Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1973

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1973


1973     januar


01-01-1973, mandag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater TV
Erasmus Montanus (Holberg)
 Teater Det kongelige Teater
Falstaff (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
05-01-1973, fredag
 Teater Boldhusteatret
Du med dine skyer () (premiere)
07-01-1973, søndag
 Teater Gladsaxe Teater
12-01-1973, fredag
 Teater Det ny Teater
Medea (Euripides m.fl.) (premiere)
 Teater Radio
Sommeren (Weingarten) (premiere)
14-01-1973, søndag
 Teater Det kongelige Teater
15-01-1973, mandag
 Teater Det danske Teater
Lang dags rejse mod nat (O'Neill) (premiere)
 Teater Aalborg Teater
Bellman, blomsten, baby og bruden (Osten m.fl.) (premiere)
18-01-1973, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (O'Neill)
19-01-1973, fredag
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (O'Neill)
20-01-1973, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (O'Neill)
23-01-1973, tirsdag
 Teater TV
Højt spil med tændstikker (Bergquist og Bendrik) (premiere)
24-01-1973, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (Shakespeare)
25-01-1973, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (Shakespeare)
26-01-1973, fredag
 Teater Odense Teater
De syv piger (Torstensson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (Shakespeare)
27-01-1973, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (Shakespeare)
28-01-1973, søndag
 Teater Det danske Teater
Kaptajnen fra Köpenick (Zuckmayer) (premiere)
30-01-1973, tirsdag
 Teater Århus Teater

1973     februar


03-02-1973, lørdag
 Teater Svalegangen
Strøm (Williams) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Felix Luna (Flindt) (Ballet)(premiere)
Trio (Flindt) (Ballet)(premiere)
04-02-1973, søndag
 Teater Det ny Scala
Den rødglødende elsker (Simon) (premiere)
05-02-1973, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Albinoni (Jacobsen) (Ballet)(premiere)
07-02-1973, onsdag
 Teater Aalborg Teater
08-02-1973, torsdag
 Teater Odense Teater, Værkstedsteatret
Rejsen til de grønne skygger (Methling) (premiere)
Krapps sidste bånd (Beckett) (premiere)
09-02-1973, fredag
 Teater Fiolteatret
Ave det folk (Reich) (premiere)
15-02-1973, torsdag
 Teater Det danske Teater
Guys and dolls (Swerling og Burrows) (premiere)
17-02-1973, lørdag
 Teater Folketeatret
Så du røgen ... (Andersson m.fl.)
21-02-1973, onsdag
 Teater Hvidovre Teater
Musefælden (Christie) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater (Lille Scene, Comediehuset)
22-02-1973, torsdag
 Teater Turné (Svalegangen)
Umuligt (Bergquist og Bendrik) (premiere)
27-02-1973, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Alpha Beta [Viborg] (Whitehead) (premiere)
28-02-1973, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)

1973     marts


01-03-1973, torsdag
 Teater Folketeatret
Agnes (Andersson) (premiere)
 Teater Folketeatret, Snoreloftet (Folketeatret)
Blå time (Andersen) (premiere)
03-03-1973, lørdag
 Teater TV
Du'r han (Nissen m.fl.) (premiere)
04-03-1973, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Odense Teater, Værkstedsteatret
Hallo derude () (premiere)
Telefonen (Menotti) (premiere)
07-03-1973, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mary Stuart (Hildesheimer)
08-03-1973, torsdag
 Teater Jomfru Ane Teatret
Teaterfesten (Højgaard og Torne) (premiere)
 Teater Århus Teater
Revolution forbudt (Petersen) (premiere)
10-03-1973, lørdag
 Teater Odense Teater
En aften i café Måneskin (Schade) (premiere)
14-03-1973, onsdag
 Teater Århus Teater, Studio scene
Om syv piger (Torstensson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
15-03-1973, torsdag
 Teater Jomfru Ane Teatret
Hold om mig (Widerberg og Osten) (premiere)
16-03-1973, fredag
 Teater Boldhusteatret
Sekretæren (Ginzburg) (premiere)
 Teater Gladsaxe Teater
Med hatten lige på hovedet (Klein) (premiere)
 Teater Riddersalen
Det lille gys (Valjean og Lønholdt) (premiere)
18-03-1973, søndag
 Teater Det ny Teater
Deres bedre halvdel er en værre en (Ayckbourn) (premiere)
21-03-1973, onsdag
 Teater Fiolteatret
Stik mig adressen (Garpe og Osten) (premiere)
24-03-1973, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Operette (Gombrowicz) (premiere)
27-03-1973, tirsdag
 Teater Odense Teater
Androkles og løven (Shaw) (premiere)
31-03-1973, lørdag
 Teater Aalborg Teater
Boy friend (Wilson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater

