Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1906

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1906


1906     januar


01-01-1906, mandag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
05-01-1906, fredag
 Teater Dagmarteatret
Dronning Margareta (Oehlenschläger) (premiere)
06-01-1906, lørdag
 Teater Dagmarteatret
I Ravnekrogen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Århus Teater
Efter Middagen (Keller) (premiere)
07-01-1906, søndag
 Teater Dagmarteatret
Lysistrate (Aristofanes)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Talismanen (Nestroy)
08-01-1906, mandag
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
10-01-1906, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
11-01-1906, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
12-01-1906, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Zigeunerbaronen (Schnitzer) (premiere)
13-01-1906, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Zigeunerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
14-01-1906, søndag
 Teater Aalborg Teater
Fader og Søn (Esmann)
 Teater Århus Teater
Efter Middagen (Keller)
Farinelli (Pitaud m.fl.) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Han gaar paa Kommers! (Nestroy og Oxenford)
Muntre Musikanter
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Talismanen (Nestroy)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Dronning Margareta (Oehlenschläger)
 Teater Folketeatret
(Aften) Familieraadet (Kadelburg) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Zigeunerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Generaldirektøren (Nielsen)
(Aften) Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
20-01-1906, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
 Teater Folketeatret
Familieraadet (Kadelburg)
 Teater Frederiksberg Teater
Zigeunerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
21-01-1906, søndag
 Teater Vejle
 Teater Østerbros Theater
Onkel Bræsig (Reuter)
 Teater Det kongelige Teater
Byen ved Havet (Rosenberg) (premiere)
22-01-1906, mandag
 Teater Horsens
24-01-1906, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Carlos (Schiller)
26-01-1906, fredag
 Teater Folketeatret
Kameliadamen (Dumas)
Eleonora Duse Forestilling
27-01-1906, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Eleonora Duse Forestilling
La Locandiera (Goldoni)
En Bryllupsvisit (Dumas)
 Teater Frederiksberg Teater
Zigeunerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
150-årsdagen for W.A. Mozarts fødsel
28-01-1906, søndag
 Teater Århus Teater
Erik og Abel (Oehlenschläger) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Onkel Bræsig (Reuter)
29-01-1906, mandag
 Teater Folketeatret
Rosmersholm [Aflyst på grund af Kong Christian 9's død] (Ibsen)
Eleonora Duse Forestilling [Aflyst]
31-01-1906, onsdag
 Teater Note
Ingen offentlige forlystelser på grund af landesorg indtil på søndag

1906     februar


04-02-1906, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Svalereden (Ordonneau)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Længsel mod Havet (Skowronnek) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Aften) Familieraadet (Kadelburg)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Zigøjnerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Generaldirektøren (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Det kongelige Teater
Norma (Bellini og Romani) (Syngestykke)
06-02-1906, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Uriel Acosta (Gutzkow)
 Teater Nørrebros Teater
Frimurerne (Laufs og Kraatz)
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Århus Teater
Scenens Børn (Høyer) (premiere)
10-02-1906, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Dronning Margareta (Oehlenschläger)
 Teater Folketeatret
Boubouroche (Courteline) (premiere)
Bønder (Wied) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Zigøjnerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
Frimurerne (Laufs og Kraatz)
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
11-02-1906, søndag
 Teater Østerbros Theater
Naar Nøden er størst (Anonym) (premiere)
Peter Baron (Anonym)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) I Ravnekrogen (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Svalereden (Ordonneau)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Lersøbøllerne (Nestroy)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Klokken, der sank - (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
(Aften) Boubouroche (Courteline)
(Aften) Bønder (Wied)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Zigøjnerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) Frimurerne (Laufs og Kraatz)
(Aften) Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
13-02-1906, tirsdag
 Teater Århus Teater
Gulddaasen (Olufsen)
16-02-1906, fredag
 Teater Århus Teater
Fader og Søn (Esmann) (premiere)
17-02-1906, lørdag
 Teater Note
Ingen Forestillinger
18-02-1906, søndag
 Teater Note
Ingen Forestillinger
20-02-1906, tirsdag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
21-02-1906, onsdag
 Teater Casino
Yduns Æbler (Fristrup og Arctander) (premiere)
24-02-1906, lørdag
 Teater Casino
Yduns Æbler (Fristrup og Arctander)
 Teater Dagmarteatret
Længsel mod Havet (Skowronnek)
 Teater Folketeatret
Boubouroche (Courteline)
Bønder (Wied)
 Teater Frederiksberg Teater
Zigøjnerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
Frimurerne (Laufs og Kraatz)
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
25-02-1906, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Århus Teater
Min egen Dreng (Arronge) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Uriel Acosta (Gutzkow)
(Aften) Dronning Margareta (Oehlenschläger)
 Teater Det kongelige Teater
Taget med Storm (Donnay) (premiere)

