Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1909

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1909


1909     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ukendt gruppe
Prinsenskjold (Johansen) (premiere)

1909     januar


01-01-1909, fredag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen) (premiere)
02-01-1909, lørdag
 Teater Casino
Andersens Eventyr (Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
Kvindelykke (Lange)
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den røde Hane (Rosenkrantz)
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Vedbæk-Skodsborg-København (Hedberg)
(Aften) Den glade Varieté (Nielsen)
03-01-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Studeprangeren (Souvestre)
07-01-1909, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
08-01-1909, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Lad os bare være Mennesker (Heimann og uidentificeret) (premiere)
Manden med de 10 Koner (Schønfeld) (premiere)
09-01-1909, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie)
 Teater Dagmarteatret
Baronen (Gnudtzmann)
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Lad os bare være Mennesker (Heimann og uidentificeret)
10-01-1909, søndag
 Teater Århus Teater
Den glade Enke (Léon m.fl.) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Baronen og Smørhandleren (Anonym) (premiere)
12-01-1909, tirsdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
13-01-1909, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det gør de alle! (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
14-01-1909, torsdag
 Teater Casino
Fandens Millioner (Cutcheon) (premiere)
15-01-1909, fredag
 Teater Dagmarteatret
Afkom (Hansen)
16-01-1909, lørdag
 Teater Casino
Fandens Millioner (Cutcheon)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Det store Forbund (Lothar og Lipschütz) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Lad os bare være Mennesker (Heimann og uidentificeret)
19-01-1909, tirsdag
 Teater Folketeatret
Anne Pedersdotter (premiere)
20-01-1909, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
21-01-1909, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Dovenskab (Magnussen) (premiere)
 Teater Folketeatret
Anne Pedersdotter (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
En Sangerfest (Moser) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Mignon (Thomas m.fl.) (Syngestykke)
22-01-1909, fredag
 Teater Casino
Fandens Millioner (Cutcheon)
23-01-1909, lørdag
 Teater Casino
Den indbildt Syge (Molière) (premiere)
Pierrots Kærlighedshistorie (Bessier) (Ballet)(premiere)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
 Note Note: Fra iaften vil der flere Gange om Ugen i Frederiksberg Teater gratis blive uddelt Nick Carter-Postkort, som Publikum kan forsyne med Paaskrift, hvorefter Teatret gratis frankerer Kortene og besørger dem udsendt samme Aften
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Det store Forbund (Lothar og Lipschütz)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
En Sangerfest (Moser)
26-01-1909, tirsdag
 Teater Den frie Scene
Antinous (Rosenkrantz)
27-01-1909, onsdag
 Teater Det ny Teater
Det store Forbund (Lothar og Lipschütz)
 Teater Det kongelige Teater
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
28-01-1909, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Den frie Scene
Antinous (Rosenkrantz)
 Teater Det ny Teater
Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
29-01-1909, fredag
 Teater Det ny Teater
Niels Peter Svane (Høyer) (premiere)
30-01-1909, lørdag
 Teater Casino
Den indbildt Syge (Molière)
Pierrots Kærlighedshistorie (Bessier) (Ballet)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
En Sangerfest (Moser)
31-01-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Jane Eyre (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Djævelen (Molnár) (premiere)

