag
 Teater Østerbros Theater
Fabrikspigen (Wildenbruch)
28-08-1903, fredag
 Teater Tivolis Glassal
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
Anders Tikøb ved Kirsten Piil (Anonym) (premiere)
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Benefice for Folmer Hansen
29-08-1903, lørdag
 Teater Folketeatret
Ninon (Hertz) (premiere)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Talismanen (Nestroy)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
30-08-1903, søndag
 Teater Apollo Teatret (Vesterbrogade 29)
Revyen 1903 (Anonym)
 Teater Casino
Fangen paa Zenda (Hawkins) (premiere)
 Teater Århus Teater
Lykkebarnet (Chivot og Duru) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Hverdagsfolk (Holst)

1903     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin (Horneman)
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
De Usynlige (Holberg)
Den nye Barselstue (Andersen)
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
Elverhøj (Heiberg)
Erasmus Montanus (Holberg)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Genboerne (Hostrup)
Gengangere (Ibsen)
Gulddaasen (Olufsen)
Guldhornene (Oehlenschläger)
Guldkareten (Betzonich)
Hans Heiling (Marschner og Devrient) (Syngestykke)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Paa Storhove (Bjørnson)
Skærmydsler (Wied)
Sparekassen (Hertz)
Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
Tartuffe (Molière)
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
Valdemar (Bournonville) (Ballet)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
Vildanden (Ibsen)

1903     september


01-09-1903, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Fulvia (Kaalund) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Et Vinter-Eventyr (Shakespeare og Dingelstedt)
02-09-1903, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prinsessen paa Ærten (Enna og Rosenberg) (Syngestykke)(premiere)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
03-09-1903, torsdag
 Teater Dagmarteatret
I Telefon (Lorde) (premiere)
Ingen véd det (Wolff) (premiere)
05-09-1903, lørdag
 Teater Casino
Fangen paa Zenda (Hawkins)
 Teater Dagmarteatret
I Telefon (Lorde)
 Teater Folketeatret
Ninon (Hertz)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Talismanen (Nestroy)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
06-09-1903, søndag
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Østerbros Theater
Hverdagsfolk (Holst)
09-09-1903, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Sappho (Daudet og Belot) (premiere)
11-09-1903, fredag
 Teater Sønderbro Teater
De onde Veje (Nielsen)
 Teater Århus Teater
Grøns Fødselsdag (Andersen) (premiere)
12-09-1903, lørdag
 Teater Casino
Fangen paa Zenda (Hawkins)
 Teater Dagmarteatret
Fulvia (Kaalund)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
De onde Veje (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
 Teater Tivolis Glassal
13-09-1903, søndag
 Teater Dagmarteatret
Sappho (Daudet og Belot)
 Teater Folketeatret
Møntergade 39 (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
I Sommerferien (Malling)
15-09-1903, tirsdag
 Teater Sønderbro Teater
De onde Veje (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Schønfeld)
16-09-1903, onsdag
 Teater Sønderbro Teater
De onde Veje (Nielsen)
2 Sange synges af Fru Giers
Værelser til Leje (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
I Blinde (Gnudtzmann) (premiere)
18-09-1903, fredag
 Teater Det kongelige Teater
19-09-1903, lørdag
 Teater Casino
Fangen paa Zenda (Hawkins)
 Teater Dagmarteatret
Sappho (Daudet og Belot)
 Teater Folketeatret
Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
De onde Veje (Nielsen)
20-09-1903, søndag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
De onde Veje (Nielsen)
 Teater Østerbros Theater
En frygtelig Hemmelighed (Rechendorff) (premiere)
 Teater Århus Teater
En Guldbryllupsaften (Neumann og Rosenberg) (premiere)
De Fattiges Dyrehave (Hertz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
25-09-1903, fredag
 Teater Århus Teater
Røverne (Schiller) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ouverturen til »Bertran de Born« (Heise)
Prolog (Recke) (premiere)
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
25-årsdagen for førsteopførelsen af »Drot og Marsk«
26-09-1903, lørdag
 Teater Casino
Fangen paa Zenda (Hawkins)
 Teater Dagmarteatret
De Ægtemænd! De Ægtemænd! (Capus) (premiere)
 Teater Folketeatret
Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
De onde Veje (Nielsen)
27-09-1903, søndag
 Teater Casino
Monsieur Beaucaire (Tarkington og Sutherland) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Fabrikspigen (Wildenbruch)

