Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon
Andre teatres repertoire 1722-1975
Enkelte titler

ukendt
kollaps Vis ikke spilledage
ekspander Vis spilledage
1719
23-01-1719 mandag, Salomon v. QvotenDes glückes Probier-Stein
09-05-1719 tirsdag, Salomon v. QvotenDer unschuldige Bruder-Mord
1720
ukendt dato  Ukendt gruppe  Der Berirrte Liebes-Stand oder Der Durchlauchtige Bauer
1723
15-01-1723 fredag, Lille GrønnegadeProlog [af Rostgaard]
17-02-1723 onsdag, Lille Grønnegade[Forestilling til Fordel for de fattige]
1724
18-02-1724 fredag, Lille Grønnegade[ukendt program]
02-05-1724 tirsdag, Lille Grønnegade[Første Sommerspil]
19-11-1724 søndag, Lille Grønnegade[Forestilling for Grønlænderne]
25-11-1724 lørdag, Lille Grønnegade[Forestilling for Grønlænderne]
1726
28-06-1726 fredag, Lille GrønnegadeBallet af 4 Hyrder og 4 Hyrdinder
28-06-1726 fredag, Lille GrønnegadeBallet af Apothekere
06-12-1726 fredag, Lille Grønnegadesiunget og dantzet
1727
17-02-1727 mandag, Lille GrønnegadeDerefter skal følge et af de allerbeste Stykker/ som det er mueligt at forestille
25-02-1727 tirsdag, Lille Grønnegade[Et eller flere hovedstykker, måske Den Stundesløse]
1728
16-04-1728 fredag, Lille GrønnegadeProlog
16-04-1728 fredag, Lille Grønnegade[to? Komedier]
1747
25-10-1747 onsdag, Den danske Trup (Læderstræde (hos Berg))(comedie af Molière) [efterstykke]
30-10-1747 mandag, Den danske Trup (Læderstræde (hos Berg))(comedie af Molière) [efterstykke]
21-12-1747 torsdag, H. von Qvoten (St. Kongensgade)Et lystigt Nachspiel
1748
22-01-1748 mandag, H. von Qvoten (St. Kongensgade)Lystigt Nachspil
29-01-1748 mandag, H. von Qvoten (St. Kongensgade)Nachspiel
30-01-1748 tirsdag, H. von Qvoten (St. Kongensgade)Lystigt Nachspil
05-02-1748 mandag, H. von Qvoten (St. Kongensgade)Nachspiel
09-02-1748 fredag, H. von Qvoten (St. Kongensgade)Nachspil (dansk)
05-03-1748 tirsdag, H. von Qvoten (St. Kongensgade)Prologus af 4 Philosophis
06-05-1748 mandag, Den danske Trup (Gjethuset (»Tjærehuset«))[forestilling]
13-05-1748 mandag, H. von Qvoten (St. Kongensgade)Et splindernyt forfærdiget Schäfer-Stykke
26-07-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
09-08-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
16-08-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
23-08-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
06-09-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
20-09-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
11-10-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
15-11-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
22-11-1748 fredag, Den danske Trup (St. Kongensgade)(ukendt programindhold)
1767
01-07-1767 onsdag, Ukendt gruppe (Udenlandsk teater)[teaterforestilling i Hamburg]
03-07-1767 fredag, Ukendt gruppe (Udenlandsk teater)[teaterforestilling i Hamburg]
08-07-1767 onsdag, Ukendt gruppe (Udenlandsk teater)[teaterforestilling i Hamburg]
22-07-1767 onsdag, Ukendt gruppe (Udenlandsk teater)[teaterforestilling i Slesvig]
1791
04-07-1791 mandag, Friebachs Trup (Altona)Das Schauspiels Weihe, Prolog mit Gesang uind Tanz von Carnier
08-07-1791 fredag, Friebachs Trup (Altona)[Ballet]
11-07-1791 mandag, Friebachs Trup (Altona)[Ballet]
12-07-1791 tirsdag, Friebachs Trup (Altona)Divertissment
12-07-1791 tirsdag, Friebachs Trup (Altona)Ballet nebst einer Rede, von Demoiselle Gutermann gesprochen
12-07-1791 tirsdag, Friebachs Trup (Altona)Die gefoppten Alten, komisch-pantomimisches Ballet
18-07-1791 mandag, Friebachs Trup (Altona)Horia und Gloska, großes pantomimisches Ballet in 4 Akten
19-07-1791 tirsdag, Friebachs Trup (Altona)Der Holz-Acker, ein pantomimisches Ballet
22-07-1791 fredag, Friebachs Trup (Altona)Horia und Gloska, großes pantomimisches Ballet in 4 Akten
25-07-1791 mandag, Friebachs Trup (Altona)und dazu gehöriges Divertissement
01-08-1791 mandag, Friebachs Trup (Altona)Arlequin als Bettler, grosse Opera Pantomima in 2 Akten, mit Maschinen und Verwandlungen, nach Nicolini
01-08-1791 mandag, Friebachs Trup (Altona)[Ballet]
02-08-1791 tirsdag, Friebachs Trup (Altona)[Ballet]
04-08-1791 torsdag, Friebachs Trup (Altona)Arlequin als Bettler, grosse Opera Pantomima in 2 Akten, mit Maschinen und Verwandlungen, nach Nicolini
07-11-1791 mandag, Friebachs Trup (Odense)Horia und Gloska, Ballet in 4 Acten
11-11-1791 fredag, Friebachs Trup (Odense)Engl. Solo, getanzt von Hr. Ehrling
14-11-1791 mandag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
16-11-1791 onsdag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
21-11-1791 mandag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
25-11-1791 fredag, Friebachs Trup (Odense)[Divertissement]
28-11-1791 mandag, Friebachs Trup (Odense)Pantomimisches Ballet "Die schwäbische Bauernhochzeit" von Ehrling
30-11-1791 onsdag, Friebachs Trup (Odense)"Die schwäbische Bauernhochzeit"
02-12-1791 fredag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
05-12-1791 mandag, Friebachs Trup (Odense)Horia und Gloska
09-12-1791 fredag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
21-12-1791 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Die gefoppten Alten, komisches Ballet
23-12-1791 fredag, Friebachs Trup (Odense)Die gefoppten Alten, komisches Ballet
30-12-1791 fredag, Friebachs Trup (Odense)Neujahrsansprache von Mad. Friebach
1792
02-01-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Die lustigen Feuerschlucker, Komisches Ballet
06-01-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Arlequin als Bettler, in 2 Acten von Rosenau, Pantomime
11-01-1792 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Die lustigen Feuerschlucker, Komisches Ballet
13-01-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)[Pantomimisches Ballet]
16-01-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Arlequin als Bettler, in 2 Acten von Rosenau, Pantomime
18-01-1792 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Die drei Buckligen von Damasco, aus 1001 Nacht, Comisches pantomimisches Ballet in 2 Aufzügen, bearbeitet von Hr. Ehrling
23-01-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Die drei Buckligen von Damasco, aus 1001 Nacht, Comisches pantomimisches Ballet in 2 Aufzügen, bearbeitet von Hr. Ehrling
30-01-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Für Gott, König und Vaterland, Vorspiel mit Gesang und Tanz in einem Aufzuge von Carnier
01-02-1792 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Für Gott, König und Vaterland, Vorspiel mit Gesang und Tanz in einem Aufzuge von Carnier
10-02-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Die schwäbische Bauernhochzeit
13-02-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Der Carneval in Venedig, ein großes pantomimisches Ballet
15-02-1792 onsdag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
20-02-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Die Engländer und die Wilden, ein großes Ballet von Hr. Ehrling
22-02-1792 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Die Engländer und die Wilden, ein großes Ballet von Hr. Ehrling
05-03-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
16-03-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)[Großes Ballet]
19-03-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
29-03-1792 torsdag, Friebachs Trup (Odense)Pas de deux (danset af Hr. Ehlenberger og Madame Ehlenberger)
20-04-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Matrosernes Hiemkomst, en ny pantomimisk Ballet
25-05-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)[Divertissement]
01-10-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Antrittsrede von Madame Friebach
03-10-1792 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Der betrogene Vormund, oder Morgenstunde auf dem Lande ein großes pantomimisches Ballet von Hr. Balletmeister Ehlenberger
05-10-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Der betrogene Vormund, oder Morgenstunde auf dem Lande ein großes pantomimisches Ballet von Hr. Balletmeister Ehlenberger
08-10-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Der Liebhaber auf dem Apfelbaum, ein großes pantomimisches Ballet
12-10-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Engl. Solo, getanzt von Hr. Ehlenberger
17-10-1792 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Der Liebhaber auf dem Apfelbaum, ein großes pantomimisches Ballet
19-10-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Das Kohlengräber, ein pantom. Ballet von Balletmeister Ehlenberger
22-10-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Die Köhler, ein komisches pantomimisches Ballet
05-11-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Ein Tambour-Solo von Hr. Ehlenberger
16-11-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Arlequin auf Reisen, eine Opera Pantomima in 2 Abteilungen von Balletmeister Ehlenberger
26-11-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Die englische Windmühle, Ballet
28-11-1792 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Die prüfende Liebe, Ballet von Hr. Balletmeister Ehlenberger
03-12-1792 mandag, Friebachs Trup (Odense)Arlequin als Bettler, in 2 Acten von Rosenau, Pantomime
07-12-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Horia und Gloska [Ballet]
14-12-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Die Köhler, Ballet
21-12-1792 fredag, Friebachs Trup (Odense)Die französischen Bäcker, großes pantomimisches Ballet von Hr. Ehlenberger
1793
02-01-1793 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Vorspiel mit Gesang und Tanz
09-01-1793 onsdag, Friebachs Trup (Odense)[Ballet]
11-02-1793 mandag, Friebachs Trup (Odense)Der Liebhaber in der Wiege, ein Komisches Ballet
20-02-1793 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Ein neues pantomimisches Ballet
28-02-1793 torsdag, Friebachs Trup (Odense)Arlequin als Bettler, in 2 Acten von Rosenau, Pantomime
06-03-1793 onsdag, Friebachs Trup (Odense)Astarbea, ein großes tragisches Ballet i 5 Augzügen
07-03-1793 torsdag, Friebachs Trup (Odense)Astarbea, ein großes tragisches Ballet i 5 Augzügen
1795
06-11-1795 fredag, Odense Teater[Ballet]
13-11-1795 fredag, Odense Teater[Divertissement]
16-11-1795 mandag, Odense TeaterDie Schornsteinfeger, Großes pantomim. Ballet
23-11-1795 mandag, Odense TeaterDer Mechanikus, ein komisches pantom. Ballet
25-11-1795 onsdag, Odense TeaterDer Schornsteinfeger, ein Ballet
07-12-1795 mandag, Odense TeaterDie portugiesische Judenhochzeit, Ballet
21-12-1795 mandag, Odense TeaterDie Jagd, ein großes pantomim. Ballet in 2 Aufzügen
1796
04-01-1796 mandag, Odense TeaterDie türk. Sklaven, ein kom. pantomim. Ballet
29-01-1796 fredag, Odense TeaterDänischer Prolog (zum Geburtstag der Königs)
29-01-1796 fredag, Odense TeaterDedications-Ballet
1797
09-06-1797 fredag, Odense Teater[Personalets delingsspil begynder]
27-07-1797 torsdag, Odense Teater[Personalets delingsspil slutter, forestilling nr 10]
24-11-1797 fredag, Odense Teater[Forestilling]
18-12-1797 mandag, Odense Teater([Sidste forestilling. Forestilling til indtægt for de fattige])
1802
05-05-1802 onsdag, Odense TeaterVildbassen [Kotzebue]
ukendt dato  Odense Teater  Pasqual Casorti med Selskab opfører Pantomimer
1809
27-10-1809 fredag, Odense TeaterDer Jahrestag, Prolog mit Gesang
1810
08-01-1810 mandag, Odense TeaterDer wandernde Schneider, ein kleines Ballet
31-01-1810 onsdag, Odense TeaterDer alte Freier
22-03-1810 torsdag, Odense TeaterEin Solo in Holzschuhen
22-03-1810 torsdag, Odense TeaterDer alte Freier
22-03-1810 torsdag, Odense TeaterEin Solo comique
22-03-1810 torsdag, Odense TeaterDer liebe Dorf
22-03-1810 torsdag, Odense Teaterzum Schluß tanzen, 2 Schornsteinfeger einem Leiter-Tanz
24-10-1810 onsdag, Odense TeaterDie 2 Zettel
28-11-1810 onsdag, Odense TeaterDer alte Freier
10-12-1810 mandag, Odense TeaterDer Vogelfänger, ein kleines Ballet von Ehlenberger
1811
04-01-1811 fredag, Odense TeaterDas große Los
22-02-1811 fredag, Odense TeaterDas Ballet der Vogelsang
18-03-1811 mandag, Odense Teater[Danach ein Ballet]
1812
13-04-1812 mandag, Odense TeaterAbschiedsrede von Giron
15-11-1812 søndag, Odense TeaterDer alte Freier
16-12-1812 onsdag, Odense TeaterDer alte Freier
1813
29-01-1813 fredag, Odense TeaterProlog
05-03-1813 fredag, Odense TeaterPas de deux und 2 Solotänzen von Hr. Stamler und Franck jun.
