Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1945

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1945


1945     januar


01-01-1945, mandag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Århus Teater
Middag Kl. 8 (Kaufman og Ferber) (premiere)
05-01-1945, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Konservatoriet, danseskolen (Bournonville) (Ballet)
13-01-1945, lørdag
 Teater Allé Scenen
Den lykkelige Fiasko (Rindom) (premiere)
 Teater Odense Teater
Lavendelfrøknerne (Fischer) (premiere)
14-01-1945, søndag
 Teater Det kongelige Teater
18-01-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Parasitterne (Soya) (premiere)
19-01-1945, fredag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Teatret Schalburgteret
 Teater Røde Kro Teater
Bag de røde Porte (Breidahl og Steffensen) (premiere)
21-01-1945, søndag
 Teater Århus Teater
27-01-1945, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Pas de troix af La Ventana (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
28-01-1945, søndag
 Teater Odense Teater
Genboerne (Hostrup)

1945     februar


03-02-1945, lørdag
 Teater Odense Teater
Manden, der kom til Middag (Kaufman og Hart) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Cavalleria rusticana (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
04-02-1945, søndag
 Teater Odense Teater
 Teater Århus Teater
Over Evne (Bjørnson)
 Teater Det kongelige Teater
Peer Gynt (Ibsen)
05-02-1945, mandag
 Teater Folketeatret
Den gyldne Time (Winther)
06-02-1945, tirsdag
 Teater Folketeatret
Bagtalelsens Skole (Sheridan) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Saturnalia (Bentzon) (Syngestykke)
11-02-1945, søndag  Helligdag Fastelavn
13-02-1945, tirsdag
 Teater Falkonerteatret i Rialto
Seks i Ilden (Swann)
 Teater Folketeatret
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Frederiksberg Teater
Privatliv (Coward)
 Teater Det ny Teater
Middag Klokken 8 (Kaufman og Ferber)
 Teater Nygade Teatret
Tre finder en Kro (Drinkwater)
 Teater Nørrebros Teater
Viktoria og hendes Husar (Grünwald og Löhner-Beda)
 Teater Riddersalen
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
 Teater Røde Kro Teater
Bag de røde Porte (Breidahl og Steffensen)
 Teater Allé Scenen
(Eftermiddag) Magi [Kammerspilscenens Matinéer] (Chesterton) (premiere)
(Aften) Den lykkelige Fiasko (Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
Parasitterne (Soya)
14-02-1945, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det hemmelige Ægteskab (Cimarosa m.fl.) (Syngestykke)
18-02-1945, søndag
 Teater Odense Teater
19-02-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
De røde Tjørne (Fischer)
20-02-1945, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeballet (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
21-02-1945, onsdag
 Teater Århus Teater
Ingen forestilling på grund af prøve på Den glade Enke
 Teater Det kongelige Teater
22-02-1945, torsdag
 Teater Århus Teater
 Note Note: [24., 25. og 26. februar 1945] Hans Kurt og Else-Marie afholder Operette-matiné i Regina-Teatret til indtægt for Aarhus Theaters personale. Paret skulle have spillet hovedrollerne i forestillingen »Den glade Enke«
Lukket resten af sæsonen som følge af bombning om natten (Schalburgtage)
23-02-1945, fredag
 Teater Allé Scenen
Gaslys (Hamilton) (premiere)
28-02-1945, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Qarrtsiluni (Riisager og Lander) (Ballet)
Slaraffenland (Riisager og Abell) (Ballet)
Tolv med Posten (Riisager) (Ballet)

1945     marts


04-03-1945, søndag
 Teater Det kongelige Teater
L'Heure espagnole (Ravel og Legrand) (Syngestykke)
La Valse (Lander) (Ballet)
05-03-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Knock (Romains)
09-03-1945, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Styrmand Karlsens Flammer (Lynge og Frische)
 Teater Odense Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Det kongelige Teater
Det hemmelige Ægteskab (Cimarosa m.fl.) (Syngestykke)
13-03-1945, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
15-03-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Svanesøen (Begicev og Gelcer) (Ballet)
Troldmandens Lærling (Lander) (Ballet)
20-03-1945, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Regn (Colton og Randolph) (premiere)
22-03-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kjartan og Gudrun (Oehlenschläger)
23-03-1945, fredag
 Teater Radio
De halve (Holm) (premiere)
24-03-1945, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Parasitterne (Soya)
25-03-1945, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Odense Teater
Manden, der kom til Middag (Kaufman og Hart)
29-03-1945, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
30-03-1945, fredag  Helligdag Langfredag