1973     april


01-04-1973, søndag
 Teater A.B.C.-Teatret
Touch (Long og Crozier) (premiere)
06-04-1973, fredag
 Teater Det ny Scala
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Misantropen (Molière)
07-04-1973, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Monument for a dead boy (Dantzig) (Ballet)(premiere)
09-04-1973, mandag
 Teater Aalborg Teater
En nat i februar (Göthe) (premiere)
10-04-1973, tirsdag
 Teater Bristol Teatret
Den gale og nonnen (Witkiewicz) (premiere)
 Teater Fiolteatret
 Teater Allé Scenen (Ungdommens Teater)
Nina (Roussin) (premiere)
12-04-1973, torsdag
 Teater Odense Teater
Alverdens rigdomme (O'Neill) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Alpha Beta (Whitehead)
13-04-1973, fredag
 Teater Det kongelige Teater (Lille Scene, Comediehuset)
De fire små piger (Picasso) (premiere)
15-04-1973, søndag  Helligdag Palme Søndag
19-04-1973, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
20-04-1973, fredag  Helligdag Langfredag
22-04-1973, søndag  Helligdag Paaskedag
23-04-1973, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
24-04-1973, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-04-1973, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bortførelsen fra Seraillet [gæstespil] (Mozart m.fl.)
26-04-1973, torsdag
 Teater Folketeatret
Vildanden (Ibsen)
gæstespil af Dramaten, Stockholm
 Teater Det kongelige Teater
Bortførelsen fra Seraillet [gæstespil] (Mozart m.fl.)
28-04-1973, lørdag
 Teater Århus Teater
Kugler i solnedgangen (Hagerup) (premiere)

1973     maj


11-05-1973, fredag
 Teater Folketeatret
Agnes (Andersson)
 Teater Folketeatret, Snoreloftet (Folketeatret)
Blå time (Andersen)
12-05-1973, lørdag
 Teater Odense Teater
Kvindernes oprør (Müller og Epe) (premiere)
 Teater Aalborg Teater
Elektra (Sofokles) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater (Lille Scene, Comediehuset)
14-05-1973, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Katerina Ismajlova (Sjostakovitj og Prejs) (Syngestykke)
17-05-1973, torsdag
 Teater Svalegangen
Teenagerlove (Olsen) (premiere)
18-05-1973, fredag  Helligdag Bededag
21-05-1973, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
24-05-1973, torsdag
 Teater Odense Teater, Værkstedsteatret
I hjertet af British Museum (Spurling) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Chopiniana (Fokin) (Ballet)
25-05-1973, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Jardin aux Lilas (Tudor) (Ballet)
26-05-1973, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Orestes (Holm m.fl.) (Ballet)
29-05-1973, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeu de Cartes (Cranko) (Ballet)
31-05-1973, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag

1973     juni


02-06-1973, lørdag
 Teater Fiolteatret
Det halve kongerige (Widerberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ildfuglen (Holm) (Ballet)
10-06-1973, søndag  Helligdag Pintsedag
11-06-1973, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
17-06-1973, søndag  Helligdag Trinitatis

