Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1911

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1911


1911     januar


01-01-1911, søndag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
Esmeralda (Hugo)
 Teater Dagmarteatret
Fangen paa Zenda (Hawkins)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Feriegæsterne (Hostrup)
(Aften) Nytaarsnat 1911 (Ricard og Arctander) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Da han var ung (Bergstrøm)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Aften) Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
02-01-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
03-01-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Et Bondegilde (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften) Barselstuen (Holberg)
04-01-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
05-01-1911, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
Mark og Drot (undersøges)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Vildanden (Ibsen)
06-01-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
07-01-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
Har De noget, der skal fortoldes? (Hennequin og Veber) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Gennem Ild og Vand (Hjorth-Clausen og Thiess)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
(Aften) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
(Aften) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
08-01-1911, søndag
 Teater Østerbros Theater
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Børn (Østergaard)
(Eftermiddag) Florette og Patspon (Hennequin og Veber)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Surrogater (Benzon)
(Eftermiddag) Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen (Ricard og Arctander)
 Teater Odense Teater
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) A/S Amor & Co. (Zangenberg)
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) Greven af Luxemburg (Willner m.fl.)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Feriegæsterne (Hostrup)
(Aften) Nytaarsnat 1911 (Ricard og Arctander)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Den sjette Sans (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
(Aften) Har De noget, der skal fortoldes? (Hennequin og Veber)
 Teater Odense Teater
(Aften) Orpheus i Underverdenen (Crémieux)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Dyden og Lasten (Nielsen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Århus Teater
(Aften) Elverhøj (Heiberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Gulddaasen (Olufsen)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
09-01-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
10-01-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
11-01-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
12-01-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
13-01-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Drømmen (Nathansen) (premiere)
14-01-1911, lørdag
 Teater Casino
Fa'er Mathias (Léon) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
15-01-1911, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
16-01-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
17-01-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
18-01-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Drømmen (Nathansen)
19-01-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
20-01-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Askepot (Perrault) (Ballet)
21-01-1911, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Drømmen (Nathansen)
22-01-1911, søndag
 Teater Odense Teater
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Et Besøg i Køkkenet
(Eftermiddag) Den ny Vin -! Sømands Latin
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) Landmandsliv (Reuter)
 Teater Odense Teater
(Aften) Landmandsliv (Reuter)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Glædelig Jul
(Aften) Fra Overdrevet (Anonym) (premiere)
 Teater Århus Teater
(Aften) Dønvig Præstegaard (Rosenberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
(Aften) Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
23-01-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
24-01-1911, tirsdag
 Teater Røde Kro Teater
I Klemme
Glædelig Jul
Fra Overdrevet (Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
25-01-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
26-01-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
27-01-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
28-01-1911, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Vildanden (Ibsen)
29-01-1911, søndag
 Teater Det ny Teater
De smaa Michu'er (Vanloo m.fl.) (premiere)
Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
Surrogater (Benzon)
 Teater Århus Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
 Teater Østerbros Theater
Peter Sørensen (Salingré) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
(Aften) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
30-01-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Askepot (Perrault) (Ballet)
31-01-1911, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Kjærlighedens Øjne (Bojer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)

1911     februar


01-02-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
02-02-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
03-02-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: »Dalen« med Hr. Erik Schmedes var oprindelig ansat til opførelse
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
04-02-1911, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Askepot (Perrault) (Ballet)
05-02-1911, søndag
 Teater Århus Teater
Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
06-02-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
07-02-1911, tirsdag
 Teater Casino
Kongen af Danmarks Gardister (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
08-02-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
10-02-1911, fredag
 Teater Folketeatret
Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
11-02-1911, lørdag
 Teater Folketeatret
Fra den anden Bred (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
12-02-1911, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
(Aften) Kongemagt (Bramson) (premiere)
13-02-1911, mandag
 Teater Casino
Fa'er Mathias (Léon)
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
14-02-1911, tirsdag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
15-02-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
16-02-1911, torsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
17-02-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
18-02-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Folketeatret
Fru Gaby (Thurner) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
19-02-1911, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
En Pjalt (Eysler og Dörmann) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Kaserneluft (Stein og Söhngen) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Don Cæsar de Bazan (Pinel og Dennery) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Genboerne (Hostrup)
20-02-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
21-02-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
22-02-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
23-02-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Bryllup i Katakomberne (Høeberg og Michaëlis) (Syngestykke)
24-02-1911, fredag
 Teater Folketeatret
Fru Gaby (Thurner)
 Teater Århus Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
25-02-1911, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Har De noget, der skal fortoldes? (Hennequin og Veber)
 Teater Det kongelige Teater
Sne (Bauditz)
26-02-1911, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Dagmarteatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau) (premiere)
 Teater Århus Teater
Landsoldaten (Betzonich m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
(Aften) Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
27-02-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
28-02-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)

