Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1913

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1913


1913     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater

1913     januar


01-01-1913, onsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Dagmarteatret
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Den syvende Himmel (Nielsen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Genboerne (Hostrup)
02-01-1913, torsdag
 Teater Århus Teater
Julestuen (Holberg)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
03-01-1913, fredag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Køge Huskors (Heiberg)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
04-01-1913, lørdag
 Teater Casino
Pariserliv (Meilhac og Halévy) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
05-01-1913, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
06-01-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
07-01-1913, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Kong Henrik IV (Shakespeare) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
08-01-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
09-01-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
10-01-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
11-01-1913, lørdag
 Teater Studenterforeningen
Livets Hemmelighed (Gottschalch og Larsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
12-01-1913, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
13-01-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Køge Huskors (Heiberg)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
14-01-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
15-01-1913, onsdag
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
16-01-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
17-01-1913, fredag
 Teater Det ny Teater
Den mystiske Arv (Gad) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
18-01-1913, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
19-01-1913, søndag
 Teater Århus Teater
De flotte Drenge (Gnudtzmann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
(Aften) Hans eneste Kone (Magnussen) (premiere)
20-01-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
21-01-1913, tirsdag
 Teater Casino
Smuglerens Søn (Juel-Frederiksen) (premiere)
 Teater Centralteatret, København
Erotik (Wied) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Hvor man keder sig (Pailleron) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: Kammerherre F.A.V. Greve Brockenhuus-Schack konstitueres som Chef for det kgl. Theater og Kapel fra d. 1. Juli
 Note Note: Forfatteren C.O.V. Benzon konstitueres som Direktør for det kgl. Theater og Kapel fra d. 1. Juli
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
22-01-1913, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
I Amors Kontortid (Gundelach)
Taxameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Scala Teatret
Den Traadløse (Kjærulf og Allen)
½ Time i Paris
 Teater Sønderbro Teater
Paa Krigsstien (Nielsen) (premiere)
Vinter-Revyen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
23-01-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
24-01-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
25-01-1913, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
26-01-1913, søndag
 Teater Århus Teater
Hans eneste Kone (Magnussen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jean de France (Holberg)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften) En Søndag paa Amager (Heiberg)
27-01-1913, mandag
 Teater Dagmarteatret
Kong Henrik IV (Shakespeare)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
28-01-1913, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Pressen (Lange)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
29-01-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
30-01-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
31-01-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Nattergalen (Enna og Møller) (Syngestykke)

1913     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater

1913     februar


01-02-1913, lørdag
 Teater Centralteatret, København
Erotik (Wied)
 Teater Frederiksberg Teater
Revolte (Wulff og Jørgensen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
02-02-1913, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Centralteatret, København
Borgmesterinden (Hennequin og Veber) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
03-02-1913, mandag
 Teater Centralteatret, København
Borgmesterinden (Hennequin og Veber)
 Teater Det kongelige Teater
04-02-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nattergalen (Enna og Møller) (Syngestykke)
05-02-1913, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Den forvandlede Brudgom (Holberg) (premiere)
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
06-02-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
07-02-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
08-02-1913, lørdag
 Teater Casino
Hertugen af Sachsen (Funck-Brentano m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
09-02-1913, søndag
 Teater Det ny Teater
Anne Lykke (Bruhn og Fristrup) (premiere)
Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
 Teater Århus Teater
Fædrenes Jord (Ottosen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
(Aften) Hans eneste Kone (Magnussen)
(Aften) Til Indtægt for Alderdomsforsørgelsen
10-02-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
11-02-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
12-02-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
13-02-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
14-02-1913, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Champagnepigen (Hansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
15-02-1913, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
16-02-1913, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
17-02-1913, mandag
 Teater Casino
Hertugen af Sachsen (Funck-Brentano m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
18-02-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
19-02-1913, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Vognmand Henschel (Hauptmann)
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
20-02-1913, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
21-02-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
22-02-1913, lørdag
 Teater Casino
Den skjønne Galathea (Suppé m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
23-02-1913, søndag
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
24-02-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
25-02-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
26-02-1913, onsdag
 Teater Århus Teater
Erotik (Wied) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-02-1913, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Min Mands Ven (Bilhaud og Hennequin) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
28-02-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater

1913     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater
 Teater Røde Kro Teater
Der var engang (Anonym) (premiere)

1913     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater
Hans eneste Kone (Magnussen)