1906     marts


01-03-1906, torsdag
 Teater Folketeatret
Boubouroche (Courteline)
Bønder (Wied)
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr) (premiere)
02-03-1906, fredag
 Teater Folketeatret
Klosterbrødrene (Ohorn) (premiere)
03-03-1906, lørdag
 Teater Casino
Yduns Æbler (Fristrup og Arctander)
 Teater Dagmarteatret
Klokken, der sank - (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
04-03-1906, søndag
 Teater Østerbros Theater
Naar Nøden er størst (Anonym) (premiere)
Peter Baron (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Lersøbøllerne (Nestroy)
(Aften) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
06-03-1906, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Længsel mod Havet (Skowronnek)
07-03-1906, onsdag
 Teater Dagmarteatret
08-03-1906, torsdag
 Teater Folketeatret
09-03-1906, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Kjøbenhavn ved Dag (Schønfeld) (premiere)
10-03-1906, lørdag
 Teater Casino
Yduns Æbler (Fristrup og Arctander)
 Teater Dagmarteatret
Klokken, der sank - (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Nørrebros Teater
Frimurerne (Laufs og Kraatz)
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kjøbenhavn ved Dag (Schønfeld)
11-03-1906, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Århus Teater
Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Peter Baron (Anonym)
Et vanskeligt Valg
Charles Tante (Rechendorff)
Muntre Musikanter
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
(Aften) Børsbaronen (Görner) (premiere)
12-03-1906, mandag
 Teater Folketeatret
Fru Julie Møllers 40-aarige Jubilæum
Prolog
Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.) (premiere)
16-03-1906, fredag
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Lam (Liorat) (premiere)
Tag det op med Aanden (Melbye og Ricard) (premiere)
17-03-1906, lørdag
 Teater Casino
Børsbaronen (Görner)
 Teater Dagmarteatret
Et Besøg (Brandes)
 Teater Folketeatret
Gerhard Ramm (Ewald) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Lam (Liorat)
Tag det op med Aanden (Melbye og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kjøbenhavn ved Dag (Schønfeld)
18-03-1906, søndag
 Teater Dagmarteatret
I Ravnekrogen (Høyer)
 Teater Østerbros Theater
Greven af Monte Christo (Dumas og Maquet) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
(Aften) København ved Dag (Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Samson og Dalila (Saint-Saëns og Lemaitre) (Syngestykke)(premiere)
24-03-1906, lørdag
 Teater Casino
Børsbaronen (Görner)
 Teater Dagmarteatret
Fætter Georg (Lundqvist)
 Teater Folketeatret
Gerhard Ramm (Ewald)
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Lam (Liorat)
Den blaa Blyant (Nielsen)
Tag det op med Aanden (Melbye og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Kjøbenhavn ved Dag (Schønfeld)
25-03-1906, søndag
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Lam (Liorat)
Den blaa Blyant (Nielsen)
Tag det op med Aanden (Melbye og Ricard)
 Teater Århus Teater
Byen ved Havet (Rosenberg) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Til Benefice for Herr Instruktør W. Reckendorf
La Puce (Rechendorff)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Klokken, der sank - (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptejn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Fætter Georg (Lundqvist)
 Teater Folketeatret
(Aften) Gerhard Ramm (Ewald)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Kjøbenhavn ved Dag (Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Heksen (Holberg)
26-03-1906, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
27-03-1906, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Asta Kanning (Barfoed) (premiere)
28-03-1906, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Lam (Liorat)
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
31-03-1906, lørdag
 Teater Casino
Børsbaronen (Görner)
 Teater Dagmarteatret
Magt (ukendt) (premiere)
 Teater Folketeatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
Fru Nansen som Gæst
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Lam (Liorat)
Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Penge regerer Verden (Mühlfeld) (premiere)