1911     marts


01-03-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Et Bryllup i Katakomberne (Høeberg og Michaëlis) (Syngestykke)
02-03-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
03-03-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Sne (Bauditz)
04-03-1911, lørdag
 Teater Folketeatret
Gryden (Petersen) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Det grønne Haab (Drachmann)
 Teater Sønderbro Teater
Ungkarlehjælpen (Palner) (premiere)
 Teater Århus Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
05-03-1911, søndag
 Teater Østerbros Theater
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gennem Ild og Vand (Hjorth-Clausen og Thiess)
(Aften) Othello i Provinsen (Gleesen)
(Aften) Ungkarlehjælpen (Palner)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
(Aften) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
(Aften) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
06-03-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
07-03-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
08-03-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
09-03-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sne (Bauditz)
10-03-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
11-03-1911, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
12-03-1911, søndag
 Teater Casino
Pigernes Jens (Kjerulf og Nansen)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Carmen (Til indtægt for Alderdomsforsørgelsesfonden) (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
13-03-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
14-03-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
15-03-1911, onsdag
 Teater Casino
Et Folkesagn (Bournonville m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
16-03-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
17-03-1911, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
18-03-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Agnete (Skram)
 Teater Det ny Teater
Potifars Hustru (Gandrup) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
Har De noget, der skal fortoldes? (Hennequin og Veber)
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)(premiere)
19-03-1911, søndag
 Teater Dagmarteatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Det ny Teater
Den sjette Sans (Rosenkrantz)
 Teater Århus Teater
I Blinde (Gnudtzmann) (premiere)
Den sjette Sans (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Feriegæsterne (Hostrup)
(Eftermiddag) Nytaarsnat 1911 (Ricard og Arctander)
(Aften) Den sorte Haand (Atkinson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
(Aften) Kongemagt (Bramson)
20-03-1911, mandag
 Teater Dagmarteatret
Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
21-03-1911, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
22-03-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
23-03-1911, torsdag
 Teater Folketeatret
Gryden (Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
24-03-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
25-03-1911, lørdag
 Teater Folketeatret
Andedammen (Reumert) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Potifars Hustru (Gandrup)
 Teater Det kongelige Teater
Et Bryllup i Katakomberne (Høeberg og Michaëlis) (Syngestykke)
26-03-1911, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften) Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
(Aften) Recensenten og Dyret (Heiberg)
27-03-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
28-03-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
29-03-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
30-03-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
31-03-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)

