Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1926

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1926


1926     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Afholdsfolkenes Teater, Rantzausgade
Den nye Jeppe (Bergstedt) (premiere)
 Teater Det intime Teater
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)

1926     januar


01-01-1926, fredag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Folketeatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Fønix Teatret
Haand og Hoved (Cogniard m.fl.) (premiere)
05-01-1926, tirsdag
 Teater Griffenfeldsgade (Arbejdernes Teater)
 Note Note: Teatret, årgang 25, februar 1926, nr. 8, side 152-53 [Ove Rode]
Arbejdersken (Claussen) (premiere)
08-01-1926, fredag
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
La Serva Padrona (Pergolesi)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
09-01-1926, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
15-01-1926, fredag
 Teater Casino
Fangen paa Zenda (Hawkins)
22-01-1926, fredag
 Teater Allé Teatret
Guldkareten (Betzonich) (premiere)
Sonkin (Juschkewitsch) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Socialministeren (Flers og Croisset) (premiere)
 Teater Odense Teater
Svend Dyrings Hus (Hertz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den farlige Leg (Strindberg)
Trubaduren (Bournonville) (Ballet)
23-01-1926, lørdag
 Teater Odense Teater
Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
24-01-1926, søndag
 Teater Århus Teater
Premièren (Rindom) (premiere)
29-01-1926, fredag
 Teater Scala Teatret
Taksameter Knudsens Datter (Roussel m.fl.) (premiere)
30-01-1926, lørdag
 Teater Udenlandsk teater (Århus Teater)
Gæstespil på Flensburg Stadttheater
Erasmus Montanus (Holberg)
De Uadskillelige (Heiberg)

1926     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ukendt gruppe

1926     februar


01-02-1926, mandag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Flammedanserinden (Arnold og Bach)
 Teater Bonbonnieren
Aftenpassiar (Anonym)
 Teater Casino
Fangen paa Zenda (Hawkins)
 Teater Dagmarteatret
Socialministeren (Flers og Croisset)
 Teater Folketeatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Fønix Teatret
Haandværkerliv (Cogniard m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Far's Pige (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Det mystiske Hus (Terry og Rose)
 Teater Teater Osborn
Ny Ungdom (Skands)
 Teater Det kongelige Teater
La Serva Padrona (Pergolesi)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
06-02-1926, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den blaa Vase (Bergstedt) (premiere)
07-02-1926, søndag
 Teater Odense Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Den nøgne Sandhed (Montgomery) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Himmelsengen (Anonym) (premiere)
09-02-1926, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mirandolina (Goldoni)
Clara Pontoppidans 25-års jubilæum som skuespillerinde
12-02-1926, fredag
 Teater Odense Teater
13-02-1926, lørdag
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
14-02-1926, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Fønix Teatret
Alvildas Fædre (Moth-Lund) (premiere)
18-02-1926, torsdag
 Teater Dagmarteatret
De første Violer (Locher) (premiere)
 Teater Århus Teater
Ingmarsgaarden (Sølling) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Regnen (Sveinbjörnsson) (premiere)
20-02-1926, lørdag
 Teater Allé Teatret
Den blaa Fugl (Maeterlinck) (premiere)
24-02-1926, onsdag
 Teater Bonbonnieren
Bonbonnieren kalder (Anonym) (premiere)
 Teater Odense Teater
Ingmarsgaarden (Sølling) (premiere)
25-02-1926, torsdag
 Teater Folketeatret
Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
 Teater Røde Kro Teater
Elevatordrengen (Lumbye og Rocatis) (premiere)
Grin, Grever og Gavtyve (Lumbye og Rocatis) (premiere)
27-02-1926, lørdag
 Teater Folketeatret
Elske (Géraldy) (premiere)
28-02-1926, søndag
 Teater Odense Teater