1913     marts


01-03-1913, lørdag
 Teater Det ny Teater
Alexander den Store (Esmann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
02-03-1913, søndag
 Teater Dagmarteatret
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Recensenten og Dyret (Heiberg)
(Aften) Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
03-03-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
04-03-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Daniel Hertz (Nathansen)
05-03-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
06-03-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
07-03-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
08-03-1913, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
09-03-1913, søndag
 Teater Casino
Smuglerens Søn (Juel-Frederiksen)
 Teater Folketeatret
Sorteper (Bergstrøm og Larsen) (premiere)
 Teater Århus Teater
En ideal Ægtemand (Wilde) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
(Aften) Hans eneste Kone (Magnussen)
10-03-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
25 Aarsdagen for Skuespillerinde Frk. Anna Petersens Debut
11-03-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
12-03-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
13-03-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
14-03-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
15-03-1913, lørdag
 Teater Casino
Dybbøl (Galster og Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Pathelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
16-03-1913, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Skovfogdens Grethe (Gnudtzmann)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Zebraen (Armont og Nancey)
(Aften) I Amors Kontortid (Gundelach)
(Aften) Taxameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen) (premiere)
17-03-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Livjægerne på Amager (Bournonville) (Ballet)
18-03-1913, tirsdag
 Teater Folketeatret
Sorteper (Bergstrøm og Larsen)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
19-03-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Kong Georg af Grækenlands Død
20-03-1913, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
21-03-1913, fredag  Helligdag Langfredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
22-03-1913, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
23-03-1913, søndag  Helligdag Paaskedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
24-03-1913, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Centralteatret, København
Alma, hvor bor du? (Hervé) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Pernilles korte Frøkenstand (Holberg) (premiere)
Soldaterløjer (Hostrup) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Syv militære Piger (Francis m.fl.)
Taxameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Århus Teater
Revolte (Wulff og Jørgensen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Peer Gynt (Ibsen)
25-03-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
26-03-1913, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Min Mands Ven (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
27-03-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
28-03-1913, fredag
 Teater Dagmarteatret
Ildprøven (Kistemaeckers) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
29-03-1913, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
30-03-1913, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Peer Gynt (Ibsen)
31-03-1913, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Syv militære Piger (Francis m.fl.)
Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater

1913     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater
Frk. Nitouche (Meilhac og Millaud)

1913     april


01-04-1913, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Syv militære Piger (Francis m.fl.)
Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
02-04-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
03-04-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
04-04-1913, fredag
 Teater Dagmarteatret
Ildprøven (Kistemaeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Hankøn og Hunkøn (Nielsen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
05-04-1913, lørdag
 Teater Casino
Postillonen i Lonjumeau (Adam m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
06-04-1913, søndag
 Teater Det ny Teater
Anne Lykke (Bruhn og Fristrup)
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
07-04-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
08-04-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Daniel Hertz (Nathansen)
09-04-1913, onsdag
 Teater Folketeatret
Ungerne (Népoty) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
10-04-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
11-04-1913, fredag
 Teater Centralteatret, København
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
12-04-1913, lørdag
 Teater Casino
Postillonen i Lonjumeau (Adam m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Centralteatret, København
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Artistnumre
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Ungerne (Népoty)
 Teater Frederiksberg Teater
Dødsdansen
Gæstespil af Strindberg Teatrets Personale, Stockholm
 Teater Det ny Teater
Trilby (Maurier) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Syv militære Piger (Francis m.fl.)
Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Sønderbro Teater
Hankøn og Hunkøn (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)
13-04-1913, søndag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Peer Gynt (Ibsen)
14-04-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
15-04-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
16-04-1913, onsdag
 Teater Dagmarteatret
De unge Drømme (Gad) (premiere)
Ægtestand (Gad) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
17-04-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
18-04-1913, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
19-04-1913, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
20-04-1913, søndag
 Teater Centralteatret, København
(Eftermiddag) Alma, hvor bor du? (Hervé)
(Eftermiddag) Artistnumre
(Aften) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
(Aften) Artistnumre
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Peer Gynt (Ibsen)
21-04-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
22-04-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
23-04-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
24-04-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
25-04-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
26-04-1913, lørdag
 Teater Det ny Teater
Lykkebarnet (Chivot og Duru) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
27-04-1913, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Peer Gynt (Ibsen)
28-04-1913, mandag
 Teater Casino
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
29-04-1913, tirsdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
30-04-1913, onsdag
 Teater Centralteatret, København
Benefice for Stribolt
Borgmesterinden (Hennequin og Veber)
 Teater Røde Kro Teater
I Kongens Klær (Rocatis) (premiere)
 Teater Århus Teater
Zaza (Berton) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner«
Hans eneste Kone (Magnussen)