1911     april


01-04-1911, lørdag
 Teater Det ny Teater
Den dydige Susanne (Mars og Desvallières) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Den røde Bande (Zangenberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
02-04-1911, søndag
 Teater Århus Teater
Skilsmissens Overraskelser (Bisson og Mars) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Den lille Zouav
Broder Sjus (Anonym)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Eftermiddag) En Tur til København (Hodell)
(Aften) Den første Nat (Nielsen)
(Aften) Har De noget, der skal fortoldes? (Hennequin og Veber)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
(Aften) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
03-04-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
04-04-1911, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Fra Diavolo (Auber og Scribe) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
05-04-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
06-04-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
07-04-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
08-04-1911, lørdag
 Teater Folketeatret
Anna Karenin (Guiveau) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
09-04-1911, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Dagmarteatret
Hjortholm (Zangenberg)
 Teater Århus Teater
Skærmydsler (Wied) (premiere)
Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Aften) Sk. Helena (Michaëlis) (premiere)
10-04-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
11-04-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sk. Helena (Michaëlis)
12-04-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
13-04-1911, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
14-04-1911, fredag  Helligdag Langfredag
15-04-1911, lørdag
 Teater Casino
Et Folkesagn (Bournonville m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Folketeatret
Anna Karenin (Guiveau)
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det ny Teater
Den dydige Susanne (Mars og Desvallières)
 Teater Nørrebros Teater
Ingen forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Den røde Bande (Zangenberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Genboerne (Hostrup)
16-04-1911, søndag  Helligdag Paaskedag
17-04-1911, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Folketeatret
Landmandsliv (Reuter)
 Teater Frederiksberg Teater
Konge for een Time (Battu og Halévy)
Den sorte Haand (Atkinson)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Valbygaasen (Bøgh)
(Eftermiddag) De lystige Fættere (Görlitz m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
(Aften) Den røde Bande (Zangenberg)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
(Aften) Recensenten og Dyret (Heiberg)
18-04-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
19-04-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sk. Helena (Michaëlis)
20-04-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
21-04-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
22-04-1911, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Sk. Helena (Michaëlis)
23-04-1911, søndag
 Teater Det ny Teater
Kaserneluft (Stein og Söhngen)
 Teater Århus Teater
Alexander den Store (Esmann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
(Aften) Hellig tre Kongers Aften (Shakespeare)
24-04-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
25-04-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
26-04-1911, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Naar Ministeriet falder - (Hansen) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Den dydige Susanne (Mars og Desvallières)
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
27-04-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
28-04-1911, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Vækkeuret (Nielsen)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
29-04-1911, lørdag
 Teater Det ny Teater
Landsoldaten (Betzonich m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
30-04-1911, søndag
 Teater Casino
Pigernes Jens (Kjerulf og Nansen)
 Teater Folketeatret
Andedammen (Reumert)
 Teater Østerbros Theater
Gertrude (Anicet-Bourgeois og Decourcelle)
Broder Sjus (Anonym)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Den sorte Haand (Atkinson)
(Aften) Konge for een Time (Battu og Halévy)
(Aften) Det grønne Haab (Drachmann)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
(Aften) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)

1911     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ukendt sted
Den lille Dollarprinsesse (Andreasen) (premiere)