1926     marts


06-03-1926, lørdag
 Teater Arbejdernes Teater
Pjerrot og Pjerette (Müller) (premiere)
08-03-1926, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Amagerkaneren (Breidahl og Steffensen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
09-03-1926, tirsdag
 Teater Odense Teater
Ingmarsgaarden (Sølling)
10-03-1926, onsdag
 Teater Folketeatret
Sovewaggonen (Bisson)
11-03-1926, torsdag
 Teater Bonbonnieren
Den sidste Revy (Anonym) (premiere)
12-03-1926, fredag
 Teater Griffenfeldsgade (Arbejdernes Teater)
Grænsefolk (Müller) (premiere)
13-03-1926, lørdag
 Teater Aalborg Teater
Romeo og Julie (Shakespeare) (premiere)
14-03-1926, søndag
 Teater Folketeatret
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Røde Kro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy) (premiere)
 Teater Århus Teater
Revisoren (Gogol) (premiere)
15-03-1926, mandag
 Teater Odense Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
16-03-1926, tirsdag
 Teater Allé Teatret
Den blaa Fugl (Maeterlinck)
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Flammedanserinden (Arnold og Bach)
 Teater Bonbonnieren
Den sidste Revy (Anonym)
 Teater Casino
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Fønix Teatret
Alvildas Fædre (Moth-Lund)
 Teater Københavnerteatret
Co-Optimisterne (Brandstrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
 Teater Odense Teater
Premièren (Rindom) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Scala Teatret
 Teater Sønderbro Teater
Amagerkaneren (Breidahl og Steffensen)
 Teater Teater Osborn
Jeg kan ikke leve uden hende (Engelstoft) (premiere)
Den skæbnesvangre Snaps (Bergstedt) (premiere)
Dydens Vogtere (Frische) (premiere)
 Teater Griffenfeldsgade (Arbejdernes Teater)
Grænsefolk (Müller)
 Teater Det kongelige Teater
Stormen (Shakespeare) (premiere)
17-03-1926, onsdag
 Teater Folketeatret
Elske (Géraldy)
 Teater Det kongelige Teater
Den blaa Vase (Bergstedt)
18-03-1926, torsdag
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
19-03-1926, fredag
 Teater Det ny Teater
For Claras Skyld (Bang) (premiere)
20-03-1926, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
21-03-1926, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Spurveungen (Birabeau m.fl.) (premiere)
22-03-1926, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Slottet i Poitou (Sandeau)
24-03-1926, onsdag
 Teater Scala Teatret
Olly-Polly (Kollo m.fl.) (premiere)
27-03-1926, lørdag
 Teater Allé Teatret
Mor er ikke hjemme (Vollquartz) (premiere)
28-03-1926, søndag  Helligdag Palme Søndag
30-03-1926, tirsdag
 Teater Folketeatret
Hvem er hun? (Bisson)
 Teater Odense Teater
Premièren (Rindom)
31-03-1926, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Stepan (Hamerik og Nygaard) (Syngestykke)(premiere)

1926     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Casinos Børneteater
Pjerrot (Müller)

1926     april


01-04-1926, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Casino
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
02-04-1926, fredag  Helligdag Langfredag
04-04-1926, søndag  Helligdag Paaskedag
 Teater Bonbonnieren
Kabaret-Forestilling (Anonym) (premiere)
05-04-1926, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Dédé (Christiné og Willemetz) (premiere)
 Teater Fønix Teatret
Fønix Revyen 1926 (Kjærulf og Rostgaard-Frøhne) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
 Teater Odense Teater
Olly Polly (Kollo m.fl.) (premiere)
 Teater Århus Teater
Nordmanden (Lynge og Rindom) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Haardt imod Haardt (Brandes) (premiere)
08-04-1926, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Den store Barnedaab (Braaten) (premiere)
09-04-1926, fredag
 Teater Det ny Teater
Vores lille Kone (Hopwood) (premiere)
15-04-1926, torsdag
 Teater Folketeatret
Opstandelse (Bataille)
16-04-1926, fredag
 Teater Dagmarteatret
Kobberbryllup (Rindom)
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham)
18-04-1926, søndag
 Teater Det ny Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Thalia Teater
Bølgelængde 10.546 ((pseudonym)) (premiere)
19-04-1926, mandag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) De første Violer (Locher)
21-04-1926, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
23-04-1926, fredag
 Teater Arbejdernes Teater
Aftensvalen (Clausen) (premiere)
24-04-1926, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Kærlighed er uden Vilje (Birabeau) (premiere)
27-04-1926, tirsdag
 Teater Allé Teatret
I Rungsted Kro (Hansen) (premiere)
30-04-1926, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Arbejdernes Teater
Brydning (Nielsen-Stevns) (premiere)
Familieliv (Nielsen-Stevns) (premiere)
Primadonnas søde Griller (Müller) (premiere)
 Teater Odense Teater
Olly Polly (Kollo m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Med fuld Musik (Locher og Andreasen) (premiere)