1913     maj


01-05-1913, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Centralteatret, København
Sæsonens sidste Forestilling
Borgmesterinden (Hennequin og Veber)
Sangafdeling
 Teater Dagmarteatret
Ægtestand (Gad)
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Julie (Strindberg)
Gæstespil af Strindberg Teatrets Personale, Stockholm
 Teater Det ny Teater
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Århus Teater
 Note Note: Midt i fjerde akt besvimede titelrollens udfører, Fru Christel Holck, "Tæppet rulledes strax ned, og da det attergik op, meddelte Hr. Philip Beck Publikum, at man maatte afbryde Forestillingen"
Zaza (Berton) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Dybbøl (Galster og Rosenkrantz)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Vampyren
(Eftermiddag) Svigermor
(Eftermiddag) Kæmpedrengen
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Casino
(Aften) Pariserliv (Meilhac og Halévy)
(Aften) Den skjønne Galathea (Suppé m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Syv militære Piger (Francis m.fl.)
(Aften) Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Far' sier -!
(Eftermiddag) I Kongens Klær (Rocatis)
(Eftermiddag) Der var en Gang! (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
02-05-1913, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Julie (Strindberg)
Gæstespil af Strindberg Teatrets Personale, Stockholm
 Teater Sønderbro Teater
Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
Hr. Schiøler Lincks Benefice
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-05-1913, lørdag
 Teater Casino
Postillonen i Lonjumeau (Adam m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
Ægtestand (Gad)
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Gæstespil af Strindberg Teatrets Personale, Stockholm
Paria (Strindberg og Hansson)
Kreditorer (Strindberg)
 Teater Det ny Teater
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Nørrebros Teater
Syv militære Piger (Francis m.fl.)
Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Sønderbro Teater
Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Gaarden Hraun (Sigurjónsson) (premiere)
Terpsichore (Walleen) (Ballet)(premiere)
04-05-1913, søndag
 Teater Casino
Dybbøl (Galster og Rosenkrantz)
 Teater Folketeatret
Byens Stolthed (Wied og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Dødsdansen
Gæstespil af Strindberg Teatrets Personale, Stockholm
 Teater Odense Teater
Hermed slutter Sæsonen
Frk. Nitouche (Meilhac og Millaud)
Scenens Børn (Høyer)
 Teater Århus Teater
Afskedsforestilling for Hr. og Fru Kreutz
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Pigernes Jenser (Andersen)
(Aften) Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
05-05-1913, mandag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Frederiksberg Teater
Faderen (Strindberg)
Gæstespil af Strindberg Teatrets Personale, Stockholm
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Personalet
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
Sangafdeling
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
06-05-1913, tirsdag
 Teater Casino
Bomuldskongen (Sandberg) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Frederiksberg Teater
Faderen (Strindberg)
Gæstespil af Strindberg Teatrets Personale, Stockholm
 Teater Det kongelige Teater
Gaarden Hraun (Sigurjónsson)
Terpsichore (Walleen) (Ballet)
07-05-1913, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Iaften ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
 Teater Nørrebros Teater
Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Tivolis Teatersal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Hosekræmmeren fra Minneapolis (Kjærulf og Skands) (premiere)
 Teater Århus Teater
Zaza (Berton)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
08-05-1913, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Livet i Skoven (Shakespeare) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
English Spoken (Bernard)
Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
09-05-1913, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Hermed slutter Sæsonen
Syv militære Piger (Francis m.fl.)
Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Tivolis Teatersal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Hosekræmmeren fra Minneapolis (Kjærulf og Skands)
 Teater Århus Teater
Afskedsforestilling for Direktør Jacob Jacobsen
Huset i Orden (Pinero)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
10-05-1913, lørdag
 Teater Dagmarteatret
 Note Note: Af Hensyn til Fru Dybwad har [Dagmar]Teatret opgivet af opføre Shakespeares' romantiske Skuespil i Eftermiddag. Fruen er lidende af stærk Forkølelse [Politiken 10-5-1913]
(Eftermiddag) Forestillingen aflyst
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
11-05-1913, søndag  Helligdag Pintsedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