1909     februar


02-02-1909, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Under Medvirken af Kunstnere fra samtlige Teatre
(Eftermiddag) Til Indtægt for Fonden for Anskaffelsen af et Monument for Mylius-Erichsen, Hagen og Brønlund
(Eftermiddag) Prolog af L.C. Nielsen, fremsiges af Direktør Johannes Nielsen
(Eftermiddag) Mylius-Erichsen: Digte af "Isblink", fremsiges af Kgl. Skuespillerinde Fru Betty Hennings
(Eftermiddag) Mylius-Erichsen: Sange, synges af kgl. Skuespillerinde Fru Oda Nielsen
(Eftermiddag) Tatere (Erichsen)
03-02-1909, onsdag
 Teater Århus Teater
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup) (premiere)
06-02-1909, lørdag
 Teater Casino
Den indbildt Syge (Molière)
Pierrots Kærlighedshistorie (Bessier) (Ballet)
 Teater Dagmarteatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Folketeatret
Tyven (Bernstein)
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
En Sangerfest (Moser)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
(Eftermiddag) Børneforestilling
(Aften) Niels Peter Svane (Høyer)
07-02-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Stormen paa Kjøbenhavn, Prolog fremsiges af Fru Anna Petersen
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Abehaanden (Parker)
(Eftermiddag) En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Manden med de 10 Koner (Schønfeld)
(Aften) Mozart Madsens Eventyr (Labiche og Michel) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Guldfuglen (Gad)
10-02-1909, onsdag
 Teater Casino
Den indbildt Syge (Molière)
Pierrots Kærlighedshistorie (Bessier) (Ballet)
11-02-1909, torsdag
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll) (premiere)
 Teater Århus Teater
Willemoes (Nielsen)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Indtægten af Forestillingen, der gives til halve Priser, tilfalder de Arbejdsløse
(Eftermiddag) Den røde Hane (Rosenkrantz)
(Eftermiddag) i Mellemakterne spilles nationale Musikstykker, valgte med Henblik paa Mindedagen
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Kuhlau: Ouverturen til »Elverhøj«
(Eftermiddag) Prolog (Recke) (premiere)
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Eftermiddag) Gratisforestilling i anledning af 250-årsdagen for Stormen på København
13-02-1909, lørdag
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Folketeatret
Tyven (Bernstein)
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Mozart Madsens Eventyr (Labiche og Michel)
14-02-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Stormen paa Kjøbenhavn, Prolog fremsiges af Fru Anna Petersen
16-02-1909, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Baronen (Gnudtzmann)
18-02-1909, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
19-02-1909, fredag
 Teater Århus Teater
Første Violin (Wied og Petersen) (premiere)
20-02-1909, lørdag
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
Dovenskab (Magnussen)
 Teater Folketeatret
Tyven (Bernstein)
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
 Note Note: Kongen i teatret for første gang
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Mozart Madsens Eventyr (Labiche og Michel)
21-02-1909, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Østerbros Theater
Ankersmeden og hans Søn (Anonym) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
(Aften) En Sangerfest (Moser)
(Aften) Mozart Madsens Eventyr (Labiche og Michel)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Koncertafdeling: »Dyvekes Sange« (Drachmann/Heise)
22-02-1909, mandag
 Teater Det ny Teater
25-02-1909, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Djævelen (Molnár)
26-02-1909, fredag
 Teater Dagmarteatret
Karl den Dristige (Rostrup og Larsen) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard) (premiere)
Paa gale Veje (Kadelburg)
27-02-1909, lørdag
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Tyven (Bernstein)
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Den frie Scene
Kormusik komponeret af Vilh. Rosenberg [mellem prologen og skuespillet]
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
En Sangerfest (Moser)
Mozart Madsens Eventyr (Labiche og Michel)
 Teater Det kongelige Teater
Daniel Hertz (Nathansen) (premiere)
28-02-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Vaisenhusbarnet (Møller)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Andersens Eventyr (Østergaard)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Trilby (Maurier)
(Eftermiddag) Familietvist (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Casino
(Aften) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Karl den Dristige (Rostrup og Larsen)
 Teater Folketeatret
(Aften) Tyven (Bernstein)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Niels Peter Svane (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Det tredie Køn (Østergaard)
(Aften) Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) En Sangerfest (Moser)
(Aften) Mozart Madsens Eventyr (Labiche og Michel)

1909     marts


01-03-1909, mandag
 Teater Den frie Scene
02-03-1909, tirsdag
 Teater Sønderbro Teater
En Sangerfest (Moser)
Mozart Madsens Eventyr (Labiche og Michel)
03-03-1909, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling paa grund af Generalprøve
04-03-1909, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Dollar-Prinsen (Andersen) (premiere)
05-03-1909, fredag
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Tyven (Bernstein)
 Teater Frederiksberg Teater
De smaa Jackson & Co. (Ordonneau) (premiere)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Dollar-Prinsen (Andersen)
 Teater Århus Teater
Tappenstreg (Beyerlein)
06-03-1909, lørdag
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
Karl den Dristige (Rostrup og Larsen)
 Teater Folketeatret
Tyven (Bernstein)
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Dollar-Prinsen (Andersen)
 Teater Det kongelige Teater
Et Bryllup i Katakomberne (Høeberg og Michaëlis) (Syngestykke)(premiere)
07-03-1909, søndag
 Teater Casino
Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
 Teater Østerbros Theater
Pigen fra Wermland (Dahlgren) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
08-03-1909, mandag
 Teater Dagmarteatret
Dovenskab (Magnussen)
 Teater Folketeatret
Tyven (Bernstein)
11-03-1909, torsdag
 Teater Folketeatret
Anne Pedersdotter (Wiers-Jenssen)
13-03-1909, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Dollar-Prinsen (Andersen)
18-03-1909, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Onkels Søn (Lorentzen) (premiere)
19-03-1909, fredag
 Teater Det kongelige Teater
20-03-1909, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Onkels Søn (Lorentzen)
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Dollar-Prinsen (Andersen)
21-03-1909, søndag
 Teater Århus Teater
Bertran de Born (Recke) (premiere)
27-03-1909, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
Forstilingen overværes af Hs. Maj. Kongen med Følge
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Dollar-Prinsen (Andersen)
28-03-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Tugthusfangen
Asfaltens Gøglere
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
(Aften) Buffalo Bill (Wulff) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Det gør de alle! (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
29-03-1909, mandag
 Teater Den frie Scene
Krateret (Kronstrøm) (premiere)
30-03-1909, tirsdag
 Teater Den frie Scene
Krateret (Kronstrøm)
31-03-1909, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Kameliadamen (Dumas)

