Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Det ny Teater

Listen er endnu ikke komplet.


Det ny Teater

1908-0000 Det ny Teater  Web link http://www.detnyteater.dk/

1908


Sęson 1908-1909 (Nr. 1)

19-09-1908, lørdag
 (premiere, senere) Prolog af Sophus Michaëlis (Michaëlis)
 (premiere, senere) Den skønne Marseillanerinde (Berton)
21-09-1908, mandag
 (opførelse nr:     3, tidligere) Prolog af Sophus Michaëlis (Michaëlis)
 (opførelse nr:     3, tidligere, senere) Den skønne Marseillanerinde (Berton)
26-09-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den skønne Marseillanerinde (Berton)
27-09-1908, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den skønne Marseillanerinde (Berton)
03-10-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den skønne Marseillanerinde (Berton)
04-10-1908, søndag
 (premiere, senere) Tordenvejr (Hostrup)
10-10-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den skønne Marseillanerinde (Berton)
11-10-1908, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Den skønne Marseillanerinde (Berton)
12-10-1908, mandag
 Ingen Forestilling
13-10-1908, tirsdag
 (premiere, senere) Inez fra Coibra (Larsen)
17-10-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Inez fra Coibra (Larsen)
24-10-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Inez fra Coibra (Larsen)
31-10-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Inez fra Coibra (Larsen)
06-11-1908, fredag
 (premiere, næste) Far's Penge (Levin)
07-11-1908, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Far's Penge (Levin)
14-11-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far's Penge (Levin)
15-11-1908, søndag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Inez fra Coibra (Larsen)
21-11-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far's Penge (Levin)
22-11-1908, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   10, tidligere) Tordenvejr (Hostrup)
(Aften)  (premiere, senere) Den Dummeste (Fulda)
28-11-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Dummeste (Fulda)
05-12-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Dummeste (Fulda)
12-12-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Dummeste (Fulda)
19-12-1908, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Dummeste (Fulda)
23-12-1908, onsdag
 Ingen Forestilling
26-12-1908, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far's Penge (Levin)
(Aften)  (premiere, senere) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
31-12-1908, torsdag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Far's Penge (Levin)

1909

02-01-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
09-01-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
16-01-1909, lørdag
 (premiere, senere) Det store Forbund (Lothar og Lipschütz)
23-01-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det store Forbund (Lothar og Lipschütz)
27-01-1909, onsdag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Det store Forbund (Lothar og Lipschütz)
28-01-1909, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
29-01-1909, fredag
 (premiere, næste) Niels Peter Svane (Høyer)
30-01-1909, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
06-02-1909, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
(Eftermiddag)  (Børneforestilling)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
13-02-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
20-02-1909, lørdag
 Note Note: Kongen i teatret for første gang
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
22-02-1909, mandag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
27-02-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
28-02-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
05-03-1909, fredag
 (opførelse nr:   36, tidligere, næste) Niels Peter Svane (Høyer)
06-03-1909, lørdag
 (premiere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
13-03-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
20-03-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
27-03-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
03-04-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
10-04-1909, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
12-04-1909, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   33, tidligere) Lille Dorrit (Dickens og Melbye)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
17-04-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
18-04-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Dummeste (Fulda)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
24-04-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
27-04-1909, tirsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
01-05-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
02-05-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   43, tidligere) Den Dummeste (Fulda)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
07-05-1909, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
08-05-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
15-05-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
22-05-1909, lørdag
 (opførelse nr:   75, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
27-05-1909, torsdag
 (opførelse nr:   80, tidligere, næste) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 (Afskedsbenefice for Fru Else Frølich)
 (Hermed slutter Sæsonen)

Sęson 1909-1910 (Nr. 2)

21-08-1909, lørdag
 (opførelse nr:   81, forrige, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
28-08-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
04-09-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
05-09-1909, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
09-09-1909, torsdag
 (opførelse nr:  100, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
11-09-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
12-09-1909, søndag
 (premiere, senere) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
 (premiere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
18-09-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
19-09-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
25-09-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
02-10-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
03-10-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
09-10-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
15-10-1909, fredag
 (premiere, næste) Fruens Politik (Gad og Gad)
16-10-1909, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Fruens Politik (Gad og Gad)
19-10-1909, tirsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  136, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
(Eftermiddag)  (Ekstraforestilling)
23-10-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
24-10-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
(Aften)  (opførelse nr:     8, tidligere) Fruens Politik (Gad og Gad)
28-10-1909, torsdag
 (premiere, senere) Haabet (Heyermann)
30-10-1909, lørdag
 (opførelse nr:     3, tidligere) Haabet (Heyermann)
04-11-1909, torsdag
 (opførelse nr:   37, forrige, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
06-11-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
13-11-1909, lørdag
 (premiere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)
20-11-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)
21-11-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)
27-11-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)
04-12-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)
11-12-1909, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)
12-12-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   14, tidligere) Michel Perrin (Duveyrier og Duveyrier)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   14, tidligere) Soldaterløjer (Hostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)
22-12-1909, onsdag
 Ingen Forestilling
23-12-1909, torsdag
 Ingen Forestilling
26-12-1909, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Niels Peter Svane (Høyer)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Røverne (Meilhac og Halévy)