1814
29-01-1814 lørdag, Odense TeaterDer Unbekannte, Prolog
06-02-1814 søndag, Odense TeaterDer Unbekannte, Prolog
14-07-1814 torsdag, Odense TeaterKunstnere fra Det kgl. Teater, Tournéforestilling
15-07-1814 fredag, Odense TeaterKunstnere fra Det kgl. Teater, Tournéforestilling
16-07-1814 lørdag, Odense TeaterKunstnere fra Det kgl. Teater, Tournéforestilling
1815
ukendt dato  Odense Teater  Kunstnere fra Det kgl. Teater
1822
11-03-1822 mandag, Odense TeaterRøverværtshuset i Schwarzwald, Lystspil i to Acter, bearbejdet efter en sand Tildragelse af Hensler
11-03-1822 mandag, Odense TeaterHarald, de Danskes Konge, eller Kierligheds og Troens Magt, heroisk-romantisk Drama af Carl Thienemann
1824
02-07-1824 fredag, Det Steinerske Selskab (Thisted)Det Steinerske Skuespillerselskab giver første Forestilling
ukendt dato  Odense Teater  Kunstnere fra Det kgl. Teater
1825
13-05-1825 fredag, Odense TeaterEn Epilog
16-05-1825 mandag, Odense TeaterKlara af Hoheneichen, Ridderskuespil i 5 Akter af Bernhard Stein
16-05-1825 mandag, Odense TeaterEn Afskeeds-Epilog
1828
03-09-1828 onsdag, August Werlich (Nakskov)Kun Dyd gjør lykkelig
07-09-1828 søndag, August Werlich (Nakskov)Brødrene, eller Kjærligheds Kamp
1829
22-01-1829 torsdag, Det Beckerske Selskab (Odense Teater)Humoristiske Studier, Lystspil i 2 Akter af Lebrun [på tysk]
1830
29-01-1830 fredag, Odense TeaterProlog med sang og kor
10-12-1830 fredag, Odense TeaterEpilog, forfattet af Elmquist, fremsiges paa dansk af V. Hausen
1831
13-04-1831 onsdag, Nørrebroes TheaterAlcestes Befrielse fra Plutos Magt ved den forvoxne Herkules
1833
21-08-1833 onsdag, Det Beckerske Selskab (Vesterbroes nye Theater)(opførelse nr:     1) En Dag før Juul, en sand Skildring af Borgerlivet, 12 Acter, af Dr. C. Tøpfer
21-08-1833 onsdag, Det Beckerske Selskab (Vesterbroes nye Theater)(opførelse nr:     1) Den musikalske Skræder, eller Tonekunstens Magt, Vaudeville i 1 Act, Musiken af Driberg
23-08-1833 fredag, Det Beckerske Selskab (Vesterbroes nye Theater)Die Wiener in Berlin, Vaudeville i 1 Act af Holtey
25-08-1833 søndag, Det Beckerske Selskab (Vesterbroes nye Theater)(opførelse nr:     1) Djævelsmøllen ved Wienerbjerget, Trylle-Opera i 4 Acter, efter et østerrigsk Folkesagn, af F. Hensler
1834
ukendt dato  Odense Teater  Pricernes Selskab giver en række forestillinger [december og januar]
1835
25-10-1835 søndag, August Werlich (Roskilde)(opførelse nr: ukendt)Hvedebrødsdagene, Lystspil i 2 Acter af Theodor Hell oversat og omarbejdet af A. Werligh
1836
ukendt dato  Odense Teater  Aug. Werlighs Selskab [forestillinger på dansk, i november måned]
1837
24-12-1837 søndag, Studenterforeningen (gruppe)(opførelse nr:     1) Pas de deux [udført af Philipsen og F.L. Høedt]
1838
28-04-1838 lørdag, Studenterforeningen (gruppe) (Vesterbroes nye Theater)Prolog [fremsagt af N. Krossing]
ukendt dato  Odense Teater  P.J. Titchens Selskab [forestillinger indtil april 1839]
1839
06-07-1839 lørdag, Vesterbroes nye TheaterSnigmorderen
1840
ukendt dato  Odense Teater  P.J. Titchens Selskab [marts og april]
24-04-1840 fredag, Odense TeaterEpilog af Carl Bagger, fremsiges af Jfr. Sichlau
22-08-1840 lørdag, Ukendt gruppe (Vesterbroes nye Theater)Maskeraden, stor Opera med Dands i 5 Acter. Musiken af Auber
22-11-1840 søndag, Odense TeaterProlog
22-11-1840 søndag, Odense Teater[Aftenunderholdning]
1841
ukendt dato  Odense Teater  J.P. Müllers Selskab [forestillinger på dansk, 1841 i vintersæsonen]
1842
ukendt dato  Müllerske Skuespillerselskab (Odense Teater)  J.P. Müllers Selskab [forestillinger på dansk, 1842 i vintersæsonen]
1843
ukendt dato  Odense Teater  J.P. Müllers Selskab [forestillinger på dansk, 1843 i vintersæsonen]
1844
14-04-1844 søndag, Italiensk Operaselskab (Hofteatret)Thorvaldsen-Sangen
ukendt dato  Odense Teater  J.P. Müllers Selskab [forestillinger på dansk, 1844 i vintersæsonen]
30-10-1844 onsdag, Studenterforeningen (gruppe) (Hofteatret)En Stump Nyt
1845
03-02-1845 mandag, Studenterforeningen (gruppe) (Hofteatret)Charlatanismen
03-02-1845 mandag, Studenterforeningen (gruppe) (Hofteatret)Broderen Granberg eller Redactionsvrøvlerier
25-05-1845 søndag, Vesterbroes nye TheaterKroningsdagen
25-05-1845 søndag, Vesterbroes nye TheaterJovial, Stadstjener og Poet
1849
20-07-1849 fredag, Müllerske Skuespillerselskab(opførelse nr: ukendt)Efter Solens Nedgang
02-08-1849 torsdag, Müllerske Skuespillerselskab (Vesterbroes nye Theater)(opførelse nr: ukendt)Tre Koner og dog ikke gift
1850
28-07-1850 søndag, AlleenbergQvaksalveren, eller: Pjerrot som Plastersmører, Pantomime i 1 Act af Hr. A. Lehmann
1852
03-10-1852 søndag, Ehlers & Rau (Bogense)Malles Friere, Vaudeville-Monolog
1853
03-06-1853 fredag, CasinoProlog, fremsiges af Hr. Schmidt
06-06-1853 mandag, CasinoProlog, fremsiges af Madame Rosenkilde
ukendt dato  Odense Teater (Udenlandsk teater)  [Forestillinger i Flensborg]
ukendt dato  Odense Teater (Haderslev)  [Forstillinger]
1856
12-01-1856 lørdag, Langes Selskab (Hofteatret)De tvende Kirketaarne, Romance af Oehlenschläger
1858
07-08-1858 lørdag, Tysk Operaselskab (Folketeatret)[Balletnumre]
1860
30-03-1860 fredag, Ukendt gruppe (Hofteatret)[Forestilling af nogle studenter]
1861
09-04-1861 tirsdag, CasinoNummer 15 Stolt (fremsiges af Wiehe)
02-05-1861 torsdag, CasinoMurad (Digt af Chr. Winther, fremsiges af Wiehe)
06-05-1861 mandag, CasinoAsgaardsrein (Digt af Welhaven, fremsiges af Wiehe)
13-05-1861 mandag, CasinoMurad, digt af Chr. Winther, fremsiges af Wiehe
1866
12-02-1866 mandag, AlhambraTantes Kjærlighed, Vaudeville i 1 Act
12-02-1866 mandag, AlhambraFrederik VII's Besøg paa en Skandse ved Sønderborg. Nationalt Tableau
19-03-1866 mandag, Vesterbroes nye TheaterEn uheldig Mikkel, Vaudeville i 1 Act
13-05-1866 søndag, AlhambraHr. Grylle paa Eventyr
13-05-1866 søndag, AlhambraDen tappre Landsoldat
1867
29-03-1867 fredag, FolketeatretProlog af M.V. Brun, fremsiges af Kolling
1868
02-06-1868 tirsdag, FolketeatretProlog, fremsiges af Hr. Madsen
1869
11-03-1869 torsdag, AlhambraProlog af Hr. W. Rantzau, fremsiges af Fru Schiøtt
11-03-1869 torsdag, AlhambraEpilog af Doctor Hertz, fremsiges af Hr. Schiøtt
04-06-1869 fredag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Prolog
1871
22-08-1871 tirsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Kjøbenhavnske Communister
1872
23-08-1872 fredag, Ukendt gruppe (Ebeltoft)Ene Hjemme! Vaudevillespøg i 1 Akt af Barner
1873
08-02-1873 lørdag, Cortes's Selskab (Århus Teater)(opførelse nr: ukendt)Ene Hjemme!