1909     april


01-04-1909, torsdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling [Teatret udlejet til vengørenhedsarrangement til fordel for Dronning Louises Børnehospital]
Afdansning (Lehmann)
 Teater Frederiksberg Teater
En Studie i rødt (Sarauw) (premiere)
02-04-1909, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Det tredie Køn (Østergaard)
Paa Gale Veje (Kadelburg)
03-04-1909, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
 Note Note: Hr. Fred. Jensen, der har været sygemeldt et Par Dage, er atter rask og spiller iaften den mandlige Hovedrolle i Travestien Romeo og Julie, paa hvilken Nørrebros Teater har Première
Viceværten (Laufs) (premiere)
Romeo og Julie (Nielsen) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Buffalo Bill (Wulff)
04-04-1909, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Østerbros Theater
 Teater Det kongelige Teater
Ungdomstid (Capus)
06-04-1909, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Karl den Dristige (Rostrup og Larsen)
08-04-1909, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
09-04-1909, fredag  Helligdag Langfredag
10-04-1909, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
(Eftermiddag) Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Bertran de Born (Recke)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Det tredie Køn (Østergaard)
(Eftermiddag) Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Buffalo Bill (Wulff)
11-04-1909, søndag  Helligdag Paaskedag
12-04-1909, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Århus Teater
Hvem er hun? (Bisson) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
(Eftermiddag) Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Det tredie Køn (Østergaard)
(Eftermiddag) Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Hotel Frihavnen (Feydeau m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) En Studie i rødt (Sarauw)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Viceværten (Laufs)
(Aften) Romeo og Julie (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Buffalo Bill (Wulff)
14-04-1909, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
15-04-1909, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Opstandelse (Bataille)
16-04-1909, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Hr. Stribolt
Viceværten (Laufs)
 Teater Det kongelige Teater
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Syngestykke)
17-04-1909, lørdag
 Teater Casino
Hotel Frihavnen (Feydeau m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Viceværten (Laufs)
 Teater Sønderbro Teater
Buffalo Bill (Wulff)
18-04-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
 Teater Casino
(Eftermiddag) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
(Eftermiddag) Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Zaza (Berton)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Det tredie Køn (Østergaard)
(Eftermiddag) Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Hotel Frihavnen (Feydeau m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Kameliadamen (Dumas)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) I Stuearrest (Topsøe og Bloch)
(Aften) En uskyldig Ægtemand (Blumenthal og Kadelburg) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Verdens Herkules (Belly)
(Aften) Viceværten (Laufs)
(Aften) Svend, Knud og Valdemar (Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
19-04-1909, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Guldkareten (Betzonich)
23-04-1909, fredag
 Teater Vejle (Ukendt gruppe)
Dovenskab [Kornbecks selskab] (Magnussen) (premiere)
24-04-1909, lørdag
 Teater Casino
Hotel Frihavnen (Feydeau m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Isbjørnen (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Frederiksberg Teater
I Stuearrest (Topsøe og Bloch)
En uskyldig Ægtemand (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Viceværten (Laufs)
 Teater Sønderbro Teater
Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed beskytter (Caillavet og Flers) (premiere)
25-04-1909, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
(Eftermiddag) Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Onkels Søn (Lorentzen)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nick Carter (Sarauw og Magnussen)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Casino
(Aften) Hotel Frihavnen (Feydeau m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Isbjørnen (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) I Stuearrest (Topsøe og Bloch)
(Aften) En uskyldig Ægtemand (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Buffalo Bill (Wulff)
26-04-1909, mandag
 Teater Casino
Hotel Frihavnen (Feydeau m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Århus Teater
Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
27-04-1909, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Viceværten (Laufs)
 Teater Casino (Studenterforeningen)
Illusioner [Studenterkomedie]
28-04-1909, onsdag
 Teater Den frie Scene
Hønsegården (Bernard) (premiere)
29-04-1909, torsdag
 Teater Den frie Scene
Hønsegården (Bernard)