1910

02-01-1910, søndag
 (premiere, senere) En ideal Ægtemand (Wilde)
21-01-1910, fredag
 (premiere, senere) Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)
12-02-1910, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)
14-02-1910, mandag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)
19-02-1910, lørdag
 (premiere, senere) Beates Eventyr (Philippi)
22-02-1910, tirsdag
 (opførelse nr:     4, tidligere) Beates Eventyr (Philippi)
03-03-1910, torsdag
 (premiere, senere) Damen fra Nizza (Bodanzky og Grünbaum)
06-03-1910, søndag
 (opførelse nr:   57, tidligere) Niels Peter Svane (Høyer)
20-03-1910, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere) En ideal Ægtemand (Wilde)
22-03-1910, tirsdag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Damen fra Nizza (Bodanzky og Grünbaum)
28-03-1910, mandag
 (premiere, senere) Tag dig lidt af Amélie (Feydeau)
22-04-1910, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)
24-04-1910, søndag
 (opførelse nr:  169, tidligere, næste) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
30-04-1910, lørdag
 (opførelse nr:   36, tidligere) Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)
08-05-1910, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   30, tidligere) Tag dig lidt af Amélie (Feydeau)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
16-05-1910, mandag
 (opførelse nr:   48, tidligere) Røverne (Meilhac og Halévy)

Sęson 1910-1911 (Nr. 3)

20-08-1910, lørdag
 (premiere, senere) Niniche (Hennequin og Millaud)
07-09-1910, onsdag
 (premiere, senere) Zigøjnerblod (Willner og Bodanzky)
18-09-1910, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Niniche (Hennequin og Millaud)
25-09-1910, søndag
(Eftermiddag)  (premiere, senere) Skikkelige Folk (Barrière og Capendu)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zigøjnerblod (Willner og Bodanzky)
09-10-1910, søndag
 (opførelse nr:     3, tidligere) Skikkelige Folk (Barrière og Capendu)
16-10-1910, søndag
 (opførelse nr:  170, forrige, senere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
29-10-1910, lørdag
 (opførelse nr:   53, tidligere) Zigøjnerblod (Willner og Bodanzky)
30-10-1910, søndag
 (premiere, senere) Tivoli (Kjerulf)
19-11-1910, lørdag
 (premiere, senere) Komedianter (Rindom)
30-11-1910, onsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Komedianter (Rindom)
20-12-1910, tirsdag
 (opførelse nr:   34, tidligere) Tivoli (Kjerulf)
21-12-1910, onsdag
 (opførelse nr:  185, tidligere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
26-12-1910, mandag
(Eftermiddag)  (premiere, senere) Surrogater (Benzon)
(Eftermiddag)  (premiere, senere) Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
(Aften)  (premiere, senere) Fra Piazza del Popolo (Fristrup)

1911

07-01-1911, lørdag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Fra Piazza del Popolo (Fristrup)
08-01-1911, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Surrogater (Benzon)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
(Aften)  (premiere, senere) Den sjette Sans (Rosenkrantz)
29-01-1911, søndag
 (premiere, senere) De smaa Michu'er (Vanloo m.fl.)
 (opførelse nr:     7, tidligere) Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
 (opførelse nr:     7, tidligere) Surrogater (Benzon)
19-02-1911, søndag
 (premiere, senere) Kaserneluft (Stein og Söhngen)
18-03-1911, lørdag
 (premiere, senere) Potifars Hustru (Gandrup)
19-03-1911, søndag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Den sjette Sans (Rosenkrantz)
25-03-1911, lørdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Potifars Hustru (Gandrup)
01-04-1911, lørdag
 (premiere, senere) Den dydige Susanne (Mars og Desvallières)
15-04-1911, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den dydige Susanne (Mars og Desvallières)
23-04-1911, søndag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Kaserneluft (Stein og Söhngen)
26-04-1911, onsdag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Den dydige Susanne (Mars og Desvallières)
29-04-1911, lørdag
 (premiere, senere) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
07-05-1911, søndag
 (opførelse nr:   27, tidligere) De smaa Michu'er (Vanloo m.fl.)
12-05-1911, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
21-05-1911, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
27-08-1911, søndag
 (premiere, senere) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
20-09-1911, onsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
01-10-1911, søndag
 (premiere, senere) Frie Fugle (Barrière og Murger)
07-10-1911, lørdag
 (premiere, senere) En Fa'er (Caillavet og Flers)
19-10-1911, torsdag
 (opførelse nr:     5, tidligere) Frie Fugle (Barrière og Murger)
24-10-1911, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Fa'r (Caillavet og Flers)
02-11-1911, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Fa'r (Caillavet og Flers)
03-11-1911, fredag
 (premiere, senere) Samfundets Støtter (Ibsen)
11-11-1911, lørdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Samfundets Støtter (Ibsen)
12-11-1911, søndag
 (premiere, senere) Kureren fra Lyon (Moreau m.fl.)
25-11-1911, lørdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Kureren fra Lyon (Moreau m.fl.)
26-11-1911, søndag
 (premiere, senere) Charleys Tante (Thomas)
10-12-1911, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   33, tidligere) En Fa'er (Caillavet og Flers)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
23-12-1911, lørdag
 Ingen forestilling
26-12-1911, tirsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
(Aften)  (premiere, senere) Kongens Hjærte (Ring)
31-12-1911, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kongens Hjerte (Ring)