1945     april


01-04-1945, søndag  Helligdag Paaskedag
02-04-1945, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Folketeatret
 Note Note: Folketeatret besættes af bevæbnede og maskerede frihedskæmpere. Efter sidste akt trådte en frihedskæmper ind på scenen og meddelte publikum dette. Et orkester blæste en fanfare (sammensat af de engelske og amerikanske radio-signaler), der oplæstes et kapitel af bogen "Danmarks Sønner", orkestret spillede "Du danske mand -"
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Nygade Teatret
Det dyre Brød (Locher) (premiere)
 Teater Odense Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
Nu er det Morgen (Schlüter) (premiere)
 Teater Riddersalen
Naar Mørket sænker sig (Williams) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
03-04-1945, tirsdag
 Teater Folketeatret
 Note Note: Det tyske Schutzpolizei besatte Folketeatret for at forhindre gentagelse af frihedskæmpernes besættelse af teatret 2-4-1945
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
04-04-1945, onsdag
 Teater Allé Scenen
Vaarbrud (Wedekind) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
05-04-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lavlandet (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
07-04-1945, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Den søvnløse Brudgom (Arnold og Bach)
 Teater Det kongelige Teater
Svanesøen (Begicev og Gelcer) (Ballet)
Troldmandens Lærling (Lander) (Ballet)
08-04-1945, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
09-04-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Kjartan og Gudrun (Oehlenschläger)
10-04-1945, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Svanesøen (Begicev og Gelcer) (Ballet)
Troldmandens Lærling (Lander) (Ballet)
11-04-1945, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Knock (Romains)
12-04-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
13-04-1945, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den evige Trio (Ralov) (Ballet)
Den detroniserede Dyretæmmer (Bartholin) (Ballet)
Passiones (Ralov) (Ballet)
14-04-1945, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Galgemanden (Schildt)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
18-04-1945, onsdag
 Teater Allé Scenen
Bjerget (Kallendorf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Galgemanden (Schildt)
Pas de troix af La Ventana (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
19-04-1945, torsdag
 Teater Odense Teater
Nu er det Morgen (Schlüter)
20-04-1945, fredag
 Teater Odense Teater
Fuglekræmmeren (West og Held) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
26-04-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
27-04-1945, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Radio
Kætteren Luther (Thranæs) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Cavalleria rusticana (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
30-04-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den detroniserede Dyretæmmer (Bartholin) (Ballet)
Den evige Trio (Ralov) (Ballet)
Passiones (Ralov) (Ballet)

1945     maj


01-05-1945, tirsdag
 Teater Allé Scenen
Naar Mørket sænker sig (Williams) (premiere)
 Teater Falkonerteatret i Rialto
Den grønne Elevator (Hopwood) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Nygade Teatret
Det dyre Brød (Locher)
 Teater Nørrebros Teater
Styrmand Karlsens Flammer (Lynge og Frische)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
03-05-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
04-05-1945, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kjartan og Gudrun (Oehlenschläger)
07-05-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
08-05-1945, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg)
09-05-1945, onsdag
 Teater Folketeatret
Moderhjertet (Fischer) (premiere)
10-05-1945, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
11-05-1945, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
12-05-1945, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøj (Heiberg)
13-05-1945, søndag
 Teater Folketeatret
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Frederiksberg Teater
Den grønne Elevator (Hopwood) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
14-05-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
16-05-1945, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Quasi una Fantasia (Lander) (Ballet)(premiere)
Skærmydsler (Wied)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
18-05-1945, fredag
 Teater Det ny Teater
Teresina (Straus) (premiere)
20-05-1945, søndag  Helligdag Pintsedag
21-05-1945, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Odense Teater
Fuglekræmmeren (West og Held)
24-05-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paaske (Strindberg)
25-05-1945, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bunbury (Wilde)
26-05-1945, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Porgy og Bess (Gershwin m.fl.) (Syngestykke)
27-05-1945, søndag  Helligdag Trinitatis
29-05-1945, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Fronten (Fischer) (premiere)
30-05-1945, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Porgy og Bess (Gershwin m.fl.) (Syngestykke)
31-05-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Quasi una Fantasia (Lander) (Ballet)
Skærmydsler (Wied)