1909     maj


01-05-1909, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Isbjørnen (Rosenkrantz)
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Frederiksberg Teater
I Stuearrest (Topsøe og Bloch)
En uskyldig Ægtemand (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Viceværten (Laufs)
 Teater Sønderbro Teater
Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Boccaccio (Zell m.fl.)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
02-05-1909, søndag
 Teater Århus Teater
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Charleys Tante (Thomas)
Benefice for Personalet
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Bertran de Born (Recke)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) En Studie i rødt (Sarauw)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Den Dummeste (Fulda)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Dollarprinsen (Andersen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Isbjørnen (Rosenkrantz)
 Teater Folketeatret
(Aften) Tvillingerne (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
(Aften) I Stuearrest (Topsøe og Bloch)
(Aften) En uskyldig Ægtemand (Blumenthal og Kadelburg)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Boccaccio (Zell m.fl.)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
04-05-1909, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort) (premiere)
05-05-1909, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Folketeatret
Tvillingerne (Reumert)
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Schiøler Linck
En glad Sjæl (Nielsen)
Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Boccaccio (Zell m.fl.)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
06-05-1909, torsdag
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
 Teater Det kongelige Teater
Smaaborgere (Gorkij) (premiere)
07-05-1909, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Bertran de Born (Recke)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Dollarprinsen (Andersen)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Buffalo Bill (Wulff)
08-05-1909, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Isbjørnen (Rosenkrantz)
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Frederiks Jensen
Paa gale Veje (Kadelburg)
Kameliadamen (Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Tiggerstudenten (Zell og Genée)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
09-05-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Damen fra Natkaféen (Feydeau) (premiere)
Will. Petersens 25 Aars Jubilæum
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den røde Hane (Rosenkrantz)
(Aften) Mrs. Dot (Maugham)
10-05-1909, mandag
 Teater Dagmarteatret
Onkels Søn (Lorentzen)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Note Note: Har erhvervet den lille teaterbevilling, der giver ret til i koncertsalen at opføre småstykker, som spiller ca. 40 minutter og ikke rummer over 5 personer. Bevillingen gælder fra midt i maj til midt i september
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Tiggerstudenten (Zell og Genée)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
11-05-1909, tirsdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Kunstnerliv (Overskou m.fl.)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
12-05-1909, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Smaaborgere (Gorkij)
13-05-1909, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Fru Victoria Petersens Benefice
Hermed slutter Sæsonen
Paa gale Veje (Kadelburg)
Romeo og Julie (Nielsen)
Sangafdeling
14-05-1909, fredag
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
Johannes Rings Jubilæumsforestilling
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
 Note Note: [Politiken 15-5-1909:] Kongefamilien med Følge overværede iaftes Opførelsen af Kunstnerliv paa Casino. De Kongelige var alle maget begejstrede for de svenske Kunstnere, og Stemningen i det omtrent udsolgte Hus var den allerbedste
Kunstnerliv (Overskou m.fl.)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
15-05-1909, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Kameliadamen (Dumas)
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Kunstnerliv (Overskou m.fl.)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
16-05-1909, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Hermed slutter Sæsonen
En glad Sjæl (Nielsen)
Buffalo Bill (Wulff)
17-05-1909, mandag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Velgørenhed (Breidahl) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Til Benefice for Personalet
Buffalo Bill (Wulff)
Sangafdeling
19-05-1909, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Brobyggeren (Sutro) (premiere)
20-05-1909, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Bertran de Born (Recke)
(Aften) Isbjørnen (Rosenkrantz)
21-05-1909, fredag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Zigeunerbaronen (Schnitzer)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
22-05-1909, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Brobyggeren (Sutro)
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Zigeunerbaronen (Schnitzer)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
23-05-1909, søndag
 Teater Dagmarteatret
Kameliadamen (Dumas)
26-05-1909, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Isbjørnen (Rosenkrantz)
 Teater Den frie Scene
Hans sidste Vilje (Schnitzler) (premiere)
27-05-1909, torsdag
 Teater Den frie Scene
Hans sidste Vilje (Schnitzler)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
Afskedsbenefice for Fru Else Frølich
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Velgørenhed (Breidahl)
 Teater Det kongelige Teater
Kærlighed beskytter (Caillavet og Flers)
28-05-1909, fredag
 Teater Dagmarteatret
Brobyggeren (Sutro)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham)
Hermed slutter Sæsonen
29-05-1909, lørdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
(Eftermiddag) Den glade Enke (Léon m.fl.)
(Eftermiddag) Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil
30-05-1909, søndag  Helligdag Pintsedag
31-05-1909, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Velgørenhed (Breidahl)
 Teater Tivolis Teatersal
Familietvist (Hostrup)
Vera Violette (Stein) (premiere)
 Teater Ukendt sted
[Dragør Strandhotel:] Den lille Varieté
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Den glade Enke (Léon m.fl.)
Stockholms Oscarsteaterns Gæstespil

1909     juni


01-06-1909, tirsdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Den svage Side (Clairville og Thiboust) (premiere)
03-06-1909, torsdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Tivolis Teatersal
Familietvist (Hostrup)
Vera Violette (Stein)
04-06-1909, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Vera Violette (Stein)
I gamle Dage (Lumbye og Hansen) (premiere)
05-06-1909, lørdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Familietvist (Hostrup)
(Aften) Vera Violette (Stein)
(Aften) I gamle Dage (Lumbye og Hansen)
06-06-1909, søndag  Helligdag Trinitatis
12-06-1909, lørdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 Teater Tivolis Teatersal
I gamle Dage (Lumbye og Hansen)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye) (premiere)
19-06-1909, lørdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Amoriner (Reumert)
 Teater Tivolis Teatersal
I gamle Dage (Lumbye og Hansen)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
26-06-1909, lørdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Amoriner (Reumert)
 Teater Tivolis Teatersal
Vera Violette (Stein)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
29-06-1909, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Troskabsprøven (Kjerulf) (premiere)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)