12-05-1913, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Livet i Skoven (Shakespeare)
 Teater Folketeatret
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Århus Teater
Fædrenes Jord (Ottosen)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Der var en Gang - ! (Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) En Regimentsbefaling (andre) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) I Kongens Klær (Rocatis)
(Aften) En Stranding
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) En Pokkers Tøs (Deligny)
(Aften) Hosekræmmeren fra Minneapolis (Kjærulf og Skands)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
13-05-1913, tirsdag
 Teater Casino
Bomuldskongen (Sandberg)
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Gaarden Hraun (Sigurjónsson)
Terpsichore (Walleen) (Ballet)
14-05-1913, onsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Carl Nielsen: Sinfonia espansiva
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
I Overværelse af den internationale Søfartskonference
15-05-1913, torsdag
 Teater Casino
Bomuldskongen (Sandberg)
 Teater Folketeatret
2 x 2 = 5 (Wied)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
16-05-1913, fredag
 Teater Århus Teater
Afskedsforestilling for Hr. Philip Bech
Indenfor Murene (Nathansen)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
17-05-1913, lørdag
 Teater Casino
Salome
Opera Gæstespil (Direktion: Carl Alving)
 Teater Dagmarteatret
Livet i Skoven (Shakespeare)
 Teater Folketeatret
2 x 2 = 5 (Wied)
 Teater Det ny Teater
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Scala Teatret
Den Traadløse (Kjærulf og Allen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Hosekræmmeren fra Minneapolis (Kjærulf og Skands)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
18-05-1913, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Casino
Madonnas Smykke (Wolf-Ferrari) (premiere)
Opera Gæstespil (Direktion: Carl Alving)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Alderdomsforsørgelsesfonden
(Aften) Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
19-05-1913, mandag
 Teater Casino
Salome
Opera Gæstespil (Direktion: Carl Alving)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
20-05-1913, tirsdag
 Teater Casino
Madonnas Smykke (Wolf-Ferrari) (premiere)
Opera Gæstespil (Direktion: Carl Alving)
 Teater Folketeatret
2 x 2 = 5 (Wied)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
21-05-1913, onsdag
 Teater Casino
Salome
Opera Gæstespil (Direktion: Carl Alving)
 Teater Det kongelige Teater
Gaarden Hraun (Sigurjónsson)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
22-05-1913, torsdag
 Teater Casino
Madonnas Smykke (Wolf-Ferrari) (premiere)
Opera Gæstespil (Direktion: Carl Alving)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
100 Aarsdagen for Wagners Fødsel
23-05-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Terpsichore (Walleen) (Ballet)
24-05-1913, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Livet i Skoven (Shakespeare)
 Teater Folketeatret
Ungerne (Népoty)
 Teater Det ny Teater
 Teater Scala Teatret
Den Traadløse (Kjærulf og Allen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Hosekræmmeren fra Minneapolis (Kjærulf og Skands)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
25-05-1913, søndag
 Teater Folketeatret
Ungerne (Népoty)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Boccherini: Menuet
(Aften) Gulddaasen [2. akt] (Olufsen) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) Faust [1. akt] (Gounod m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
(Aften) J.P.E. Hartmann: Ouverture til »Hakon Jarl«
(Aften) Hakon Jarl [3. akts 2. afd og 4. akts 1. afd.] (Oehlenschläger) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) Et Rejse-Eventyr (Arnesen)
(Aften) Afskedsforestilling for kgl. Skuespiller Chr. Zangenberg
26-05-1913, mandag
 Teater Folketeatret
Ungerne (Népoty)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
27-05-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
28-05-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
29-05-1913, torsdag
 Teater Det ny Teater
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
30-05-1913, fredag
 Teater Dagmarteatret
Livet i Skoven (Shakespeare)
 Teater Folketeatret
Annemaries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
Hermed slutter Saisonen
 Teater Det ny Teater
Trilby (Maurier)
 Teater Scala Teatret
Benefice for Kapelmester W. Larsen
Den Traadløse (Kjærulf og Allen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
31-05-1913, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Livet i Skoven (Shakespeare)
Hermed slutter Saisonen
 Teater Det ny Teater
Trilby (Maurier)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Scala Teatret
Hermed slutter Sæsonen
Den Traadløse (Kjærulf og Allen)
 Teater Tivolis Teatersal
Birkedommer Krans (undersøges) (premiere)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)

