Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1950

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1950


1950     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Nyborg
Majgreven (Korch) (premiere)

1950     januar


01-01-1950, søndag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Aalborg Teater
Bryllup i stilhed (McCracken)
 Teater Århus Teater
Oklahoma (II og Rodgers) (premiere)
05-01-1950, torsdag
 Teater Odense Teater
Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.)
07-01-1950, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Susanne (Riisager og Lorentzen) (Syngestykke)(premiere)
11-01-1950, onsdag
 Teater Folketeatret
13-01-1950, fredag
 Teater A.B.C.-Teatret
Forargelsens vershus (Müller og Müller) (premiere)
15-01-1950, søndag
 Teater Allé Scenen
Den lykkelige mand (Neveux) (premiere)
 Teater Odense Teater
Syndebukken (Fischer) (premiere)
 Teater Århus Teater
Gulddaasen (Olufsen)
For skolescenen
20-01-1950, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Sanct Hansaften-Spil (Oehlenschläger)
Svanesøen (Begicev og Gelcer) (Ballet)
100-årsdagen for Adam Oehlenschlägers død
21-01-1950, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Flammedanserinden (Arnold og Bach)
 Teater Det lille t [Århus Teater]
Antigone [Oplæst af Inge Hvid-Møller] (Anouilh)
25-01-1950, onsdag
 Teater Folketeatret
Ægteskabsbrud (Sutherland)
26-01-1950, torsdag
 Teater Folketeatret
Arvingen (Goetz og Goetz) (premiere)
29-01-1950, søndag
 Teater Aalborg Teater
Kærlighed ved andet blik (Malleson) (premiere)
31-01-1950, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Olivia (Rattigan) (premiere)

1950     februar


03-02-1950, fredag
 Teater Det lille t [Århus Teater]
Antigone [Oplæst af Inge Hvid-Møller] (Anouilh)
15-02-1950, onsdag
 Teater Odense Teater
Aften paa Slottet (Welblund) (premiere)
17-02-1950, fredag
 Teater Aalborg Teater
Indenfor murene (Nathansen) (premiere)
19-02-1950, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Det kongelige Teater
Svanesøen (Begicev og Gelcer) (Ballet)
Troldmandens Lærling (Lander) (Ballet)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Margot Landers afskedsforestillinger
21-02-1950, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Forandring fryder (Jeans) (premiere)
22-02-1950, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Margot Landers afskedsforestillinger
26-02-1950, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Giselle (Georges m.fl.) (Ballet)
Napoli [3. Akt] (Bournonville) (Ballet)
Margot Landers afskedsforestillinger
28-02-1950, tirsdag
 Teater Odense Teater
Angsten og Magten (Hochwälder) (premiere)

1950     marts


01-03-1950, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dagen i Morgen (Methling) (premiere)
04-03-1950, lørdag
 Teater Radio
Teaterdirektøren (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
05-03-1950, søndag
 Teater Det kongelige Teater
07-03-1950, tirsdag
 Teater Århus Teater
Kærlighed (Munk) (premiere)
10-03-1950, fredag
 Teater Dansk Skolescene
 Teater Odense Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)(premiere)
12-03-1950, søndag
 Teater Folketeatret
Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Leocadia (Anouilh)
15-03-1950, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
En Sælgers Død (Miller) (premiere)
17-03-1950, fredag
 Teater Allé Scenen
Det bli'r mellem os (Borge) (premiere)
 Teater Folketeatret
Jane (Behrman og Maugham) (premiere)
 Teater Radio
Krigen mod salmandrene (Capek) (premiere)
18-03-1950, lørdag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Aalborg Teater
Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach) (premiere)
21-03-1950, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Annie Get Your Gun (Fields og Fields) (premiere)
23-03-1950, torsdag
 Teater Odense Teater
Forandring fryder (Jeans) (premiere)
26-03-1950, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Vildanden (Ibsen)
27-03-1950, mandag
 Teater Odense Teater
Urene Hænder (Sartre) (premiere)
 Teater Udenlandsk teater (Århus Teater)
i Slesvig By
28-03-1950, tirsdag
 Teater Udenlandsk teater (Århus Teater)
i Rendsborg
29-03-1950, onsdag
 Teater Udenlandsk teater (Århus Teater)
i Flensborg
30-03-1950, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Concerto (Theilade) (Ballet)(premiere)
Foran Spejlet (Vinding) (premiere)
Metaphor (Bentzon og Nordgreen) (Ballet)(premiere)
 Teater Udenlandsk teater (Århus Teater)
i Husum
31-03-1950, fredag
 Teater Radio
Marie (Sønderby) (premiere)