1909     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Daniel Hertz (Nathansen)
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Elverhøj (Heiberg)
En Fallit (Bjørnson)
Erasmus Montanus (Holberg)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Frie Hænder (Benzon)
Fruentimmerskolen (Molière)
Genboerne (Hostrup)
Gulddaasen (Olufsen)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Ragnarok (Wagner) (Syngestykke)
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
Rhinguldet (Wagner) (Syngestykke)
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
Skærmydsler (Wied)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
Vildanden (Ibsen)

1909     juli


02-07-1909, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Troskabsprøven (Kjerulf)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
03-07-1909, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Naar Kvinderne vælger (Fristrup m.fl.) (premiere)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
 Teater Sønderbros Variete
Kvinden paa Session (uidentificeret) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Troskabsprøven (Kjerulf)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
04-07-1909, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
10-07-1909, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Lille Kylle (Halévy og Busnach)
 Teater Tivolis Teatersal
Troskabsprøven (Kjerulf)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
16-07-1909, fredag
 Teater Sønderbros Variete
Peter med Flyvemaskinen (uidentificeret)
 Teater Tivolis Teatersal
Troskabsprøven (Kjerulf)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
17-07-1909, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
En Times Matematik
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
 Note Note: Brandstifteren, hvori den berømte hollandske Skuespiller Theo Bauwmeester udfører syv forskellige Roller. Desuden optræder Friherreinde Gerda Frisch Fleetwood, Frk. Edith Kofoed, Sophus Erhardt og Operasanger Rudolf Hoffmann
Brandstifteren (Heyermann) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
København Vaagner (Breidahl) (premiere)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
18-07-1909, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
19-07-1909, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Kuhlau: Ouverturen til »Elverhøj«
Fruentimmerskolen [2. Akt] (Molière) (ufuldstændig opførelse)
Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Festforestilling i anledning af de franske parlamentarikeres besøg
24-07-1909, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
En Spadseretur
Hans og Hanne
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Brandstifteren (Heyermann)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
31-07-1909, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Brandstifteren (Heyermann)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Kampen om København (Nielsen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)

1909     august


02-08-1909, mandag
 Teater Ukendt sted
07-08-1909, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Frk Nitouche [1. og 4. Akt] (Meilhac og Millaud) (ufuldstændig opførelse)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
13-08-1909, fredag
 Teater Århus Teater
14-08-1909, lørdag
 Teater Casino
Prins Incognito (Nodermann m.fl.) (premiere)
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Konen med 2 Mænd (Kock og Boyer)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Frk Nitouche [1. Akt] (Meilhac og Millaud) (ufuldstændig opførelse)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
15-08-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Forhus og Baghus (Sudermann)
17-08-1909, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Hvad Tivolisøen gemte (undersøges) (premiere)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
 Teater Århus Teater
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
20-08-1909, fredag
 Teater Århus Teater
Kongen (Caillavet m.fl.) (premiere)
21-08-1909, lørdag
 Teater Casino
Prins Incognito (Nodermann m.fl.)
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Røde Kro Teater
Valget i Pærekøbing
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
22-08-1909, søndag
 Teater Folketeatret
Den store Afdøde (Magnussen og Sarauw) (premiere)
28-08-1909, lørdag
 Teater Casino
Prins Incognito (Nodermann m.fl.)
 Teater Folketeatret
Den store Afdøde (Magnussen og Sarauw)
 Teater Frederiksberg Teater
Det tredje Køn (Østergaard)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Røde Kro Teater
Et Løfte (Görner)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Hvad Tivolisøen gemte (undersøges)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
29-08-1909, søndag
 Teater Casino
Gurli (Christiernsson) (premiere)