1912

13-01-1912, lørdag
 (premiere, senere) Klokkerne (Erckmann og Lewis)
 (premiere, senere) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
14-01-1912, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Kongens Hjærte (Ring)
22-01-1912, mandag
 (opførelse nr:   46, tidligere) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
25-01-1912, torsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
 (opførelse nr:     8, tidligere) Klokkerne (Erckmann og Lewis)
26-01-1912, fredag
 (premiere, senere) Mo'er og Datter (Duquesnel og Barde)
03-02-1912, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mor og Datter (Duquesnel og Barde)
10-02-1912, lørdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Mo'er og Datter (Duquesnel og Barde)
11-02-1912, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
(Aften)  (premiere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
22-03-1912, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Firkløveret (Reumert)
02-04-1912, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Firkløveret (Reumert)
08-04-1912, mandag
 (premiere, senere) Alt for Firmaet (Hennequin og Michel)
14-04-1912, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Firkløveret (Reumert)
24-04-1912, onsdag
 (premiere, senere) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
28-04-1912, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     5, tidligere) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)
(Aften)  (premiere, senere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
05-05-1912, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Alt for Firmaet (Hennequin og Michel)
09-05-1912, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
11-05-1912, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
12-05-1912, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
23-05-1912, torsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
24-05-1912, fredag
 Ingen forestilling på grund af kongens bisættelse
27-05-1912, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
31-05-1912, fredag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
 (Hermed slutter Sæsonen)

Sęson 1912-13

25-08-1912, søndag
 (premiere, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
31-08-1912, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
07-09-1912, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
13-09-1912, fredag
 (premiere, senere) Mellem Himmel og Jord (Rosenkrantz)
14-09-1912, lørdag
 (premiere, senere) Mellem Himmel og Jord (Rosenkrantz)
21-09-1912, lørdag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Mellem Himmel og Jord (Rosenkrantz)
22-09-1912, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften)  (premiere, senere) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
12-10-1912, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
13-10-1912, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
20-10-1912, søndag
 (premiere, senere) Da vi var en og tyve - (Esmond)
14-11-1912, torsdag
 (premiere, senere) De fem Frankfurtere (Rössler)
30-11-1912, lørdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) De fem Frankfurtere (Rössler)
01-12-1912, søndag
 (premiere, senere) En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
21-12-1912, lørdag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Da vi var en og tyve - (Esmond)
22-12-1912, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere) En Lektion (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
26-12-1912, torsdag
 (premiere, senere) Skovfogdens Grethe (Gnudtzmann)
28-12-1912, lørdag
 (opførelse nr:   34, tidligere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)

1913

17-01-1913, fredag
 (premiere, senere) Den mystiske Arv (Gad)
09-02-1913, søndag
 (premiere, senere) Anne Lykke (Bruhn og Fristrup)
 (opførelse nr:   37, tidligere) Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
23-02-1913, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Den mystiske Arv (Gad)
01-03-1913, lørdag
 (premiere, senere) Alexander den Store (Esmann)
16-03-1913, søndag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Skovfogdens Grethe (Gnudtzmann)
06-04-1913, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Anne Lykke (Bruhn og Fristrup)
12-04-1913, lørdag
 (premiere, senere) Trilby (Maurier)
26-04-1913, lørdag
 (premiere, senere) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
01-05-1913, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
03-05-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
12-05-1913, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
17-05-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
24-05-1913, lørdag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Alexander den Store (Esmann)
29-05-1913, torsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
30-05-1913, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Trilby (Maurier)
31-05-1913, lørdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Trilby (Maurier)
 (Hermed slutter Sæsonen)
23-08-1913, lørdag
 (premiere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
30-08-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
06-09-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
13-09-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
16-09-1913, tirsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
20-09-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
27-09-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
04-10-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
11-10-1913, lørdag
 (premiere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
18-10-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
19-10-1913, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
02-11-1913, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
06-11-1913, torsdag
 (premiere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
08-11-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
15-11-1913, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
22-11-1913, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
29-11-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
30-11-1913, søndag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
06-12-1913, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
13-12-1913, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
(Eftermiddag)  (Eneste Børneforestilling til ekstra reduceret Pris)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
20-12-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
26-12-1913, fredag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
27-12-1913, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
31-12-1913, onsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   32, tidligere, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)

