Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1949

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1949


1949     januar


01-01-1949, lørdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Riddersalen
 Teater Aalborg Teater
Tre mand i sneen (Neuner) (premiere)
09-01-1949, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Syngestykke)
15-01-1949, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Den kyske Levemand (Arnold og Bach)
16-01-1949, søndag
 Teater Odense Teater
Bedst husker jeg Mor (Druten) (premiere)
21-01-1949, fredag
 Teater Hadsten (Ove Jarnes Tourné)
Frihed (Thranæs) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Enken i Spejlet (Abell) (Ballet)
23-01-1949, søndag
 Teater Folketeatret
Kærlighed (Munk)
27-01-1949, torsdag
 Teater Folketeatret
Af Kærlighed eller for Penge (Herbert) (premiere)
28-01-1949, fredag
 Teater Riddersalen
Tre Søstre (Tjekhov)
30-01-1949, søndag
 Teater Folketeatret
Kongelig Naade (Larsen)
31-01-1949, mandag
 Teater Aalborg Teater
Sparekassen (Hertz)

1949     februar


01-02-1949, tirsdag
 Teater Det ny Teater
De tre enaktere opført under fællestitlen: Han, hun og hende
Den evige Krig (Fischer) (premiere)
Marie (Sønderby) (premiere)
Gravkaffe (Soya) (premiere)
02-02-1949, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vaaren (Lander) (Ballet)
04-02-1949, fredag
 Teater Aalborg Teater
Nu er det morgen (Schlüter) (premiere)
06-02-1949, søndag
 Teater Folketeatret
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger) (premiere)
07-02-1949, mandag
 Teater Det kongelige Teater
08-02-1949, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
11-02-1949, fredag
 Teater Odense Teater
Maskerade (Holberg) (premiere)
12-02-1949, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Miss Plinckby's Kabale (Abell) (premiere)
13-02-1949, søndag
 Teater Århus Teater
Den rene Galskab (Kehler) (premiere)
15-02-1949, tirsdag
 Teater Odense Teater
Den røde Begonie (Bolstad) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Freden (Beck) (premiere)
Selskabsrejsen (Fischer) (premiere)
18-02-1949, fredag
 Teater Århus Teater
20-02-1949, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Don Pasquale (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
22-02-1949, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
- og Nat skal ikke være (Sherwood) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
27-02-1949, søndag  Helligdag Fastelavn

1949     marts


02-03-1949, onsdag
 Teater Odense Teater
Paaske (Strindberg)
04-03-1949, fredag
 Teater Aalborg Teater
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
05-03-1949, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Morgen - Middag - Aften (Lander) (Ballet)(premiere)
Rhapsodi (Lander) (Ballet)(premiere)
Valse triste (Lander) (Ballet)(premiere)
Harald Landers 25-års jubilæum
06-03-1949, søndag
 Teater Folketeatret
Kærlighed og Lykketræf (Marivaux og Jünger)
08-03-1949, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Liggende gæster (Coward) (premiere)
18-03-1949, fredag
 Teater A.B.C.-Teatret
Direktion: Stig Lommer
A.B.C.-revyen (Guldbrandsen m.fl.) (premiere)
 Teater Dansk Skolescene
Maskerade (Holberg)
19-03-1949, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Mors Dollargrin (Aatoft) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Così fan tutte (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
22-03-1949, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Freden (Beck)
23-03-1949, onsdag
 Teater Århus Teater
De urene Hænder (premiere)
26-03-1949, lørdag
 Teater Allé Scenen
28-03-1949, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Fest-Polonaise (Lander) (Ballet)
31-03-1949, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Oklahoma! (II og Rodgers) (premiere)

1949     april


01-04-1949, fredag
 Teater Odense Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
02-04-1949, lørdag
 Teater Folketeatret
Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
03-04-1949, søndag
 Teater Aalborg Teater
Fransk uden tårer (Rattigan) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den solgte Brud (Smetana og Sabina) (Syngestykke)
07-04-1949, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Urene Hænder (Sartre) (premiere)
10-04-1949, søndag  Helligdag Palme Søndag
13-04-1949, onsdag
 Teater Odense Teater
Kærlighed (Munk) (premiere)
14-04-1949, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Røde Kro Teater
Min lille Model (Aatoft)
15-04-1949, fredag  Helligdag Langfredag
17-04-1949, søndag  Helligdag Paaskedag
18-04-1949, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Folketeatret
 Teater Århus Teater
Unge Mennesker (Rindom) (premiere)
21-04-1949, torsdag
 Teater Århus Teater
Magi (Chesterton) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
24-04-1949, søndag
 Teater Allé Scenen
Stævnemødet i Senlis (Anouilh) (premiere)
26-04-1949, tirsdag
 Teater Aalborg Teater
Tre finder en kro (Drinkwater)
 Teater Det kongelige Teater
Hyldest til Olaf Poulsen (Andersen) (premiere)
Ved 100-årsdagen for Olaf Poulsens fødsel
28-04-1949, torsdag
 Teater Århus Teater
Unge Mennesker (Rindom)
Til fordel for Sønderjydsk Forenings Skolearbejde
 Teater Horsens (Århus Teater)
Magi (Chesterton)
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
29-04-1949, fredag
 Teater Dagmarteatret
Dagmar-Revyen 1949 (Henningsen m.fl.) (premiere)
 Teater Radio
I Gabestokken (Freuchen) (premiere)
30-04-1949, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)

