Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1912

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1912


1912     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Røde Kro Teater
Kan De nære Dem? (Petersen) (premiere)
 Teater Odense Teater
Byen ved Havet (Rosenberg)

1912     januar


01-01-1912, mandag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Centralteatret, København
Nytaars Central Revyen 1912 (Andreasen) (premiere)
Variétéafdeling
 Teater Olympia
Det evigglade København (Steffensen) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sangafdeling
(Eftermiddag) Den Faderløse (Frische)
(Aften) Poppedrengene (Offenbach og fransk)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Naar den ny Vin blomstrer (Bjørnson)
(Aften) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
02-01-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
03-01-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
04-01-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
05-01-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
06-01-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
07-01-1912, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
En Udvej (Algreen-Ussing) (premiere)
Ole Hansen (Hjorth-Clausen og Algreen-Ussing) (premiere)
 Teater Århus Teater
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
08-01-1912, mandag
 Teater Røde Kro Teater
Henne fra Gyden (Anonym)
Sypigens Jul (Anonym)
Ninette i Sne (Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
09-01-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Ambrosius (Molbech)
 Teater Det kongelige Teater
Haydn: For- og Mellemaktsmusik
10-01-1912, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Den kjære Quist (Holstein og uidentificeret) (premiere)
 Teater Århus Teater
Kærlighedens Øjne (Bojer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der gaar Dans i Borgegaard (Lange-Müller) (Syngestykke)(premiere)
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
11-01-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
12-01-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
13-01-1912, lørdag
 Teater Det ny Teater
Klokkerne (Erckmann og Lewis) (premiere)
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin) (premiere)
 Teater Studenterforeningen
Kirsten Phils overjordiske Rejse (Gottschalch og Larsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
14-01-1912, søndag
 Teater Dagmarteatret
Den ukloge Jomfru (Bataille)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Gulddaasen (Olufsen)
(Aften) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
15-01-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der gaar Dans i Borgegaard (Lange-Müller) (Syngestykke)
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
16-01-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
17-01-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
18-01-1912, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Poppedrengene (Offenbach og fransk)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Rhinguldet (Wagner) (Syngestykke)
19-01-1912, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Poppedrengene (Offenbach og fransk)
Zebraen (Armont og Nancey) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Haydn: For- og Mellemaktsmusik
20-01-1912, lørdag
 Teater Casino
Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
2 x 2 = 5 (Wied)
 Teater Frederiksberg Teater
Sovevognskontrolløren (Bisson) (premiere)
 Teater Studenterforeningen
Kirsten Phils overjordiske Rejse (Gottschalch og Larsen)
 Teater Sønderbro Teater
Vore røde Venner (Gandrup og Muusmann)
21-01-1912, søndag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Gardeofficeren (Molnár)
(Aften) Hr. Christensen (Melbye og Koppel)
 Teater Århus Teater
Den grimme Kone (Croisset og Gresac) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Vore røde Venner (Gandrup og Muusmann)
(Aften) Regensprovsten (Anonym)
(Aften) Paa Liv og Død (Hjorth-Clausen og Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Der gaar Dans i Borgegaard (Lange-Müller) (Syngestykke)
(Aften) Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
(Aften) Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
22-01-1912, mandag
 Teater Det ny Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Det kongelige Teater
23-01-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
24-01-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
25-01-1912, torsdag
 Teater Casino
Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
Klokkerne (Erckmann og Lewis)
 Teater Det kongelige Teater
26-01-1912, fredag
 Teater Det ny Teater
Mo'er og Datter (Duquesnel og Barde) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
27-01-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Ragnarok (Wagner) (Syngestykke)
28-01-1912, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Odense Teater
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
(Aften) Byen ved Havet (Rosenberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
(Aften) Julius Cæsar (Shakespeare)
29-01-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
30-01-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Den kjære Quist (Holstein og uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
31-01-1912, onsdag
 Teater Centralteatret, København
Central-Revyen (Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
Haydn: For- og Mellemaktsmusik

1912     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater
Standens Ære (Høyer)