1914

01-01-1914, torsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
04-01-1914, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
10-01-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
17-01-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
18-01-1914, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
(Aften)  (premiere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
24-01-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
07-02-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
11-02-1914, onsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
14-02-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
20-02-1914, fredag
(Matiné)  (uden for nummereringen, senere) Den sidste Gæst
(Matiné)  (For 500 særligt inviterede tilskuere)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
21-02-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
27-02-1914, fredag
(Matiné)  [Matinéen aflyst på grund af Fru Petrine Sonnes sygemelding]
28-02-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
07-03-1914, lørdag
(Eftermiddag)  (premiere, senere) Den sidste Gæst (Jerome)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
14-03-1914, lørdag
(Eftermiddag)  [Matinéen aflyst på grund af Fru Schønfelds sygdom]
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
21-03-1914, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den sidste Gæst (Jerome)
28-03-1914, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den sidste Gæst (Jerome)
29-03-1914, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
04-04-1914, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den sidste Gæst (Jerome)
11-04-1914, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
13-04-1914, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
(Aften)  (premiere, senere) Kæmp for alt - (Ravn)
18-04-1914, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kæmp for alt - (Ravn)
(Aften)  (Forestilling for Veteranerne)
24-04-1914, fredag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Kæmp for alt - (Ravn)
25-04-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
29-04-1914, onsdag
 (premiere, senere) De Herrer Ægtemænd (Capus)
03-05-1914, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De Herrer Ægtemænd (Capus)
09-05-1914, lørdag
 (opførelse nr:   11, tidligere) De Herrer Ægtemænd (Capus)
16-05-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
17-05-1914, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
18-05-1914, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
19-05-1914, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
20-05-1914, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
21-05-1914, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
23-05-1914, lørdag
 (opførelse nr:   67, tidligere, næste) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
24-05-1914, søndag
 (opførelse nr:   68, forrige) En Vesterbrodreng (Gjerløv og Schubart)
26-05-1914, tirsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Den sidste Gæst (Jerome)
28-05-1914, torsdag
 (opførelse nr:   92, tidligere) Jorden rundt (Verne og Dennery)
29-05-1914, fredag
 (opførelse nr:   94, tidligere) Lovens Arm (Veiller og Sarauw)
 (Hermed slutter Sæsonen)

Sommersęson 1914

01-07-1914, onsdag
 (premiere, senere) Mikadoen (Gilbert)
04-07-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mikadoen (Gilbert)
11-07-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mikadoen (Gilbert)
18-07-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mikadoen (Gilbert)
25-07-1914, lørdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Mikadoen (Gilbert)
01-08-1914, lørdag
 (opførelse nr:   32, tidligere, næste) Mikadoen (Gilbert)
02-08-1914, søndag
 (opførelse nr:   33, forrige) Mikadoen (Gilbert)

Sęson 1914-15

23-08-1914, søndag
 (premiere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
29-08-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
31-08-1914, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
05-09-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
12-09-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
16-09-1914, onsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
19-09-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
20-09-1914, søndag
 (premiere, senere) Den gamle Pianist (Klein)
26-09-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den gamle Pianist (Klein)
03-10-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den gamle Pianist (Klein)
10-10-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den gamle Pianist (Klein)
17-10-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den gamle Pianist (Klein)
18-10-1914, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brødrene Hansen (Høyer)
(Aften)  (premiere, senere) Mestertyven Max (Bischitzky)
24-10-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mestertyven Max (Bischitzky)
26-10-1914, mandag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Mestertyven Max (Bischitzky)
31-10-1914, lørdag
 (premiere, senere) Et moderne Ægtepar (Auernheimer)
01-11-1914, søndag
 (opførelse nr:   34, tidligere) Brødrene Hansen (Høyer)
07-11-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et moderne Ægtepar (Auernheimer)
14-11-1914, lørdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Et moderne Ægtepar (Auernheimer)
15-11-1914, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den gamle Pianist (Klein)
(Aften)  (premiere, senere) Familien Mørck (Nielsen)
21-11-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Familien Mørck (Nielsen)
29-11-1914, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den gamle Pianist (Klein)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Familien Mørck (Nielsen)
01-12-1914, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Familien Mørck (Nielsen)
02-12-1914, onsdag
 (premiere, senere) Landmandsliv (Reuter)
05-12-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
12-12-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
13-12-1914, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   38, tidligere) Den gamle Pianist (Klein)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
19-12-1914, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
20-12-1914, søndag
(Eftermiddag)  Musikalsk ouverture
(Eftermiddag)  (uden for nummereringen) Paa Krigsstien (Nielsen)
(Eftermiddag)  Julekabaret
(Eftermiddag)  (Velgørenhedsforestilling arrangeret af Politiken)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
26-12-1914, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
(Aften)  (premiere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)

1915

02-01-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
09-01-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
16-01-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
17-01-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
23-01-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
30-01-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
06-02-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
13-02-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
14-02-1915, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Landmandsliv (Reuter)
20-02-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
27-02-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
06-03-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
07-03-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   20, tidligere) Familien Mørck (Nielsen)
(Aften)  (premiere, senere) Fattig og Rig (Klein)
13-03-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fattig og Rig (Klein)
14-03-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fattig og Rig (Klein)
20-03-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fattig og Rig (Klein)
27-03-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fattig og Rig (Klein)
28-03-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   75, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fattig og Rig (Klein)
29-03-1915, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   75, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
03-04-1915, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
05-04-1915, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fattig og Rig (Klein)
10-04-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fattig og Rig (Klein)
17-04-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fattig og Rig (Klein)
18-04-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
(Aften)  (premiere, senere) Den kære gamle Herre (Arnold og Arnold)
20-04-1915, tirsdag
(Eftermiddag)  (premiere, senere) De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (Til Fordel for Dronningens Indsamling)
22-04-1915, torsdag
 (opførelse nr:     5, tidligere) Den kære gamle Herre (Arnold og Arnold)
24-04-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
25-04-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
26-04-1915, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
29-04-1915, torsdag
 (premiere, næste) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
30-04-1915, fredag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
01-05-1915, lørdag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
02-05-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   81, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
(Aften)  (opførelse nr:     4, forrige, senere) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
08-05-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
09-05-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) De lystige Koner i Windsor (Nicolai m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
13-05-1915, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
15-05-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
16-05-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   15, tidligere) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
22-05-1915, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
24-05-1915, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   40, tidligere) Fattig og Rig (Klein)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
29-05-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
31-05-1915, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 (Hermed slutter Sæsonen)