1913     juni


01-06-1913, søndag
 Teater Over Stalden
Sangafdeling
Charlottenlund-Revyen 1913 (Schønfeld) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) En Regimentsbefaling (andre)
(Aften) Birkedommer Krans (undersøges)
(Aften) Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Sylfiden [1. Akt] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue [3. akt] (Lehmann) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Afskedsforestilling for Fru Ellen Price de Plane
02-06-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Galla Forestilling for Kong Gustav af Sverrig
03-06-1913, tirsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dyrehavsspil [Recensenten og Dyret i ramme af Sankt Hansaftens-Spil]
Sankt Hansaftens-Spil (Oehlenschläger) (premiere)
Recensenten og Dyret (Heiberg) (premiere)
07-06-1913, lørdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dyrehavsspil [Recensenten og Dyret i ramme af Sankt Hansaftens-Spil]
 Teater Over Stalden
Sangafdeling
 Teater Tivolis Teatersal
Birkedommer Krans (undersøges)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Sankt Hansaftens-Spil (Oehlenschläger)
10-06-1913, tirsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Aflyst paa grund af Vejret
11-06-1913, onsdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Aflyst paa grund af Vejret
14-06-1913, lørdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dyrehavsspil [Recensenten og Dyret i ramme af Sankt Hansaftens-Spil]
 Teater Over Stalden
 Teater Tivolis Teatersal
Birkedommer Krans (undersøges)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Sankt Hansaftens-Spil (Oehlenschläger)
17-06-1913, tirsdag
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1913 (undersøges) (premiere)
18-06-1913, onsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dyrehavsspil [Recensenten og Dyret i ramme af Sankt Hansaftens-Spil]
 Teater Røde Kro Teater
Kommissionæren
 Teater Tivolis Teatersal
De smaa Grisetter (Reinhardt) (premiere)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Sankt Hansaftens-Spil (Oehlenschläger)
19-06-1913, torsdag
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1913 (undersøges)
21-06-1913, lørdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
I Runddelen 1913 (Anonym) (premiere)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf) (premiere)
23-06-1913, mandag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
27-06-1913, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen 1913 (Melbye og Dam) (premiere)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst
28-06-1913, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen 1913 (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
 Teater Tivolis Teatersal
De smaa Grisetter (Reinhardt)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
29-06-1913, søndag
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1913 (undersøges)
 Teater Røde Kro Teater
Et Dyrehavsspil (Rocatis) (premiere)

1913     juli


01-07-1913, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
02-07-1913, onsdag
 Teater Sønderbros Variete
Den Benløse (Kjærulf og Hansen) (premiere)
05-07-1913, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen 1913 (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
 Teater Tivolis Teatersal
Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
08-07-1913, tirsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 Teater White Star
Aabningshøjtidelighed, Københavns White Star, Amagerbrogade 1 (fh. Vennelyst)
[Kl. 6] Prolog fremsiges af Elna From
Artistnumre
12-07-1913, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen 1913 (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
 Teater Tivolis Teatersal
Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Värmländingarne [svensk gæstespil] (Dahlgren)
18-07-1913, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
19-07-1913, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen 1913 (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
 Teater Sønderbros Variete
Den Benløse (Kjærulf og Hansen)
 Teater Tivolis Teatersal
Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Värmländingarne [svensk gæstespil] (Dahlgren)
20-07-1913, søndag
 Teater Over Stalden
21-07-1913, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst
22-07-1913, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) En Regimentsbefaling (andre)
(Aften) Lille Fru Gyldenlak (Ishøy og Kjerulf) (premiere)
(Aften) Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
25-07-1913, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Värmländingarne [svensk gæstespil] (Dahlgren)
26-07-1913, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)

1913     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Korups Have
På Planeten Mars (Nielsen) (premiere)

1913     august


01-08-1913, fredag
 Teater Over Stalden
Artistnumre
Mellem dobbelt Ild (Andreasen) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers) (premiere)
02-08-1913, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
Artistnumre
Mellem dobbelt Ild (Andreasen)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Lille Fru Gyldenlak (Ishøy og Kjerulf)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
09-08-1913, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
Mellem dobbelt Ild (Andreasen)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Lille Fru Gyldenlak (Ishøy og Kjerulf)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
10-08-1913, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1913 (undersøges)
 Teater Over Stalden
Mellem dobbelt Ild (Andreasen)
 Teater Røde Kro Teater
Hr. Kandidaten
 Teater Sønderbro Teater
Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) En Regimentsbefaling (andre)
(Eftermiddag) Birkedommer Krans (undersøges)
(Aften) Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
(Aften) Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
13-08-1913, onsdag
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum) (premiere)
15-08-1913, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Tivolis Teatersal
Gamle Minder (Kjerulf) (premiere)
16-08-1913, lørdag
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen)
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
Mellem dobbelt Ild (Andreasen)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Birkedommer Krans (undersøges)
(Eftermiddag) Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
(Aften) Gamle Minder (Kjerulf)
(Aften) Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
17-08-1913, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens) (premiere)
(Aften) Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
22-08-1913, fredag
 Teater Odense Folketeater
Sommerrevuen 1913 (Kjærulf) (premiere)
23-08-1913, lørdag
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen)
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart) (premiere)
 Teater Over Stalden
Mellem dobbelt Ild (Andreasen)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
Gamle Minder (Kjerulf)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
27-08-1913, onsdag
 Teater Casino
 Note Note: Dato for opførelse nr 200 på et københavnsk teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
29-08-1913, fredag
 Teater Århus Teater
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf) (premiere)
Henrik og Pernille (Holberg) (premiere)
30-08-1913, lørdag
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Folketeatret
Den store Tenor (Léon) (premiere)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
Gamle Minder (Kjerulf)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
31-08-1913, søndag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Hvor man keder sig (Pailleron)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
Til Indtægt for Balletens private Pensionsfond