1950     april


02-04-1950, søndag  Helligdag Palme Søndag
06-04-1950, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
07-04-1950, fredag  Helligdag Langfredag
09-04-1950, søndag  Helligdag Paaskedag
10-04-1950, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Røde Kro Teater
Manden fra Gaden (Veber og Gerbidon) (premiere)
 Teater Århus Teater
16-04-1950, søndag
 Teater Odense Teater
Oklahoma (II og Rodgers) (premiere)
18-04-1950, tirsdag
 Teater Allé Scenen
Kærlighed ved andet blik (Malleson) (premiere)
21-04-1950, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Albert Luthers 40-års jubilæum
28-04-1950, fredag
 Teater Det ny Teater
Femte Kolonne (Hemingway) (premiere)
30-04-1950, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Aprilsnarrene (Heiberg)
 Teater Århus Teater
Nielsen (Balling) (premiere)

1950     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Studenterscenen
Kongelig dårskab (Bjerke) (premiere)

1950     maj


01-05-1950, mandag
 Teater Aalborg Teater
Comtesse Cathleen (Yeats) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Susanne (Riisager og Lorentzen) (Syngestykke)
05-05-1950, fredag  Helligdag Bededag
10-05-1950, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faderen (Strindberg) (premiere)
12-05-1950, fredag
 Teater Nygade Teatret
Den fuldkomne Kvinde (Geoffrey og Mitchell) (premiere)
14-05-1950, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
15-05-1950, mandag
 Teater Folketeatret
Jane (Behrman og Maugham)
 Teater Aalborg Teater (Århus Teater)
16-05-1950, tirsdag
 Teater Folketeatret
Jenny kyssede mig (Drake) (premiere)
18-05-1950, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
19-05-1950, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Jeppe paa Bjerget [scener af 2. akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Henrik Malbergs afskedsforestilling
21-05-1950, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Dagen i Morgen (Methling)
25-05-1950, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faderen (Strindberg)
26-05-1950, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Symphonie classique (Bartholin) (Ballet)(premiere)
28-05-1950, søndag  Helligdag Pintsedag
29-05-1950, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)
30-05-1950, tirsdag
 Teater Radio
Anna Sophie Hedvig (Abell) (premiere)

1950     juni


01-06-1950, torsdag
 Teater Cirkusrevyen
Cirkus-revyen (Anonym) (premiere)
04-06-1950, søndag  Helligdag Trinitatis
10-06-1950, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Concerto (Theilade) (Ballet)
15-06-1950, torsdag
 Teater Folketeatret
17-06-1950, lørdag
 Teater Kronborg
Hamlet [på engelsk] (Shakespeare og Tjajkovskij)
21-06-1950, onsdag
 Teater Allé Scenen
Adèles dyder (Barillet og Grédy) (premiere)

1950     juli


08-07-1950, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
13-07-1950, torsdag
 Teater Riddersalen
14-07-1950, fredag
 Teater A.B.C.-Teatret
Forargelsens sommerhus (Müller og Müller) (premiere)
15-07-1950, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1950 (Arnold og Jarne) (premiere)
19-07-1950, onsdag
 Teater Det kongelige Teater