1949     maj


07-05-1949, lørdag
 Teater Odense Teater
Tre finder en Kro (Drinkwater)
13-05-1949, fredag  Helligdag Bededag
14-05-1949, lørdag
 Teater Udenlandsk teater (Dansk Skolescene)
15-05-1949, søndag
 Teater Udenlandsk teater (Dansk Skolescene)
17-05-1949, tirsdag
 Teater Radio
Livet er skønt (Fischer) (premiere)
21-05-1949, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Bag Kulisserne (Schultz) (Syngestykke)(premiere)
22-05-1949, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Paladsrevolution (Clausen)
25-05-1949, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kirke og Orgel (Hye-Knudsen og Lynge) (Syngestykke)
Ely Hjalmars afskedsforestilling
26-05-1949, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
28-05-1949, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Rhapsodi (Lander) (Ballet)
Valse triste (Lander) (Ballet)
29-05-1949, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Selskabsrejsen (Fischer)
31-05-1949, tirsdag
 Teater Folketeatret
Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)

1949     juni


02-06-1949, torsdag
 Teater Allé Scenen
Den lille Hytte (Roussin) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Nøddeknækkeren [gæstespil]
Svanesøen [gæstespil] (Begicev og Gelcer)
04-06-1949, lørdag
 Teater A.B.C.-Teatret
Fiffer-revyen 1949 (Michaëlis og Pheiffer) (premiere)
05-06-1949, søndag  Helligdag Pintsedag
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade [1. akt] (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Salut for August Bournonville (Bournonville) (Ballet)(premiere)
Galla-forestilling i anledning af Grundlovens 100-årsdag
06-06-1949, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
10-06-1949, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Miranda (Blackmore) (premiere)
12-06-1949, søndag  Helligdag Trinitatis
13-06-1949, mandag
 Teater Riddersalen
Adam, Eva og piloten (Guldbrandsen) (premiere)
17-06-1949, fredag
 Teater Kronborg
Hamlet [på engelsk] (Shakespeare og Tjajkovskij)
19-06-1949, søndag
 Teater A.B.C.-Teatret
Fiffer-revyen 1949 (Michaëlis og Pheiffer)
 Teater Allé Scenen
Den lille Hytte (Roussin)
 Teater Frederiksberg Teater
Miranda (Blackmore)
 Teater Nørrebros Teater
Oklahoma! (II og Rodgers)
 Teater Riddersalen
Adam, Eva og piloten (Guldbrandsen)
 Teater Nygade Teatret
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
(Aften) Charleys Tante (Thomas)
20-06-1949, mandag
 Teater Bellahøj Friluftsteater
Fuglekræmmeren (West og Held) (premiere)
27-06-1949, mandag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Der var engang - (Drachmann)
29-06-1949, onsdag
 Teater Hornbæk
Uha
Vi mødes hisset (Crawshay-Williams) (premiere)
Gloende Kul (Witney) (premiere)
Bryllupsnat med Pistolskydning (Witney) (premiere)
Død af en Kvinde (Crawshay-Williams og Anonym) (premiere)
Et Lig gør Testamente (Crawshay-Williams) (premiere)

1949     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Tivolis Glassal
Festfyrværkeri (premiere)

1949     juli


02-07-1949, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1949 (Jarne og Bräuninger) (premiere)
13-07-1949, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
27-07-1949, onsdag
 Teater Århus Teater (Den jyske Opera)
Regimentets datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
30-07-1949, lørdag
 Teater Det kongelige Teater