Sęson 1915-16

15-08-1915, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
21-08-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
28-08-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
29-08-1915, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
01-09-1915, onsdag
 (premiere, senere) Stormfuglen (Megrue)
04-09-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
11-09-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
18-09-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
25-09-1915, lørdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
02-10-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
09-10-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
16-10-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
23-10-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
24-10-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
30-10-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
06-11-1915, lørdag
 (premiere, senere) Oprejsningens Dag (Fabre)
13-11-1915, lørdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Oprejsningens Dag (Fabre)
14-11-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (premiere, senere) En lille Heks (Dudevant)
20-11-1915, lørdag
 (premiere, senere) Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
27-11-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En lille Heks (Dudevant)
28-11-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
01-12-1915, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
02-12-1915, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En lille Heks (Dudevant)
03-12-1915, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En lille Heks (Dudevant)
04-12-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
05-12-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En lille Heks (Dudevant)
08-12-1915, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Don Carlos (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
11-12-1915, lørdag
 (opførelse nr:   20, tidligere) En lille Heks (Dudevant)
12-12-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (premiere, senere) Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
18-12-1915, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hans og Grethe [Kl. 6] (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
19-12-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
20-12-1915, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
21-12-1915, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stormfuglen (Megrue)
22-12-1915, onsdag
 (opførelse nr:   70, tidligere) Stormfuglen (Megrue)
23-12-1915, torsdag
 Ingen Forestilling
26-12-1915, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (premiere, senere) Dunungen (Lagerlöf)

1916

01-01-1916, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
08-01-1916, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
15-01-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
22-01-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
29-01-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
05-02-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
12-02-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
13-02-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
19-02-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
26-02-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
04-03-1916, lørdag
 (premiere, næste) Marie Odile (Knoblauch)
05-03-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (opførelse nr:     2, forrige, næste) Marie Odile (Knoblauch)
06-03-1916, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (opførelse nr:     3, forrige, senere) Marie Odile (Knoblauch)
11-03-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Marie Odile (Knoblauch)
18-03-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Marie Odile (Knoblauch)
25-03-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Marie Odile (Knoblauch)
28-03-1916, tirsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Marie Odile (Knoblauch)
01-04-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Marie Odile (Knoblauch)
08-04-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Marie Odile (Knoblauch)
15-04-1916, lørdag
 (premiere, næste) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
16-04-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   75, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
(Aften)  (opførelse nr:     2, forrige, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
22-04-1916, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
06-05-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
07-05-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
13-05-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
14-05-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   79, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
15-05-1916, mandag
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
18-05-1916, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
 (Hermed slutter Sæsonen)
19-05-1916, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Gustav III
 (Svensk Gæstespil af Intima Teatern)
20-05-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gustav III
 (Svensk Gæstespil af Intima Teatern)
21-05-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gustav III
(Aften)  (Svensk Gæstespil af Intima Teatern)
27-05-1916, lørdag
 (premiere, næste) Dynastiet Peterberg (Lybeck)
28-05-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
(Aften)  (opførelse nr:     2, forrige, næste) Dynastiet Peterberg (Lybeck)
(Aften)  (Svensk Gæstespil af Intima Teatern)
29-05-1916, mandag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Dynastiet Peterberg (Lybeck)
 (Svensk Gæstespil af Intima Teatern)
30-05-1916, tirsdag
 (opførelse nr:     4, forrige) Dynastiet Peterberg (Lybeck)
 (Svensk Gæstespil af Intima Teatern)
31-05-1916, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gustav III
 (Hermed slutter Sæsonen)
 (Svensk Gæstespil af Intima Teatern)

Sęson 1916-17

18-08-1916, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
19-08-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
20-08-1916, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
26-08-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
02-09-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
03-09-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Marie Odile (Knoblauch)
(Aften)  (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
09-09-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
10-09-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Marie Odile (Knoblauch)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
16-09-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
23-09-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
24-09-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   46, tidligere) Marie Odile (Knoblauch)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
29-09-1916, fredag
 (premiere, næste) Professor Hans Magnus (Høyer)
30-09-1916, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Professor Hans Magnus (Høyer)
07-10-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Professor Hans Magnus (Høyer)
12-10-1916, torsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Professor Hans Magnus (Høyer)
13-10-1916, fredag
 (premiere, næste) Viljen - (Ott)
14-10-1916, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Viljen - (Ott)
21-10-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viljen - (Ott)
28-10-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viljen - (Ott)
04-11-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viljen - (Ott)
06-11-1916, mandag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Viljen - (Ott)
18-11-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viljen - (Ott)
25-11-1916, lørdag
 (opførelse nr:   44, tidligere, senere) Viljen (Ott)
02-12-1916, lørdag
 (opførelse nr:   51, tidligere, næste) Viljen (Ott)
03-12-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
(Aften)  (opførelse nr:   52, forrige, senere) Viljen (Ott)
09-12-1916, lørdag
 (opførelse nr:   58, tidligere, senere) Viljen (Ott)
16-12-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viljen (Ott)
26-12-1916, tirsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (premiere, senere) Cyrano de Bergerac (Rostand)
30-12-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
31-12-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)