1906     april


01-04-1906, søndag
 Teater Østerbros Theater
Greven af Monte Christo (Dumas og Maquet)
 Teater Casino
(Eftermiddag) En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Frimurerne (Laufs og Kraatz)
(Eftermiddag) Den blaa Blyant (Nielsen)
 Teater Casino
(Aften) Børsbaronen (Görner)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Nørrebros Teater
(Aften) De smaa Lam (Liorat)
(Aften) Den uartige Dreng (Breidahl og Ricard)
02-04-1906, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Taget med Storm (Donnay)
06-04-1906, fredag
 Teater Dagmarteatret
Niels Nielsen (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Fru Victoria Petersen
De smaa Lam (Liorat)
Barn i Kirke (Basté og Bernard) (premiere)
Fine Ting [Sangepilog af Axel Breidahl]
07-04-1906, lørdag
 Teater Casino
Børsbaronen (Görner)
 Teater Dagmarteatret
Magt (ukendt)
 Teater Folketeatret
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Lam (Liorat)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
Fine Ting [Sangepilog af Axel Breidahl]
 Teater Sønderbro Teater
08-04-1906, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Århus Teater
Haneben (Reumert) (premiere)
Mor har Ret (Nathansen) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Debutantindens Fader (Bayard og Théaulon) (premiere)
09-04-1906, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Røde Kro Teater
Benefice for Hr. Fr. Henriksen
12-04-1906, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
13-04-1906, fredag  Helligdag Langfredag
14-04-1906, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Børsbaronen (Görner)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Dronning Margareta (Oehlenschläger)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) De Gamles Juleaften (Krag)
(Eftermiddag) Bønder (Wied)
(Eftermiddag) Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptejn Grants Børn (Verne og Dennery)
15-04-1906, søndag  Helligdag Paaskedag
16-04-1906, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Østerbros Theater
Debutantindens Fader (Bayard og Théaulon)
Til Sæters (Riis)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Magdalene (Esmann)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Gerhard Ramm (Ewald)
 Teater Casino
(Aften) Dukken (Ordonneau)
 Teater Folketeatret
(Aften) Lad os skilles ad! (Sardou og Najac)
17-04-1906, tirsdag
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
19-04-1906, torsdag
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
21-04-1906, lørdag
 Teater Casino
Dukken (Ordonneau)
 Teater Dagmarteatret
Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Rosmersholm (Ibsen) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Lam (Liorat)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Kjøbenhavn ved Dag (Schønfeld)
22-04-1906, søndag
 Teater Folketeatret
Bønder (Wied)
 Teater Østerbros Theater
Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
Til Sæters (Riis)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Dronning Margareta (Oehlenschläger)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptejn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Blaar i Øjnene (Labiche og Martin) (premiere)
(Aften) Aarhundredes Viser (Kjerulf og Rode) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Helte (Shaw) (premiere)
23-04-1906, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
26-04-1906, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Hr. Fred. Jensen
Bondefangere (Nielsen) (premiere)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
28-04-1906, lørdag
 Teater Casino
Dukken (Ordonneau)
 Teater Dagmarteatret
Et Besøg (Brandes)
 Teater Folketeatret
Rosmersholm (Ibsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Zigeunerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
Bondefangere (Nielsen)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Blaar i Øjnene (Labiche og Martin)
Aarhundredets Viser (Kjerulf og Rode)
29-04-1906, søndag
 Teater Dagmarteatret
Den kære Célimare (Labiche og Lartigue)
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Østerbros Theater
Det store Juveltyveri (Anonym) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
(Aften) Blaar i Øjnene (Labiche og Martin)
(Aften) Aarhundredets Viser (Kjerulf og Rode)