1949     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
Bag Kulisserne (Schultz) (Syngestykke)
Barselstuen (Holberg)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Bolero (Lander) (Ballet)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Den Stundesløse (Holberg)
Den kongelige Gæst (Børresen og Leopold) (Syngestykke)
Den solgte Brud (Smetana og Sabina) (Syngestykke)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Enken i Spejlet (Abell) (Ballet)
Etude (Lander) (Ballet)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Giselle (Georges m.fl.) (Ballet)
Indenfor Murene (Nathansen)
Konservatoriet, danseskolen (Bournonville) (Ballet)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Morgen - Middag - Aften (Lander) (Ballet)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Ordet (Munk)
Petrusjka (Benua) (Ballet)
Qarrtsiluni (Riisager og Lander) (Ballet)
Salut for August Bournonville (Bournonville) (Ballet)
Slaraffenland (Riisager og Abell) (Ballet)
Swedenhielms (Bergman)
Tartuffe (Molière)
Tolv med Posten (Riisager) (Ballet)
Troldmandens Lærling (Lander) (Ballet)
Urene Hænder (Sartre)
Vildanden (Ibsen)

1949     august


02-08-1949, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Uha [Grand Guignol-komedier, gæstespil af Honbæk Teater]
05-08-1949, fredag
 Teater Radio
Skæbner i Sølvpapir (Freuchen) (premiere)
06-08-1949, lørdag
 Teater Radio
Øllebrød (Frische) (premiere)
12-08-1949, fredag
 Teater Det ny Teater
23-08-1949, tirsdag
 Teater Aalborg Teater
Parasitterne (Soya) (premiere)
24-08-1949, onsdag
 Teater Odense Teater
Tre finder en Kro (Drinkwater)
25-08-1949, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Oklahoma! (II og Rodgers)
26-08-1949, fredag
 Teater Riddersalen
Yerma (Lorca) (premiere)
28-08-1949, søndag
 Teater Det kongelige Teater
I Goethes Hus (Clausen og Methling) (premiere)
Mindeaften i anledning af 200-årsdagen for Goethes fødsel
30-08-1949, tirsdag
 Teater Folketeatret
Harvey (Chase) (premiere)
31-08-1949, onsdag
 Teater Odense Teater
Mona Lisa Smilet (Huxley) (premiere)

1949     september


01-09-1949, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Århus Teater
Liggende gæster (Coward) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Omstigning til Paradis (Williams) (premiere)
02-09-1949, fredag
 Teater Det kongelige Teater
11-09-1949, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Rigoletto (Verdi og Piave) (Syngestykke)
12-09-1949, mandag
 Teater Det kongelige Teater
The rape of Lucretia [gæstespil af The English Opera Group]
13-09-1949, tirsdag
 Teater Aalborg Teater
Madame (Coward) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater (Ny Scene, Stærekassen)
Albert Herring [gæstespil af The English Opera Group]
14-09-1949, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
The rape of Lucretia [gæstespil af The English Opera Group]
15-09-1949, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Albert Herring [gæstespil af The English Opera Group]
16-09-1949, fredag
 Teater Det ny Teater
Frit Valg (Soya) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
The rape of Lucretia [gæstespil af The English Opera Group]
17-09-1949, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge) (premiere)
18-09-1949, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nielsen (Balling) (premiere)
20-09-1949, tirsdag
 Teater Allé Scenen
Mambas Daughters [Gæstespil af Howard Players] (Heyward og Heyward) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bag Kulisserne (Schultz) (Syngestykke)
21-09-1949, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
22-09-1949, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Før og Nu (Lander) (Ballet)(premiere)
Spanske Danse (Lander) (Ballet)(premiere)
25-09-1949, søndag
 Teater Århus Teater
Ny Tid (Lemkow) (premiere)
Rettens Pleje (Lemkow) (premiere)
28-09-1949, onsdag
 Teater Odense Teater
Elverhøj (Heiberg)