1973     august


27-08-1973, mandag
 Teater Folketeatret, Snoreloftet (Folketeatret)
Blå time (Andersen)
29-08-1973, onsdag
 Teater Det kongelige Teater (Lille Scene, Comediehuset)
Den hellige kommunion (Syngestykke)(premiere)
30-08-1973, torsdag
 Teater Ukendt gruppe
Prometheus (Nissen) (premiere)
31-08-1973, fredag
 Teater Odense Teater
Kvindernes oprør (Müller og Epe)

1973     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Albinoni (Jacobsen) (Ballet)
Alpha Beta (Whitehead)
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
Apollon Musagetes (Balanchine) (Ballet)
Aureole (Taylor) (Ballet)
Blomsterfesten i Genzano [Pas de deux] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Boris Godunov (Musorgskij og Rimskij-Korsakov) (Syngestykke)
Den flyvende Hollænder [på tysk] (Wagner) (Syngestykke)
Dichterliebe (Marks) (Ballet)
Dødens Triumf (Flindt) (Ballet)
Elskovsdrikken (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
Enetime (Flindt) (Ballet)
Etudes (Lander) (Ballet)
Falstaff (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
Felix Luna (Flindt) (Ballet)
Frøken Julie (Cullberg) (Ballet)
Katerina Ismajlova (Sjostakovitj og Prejs) (Syngestykke)
Manon Lescaut (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Misantropen (Molière)
Mme Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Monument for a dead boy (Dantzig) (Ballet)
Månerenen (Cullberg) (Ballet)
Nøddeknækkeren (Tjajkovskij) (Ballet)
Operette (Gombrowicz)
Opus 1 (Cranko) (Ballet)
Pierrot Lunaire (Tetley) (Ballet)
Rigoletto (Verdi og Piave) (Syngestykke)
Salome [på tysk] (Strauss) (Syngestykke)
Skærmydsler (Wied)
Sommerdanse (Flindt) (Ballet)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
Symfoni i C (Balanchine) (Ballet)
The moor's pavane (Limón) (Ballet)
Trio (Flindt) (Ballet)
Tristan og Isolde [på tysk] (Wagner) (Syngestykke)
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
Tryllefløjten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)

1973     september


03-09-1973, mandag
 Teater Fiolteatret
04-09-1973, tirsdag
 Teater Klasu Paghs Turné
Den kyske levemand (Arnold og Bach) (premiere)
 Teater Svalegangen
 Teater Aalborg Teater
De vilde (Hampton) (premiere)
 Teater Århus Teater
No No Nanette (Youmans m.fl.) (premiere)
06-09-1973, torsdag
 Teater Århus Teater, Studio scene
Dra-dra (Biermann) (premiere)
07-09-1973, fredag
 Teater Det ny Teater
Josef Stalins liv og tid (Wilson) (premiere)
 Teater Svalegangen
 Teater Folketeatret, Snoreloftet (Folketeatret)
Blå time (Andersen)
08-09-1973, lørdag
 Teater Århus Teater
Büggles flyver vestpå [på Salonen] (Carlson og Olsson) (premiere)
12-09-1973, onsdag
 Teater Odense Teater, Værkstedsteatret
Didrik, Dengse, Darling og Dullen (Dredefelt) (premiere)
 Teater Odense Teater
Cabaretafdeling [del af Cabaret]
13-09-1973, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Pierrot Lunaire (Tetley) (Ballet)
15-09-1973, lørdag
 Teater Odense Teater
Agnes (Andersson) (premiere)
16-09-1973, søndag
 Teater Boldhusteatret
Syv veje over floden (Boer) (premiere)
 Teater Ungdommens Teater
Fix og Fumles fantastiske fælder (Campbell) (premiere)
17-09-1973, mandag
 Teater Søllerød scenens kælderteater (Folketeatret)
 Note Note: Da Folketeatrets Hippodrom-scene endnu ikke var færdig, spilledes stykket af "Folketeatrets studie-scenen" på andre teatre
Den hvide hore (Eyen) (premiere)
18-09-1973, tirsdag
 Teater Allé Scenen (Ungdommens Teater)
Sex nok, tak (Marriott og Foot) (premiere)
19-09-1973, onsdag
 Teater Det ny Scala
Bygmester Solness (Ibsen og Feder) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Sensationen (Hecht og MacArthur)
 Teater Søllerød scenens kælderteater (Folketeatret)
20-09-1973, torsdag
 Teater Bristol Teatret
Fangen på 14. sal (Simon) (premiere)
 Teater Det danske Teater
Mutter Courage (Brecht) (premiere)
22-09-1973, lørdag
 Teater Kay Abrahamsen
Den glade enke (Léon m.fl.) (premiere)
25-09-1973, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Operette (Gombrowicz)
26-09-1973, onsdag
 Teater Folketeatret
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij) (premiere)
27-09-1973, torsdag
 Teater Holstebro (Folketeatret)
28-09-1973, fredag
 Teater Holstebro (Folketeatret)
 Teater Det kongelige Teater
Stormen (Shakespeare)
29-09-1973, lørdag
 Teater Det danske Teater
Hvad gør du i mit bed? (Ayckbourn) (premiere)
 Teater Jomfru Ane Teatret
Hold om mig (Widerberg og Osten)
 Teater Aalborg Teater
Can-can (Porter og Burrows) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater (Lille Scene, Comediehuset)
Ikke jeg (Beckett) (premiere)
30-09-1973, søndag
 Teater Banden
Niels Klims underjordiske rejse (Nissen og Rostrup) (premiere)