1917

01-01-1917, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Cyrano de Bergerac (Rostand)
06-01-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
13-01-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Cyrano de Bergerac (Rostand)
20-01-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Cyrano de Bergerac (Rostand)
22-01-1917, mandag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Cyrano de Bergerac (Rostand)
23-01-1917, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
24-01-1917, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
25-01-1917, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
26-01-1917, fredag
 (opførelse nr:   95, tidligere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
27-01-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viljen (Ott)
04-02-1917, søndag
 (opførelse nr:   75, tidligere, næste) Viljen (Ott)
05-02-1917, mandag
 (opførelse nr:   76, forrige, senere) Viljen (Ott)
06-02-1917, tirsdag
 (premiere, senere) Caroline (Maugham)
10-02-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Caroline (Maugham)
13-02-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Caroline (Maugham)
17-02-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viljen (Ott)
23-02-1917, fredag
 (premiere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
03-03-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
08-03-1917, torsdag (spillet af Det kongelige Teater)
 (premiere) Sigurd Braa (Bojer)
 (Privatforestilling)
10-03-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
17-03-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
20-03-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
24-03-1917, lørdag
 (opførelse nr:   29, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
31-03-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
01-04-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viljen (Ott)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
07-04-1917, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
10-04-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  133, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
14-04-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
21-04-1917, lørdag
 (premiere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
22-04-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   86, tidligere) Viljen - (Ott)
(Aften)  (premiere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
28-04-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
29-04-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
04-05-1917, fredag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
05-05-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
12-05-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
13-05-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
14-05-1917, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
17-05-1917, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
19-05-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
20-05-1917, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
21-05-1917, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
22-05-1917, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
28-05-1917, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
29-05-1917, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
30-05-1917, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
 (Hermed slutter Sæsonen)
31-05-1917, torsdag
 (uden for nummereringen, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
 (Til Fordel for sønderjyske Børn)
10-08-1917, fredag (spillet af Ukendt gruppe)
 (uden for nummereringen) Kvindedjævlen (Schönherr)
 (Norsk Gæstespil)
12-08-1917, søndag (spillet af Ukendt gruppe)
 (uden for nummereringen) Kvindedjævlen (Schönherr)
 (Norsk Gæstespil)

Sęson 1917-18

25-08-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
01-09-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
07-09-1917, fredag
 (premiere, næste) Det sorte Faar (Rindom)
08-09-1917, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Det sorte Faar (Rindom)
09-09-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
(Aften)  (opførelse nr:     3, forrige, senere) Det sorte Faar (Rindom)
15-09-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
16-09-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
22-09-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
29-09-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
01-10-1917, mandag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
06-10-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
13-10-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
20-10-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
26-10-1917, fredag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
27-10-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
28-10-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   45, tidligere, næste) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
03-11-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
04-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   46, forrige) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
10-11-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
17-11-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
20-11-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   75, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
24-11-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
01-12-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
08-12-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
15-12-1917, lørdag
 (premiere, næste) Askepot (Etienne)
16-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
(Aften)  (opførelse nr:     2, forrige, senere) Askepot (Etienne)
23-12-1917, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
26-12-1917, onsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
(Aften)  (opførelse nr:  100, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
29-12-1917, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
30-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
31-12-1917, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)

1918

01-01-1918, tirsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
02-01-1918, onsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
03-01-1918, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
04-01-1918, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
05-01-1918, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
06-01-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   75, tidligere) Petersen og hendes Søstre (Vollquartz og Rostrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
11-01-1918, fredag
 (premiere, næste) Fata Morgana (Vajda)
12-01-1918, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr:     2, forrige, senere) Fata Morgana (Vajda)
19-01-1918, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fata Morgana (Vajda)
26-01-1918, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fata Morgana (Vajda)
02-02-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fata Morgana (Vajda)
09-02-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fata Morgana (Vajda)
12-02-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Fata Morgana (Vajda)
13-02-1918, onsdag
 (premiere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
16-02-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
23-02-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
02-03-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
06-03-1918, onsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
09-03-1918, lørdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
16-03-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
20-03-1918, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
21-03-1918, torsdag
 (premiere, senere) Mistanken (Hansen)
23-03-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mistanken (Hansen)
24-03-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  125, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
01-04-1918, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
(Aften)  (premiere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
06-04-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
07-04-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     7, tidligere) Mistanken (Hansen)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
10-04-1918, onsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt) Kvindedjævlen (Schönherr)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
13-04-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
20-04-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
21-04-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skjulte Kampe (Ott)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
26-04-1918, fredag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
27-04-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
28-04-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
(Aften)  (opførelse nr:   37, tidligere) Skjulte Kampe (Ott)
02-05-1918, torsdag
 (opførelse nr:  128, tidligere) Det sorte Faar (Rindom)
04-05-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
05-05-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
11-05-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
12-05-1918, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
20-05-1918, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
21-05-1918, tirsdag
 Gæsteoptræden af Mme. Fokina og M. Fokin [Ballet, Mikhail Fokin and Vera Fokina]
22-05-1918, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
24-05-1918, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
25-05-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
26-05-1918, søndag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
30-05-1918, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
31-05-1918, fredag
 Gæsteoptræden af Mme. Fokina og M. Fokin [Ballet, Mikhail Fokin and Vera Fokina]
 (Hermed slutter Sæsonen)