1949     oktober


01-10-1949, lørdag
 Teater Riddersalen
Mordet i mørket (Odets) (premiere)
02-10-1949, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Ordet (Munk)
04-10-1949, tirsdag
 Teater Radio
Mahatma (Jensen) (premiere)
08-10-1949, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Urene Hænder (Sartre)
10-10-1949, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Leocadia (Anouilh) (premiere)
Bodil Ipsens 40-års jubilæum
11-10-1949, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Dobbeltspil (Rattigan) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
12-10-1949, onsdag
 Teater Dansk Skolescene
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
14-10-1949, fredag
 Teater Det ny Teater
Af Hjertens Lyst (Gierow) (premiere)
 Teater Aalborg Teater
En kvinde er overflødig (Sønderby) (premiere)
15-10-1949, lørdag
 Teater Århus Teater
Genboerne (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
75-årsdagen for den nuværende teaterbygning (Gl. Scene)
18-10-1949, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
22-10-1949, lørdag
 Teater Odense Teater
Liggende gæster (Coward) (premiere)
24-10-1949, mandag
 Teater Det kongelige Teater
A midsummer night's dream [gæstespil af The Young Vic Company] (Shakespeare)
25-10-1949, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
A midsummer night's dream [gæstespil af The Young Vic Company] (Shakespeare)
26-10-1949, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
A midsummer night's dream [gæstespil af The Young Vic Company] (Shakespeare)
Salut for August Bournonville (Bournonville) (Ballet)
27-10-1949, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) A midsummer night's dream [gæstespil af The Young Vic Company] (Shakespeare)
(Aften) A midsummer night's dream [gæstespil af The Young Vic Company] (Shakespeare)
28-10-1949, fredag
 Teater Det kongelige Teater
A midsummer night's dream [gæstespil af The Young Vic Company] (Shakespeare)
29-10-1949, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
A midsummer night's dream [gæstespil af The Young Vic Company] (Shakespeare)
30-10-1949, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nielsen (Balling)
 Teater Aalborg Teater
Dunungen (Lagerlöf)

1949     november


03-11-1949, torsdag
 Teater A.B.C.-Teatret
Festfyrværkeri (Anonym)
05-11-1949, lørdag
 Teater Allé Scenen
Hendes ukendte mand (Gauguin) (premiere)
06-11-1949, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
 Teater Odense Teater
Kærlighed (Munk)
 Teater Det kongelige Teater
Biskop Jon Arason (Sveinbjörnsson) (premiere)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
07-11-1949, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Spanske Danse (Lander) (Ballet)
09-11-1949, onsdag
 Teater A.B.C.-Teatret
Den er helgarderet (Anonym) (premiere)
11-11-1949, fredag
 Teater Radio
I de gamles Vold (Jensen) (premiere)
 Teater Riddersalen
Flyvende sommer (Williams) (premiere)
14-11-1949, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Før og Nu (Lander) (Ballet)
Spanske Danse (Lander) (Ballet)
19-11-1949, lørdag
 Teater Allé Scenen
Snedronningen (Makwarth)
20-11-1949, søndag
 Teater Odense Teater
Nielsen (Balling) (premiere)
24-11-1949, torsdag
 Teater Horsens (Århus Teater)
Ny Tid (Lemkow)
25-11-1949, fredag
 Teater Herning (Århus Teater)
Ny Tid (Lemkow)
26-11-1949, lørdag
 Teater Den jyske Opera
Solbadet (Schultz) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Auroras Bryllup (Petipa) (Ballet)(premiere)
27-11-1949, søndag
 Teater Det lille t [Århus Teater]
Misforstaaelsen (Camus) (premiere)
29-11-1949, tirsdag
 Teater Folketeatret
Harvey (Chase)
 Teater Aalborg Teater
Nielsen (Balling) (premiere)
30-11-1949, onsdag
 Teater Folketeatret
Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)

1949     december


03-12-1949, lørdag
 Teater A.B.C.-Teatret
 Teater Frederiksberg Teater
Dobbeltspil (Rattigan)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nygade Teatret
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Nørrebros Teater
Oklahoma! (II og Rodgers)
 Teater Odense Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
 Teater Riddersalen
Flyvende sommer (Williams)
 Teater Røde Kro Teater
Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
 Teater Allé Scenen
(Eftermiddag) Snedronningen (Makwarth)
(Aften) Hendes ukendte mand (Gauguin)
04-12-1949, søndag  Helligdag Advent
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) - og Nat skal ikke være (Sherwood)
07-12-1949, onsdag
 Teater Århus Teater
09-12-1949, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal) (premiere)
12-12-1949, mandag
 Teater Dansk Skolescene
Fejltagelserne (Goldsmith)
15-12-1949, torsdag
 Teater Aalborg Teater
Sne (Bauditz) (premiere)
16-12-1949, fredag
 Teater Odense Teater
20-12-1949, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Biskop Jon Arason (Sveinbjörnsson)
23-12-1949, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Show Boat (II) (premiere)
25-12-1949, søndag  Helligdag Juledag
26-12-1949, mandag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Folketeatret
Ægteskabsbrud (Sutherland) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Jeg skal hilse fra Stalin (Kjærulf) (premiere)
 Teater Århus Teater
Den lille Rødhætte (Breidahl m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
30-12-1949, fredag
 Teater Det ny Teater
Blot til lyst (Molnár og Wodehouse) (premiere)
 

Forrige år - Næste år