1973     oktober


01-10-1973, mandag
 Teater Fiolteatret
Hjælp [af Gruppen Glæde og Sorg - musik Niels Torp]
 Teater Aalborg Teater
Direktion: Leon Feder
 Teater Det kongelige Teater
Opus I (Cranko) (Ballet)
02-10-1973, tirsdag
 Teater TV
Spillet om Vesterbro (Bjørnkjær og Thorup) (premiere)
03-10-1973, onsdag
 Teater Jomfru Ane Teatret
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
Kirsebærhaven (Tjekhov) (premiere)
04-10-1973, torsdag
 Teater Fiolteatret
Den store hønes sidste gok (Ryum) (premiere)
 Teater Gladsaxe Teater
Niels Klims underjordiske rejse (Nissen og Rostrup) (premiere)
 Teater Svalegangen
Hans Kohlhaas (Saunders) (premiere)
 Teater Cafeteatret (Folketeatret)
06-10-1973, lørdag
 Teater Odense Teater, Værkstedsteatret
De fire små piger (Picasso) (premiere)
08-10-1973, mandag
 Teater Fiolteatret
De gode viljer (Johansson) (premiere)
10-10-1973, onsdag
 Teater Aveny Teatret
Faldne engle (Coward) (premiere)
11-10-1973, torsdag
 Teater A.B.C.-Teatret
Den kyske levemand (Arnold og Bach) (premiere)
 Teater Det danske Teater
Pigesnak (Garpe og Osten) (premiere)
12-10-1973, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Dichterliebe (Marks) (Ballet)
14-10-1973, søndag
 Teater Cafeteatret (Folketeatret)
 Teater Det kongelige Teater
Apollon Musagetes (Balanchine) (Ballet)
15-10-1973, mandag
 Teater Fiolteatret
Drej Ve 7 for mord (Bjørnkjær og Lindorff) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Manon Lescaut (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
19-10-1973, fredag
 Teater Fiolteatret
Valborg og bænken (Methling) (premiere)
20-10-1973, lørdag
 Teater Hvidovre Teater
Bellman, blomsten, baby og bruden (Osten m.fl.) (premiere)
21-10-1973, søndag
 Teater Posthusteatret
Jordbærmuskler (Ribes og Sénéchal) (premiere)
24-10-1973, onsdag
 Teater Aalborg Teater
En modig myg [Skolescenen] (Balke) (premiere)
25-10-1973, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Symfoni i C (Balanchine) (Ballet)
26-10-1973, fredag
 Teater Århus Teater, Studio scene
Skorpionen (Ljungdalh) (premiere)
27-10-1973, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Onsdagsskolen (Smith) (Ballet)(premiere)
29-10-1973, mandag
 Teater Folketeatret, Snoreloftet (Folketeatret)
Blå time (Jensen) (premiere)
30-10-1973, tirsdag
 Teater Ålborg Teater, Kælderscenen
31-10-1973, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Manon Lescaut (Puccini m.fl.) (Syngestykke)