1906     maj


01-05-1906, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Bournonville) (Ballet)
02-05-1906, onsdag
 Teater Århus Teater
Lad os skilles (Sardou og Najac)
 Teater Det kongelige Teater
Den sorte Domino (Auber og Scribe) (Syngestykke)
05-05-1906, lørdag
 Teater Casino
Dukken (Ordonneau)
 Teater Dagmarteatret
Gamle (Murger)
Den kære Célimare (Labiche og Lartigue)
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Nørrebros Teater
Bondefangere (Nielsen)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Lersøbøllerne (Nestroy)
06-05-1906, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Bondefangere (Nielsen)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Østerbros Theater
Broder Sjus (Anonym) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Et Besøg (Brandes)
(Eftermiddag) Kong Salomon og Jørgen Hattemager (Heiberg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Boubouroche (Courteline)
(Eftermiddag) Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Zigeunerbaronen (Schnitzer)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Casino
(Aften) Dukken (Ordonneau)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Aften) Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Oliver Twist (Dickens og Carr)
(Aften) Dermed slutter Sæsonen
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Lersøbøllerne (Nestroy)
07-05-1906, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.)
til Benefice for Personalet
 Teater Århus Teater
Agnete (Skram) (premiere)
08-05-1906, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Magt (ukendt)
11-05-1906, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Nørrebros Teater
Vækkeuret (Nielsen)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
12-05-1906, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Jøgen Lund
Lersøbøllerne (Nestroy)
Gluntarne
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
13-05-1906, søndag
 Teater Randers
Boubouroche (Courteline)
 Teater Det kongelige Teater
Asta Kanning (Barfoed)
14-05-1906, mandag
 Teater Sønderbro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
15-05-1906, tirsdag
 Teater Folketeatret
Hans Højhed (Meyer-Förster)
 Teater Sønderbro Teater
Benefice for Personalet
Hermed slutter Sæsonen
Et Vajsenhusbarn (Møller)
Kjøbenhavnerhumør paa Langelinje
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
16-05-1906, onsdag
 Teater Casino
Bukkespring (Hirschberger og Kraatz)
19-05-1906, lørdag
 Teater Casino
Bukkespring (Hirschberger og Kraatz)
 Teater Dagmarteatret
Fætter Georg (Lundqvist)
 Teater Folketeatret
Familieraadet (Kadelburg)
20-05-1906, søndag
 Teater Casino
Til Fordel for det underordnede Personale
Sang af Teaterkoret
Min egen Dreng (Arronge)
 Teater Dagmarteatret
Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Kantonnementsfod (Kjerulf) (premiere)
22-05-1906, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
24-05-1906, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
25-05-1906, fredag
 Teater Dagmarteatret
Misanthropen (Molière) (premiere)
26-05-1906, lørdag
 Teater Casino
Bukkespring (Hirschberger og Kraatz)
 Teater Dagmarteatret
Misanthropen (Molière)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Tivolis Teatersal
Da Baby skulde paa Hotel etc.
27-05-1906, søndag
 Teater Dagmarteatret
Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
28-05-1906, mandag
 Teater Casino
Hermed slutter Sæsonen
Bukkespring (Hirschberger og Kraatz)
 Teater Dagmarteatret
Gamle (Murger)
Den kjære Célimare (Labiche og Lartigue)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
Hermed slutter Sæsonen
29-05-1906, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Misanthropen (Molière)
30-05-1906, onsdag
 Teater Casino
Personalets Forestilling til Fordel for Hr. Pio
Bukkespring (Hirschberger og Kraatz)
Theaterbanditterne (Dupeuty og Bourget)
 Teater Dagmarteatret
Misanthropen (Molière)
31-05-1906, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Misanthropen (Molière)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Tivolis Teatersal
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
Epilog (Nielsen) (premiere)

1906     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Over Stalden
Ud til Over Stalden (Jensen) (premiere)

1906     juni


01-06-1906, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Direktion: Emil Wulff
Trylledrikken (Rosenberg og Enna) (premiere)
Konerne i Hallerne (Lapointe) (premiere)
03-06-1906, søndag  Helligdag Pintsedag
04-06-1906, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Tivolis Teatersal
Trylledrikken (Rosenberg og Enna)
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Fugleburet (Nielsen) (premiere)
09-06-1906, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Trylledrikken (Rosenberg og Enna)
Konerne i Hallerne (Lapointe)
10-06-1906, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Tivolis Teatersal
Fugleburet (Nielsen)
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Dafnis og Chloe (Marer) (premiere)
16-06-1906, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Trylledrikken (Rosenberg og Enna)
Konerne i Hallerne (Lapointe)
17-06-1906, søndag
 Teater Over Stalden
 Teater Tivolis Teatersal
Prinsesse Lili (Hansen)
Konerne i Hallerne (Lapointe)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Bajas
(Eftermiddag) List mod List
(Eftermiddag) Gadens Børn
(Eftermiddag) To om én Seng
(Eftermiddag) En hemmelig Lidenskab
(Eftermiddag) Min Kones Elsker
(Eftermiddag) Tanten fra Mariager
(Eftermiddag) Til Orlogs
(Eftermiddag) Paa Sportspladsen
23-06-1906, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Prinsesse Lili (Hansen)
Konerne i Hallerne (Lapointe)
26-06-1906, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Sommerrejsen (Dam m.fl.) (premiere)
30-06-1906, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)