1911     maj


01-05-1911, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
02-05-1911, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Frederiksbergs Fødehjems Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
03-05-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
04-05-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sk. Helena (Michaëlis)
05-05-1911, fredag
 Teater Folketeatret
Barnets Ret (Gad) (premiere)
Jubilæumsforestilling for Fru Gad
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
06-05-1911, lørdag
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Det kongelige Teater
Kongemagt (Bramson)
07-05-1911, søndag
 Teater Det ny Teater
De smaa Michu'er (Vanloo m.fl.)
 Teater Århus Teater
Trilby (Maurier) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
Benefice for Instructrice, Fru Olivia Wøldicke
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Daniel Hertz (Nathansen)
(Aften) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
08-05-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
09-05-1911, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Evangeliemanden (Kinzl og Tofft) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
Guldbrandsens Benefice
Ballet og Musik
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
10-05-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (premiere)
11-05-1911, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Røde Kro Teater
Tante Frederikkes Medgift
Fra Overdrevet (Anonym)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Koncert
Livselixiren (Meilhac og Delavigne) (premiere)
Optræden af Fru Gerda Krum
Det glade System (Andreasen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
12-05-1911, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Det ny Teater
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
De to Døve (Moinaux) (premiere)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Koncert
Livselixiren (Meilhac og Delavigne)
Optræden af Fru Gerda Krum
Det glade System (Andreasen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Fra Diavolo (Auber og Scribe) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Til Fordel for Fru Johanne Fritz Petersen og hendes Børn
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den røde Bande (Zangenberg)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Gadesangerne (Busnach og Léveillé)
 Teater Casino
(Aften) Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Naar Ministeriet falder - (Hansen)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) En glad Sjæl (Nielsen)
(Aften) Ungkarlehjælpen (Palner)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Den unge Papa (Eysler) (premiere)
(Aften) L'enfant prodigue (undersøges)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
13-05-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Damernes Advokat (Hennequin og Georges) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Den unge Papa (Eysler)
L'enfant prodigue (undersøges)
 Teater Det kongelige Teater
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
14-05-1911, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
15-05-1911, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Afskedsforestilling for Direktør Vilhelm Petersen
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Et Par Ord til Slut
 Teater Sønderbro Teater
Personalets Benefice
En glad Sjæl! (Nielsen)
Sang
Kasernearrest (Kjerulf) (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
16-05-1911, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Gadesangerne (Busnach og Léveillé)
(Aften) Den unge Papa (Eysler)
(Aften) L'enfant prodigue (undersøges)
 Teater Det kongelige Teater
17-05-1911, onsdag
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
18-05-1911, torsdag
 Teater Folketeatret
Den Stærkeste (Fitch og Wiers-Jenssen)
 Teater Det kongelige Teater
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
19-05-1911, fredag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Århus Teater
Skærsild (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
Afskedsforestilling for Ægteparret Lind
 Teater Det kongelige Teater
20-05-1911, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Fætter Poul
Sangfuglen
En Landsbyhistorie
 Teater Tivolis Teatersal
Den unge Papa (Eysler)
L'enfant prodigue (undersøges)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
21-05-1911, søndag
 Teater Det ny Teater
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
(Aften) Kvinder (Larsen)
(Aften) Barselstuen [2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
(Aften) Skærmydsler (Wied)
(Aften) Soffy Walléens afskedsforestilling
22-05-1911, mandag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
23-05-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
24-05-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
25-05-1911, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Damernes Advokat (Hennequin og Georges)
 Teater Folketeatret
Anna Karenin (Guiveau)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
(Eftermiddag) Solist Afd.
(Eftermiddag) Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Gadesangerne (Busnach og Léveillé)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
(Aften) Et Uhyre (Bøgh og Brisebarre)
(Aften) Sofus Erhardt
(Aften) Det glade System (Andreasen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Den unge Papa (Eysler)
(Aften) L'enfant prodigue (undersøges)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
26-05-1911, fredag
 Teater Dagmarteatret
Damernes Advokat (Hennequin og Georges)
 Teater Røde Kro Teater
Min første Mand
Det svage Køn
En Landsbyhistorie
 Teater Tivolis Teatersal
Dydsdragonen (Willer og Lumbye) (premiere)
L'enfant prodigue (undersøges)
 Teater Det kongelige Teater
27-05-1911, lørdag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
28-05-1911, søndag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
Benefice for Hovedrollerne
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
Betroede Midler (Rosenkrantz)
 Teater Folketeatret
Den Stærkeste (Fitch og Wiers-Jenssen)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Røde Kro Teater
Min første Mand
Det svage Køn
Sangfuglen
En Landsbyhistorie
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Gadesangerne (Busnach og Léveillé)
(Aften) Dydsdragonen (Willer og Lumbye)
(Aften) L'enfant prodigue (undersøges)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Alderdomsforsørgelsesfonden
(Aften) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
29-05-1911, mandag
 Teater Dagmarteatret
Damernes Advokat (Hennequin og Georges)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Koncert
Et Uhyre (Bøgh og Brisebarre)
Sofus Erhardt
Det glade System (Andreasen)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Over Stalden (Casino)
Casinos Personale, Forestilling til indtægt for Fru Fritz Petersen
Prolog af Herman Bang, fremsiges af ham selv
30-05-1911, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Det kongelige Teater
31-05-1911, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Over Stalden
Betzys Profil (fransk) (premiere)
Vikingefærden (Andreasen) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
L'enfant prodigue (undersøges)
Sommerrejsen (Kjerulf og Kjerulf) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)