08-02-1873 lørdag, Cortes's Selskab (Århus Teater)(opførelse nr: ukendt)Nytaarsrevuen
23-07-1873 onsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Nichettes Fortid
23-07-1873 onsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Pilfingeren
15-11-1873 lørdag, Varieté-TeatretØen i Sydhavet
15-11-1873 lørdag, Varieté-TeatretBallade i Skoven
15-11-1873 lørdag, Varieté-TeatretKvistkammertyven
16-11-1873 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Før Ballet
16-11-1873 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)2 Mænd om een Kone
16-11-1873 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Hun gjør Skrue
16-11-1873 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Paa Herregaarden
16-11-1873 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)I en højere Dannelsesanstalt
16-11-1873 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Skal smides ud
16-11-1873 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Den store Gevinst
16-11-1873 søndag, Varieté-TeatretØen i Sydhavet
16-11-1873 søndag, Varieté-TeatretBallade i Skoven
16-11-1873 søndag, Varieté-TeatretKvistkammertyven
1874
06-01-1874 tirsdag, ThaliaPolitik, Vrøvl og Kjærlighed
06-01-1874 tirsdag, ThaliaThalia-Revuen
06-01-1874 tirsdag, ThaliaUrtepotte og Kjærlighed
06-01-1874 tirsdag, ThaliaNabobens Datter, stor, comisk Ensemblenumer, udføres af hele Selskabet
06-01-1874 tirsdag, ThaliaEt Bondebryllup, stor, comisk Ensemblenumer, udføres af hele Selskabet
11-01-1874 søndag, Varieté-TeatretInden 4 Vægge
11-01-1874 søndag, Vesterbroes nye TheaterFætteren, Farce med Sange i 1 Akt
14-01-1874 onsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En Kone paa 3000
14-01-1874 onsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En kjøbenhavnsk Laban
14-01-1874 onsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Bertran de Born
15-01-1874 torsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En Kone paa 3000
15-01-1874 torsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En kjøbenhavnsk Laban
15-01-1874 torsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Bertran de Born
16-01-1874 fredag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En Kone paa 3000
16-01-1874 fredag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En kjøbenhavnsk Laban
16-01-1874 fredag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Bertran de Born
17-01-1874 lørdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En kjøbenhavnsk Laban
17-01-1874 lørdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Bertran de Born
18-01-1874 søndag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En kjøbenhavnsk Laban
18-01-1874 søndag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Ballade i Skoven
19-01-1874 mandag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En kjøbenhavnsk Laban
19-01-1874 mandag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Ballade i Skoven
20-01-1874 tirsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En kjøbenhavnsk Laban
20-01-1874 tirsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Ballade i Skoven
23-01-1874 fredag, Varieté-TeatretInden fire Vægge
23-01-1874 fredag, Varieté-TeatretAlt for Husleien
24-01-1874 lørdag, Thalia(opførelse nr: ukendt)Mellem Røvere
24-01-1874 lørdag, Thalia(opførelse nr: ukendt)Hos Fotografen
24-01-1874 lørdag, Thalia(opførelse nr: ukendt)2 Kjærester paa een Gang
24-01-1874 lørdag, Varieté-TeatretAlt for Husleien
25-01-1874 søndag, Varieté-TeatretAlt for Husleien
25-01-1874 søndag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Øen i Sydhavet
25-01-1874 søndag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Dyrehavsbakken
26-01-1874 mandag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Øen i Sydhavet
26-01-1874 mandag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Dyrehavsbakken
27-01-1874 tirsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Øen i Sydhavet
27-01-1874 tirsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Dyrehavsbakken
28-01-1874 onsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Øen i Sydhavet
28-01-1874 onsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Dyrehavsbakken
29-01-1874 torsdag, ThaliaNabobens Datter
29-01-1874 torsdag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Øen i Sydhavet
31-01-1874 lørdag, Varieté-TeatretAlt for Husleien
09-02-1874 mandag, ThaliaDen lille Rekrut (efter Opfordring)
14-02-1874 lørdag, ThaliaUrtepotten og Kjærlighed
14-02-1874 lørdag, ThaliaTyrolerfamilien Dungl
15-02-1874 søndag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)En Kone til 3000
15-02-1874 søndag, Varieté-Teatret(opførelse nr: ukendt)Ballade i Skoven
16-02-1874 mandag, Thalia(opførelse nr: ukendt)Blikkenslageren
16-02-1874 mandag, Thalia(opførelse nr: ukendt)En flot Skræder
16-02-1874 mandag, ThaliaUrtepotten og Kjærlighed
31-05-1874 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Et Kys paa Anvisning, Lystspil i 1 Act
31-05-1874 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Fremmede på Landstedet, Farce med Sang
31-05-1874 søndag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
31-05-1874 søndag, Varieté-TeatretBesøget i Kjælderen
01-06-1874 mandag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Fremmede på Landstedet, Farce med Sang
01-06-1874 mandag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Et Kys paa Anvisning, Lystspil i 1 Act
01-06-1874 mandag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
01-06-1874 mandag, Varieté-TeatretBesøget i Kjælderen
02-06-1874 tirsdag, FolketeatretEt godt Parti, af Erik Bøgh, fremsiges af Fru Holst
02-06-1874 tirsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Fremmede på Landstedet, Farce med Sang
02-06-1874 tirsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Et Kys paa Anvisning, Lystspil i 1 Act
02-06-1874 tirsdag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
02-06-1874 tirsdag, Varieté-TeatretBesøget i Kjælderen
03-06-1874 onsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Fremmede på Landstedet, Farce med Sang
03-06-1874 onsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Et Kys paa Anvisning, Lystspil i 1 Act
03-06-1874 onsdag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
03-06-1874 onsdag, Varieté-TeatretBesøget i Kjælderen
04-06-1874 torsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Fremmede på Landstedet, Farce med Sang
04-06-1874 torsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Et Kys paa Anvisning, Lystspil i 1 Act
04-06-1874 torsdag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
04-06-1874 torsdag, Varieté-TeatretBesøget i Kjælderen
05-06-1874 fredag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Paa Grundlovsdagen, dramatisk Situation med Sange og Chor
07-06-1874 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Paa Grundlovsdagen, dramatisk Situation med Sange og Chor
07-06-1874 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Gud ske Lov, Bordet er dækket!
07-06-1874 søndag, Varieté-TeatretInden 4 Vægge
07-06-1874 søndag, Varieté-TeatretMarkisen
07-06-1874 søndag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
08-06-1874 mandag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Paa Grundlovsdagen
08-06-1874 mandag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Gud ske Lov, Bordet er dækket!
08-06-1874 mandag, Varieté-TeatretInden 4 Vægge
08-06-1874 mandag, Varieté-TeatretMarkisen
08-06-1874 mandag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
09-06-1874 tirsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Paa Grundlovsdagen
09-06-1874 tirsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Gud ske Lov, Bordet er dækket!
09-06-1874 tirsdag, Varieté-TeatretInden 4 Vægge
09-06-1874 tirsdag, Varieté-TeatretMarkisen
09-06-1874 tirsdag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
10-06-1874 onsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Paa Grundlovsdagen
10-06-1874 onsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Gud ske Lov, Bordet er dækket!
10-06-1874 onsdag, Varieté-TeatretInden 4 Vægge
10-06-1874 onsdag, Varieté-TeatretMarkisen
10-06-1874 onsdag, Varieté-TeatretHvem er fuldkommen?
1875
02-04-1875 fredag, Odense TeaterProlog
26-08-1875 torsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)En Dame i hvide Klæder eller Mit Farvel til Morskabstheatret, Epilog, fremsiges af Fru Cortes
15-09-1875 onsdag, Vesterbroes TheaterProlog
06-10-1875 onsdag, Vesterbroes TheaterEn uheldig Frier
06-10-1875 onsdag, Vesterbroes TheaterHansen
1876
21-05-1876 søndag, Teatre Elysium[Farce med Sange i 1 Akt]
27-08-1876 søndag, Vennelyst Teater, ÅrhusHr. Grylles i Visit i Udstillingstiden, Spøg med humorstiske og lokale Viser
27-08-1876 søndag, Vennelyst Teater, ÅrhusTheaterliv, eller Skuespillerne i Knibe
1877
21-05-1877 mandag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Luftspringeren
07-06-1877 torsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Et Vidunderbarn
07-06-1877 torsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)En Dag i Paradis
1878
ukendt dato  Odense Teater  Reisen til Nymaanen Nytaarsnat 1877-78
ukendt dato  Røde Kro Teater  [teaterforestilling]
ukendt dato  Røde Kro Teater  [teaterforestilling]
26-05-1878 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Nichettes Fortid
30-06-1878 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Ved Eremitagen
ukendt dato  Odense Teater  Under Odense Aa eller Aakongens Datter
12-12-1878 torsdag, Røde Kro TeaterMin Husholderske. Vaudeville i 1 Akt
12-12-1878 torsdag, Røde Kro TeaterPeter Strik som Baron, Farce i 3 Akter
1880
09-07-1880 fredag, Vennelyst Teater, ÅrhusEt magisk Experiment
14-07-1880 onsdag, Vennelyst Teater, ÅrhusKjærlighed og Geografi
17-07-1880 lørdag, Vennelyst Teater, ÅrhusEn lille Efterret
17-07-1880 lørdag, Vennelyst Teater, ÅrhusEn Skovtur tilvands
17-07-1880 lørdag, Vennelyst Teater, ÅrhusEpilog af Spiers
18-07-1880 søndag, Vennelyst Teater, ÅrhusOm hvad Folk siger (Neumann)
1881
10-04-1881 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Kontrabasisten
10-04-1881 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Qui pro quo
10-04-1881 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Efter Grundlovsfesten
10-04-1881 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)En farlig Commission
1883
07-03-1883 onsdag, DagmarteatretProlog [af M.V. Brun, fremsagt af Fru Julie Møller]
08-03-1883 torsdag, DagmarteatretProlog [af M.V. Brun, fremsagt af Fru Julie Møller]
09-03-1883 fredag, DagmarteatretProlog [af M.V. Brun, fremsagt af Fru Julie Møller]
1884
20-07-1884 søndag, Røde Kro Teater[Teaterforestilling]
29-11-1884 lørdag, Studentersamfundet (Folketeatret)Grevens og Friherrens Komedier (3 Akter)
03-12-1884 onsdag, FolketeatretProlog af Schandorph
07-12-1884 søndag, FolketeatretProlog af Schandorph
1885
10-04-1885 fredag, CasinoSang-Epilog [sunget af Louise Brock]
29-05-1885 fredag, FolketeatretKristoffer Kolumbus Død
05-06-1885 fredag, Klampenborg Teater[Forestilling]
11-09-1885 fredag, DagmarteatretDen hvita halsduken [på svensk, Aug. Lindberg med Selskab]
12-09-1885 lørdag, DagmarteatretDen hvita halsduken [på svensk, Aug. Lindberg med Selskab]
1886
07-02-1886 søndag, CasinoFuglereden, fortælles af Hr. Soph. Neumann
07-02-1886 søndag, Povl Friis (Århus Teater)(opførelse nr: ukendt)En Oppassers Kvaler eller Et Besøg i Lejren paa Lammefælleden ved København
08-02-1886 mandag, Povl Friis (Århus Teater)(opførelse nr: ukendt)Jokum eller Sabelslugeren
08-02-1886 mandag, Povl Friis (Århus Teater)(opførelse nr: ukendt)Min Svigerfader eller Store og smaa Hænder, Lystspil i 3 Akter af Schønthan
01-05-1886 lørdag, FolketeatretProlog, fremsagt af Hr. Hellemann
24-05-1886 mandag, CasinoProlog
24-05-1886 mandag, CasinoSang-Epilog
01-09-1886 onsdag, Casino(Judic-Forestilling)
05-09-1886 søndag, Nørrebros Teater (Korsør)[Forestilling]
1887
18-04-1887 mandag, CasinoSangepilog, foredrages af Beneficiantinden
30-04-1887 lørdag, CasinoEpilog
04-05-1887 onsdag, CasinoLille Oda og Dukken, foredrages af Oda Klausen
04-05-1887 onsdag, CasinoTak for iaften! Epilog, som foredages af Beneficianten
13-05-1887 fredag, CasinoEpilog [af Sophus Neumann, fremsagt af Stigaard]
08-06-1887 onsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[Komedie]
29-07-1887 fredag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[Koncert og Komedie]
ukendt dato  Odense Teater  Fra det gamle Kongens København
05-11-1887 lørdag, Nørrebros TeaterEfter Karnevalet
13-11-1887 søndag, Nørrebros TeaterEfter Karnevalet
14-11-1887 mandag, Ukendt gruppe (Ukendt sted)[Mikado-Tournéen, spiller i Fredericia]
11-12-1887 søndag, CasinoDen lille Baronesse
16-12-1887 fredag, (Eftermiddag) CasinoSnehvide og de 7 Dværge
16-12-1887 fredag, (Aften) CasinoDen lille Baronesse
29-12-1887 torsdag, Tivoli Variete TeaterOptræden af Skuespillerinden Fru Anna Christensen i Forening med det øvrige Selskab: Mikadoparodien
1888
04-02-1888 lørdag, DagmarteatretProlog af Professor P. Hansen, fremsagt af Frk. Camilla Lerche
04-02-1888 lørdag, DagmarteatretMin Kyrassér [Udført af Folketheatrets Personale]
26-03-1888 mandag, DagmarteatretOnkel Bræsig, Epilog, fremsagt af Beneficianten
07-04-1888 lørdag, Studentersamfundet (Folketeatret)Billings
07-04-1888 lørdag, Studentersamfundet (Folketeatret)Ah, Norsk Studenter-Proverbe i 1 Akt
12-05-1888 lørdag, DagmarteatretProlog af Erik Bøgh, fremsiges af Frk. Lerche
01-06-1888 fredag, Udenlandsk teater (Dagmarteatret)Bellevilles Mø
03-06-1888 søndag, Udenlandsk teater (Dagmarteatret)(uden for nummereringen)[Vasa Theatret fra Stockholm] Bellevilles Mø
09-06-1888 lørdag, Udenlandsk teater (Folketeatret)(uden for nummereringen)[Russisk Opera] Dæmonen
10-06-1888 søndag, Udenlandsk teater (Folketeatret)(uden for nummereringen)[Russisk Opera] Dæmonen
12-06-1888 tirsdag, Udenlandsk teater (Folketeatret)(uden for nummereringen)[Russisk Opera] Dæmonen
17-06-1888 søndag, Udenlandsk teater (Folketeatret)(uden for nummereringen)[Russisk Opera] Dæmonen
22-07-1888 søndag, Ukendt gruppe (Dagmarteatret)Narcisz [gæstespil på tysk, Joseph Kainz]
28-07-1888 lørdag, Ukendt gruppe (Dagmarteatret)Guldfisk [gæstespil på tysk, Joseph Kainz]
30-07-1888 mandag, Ukendt gruppe (Dagmarteatret)Galeotto [gæstespil på tysk, Joseph Kainz]
28-11-1888 onsdag, Teatret "Orpheum"Komedie og Virkelighed
28-11-1888 onsdag, Teatret "Orpheum"Den første Middag
1889
09-02-1889 lørdag, Det kongelige Teater (Folketeatret)Prolog af Prof. P. Hansen, fremsagt af Emil Poulsen
09-02-1889 lørdag, Det kongelige Teater (Folketeatret)Studenterkomedie [Ah!]