Sęson 1918-19

07-08-1918, onsdag
 (premiere) John Gabriel Borkman (Ibsen)
 (Norsk Gæstespil fra den nationale Scene i Bergen)
22-08-1918, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
24-08-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
31-08-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
07-09-1918, lørdag
 (opførelse nr:   69, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
14-09-1918, lørdag
 (opførelse nr:   76, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
18-09-1918, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
19-09-1918, torsdag
 (premiere, senere) født Andersen (Gandrup)
 (Teatrets 10 Aars Jubilæum)
21-09-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
28-09-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
05-10-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
12-10-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
19-10-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
20-10-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
14-11-1918, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
16-11-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
17-11-1918, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
23-11-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
29-11-1918, fredag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
30-11-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
07-12-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
08-12-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
14-12-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
16-12-1918, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
21-12-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
22-12-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   90, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
23-12-1918, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
26-12-1918, torsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
(Aften)  (premiere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
29-12-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
30-12-1918, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
31-12-1918, tirsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Askepot (Etienne)

1919

01-01-1919, onsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
04-01-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
11-01-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
18-01-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
25-01-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
26-01-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
27-01-1919, mandag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
01-02-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
08-02-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
15-02-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
22-02-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
26-02-1919, onsdag
 (premiere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
01-03-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
03-03-1919, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   22, tidligere, senere) Askepot (Etienne)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
08-03-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
14-03-1919, fredag
(Matiné)  (Ballet-Matinée af svenske dansere)
15-03-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
22-03-1919, lørdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
29-03-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
30-03-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) født Andersen (Gandrup)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
05-04-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
12-04-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
(Eftermiddag)  Balletforestilling
(Eftermiddag)  (Foreningen af Medlemmer ved Den kgl. danske Ballet)
19-04-1919, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
21-04-1919, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
26-04-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
27-04-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   65, tidligere) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
30-04-1919, onsdag (spillet af Ukendt gruppe)
(Eftermiddag)  Dansk Forfatterforenings Eftermiddags-Forestilling til Fordel for sønderjysk Fond
03-05-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
08-05-1919, torsdag
 (opførelse nr:   69, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
09-05-1919, fredag
 (premiere, næste) Stump (Niccodemi)
10-05-1919, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Stump (Niccodemi)
11-05-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   91, tidligere) født Andersen (Gandrup)
(Aften)  (opførelse nr:     3, forrige, senere) Stump (Niccodemi)
17-05-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stump (Niccodemi)
24-05-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stump (Niccodemi)
25-05-1919, søndag
 (opførelse nr:   18, tidligere, senere) Stump (Niccodemi)
26-05-1919, mandag
 (premiere, senere) Nej (Heiberg)
 (premiere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
31-05-1919, lørdag
 (opførelse nr:     6, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr:     6, tidligere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
 (Hermed slutter Sæsonen)
09-06-1919, mandag (spillet af Ukendt gruppe)
 Sylfiderne [Fokin-Ballet]
 Duet af Bohême og Solo
 Scheherazade [Fokin-Ballet]
 (Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm)
11-06-1919, onsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm)
14-06-1919, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm)
21-06-1919, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm)
28-06-1919, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (Opera-Ballettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm)
05-07-1919, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (Opera-Ballettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm)
 (Benefice for Corps de ballet. Hermed slutter Gæstespillet)

Sęson 1919-20

15-08-1919, fredag
 Direktion: Ivar Schmidt
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
16-08-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
23-08-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
30-08-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
01-09-1919, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
02-09-1919, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
06-09-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
07-09-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nej (Heiberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) For Alvor (Chievitz og Recke)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
18-09-1919, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
19-09-1919, fredag
 (premiere, næste) Hendes Type (Høyer)
20-09-1919, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Hendes Type (Høyer)
27-09-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
28-09-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
04-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
10-10-1919, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
11-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
12-10-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
18-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
25-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
01-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
07-11-1919, fredag
 Note Note: Teatret lejet af Arbejdernes Fællesorganisation, der i anledning af opførelse nr 50 sendte en blomsterdekoration til de rollehavende [jævnfør Politiken 8-11-1919]
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
08-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
15-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
16-11-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
22-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
23-11-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
29-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
30-11-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
(Aften)  (premiere, senere) Jomfru Trofast (Krag)
06-12-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jomfru Trofast (Krag)
13-12-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jomfru Trofast (Krag)
19-12-1919, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jomfru Trofast (Krag)
20-12-1919, lørdag
 (premiere, næste) Tornerose (Brandstrup)
21-12-1919, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Tornerose (Brandstrup)
22-12-1919, mandag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Tornerose (Brandstrup)
26-12-1919, fredag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes Type (Høyer)
(Aften)  (premiere) En tørstig Kamel (Bjørnson)

1920

24-01-1920, lørdag
 (premiere, senere) Løjtnantens civile Broder (Norrie)
01-02-1920, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hendes Type (Høyer)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Løjtnantens civile Broder (Norrie)
20-03-1920, lørdag
 (premiere) Der var en Svend med sin Pigelil (Rostrup)
22-04-1920, torsdag
 (premiere, senere) Den grønne Elevator (Hopwood)
07-08-1920, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den grønne Elevator (Hopwood)
11-09-1920, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den grønne Elevator (Hopwood)
26-09-1920, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
25-10-1920, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den grønne Elevator (Hopwood)
11-12-1920, lørdag
 (premiere) Farisæerne og Tolderen (Olson)
21-12-1920, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tornerose (Brandstrup)