1912     februar


01-02-1912, torsdag
 Teater Centralteatret, København
De gæve Riddere (Marlowe) (premiere)
Artistnumre
 Teater Dagmarteatret
Under Snefog (Hostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
02-02-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Rhinguldet (Wagner) (Syngestykke)
03-02-1912, lørdag
 Teater Casino
Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Centralteatret, København
De gæve Riddere (Marlowe)
Artistnumre
 Teater Dagmarteatret
Under Snefog (Hostrup)
 Teater Folketeatret
I Kongens Fred (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Ole Hansen (Hjorth-Clausen og Algreen-Ussing)
 Teater Det ny Teater
Mor og Datter (Duquesnel og Barde)
 Teater Nørrebros Teater
Poppedrengene (Offenbach og fransk)
Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Olympia
Revue-Cabaret (Steffensen)
 Teater Sønderbro Teater
Vore røde Venner (Gandrup og Muusmann)
 Teater Det kongelige Teater
Der gaar Dans i Borgegaard (Lange-Müller) (Syngestykke)
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
04-02-1912, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
Ole Hansen (Hjorth-Clausen og Algreen-Ussing)
 Teater Århus Teater
En Dag ved Hoffet (Throtha) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
05-02-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
06-02-1912, tirsdag
 Teater Sønderbro Teater
Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
07-02-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
08-02-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der gaar Dans i Borgegaard (Lange-Müller) (Syngestykke)
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
09-02-1912, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
10-02-1912, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Hans Peters Brev (Conradsen) (premiere)
Sommerrejsen (Friedmann-Frederich) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Mo'er og Datter (Duquesnel og Barde)
 Teater Det kongelige Teater
Grev Bonde og hans Hus (Rode) (premiere)
11-02-1912, søndag
 Teater Folketeatret
I Kongens Fred (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Den store Forsoningsdag (Gandrup)
(Eftermiddag) Sovevognskontrolløren (Bisson)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Hans Peters Brev (Conradsen)
(Aften) Sommerrejsen (Friedmann-Frederich)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Nitouche (Meilhac og Millaud) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Gulddaasen (Olufsen)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
(Aften) Til Indtægt for det kgl. Theaters Alderdomsforsørgelsesfond
12-02-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
13-02-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
14-02-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ragnarok (Wagner) (Syngestykke)
15-02-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der gaar Dans i Borgegaard (Lange-Müller) (Syngestykke)
Middelalderlig (Drachmann og Lange-Müller)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
16-02-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
17-02-1912, lørdag
 Teater Centralteatret, København
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det kongelige Teater
18-02-1912, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Casino
Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Folketeatret
En Spurv i Tranedans (Hostrup) (premiere)
 Teater Århus Teater
Elverhøj (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
19-02-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Haydn: For- og Mellemaktsmusik
20-02-1912, tirsdag
 Teater Centralteatret, København
Den moderne Eva (Gilbert) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Grace (Maugham)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
21-02-1912, onsdag
 Teater Casino
Eva (Fabrikspigen) (Willner og Bodanzky) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
22-02-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
23-02-1912, fredag
 Teater Århus Teater
Mor og Datter (Duquesnel og Barde) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
24-02-1912, lørdag
 Teater Casino
Eva (Fabrikspigen) (Willner og Bodanzky)
 Teater Centralteatret, København
Den moderne Eva (Gilbert)
Artistnumre
 Teater Dagmarteatret
Under Snefog (Hostrup)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Hans Peters Brev (Conradsen)
København-Vamdrup-Hamburg (Friedmann-Frederich)
 Teater Nørrebros Teater
Poppedrengene (Offenbach og fransk)
Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Olympia
 Teater Parisienne
Vinter-Kabaretten 1912
 Teater Sønderbro Teater
Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
25-02-1912, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Naar den ny Vin blomstrer (Bjørnson)
(Aften) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
26-02-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
27-02-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
28-02-1912, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
29-02-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Boccherini: Menuet
Jean de France (Holberg)
Køge Huskors (Heiberg)

1912     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater
Kongen drømmer (Andersen)
Aprilsnarrene (Heiberg)