1911     juni


01-06-1911, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
Min første Mand
Det svage Køn
Sangfuglen
En Landsbyhistorie
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Et Uhyre (Bøgh og Brisebarre)
Det glade System
 Teater Tivolis Teatersal
Konge for een Time (Battu og Halévy)
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
02-06-1911, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Antigone (Sofokles) (premiere)
04-06-1911, søndag  Helligdag Pintsedag
05-06-1911, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Over Stalden
Betzys Profil (fransk)
Vikingefærden (Andreasen)
 Teater Sønderbros Variete
Koncert og Forestilling
 Teater Tivolis Teatersal
Bryllupsdagen (Wilhelm og Fall) (premiere)
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Antigone (Sofokles)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Fra Overdrevet (Anonym)
(Aften) Spillelærerinden
(Aften) En Landsbyhistorie
(Aften) Leda med Svanen
08-06-1911, torsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst i anledning af Prof. Emil Poulsens død
10-06-1911, lørdag
 Teater Over Stalden
Jens Støvrings Eventyr (Moser) (premiere)
Vikingefærden (Andreasen)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Oplæsning ved Herman Bang
Solistafdeling, Willi Zwicki
Sommerlyst-Revuen 1911 (Breidahl) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Bryllupsdagen (Wilhelm og Fall)
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
11-06-1911, søndag  Helligdag Trinitatis
17-06-1911, lørdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Antigone (Sofokles)
18-06-1911, søndag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Fra Overdrevet (Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Konge for en Time (Battu og Halévy)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Spillelærerinden
(Aften) Fætter Poul
(Aften) Leda med Svanen
 Teater Tivolis Teatersal
(Aften) Bryllupsdagen (Wilhelm og Fall)
(Aften) Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
19-06-1911, mandag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst
20-06-1911, tirsdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Koncert og Solister
Det glade System (Andreasen)
21-06-1911, onsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
22-06-1911, torsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Hyrdens Drøm (Holm) (premiere)
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
23-06-1911, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
24-06-1911, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
28-06-1911, onsdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Koncert og Solister
De løse Bukler (Palner) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Hyrdens Drøm
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Forestillingen aflyst, da der var udsigt til regn
29-06-1911, torsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
30-06-1911, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
De to Døve (Moinaux)
Nu stiger den - (Melbye og Dam) (premiere)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Opførelsen af Hagbarth og Signe, aflyst på grund af dårligt vejr
 Teater Århus Teater (Det kongelige Teater)
Friluftsforestilling, men på grund af det dårlige vejr henlagt til teatret

1911     juli


01-07-1911, lørdag
 Teater Sønderbros Variete
Tinsoldaten () (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
06-07-1911, torsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Røverne (Schiller) (premiere)
07-07-1911, fredag
 Teater Røde Kro Teater
Fætter Paul
Napoleon (Anonym) (premiere)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Koncert og Solister
De løse Bukler (Palner)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Røverne (Schiller)
08-07-1911, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Fætter Paul
Napoleon (Anonym)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Røverne (Schiller)
13-07-1911, torsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Bryllup paa Kvisten (Reinhardt) (premiere)
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
14-07-1911, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Røverne (Schiller)
15-07-1911, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
De to Døve (Moinaux)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
Sangafdeling
Vikingefærden (Andreasen)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
De løse Bukler (Palner)
Forfatteren Sophus Claussen
 Teater Tivolis Teatersal
Bryllup paa Kvisten (Reinhardt)
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
16-07-1911, søndag
 Teater Over Stalden
Operetteprøven (Anonym) (premiere)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Røverne (Schiller)
22-07-1911, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
De to Døve (Moinaux)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
Operetteprøven
Sangafdeling
Vikingefærden (Andreasen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
29-07-1911, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
De to Døve (Moinaux)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
Operetteprøven
Sangafdeling
Vikingefærden (Andreasen)
 Teater Tivolis Teatersal
Bryllup paa Kvisten (Reinhardt)
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven

1911     august


04-08-1911, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Den Uovervindelige (Kjerulf) (premiere)
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
05-08-1911, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
De to Døve (Moinaux)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
Operetteprøven
Sangafdeling
Vikingefærden (Andreasen)
 Teater Røde Kro Teater
Nøglen
Matematik
Napoleon (Anonym)
 Teater Sønderbros Variete
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
12-08-1911, lørdag
 Teater Casino
Polnische Wirtschaft
Gæstespil af Hamburger Operetten Ensemble
 Teater Frederiksberg Teater
De to Døve (Moinaux)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Over Stalden
Operetteprøven
Vikingefærden (Andreasen)
 Teater Sønderbro Teater
Det gyldne Horn (Hjorth-Clausen og Schønfeld) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1911 (Kjerulf og Kjerulf)
13-08-1911, søndag
 Teater Casino
Polnische Wirtschaft
Gæstespil af Hamburger Operetten Ensemble
14-08-1911, mandag
 Teater Casino
Polnische Wirtschaft
Gæstespil af Hamburger Operetten Ensemble
19-08-1911, lørdag
 Teater Casino
Portnerens Datter (Ott) (premiere)
26-08-1911, lørdag
 Teater Folketeatret
Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup)
27-08-1911, søndag
 Teater Det ny Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles) (premiere)
 Teater Århus Teater
Prinsessen af Trapezunt (Trefeu og Nuitter) (premiere)
31-08-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Til Indtægt for Ballettens private Pensionskasse