1913     september


01-09-1913, mandag
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Baldrian (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lille Veronika (Mønster) (premiere)
02-09-1913, tirsdag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
03-09-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
04-09-1913, torsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Lille Veronika (Mønster)
05-09-1913, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Hvo som graver -! (Gundelach og uidentificeret) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
06-09-1913, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Baldrian (Rosenkrantz)
 Teater Folketeatret
Gammel Kærlighed (Rindom og Rostrup) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
Hvo som graver -! (Gundelach og uidentificeret)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
07-09-1913, søndag
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1913 (undersøges)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De glade Rekrutter (Ette)
(Aften) Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader - (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Kapellets private Pensionsfond
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
08-09-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
09-09-1913, tirsdag
 Teater Århus Teater
Miss Helyett (Audran og Boucheron) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lille Veronika (Mønster)
10-09-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
11-09-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hans eneste Kone (Magnussen)
12-09-1913, fredag
 Teater Dagmarteatret
Baldrian (Rosenkrantz)
 Teater Det kongelige Teater
Lille Veronika (Mønster)
13-09-1913, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Folketeatret
Gammel Kærlighed (Rindom og Rostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Pokkers Tøs (Deligny)
Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
14-09-1913, søndag
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Birkedommer Krans (undersøges)
(Eftermiddag) Fra Sorrento (italiensk og Bøgh)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
(Aften) En Pokkers Tøs (Deligny)
(Aften) Sommerrejsen 1913 (Flor og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
15-09-1913, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
16-09-1913, tirsdag
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey) (premiere)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
17-09-1913, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Det kongelige Teater
Lille Veronika (Mønster)
18-09-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gustaf Vasa (Strindberg) (premiere)
19-09-1913, fredag
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Århus Teater
Gammel Kærlighed (Rindom og Rostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
20-09-1913, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Lotterimanden (Young) (premiere)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
21-09-1913, søndag
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Århus Teater
Den sorte Panter (uidentificeret) (premiere)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Gustaf Vasa (Strindberg)
22-09-1913, mandag
 Teater Scala Teatret
Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
23-09-1913, tirsdag
 Teater Scala Teatret
Trompeten (Hennequin og Veber) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Hans eneste Kone (Magnussen)
24-09-1913, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
I Løvens Gab
 Teater Det kongelige Teater
Gustaf Vasa (Strindberg)
25-09-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
26-09-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
27-09-1913, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Lotterimanden (Young)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Trompeten (Hennequin og Veber)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Lille Veronika (Mønster)
28-09-1913, søndag
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) En pokkers Dreng (Anonym)
(Eftermiddag) I Kongens Klæ'r (Rocatis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Hr. Kandidaten
(Aften) Pauline
(Aften) Sundbyrevyen 1913 (Rocatis)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Trompeten (Hennequin og Veber)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Naar den ny Vin blomstrer (Bjørnson)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
29-09-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
30-09-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gustaf Vasa (Strindberg)

1913     oktober


01-10-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
02-10-1913, torsdag
 Teater White Star
Hvor Nilsen vander - (Hansen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
03-10-1913, fredag
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
04-10-1913, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Vagabonden (Molnár) (premiere)
 Teater Det ny Teater
En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Trompeten (Hennequin og Veber)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
05-10-1913, søndag
 Teater Århus Teater
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hans eneste Kone (Magnussen)
(Aften) Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
06-10-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
07-10-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
08-10-1913, onsdag
 Teater Casino
Den glade Ægtemand (Brammer og Grünwald) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
09-10-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
Verdis 100 Aars Fødselsdag
10-10-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
11-10-1913, lørdag
 Teater Casino
Den glade Ægtemand (Brammer og Grünwald)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Vagabonden (Molnár)
 Teater Det ny Teater
Søstrene paa Kinnekullen (Hauch) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Trompeten (Hennequin og Veber)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Nei (Heiberg)
12-10-1913, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fædrenes Jord (Ottosen)
(Aften) En Børsbaron (Görner)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lille Veronika (Mønster)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
13-10-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
14-10-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
15-10-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
16-10-1913, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Musikdirektør Lauritz Petersen
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
17-10-1913, fredag
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Gustaf Vasa (Strindberg)
18-10-1913, lørdag
 Teater Casino
Den glade Ægtemand (Brammer og Grünwald)
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
En Børsbaron (Görner)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
19-10-1913, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lumpacivagabundus (Nestroy)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Gammel Kærlighed (Rindom og Rostrup)
(Eftermiddag) Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De glade Rekrutter (Ette)
 Teater Casino
(Aften) Den glade Ægtemand (Brammer og Grünwald)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Aften) En Børsbaron (Görner)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Der er serveret (Maurey)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hans eneste Kone (Magnussen)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
20-10-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Nei (Heiberg)
21-10-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
22-10-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
23-10-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
24-10-1913, fredag
 Teater Århus Teater
Bjærg-Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-10-1913, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen) (premiere)
26-10-1913, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Affæren (Nathansen)
27-10-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
28-10-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen)
29-10-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Nei (Heiberg)
30-10-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
31-10-1913, fredag
 Teater Casino
Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)