1912     marts


01-03-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
02-03-1912, lørdag
 Teater Centralteatret, København
Den moderne Eva (Gilbert)
Artistnumre
 Teater Folketeatret
Landsbyens Magdalene (Larsen) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Poppedrengene (Offenbach og fransk)
Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-03-1912, søndag
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Liv og Død (Hjorth-Clausen og Nielsen)
(Aften) Tampen brænder (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Boccherini: Menuet
(Aften) Jean de France (Holberg)
(Aften) Køge Huskors (Heiberg)
 Teater Nykøbing F. (Ove Bassøe)
Sorte Ellen og hendes Søn (Gudmand-Høyer) (premiere)
04-03-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
05-03-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Frederiksberg Teater
Hans Peters Brev (Conradsen)
København-Vamdrup-Hamburg (Friedmann-Frederich)
 Teater Olympia
Revy-Cabaretten (Steffensen)
 Teater Røde Kro Teater
Hemmeligheden
Kan De nære Dem? (Petersen)
 Teater Århus Teater
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Nykøbing F. (Ove Bassøe)
Sorte Ellen og hendes Søn (Gudmand-Høyer)
06-03-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Boccherini: Menuet
Jean de France (Holberg)
Køge Huskors (Heiberg)
 Teater Nykøbing F. (Ove Bassøe)
Sorte Ellen og hendes Søn (Gudmand-Høyer)
07-03-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Maribo (Ove Bassøe)
Sorte Ellen og hendes Søn (Gudmand-Høyer)
08-03-1912, fredag
 Teater Dagmarteatret
Hyrdinden og Skorstensfejeren (Enna) (Ballet)(premiere)
Ung Elskov (Rosenberg) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Rødby (Ove Bassøe)
Sorte Ellen og hendes Søn (Gudmand-Høyer)
09-03-1912, lørdag
 Teater Centralteatret, København
Den moderne Eva (Gilbert)
Artistnumre
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
10-03-1912, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Hvo som elsker sin Fader - (Magnussen)
(Aften) Nej (Heiberg)
11-03-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
12-03-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Boccherini: Menuet
Jean de France (Holberg)
Køge Huskors (Heiberg)
13-03-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
14-03-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
15-03-1912, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
16-03-1912, lørdag
 Teater Casino
Eva (Fabrikspigen) (Willner og Bodanzky)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Frederiksberg Teater
Regimentets Papa (Mouëzy-Éon og Duricu) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
17-03-1912, søndag
 Teater Århus Teater
Kongen morer sig (Hugo) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Gulddaasen (Olufsen)
(Aften) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Nykøbing F. (Ove Bassøe)
Sorte Ellen og hendes Søn (Gudmand-Høyer)
18-03-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Boccherini: Menuet
Jean de France (Holberg)
Køge Huskors (Heiberg)
19-03-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
20-03-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
21-03-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Askepot (Perrault) (Ballet)
22-03-1912, fredag
 Teater Det ny Teater
Firkløveret (Reumert)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
23-03-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen) (premiere)
24-03-1912, søndag
 Teater Århus Teater
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
25-03-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
26-03-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
27-03-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
28-03-1912, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Prinsen af Homburg (Kleist og Christiansen) (premiere)
 Teater Aalborg Teater
 Teater Det kongelige Teater
29-03-1912, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Dydsdragonen (Willer og Lumbye) (premiere)
Leve Letsindigheden (Jansen) (premiere)
 Teater Aalborg Teater
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
30-03-1912, lørdag
 Teater Aalborg Teater
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
31-03-1912, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Dagmarteatret
Hr. Christensen (Melbye og Koppel)
 Teater Odense Teater
Kamp og Sejr (Legouvé)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Indenfor Murene (Nathansen)

1912     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Nykøbing F. (Svend Wedels Tourne)
Det store Lod (uidentificeret) (premiere)

1912     april


01-04-1912, mandag
 Teater Casino
Eva (Fabrikspigen) (Willner og Bodanzky)
 Teater Århus Teater
Millionen (Berr og Guillemaud) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
02-04-1912, tirsdag
 Teater Casino
Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Centralteatret, København
Den moderne Eva (Gilbert)
 Teater Dagmarteatret
Ung Elskov (Rosenberg) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Frederiksberg Teater
Hans Peters Brev (Conradsen)
Regimentets Papa (Mouëzy-Éon og Duricu)
 Teater Det ny Teater
Firkløveret (Reumert)
 Teater Nørrebros Teater
Poppedrengene (Offenbach og fransk)
Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Sønderbro Teater
Dydsdragonen (Willer og Lumbye)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
03-04-1912, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Prinsen af Homburg (Kleist og Christiansen)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Askepot (Perrault) (Ballet)
04-04-1912, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
05-04-1912, fredag  Helligdag Langfredag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
06-04-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
07-04-1912, søndag  Helligdag Paaskedag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
08-04-1912, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Casino
Den sorte Panter (uidentificeret) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Fra Vestkysten (Johansen) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Alt for Firmaet (Hennequin og Michel) (premiere)
 Teater Århus Teater
Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Boccherini: Menuet
(Aften) Jean de France (Holberg)
(Aften) Køge Huskors (Heiberg)
09-04-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Ung Elskov (Rosenberg) (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
10-04-1912, onsdag
 Teater Folketeatret
Idyllen (Egge) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Boccherini: Menuet
Jean de France (Holberg)
Køge Huskors (Heiberg)
11-04-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
12-04-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
13-04-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Pathelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Sankt Hubertusfesten (Sørensen) (Ballet)(premiere)
14-04-1912, søndag
 Teater Det ny Teater
Firkløveret (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Fra Vestkysten (Johansen)
(Aften) Hans Peters Brev (Conradsen)
(Aften) Regimentets Papa (Mouëzy-Éon og Duricu)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Aften) Indenfor Murene (Nathansen)
15-04-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
16-04-1912, tirsdag
 Teater Centralteatret, København
En Kærlighedsdrøm (Schack-Jensen) (premiere)
Nutte skal - ! (Feydeau) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Tvillingerne fra Brighton (Bernard) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Pathelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Sankt Hubertusfesten (Sørensen) (Ballet)
17-04-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
18-04-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
19-04-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
20-04-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Boccherini: Menuet
Jean de France (Holberg)
Køge Huskors (Heiberg)
21-04-1912, søndag
 Teater Århus Teater
 Teater Dagmarteatret (Ukendt gruppe)
Maagen (Tjekhov) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
22-04-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
23-04-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Pathelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
24-04-1912, onsdag
 Teater Det ny Teater
Dønvig Præstegaard (Rosenberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
25-04-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
26-04-1912, fredag
 Teater Sønderbro Teater
En Forældreløs (uidentificeret) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Boccherini: Menuet
Jean de France (Holberg)
Sankt Hubertusfesten (Sørensen) (Ballet)
27-04-1912, lørdag
 Teater Folketeatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
28-04-1912, søndag
 Teater Centralteatret, København
En kærlighedsdrøm (Schack-Jensen)
Nutte skal (Feydeau)
Uberbrett'l
Variété
 Teater Frederiksberg Teater
En Udvej (Algreen-Ussing)
Kjøbenhavn-Vamdrup-Hamborg (Friedmann-Frederich)
 Teater Røde Kro Teater
Madkærester (Brough og Halliday)
Skinsygens Overraskelser (Hjorth-Clausen)
Kan De nære Dem? (Petersen)
 Teater Århus Teater
Indenfor Murene (Nathansen) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommer-Revuen (Melbye og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) En Forældreløs (uidentificeret)
 Teater Casino
(Aften) Den sorte Panter (uidentificeret)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Tvillingerne fra Brighton (Bernard)
(Aften) Hyrdinden og Skorstensfejeren (Enna) (Ballet)
 Teater Folketeatret
(Aften) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Poppedrengene (Offenbach og fransk)
(Aften) Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Leve Letsindigheden (Jansen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften) Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
29-04-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
30-04-1912, tirsdag
 Teater Centralteatret, København
Hermed slutter Sæsonen
En kærlighedsdrøm (Schack-Jensen)
Nutte skal (Feydeau)
Uberbrett'l
Variété
 Teater Dagmarteatret
Det er ganske vist (Rindom) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Benefice for Bertel Krause
Hermed slutter Sæsonen
En Udvej (Algreen-Ussing)
Kjøbenhavn-Vamdrup-Hamborg (Friedmann-Frederich)
 Teater Nørrebros Teater
Poppedrengene (Offenbach og fransk)
Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Hr. og Fru Kilian
[Dramatisk Situation af H.O. Carlsen]
Vinterrevyen (Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)