1945     juni


01-06-1945, fredag
 Teater Folketeatret
Der gaar en Konvoj (Deval) (premiere)
 Teater Riddersalen
Hvis et Folk vil leve (Kielland) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Fest-Polonaise (Lander) (Ballet)
(Eftermiddag) [Sang-afdeling]
(Eftermiddag) Bolero (Lander) (Ballet)
(Eftermiddag) Napoli [3. Akt] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
(Eftermiddag) Festforestilling til ære for de allierede styrker i Danmark
02-06-1945, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Ouverturen til Elverhøj [Kuhlau]
(Eftermiddag) Murad [Chr. Winther]
(Eftermiddag) Grande Valse [Luigi Venzano]
(Eftermiddag) Agander, Pagander og Winberg (Puy) (Syngestykke)(premiere)
(Eftermiddag) Napoli (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Forestilling til indtægt for ballettens private pensionskasse
03-06-1945, søndag
 Teater Nygade Teatret
Den grønne Elevator (Hopwood) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Prolog (Cour) (premiere)
(Eftermiddag) Den politiske Kandestøber (Holberg)
(Eftermiddag) Fest-Polonaise (Lander) (Ballet)
(Eftermiddag) Festforestilling til ære for den danske modstandsbevægelse
04-06-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk [1. Akt, 1. og 2. Afd.] (Heise og Richardt) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
Festforestilling i anledning af Universitetets fest for Danmarks befrielse
10-06-1945, søndag
 Teater Folketeatret
17-06-1945, søndag
 Teater Allé Scenen
Phi-Phi (Willemetz m.fl.) (premiere)
23-06-1945, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1945 (Anonym) (premiere)

1945     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen forestillinger

1945     juli


01-07-1945, søndag
 Teater Folketeatret
Moderhjertet (Fischer)
17-07-1945, tirsdag
 Teater Allé Scenen
One Man Show (Schram)

1945     august


17-08-1945, fredag
 Teater Radio
Knud Lavard (Juel) (premiere)
21-08-1945, tirsdag
 Teater Folketeatret
Ekscellencen (Malmberg) (premiere)
23-08-1945, torsdag
 Teater Det ny Teater
Teater (Bolton) (premiere)
28-08-1945, tirsdag
 Teater Odense Teater
Der var engang - (Drachmann)
31-08-1945, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Her sov George Washington (Hart og Kaufman) (premiere)

1945     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Montmartre
Montmartes Efterårs-Cabaret 1945 (Lynge m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Bolero (Lander) (Ballet)
Bunbury (Wilde)
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
Cavalleria rusticana (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
De røde Tjørne (Fischer)
De store Drenge (Géraldy)
Det hemmelige Ægteskab (Cimarosa m.fl.) (Syngestykke)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Elverhøj (Heiberg)
Erasmus Montanus (Holberg)
Fest-Polonaise (Lander) (Ballet)
Galgemanden (Schildt)
Kjartan og Gudrun (Oehlenschläger)
Konservatoriet, danseskolen (Bournonville) (Ballet)
La Valse (Lander) (Ballet)
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
Maskeballet (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
Petruschka (Benua) (Ballet)
Porgy og Bess (Gershwin m.fl.) (Syngestykke)
Qarrtsiluni (Riisager og Lander) (Ballet)
Quasi una Fantasia (Lander) (Ballet)
Rosendrømmen (Fokin) (Ballet)
Svanesøen (Begicev og Gelcer) (Ballet)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
Tolv med Posten (Riisager) (Ballet)
Vaaren (Lander) (Ballet)