1903     oktober


01-10-1903, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen) (premiere)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
02-10-1903, fredag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Den svenske Lystspil Tournée [Direktør Albin Lavén]
Fripassageren (Den blinde Passagier) [på svensk]
 Teater Sønderbro Teater
Boulotte (Meilhac og Halévy) (premiere)
03-10-1903, lørdag
 Teater Casino
Monsieur Beaucaire (Tarkington og Sutherland)
 Teater Dagmarteatret
Fulvia (Kaalund)
 Teater Folketeatret
Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Hattemagerens Bal [på svensk]
Den svenske Lystspil Tournée
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Boulotte (Meilhac og Halévy)
04-10-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Hævnet (Hansen) (premiere)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Hattemagerens Bal [på svensk]
Den svenske Lystspil Tournée
 Teater Østerbros Theater
I Sommerferien (Malling)
05-10-1903, mandag
 Teater Det kongelige Teater
07-10-1903, onsdag
 Teater Århus Teater
Fangen paa Zenda (Hawkins) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
10-10-1903, lørdag
 Teater Casino
Monsieur Beaucaire (Tarkington og Sutherland)
 Teater Dagmarteatret
Sappho (Daudet og Belot)
 Teater Folketeatret
Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Boulotte (Meilhac og Halévy)
11-10-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Hævnet (Hansen)
 Teater Casino
En Hemmelighed, som Alle véd (Wolff) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Hverdagsfolk (Holst)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
(Aften) Kameliadamen (Dumas) (premiere)
15-10-1903, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
16-10-1903, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis)
Charleys Tante (Thomas) (premiere)
17-10-1903, lørdag
 Teater Casino
Teaterbanditterne (Dupeuty og Bourget)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis)
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
18-10-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Hævnet (Hansen)
Glade Ungdom (Nielsen)
 Teater Østerbros Theater
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
(Aften) Livets Dal (Dreyer) (premiere)
20-10-1903, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Fulvia (Kaalund)
23-10-1903, fredag
 Teater Århus Teater
En Skandale (Benzon) (premiere)
24-10-1903, lørdag
 Teater Casino
Teaterbanditterne (Dupeuty og Bourget)
 Teater Dagmarteatret
I Telefon (Lorde)
 Teater Folketeatret
Livets Dal (Dreyer)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis)
Charleys Tante (Thomas)
25-10-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Hævnet (Hansen)
Glade Ungdom (Nielsen)
 Teater Østerbros Theater
30-10-1903, fredag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Sappho (Daudet og Belot)
31-10-1903, lørdag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Folketeatret
Livets Dal (Dreyer)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis)
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin (Horneman)