1913     november


01-11-1913, lørdag
 Teater Folketeatret
En dansk Spion fra 48 (Nagel) (premiere)
 Teater Vinterpalads Teatret
Livets Tragedie [film]
Artist-Afdeling
Den skal min Kone se - ( m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen)
02-11-1913, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Julie (Strindberg)
Svensk Gæstespil
 Teater Vinterpalads Teatret
Livets Tragedie [film]
Artist-Afdeling
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lumpacivagabundus (Nestroy)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Gammel Kærlighed (Rindom og Rostrup)
(Eftermiddag) Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sundbyrevyen 1913 (Rocatis)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De glade Rekrutter (Ette)
 Teater Casino
(Aften) Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Aften) En dansk Spion fra 48 (Nagel)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Der er serveret (Maurey)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) August Peter
(Aften) I Lysthuset
(Aften) Fruen ta'r i Skoven
(Aften) Ved Vierwaldstädtersøen
 Teater Scala Teatret
(Aften) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Hellig tre Kongers Aften (Shakespeare)
03-11-1913, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Frk. Valborg Lusty, Hr. Robert Madsen
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
04-11-1913, tirsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen)
05-11-1913, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Sejren (Rode) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
06-11-1913, torsdag
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen)
07-11-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
08-11-1913, lørdag
 Teater Casino
Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Dagmarteatret
Sejren (Rode)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Faderen (Strindberg)
Svensk Gæstespil
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander - (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
09-11-1913, søndag
 Teater Århus Teater
Et Folkesagn (Bournonville m.fl.) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Gammel Kærlighed (Rindom og Rostrup)
(Eftermiddag) Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) August Peter
(Eftermiddag) I Lysthuset
(Eftermiddag) Naar Fruen ta'r i Skoven
 Teater Folketeatret
(Aften) En dansk Spion fra 48 (Nagel)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Pengemangel
(Aften) En Moder
(Aften) Græshoppen
(Aften) Frederiks Familie
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
10-11-1913, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Svensk Gæstespil
Paaske
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Gustaf Vasa (Strindberg)
11-11-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
12-11-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
13-11-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen)
14-11-1913, fredag
 Teater Dagmarteatret
Sejren (Rode)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
15-11-1913, lørdag
 Teater Casino
Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Svensk Gæstespil
Paaske
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Hvor Nilen vander - (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater White Star
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Aften) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Det kongelige Teater
16-11-1913, søndag
 Teater Folketeatret
Lotterimanden (Young)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den glade Ægtemand (Brammer og Grünwald)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) August Peter
(Eftermiddag) I Lysthuset
(Eftermiddag) Fruen i Skoven
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Casino
(Aften) Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Der er serveret (Maurey)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Pengemangel
(Aften) En Moder
(Aften) Græshoppen
(Aften) Frederiks Familie
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Hvor Nilen vander - (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hans eneste Kone (Magnussen)
(Aften) Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
17-11-1913, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Hr. Arnold Petersen
 Teater Det kongelige Teater
18-11-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
19-11-1913, onsdag
 Teater Folketeatret
Lille Eva (Ott) (premiere)
Sofaen (Reumert) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen)
20-11-1913, torsdag
 Teater Casino
Agnes Jordan (Hirschfeld) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
21-11-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
22-11-1913, lørdag
 Teater Casino
Agnes Jordan (Hirschfeld)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
Sofaen (Reumert)
Lille Eva (Ott)
 Teater Frederiksberg Teater
Svensk Gæstespil
Paria (Strindberg og Hansson)
Kreditorer (Strindberg)
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Aften) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
23-11-1913, søndag
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Li'esom den var der!
(Eftermiddag) En Moder
(Eftermiddag) Pauline skal danse
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Der er serveret (Maurey)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Pengemangel
(Aften) Indelukket
(Aften) Græshoppen
(Aften) Den Rette
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Mandens Overmand (Shaw) (premiere)
24-11-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
25-11-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
26-11-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
27-11-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
28-11-1913, fredag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
29-11-1913, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Narredans (Birinski) (premiere)
 Teater Folketeatret
Sofaen (Reumert)
Lille Eva (Ott)
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
Der er serveret (Maurey)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Aften) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Det kongelige Teater
30-11-1913, søndag  Helligdag Advent
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Paria (Strindberg og Hansson)
(Eftermiddag) Kreditorer (Strindberg)
(Aften) Frøken Julie (Strindberg)
(Aften) Svensk Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)