1926     maj


01-05-1926, lørdag
 Teater Odense Teater
Nordmanden (Lynge og Rindom) (premiere)
04-05-1926, tirsdag
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (Strindberg)
05-05-1926, onsdag
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen [1926] (Schønfeld) (premiere)
06-05-1926, torsdag
 Teater Det ny Teater
Wienerbarnet (Rindom)
07-05-1926, fredag
 Teater Dagmarteatret
Flamme (Müller-Einingen) (premiere)
08-05-1926, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
[gæstespil] (Strindberg)
09-05-1926, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Fyrst Igor (Fokin) (Ballet)
Petruschka (Benua) (Ballet)
Regnen (Sveinbjörnsson)
10-05-1926, mandag
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham)
 Teater Odense Teater
Nordmanden (Lynge og Rindom)
11-05-1926, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dødsdansen [Gæstespil] (Strindberg)
12-05-1926, onsdag
 Teater Casino
Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Det kongelige Teater
Den fattige Millionær (Sarauw) (premiere)
13-05-1926, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Casino
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
16-05-1926, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Stepan (Hamerik og Nygaard) (Syngestykke)
To i et Glashus (Schmedes) (Ballet)
19-05-1926, onsdag
 Teater Det ny Teater
Norsk Gæstespil
Morgen, Middag og Aften (Niccodemi)
20-05-1926, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Leonora Christina (Salomon og Barfoed) (Syngestykke)(premiere)
21-05-1926, fredag
 Teater Allé Teatret (Co-optimisterne)
Alle Ni (Brandstrup og Dam) (premiere)
23-05-1926, søndag  Helligdag Pintsedag
24-05-1926, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Thalia Teater
Jomfruringen (Anonym) (premiere)
30-05-1926, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Arbejdernes Teater
Appassionata (Bønnelycke) (premiere)

1926     juni


19-06-1926, lørdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Apollo Revyen 1926 (Breidahl og Steffensen) (premiere)
20-06-1926, søndag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
26-06-1926, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
I Galskabens Land (Rocatis) (premiere)

1926     juli


06-07-1926, tirsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
27-07-1926, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Den store Gevinst (Black og Brandstrup) (premiere)
31-07-1926, lørdag
 Teater Casino
Familien Frederiksen (Locher) (premiere)

1926     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Chopiniana (Fokin) (Ballet)
Den kongelige Gæst (Børresen og Leopold) (Syngestykke)
Der var engang - (Drachmann)
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Fidelio (Beethoven) (Syngestykke)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
Leonora Christina (Salomon og Barfoed) (Syngestykke)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
Swedenhielms (Bergman)
Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
Tycho Brahes Drøm (Cavling) (Ballet)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Syngestykke)

1926     august


01-08-1926, søndag
 Teater Dagmarteatret
2 x 2 = 5 (Wied)
19-08-1926, torsdag
 Teater Intimscenen
20-08-1926, fredag
 Teater Dagmarteatret
2 x 2 = 5 (Wied)
 Teater Det ny Teater
Fejltagelserne (Goldsmith) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Den store Gevinst (Black og Brandstrup)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sønderbro Teater
Amagerkaneren (Breidahl og Steffensen)
21-08-1926, lørdag
 Teater Casino
 Teater Nørrebros Teater
Fuglekvidder (Frische og Lynge) (premiere)
25-08-1926, onsdag
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
26-08-1926, torsdag
 Teater Allé Teatret
Hvem sørger over Juckenack? (Rehfisch) (premiere)
27-08-1926, fredag
 Teater Allé Teatret
I Rungsted Kro (Hansen)
 Teater Århus Teater
De første Violer (Locher) (premiere)