1911     september


01-09-1911, fredag
 Teater Dagmarteatret
Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
02-09-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Kjærlighed og Venskab (Egge) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
03-09-1911, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
De to Døve (Moinaux)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Eftermiddag) Til indtægt for Kapellets private Pensionskasse
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
04-09-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
05-09-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
06-09-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hvo som elsker sin Fader - (Magnussen) (premiere)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
07-09-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
08-09-1911, fredag
 Teater Dagmarteatret
Sigurd Jorsalfar (Bjørnson) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
09-09-1911, lørdag
 Teater Casino
Menneskebørn (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
10-09-1911, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Dyden og Lasten (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Århus Teater
Hjælpen (Rosenberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Aften) Erik XIV (Strindberg)
(Eftermiddag) Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
11-09-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
12-09-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
13-09-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
14-09-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
15-09-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
 Teater Randers (Oddgeir Stephensens Tourné)
Portnerens Datter (Ott) (premiere)
16-09-1911, lørdag
 Teater Centralteatret, København
Under etablering i Cirkusbygningen, plads til 2400 (byens største)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
17-09-1911, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Naar den ny Vin blomstrer (Bjørnson)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
18-09-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
19-09-1911, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
De to Døve (Moinaux)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
20-09-1911, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det ny Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Nørrebros Teater
En Familiesvaghed (Kjerulf) (premiere)
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
21-09-1911, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Aflyst på grund af Frederik Jensens hæshed
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
22-09-1911, fredag
 Teater Casino
Menneskebørn (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
23-09-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Sigurd Jorsalfar (Bjørnson)
 Teater Folketeatret
Med i Dansen (Bergstrøm) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
En Pokkers Tøs (Deligny)
Københavnsk Porcelæn (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
24-09-1911, søndag
 Teater Århus Teater
Portnerens Datter (Ott) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Et Sølvbryllup (Gad)
(Aften) Varulven (Holm)
(Aften) Debatten i Politivennen (Hertz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-09-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
26-09-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
27-09-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
28-09-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
29-09-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
30-09-1911, lørdag
 Teater Centralteatret, København
Direktion: Emil Wulff og N.C. Nielsen
Variétéforestilling
Lykkeland (Ambient og Thompson) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Det gyldne Horn (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)

1911     oktober


01-10-1911, søndag
 Teater Casino
 Teater Det ny Teater
Frie Fugle (Barrière og Murger) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Henne fra Gyden (Anonym) (premiere)
Ninette i Sne (Anonym) (premiere)
Sypigens Jul (Anonym) (premiere)
 Teater Centralteatret, København
(Eftermiddag) Variétéforestilling
(Eftermiddag) Octave (Mirande og Géroule) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Fregatkaptajnen (Livry m.fl.) (premiere)
 Teater Centralteatret, København
(Aften) Variétéforestilling
(Aften) Lykkeland (Ambient og Thompson)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) En Pokkers Tøs (Deligny)
(Aften) Københavnsk Porcelæn (Rosenkrantz)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
02-10-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-10-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
04-10-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
05-10-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dalen (d'Albert og Lothar) (Syngestykke)
06-10-1911, fredag
 Teater Dagmarteatret
Gardeofficeren (Molnár) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Forestillingen aflyst, da Fru Gregers har fået et såkaldt "Piskesmæld" i det ene ben
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
07-10-1911, lørdag
 Teater Casino
Gildets Hemmelighed (Strindberg) (premiere)
 Teater Det ny Teater
En Fa'er (Caillavet og Flers) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Liv og Død (Hjorth-Clausen og Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
08-10-1911, søndag
 Teater Århus Teater
Hvo som elsker sin Fader (Magnussen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Naar den ny Vin blomstrer (Bjørnson)
(Aften) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
09-10-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
10-10-1911, tirsdag
 Teater Casino
Gildets Hemmelighed (Strindberg)
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
11-10-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
12-10-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
13-10-1911, fredag
 Teater Folketeatret
Med i Dansen (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
14-10-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Varulven (Holm)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Den store Forsoningsdag (Gandrup) (premiere)
Har De set Shahen? (Nancey og Armont) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
15-10-1911, søndag
 Teater Casino
Delingsspil
 Teater Odense Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Greven af Luxemburg (Willner m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Viseafdeling
(Eftermiddag) Den første Nat (Nielsen)
 Teater Casino
(Aften) Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
16-10-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
17-10-1911, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
18-10-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
19-10-1911, torsdag
 Teater Det ny Teater
Frie Fugle (Barrière og Murger)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Pontemolle (Bournonville) (Ballet)
20-10-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
21-10-1911, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
22-10-1911, søndag
 Teater Århus Teater
Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg) (premiere)
Den Stærkeste (Fitch og Wiers-Jenssen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
(Aften) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Aalborg Teater (Albert Helsengreen-Turnéen)
Naar Bønder elsker (Aakjær) (premiere)
23-10-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
24-10-1911, tirsdag
 Teater Casino
Faldgruben (Zola)
 Teater Dagmarteatret
En Bryllupsaften (Nansen) (premiere)
Et lykkeligt Ægteskab (Nansen) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
 Teater Det ny Teater
En Fa'r (Caillavet og Flers)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Sønderbro Teater
Paa Liv og Død (Hjorth-Clausen og Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-10-1911, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
26-10-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
27-10-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
28-10-1911, lørdag
 Teater Folketeatret
Fætter Georg (Lundqvist) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Taifun (Lengyel) (premiere)
29-10-1911, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Naar den ny Vin blomstrer (Bjørnson)
(Aften) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
30-10-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
31-10-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Taifun (Lengyel)