23-04-1889 tirsdag, DagmarteatretEpilog
11-05-1889 lørdag, Etablissement National[Forestillinger]
12-05-1889 søndag, Etablissement National[Forestillinger]
31-08-1889 lørdag, DagmarteatretProlog, af Holger Drachmann, Fremsigelsen af Benj. Pedersen
16-11-1889 lørdag, DagmarteatretProlog, af Sophus E. Neumann, fremsagt af Fru Gjørling
1890
23-01-1890 torsdag, DagmarteatretKvinden har ingen Alder, Aandrighed i 1 Akt (udførtes af Studenter)
23-01-1890 torsdag, DagmarteatretThrom-al-Cazar eller Theaterbanditterne, burlesk Farce-Operette i 1 Akt af Jacques Offenbach
15-03-1890 lørdag, CasinoProlog, af Holger Drachmann, fremsagt af Emil Poulsen
15-03-1890 lørdag, CasinoHan kommer fra Pasteur!, Sangfarce i 1 Akt af P. Fristrup
29-03-1890 lørdag, Ukendt gruppe (Folketeatret)Prolog af Holger Drachmann, fremsagt af Elith Reumert
30-03-1890 søndag, Røde Kro TeaterBertel og Hans Æsel [skrevet af Erik Bøgh, oplæsning]
08-04-1890 tirsdag, Etablissement NationalSvigermo'r, Sang-Epilog af Ch.K.
12-04-1890 lørdag, FolketeatretEt højst uheldigt Talent
12-04-1890 lørdag, FolketeatretHamlet [Farce i 2 Akter af R. Fugl]
12-04-1890 lørdag, FolketeatretLa masacrata, Opera seria in quattuor atti di Odocinchi [ie: Otto Zinck]
19-04-1890 lørdag, FolketeatretEt højst uheldigt Talent
19-04-1890 lørdag, FolketeatretHamlet [Farce i 2 Akter af R. Fugl]
19-04-1890 lørdag, FolketeatretLa masacrata, Opera seria in quattuor atti di Odocinchi [ie: Otto Zinck]
19-04-1890 lørdag, Ukendt gruppe (Dagmarteatret)Ah! [norsk Studenterkomedie]
24-04-1890 torsdag, CasinoThromb-al-cazar
26-04-1890 lørdag, Studentersamfundet (Folketeatret)Medarbejderskab, Farcesituation af Ove Rode
27-04-1890 søndag, Etablissement NationalEpilog
03-05-1890 lørdag, Studentersamfundet (Folketeatret)Hvis er Barnet, Farce i 3 Akter af Poul Nielsen
03-05-1890 lørdag, Studentersamfundet (Folketeatret)»Bouquet de Chypre«, 1 Akt af Gustav Esmann
03-05-1890 lørdag, Studentersamfundet (Folketeatret)Medarbejderskab, Farcesituation af Ove Rode
12-05-1890 mandag, DagmarteatretProlog, af Ernst v.d. Recke, Fremsigelsen af Fru Gjørling
12-05-1890 mandag, DagmarteatretSange af J.C. Hauch til Musik af N.W. Gade
19-06-1890 torsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[Forestilling]
31-08-1890 søndag, Aalborg TeaterProlog fremsagt af Direktør Julius Petersen
04-09-1890 torsdag, DagmarteatretMurad, af Chr. Winther, fremsagt af Ad. Jensen
04-09-1890 torsdag, DagmarteatretKommissionæren, Fortælling, oplæstes af Forfatteren S. Schandorph
07-09-1890 søndag, Røde Kro TeaterDen evigglade Kobbersmedmadame
07-09-1890 søndag, Røde Kro TeaterEn prægtig Methode
07-09-1890 søndag, Røde Kro TeaterJacob er stortartet eller Hvem skal giftes
15-11-1890 lørdag, DagmarteatretProlog af Ernst v.d. Recke, fremsagt af Jacques Wiehe
12-12-1890 fredag, CasinoMin Kusine (Ma Cousine, Komedie i 3 Akter af Meilhac)
1891
03-01-1891 lørdag, CasinoEpilog, af P. Hansen, frems. af Fru Oda Nielsen
03-01-1891 lørdag, CasinoEpilog, af Emma Gad, udf. af Fru Betty Hennings og Frk. Olga Meyer
27-02-1891 fredag, FolketeatretEpilog [fremsagt af Kolling i rollen som Oberstløjtnant Kraft fra Revuen]
ukendt dato  Røde Kro Teater  [Aftenunderholdning ved Gunildus Lund, Schioldan og Wilhelmi]
27-06-1891 lørdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[De forudgående stykker ikke oplyst]
25-07-1891 lørdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[Forudgående stykker ikke anført]
23-09-1891 onsdag, Carl Henriksens Selskab (Ukendt sted)Prolog
23-09-1891 onsdag, Carl Henriksens Selskab (Ukendt sted)I Slesvig
31-10-1891 lørdag, DagmarteatretÆblesidse, oplæstes af S. Schandorph
31-10-1891 lørdag, DagmarteatretEn Skumringshistorie, oplæstes af Forfatteren Herman Bang
31-10-1891 lørdag, DagmarteatretRêverie, af Vieuxtemps, udførtes af Fru Ida Koppel
31-10-1891 lørdag, DagmarteatretHumlebien og Til Elvira Madigan og Sixten Sparre, af Holger Drachmann, fremsagdes af Carl Marx
31-10-1891 lørdag, DagmarteatretTo Digte, oplæstes af Forfatteren Holger Drachmann
05-11-1891 torsdag, FolketeatretOplæsning af S. Schandorph
08-11-1891 søndag, Røde Kro Teater[Varieteforestilling]
14-12-1891 mandag, DagmarteatretProlog, af Anonym, fremsagdes af Frk. Horneman som Fantasus
1892
28-01-1892 torsdag, FolketeatretProlog af F. Bauditz, fremsagdes af Frk. O. Jørgensen, som En Bondepige
28-01-1892 torsdag, FolketeatretProlog af F. Bauditz, fremsagdes af Frk. O. Jørgensen, som En Nisse
28-01-1892 torsdag, FolketeatretEpilog af F. Bauditz, fremsagdes af Frk. Olivia Jørgensen
ukendt dato  Røde Kro Teater  [Amagers Varietépersonale spiller]
26-03-1892 lørdag, DagmarteatretProlog, af Christopher Boeck, fremsagdes af Fru Riis-Knudsen
26-04-1892 tirsdag, FolketeatretEpilog af C. Hostrup, fremsagt af Jubilaren
21-05-1892 lørdag, DagmarteatretFarende Svend og Humlebiens Vise, af Holgere Drachmann, fremsagdes af Carl Marx
21-05-1892 lørdag, DagmarteatretDigterens Moder, af Schandorph, fremsagdes af Fru Andrèa Lamberth
21-05-1892 lørdag, DagmarteatretSommerfuglen, af H.C. Andersen, ved Sophus Neumann
26-05-1892 torsdag, FolketeatretProlog, fremsagdes af Dorph-Petersen
27-05-1892 fredag, Casino(Prolog, af Fred. Bauditz, fremsagdes af Fru Ch. Wiehe som Fantasus)
27-05-1892 fredag, Casino(Danske Folkeviser, foredroges af Frk. Kragballe)
27-05-1892 fredag, Casino(Slaget paa Rheden, af Henrik Hertz, fremsagdes af Vilh. Wiehe)
27-05-1892 fredag, Casino(Danske Folkeviser, foredroges af Vill. Behrend)
27-05-1892 fredag, DagmarteatretProlog, af Christopher Boeck, fremsagdes af Ad. Jensen
27-05-1892 fredag, DagmarteatretFestsang, forfattet af Charles Gandrup, afsunget af Publikum
27-05-1892 fredag, FolketeatretProlog, fremsagdes af Dorph-Petersen
28-05-1892 lørdag, Casino(Prolog, af Fred. Bauditz, fremsagdes af Fru Ch. Wiehe som Fantasus)
28-05-1892 lørdag, Casino(Danske Folkeviser, foredroges af Frk. Kragballe)
28-05-1892 lørdag, Casino(Slaget paa Rheden, af Henrik Hertz, fremsagdes af Vilh. Wiehe)
28-05-1892 lørdag, Casino(Danske Folkeviser, foredroges af Vill. Behrend)
28-05-1892 lørdag, FolketeatretProlog, fremsagdes af Dorph-Petersen
10-09-1892 lørdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[Forestilling]
16-09-1892 fredag, Nørrebros Teater[Forestilling]
16-09-1892 fredag, Ukendt gruppe (Århus Teater)Det glade Kjøbenhavn
17-09-1892 lørdag, Nørrebros Teater[Forestilling]
03-12-1892 lørdag, FolketeatretHolstrupske Sange
03-12-1892 lørdag, FolketeatretFestsang, af -l-n, afsunget af Publikum efter Forestillingens Slutning
30-12-1892 fredag, Morskabstheatret (Frederiksberg) (Århus Teater)[Forestilling]
1893
22-01-1893 søndag, Ukendt stedNytaarsrevyen 1893
25-02-1893 lørdag, DagmarteatretProlog, af Ernst v.d. Recke, fremsagt af Fru Lehmann
18-03-1893 lørdag, FolketeatretForspil
25-03-1893 lørdag, Nørrebros TeaterEpilog
17-06-1893 lørdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[Forestilling]
20-06-1893 tirsdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[Forestilling]
15-07-1893 lørdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)[Forestilling]
23-09-1893 lørdag, FolketeatretEpilog af Dr. Schandorph, Fremsiges af Hr. Zinck
01-10-1893 søndag, Røde Kro Teater[Varieté]
09-12-1893 lørdag, DagmarteatretProlog af Christopher Boeck, fremsagt af Fru Riis-Knudsen
18-12-1893 mandag, (Eftermiddag) Ukendt gruppe (Nørrebros Teater)Kjøbenhavn K.
1894
14-04-1894 lørdag, CasinoProlog af Oscar Madsen, fremsagt af Hunderup
01-06-1894 fredag, DagmarteatretProlog af G. Betzonich, fremdagt af Adolf Jensen
14-06-1894 torsdag, W. Rechendorff (Horsens)Han skal have Medalje! Farce i 1 Akt
17-06-1894 søndag, W. Rechendorff (Horsens)Prolog
17-06-1894 søndag, W. Rechendorff (Horsens)Et snurrigt Frieri, Farce med Sange i 1 Akt
17-06-1894 søndag, W. Rechendorff (Horsens)Han skal have Medalje! Farce i 1 Akt
22-09-1894 lørdag, Ukendt gruppe (Dagmarteatret)Prolog. Hr. Schandorph
ukendt dato  Røde Kro Teater  Rovmorderen paa Amager
1895
01-01-1895 tirsdag, Ukendt sted[Wittmacks Lokale, Klubben Cyklistens Nytaarsfest] Revy af "Celestin"
21-01-1895 mandag, DagmarteatretProlog af S. Schandorph, fremsagt af Benj. Pedersen
ukendt dato  Odense Sommerteater  Fra Roskilde til København
22-06-1895 lørdag, Odense SommerteaterProlog ved Festforestilling i Anledning af Teatrets Indvielse af Sophus E. Neumann, fremsagt af Stephensen
1896
28-03-1896 lørdag, Dagmarteatret(uden for nummereringen)Gamle Venner, Proverbe af Nora Mortensen
28-03-1896 lørdag, Dagmarteatret(uden for nummereringen)Eva, Skuespil i 1 Akt af Emma Riegels
24-06-1896 onsdag, Tivoli PantomimeteaterEt Søm i Nøglehullet. Farce med Sange i 1 Akt
18-07-1896 lørdag, VennelystChristianshavn 1896
02-08-1896 søndag, Røde Kro TeaterPaa Landevejen!