1909     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Århus Teater

1909     september


01-09-1909, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Kongen (Bjørnson) (premiere)
 Teater Århus Teater
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Det kongelige Teater
Revolutionsbryllup (Michaëlis) (premiere)
04-09-1909, lørdag
 Teater Casino
Gurli (Christiernsson)
 Teater Dagmarteatret
Tenoren (Østergaard) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den store Afdøde (Magnussen og Sarauw)
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Hvad Tivolisøen gemte (undersøges)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
 Teater Østerbros Theater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Wittmacks Lokale (Unge Dramatikeres Scene)
Fred. Winkel jun. (Monrad) (premiere)
05-09-1909, søndag
 Teater Dagmarteatret
Tenoren (Østergaard)
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Østerbros Theater
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Et Løfte (Görner)
(Eftermiddag) Konen med 2 Mænd (Kock og Boyer)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Casino
(Aften) Gurli (Christiernsson)
 Teater Folketeatret
(Aften) Den store Afdøde (Magnussen og Sarauw)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Parasollen
(Aften) Naar Kærlighed kølnes (Chapelle og Michel)
(Aften) Vi vil hjem igen -! (Petersen)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) En glad Sjæl (Nielsen)
(Aften) Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
06-09-1909, mandag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Gunnar Heiberg Tournée [Norsk]
07-09-1909, tirsdag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Bakonen (Heiberg)
Gunnar Heiberg Tournée [Norsk]
 Teater Århus Teater
Ambrosius (Molbech)
08-09-1909, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Flugten (Rode) (premiere)
09-09-1909, torsdag
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Århus Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum) (premiere)
10-09-1909, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
11-09-1909, lørdag
 Teater Casino
Gurli (Christiernsson)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
Fru Mathilde Nielsens Jubilæumsforestilling
 Teater Folketeatret
Den store Afdøde (Magnussen og Sarauw)
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Røde Kro Teater
Parasollen
Naar Kærlighed kølnes (Chapelle og Michel)
 Teater Sønderbro Teater
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Hvad Tivolisøen gemte (undersøges)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
12-09-1909, søndag
 Teater Det ny Teater
Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier) (premiere)
Soldaterløjer (Hostrup) (premiere)
14-09-1909, tirsdag
 Teater Folketeatret
Broder Rus (Christiansen) (premiere)
18-09-1909, lørdag
 Teater Casino
Gurli (Christiernsson)
 Teater Dagmarteatret
Kongen (Bjørnson)
 Teater Folketeatret
Broder Rus (Christiansen)
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
Hvad Tivolisøen gemte (undersøges)
Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
 Teater Ukendt sted
[Kasinos Koncertsal] Brandstifteren (Heyermann)
19-09-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Theodors Morder (Clairville m.fl.)
Vaffelbageren
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag) Soldaterløjer (Hostrup)
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
20-09-1909, mandag
 Teater Casino
Gurli (Christiernsson)
21-09-1909, tirsdag
 Teater Casino
Den fraskilte Kone (Léon) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den store Afdøde (Magnussen og Sarauw)
 Teater Frederiksberg Teater
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
22-09-1909, onsdag
 Teater Folketeatret
Broder Rus (Christiansen)
 Teater Nørrebros Teater
De røde Støvler (Nielsen) (premiere)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
23-09-1909, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Modellen (Bataille) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Røde Kro Teater
Elskovsdrikken (Duveyrier og Brazier)
Familien stepper
24-09-1909, fredag
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
25-09-1909, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Modellen (Bataille)
 Teater Folketeatret
Buridans Æsel (Flers og Caillavet) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Troskabsprøven (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
28-09-1909, tirsdag
 Teater Den frie Scene
Hævnens Gud (Asch) (premiere)
29-09-1909, onsdag
 Teater Den frie Scene
Hævnens Gud (Asch)