1911     november


01-11-1911, onsdag
 Teater Centralteatret, København
Millionen (Berr og Guillemaud) (premiere)
Variétéafdeling
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
02-11-1911, torsdag
 Teater Casino
Faldgruben (Zola)
 Teater Dagmarteatret
Sigurd Jorsalfar (Bjørnson)
 Teater Folketeatret
Fætter Georg (Lundqvist)
 Teater Frederiksberg Teater
Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
 Teater Det ny Teater
En Fa'r (Caillavet og Flers)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Liv og Død (Hjorth-Clausen og Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-11-1911, fredag
 Teater Det ny Teater
Samfundets Støtter (Ibsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Taifun (Lengyel)
04-11-1911, lørdag
 Teater Casino
Faldgruben (Zola)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
05-11-1911, søndag
 Teater Århus Teater
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Sangtime (nye Sange)
(Eftermiddag) Den første Nat (Nielsen)
 Teater Folketeatret
(Aften) Fætter Georg (Lundqvist)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
06-11-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Pontemolle (Bournonville) (Ballet)
07-11-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
08-11-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
09-11-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Taifun (Lengyel)
10-11-1911, fredag
 Teater Folketeatret
 Note Note: [Politiken 9-11-1911] Der skulde have været fire Førsteforestillinger paa Lørdag. Folketatret har for at undgaa dette Massesammenstød rykket sin Première et Døgn frem ...
Den letsindige Markis (Pinero) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
11-11-1911, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Den ukloge Jomfru (Bataille) (premiere)
 Teater Det ny Teater
 Teater Sønderbro Teater
Regensprovsten (Anonym) (premiere)
Aand er magt (Rosenberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
12-11-1911, søndag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Kureren fra Lyon (Moreau m.fl.) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
(Aften) Hvo som elsker sin Fader - (Magnussen)
(Aften) Nej (Heiberg)
13-11-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Taifun (Lengyel)
14-11-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
15-11-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Taifun (Lengyel)
16-11-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
17-11-1911, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
18-11-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
19-11-1911, søndag
 Teater Casino
Greven af Luxemburg (Willner m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften) Recensenten og Dyret (Heiberg)
20-11-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-11-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
Pontemolle (Bournonville) (Ballet)
22-11-1911, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Sigurd Jorsalfar (Bjørnson)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
23-11-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
24-11-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
25-11-1911, lørdag
 Teater Casino
Dengsemand! (Mayo) (premiere)
 Teater Folketeatret
Barrikaden (Bourget) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Kureren fra Lyon (Moreau m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
26-11-1911, søndag
 Teater Dagmarteatret
Vognmand Henschel (Hauptmann) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Charleys Tante (Thomas) (premiere)
 Teater Århus Teater
Naar Bønder elsker (Aakjær) (premiere)
 Teater Odense Teater
(Eftermiddag) Naar Ministeriet falder - (Hansen)
(Aften) Under Snefog (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
(Aften) Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
27-11-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
28-11-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
29-11-1911, onsdag
 Teater Sønderbro Teater
Aand er magt (Rosenberg)
De glade Rekrutter (Ette) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
30-11-1911, torsdag
 Teater Udenlandsk teater
Kgl. Elskov (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare) (premiere)