1926     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Povl Vendelbos Teaterselskab
Saadan er menneskene (Ravn-Jonsen og Bogø) (premiere)

1926     september


03-09-1926, fredag
 Teater Odense Teater
Olly Polly (Kollo m.fl.)
05-09-1926, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Reservebaronen (Kollo m.fl.) (premiere)
08-09-1926, onsdag
 Teater Allé Teatret
Kærlighed (Kistemaeckers) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Et Tillidsbrug (Lund-Andersen) (premiere)
09-09-1926, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Onkel Vanja (Tjekhov) (premiere)
10-09-1926, fredag
 Teater Allé Teatret
Æventyret (Caillavet m.fl.) (premiere)
11-09-1926, lørdag
 Teater Folketeatret
Kongen kommer (Bergstrøm og Michaëlis) (premiere)
14-09-1926, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Den pantsatte Bondedreng (Holberg) (premiere)
Den indbildte Syge (Molière) (premiere)
 Teater Odense Teater
De første Violer (Locher) (premiere)
15-09-1926, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Candida (Shaw) (premiere)
16-09-1926, torsdag
 Teater Allé Teatret
Nordmanden (Lynge og Rindom)
17-09-1926, fredag
 Teater Bonbonnieren
Midnight Follies 1926 (Anonym) (premiere)
18-09-1926, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
De to Forældreløse (Dennery og Piestre) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Det er ikke forbudt (Anonym) (premiere)
19-09-1926, søndag
 Teater Casino
En Børsbaron (Görner)
 Teater Århus Teater
24-09-1926, fredag
 Teater Arbejdernes Teater
Kulturaben (Clausen) (premiere)
 Teater Odense Teater
25-09-1926, lørdag
 Teater Folketeatret
Avertér! (Megrue og Hackett)
Jette Gebert (Hermann)
26-09-1926, søndag
 Teater Odense Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater

1926     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det ny Teater (Dansk Skolescene)
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
Den indbildt Syge (Molière)
Peer Gynt (Ibsen)
Sparekassen (Hertz)

1926     oktober


03-10-1926, søndag
 Teater Folketeatret
Kongen kommer (Bergstrøm og Michaëlis)
 Teater Århus Teater
Dommeren (Bang) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
05-10-1926, tirsdag
 Teater Odense Teater
Kobberbryllup (Rindom) (premiere)
06-10-1926, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
En Dag paa Hirschholm Slot (Lange) (premiere)
08-10-1926, fredag
 Teater Intimscenen
Cirkusliv (Rye) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Ingmarsgaarden (Sølling) (premiere)
10-10-1926, søndag
 Teater Dagmarteatret
2 x 2 = 5 (Wied)
13-10-1926, onsdag
 Teater Bonbonnieren
Komsammen (Lynge m.fl.) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Helligtrekongersaften (Shakespeare) (premiere)
 Teater Intimscenen
14-10-1926, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
15-10-1926, fredag
 Teater Århus Teater
Hans Højhed (Meyer-Förster)
16-10-1926, lørdag
 Teater Udenlandsk teater (Århus Teater)
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
(Aften) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
Gæstespil på Flensburg Stadttheater
17-10-1926, søndag
 Teater Allé Teatret
Bjerg Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson) (premiere)
 Teater Odense Teater
Kobberbryllup (Rindom)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Olly-Polly (Kollo m.fl.)
19-10-1926, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tryllefløjten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
20-10-1926, onsdag
 Teater Teater Osborn
Himmel og Hav (Westermann) (premiere)
22-10-1926, fredag
 Teater Casino
David Copperfield (Magnussen) (premiere)
23-10-1926, lørdag
 Teater Folketeatret
Høstens Violiner (Surgutschow) (premiere)
 Teater Odense Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
24-10-1926, søndag
 Teater Dagmarteatret
Kiki (Picard) (premiere)
 Teater Odense Teater
Lille Hanne (Hauptmann) (premiere)
Kvindernes Sammensværgelse (Aristofanes) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Baron Gyldenspjæt (Hansen og Petersen)
25-10-1926, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Stormen (Shakespeare)
Thorkild Rooses 25-års jubilæum
30-10-1926, lørdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Flammedanserinden (Arnold og Bach)
 Teater Røde Kro Teater
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Barrikaden (Ravn-Jonsen og uidentificeret) (premiere)