1903     november


01-11-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Han er gruelig gal (Bayard og Laya) (premiere)
Glade Ungdom (Nielsen)
 Teater Århus Teater
Gøngehøvdingen (Brosbøll) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
 Teater Det kongelige Teater
Figurantinden (Curel) (premiere)
Perkeo (Christensen) (Ballet)(premiere)
06-11-1903, fredag
 Teater Dagmarteatret
I Telefon (Lorde)
 Teater Sønderbro Teater
Til Sæters (Riis)
Charleys Tante (Thomas)
07-11-1903, lørdag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Man kan, hvad man vil (Ancelot og Comberousse)
Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg) (premiere)
 Teater Folketeatret
Livets Dal (Dreyer)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Stegekælderen (Faber) (premiere)
Charleys Tante (Thomas)
08-11-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
Glade Ungdom (Nielsen)
 Teater Østerbros Theater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Boulotte (Meilhac og Halévy)
(Eftermiddag) Værelser til Leje (Anonym)
09-11-1903, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Et Vinter-Eventyr (Shakespeare og Dingelstedt)
13-11-1903, fredag
 Teater Folketeatret
Overmagt (Brandes) (premiere)
 Teater Horsens (Albert Helsengreen-Turnéen)
Fangen paa Zenda (Hawkins) (premiere)
Odense Teaters Personale. Direktør: Albert Helsengreen
14-11-1903, lørdag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Monna Vanna (Maeterlinck)
 Teater Folketeatret
Overmagt (Brandes)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Horsens (Albert Helsengreen-Turnéen)
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
Folke- og Børne-Forestilling. Nedsatte Priser!
15-11-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Folkesnak (Christiansen)
Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
 Teater Østerbros Theater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
 Teater Horsens (Albert Helsengreen-Turnéen)
Fangen paa Zenda (Hawkins)
16-11-1903, mandag
 Teater Horsens (Albert Helsengreen-Turnéen)
Fangen paa Zenda (Hawkins)
18-11-1903, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Perkeo (Christensen) (Ballet)
20-11-1903, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Mignon (Thomas m.fl.) (Syngestykke)
21-11-1903, lørdag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Folketeatret
Overmagt (Brandes)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
22-11-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Folkesnak (Christiansen)
Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
 Teater Østerbros Theater
Et kjøbenhavnsk Hjem (Boeck) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Fangen paa Zenda (Hawkins)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Stegekælderen (Faber)
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Casino
(Aften) Grøns Fødselsdag (Andersen) (premiere)
(Aften) Abekatten (Heiberg) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
25-11-1903, onsdag
 Teater Folketeatret
Livets Dal (Dreyer)
26-11-1903, torsdag
 Teater Casino
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Abekatten (Heiberg)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Overmagt (Brandes)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
27-11-1903, fredag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Sovewaggonen (Bisson)
 Teater Århus Teater
En Forbryder (Lange) (premiere)
 Teater Folketeatret (Studentersamfundet)
Studenterkomedier
Intrigerne (Hostrup)
Kong Rosmer (Richardt)
28-11-1903, lørdag
 Teater Casino
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Abekatten (Heiberg)
 Teater Dagmarteatret
Man kan, hvad man vil (Ancelot og Comberousse)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
 Teater Folketeatret (Studentersamfundet)
Studenterkomedier
Intrigerne (Hostrup)
29-11-1903, søndag  Helligdag Advent
 Teater Arbejdernes Teater
En Skibbruden (Andersen) (premiere)
 Teater Folketeatret
Under Snefog (Hostrup) (premiere)
 Teater Østerbros Theater