1906     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Svendborg
Sanct Hans Blus (Conradsen) (premiere)

1906     juli


02-07-1906, mandag
 Teater Tivolis Teatersal
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
07-07-1906, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
08-07-1906, søndag
 Teater Marienlyst
Kvindelist (Offenbach) (premiere)
Paa Krigsstien (Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
10-07-1906, tirsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Kreolerinden (Kjerulf) (premiere)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
11-07-1906, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen) (premiere)
Sommerrevuen 1906 [eller Op med Vaabnene] (Breidahl m.fl.) (premiere)
14-07-1906, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Kreolerinden (Kjerulf)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
21-07-1906, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Kreolerinden (Kjerulf)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
22-07-1906, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
Den farende Svend (Fristrup og Ricard) (premiere)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
28-07-1906, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Den farende Svend (Fristrup og Ricard)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)

1906     august


01-08-1906, onsdag
 Teater Vennelyst
Paa Livets Keglebane (Steen-Jensen) (premiere)
04-08-1906, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Den farende Svend (Fristrup og Ricard)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
11-08-1906, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Konference ved Hr. Jørgen Lund
Kjøbenhavn ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Den farende Svend (Fristrup og Ricard)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
12-08-1906, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
Skøn Valborgnat (Hermann-Petersen) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Mikadoen (Gilbert)
De rosa Dominoer (Lartigue og Hennequin)
18-08-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Konference ved Hr. Jørgen Lund
Kjøbenhavn ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Valborgnat (Hermann-Petersen)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
19-08-1906, søndag
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Vennelyst
Paa Livets Keglebane (Steen-Jensen)
 Teater Århus Teater
Alexander den Store (Esmann)
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
Trilby (Maurier)
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
 Teater Østerbros Theater
Mikadoen (Gilbert)
De rosa Dominoer (Lartigue og Hennequin)
20-08-1906, mandag
 Teater Århus Teater
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
21-08-1906, tirsdag
 Teater Århus Teater
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
22-08-1906, onsdag
 Teater Århus Teater
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
23-08-1906, torsdag
 Teater Århus Teater
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
24-08-1906, fredag
 Teater Århus Teater
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
25-08-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Konference ved Hr. Jørgen Lund
Kjøbenhavn ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Valborgnat (Hermann-Petersen)
Sommerrejsen (Dam m.fl.)
 Teater Vennelyst
Paa Livets Keglebane (Steen-Jensen)
 Teater Århus Teater
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
26-08-1906, søndag
 Teater Østerbros Theater
Manden med Jernmasken (Anonym) (premiere)
28-08-1906, tirsdag
 Teater Aalborg Teater
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]

1906     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Røde Kro Teater
Sommerrevyen 1906 (Anonym) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aprilsnarrene (Heiberg)
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
Byen ved Havet (Rosenberg)
Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
De Usynlige (Holberg)
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
Der var engang - (Drachmann)
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
Elverhøj (Heiberg)
Et Dukkehjem (Ibsen)
Fader og Søn (Esmann)
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Fruentimmerskolen (Molière)
Gengangere (Ibsen)
Guldhornene (Oehlenschläger)
Helte (Shaw)
I Blinde (Gnudtzmann)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
Mignon (Thomas m.fl.) (Syngestykke)
Mo'r har Ret (Nathansen)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Ole Lukøje (Andersen)
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
Pontemolle (Bournonville) (Ballet)
Romeo og Julie (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Samson og Dalila (Saint-Saëns og Lemaitre) (Syngestykke)
Tartuffe (Molière)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
Vildanden (Ibsen)
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Syngestykke)