06-09-1896 søndag, Oddgeir Stephensens Tourné (Helsingør)Personalet drømmer, Prolog af Elith Reumert
22-09-1896 tirsdag, Oddgeir Stephensens Tourné (Odense Teater)Prolog af Elith Reumert
18-11-1896 onsdag, Odense Teater1796 [Forspil]
1897
07-03-1897 søndag, Arbejdernes TeaterProlog af Th. Andersen, fremsiges af Hr. Oskar Hansen
26-05-1897 onsdag, Emil Helsengreen (Nørresundby)Prolog af Hr. Joh. Bjørnbak Kristensen, fremsiges af Hr. Joh. Jensen
15-07-1897 torsdag, Røde Kro TeaterSommerrevyen [1897]
ukendt dato  Helsingør  Luftens Søn eller Den danske Studeplads [Sommerrevy]
01-09-1897 onsdag, DagmarteatretProlog af Dr. Ernst v.d. Recke i Anledning af Henrik Hertz' 100 Aars Fødselsdag [Fremsagt af Fru Rosenberg]
23-10-1897 lørdag, CasinoProlog
04-12-1897 lørdag, Nørrebros TeaterEpilog
1898
17-04-1898 søndag, Arbejdernes TeaterEpilog af Th. Andersen, fremsiges af P. Fasmer
08-05-1898 søndag, Arbejdernes Teater (Folkets Have, Enghavevej, København)[Paa Haveteatret:] En Opsigelse
08-05-1898 søndag, Arbejdernes Teater (Folkets Have, Enghavevej, København)[i den store Sal:] Forkert Hat
08-05-1898 søndag, CasinoProlog
30-05-1898 mandag, Arbejdernes Teater (Folkets Have, Enghavevej, København)Husets Folk
30-05-1898 mandag, Arbejdernes Teater (Folkets Have, Enghavevej, København)Kærlighed og Livré
11-06-1898 lørdag, Arbejdernes Teater (Folkets Have, Enghavevej, København)Lige gale
24-06-1898 fredag, Ukendt sted[Teatret i Exercerhuset i Kongens Have] Prolog af L.C. Nielsen, fremsagt af Emma Thomsen
27-06-1898 mandag, Ukendt sted[Teatret i Exercerhuset i Kongens Have] Prolog af L.C. Nielsen, fremsagt af Emma Thomsen
14-07-1898 torsdag, VennelystEn Fejltagelse
15-08-1898 mandag, Røde Kro Teater[Sommerrevyen med nye Viser og Vers] Gang nr 50
15-08-1898 mandag, Røde Kro TeaterEpilog, fremsagt af Chr. Petersen
22-09-1898 torsdag, Røde Kro TeaterSangepilog
06-10-1898 torsdag, Røde Kro TeaterDe Forældreløse [Parodi-komedie]
16-10-1898 søndag, CasinoProlog af Adolf Jensen, fremsagt af Forfatteren
17-12-1898 lørdag, Nørrebros Teater[Et par Smaastykker]
26-12-1898 mandag, (Aften) CasinoProlog. Casino-Minder i 50 Aar
20-02-1899 mandag, Carl Henriksens Selskab (Horsens)(opførelse nr: ukendt)Den lille Pige med Svovlstikkerne
1899
01-01-1899 søndag, (Aften) CasinoCasino Minder i 50 Aar
24-02-1899 fredag, Carl Henriksens Selskab (Odder)(opførelse nr: ukendt)Ørkenens Datter
24-02-1899 fredag, Carl Henriksens Selskab (Odder)(opførelse nr: ukendt)Sønderjylland
09-03-1899 torsdag, Carl Henriksens Selskab (Middelfart)(opførelse nr: ukendt)I Sønderjylland
12-03-1899 søndag, Sommerlyst, Frederiksberg(uden for nummereringen)Der Trompeter von Säckingen
20-04-1899 torsdag, Carl Henriksens Selskab (Neksø)(opførelse nr: ukendt)I Sønderjylland
04-06-1899 søndag, Ukendt stedHansen [Farce med Sange]
04-06-1899 søndag, Ukendt stedEt Køkkenbesøg [Farce med Sange]
01-07-1899 lørdag, Ukendt gruppe (Vodrofflund)Det unge Blod, Sommerrevy 1899
01-10-1899 søndag, Arbejdernes TeaterProlog af b., fremsiges af Hr. C. Hintz
12-11-1899 søndag, (Eftermiddag) Nørrebros TeaterProlog, fremsagt af Fred. Jensen
1900
01-01-1900 mandag, Casino[Diverse uddrag af stykker]
01-01-1900 mandag, Vennelyst[Vinterrevy]
17-04-1900 tirsdag, Albert Helsengreen-Turnéen (Århus)Epilog [fremsagt af direktør Alb. Helsengreen]
01-06-1900 fredag, DagmarteatretSkriftemaalet [dialog af Michel Provins]
1901
16-06-1901 søndag, Folkets Have, Enghavevej, København (Arbejdernes Teater)Pipermann i Knibe
23-06-1901 søndag, Ålborg SommerteaterI Pensionatet
15-09-1901 søndag, Aalborg TeaterProlog
1902
11-05-1902 søndag, Østerbros TheaterPokker som de Kvindfolk kan lyve
29-11-1902 lørdag, Sønderbro TeaterProlog [fremsagt af Direktør Carl Henriksen]
1903
18-01-1903 søndag, VodrofflundProlog
08-02-1903 søndag, Røde Kro Teater[Varieté]
03-05-1903 søndag, (Aften) DagmarteatretEpilog
03-05-1903 søndag, Østerbros TheaterTak til Publikum
14-06-1903 søndag, Odense Folketeater([Forestillinger med Tivolis Glassal Forestillingerne som Mønster])
02-10-1903 fredag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Fripassageren (Den blinde Passagier) [på svensk]
03-10-1903 lørdag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Hattemagerens Bal [på svensk]
04-10-1903 søndag, Morskabstheatret (Frederiksberg)Hattemagerens Bal [på svensk]
13-12-1903 søndag, (Eftermiddag) Vodrofflund[Børneforestilling]
13-12-1903 søndag, (Aften) Vodrofflund[Offentlig Teaterforestilling]
1904
26-09-1904 mandag, Røde Kro TeaterKvindens Ret
26-09-1904 mandag, Røde Kro TeaterMed Bil til Dragør
07-10-1904 fredag, Frederiksberg TeaterProlog af Gustav Wied
1905
24-04-1905 mandag, Odense FolketeaterLykkens Galocher [Revy]
05-05-1905 fredag, Studenterforeningen (gruppe) (Folketeatret)Studenterkomedie
29-07-1905 lørdag, Ukendt gruppe (Horsens)[Horsens-Udstillingens Sommerrevy, skrevet af Steen Jensen, spillet af Stephensens Selskab]
30-07-1905 søndag, Røde Kro TeaterArven fra Amerika
27-08-1905 søndag, Røde Kro TeaterIntet rigtigt Mandfolk
24-09-1905 søndag, Østerbros TheaterEt vanskeligt Valg
24-09-1905 søndag, Østerbros TheaterMuntre Musikanter
01-10-1905 søndag, Østerbros TheaterEt vanskeligt Valg
01-10-1905 søndag, Østerbros TheaterMuntre Musikanter
08-10-1905 søndag, Røde Kro TeaterEn Kone og en Pige
08-10-1905 søndag, Røde Kro TeaterDen store Hemmelighed
08-10-1905 søndag, Østerbros TheaterMuntre Musikanter
15-10-1905 søndag, Østerbros TheaterEt vanskeligt Valg
15-10-1905 søndag, Østerbros TheaterMuntre Musikanter
05-11-1905 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFanny
05-11-1905 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterPeters Fonograf
05-11-1905 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterSeptemberkrigen
12-11-1905 søndag, Røde Kro TeaterGudmoderen
12-11-1905 søndag, Røde Kro TeaterDen store Hemmelighed
12-11-1905 søndag, Røde Kro TeaterIkke skinsyg
12-11-1905 søndag, Røde Kro TeaterLi'som den var der
26-12-1905 tirsdag, Casinos lille salGalatea
26-12-1905 tirsdag, Casinos lille salHara Kiri & Galatea
27-12-1905 onsdag, Casinos lille salJapansk Kameliadamen
1906
14-01-1906 søndag, Østerbros TheaterMuntre Musikanter
11-03-1906 søndag, Østerbros TheaterEt vanskeligt Valg
11-03-1906 søndag, Østerbros TheaterMuntre Musikanter
12-03-1906 mandag, FolketeatretProlog
15-05-1906 tirsdag, Sønderbro TeaterKjøbenhavnerhumør paa Langelinje
26-05-1906 lørdag, Tivolis TeatersalDa Baby skulde paa Hotel etc.
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterBajas
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterList mod List
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterGadens Børn
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterTo om én Seng
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterEn hemmelig Lidenskab
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterMin Kones Elsker
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterTanten fra Mariager
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterTil Orlogs
17-06-1906 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterPaa Sportspladsen
26-12-1906 onsdag, (Aften) Røde Kro TeaterEtagen under
26-12-1906 onsdag, (Aften) Røde Kro TeaterClarettes Soldaterløjer
26-12-1906 onsdag, (Aften) Røde Kro TeaterI Skovløberhuset
26-12-1906 onsdag, (Aften) Røde Kro TeaterDe stakkels Ægtemænd
1907
09-03-1907 lørdag, Røde Kro TeaterEt Sølvbryllup
09-03-1907 lørdag, Røde Kro TeaterKvinder, Vin og Spil
12-03-1907 tirsdag, (Eftermiddag) CasinoProlog af Herman Bang
01-04-1907 mandag, Røde Kro TeaterVildemand og Blidemor
18-06-1907 tirsdag, Tivolis Teatersal[Forestilling]
ukendt dato  Røde Kro Teater  Tyve allevegne
10-07-1907 onsdag, AlhambraEn Forlovelse i Negligé
10-07-1907 onsdag, AlhambraEn Pappegøje til Salgs
10-07-1907 onsdag, AlhambraDen Lækkersultne
14-07-1907 søndag, Sønderbros VarieteEn nederdrægtig Fejltagelse
14-07-1907 søndag, Sønderbros VarieteEn Oppassers Kvaler
07-09-1907 lørdag, Tivolis Teatersal[Forestilling]
14-09-1907 lørdag, Tivolis Teatersal[Forestilling]
1908
16-02-1908 søndag, Ukendt gruppe (Ukendt sted)Den forrykte Søn (Der wilde Mensch), Drama i 4 Akter af Jacob Gordin
28-03-1908 lørdag, Ukendt gruppe (Østerbros Theater)Die Familie Zwi, af David Pinski
02-04-1908 torsdag, Odd Fellow Palæet, Kbh.Pjerrots Genistreger, Pantomime i 1 Akt af Poul Legrand
03-05-1908 søndag, Ukendt stedKapzensohn og Hungermann eller Den paastaaelige Datter
31-05-1908 søndag, Ukendt gruppe (Østerbros Theater)Alene tilbage, Drama i 3 Akter af Sholem Allchem
04-10-1908 søndag, Østerbros TheaterPaa Børnehjælpsdagen
1909
02-02-1909 tirsdag, (Eftermiddag) FolketeatretProlog af L.C. Nielsen, fremsiges af Direktør Johannes Nielsen
07-02-1909 søndag, Østerbros TheaterStormen paa Kjøbenhavn, Prolog fremsiges af Fru Anna Petersen
14-02-1909 søndag, Østerbros TheaterStormen paa Kjøbenhavn, Prolog fremsiges af Fru Anna Petersen
28-03-1909 søndag, Østerbros TheaterTugthusfangen
28-03-1909 søndag, Østerbros TheaterAsfaltens Gøglere
27-04-1909 tirsdag, Studenterforeningen (gruppe) (Casino)Illusioner [Studenterkomedie]
31-05-1909 mandag, Ukendt sted[Dragør Strandhotel:] Den lille Varieté
17-07-1909 lørdag, Røde Kro TeaterEn Times Matematik
24-07-1909 lørdag, Røde Kro TeaterEn Spadseretur
24-07-1909 lørdag, Røde Kro TeaterHans og Hanne
21-08-1909 lørdag, Røde Kro TeaterValget i Pærekøbing
05-09-1909 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterParasollen
11-09-1909 lørdag, Røde Kro TeaterParasollen
19-09-1909 søndag, Østerbros TheaterVaffelbageren
23-09-1909 torsdag, Røde Kro TeaterFamilien stepper
23-10-1909 lørdag, Røde Kro TeaterEn dygtig Læge
23-10-1909 lørdag, Røde Kro TeaterFra Septemberkrigen
30-10-1909 lørdag, Røde Kro TeaterFamilien Stepper
30-10-1909 lørdag, Røde Kro TeaterEn lystig Kachot
30-10-1909 lørdag, Røde Kro TeaterGift!!
30-10-1909 lørdag, Røde Kro TeaterMens København sover
06-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterEtagen under
06-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterDen glade Enke
06-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterEn lystig Kachot
06-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterGift!!