1945     september


01-09-1945, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Niels Ebbesen (Munk) (premiere)
Til indtægt for Kaj Munks mindefond
02-09-1945, søndag
 Teater Århus Teater
Niels Ebbesen (Munk) (premiere)
15-09-1945, lørdag
 Teater Aalborg Teater
Direktion: Poul Petersen, 1945-54
Elverhøj (Heiberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Prolog (Nygaard) (premiere)
Festforestilling til fordel for Fonden til fædrelandets vel
22-09-1945, lørdag
 Teater Radio
De Kvinder (Frische) (premiere)
24-09-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Johannes Meyers 40-års jubilæum
25-09-1945, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Privatliv (Coward)
26-09-1945, onsdag
 Teater Odense Teater
Før Cannae (Munk) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Hilsen til Kongen (Pedersen) (premiere)
Festforestilling i anledning af kong Christian Xs 75-årsdag
29-09-1945, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Nitteren (Skands)
 Teater Aalborg Teater
Hvis et Folk vil leve (Kielland) (premiere)

1945     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Dansk Skolescene
Den Stundesløse (Holberg)
Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
Nej (Heiberg)
Soldaterløjer (Hostrup)

1945     oktober


02-10-1945, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
04-10-1945, torsdag
 Teater Odense Teater
Hvis et Folk vil leve - (Kielland) (premiere)
14-10-1945, søndag
 Teater Aalborg Teater
Af Hjertets Lyst (Gierow) (premiere)
16-10-1945, tirsdag
 Teater Allé Scenen
Tobaksvejen (Kirkland og Caldwell) (premiere)
20-10-1945, lørdag
 Teater Århus Teater
Tre Valse (Knepler m.fl.) (premiere)
24-10-1945, onsdag
 Teater Aalborg Teater
Der kommer en dag (Dell) (premiere)
25-10-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lange Julemiddag (Wilder) (premiere)
Før Cannae (Munk) (premiere)
26-10-1945, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Manden uden Sjæl (Lagerkvist) (premiere)

1945     november


02-11-1945, fredag
 Teater Odense Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
09-11-1945, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Perlefiskerne [duet'en] (Bizet m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
[gæstespil] (Shakespeare og Tjajkovskij)
Matiné til fordel for Frankrigshjælpens dag: Paris i København
11-11-1945, søndag
 Teater Folketeatret
17-11-1945, lørdag
 Teater Det ny Teater
Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
18-11-1945, søndag
 Teater Aalborg Teater
Som man behager (Shakespeare) (premiere)
20-11-1945, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
25-11-1945, søndag
 Teater Odense Teater
Før Cannae (Munk)
 Teater Århus Teater
Ambrosius (Molbech)
29-11-1945, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeballet (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
30-11-1945, fredag
 Teater Odense Teater
Høfeber (Coward) (premiere)

1945     december


01-12-1945, lørdag
 Teater Odense Teater
Der var engang - (Drachmann)
 Teater Røde Kro Teater
Min lille Model (Aatoft) (premiere)
02-12-1945, søndag  Helligdag Advent
 Teater Odense Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
 Teater Det kongelige Teater
Quasi una Fantasia (Lander) (Ballet)
03-12-1945, mandag
 Teater Det kongelige Teater
05-12-1945, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nederlaget (Grieg)
Forestilling til minde om Nordahl Grieg
06-12-1945, torsdag
 Teater Aalborg Teater
17-12-1945, mandag
 Teater Århus Teater
Ambrosius (Molbech)
25-12-1945, tirsdag  Helligdag Juledag
26-12-1945, onsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Odense Teater
Høfeber (Coward)
Niels Ebbesen (Munk) (premiere)
 Teater Århus Teater
Af Hjertens Lyst (Gierow) (premiere)
27-12-1945, torsdag
 Teater Folketeatret
Ekscellencen (Malmberg)
30-12-1945, søndag
 Teater Folketeatret
Himlen er blaa og Græsset grønt (Simonof) (premiere)
 

Forrige år - Næste år