1912     maj


01-05-1912, onsdag
 Teater Sønderbro Teater
En Forældreløs (uidentificeret)
Schiøler Lincks Benefice
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
02-05-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-05-1912, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Odense Teater
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
04-05-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Carl Nielsen: Simfonia espansiva
Den Gerrige (Molière)
05-05-1912, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Det ny Teater
Alt for Firmaet (Hennequin og Michel)
 Teater Nørrebros Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy) (premiere)
Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Kærlighed en gros
(Eftermiddag) Hr. Schmidts Børnehjælpsdag
(Aften) Rikke og Katten (Helmerding)
(Aften) Papilotterne (Lumbye)
(Aften) Kan De nære Dem? (Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Naar den ny Vin blomstrer (Bjørnson)
(Aften) Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
06-05-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
07-05-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
08-05-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
09-05-1912, torsdag
 Teater Det ny Teater
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
 Teater Nørrebros Teater
Hermed slutter Sæsonen
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Det kongelige Teater
Den Gerrige (Molière)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
10-05-1912, fredag
 Teater Folketeatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
11-05-1912, lørdag
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Askepot (Perrault) (Ballet)
12-05-1912, søndag
 Teater Folketeatret
Idyllen (Egge)
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Århus Teater
Den store Afdøde (Magnussen og Sarauw) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Under Snefog (Hostrup)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Hr. Schmidts Børnehjælpsdag
(Eftermiddag) Kærlighed en gros
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Leve Letsindigheden (Jansen)
 Teater Casino
(Aften) Den sorte Panter (uidentificeret)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Rikke og Katten (Helmerding)
(Aften) Papilotterne (Lumbye)
(Aften) Kan De nære Dem? (Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) En Forældreløs (uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
13-05-1912, mandag
 Teater Folketeatret
Idyllen (Egge)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
14-05-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Prinsen af Homburg (Kleist og Christiansen)
 Teater Sønderbro Teater
En Forældreløs (uidentificeret)
 Teater Tivolis Teatersal
Den lille Dollarprinsesse (Andreasen) (premiere)
Den sidste Nat (Guillard m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
15-05-1912, onsdag
 Teater Note
 Note Note: Justitsministeriet meddeler at der kun skulde holdes lukket Onsdag, Torsdag og Fredag (samt Bisættelsesdagen), saaledes at alle Forlystelsesetablissementer allerede paa Lørdag faar Lov til at aabne
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Kongens Død
16-05-1912, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Kongens Død
17-05-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Kongens Død
18-05-1912, lørdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sønnen derovre (Gnudtzmann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
19-05-1912, søndag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Århus Teater
Fætter Georg (Lundqvist) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Kusine Lotte (Wengel) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Alderdomsforsørgelsesfonden
(Aften) Indenfor Murene (Nathansen)
20-05-1912, mandag
 Teater Dagmarteatret
Bjærg-Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
21-05-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Carl Nielsen: Simfonia espansiva
Den Gerrige (Molière)
22-05-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
23-05-1912, torsdag
 Teater Det ny Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
24-05-1912, fredag
 Teater Dagmarteatret
Ingen forestilling på grund af kongens bisættelse
 Teater Folketeatret
Ingen forestilling på grund af kongens bisættelse
 Teater Det ny Teater
Ingen forestilling på grund af kongens bisættelse
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Kongens Bisættelse
25-05-1912, lørdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Der var engang - (Drachmann)
Til Indtægt for Skuespillerforeningen
26-05-1912, søndag  Helligdag Pintsedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
27-05-1912, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Det ny Teater
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Kusine Lotte (Wengel)
(Aften) Den lille Dollarprinsesse (Andreasen)
(Aften) Han kommer fra Pasteur (Fristrup)
(Aften) Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Korpersonalets Alderdomsforsørgelse
(Aften) Indenfor Murene (Nathansen)
28-05-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
29-05-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
30-05-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
31-05-1912, fredag
 Teater Dagmarteatret
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det ny Teater
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)