1906     september


01-09-1906, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Kalanus (Paludan-Müller) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
En Fallit (Bjørnson)
02-09-1906, søndag
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Note Note: [Politiken 25-8-1906:] Folketeatret har for at undgaa, at altfor mange Premièrer stødte sammen, udsat Førsteopførelsen af Erotik til Søndag den 2. September
Erotik (Wied) (premiere)
 Teater Århus Teater
Trold kan tæmmes (Shakespeare) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
 Teater Casino
(Eftermiddag) Børsbaronen (Görner)
(Aften) Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Christian Zangenbergs 25-års jubilæum
03-09-1906, mandag
 Teater Aalborg Teater
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
 Teater Det kongelige Teater
En Fallit (Bjørnson)
04-09-1906, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
05-09-1906, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Løgnens Ansigter (Rye) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den sorte Domino (Auber og Scribe) (Syngestykke)
06-09-1906, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
En Fallit (Bjørnson)
07-09-1906, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
08-09-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Erotik (Wied)
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld) (premiere)
09-09-1906, søndag
 Teater Randers
De blanke Knapper (Vollquartz) (premiere)
 Teater Århus Teater
Gringoire (Banville) (premiere)
Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Amerikanerinden (Anonym) (premiere)
13-09-1906, torsdag
 Teater Folketeatret
Erotik (Wied)
 Teater Røde Kro Teater
Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
15-09-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg)
 Teater Folketeatret
Den mystiske Arv (Gad) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
16-09-1906, søndag
 Teater Tivoli
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Østerbros Theater
Amerikanerinden (Anonym)
 Teater Det kongelige Teater
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
17-09-1906, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
19-09-1906, onsdag
 Teater Århus Teater
Lette Dragoner (Zeemann) (premiere)
21-09-1906, fredag
 Teater Dagmarteatret
Triplepatte (Bernard og Godfernaux) (premiere)
22-09-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Triplepatte (Bernard og Godfernaux)
 Teater Folketeatret
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
29-09-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kjøbenhavn ved Nat (fransk m.fl.)
(Aften) Den glade Skomager (Schønfeld)
30-09-1906, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
Vækkeuhret (Nielsen)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Børsbaronen (Görner)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Casino
(Aften) Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Triplepatte (Bernard og Godfernaux)
 Teater Folketeatret
(Aften) Den mystiske Arv (Gad)

1906     oktober


01-10-1906, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg) (premiere)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Odense Teater
Lejer af teatret for 2 sæsoner: Jens Walther
Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
En Forbryder (Lange)
02-10-1906, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Århus Teater
Landmandsliv (Reuter)
03-10-1906, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg)
 Teater Frederiksberg Teater
Hvedebrød og Rugbrød (Wilken) (premiere)
05-10-1906, fredag
 Teater Dagmarteatret
En Hemmelighed, som Alle véd (Wolff) (premiere)
06-10-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
07-10-1906, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Børsbaronen (Görner)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
 Teater Casino
(Aften) Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Løgnens Ansigter (Rye)
 Teater Folketeatret
(Aften) Den mystiske Arv (Gad)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Hvedebrød og Rugbrød (Wilken)
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Den glade Skomager (Schønfeld)
08-10-1906, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Zigeunerbaronen (Schnitzer)
 Teater Aalborg Teater (Walthers Tourne)
Ideale Magter (Skjoldborg) (premiere)
09-10-1906, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg)
 Teater Århus Teater
Strandby Folk (Drachmann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Hr. Oluf, han rider - (Drachmann) (premiere)
Holger Drachmanns 60-årsdag
13-10-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Frederiksberg Teater
Zigeunerbaronen (Schnitzer)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
14-10-1906, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Oliver Twist (Dickens og Carr)
(Aften) Zigeunerbaronen (Schnitzer)
15-10-1906, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
16-10-1906, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
17-10-1906, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøve
 Teater Ukendt sted
Fru Marie Spiers' 40 Aars Jubilæum
 Teater Horsens (Albert Helsengreen-Turnéen)
Den mystiske Arv (Gad) (premiere)
18-10-1906, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Foraarsluft (Lindau og Wilhelm) (premiere)
20-10-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Kalanus (Paludan-Müller)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
21-10-1906, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Byen ved Havet (Rosenberg)
23-10-1906, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Kalanus (Paludan-Müller)
 Teater Århus Teater
Den mystiske Arv (Gad) (premiere)
24-10-1906, onsdag
 Teater Dagmarteatret
27-10-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Triplepatte (Bernard og Godfernaux)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)