1973     november


11-11-1973, søndag
 Teater Århus Teater
Hjemkomsten (Pinter) (premiere)
16-11-1973, fredag
 Teater Det ny Teater
No No Nanette (Youmans m.fl.) (premiere)
 Teater Turné (Svalegangen)
Teenagerlove (Olsen)
22-11-1973, torsdag
 Teater Odense Teater
Den ukendte soldat og hans kone (Ustinov) (premiere)
23-11-1973, fredag
 Teater Odense Teater, Værkstedsteatret
Stuepigerne (Genet) (premiere)
 Teater Odense Teater
Coward cabaret, udvalg af Noel Cowards tekster
 Teater Det kongelige Teater
Alpha Beta (Whitehead)
24-11-1973, lørdag
 Teater Aalborg Teater
25-11-1973, søndag
 Teater Århus Teater
Agnes (Andersson) (premiere)
28-11-1973, onsdag
 Teater Det kongelige Teater (Lille Scene, Comediehuset)
Den hellige kommunion (Werner og Arrabal) (Syngestykke)
Ikke jeg (Beckett)

1973     december


02-12-1973, søndag  Helligdag Advent
03-12-1973, mandag
 Teater Folketeatret
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
 Teater Det kongelige Teater
04-12-1973, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lefleren (Olsen) (premiere)
05-12-1973, onsdag
 Teater Boldhusteatret
Vampire [af Snoo Wilson, Gæstespil af Paradise Foundrey, London]
 Teater Aalborg Teater
Askepot [på Scala] (Livings) (premiere)
07-12-1973, fredag
 Teater Odense Teater
08-12-1973, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Flagermusen (Haffner m.fl.)
17-12-1973, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Myterne (Ryum) (premiere)
20-12-1973, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
21-12-1973, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: TV-optagelse til udsendelse 26-12-1973
Etudes (Lander) (Ballet)
Tryllefløjten [uddrag] (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Sylfiden [uddrag] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Kærlighed uden Strømper [uddrag] (Wessel) (ufuldstændig opførelse)
Bohème [uddrag] (Puccini m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Genboerne [uddrag] (Hostrup) (ufuldstændig opførelse)
Jeu de Cartes [uddrag] (Cranko) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Den politiske Kandestøber [uddrag] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
Den gode Fregat Pinafore [uddrag] (Sullivan og Gilbert) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Misantropen [uddrag] (Molière) (ufuldstændig opførelse)
Elverhøj [uddrag] (Heiberg) (ufuldstændig opførelse)
Tango Chikane (Flindt) (Ballet)
Teenagerlove [uddrag] (Olsen) (ufuldstændig opførelse)
Tribunehelten [uddrag] (Osborne) (ufuldstændig opførelse)
Flagermusen [uddrag] (Haffner m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
En skærsommernatsdrøm [uddrag] (Shakespeare) (ufuldstændig opførelse)
25-12-1973, tirsdag  Helligdag Juledag
 Teater Allé Scenen (Ungdommens Teater)
Privatliv (Coward)
26-12-1973, onsdag  Helligdag 2. Juledag
30-12-1973, søndag
 Teater Det ny Scala
Som man behager (Shakespeare) (premiere)
31-12-1973, mandag
 Teater Bristol Teatret
Frøken Reardon drikker lidt (Zindel) (premiere)
 Teater Aalborg Teater
Præsidenten (Bergquist) (premiere)
 Teater Århus Teater
 

Forrige år - Næste år