1912     juni


01-06-1912, lørdag
 Teater Over Stalden
Bryllupsrejsen (Anonym) (premiere)
Kolera (Kjærulf) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor) (premiere)
 Teater Over Stalden
Glutter om Bord (Anonym) (premiere)
02-06-1912, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Over Stalden
Bryllupsrejsen (Anonym)
Kolera (Kjærulf)
Glutter om Bord (Anonym)
 Teater Røde Kro Teater
Kan De nære Dem? (Petersen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Kusine Lotte (Wengel)
(Eftermiddag) Den lille Dollarprinsesse (Andreasen)
(Aften) Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
(Aften) Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
08-06-1912, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
15-06-1912, lørdag
 Teater Over Stalden
Kolera (Kjærulf)
Charlottenlund Sommerrevy 1912 (Kjærulf) (premiere)
Fluepapiret (Kjærulf) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
18-06-1912, tirsdag
 Teater Over Stalden
Sangafdeling
Fluepapiret (Kjærulf)
 Teater Sønderbros Variete
Ud paa Livet (Kjærulf) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Grevinden af Skodsborg (uidentificeret og Schønfeld) (premiere)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
21-06-1912, fredag
 Teater Hjørring
22-06-1912, lørdag
 Teater Over Stalden
Sangafdeling
Fluepapiret (Kjærulf)
 Teater Tivolis Teatersal
Grevinden af Skodsborg (uidentificeret og Schønfeld) (premiere)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
25-06-1912, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Grevinden af Skodsborg (uidentificeret og Schønfeld)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
27-06-1912, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen 1912 (Dam og Melbye) (premiere)
28-06-1912, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Blikhjelm-Mysteriet (Jansen) (premiere)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
29-06-1912, lørdag
 Teater Korups Have
Madame Butterfly (premiere)
 Teater Parisienne
Bravo, Hallo! (uidentificeret) (premiere)
 Teater Sønderbros Variete
Ud paa Livet (Kjærulf)

1912     juli


01-07-1912, mandag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen forestillinger
06-07-1912, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen 1912 (Dam og Melbye)
 Teater Over Stalden
Kolera (Kjærulf)
Fluepapiret (Kjærulf)
 Teater Sønderbros Variete
Ud paa Livet (Kjærulf)
 Teater Tivolis Teatersal
Kvindelist (Thomsen) (premiere)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
07-07-1912, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen 1912 (Dam og Melbye)
 Teater Korups Have
Madame Butterfly (Nielsen)
 Teater Over Stalden
Kolera (Kjærulf)
Fluepapiret (Kjærulf)
 Teater Parisienne
Bravo! Hallo!! (uidentificeret)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Kusine Lotte (Wengel)
(Eftermiddag) De Danske i Paris (Heiberg)
(Aften) Kvindelist (Thomsen)
(Aften) Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
09-07-1912, tirsdag
 Teater Over Stalden
Glutter om Bord (Anonym)
Fluepapiret (Kjærulf)
13-07-1912, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen 1912 (Dam og Melbye)
 Teater Over Stalden
Glutter om Bord (Anonym)
Fluepapiret (Kjærulf)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
18-07-1912, torsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Adam og Eva (Ishøy og Kjerulf) (premiere)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
20-07-1912, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen 1912 (Dam og Melbye)
 Teater Over Stalden
Nye Viser og Vers
Glutter om Bord (Anonym)
Fluepapiret (Kjærulf)
 Teater Tivolis Teatersal
Adam og Eva (Ishøy og Kjerulf)
Sommerrejsen 1912. Nye Viser (Hjorth-Clausen og Flor)
27-07-1912, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen 1912 (Dam og Melbye)
 Teater Over Stalden
Glutter om Bord (Anonym)
Fluepapiret (Kjærulf)
 Teater Tivolis Teatersal
Adam og Eva (Ishøy og Kjerulf)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)