1906     november


02-11-1906, fredag
 Teater Dagmarteatret
Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
03-11-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Hallfred Vandraadeskjald (Drachmann) (premiere)
 Teater Folketeatret
Malerskolen (Lemaitre) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Foraarsluft (Lindau og Wilhelm)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
10-11-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Malerskolen (Lemaitre)
 Teater Frederiksberg Teater
Foraarsluft (Lindau og Wilhelm)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
11-11-1906, søndag
 Teater Århus Teater
Niels Nielsen (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Revolver Bill (Ette og Jacobsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)(premiere)
12-11-1906, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Helte (Shaw)
15-11-1906, torsdag
 Teater Folketeatret
Malerskolen (Lemaitre)
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
16-11-1906, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Surcouf (Planquette m.fl.) (premiere)
17-11-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Surcouf (Planquette m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
18-11-1906, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
(Aften) Spindelvæv (ukendt) (premiere)
19-11-1906, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den sorte Domino (Auber og Scribe) (Syngestykke)
22-11-1906, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Axel og Valborg (Oehlenschläger) (premiere)
24-11-1906, lørdag
 Teater Casino
 Note Note: Det var planlagt at Franz Lehar skulle dirigere orkesteret ved den 100. opførelse, men den 23-11-1906 meddeltes at han ikke kunne komme, da hans læge ikke ville tillade ham at rejse. Derimod ville han være der den 3-12-1906 og 5-12-1906
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
 Teater Folketeatret
Spindelvæv (ukendt)
 Teater Frederiksberg Teater
Surcouf (Planquette m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Det kongelige Teater
Skærsild (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
25-11-1906, søndag
 Teater Århus Teater
Tappenstreg (Beyerlein) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den mystiske Arv (Gad)
(Aften) Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Det kongelige Teater

1906     december


02-12-1906, søndag  Helligdag Advent
03-12-1906, mandag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
Festforestilling under Ledelse af Komponisten Hr. Franz Lehár
05-12-1906, onsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den glade Enke (Léon m.fl.)
(Eftermiddag) Matiné til Indtægt for Skuespiller- og Journalistforeningen under Ledelse af Komponisten Hr. Franz Lehár
(Aften) Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
08-12-1906, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Møntergade 39 (Bergstrøm)
 Teater Frederiksberg Teater
Surcouf (Planquette m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Biografteatret (Blumenthal og Kadelburg)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Den glade Skomager (Schønfeld)
09-12-1906, søndag
 Teater Århus Teater
Mefistofeles (Kneisel) (premiere)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den mystiske Arv (Gad)
(Aften) Forbryderliv (Frørup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)(premiere)
Mellem Læger (Kistemaeckers) (premiere)
Samson og Dalila (Saint-Saëns og Lemaitre) (Syngestykke)
14-12-1906, fredag
 Teater Dagmarteatret
Elskerinden (Henningsen) (premiere)
15-12-1906, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
De Usynlige (Holberg)
16-12-1906, søndag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Nørrebros Teater
Tre Par Sko (Görlitz)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
17-12-1906, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
19-12-1906, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Triplepatte (Bernard og Godfernaux)
20-12-1906, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
23-12-1906, søndag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Niels Nielsen (Larsen og Rostrup)
25-12-1906, tirsdag  Helligdag Juledag
26-12-1906, onsdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Nørrebros Teater
Tre Par Sko (Görlitz)
Sommerrevyen 1906 (Breidahl m.fl.)
 Teater Århus Teater
Boccaccio (Zell m.fl.) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Børsbaronen (Görner)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den mystiske Arv (Gad)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Foraarsluft (Lindau og Wilhelm)
 Teater Røde Kro Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen 1906 (Anonym)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Den glade Skomager (Schønfeld)
 Teater Casino
(Aften) De flotte Drenge (Gnudtzmann) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Hallfred Vandraadeskjald (Drachmann)
 Teater Folketeatret
(Aften) Forbryderliv (Frørup)
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Den fortabte Søn (Caine) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
(Aften) Etagen under
(Aften) Clarettes Soldaterløjer
(Aften) I Skovløberhuset
(Aften) De stakkels Ægtemænd
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Den glade Skomager (Schønfeld)
27-12-1906, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Elskerinden (Henningsen)
28-12-1906, fredag
 Teater Dagmarteatret
Renæssance (Drachmann og Lange-Müller)
29-12-1906, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Den gladeste Enke (Fristrup) (premiere)
30-12-1906, søndag
 Teater Casino
Børsbaronen (Görner)
De flotte Drenge (Gnudtzmann)
 Teater Dagmarteatret
Ambrosius (Molbech)
 Teater Folketeatret
Forbryderliv (Frørup)
 

Forrige år - Næste år