1950     august


11-08-1950, fredag
 Teater Forum (TV)
 Note Note: Udsendt som fjernsyn på Radio og Fjernsyn udstillingen i Forum kl 19.00 og 20.15, åbningsdagen
Et spil (Maurey) (premiere)
13-08-1950, søndag
 Teater Forum (TV)
Marionet-opera (premiere)
14-08-1950, mandag
 Teater TV
 Note Note: Udsendt som fjernsyn på Radio og Fjernsyn udstillingen i Forum kl 19.00 og 20.25
Video (Ralov) (premiere)
15-08-1950, tirsdag
 Teater Forum (TV)
 Note Note: Udsendt som fjernsyn på Radio og Fjernsyn udstillingen i Forum kl 20.55 og 21.30
Jeppe på bjerget [Scener af 1. akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
16-08-1950, onsdag
 Teater Allé Scenen
 Teater Forum (TV)
 Note Note: Udsendt som fjernsyn på Radio og Fjernsyn udstillingen i Forum kl 19.50 og 20.20
Solbadet [Uddag] (Schultz) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
17-08-1950, torsdag
 Teater Forum (TV)
 Note Note: Udsendt som fjernsyn på Radio og Fjernsyn udstillingen i Forum kl 19.00 og 20.15
Den evige Krig (Fischer) (premiere)
18-08-1950, fredag
 Teater A.B.C.-Teatret
Cirkus-revyen (Anonym)
 Teater Radio
Mordet paa nr. 13 (Porto) (premiere)
 Teater TV
 Note Note: Udsendt som fjernsyn på Radio og Fjernsyn udstillingen i Forum kl 19.00 og 20.25
Video (Ralov)
19-08-1950, lørdag
 Teater Forum (TV)
 Note Note: Udsendt som fjernsyn på Radio og Fjernsyn udstillingen i Forum kl 18.35, 19.10 og 19.45
Jeppe på bjerget [Scener af 1. akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
20-08-1950, søndag
 Teater Forum (TV)
 Note Note: Udsendt som fjernsyn på Radio og Fjernsyn udstillingen i Forum kl 20.20, 20.55 og 21.30
Standard-operette nr. 47. Parodi-potpourri af Johs. Mulvad og Ole Walbom
22-08-1950, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Min søn Peter (Byrdal) (premiere)
25-08-1950, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Annie Get Your Gun (Fields og Fields)
26-08-1950, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Flyvende sommer (Williams)
29-08-1950, tirsdag
 Teater Folketeatret
Dans under stjernerne (Anouilh) (premiere)

1950     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
Auroras Bryllup (Petipa) (Ballet)
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
Barselstuen (Holberg)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Bolero (Lander) (Ballet)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Così fan tutte (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Enken i Spejlet (Abell) (Ballet)
Etude (Lander) (Ballet)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Foran Spejlet (Vinding)
Giselle (Georges m.fl.) (Ballet)
Indenfor Murene (Nathansen)
Konservatoriet, danseskolen (Bournonville) (Ballet)
La Valse (Lander) (Ballet)
Metaphor (Bentzon og Nordgreen) (Ballet)
Morgen - Middag - Aften (Lander) (Ballet)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Petrusjka (Benua) (Ballet)
Porgy og Bess (Gershwin m.fl.) (Syngestykke)
Qarrtsiluni (Riisager og Lander) (Ballet)
Rigoletto (Verdi og Piave) (Syngestykke)
Sanct Hansaften-Spil (Oehlenschläger)
Swedenhielms (Bergman)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
Symphonie classique (Bartholin) (Ballet)
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)

1950     september


01-09-1950, fredag
 Teater Århus Teater
Flyvende sommer (Williams) (premiere)
02-09-1950, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighedens Narre (Fischer) (premiere)
03-09-1950, søndag
 Teater Odense Teater
Du kan ikke tage det med dig (Kaufman og Hart)
 Teater Det kongelige Teater
Den Gerrige (Molière)
06-09-1950, onsdag
 Teater Aalborg Teater
10-09-1950, søndag
 Teater Folketeatret
Arvingen (Goetz og Goetz)
12-09-1950, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Troldmandens Lærling (Lander) (Ballet)
14-09-1950, torsdag
 Teater Riddersalen
Faldne engle (Coward) (premiere)
15-09-1950, fredag
 Teater Århus Teater
Jubilæumsforestilling
Sanct Hans Aftenspil (Oehlenschläger) (premiere)
16-09-1950, lørdag
 Teater Århus Teater
Jubilæumsforestilling
17-09-1950, søndag
 Teater Århus Teater
Jubilæumsforestilling
Maskerade (Holberg)
18-09-1950, mandag
 Teater Århus Teater
Jubilæumsforestilling
Jean de France (Holberg)
19-09-1950, tirsdag
 Teater Århus Teater
Jubilæumsforestilling
 Teater Det kongelige Teater
Ardèle (Anouilh) (premiere)
20-09-1950, onsdag
 Teater Århus Teater
Jubilæumsforestilling
 Teater Det kongelige Teater
Rosaura (Jeppesen) (Syngestykke)(premiere)
21-09-1950, torsdag
 Teater Århus Teater
Jubilæumsforestilling
Erasmus Montanus (Holberg)
22-09-1950, fredag
 Teater Odense Teater
Fabian aabner Portene (Chorell) (premiere)
27-09-1950, onsdag
 Teater Dansk Skolescene
29-09-1950, fredag
 Teater Aalborg Teater
Ambrosius (Molbech)