1909     oktober


01-10-1909, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
02-10-1909, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Buridans Æsel (Flers og Caillavet)
 Teater Frederiksberg Teater
Troskabsprøven (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
03-10-1909, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Hvad Tivolisøen gemte (undersøges)
(Eftermiddag) Sommerrejsen 1909 (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag) Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Lumpacivagabundus (Nestroy)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Buffalo Bill (Wulff)
 Teater Casino
(Aften) Den fraskilte Kone (Léon)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Modellen (Bataille)
 Teater Folketeatret
(Aften) Buridans Æsel (Flers og Caillavet)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Troskabsprøven (Kjerulf)
(Aften) De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) De røde Støvler (Nielsen)
(Aften) Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) En glad Sjæl (Nielsen)
(Aften) Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
09-10-1909, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Kongen (Bjørnson)
 Teater Folketeatret
Den Stundesløse (Holberg) (premiere)
Abekatten (Heiberg)
 Teater Frederiksberg Teater
Troskabsprøven (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
10-10-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
De Forældreløse (Dennery og Piestre)
 Teater Det kongelige Teater
Naar den ny Vin blomstrer - (Bjørnson) (premiere)
12-10-1909, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
 Note Note: Annoncen anfører undertitlen: eller Naar den nye Vin blomstrer (Nye Viser og Vers)
Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Århus Teater
Når den ny Vin blomstrer (Bjørnson) (premiere)
14-10-1909, torsdag
 Teater Sønderbro Teater
Fandens Minister (Marcussen og Grün) (premiere)
15-10-1909, fredag
 Teater Casino
 Teater Det ny Teater
Fruens Politik (Gad og Gad) (premiere)
 Teater Udenlandsk teater
Taterblod (Drewsen og Dybwad) (premiere)
16-10-1909, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Modellen (Bataille)
 Teater Folketeatret
Den Stundesløse (Holberg)
Abekatten (Heiberg)
 Teater Frederiksberg Teater
Troskabsprøven (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Fruens Politik (Gad og Gad)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Sønderbro Teater
Fandens Minister (Marcussen og Grün)
17-10-1909, søndag
 Teater Århus Teater
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Østerbros Theater
Jørgensens Sommerrejse (Blumenthal og Kadelburg) (premiere)
18-10-1909, mandag
 Teater Folketeatret
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan) (premiere)
Hr. Peter Fjelstrups Jubilæumsforestilling
19-10-1909, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Jomfruen af Orléans (Schiller) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
(Eftermiddag) Ekstraforestilling
20-10-1909, onsdag
 Teater Århus Teater
Daniel Hertz (Nathansen) (premiere)
21-10-1909, torsdag
 Teater Unge Dramatikeres Scene
Konkurrencen (Algreen-Ussing) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)(premiere)
22-10-1909, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Fandens Minister (Marcussen og Grün)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
23-10-1909, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Tenoren (Østergaard)
 Teater Folketeatret
Den Stundesløse (Holberg)
Abekatten (Heiberg)
 Teater Frederiksberg Teater
Troskabsprøven (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
En dygtig Læge
Fra Septemberkrigen
 Teater Sønderbro Teater
Fandens Minister (Marcussen og Grün)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
24-10-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Jørgensens Sommerrejse (Blumenthal og Kadelburg)
Den gale Amerikaner (Anonym) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Kongen (Bjørnson)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag) Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Jomfruen af Orléans (Schiller)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Fruens Politik (Gad og Gad)
26-10-1909, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Modellen (Bataille)
 Teater Folketeatret
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
27-10-1909, onsdag
 Teater Den frie Scene
De sidste Masker (Schnitzler) (premiere)
Folkeoplysning (Dreyer) (premiere)
Fattiggården (Hyde) (premiere)
28-10-1909, torsdag
 Teater Det ny Teater
Haabet (Heyermann) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Hr. og Fru Kilian
29-10-1909, fredag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Den Stundesløse (Holberg)
Abekatten (Heiberg)
30-10-1909, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
En Forbryder (Lange)
 Teater Folketeatret
Buridans Æsel (Flers og Caillavet)
 Teater Frederiksberg Teater
Alle mulige Roller (Bøgh og Radet)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Haabet (Heyermann)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Familien Stepper
En lystig Kachot
Gift!!
Mens København sover
 Teater Sønderbro Teater
Fandens Minister (Marcussen og Grün)
Sommer-Revuen 1909 (Nielsen og Schønfeld)
31-10-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
(Aften) Forhus og Baghus (Sudermann)

1909     november


04-11-1909, torsdag
 Teater Det ny Teater
05-11-1909, fredag
 Teater Århus Teater
Renæssance (Drachmann og Lange-Müller) (premiere)
06-11-1909, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Forhus og Baghus (Sudermann)
 Teater Frederiksberg Teater
Alle mulige Roller (Bøgh og Radet)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
Etagen under
Den glade Enke
En lystig Kachot
Gift!!
Mens København sover
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
07-11-1909, søndag
 Teater Århus Teater
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Østerbros Theater
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Trællen (Caine) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Aften) Den gyldne Strøm (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Alle mulige Roller (Bøgh og Radet)
(Aften) De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det kongelige Teater
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
12-11-1909, fredag
 Teater Dagmarteatret
Moral (Thoma) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf) (premiere)
De gæve Riddere (Marlowe)
13-11-1909, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den gyldne Strøm (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Røverne (Meilhac og Halévy) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
14-11-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) Den røde Hane (Rosenkrantz)
(Aften) Ulvens Søn (Aakjær) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Correggio (Oehlenschläger)
17-11-1909, onsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Fra "Maven" til "Polen" (Jensen og Hansen) (premiere)
18-11-1909, torsdag
 Teater Folketeatret
Den gyldne Strøm (Rosenkrantz)
 Teater Det kongelige Teater
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
19-11-1909, fredag
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
20-11-1909, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Forhus og Baghus (Sudermann)
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Røde Kro Teater
En lystig Kachot
Barndomsveninden
De to Rødhårede
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Tivoli Variete Teater
Fra "Maven" til "Polen" (Jensen og Hansen)
21-11-1909, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Buffalo Bill (Wulff)
Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Tivoli Variete Teater
Fra "Maven" til "Polen" (Jensen og Hansen)
 Teater Østerbros Theater
 Teater Casino
(Eftermiddag) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Trællen (Caine)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag) Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Lumpacivagabundus (Nestroy)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Vi vil hjem igen -! (Petersen)
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
 Teater Casino
(Aften) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Moral (Thoma)
 Teater Folketeatret
(Aften) Sandkjøbing Badehotel (Jürgensen) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Madammernes Jens (Kjerulf)
(Aften) De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) De røde Støvler (Nielsen)
(Aften) Sommer-Revuen 1909 (Nye Viser og Vers) (Fristrup m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Pengeløs
(Aften) De to Rødhårede
(Aften) Mens København sover
 Teater Århus Teater
(Aften) Ulvens Søn (Aakjær)
23-11-1909, tirsdag
 Teater Casinos lille sal
Ungdomsleg [Oplæst] (Hansen)
24-11-1909, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Tenoren (Østergaard)
 Teater Det kongelige Teater
25-11-1909, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Avdiensen (Hertz) (premiere)
De Uadskillelige (Heiberg) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Fatinitza (Zell m.fl.)
26-11-1909, fredag
 Teater Århus Teater
Ulvens Søn (Aakjær)
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Trælleæt [opført af Den danske Folkescene] (Brosbøll)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
27-11-1909, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Audiensen (Hertz)
De Uadskillelige (Heiberg)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Nørrebros Teater
Fatinitza (Zell m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Pengeløs
Kristian fra Sofiegade
Dobbeltgængeren
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Tivoli Variete Teater
Fra "Maven" til "Polen" (Jensen og Hansen)
28-11-1909, søndag  Helligdag Advent
 Teater Århus Teater
En fattig ung Mands Eventyr (Feuillet) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Børsbaronen (Görner)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Tvillingerne (Reumert)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Trællen (Caine)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen (Petersen)
 Teater Folketeatret
(Aften) Sandkjøbing Badehotel (Jürgensen)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Madammernes Jens (Kjerulf)
(Aften) De gæve Riddere (Marlowe)
30-11-1909, tirsdag
 Teater Casino
De blanke Façader (Vinding) (premiere)