06-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterMens København sover
20-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterEn lystig Kachot
20-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterBarndomsveninden
20-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterDe to Rødhårede
21-11-1909 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterPengeløs
21-11-1909 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterDe to Rødhårede
21-11-1909 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterMens København sover
27-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterPengeløs
27-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterKristian fra Sofiegade
27-11-1909 lørdag, Røde Kro TeaterDobbeltgængeren
04-12-1909 lørdag, Røde Kro TeaterPengeløs
04-12-1909 lørdag, Røde Kro TeaterKristian fra Sofiegade
04-12-1909 lørdag, Røde Kro TeaterDobbeltgængeren
1910
19-02-1910 lørdag, Røde Kro TeaterAne Margrethes Kammer
19-02-1910 lørdag, Røde Kro TeaterDe Pokkers Pigebørn
19-02-1910 lørdag, Røde Kro TeaterEn Madkæreste
19-03-1910 lørdag, Røde Kro TeaterUbudne Gæster
19-03-1910 lørdag, Røde Kro TeaterSvigermor
19-03-1910 lørdag, Røde Kro TeaterDen Lækkersultne
22-04-1910 fredag, Røde Kro TeaterUbudne Gæster
22-04-1910 fredag, Røde Kro TeaterHushovmesteren
22-04-1910 fredag, Røde Kro TeaterPluk!
16-05-1910 mandag, Odense TeaterEpilog [Fremsagt af Direktør Walther]
21-05-1910 lørdag, Røde Kro TeaterMine Killinger
21-05-1910 lørdag, Røde Kro TeaterBarndomsveninden
22-05-1910 søndag, Røde Kro TeaterBlaar i Øjnene
11-06-1910 lørdag, Røde Kro TeaterHerren i Huset
11-06-1910 lørdag, Røde Kro TeaterEn Kæphest
11-06-1910 lørdag, Røde Kro TeaterBlaar i Øjnene
14-06-1910 tirsdag, Røde Kro TeaterHushovmesteren
02-07-1910 lørdag, Røde Kro TeaterHun er gruelig gal
20-09-1910 tirsdag, Røde Kro TeaterEn Kærlighedskvartet
16-10-1910 søndag, Ukendt gruppe (Korups Have)[Richard Fossum] En Søndag i Valby
16-10-1910 søndag, Ukendt gruppe (Korups Have)[Richard Fossum] Kjøbenhavn - Aarhus, Farce i 3 Akter
1911
22-01-1911 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterEt Besøg i Køkkenet
22-01-1911 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterDen ny Vin -! Sømands Latin
22-01-1911 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterGlædelig Jul
24-01-1911 tirsdag, Røde Kro TeaterI Klemme
24-01-1911 tirsdag, Røde Kro TeaterGlædelig Jul
02-04-1911 søndag, Østerbros TheaterDen lille Zouav
11-05-1911 torsdag, Røde Kro TeaterTante Frederikkes Medgift
20-05-1911 lørdag, Røde Kro TeaterFætter Poul
20-05-1911 lørdag, Røde Kro TeaterSangfuglen
20-05-1911 lørdag, Røde Kro TeaterEn Landsbyhistorie
26-05-1911 fredag, Røde Kro TeaterMin første Mand
26-05-1911 fredag, Røde Kro TeaterDet svage Køn
26-05-1911 fredag, Røde Kro TeaterEn Landsbyhistorie
28-05-1911 søndag, Røde Kro TeaterMin første Mand
28-05-1911 søndag, Røde Kro TeaterDet svage Køn
28-05-1911 søndag, Røde Kro TeaterSangfuglen
28-05-1911 søndag, Røde Kro TeaterEn Landsbyhistorie
29-05-1911 mandag, Casino (Over Stalden)Prolog af Herman Bang, fremsiges af ham selv
01-06-1911 torsdag, Røde Kro TeaterMin første Mand
01-06-1911 torsdag, Røde Kro TeaterDet svage Køn
01-06-1911 torsdag, Røde Kro TeaterSangfuglen
01-06-1911 torsdag, Røde Kro TeaterEn Landsbyhistorie
01-06-1911 torsdag, Sommerlyst, FrederiksbergDet glade System
05-06-1911 mandag, (Aften) Røde Kro TeaterSpillelærerinden
05-06-1911 mandag, (Aften) Røde Kro TeaterEn Landsbyhistorie
05-06-1911 mandag, (Aften) Røde Kro TeaterLeda med Svanen
18-06-1911 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterSpillelærerinden
18-06-1911 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFætter Poul
18-06-1911 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterLeda med Svanen
28-06-1911 onsdag, Tivolis TeatersalHyrdens Drøm
07-07-1911 fredag, Røde Kro TeaterFætter Paul
08-07-1911 lørdag, Røde Kro TeaterFætter Paul
22-07-1911 lørdag, Over StaldenOperetteprøven
29-07-1911 lørdag, Over StaldenOperetteprøven
05-08-1911 lørdag, Over StaldenOperetteprøven
05-08-1911 lørdag, Røde Kro TeaterNøglen
05-08-1911 lørdag, Røde Kro TeaterMatematik
12-08-1911 lørdag, CasinoPolnische Wirtschaft
12-08-1911 lørdag, Over StaldenOperetteprøven
13-08-1911 søndag, CasinoPolnische Wirtschaft
14-08-1911 mandag, CasinoPolnische Wirtschaft
05-11-1911 søndag, (Eftermiddag) Nørrebros TeaterEn lille Sangtime (nye Sange)
1912
24-02-1912 lørdag, ParisienneVinter-Kabaretten 1912
05-03-1912 tirsdag, Røde Kro TeaterHemmeligheden
30-04-1912 tirsdag, Røde Kro Teater[Dramatisk Situation af H.O. Carlsen]
05-05-1912 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKærlighed en gros
05-05-1912 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHr. Schmidts Børnehjælpsdag
12-05-1912 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHr. Schmidts Børnehjælpsdag
12-05-1912 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKærlighed en gros
11-08-1912 søndag, Røde Kro TeaterI Maskeradetiden
26-12-1912 torsdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHans og Hanne
26-12-1912 torsdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHan gaar i Søvne
26-12-1912 torsdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterBlandt Artbejdere
26-12-1912 torsdag, (Aften) Røde Kro TeaterIndbildt syg
26-12-1912 torsdag, (Aften) Røde Kro TeaterKoloniens Blomst
26-12-1912 torsdag, (Aften) Røde Kro TeaterMælkedrengens Jul
26-12-1912 torsdag, (Aften) Røde Kro TeaterKøbenhavns Vidunderbørn
26-12-1912 torsdag, VennelystTaksameterkuskens Søn
1913
22-01-1913 onsdag, Scala Teatret½ Time i Paris
01-05-1913 torsdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVampyren
01-05-1913 torsdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterSvigermor
01-05-1913 torsdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKæmpedrengen
01-05-1913 torsdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFar' sier -!
12-05-1913 mandag, (Aften) Røde Kro TeaterEn Stranding
18-06-1913 onsdag, Røde Kro TeaterKommissionæren
08-07-1913 tirsdag, White Star[Kl. 6] Prolog fremsiges af Elna From
10-08-1913 søndag, Røde Kro TeaterHr. Kandidaten
24-09-1913 onsdag, Røde Kro TeaterI Løvens Gab
28-09-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterHr. Kandidaten
28-09-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterPauline
01-11-1913 lørdag, Vinterpalads TeatretLivets Tragedie [film]
02-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterAugust Peter
02-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterI Lysthuset
02-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFruen ta'r i Skoven
02-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterVed Vierwaldstädtersøen
02-11-1913 søndag, Vinterpalads TeatretLivets Tragedie [film]
09-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterAugust Peter
09-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterI Lysthuset
09-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterNaar Fruen ta'r i Skoven
09-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterPengemangel
09-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterEn Moder
09-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterGræshoppen
09-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFrederiks Familie
16-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterAugust Peter
16-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterI Lysthuset
16-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFruen i Skoven
16-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterPengemangel
16-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterEn Moder
16-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterGræshoppen
16-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFrederiks Familie
23-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterLi'esom den var der!
23-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterEn Moder
23-11-1913 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterPauline skal danse
23-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterPengemangel
23-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterIndelukket
23-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterGræshoppen
23-11-1913 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterDen Rette
03-12-1913 onsdag, Røde Kro TeaterHr. Basse
03-12-1913 onsdag, Røde Kro TeaterSuffragetten
03-12-1913 onsdag, Røde Kro TeaterGræshoppen
03-12-1913 onsdag, Røde Kro TeaterVed Skovløberhuset
26-12-1913 fredag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterSuffragetten
26-12-1913 fredag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHr. Basse
26-12-1913 fredag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterGræshoppen
26-12-1913 fredag, (Aften) Røde Kro TeaterLille Mor
26-12-1913 fredag, (Aften) Røde Kro TeaterVed Skovløberhuset
26-12-1913 fredag, (Aften) Røde Kro TeaterFærgemandens Jul
1914
27-01-1914 tirsdag, Scala TeatretEpilog af Johannes Dam
08-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterLille Mor
08-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Skovløberhuset
08-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterJul i Færgehuset
08-02-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterAdam og Eva
08-02-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterTo om Budet
08-02-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterForbryderjagt
15-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterLille Mor
15-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Skovløberhuset
15-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterJul i Færgehuset
15-02-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterAdam og Eva
15-02-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterTo om Budet
15-02-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterForbryderjagt
22-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterTo om Budet
22-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Skovløberhuset
22-02-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterForbryderjagt
22-03-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterLille Mor
22-03-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterMin Kones Tjener
22-03-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterTante fra Mariager
19-04-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterI Lysthuset
19-04-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Vierwaldstättersøen
19-04-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFa'r si'er jeg maa -!
28-04-1914 tirsdag, Det kongelige Teater (Hofteatret)Prolog, spillet af Betty Hennings og Peter Jerndorff
30-04-1914 torsdag, Det kongelige Teater (Hofteatret)Prolog, spillet af Betty Hennings og Peter Jerndorff
02-05-1914 lørdag, Det kongelige Teater (Hofteatret)Prolog, spillet af Betty Hennings og Peter Jerndorff
03-05-1914 søndag, Røde Kro TeaterHvis er Skylden?
06-05-1914 onsdag, FolketeatretGamle Melodier [Epilog]
24-05-1914 søndag, Røde Kro TeaterLille Mor!
24-05-1914 søndag, Røde Kro TeaterAdam og Eva
24-05-1914 søndag, Røde Kro TeaterVæk med Masken!
29-05-1914 fredag, DagmarteatretEpilog af Axel Juel
01-06-1914 mandag, (Aften) Røde Kro TeaterDamen fra Krusemyntegade
01-06-1914 mandag, (Aften) Røde Kro TeaterVæk med Masken!
09-06-1914 tirsdag, CasinoEpilog ved Frk. Gerda Chirstophersen
25-06-1914 torsdag, Røde Kro TeaterIndbildt Syg
25-06-1914 torsdag, Røde Kro TeaterVæk med Masken
28-06-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterIndbildt Syg
28-06-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterVæk med Masken
01-07-1914 onsdag, Røde Kro TeaterHvis er Skylden?