1950     oktober


03-10-1950, tirsdag
 Teater Røde Kro Teater
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
05-10-1950, torsdag
 Teater Odense Teater
Sparekassen (Hertz)
08-10-1950, søndag
 Teater Det kongelige Teater
10-10-1950, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Rosmersholm (Ibsen)
11-10-1950, onsdag
 Teater Dansk Skolescene
Sparekassen (Hertz)
15-10-1950, søndag
 Teater Folketeatret
Arvingen (Goetz og Goetz)
21-10-1950, lørdag
 Teater Odense Teater
En sælgers død (Miller) (premiere)
 Teater Århus Teater
Kærlighedens Narre (Fischer) (premiere)
25-10-1950, onsdag
 Teater Aalborg Teater
Gengangere (Ibsen)
26-10-1950, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nøddeknækkeren (Petipa) (Ballet)(premiere)

1950     november


07-11-1950, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Insektliv (Capek og Capek) (premiere)
12-11-1950, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
 Teater Århus Teater
Hjemme Klokken syv (Sherriff) (premiere)
15-11-1950, onsdag
 Teater Aalborg Teater
Teater (Bolton) (premiere)
18-11-1950, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
La Vida breve (Falla og Shaw) (Syngestykke)(premiere)
20-11-1950, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Sanct Hansaften-Spil (Oehlenschläger)
25-11-1950, lørdag
 Teater Odense Teater
Scaramouche (Knudsen) (Ballet)
Korsikaneren (Shaw)
 Teater Århus Teater (Den jyske Opera)
Høst (Schultz og Falk-Rønne) (Syngestykke)(premiere)
29-11-1950, onsdag
 Teater A.B.C.-Teatret
Et Juleæventyr (Lund) (premiere)

1950     december


01-12-1950, fredag
 Teater A.B.C.-Teatret
 Teater Allé Scenen
Forargelsens nissehus (Müller og Müller)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Insektliv (Capek og Capek)
 Teater Nygade Teatret
Den fuldkomne Kvinde (Geoffrey og Mitchell)
 Teater Nørrebros Teater
Annie Get Your Gun (Fields og Fields)
 Teater Riddersalen
Faldne engle (Coward)
 Teater Røde Kro Teater
 Note Note: Ifølge Røde Kro Teaters annonce i Politiken 1-12-1950, var dette opførelse nr. 2060 !?
Rasmines Bryllup (Frische og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Forspil - Recitation - Sang m.m.
Der var engang - [3 billeder] (Drachmann) (ufuldstændig opførelse)
Epilog (Pedersen) (premiere)
Mindeaften i anledning af 100-årsdagen for P.E. Lange-Müllers fødsel
03-12-1950, søndag  Helligdag Advent
 Teater Odense Teater
Paula Illemann Feders 40-års skuespillerjubilæum
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegård (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegård (Scharling)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
 Teater Det kongelige Teater
08-12-1950, fredag
 Teater Dansk Skolescene
Seks kammerater (Patrick)
 Teater Det kongelige Teater
Romeo og Julie (Tjajkovskij) (Ballet)(premiere)
09-12-1950, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Jul i den gamle Amagergaard (Petersen) (premiere)
 Teater Aalborg Teater
10-12-1950, søndag
 Teater Allé Scenen
Forargelsens nissehus (Müller og Müller)
12-12-1950, tirsdag
 Teater Radio
 Teater Århus Teater
Den lille Rødhætte (Breidahl m.fl.)
15-12-1950, fredag
 Teater Odense Teater
Landmandsliv (Lynge)
17-12-1950, søndag
 Teater Allé Scenen
Forargelsens nissehus (Müller og Müller)
25-12-1950, mandag  Helligdag Juledag
26-12-1950, tirsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Århus Teater
Annie Get Your Gun (Fields og Fields) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
 

Forrige år - Næste år