1912     august


01-08-1912, torsdag
 Teater Over Stalden
I Aften slutter Sæsonen
Glutter om Bord (Anonym)
Fluepapiret (Kjærulf)
 Teater Tivolis Teatersal
Adam og Eva (Ishøy og Kjerulf)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
02-08-1912, fredag
 Teater Over Stalden
Benefice for Bertel Krause
Glutter om Bord (Anonym)
Fluepapiret (Kjærulf)
03-08-1912, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Korups Have
Koncert
Madame Butterfly (Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
Adam og Eva (Ishøy og Kjerulf)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
04-08-1912, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
10-08-1912, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Korups Have
Koncert
Madame Butterfly (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
Adam og Eva (Ishøy og Kjerulf)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
11-08-1912, søndag
 Teater Røde Kro Teater
I Maskeradetiden
Rikke og Katten (Helmerding)
12-08-1912, mandag
 Teater Tivolis Teatersal
Adam og Eva (Ishøy og Kjerulf)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
13-08-1912, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Den rare Tyv (andre) (premiere)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
17-08-1912, lørdag
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Parisienne
Bravo! Hallo!! (uidentificeret)
 Teater Sønderbro Teater
Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
Den rare Tyv (andre)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
21-08-1912, onsdag
 Teater Sønderbro Teater
Lykke-Drengene (Hjorth-Clausen og Schønfeld) (premiere)
24-08-1912, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lykke-Drengene (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Den rare Tyv (andre)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
25-08-1912, søndag
 Teater Dagmarteatret
Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Det ny Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou) (premiere)
 Teater Århus Teater
Charleys Tante (Thomas)
30-08-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Patelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
Til Indtægt for Ballettens private Pensionsfond
31-08-1912, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Sønderbro Teater
Lykke-Drengene (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) De Danske i Paris (Heiberg)
(Aften) Valbygaasen (Bøgh)
(Aften) Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)

1912     september


01-09-1912, søndag
 Teater Århus Teater
Tidens Mand (Ott) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tappenstreg (Beyerlein)
(Aften) Bjerg Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Til indtægt for Kapellets private Pensionsfond
(Aften) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
02-09-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Boccherini: Menuet
Jean de France (Holberg)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
03-09-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
04-09-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
05-09-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Patelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
06-09-1912, fredag
 Teater Folketeatret
Den lille Kafé (Bernard) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
07-09-1912, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den lille Kafé (Bernard)
 Teater Frederiksberg Teater
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Sønderbro Teater
Lykke-Drengene (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Valbygaasen (Bøgh)
Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Skov (Rosenberg) (premiere)
08-09-1912, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Familien Jensen (Høyer)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tappenstreg (Beyerlein)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Den rare Tyv (andre)
 Teater Casino
(Aften) Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Bjerg Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Valbygaasen (Bøgh)
(Aften) Sommerrejsen 1912 (Hjorth-Clausen og Flor)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
09-09-1912, mandag
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Henningsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Patelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
10-09-1912, tirsdag
 Teater Århus Teater
Livs-Elixiren (Meilhac og Delavigne) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Skov (Rosenberg)
11-09-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
12-09-1912, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Tro og Hjem (Schönherr og Kjerulf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
13-09-1912, fredag
 Teater Det ny Teater
Mellem Himmel og Jord (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Skov (Rosenberg)
14-09-1912, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Centralteatret, København
Kære Augustin (Fall) (premiere)
Artistnumre
 Teater Dagmarteatret
Tro og Hjem (Schönherr og Kjerulf)
 Teater Folketeatret
Den lille Kafé (Bernard)
 Teater Frederiksberg Teater
Sidste Forestilling
Lolotte (Meilhac og Halévy)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
Mellem Himmel og Jord (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Lykke-Drengene (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Valbygaasen (Bøgh)
Onkels Kærlighedshistorie (Neumann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Vildanden (Ibsen)
15-09-1912, søndag
 Teater Nørrebros Teater
English Spoken (Bernard) (premiere)
Sommer-Revyen 1912 (Dam og Melbye)
 Teater Centralteatret, København
(Eftermiddag) Adam og Eva (Ishøy og Kjerulf)
(Eftermiddag) Variété Afd.
(Eftermiddag) Ueberbrett'l
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Cabaret
(Eftermiddag) Den rare Tyv (andre)
 Teater Centralteatret, København
(Aften) Kære Augustin (Fall)
(Aften) Variété Afd.
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
(Aften) Valbygaasen (Bøgh)
(Aften) Onkels Kærlighedshistorie (Neumann)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
16-09-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
17-09-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
18-09-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
19-09-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Skov (Rosenberg)
20-09-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
21-09-1912, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Centralteatret, København
Variété
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Henningsen)
 Teater Folketeatret
Den lille Kafé (Bernard)
 Teater Det ny Teater
Mellem Himmel og Jord (Rosenkrantz)
 Teater Nørrebros Teater
English Spoken (Bernard)
Sommer-Revuen (Dam og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Lykke-Drengene (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
22-09-1912, søndag
 Teater Århus Teater
Samfundets Støtter (Ibsen) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
23-09-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
24-09-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
25-09-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Patelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
26-09-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
27-09-1912, fredag
 Teater Folketeatret
Sommervarme (Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Sankt Hubertusfesten (Sørensen) (Ballet)
28-09-1912, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Milepæle (Bennett og Knoblauch) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
29-09-1912, søndag
 Teater Folketeatret
Sønnen derovre (Gnudtzmann)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Den gamle Præst [2. og 4. Akt] (Knudsen og Lange) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) En Fallit [2. Akts 2. Afd.] (Bjørnson) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) Julius Cæsar [3. Akt] (Shakespeare) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) Afskedsforestilling for Karl Mantzius
30-09-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)