12-07-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVæk med Masken
26-07-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVæk med Masken
26-07-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFætter Paul
02-08-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterIndbildt Syg
02-08-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterDamen fra Krusemyntegade
02-08-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterSangafdeling
02-08-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFætter Paul
08-08-1914 lørdag, Røde Kro TeaterFætter Poul
15-08-1914 lørdag, Røde Kro TeaterNøglen
29-08-1914 lørdag, DagmarteatretProlog
05-09-1914 lørdag, DagmarteatretProlog
12-09-1914 lørdag, Scala Teatret(Indlagt: The singing Cowboys, Baptista Schreiber og Otto Detlefsen med deres Fuldblodsheste i den høje Skole)
13-09-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterSelskabsdamen
13-09-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterEn Sejltur til Saltholm
13-09-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterIntet rigtigt Mandfolk
11-10-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFør Toget kommer
11-10-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFruens Velgørenhed
11-10-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterIndbrudstyven
11-10-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterBarberen i sin Villa
31-10-1914 lørdag, Østerbros TheaterDen jødiske Familie [Komedie af Rabinovitch]
26-11-1914 torsdag, Røde Kro TeaterFødselsdagspresenten
26-11-1914 torsdag, Røde Kro TeaterTil Orlogs
26-11-1914 torsdag, Røde Kro TeaterDen farlige Alder
29-11-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterMadkæresten
29-11-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFødselsdagspresenten
29-11-1914 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterTil Orlogs
29-11-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFlotte Fyre
29-11-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterKalvesteg med Soda
29-11-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFaders Fødselsdag
29-11-1914 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterSeptemberkrigen
20-12-1914 søndag, (Eftermiddag) Det ny TeaterJulekabaret
26-12-1914 lørdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFlotte Fyre
26-12-1914 lørdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterEt Offerlam
26-12-1914 lørdag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterSeptemberkrigen
1915
10-01-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKalvesteg med Soda
10-01-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFruens Velgørenhed
10-01-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterDen farlige Alder
24-01-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKalvesteg med Soda
24-01-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFruens Velgørenhed
24-01-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterDen farlige Alder
17-04-1915 lørdag, Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
18-04-1915 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterKærestefolk
18-04-1915 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterÆgtemænd
18-04-1915 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
24-04-1915 lørdag, (Aften) Røde Kro TeaterÆgtemænd
24-04-1915 lørdag, (Aften) Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
29-04-1915 torsdag, Røde Kro TeaterÆgtemænd
29-04-1915 torsdag, Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
30-04-1915 fredag, Røde Kro TeaterKærestefolk
30-04-1915 fredag, Røde Kro TeaterÆgtemænd
30-04-1915 fredag, Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
30-04-1915 fredag, Sønderbro TeaterEpilog af Verner Nielsen, fremsag af Schiøler-Linck
01-05-1915 lørdag, Røde Kro TeaterÆgtemænd
01-05-1915 lørdag, Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
08-05-1915 lørdag, Røde Kro TeaterÆgtemænd
08-05-1915 lørdag, Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
17-05-1915 mandag, Sønderbro TeaterEpilog af Verner Nielsen, fremsagt af Direktøren
24-05-1915 mandag, Røde Kro TeaterKærestefolk
24-05-1915 mandag, Røde Kro TeaterÆgtemænd
24-05-1915 mandag, Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
31-05-1915 mandag, Røde Kro TeaterVed Vierwaldstättersøen
05-06-1915 lørdag, Røde Kro TeaterKøkkenbesøg
05-06-1915 lørdag, Røde Kro TeaterForveksling
05-06-1915 lørdag, Røde Kro TeaterGullaschfabrikanten
05-06-1915 lørdag, Røde Kro TeaterNaboens Gaard
17-06-1915 torsdag, Røde Kro TeaterFars Fødselsdag
17-06-1915 torsdag, Røde Kro TeaterVed Vierwaldstättersøen
27-06-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterÆgtemænd
27-06-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Vierwaldstättersøen
27-06-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFruens Velgørenhed
27-06-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teaterm.m.
27-06-1915 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterGullaschfabrikanten
27-06-1915 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterPeters Rejse
27-06-1915 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterNaboens Gaard
04-07-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterÆgtemænd
04-07-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Vierwaldstättersøen
04-07-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFruens Velgørenhed
04-07-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teaterm.m.
08-08-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterEn Forveksling
08-08-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterGullaschfabrikanten
08-08-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterI Naboens Gaard
08-08-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterOtte Dage efter Brylluppet
15-08-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Vierwaldstättersøen
15-08-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
15-08-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKridtstegen
28-08-1915 lørdag, Østerbros TheaterSjæletyve [af Jacob Gordin]
12-09-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Vierwaldstättersøen
12-09-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFra Naboens Gaard
12-09-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKridtstegen
26-09-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterVed Vierwaldstättersøen
26-09-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterNaboens Gaard
26-09-1915 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKridtstregen
30-10-1915 lørdag, Østerbros TheaterGud hævner [Got fun nekome, af Scholaum Asch]
06-11-1915 lørdag, Røde Kro TeaterBare rolig!
06-11-1915 lørdag, Røde Kro TeaterEn halv Nelson
13-11-1915 lørdag, Røde Kro TeaterBare rolig!
13-11-1915 lørdag, Røde Kro TeaterØrstedsvej eller Øresundsvej?
20-11-1915 lørdag, Røde Kro TeaterBare rolig!
20-11-1915 lørdag, Røde Kro TeaterØrstedsvej eller Øresundsvej?
27-11-1915 lørdag, Røde Kro TeaterBare rolig!
27-11-1915 lørdag, Røde Kro TeaterØrstedsvej eller Øresundsvej?
27-11-1915 lørdag, Scala Teatret(samt Pantom. "Haanden" under Komponistens personlige Ledelse)
27-11-1915 lørdag, Østerbros TheaterDet vilde Menneske [af Jacob Golding]
01-12-1915 onsdag, Røde Kro TeaterEn Læge
01-12-1915 onsdag, Røde Kro TeaterHendes Fader
01-12-1915 onsdag, Røde Kro TeaterØrstedsvej - Øresundsvej
01-12-1915 onsdag, Røde Kro TeaterTogstandsning
04-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterEn Læge
04-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterHendes Fader
04-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterØrstedsvej - Øresundsvej
04-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterTogstandsning
11-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterHendes Fader
11-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterØrstedsvej - Øresundsvej
11-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterTogstandsning
18-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterHendes Fader
18-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterØrstedsvej - Øresundsvej
18-12-1915 lørdag, Røde Kro TeaterTogstandsning
1916
06-02-1916 søndag, Ukendt gruppe[Frisindet Ungdom] Nytaarsrevyen
11-02-1916 fredag, Studenterforeningen (gruppe) (Koncertpalæet)Studenterforeningens Nytaarskomedier
19-02-1916 lørdag, (Eftermiddag) FolketeatretEn Sommerdrøm & Høbjergningen [Udføres af ca. 80 Børn]
26-02-1916 lørdag, (Eftermiddag) FolketeatretEn Sommerdrøm & Høbjergningen
11-03-1916 lørdag, (Eftermiddag) FolketeatretEn Sommerdrøm & Høbjergningen
16-04-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterDen levende Statue
30-04-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFrøknens Fødselsdag
30-04-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHendes Fader!
30-04-1916 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterÆgtemænd!
30-04-1916 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterLøjer og Langkaal
30-04-1916 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterHvad vil han?
21-05-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFrøknens Fødselsdag
21-05-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHendes Fader!
21-05-1916 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterEn Mand søges
21-05-1916 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterHvad vil han?
28-05-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterFrøknens Fødselsdag
28-05-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHendes Fader!
28-05-1916 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterEn Mand søges
28-05-1916 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterHvad vil han?
10-06-1916 lørdag, Røde Kro TeaterEn snurrig Fætter
24-06-1916 lørdag, KronborgProlog
26-06-1916 mandag, KronborgProlog
27-06-1916 tirsdag, KronborgProlog
30-06-1916 fredag, Røde Kro TeaterFrieren i Fare!
01-07-1916 lørdag, KronborgProlog
02-07-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
09-07-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
16-07-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
23-07-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
30-07-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
06-08-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
13-08-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
20-08-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
27-08-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
02-09-1916 lørdag, CasinoProlog af P.A. Rosenberg, fremsiges af Forfatteren
03-09-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
09-09-1916 lørdag, (Aften) Tivolis TeatersalRundskuedagens Midnats-Cabaret
10-09-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
17-09-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater[m.m.]
24-09-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterKoncert og Forestilling
01-10-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHr. Schmidts Børnehjælpsdag
08-10-1916 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro TeaterHr. Schmidts Børnehjælpsdag
25-11-1916 lørdag, Røde Kro TeaterPensionærerne
02-12-1916 lørdag, Røde Kro TeaterPensionærerne
03-12-1916 søndag, (Aften) Røde Kro TeaterPensionærerne
09-12-1916 lørdag, Røde Kro TeaterI Mørke
16-12-1916 lørdag, Røde Kro TeaterI Mørke
26-12-1916 tirsdag, (Aften) Røde Kro TeaterI Mørke
30-12-1916 lørdag, Røde Kro TeaterI Mørke
1917
22-09-1917 lørdag, CasinoSpejderball. "St. Hans Aftens Kogleri"
29-09-1917 lørdag, CasinoSpejderball. "St. Hans Aftens Kogleri"
06-10-1917 lørdag, CasinoSpejderball. "St. Hans Aftens Kogleri"
11-10-1917 torsdag, CasinoSpejderball. "St. Hans Aftens Kogleri"
26-10-1917 fredag, Thalia TeaterProlog af A.C. Meyer [fremsagt af ham selv]
02-11-1917 fredag, RiddersalenEn munter Aften
10-11-1917 lørdag, RiddersalenEn munter Aften
17-11-1917 lørdag, RiddersalenEn munter Aften
08-12-1917 lørdag, Thalia TeaterFødselsdagspresenten
26-12-1917 onsdag, (Aften) Thalia TeaterFødselsdagspresenten
1918
20-05-1918 mandag, DagmarteatretProlog af Louis Levy
29-07-1918 mandag, Scala TeatretEpilog, frasagt af Jubilaren
1919
10-01-1919 fredag, Slagelse[Casino] Prolog af Otto Borchsenius, fremsagt af Fru Ella Ungermann
01-02-1919 lørdag, (Eftermiddag) FolketeatretSkuespillerforeningens Matinée
17-02-1919 mandag, CasinoGerda Gulda, Balletaften
18-02-1919 tirsdag, CasinoProlog af Charles Kjerulf: Den gamle Literatur, fremsagt af Direktør Holger Rasmussen
14-03-1919 fredag, (Matiné) Det ny Teater(Ballet-Matinée af svenske dansere)
04-04-1919 fredag, Casino(Balletaften for Sønderjyske Fond)
12-04-1919 lørdag, (Eftermiddag) Ukendt gruppe (Det ny Teater)Balletforestilling
11-05-1919 søndag, (Eftermiddag) FolketeatretFru Walboms Ballet-Matinée
25-05-1919 søndag, (Aften) FolketeatretEpilog, fremsiges af Hr. Hellemann
26-05-1919 mandag, FolketeatretEpilog af Hans Ahlmann
27-05-1919 tirsdag, FolketeatretEpilog af Hans Ahlmann
09-06-1919 mandag, Ukendt gruppe (Det ny Teater)Sylfiderne [Fokin-Ballet]
09-06-1919 mandag, Ukendt gruppe (Det ny Teater)Scheherazade [Fokin-Ballet]
19-07-1919 lørdag, (Eftermiddag) Ukendt gruppe (Scala Teatret)Ballet-Matiné til Benefice for Madame Karina
08-08-1919 fredag, (Aften) Tivolis SommerteaterNatuglen
06-12-1919 lørdag, (Eftermiddag) Scala TeatretProlog af Johannes Dam, fremsiges af Frk. Amelie Kierkegaard
1920
15-02-1920 søndag, Casinos lille salMarionetten-Spiele [Ernst Ehlert]
15-03-1920 mandag, Casinos lille salIvo Puhonnys Marionetteater: Dr. Sasafras, ungarsk
15-03-1920 mandag, Casinos lille salIvo Puhonnys Marionetteater: Hakimens Hævn, efter 1001 Nat
1921
11-02-1921 fredag, Bonbonnieren[?]
01-03-1921 tirsdag, Bonbonnieren[?]
01-03-1921 tirsdag, Ukendt gruppe (Betty Nansen Teatret)(uden for nummereringen)[Fransk gæstespil, Mr. de Feraudy, Théâtre Français]
03-03-1921 torsdag, Ukendt gruppe (Betty Nansen Teatret)(uden for nummereringen)[gæstespil]
04-03-1921 fredag, Ukendt gruppe (Betty Nansen Teatret)(uden for nummereringen)[gæstespil]
05-03-1921 lørdag, Ukendt gruppe (Betty Nansen Teatret)(uden for nummereringen)Les Affaires son let affaires
06-03-1921 søndag, (Aften) Ukendt gruppe (Betty Nansen Teatret)(uden for nummereringen)La nouvelle Idole
18-03-1921 fredag, Bonbonnieren[?]