1903     december


03-12-1903, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Loute (Weber) (premiere)
 Teater Århus Teater
Mascarade (Holberg) (premiere)
04-12-1903, fredag
 Teater Casino
 Note Note: [Annonce i Politiken 4-12-1903:] Da forskellige Blade atter har indeholdt - urigtige og usandfærdige Meddelelser - angaaende mine private Forhold som Direktør og Casino og Dagmarteatret. Meddelelser, der søger at bibringe Publikum det Indtryk, at jeg skulde have gjort Skridt til at afhænde Casino, erklærer jeg herved, at alle disse Udtalelser mangler enhver Gnist af Sandhed.
Martinius Nielsen
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Abekatten (Heiberg)
 Teater Dagmarteatret
Loute (Weber)
 Teater Folketeatret
Under Snefog (Hostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Ude og Hjemme (Bayard og Wailly) (premiere)
Den glade Varieté (Nielsen) (premiere)
05-12-1903, lørdag
 Teater Casino
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Abekatten (Heiberg)
 Teater Dagmarteatret
Monna Vanna (Maeterlinck)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Ude og Hjemme (Bayard og Wailly)
 Teater Folketeatret (Studentersamfundet)
Studenterkomedier
Desværre (Topsøe)
Sozodont (Møller og Faber)
[Uddrag af Karnevalsballetter] (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
06-12-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
En Skibbrudden (Andersen)
 Teater Århus Teater
En Fløjtesolo (Bilhaud) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
I Sommerferien (Malling)
09-12-1903, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
10-12-1903, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Salome (Wilde) (premiere)
11-12-1903, fredag
 Teater Folketeatret (Studentersamfundet)
Studenterkomedier
12-12-1903, lørdag
 Teater Casino
Fangen paa Zenda (Hawkins)
 Teater Dagmarteatret
Loute (Weber)
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Ude og Hjemme (Bayard og Wailly)
 Teater Folketeatret (Studentersamfundet)
Studenterkomedier. Tredje Forestilling
Médora (Lembcke og Møller)
En Søndag paa Alperne (Møller og Faber)
13-12-1903, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
En Skibbrudden (Andersen)
 Teater Østerbros Theater
Ivar Ivarson (Anonym) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Vodrofflund
(Eftermiddag) [Børneforestilling]
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Loute (Weber)
 Teater Vodrofflund
(Aften) [Offentlig Teaterforestilling]
15-12-1903, tirsdag
 Teater Folketeatret (Studentersamfundet)
Studenterkomedier
16-12-1903, onsdag
 Teater Casino
17-12-1903, torsdag
 Teater Randers (Albert Helsengreen-Turnéen)
Monna Vanna (Maeterlinck) (premiere)
18-12-1903, fredag
 Teater Dagmarteatret
Monna Vanna (Maeterlinck)
 Teater Det kongelige Teater
Hans Heiling (Marschner og Devrient) (Syngestykke)
19-12-1903, lørdag
 Teater Casino
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Abekatten (Heiberg)
 Teater Dagmarteatret
Tjenestefolk (Benedix) (premiere)
Alferne (Heiberg) (premiere)
 Teater Folketeatret
Under Snefog (Hostrup)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Ude og Hjemme (Bayard og Wailly)
20-12-1903, søndag
 Teater Dagmarteatret
Sovevagonen (Bisson)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Østerbros Theater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
21-12-1903, mandag
 Teater Folketeatret
Under Snefog (Hostrup)
25-12-1903, fredag  Helligdag Juledag
26-12-1903, lørdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Nørrebros Teater
Familiens Skræk (Nielsen)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 Teater Århus Teater
Nøddebo Præstegaard (Scharling) (premiere)
 Teater Arbejdernes Teater
(Eftermiddag) Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Grøns Fødselsdag (Andersen)
(Eftermiddag) Abekatten (Heiberg)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Stegekælderen (Faber)
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Arbejdernes Teater
(Aften) En Skibbruden (Andersen)
 Teater Casino
(Aften) To Byer (Will m.fl.) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Tjenestefolk (Benedix)
(Aften) Alferne (Heiberg)
 Teater Folketeatret
(Aften) Nihilister (Olden og Savage)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Ude og Hjemme (Bayard og Wailly)
(Aften) Den glade Varieté (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Ukendt gruppe)
Baldevins Bryllup (Krag) (premiere)
Den norske Tournée
27-12-1903, søndag
 Teater Østerbros Theater
Ivar Ivarson (Anonym)
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Ukendt gruppe)
Geografi og Kærlighed (Bjørnson) (premiere)
Den norske Tournée
28-12-1903, mandag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Ukendt gruppe)
Den norske Tournée
30-12-1903, onsdag
 Teater Casino
To Byer (Will m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Perle (Leuven og Pitaud)
Sommerrevyen 1903 (Henriques og Melbye)
 

Forrige år - Næste år