1912     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Arbejdernes Teater
Oliver Twist (Dickens) (premiere)

1912     oktober


01-10-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Pathelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
02-10-1912, onsdag
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-10-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
04-10-1912, fredag
 Teater Centralteatret, København
Aah, Susanne! (Kéroul og Barré) (premiere)
Artistnumre
 Teater Nørrebros Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
05-10-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
06-10-1912, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det er ganske vist (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) English Spoken (Bernard)
(Aften) Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
07-10-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
08-10-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
09-10-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
10-10-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Sankt Hubertusfesten (Sørensen) (Ballet)
11-10-1912, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
12-10-1912, lørdag
 Teater Casino
Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
 Teater Centralteatret, København
Aah, Susanne! (Kéroul og Barré)
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Henningsen)
 Teater Folketeatret
Den lille Kafé (Bernard)
 Teater Det ny Teater
Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
 Teater Nørrebros Teater
English Spoken (Bernard)
Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Den store Kærlighed (Zangenberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
13-10-1912, søndag
 Teater Århus Teater
Opstandelse (Bataille) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Familien Jensen (Høyer)
 Teater Centralteatret, København
(Eftermiddag) Millionen (Berr og Guillemaud)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Tro og Hjem (Schönherr og Kjerulf)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Casino
(Aften) Spionen fra Kronstadt (Pemberton og uidentificeret) (premiere)
 Teater Centralteatret, København
(Aften) Aah, Susanne! (Kéroul og Barré)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Folketeatret
(Aften) Den lille Kafé (Bernard)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) English Spoken (Bernard)
(Aften) Sommerrevyen (Dam og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Den store Kærlighed (Zangenberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
14-10-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
15-10-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Fru Majas Hævn (Lange) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
16-10-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
17-10-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
18-10-1912, fredag
 Teater Odense Teater
Forpagter af teatret: Eyvind Kornbeck
 Teater Scala Teatret
Den Traadløse (Kjærulf og Allen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
19-10-1912, lørdag
 Teater Folketeatret
Den ny Sekretær (Croisset) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Køge Huskors (Heiberg)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
20-10-1912, søndag
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Det ny Teater
Da vi var en og tyve - (Esmond) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
(Aften) Den store Kærlighed (Zangenberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
21-10-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
22-10-1912, tirsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Skorstensfejeren kommer (Jensen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
23-10-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
24-10-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
25-10-1912, fredag
 Teater Odense Teater
 Note Note: Forestillingen overværedes af Forfatterinden
Frk. Paula Illemann-Hammel debuterer som Berthe Falkenhertz
 Teater Det kongelige Teater
Højt Spil (Didring) (premiere)
Paris' Dom (Høeberg) (Ballet)(premiere)
26-10-1912, lørdag
 Teater Scala Teatret
Den Traadløse (Kjærulf og Allen)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
27-10-1912, søndag
 Teater Casino
Dukkebarnet (Stein og Willner) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Représentations à Copenhague Mlle Greta Prozor, avec la Troupe du Théâtre de "L'Oeuvre"
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jean de France (Holberg)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
28-10-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
29-10-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Højt Spil (Didring)
Paris' Dom (Høeberg) (Ballet)
30-10-1912, onsdag
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
31-10-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)