28-03-1921 mandag, Vinterpalads Teatret(uden for nummereringen)[Wiener Operettens Gæstespil] Der Zigeunerbaron
01-04-1921 fredag, Bonbonnieren[?]
ukendt dato  Vinterpalads Teatret(uden for nummereringen)[Wiener Operettens Gæstespil] Die schöne Kubanerin
30-07-1921 lørdag, Det ny Teater(uden for nummereringen)[Gæstespil, Russisk Aften]
04-08-1921 torsdag, Scala Teatret(Carl Alstrups 25 års jubilæum)
01-12-1921 torsdag, Odd Fellow Palæet, Kbh.(uden for nummereringen)Marie und Martha
04-12-1921 søndag, Odd Fellow Palæet, Kbh.(uden for nummereringen)Gyges und sein Ring [Friedrich Hebbel]
1922
03-02-1922 fredag, Casinos lille salBergliot: Recitation, Bjørnstjerne Bjørnson
24-03-1922 fredag, Det ny Teater[Midnatskaberet]
20-04-1922 torsdag, Dagmarteatret(uden for nummereringen)[Russisk Gæstespil] Enhver Visdom har sin Daarskab, Skuespil af Ostrowsky
ukendt dato  Riddersalen(uden for nummereringen)Ralph Benatzky Gæstespil
20-05-1922 lørdag, Ukendt gruppe (Betty Nansen Teatret)(uden for nummereringen)[gæstespil]
03-07-1922 mandag, Riddersalen(uden for nummereringen)[Gæstespil af Berliner Operaens Ballet] Fra den gode gamle Tid
01-08-1922 tirsdag, Riddersalen(uden for nummereringen)[Bela Laszky og Marion Marx] Wiener Kabarettkunst
12-09-1922 tirsdag, Vinterpalads Teatret(uden for nummereringen)[Gæstespil af Den svenske Ballet]
15-09-1922 fredag, Røde Kro TeaterEpilog, fremsagt af Carlo Thomsen
1923
27-03-1923 tirsdag, Scala Teatret(uden for nummereringen)[Gæstespil af medlemmer fra den tidligere kejserlige russiske ballet, Sct. Petersborg]
14-10-1923 søndag, (Eftermiddag) Scala Teatret(uden for nummereringen)[Gæstespil: Maria Orska, Berlin] Musik, Sittengemälde in 4 Bildern von Frank Wedekind
14-10-1923 søndag, (Aften) Scala Teatret(uden for nummereringen)[nat, Gæstespil: Maria Orska, Berlin] Erdgeist, Tragödie in 4 Aufzügen von Frank Wedekind
1927
28-03-1927 mandag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Kings Colleges Dramatic Society] Love's labour lost
30-03-1927 onsdag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Kings Colleges Dramatic Society] Dear Brutus
27-04-1927 onsdag, Det ny Teater(uden for nummereringen)Stagioni
28-05-1927 lørdag, Casino(uden for nummereringen)[Anna Pavlova's Gæstespil, Hans W. Fenslein og ensemble]
01-10-1927 lørdag, White StarGøglertrupen [Revy Cabaret af Carl Hochhelm]
03-10-1927 mandag, Opera Comique(uden for nummereringen)Drottning Kristina, Historisk Skuespil i 4 Akter af August Strindberg
1928
07-02-1928 tirsdag, Casino(uden for nummereringen)[Hollandsk Gæstespil] Ghetto, Drama i 3 Akter af Herman Heijerman
02-04-1928 mandag, Det ny Teater(uden for nummereringen)White Cargo, Lystspil af Vera Simontou [på engelsk]
04-04-1928 onsdag, Det ny Teater(uden for nummereringen)Two white arms, Lystspilfarce i 3 Akter af Harold Dearden
19-06-1928 tirsdag, Dagmarteatret(uden for nummereringen)Wien-Wien-oh-Josephine [Optræden af Josephine Baker og hendes Revy-Ensemble]
26-10-1928 fredag, MontmartreRevy
1929
05-01-1929 lørdag, Riddersalen[Cabaret]
05-01-1929 lørdag, Røde Kro TeaterRevyen i Moulin Rouse
06-01-1929 søndag, (Eftermiddag) Røde Kro Teater»Fyrtøjet«
15-11-1929 fredag, Casinos lille salDas Kind am Telefon, Sketch. Ved Flyglet: Henry Bereny
1930
ukendt dato  Forsøgsscenen (Folketeatret)  Trommeln in der Nacht af Bert Brecht
ukendt dato  Forsøgsscenen (Folketeatret)  Der Anarkist af Bert Brecht
21-01-1930 tirsdag, Casinos lille sal(uden for nummereringen)Cocktail, Forfatter: Pierre Veber, Komponist: Henry Béreny
27-03-1930 torsdag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Anna Pavlova, Pierre Vladimeroff, Levnidorf Dubroska]
17-06-1930 tirsdag, Dagmarteatret(uden for nummereringen)[Japansk Gæstespil] Katuki - za Tokio
21-08-1930 torsdag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Neger-Teatret "The black flowers"] Miss Louisiana, Revu - operette - folkekomedie af Louis Douglas
22-10-1930 onsdag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Dybuk
23-10-1930 torsdag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Golem
24-10-1930 fredag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Dybuk
27-10-1930 mandag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Davids Krone
28-10-1930 tirsdag, Casino(uden for nummereringen)[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Davids Krone
26-12-1930 fredag, Casinos lille sal(uden for nummereringen)Gæstespil af russisk Kunstner-teater: Kærlighed og Liv ved Volgas Bred
1931
25-01-1931 søndag, Musikteatret (Politikens Sal)Tribunespil
14-02-1931 lørdag, Det ny Teater(uden for nummereringen)[Gæstespil, Escadero Balletten, Spanien]
ukendt dato  Dagmarteatret(uden for nummereringen)[Gæstespil af Elisabeth Bergner]
20-05-1931 onsdag, Det ny Teater(uden for nummereringen)[Gæstespil, Pariser Revy] Mistinquette
1935
03-02-1935 søndag, Apollo Teatret (v. Tivoli)Revy [Gæstespil fra Norge]
1941
17-12-1941 onsdag, Århus TeaterFru Heiberg ved sit skrivebord [scene med Inge Hvid-Møller]
1942
31-10-1942 lørdag, Betty Nansen TeatretPas paa Malingen
31-10-1942 lørdag, Riddersalen- og derfor dræber jeg
18-12-1942 fredag, Århus TeaterCabaret
1943
20-12-1943 mandag, Århus TeaterJulegavearrangement af M. Makwarth
1944
09-01-1944 søndag, Århus TeaterCabaret
01-09-1944 fredag, Allé ScenenRevyen fra Casino [med Fornyelser]
1946
10-12-1946 tirsdag, Arte (Ny Scene, Stærekassen)Prolog [af Halfdan Rasmussen, fremsagt af Poul Kern]
1949
02-08-1949 tirsdag, Frederiksberg TeaterUha [Grand Guignol-komedier, gæstespil af Honbæk Teater]
1950
13-08-1950 søndag, TV (Forum)(opførelse nr:     1) Marionet-opera
20-08-1950 søndag, TV (Forum)Standard-operette nr. 47. Parodi-potpourri af Johs. Mulvad og Ole Walbom
1953
14-12-1953 mandag, Nygade TeatretLulu Zieglers jubilæums-kavalkade
1954
19-04-1954 mandag, RiddersalenTore Segelckes eenmandsteater
27-07-1954 tirsdag, Det ny TeaterPilar Lopez [Spansk gæstespil]
1956
15-07-1956 søndag, Det ny TeaterJosé Greco [Spansk balletgæstespil]
1962
24-02-1962 lørdag, Fiolteatret(uden for nummereringen)Den nakne mannen och Mannen i frack [gæstespil af Pionjärteatern, Sverige]
25-02-1962 søndag, Fiolteatret(uden for nummereringen)Den nakne mannen och Mannen i frack [gæstespil af Pionjärteatern, Sverige]
1965
15-04-1965 torsdag, Udenlandsk teater (Comediehuset)Du skall icke begå skeppsbrott [gæstespil af Pistolteatern, Stockholm]
17-04-1965 lørdag, Udenlandsk teater (Comediehuset)Du skall icke begå skeppsbrott [gæstespil af Pistolteatern, Stockholm]
07-06-1965 mandag, Udenlandsk teater (Comediehuset)Bagateller [gæstespil af Marionetteatern, Stockholm]
08-06-1965 tirsdag, Udenlandsk teater (Comediehuset)Bagateller [gæstespil af Marionetteatern, Stockholm]
09-06-1965 onsdag, Udenlandsk teater (Comediehuset)Bagateller [gæstespil af Marionetteatern, Stockholm]
10-06-1965 torsdag, Udenlandsk teater (Comediehuset)Bagateller [gæstespil af Marionetteatern, Stockholm]
11-06-1965 fredag, Udenlandsk teater (Comediehuset)Bagateller [gæstespil af Marionetteatern, Stockholm]
12-06-1965 lørdag, Udenlandsk teater (Comediehuset)Bagateller [gæstespil af Marionetteatern, Stockholm]
ukendt dato  Friluftsteater (Odense)  Svinedrengen
18-10-1965 mandag, ComediehusetLa Mama-gæstespil
27-11-1965 lørdag, ComediehusetLa Mama-gæstespil
1966
ukendt dato  Friluftsteater (Odense)  Nattergalen
1967
ukendt dato  Friluftsteater (Odense)  Klods Hans
09-09-1967 lørdag, FalkonercentretLadislav Fialka pantomime
21-11-1967 tirsdag, FalkonercentretWroclaw Mime Teatret
1968
20-02-1968 tirsdag, Ukendt gruppe (Gladsaxe Teater)Prahas sorte teater
25-02-1968 søndag, Ukendt gruppe (Gladsaxe Teater)Prahas sorte teater
ukendt dato  Friluftsteater (Odense)  Fyrtøjet
20-09-1968 fredag, FalkonercentretEkstase [Senegal Ballet]
08-10-1968 tirsdag, Det ny TeaterI dialoghi del Ruzante [af Angelo Beolna]
21-11-1968 torsdag, FalkonercentretInbal [Israel Dance Theatre]
1969
04-03-1969 tirsdag, FalkonercentretBallet du XXe Siècle [Maurice Béjart]
ukendt dato  Friluftsteater (Odense)  Svinedrengen
1970
07-02-1970 lørdag, Det danske Ballet-Akademi (Det ny Teater)Romeo og Julie, Grand pas de deux [af Le Corsaire]
16-03-1970 mandag, FalkonercentretPeer Gynt, af Henryk Tomaszewski efter Henrik Ibsen
16-03-1970 mandag, FalkonercentretSauna, af Tyyne Talvo, musik Martti Pokela og Reijo Jyrkiäinen
16-03-1970 mandag, FalkonercentretEn tallrik ärtsoppa, af Ivo Cramér
16-03-1970 mandag, FalkonercentretFiskafänge, af Ivo Cramér
26-04-1970 søndag, FalkonercentretOrlando Furioso [af Ludovico Ariosto]
ukendt dato  Friluftsteater (Odense)  Elverhøj
22-09-1970 tirsdag, ComedievognenBruno og Berthas besynderlige butik
06-10-1970 tirsdag, ComedievognenTissemyren Fnys
18-10-1970 søndag, Det danske Ballet-Akademi (Det ny Teater)Romeo og Julie [af Mona Vangsaae]
14-11-1970 lørdag, Jomfru Ane TeatretLatinamerika - gruppearbejde af Gorilla Teatern, Stockholm
1971
10-01-1971 søndag, FalkonercentretJerico [The American Negro Festival Theatre]
10-04-1971 lørdag, Det danske Teater (A.B.C.-Teatret)Engelsk Underground-Festival
15-09-1971 onsdag, ComedievognenMarsboens motorstop
16-09-1971 torsdag, ComedievognenTrine Trille og tissemyren
21-09-1971 tirsdag, ComedievognenHvor blev mufledyret af
23-09-1971 torsdag, ChristianshavnsgruppenFlyv
23-09-1971 torsdag, ComedievognenDen fantastiske by ved havet
24-09-1971 fredag, ComedievognenDet kan du selv være
25-09-1971 lørdag, ComedievognenMiraculand (Det var et yndigt land)
08-11-1971 mandag, BoldhusteatretBluebeard
09-11-1971 tirsdag, BoldhusteatretBluebeard
10-11-1971 onsdag, BoldhusteatretEunuchs of the Forbidden City
11-11-1971 torsdag, BoldhusteatretEunuchs of the Forbidden City
31-01-1972 mandag, ComedievognenMadsens mus
17-02-1972 torsdag, Christianshavnsgruppen (Odd Fellow Palæet, Kbh.)Alice i Skovsyreland
22-02-1972 tirsdag, Christianshavnsgruppen (Odd Fellow Palæet, Kbh.)Alice i Skovsyreland
01-04-1972 lørdag, ChristianshavnsgruppenFlyv
1972
12-09-1972 tirsdag, Odense TeaterEn aften med Jacques Brel
26-10-1972 torsdag, RiddersalenHitler Dances [af Howard Brenton, Gæstespil af The Traverne Theatre, Edinburgh]
1973
01-10-1973 mandag, FiolteatretHjælp [af Gruppen Glæde og Sorg - musik Niels Torp]
23-11-1973 fredag, Odense TeaterCoward cabaret, udvalg af Noel Cowards tekster
05-12-1973 onsdag, BoldhusteatretVampire [af Snoo Wilson, Gæstespil af Paradise Foundrey, London]
03-10-1974 torsdag, Odense TeaterCoward cabaret, udvalg af Noel Cowards tekster [Baren og rejsecabaret]

pil op Til toppen af siden