1911     december


01-12-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
02-12-1911, lørdag
 Teater Casino
Deklamation og danse
Dengsemand! (Mayo)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
03-12-1911, søndag  Helligdag Advent
 Teater Casino
Faldgruben (Zola)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Haydn: For- og Mellemaktsmusik
(Aften) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
04-12-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
05-12-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
06-12-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
07-12-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
08-12-1911, fredag
 Teater Folketeatret
Barrikaden (Bourget)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
09-12-1911, lørdag
 Teater Casino
Dengsemand! (Mayo)
 Teater Dagmarteatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Folketeatret
Det lykkelige Skibbrud (Holberg) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
 Teater Det kongelige Teater
Haydn: For- og Mellemaktsmusik
10-12-1911, søndag
 Teater Dagmarteatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Århus Teater
 Teater Casino
(Eftermiddag) En fattig ung Mands Eventyr (Feuillet)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) En Fa'er (Caillavet og Flers)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den Faderløse (Frische) (premiere)
 Teater Casino
(Aften) Et Folkesagn (Bournonville m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En Familiesvaghed (Kjerulf)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Julius Cæsar (Shakespeare)
11-12-1911, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
12-12-1911, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
13-12-1911, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Grace (Maugham) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Julius Cæsar (Shakespeare)
14-12-1911, torsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
15-12-1911, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Haydn: For- og Mellemaktsmusik
16-12-1911, lørdag
 Teater Folketeatret
Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Syngestykke)
17-12-1911, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Der var engang - (Drachmann)
18-12-1911, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
19-12-1911, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
20-12-1911, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Erik XIV (Strindberg)
21-12-1911, torsdag
 Teater Casino
Et Folkesagn (Bournonville m.fl.)
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
22-12-1911, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
23-12-1911, lørdag
 Teater Casino
Ingen forestilling
 Teater Centralteatret, København
Millionen (Berr og Guillemaud)
Variétéafdeling
 Teater Dagmarteatret
Ingen forestilling
 Teater Folketeatret
Ingen forestilling
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det ny Teater
Ingen forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
Aand er magt (Rosenberg)
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
24-12-1911, søndag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
25-12-1911, mandag  Helligdag Juledag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
26-12-1911, tirsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Århus Teater
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En fattig ung Mands Eventyr (Feuillet)
 Teater Centralteatret, København
(Eftermiddag) Octave (Mirande og Géroule)
(Eftermiddag) Variétéafdeling
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Østergade og Vestergade (Overskou)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) En Pokkers Tøs (Deligny)
(Eftermiddag) Har De set Shahen? (Nancey og Armont)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Den Faderløse (Frische)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Dyden og Lasten (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Casino
(Aften) Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Centralteatret, København
(Aften) Millionen (Berr og Guillemaud)
(Aften) Variétéafdeling
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
(Aften) 2 x 2 = 5 (Wied) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Skovridergaarden (Bauditz)
 Teater Det ny Teater
(Aften) Kongens Hjærte (Ring) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) En Familiesvaghed (Kjerulf)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye og Dam)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Vore røde Venner (Gandrup og Muusmann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
27-12-1911, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
(Eftermiddag) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
(Aften) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
28-12-1911, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Aften) Haydn: For- og Mellemaktsmusik
(Aften) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
29-12-1911, fredag
 Teater Århus Teater
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Julius Cæsar (Shakespeare)
30-12-1911, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
 Teater Folketeatret
Fætter Georg (Lundqvist)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
31-12-1911, søndag
 Teater Casino
Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
 Teater Centralteatret, København
Millionen (Berr og Guillemaud)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen forestilling
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Ingen forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Det gyldne Horn (Hjorth-Clausen og Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
 

Forrige år - Næste år