1912     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater

1912     november


01-11-1912, fredag
 Teater Centralteatret, København
Flagermusen (Haffner m.fl.) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Henningsen)
 Teater Olympia
Indenfor Voldene (uidentificeret) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Ungkarlehjælpen (Palner) (premiere)
Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
02-11-1912, lørdag
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
(Aften) Ungkarlehjælpen (Palner)
(Aften) Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin)
 Teater Det kongelige Teater
Højt Spil (Didring)
Paris' Dom (Høeberg) (Ballet)
03-11-1912, søndag
 Teater Folketeatret
Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler) (premiere)
Sommervarme (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
04-11-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Højt Spil (Didring)
Paris' Dom (Høeberg) (Ballet)
05-11-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
06-11-1912, onsdag
 Teater Casino
Dukkebarnet (Stein og Willner)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
07-11-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
08-11-1912, fredag
 Teater Dagmarteatret
Vidunderbarnet (Wied) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
09-11-1912, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
10-11-1912, søndag
 Teater Casino
En Dag ved Hoffet (Throtha) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den ny Sekretær (Croisset)
 Teater Århus Teater
Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jean de France (Holberg)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Nattergalen (Enna og Møller) (Syngestykke)(premiere)
11-11-1912, mandag
 Teater Centralteatret, København
Millionen (Berr og Guillemaud)
 Teater Det kongelige Teater
Advokat Pathelin (Bazin m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
12-11-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
13-11-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
14-11-1912, torsdag
 Teater Det ny Teater
De fem Frankfurtere (Rössler) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
15-11-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
16-11-1912, lørdag
 Teater Casino
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Det kongelige Teater
Nattergalen (Enna og Møller) (Syngestykke)
17-11-1912, søndag
 Teater Centralteatret, København
(Eftermiddag) Aah, Susanne! (Kéroul og Barré)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Centralteatret, København
(Aften) Min Kone er paa Landet (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Ungkarlehjælpen (Palner) (premiere)
(Aften) Den onde Samvittighed (Bisson og Hennequin) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
18-11-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Nattergalen (Enna og Møller) (Syngestykke)
19-11-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
20-11-1912, onsdag
 Teater Århus Teater
Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
21-11-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nattergalen (Enna og Møller) (Syngestykke)
22-11-1912, fredag
 Teater Nørrebros Teater
I Amors Kontortid (Gundelach) (premiere)
Sommerrevyen 1912 (Dam og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Prolog (Borchsenius) (premiere)
Alferne (Heiberg)
100 Aarsdagen for Fru Johanne Luise Heibergs Fødsel
23-11-1912, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
I Amors Kontortid (Gundelach) (premiere)
Sommerrevyen 1912 (Dam og Melbye)
 Teater Sønderbro Teater
Den lille Hornblæser (Andersen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
24-11-1912, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
(Aften) Alferne (Heiberg)
(Aften) En Søndag paa Amager (Heiberg)
25-11-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
26-11-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
27-11-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
28-11-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
29-11-1912, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Teatrets 10 års jubilæum
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
30-11-1912, lørdag
 Teater Folketeatret
Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater

1912     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater
Milepæle (Bennett og Knoblauch)

1912     december


01-12-1912, søndag  Helligdag Advent
 Teater Folketeatret
Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
02-12-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
03-12-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Julestuen (Holberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ludvig Holbergs Fødselsdag
04-12-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
05-12-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
06-12-1912, fredag
 Teater Nørrebros Teater
I Amors Kontortid (Gundelach)
Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Syngestykke)
07-12-1912, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Koloniens Blomst (uidentificeret og Gundelach) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
08-12-1912, søndag
 Teater Århus Teater
Milepæle (Bennett og Knoblauch) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
09-12-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
10-12-1912, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Pressen (Lange) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
11-12-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Syngestykke)
12-12-1912, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
13-12-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Køge Huskors (Heiberg)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
14-12-1912, lørdag
 Teater Folketeatret
Den lille Kafé (Bernard)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
15-12-1912, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
16-12-1912, mandag
 Teater Centralteatret, København
Den moderne Eva (Gilbert)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
17-12-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Alferne (Heiberg)
18-12-1912, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Køge Huskors (Heiberg)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
19-12-1912, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
20-12-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
21-12-1912, lørdag
 Teater Folketeatret
Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Det ny Teater
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
22-12-1912, søndag
 Teater Det ny Teater
En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
23-12-1912, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
24-12-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
25-12-1912, onsdag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
26-12-1912, torsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Det ny Teater
Skovfogdens Grethe (Gnudtzmann) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Den Traadløse (Kjærulf og Allen)
 Teater Vennelyst
Taksameterkuskens Søn
 Teater Århus Teater
Der var engang - (Drachmann)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Spionen fra Kronstadt (Pemberton og uidentificeret)
 Teater Centralteatret, København
(Eftermiddag) Den moderne Eva (Gilbert)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Zebraen (Armont og Nancey)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Hans og Hanne
(Eftermiddag) Han gaar i Søvne
(Eftermiddag) Blandt Artbejdere
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den lille Hornblæser (Andersen)
 Teater Casino
(Aften) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Centralteatret, København
(Aften) Bil-Jonen (Petersen) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
 Teater Folketeatret
(Aften) Peter Pip og hans Søster (Høyer) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) I Amors Kontortid (Gundelach)
(Aften) Taksameterkuskens Datter (Fristrup og Ricard)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Indbildt syg
(Aften) Koloniens Blomst
(Aften) Mælkedrengens Jul
(Aften) Københavns Vidunderbørn
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Lykke-Drengene (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
27-12-1912, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
28-12-1912, lørdag
 Teater Det ny Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Hvo som elsker sin Fader - (Magnussen)
(Eftermiddag) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
29-12-1912, søndag
 Teater Casino
Spionen fra Kronstadt (Pemberton og uidentificeret)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Alferne (Heiberg)
(Aften) En Søndag paa Amager (Heiberg)
30-12-1912, mandag
 Teater Scala Teatret
Den Traadløse (Kjærulf og Allen)
 Teater Det kongelige Teater
31-12-1912, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jean de France (Holberg)
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
 

Forrige år - Næste år