1909     december


01-12-1909, onsdag
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
02-12-1909, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Fatinitza (Zell m.fl.)
Dueslaget (Feydeau) (premiere)
03-12-1909, fredag
 Teater Casino
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
04-12-1909, lørdag
 Teater Casino
Fyrtøjet (Reumert) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Moral (Thoma)
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf)
De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Nørrebros Teater
Fatinitza (Zell m.fl.)
Dueslaget (Feydeau)
 Teater Røde Kro Teater
Pengeløs
Kristian fra Sofiegade
Dobbeltgængeren
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Tivoli Variete Teater
Fra "Maven" til "Polen" (Jensen og Hansen)
05-12-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Børsbaronen (Görner)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommer-Revyen 1909 (Fristrup m.fl.)
(Aften) Fatinitza (Zell m.fl.)
(Aften) Dueslaget (Feydeau)
10-12-1909, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf)
Madame Sherry (Felix m.fl.)
11-12-1909, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Karen Borneman (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf)
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Nørrebros Teater
Fatinitza (Zell m.fl.)
Dueslaget (Feydeau)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
12-12-1909, søndag
 Teater Folketeatret
Tvillingerne (Reumert)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Familien Jensen (Høyer)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag) Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Ærtehalm (Wied og Bramson) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Røverne (Meilhac og Halévy)
13-12-1909, mandag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Århus Teater
16-12-1909, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Flugten (Rode)
18-12-1909, lørdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Moral (Thoma)
 Teater Folketeatret
Karen Borneman (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf)
Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Fatinitza (Zell m.fl.)
Dueslaget (Feydeau)
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Tivoli Variete Teater
Fra "Maven" til "Polen" (Jensen og Hansen)
19-12-1909, søndag
 Teater Østerbros Theater
Ingen Forestilling
21-12-1909, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
En Forbryder (Lange)
 Teater Frederiksberg Teater
Madammernes Jens (Kjerulf)
Madame Sherry (Felix m.fl.)
22-12-1909, onsdag
 Teater Casino
Lykkebarnet (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Moral (Thoma)
 Teater Folketeatret
Karen Borneman (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
23-12-1909, torsdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Ingen Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Fatinitza (Zell m.fl.)
Dueslaget (Feydeau)
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
25-12-1909, lørdag  Helligdag Juledag
26-12-1909, søndag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Odense Teater
Lejer: Jens Walther
 Teater Århus Teater
Kean (Dumas m.fl.) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
 Teater Casino
(Eftermiddag) Fyrtøjet (Reumert)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) De gæve Riddere (Marlowe)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Niels Peter Svane (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommer-Revuen 1909 (Fristrup m.fl.)
 Teater Odense Teater
(Eftermiddag) Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Casino
(Aften) De tre Musketerer (Dumas og Grundy) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Peder Most (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Aften) En Julegave (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Madammernes Jens (Kjerulf)
(Aften) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Fatinitza (Zell m.fl.)
(Aften) Dueslaget (Feydeau)
 Teater Odense Teater
(Aften) Bertran de Born (Recke)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Kejser-Kureren (Verne og Dennery) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Da han var ung (Bergstrøm) (premiere)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)(premiere)
28-12-1909, tirsdag
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 

Forrige år - Næste år