1926     november


01-11-1926, mandag
 Teater Odense Teater
Lille Hanne (Hauptmann)
02-11-1926, tirsdag
 Teater Odense Teater
07-11-1926, søndag
 Teater Århus Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens) (premiere)
09-11-1926, tirsdag
 Teater Folketeatret
Høstens Violiner (Surgutschow)
10-11-1926, onsdag
 Teater Folketeatret
Frøken Doktor (Fodor) (premiere)
12-11-1926, fredag
 Teater Det ny Teater
Jacobs & Søn (Hancke) (premiere)
14-11-1926, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
De to Brødre (Moth-Lund) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Kongs-Emnerne (Ibsen)
Adam Poulsen og Johannes Poulsens 25-års jubilæum
19-11-1926, fredag
 Teater Allé Teatret
En Mand i Manegen (Hansen) (premiere)
 Teater Griffenfeldsgade (Arbejdernes Teater)
En Oprører (Meyer) (premiere)
21-11-1926, søndag
 Teater Odense Teater
En Børsbaron (Görner)
22-11-1926, mandag
 Teater Folketeatret
23-11-1926, tirsdag
 Teater Folketeatret
24-11-1926, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Epilog (Pedersen) (premiere)
25-11-1926, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tartuffe [scener af 3. akt] (Molière) (ufuldstændig opførelse)
Tycho Brahes Drøm (Cavling) (Ballet)
Midnatsforestilling til minde om John Andersen
26-11-1926, fredag
 Teater Det intime Teater
Galgenfugl (Petersen) (premiere)
28-11-1926, søndag  Helligdag Advent
 Teater Dagmarteatret
Støvlet-Katrine (Zernichow)
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Hermann)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
 Teater Århus Teater
Eventyret (Caillavet m.fl.)

1926     december


03-12-1926, fredag
 Teater Røde Kro Teater
Et Juleeventyr (Rocatis)
 Teater Riddersalen (Co-optimisterne)
Co-optimist Revyen (Brandstrup) (premiere)
04-12-1926, lørdag
 Teater Folketeatret
 Teater Scala Teatret
Ole Lukøje (Andersen)
05-12-1926, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
07-12-1926, tirsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Odense Teater
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
09-12-1926, torsdag
 Teater Allé Teatret
Victorias Mænd (Maugham) (premiere)
10-12-1926, fredag
 Teater Det ny Teater
Julestjernen (Brandt)
11-12-1926, lørdag
 Teater Casino
Snehvide (Miskow og Danning)
 Teater Nørrebros Teater
Bryllup paa Kasernen (Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den ellevte Juni (Holberg)
Sommerfugle (Nygaard) (Ballet)(premiere)
12-12-1926, søndag
 Teater Århus Teater
15-12-1926, onsdag
 Teater Casino
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
19-12-1926, søndag
 Teater Casino
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Odense Teater
Snehvide og de syv smaa Dværge (Iversen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
25-12-1926, lørdag  Helligdag Juledag
26-12-1926, søndag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Folketeatret
Hendes sidste Bedrift (Lonsdale) (premiere)
 Teater Intimscenen
 Teater Det ny Teater
Peer Gynt (Ibsen) (premiere)
 Teater Odense Teater
David Copperfield (Magnussen) (premiere)
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Røde Kro Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Adieu Mimi (Benatzky m.fl.) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Julestormen (Tandrup og Locher) (premiere)
 Teater Århus Teater
David Copperfield (Magnussen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
27-12-1926, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den ellevte Juni (Holberg)
29-12-1926, onsdag
 Teater Odense Teater
 

Forrige år - Næste år