1913     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Røde Kro Teater
København paa Vrangen (Rocatis) (premiere)

1913     december


01-12-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen)
02-12-1913, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Ti Piger og ingen Mand (Suppé) (premiere)
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
03-12-1913, onsdag
 Teater Røde Kro Teater
Hr. Basse
Suffragetten
Græshoppen
Ved Skovløberhuset
 Teater Århus Teater
Jacob von Tyboe (Holberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
De Usynlige (Holberg)
04-12-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
05-12-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
06-12-1913, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
Sofaen (Reumert)
Lille Eva (Ott)
 Teater Frederiksberg Teater
Dødedansen
Svensk Gæstespil
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Vinterpalads Teatret
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Aften) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Det kongelige Teater
07-12-1913, søndag
 Teater Dagmarteatret
Skrædder Wibbel (Schlösser) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Herkulespillen (Bilhaud og Hennequin)
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) Henrik og Pernille (Holberg)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Ti Piger og ingen Mand (Suppé)
(Aften) Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Århus Teater
(Aften) Jacob von Tyboe (Holberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) De Usynlige (Holberg)
(Aften) Recensenten og Dyret (Heiberg)
08-12-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
09-12-1913, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Skrædder Wibbel (Schlösser)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
10-12-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
11-12-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
De Usynlige (Holberg)
12-12-1913, fredag
 Teater Dagmarteatret
Narredans (Birinski)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
13-12-1913, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Narredans (Birinski)
 Teater Folketeatret
Sofaen (Reumert)
Lille Eva (Ott)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lumpacivagabundus (Nestroy)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Eftermiddag) Eneste Børneforestilling til ekstra reduceret Pris
 Teater Casino
(Aften) Kejserens nye Klæder (Andersen)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
14-12-1913, søndag
 Teater Århus Teater
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
(Aften) Ti Piger og ingen Mand (Suppé)
(Aften) Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Mandens Overmand (Shaw)
15-12-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
16-12-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
17-12-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
18-12-1913, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
19-12-1913, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Affæren (Nathansen)
20-12-1913, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Variétéafdeling
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lumpacivagabundus (Nestroy)
(Aften) Agnes Jordan (Hirschfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
21-12-1913, søndag
 Teater Vinterpalads Teatret
Variétéafdeling
Op og kig (Allen og Schønfeld)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
(Aften) En rigtig Gammeldags (Kjærulf og Steen-Jensen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
22-12-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
23-12-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
24-12-1913, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
25-12-1913, torsdag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
26-12-1913, fredag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Århus Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lumpacivagabundus (Nestroy)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En dansk Spion fra 48 (Nagel)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen [1913] (Melbye og Dam)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Suffragetten
(Eftermiddag) Hr. Basse
(Eftermiddag) Græshoppen
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Gri-Gri (Lincke og Bolten-Baeckers)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Casino
(Aften) Kejserens nye Klæder (Andersen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
(Aften) Sofaen (Reumert)
(Aften) Lille Eva (Ott)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Ti Piger og ingen Mand (Suppé)
(Aften) Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Lille Mor
(Aften) Ved Skovløberhuset
(Aften) Færgemandens Jul
(Aften) København paa Vrangen (Rocatis)
 Teater Scala Teatret
(Aften) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Sparekassen (Hertz)
(Aften) La Ventana (Bournonville) (Ballet)
27-12-1913, lørdag
 Teater Det ny Teater
Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
Straamanden (Hennequin og Georges)
 Teater Scala Teatret
Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Fridolins Forloveder (Breidahl og Schwanenflügel) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Børsbaron (Görner)
 Teater Casino
(Aften) Kejserens nye Klæder (Andersen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
(Aften) Sofaen (Reumert)
(Aften) Lille Eva (Ott)
 Teater Det kongelige Teater
De Usynlige (Holberg)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
28-12-1913, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
(Aften) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
29-12-1913, mandag
 Teater Det kongelige Teater
30-12-1913, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sparekassen (Hertz)
»La Ventana« (Bournonville) (Ballet)
31-12-1913, onsdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
 

Forrige år - Næste år