1921

14-01-1921, fredag
 (premiere) Dømmer ikke (Ott)
05-02-1921, lørdag
 (opførelse nr:   98, tidligere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
25-02-1921, fredag
 (premiere) Glas og Porcellæn (Høyer)
18-03-1921, fredag
 (premiere) Naar Konen keder sig (Jackson)
21-04-1921, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
30-04-1921, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
30-07-1921, lørdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) [Gæstespil, Russisk Aften]
11-08-1921, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
07-09-1921, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
23-09-1921, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
10-10-1921, mandag
 (opførelse nr:  233, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
19-11-1921, lørdag
 (premiere) Skruen (Gandrup)
30-11-1921, onsdag
 (premiere) De Havarerede (Brieux)
19-12-1921, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tornerose (Brandstrup)
26-12-1921, mandag
 (premiere, senere) Lille Eva (Ott)

1922

02-02-1922, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lille Eva (Ott)
18-02-1922, lørdag
 (premiere) Golgatha (Rindom)
25-02-1922, lørdag
 (premiere) Det tredie Skud (Pollock)
26-02-1922, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
22-03-1922, onsdag
 (premiere) Pelikanen
24-03-1922, fredag
 [Midnatskaberet]
 (Til fordel for Røde Kors til Rusland)
17-04-1922, mandag
 (premiere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
14-05-1922, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
12-08-1922, lørdag
 (premiere) Kærlighedens Smil (Ott)
16-09-1922, lørdag
 (premiere) I Grønnegade (Brandstrup)
 (premiere) Den Stundesløse (Holberg)
11-11-1922, lørdag
 (premiere) Ambrosius (Molbech)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
26-12-1922, tirsdag
 (premiere) Svinedrengen (Brandstrup og Hår)

1923

06-01-1923, lørdag
 (premiere, senere) Masser af Penge (Evans og Valentine)
03-02-1923, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Masser af Penge (Evans og Valentine)
04-02-1923, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Husmandstøsen (Fristrup)
09-02-1923, fredag
 (premiere, senere) Rullen gaar (Ott)
16-03-1923, fredag
 (premiere, senere) Wienerbarnet (Rindom)
28-03-1923, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Wienerbarnet (Rindom)
17-08-1923, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Wienerbarnet (Rindom)
07-09-1923, fredag
 (premiere) Den store Prøve (Goodman)
14-09-1923, fredag
 Ingen forestilling [på grund af generalprøve]
15-09-1923, lørdag
 (premiere, næste) Anden Halvleg (Locher)
16-09-1923, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Wienerbarnet (Rindom)
(Aften)  (opførelse nr:     2, forrige) Anden Halvleg (Locher)
18-10-1923, torsdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) [Gæstespil af den belgiske danserinde, Felyne Verbist]
07-11-1923, onsdag
 (premiere) Højere Magter (Münster)
15-12-1923, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Askepot (Etienne)
26-12-1923, onsdag
 (premiere) De grønne Drenge (Gandrup m.fl.)

1924

17-01-1924, torsdag
 (premiere) Lærerinden (Niccodemi og Dam)
22-02-1924, fredag
 (premiere) Naar Strømmen kæntrer (Locher)
04-04-1924, fredag
 (premiere) Inden fire Vægge (Percy)
25-04-1924, fredag
 (premiere) Den store Rolle (Schildt)
15-05-1924, torsdag
 (premiere) Lynggaard og Co. (Bergstrøm)
16-05-1924, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Boomerangen (Smith og Napef)
20-08-1924, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Boomerangen (Smith og Napef)
05-09-1924, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Rullen gaar (Ott)
12-09-1924, fredag
 (premiere) Filmens Helte (Kaufman og Connelly)
28-10-1924, tirsdag
 (premiere) Tyrannen (Birabeau og Dolley)
18-12-1924, torsdag
 (premiere) De fortryllede Sko (Enna) (Ballet)
 (premiere) Den lille Pige med Svovlstikkerne (Enna og Rode) (Syngestykke)
26-12-1924, fredag
 (premiere) Den store Stemme (Rindom)

1925

11-01-1925, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tyrannens Fald (Rindom)
11-02-1925, onsdag
 (premiere) Chansonette (Wuldt)
27-02-1925, fredag
 (premiere) Den nye Mand (Galsworthy)
13-04-1925, mandag
 (premiere, senere) Det gamle Guld (Korch)
30-04-1925, torsdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) [Gæsteoptræden af Vera Fokina og Michael Fokin]
16-05-1925, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
14-08-1925, fredag
 (premiere, senere) Paa Skolebænken (Birabeau)
10-09-1925, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Paa Skolebænken (Birabeau)
18-09-1925, fredag
 (premiere) Karneval (Ott)
07-10-1925, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Det gamle Guld (Korch)
16-10-1925, fredag
 (premiere) Vildanden (Ibsen)
08-11-1925, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Dunungen (Lagerlöf)
18-11-1925, onsdag
 (premiere) En Forbryder (Lange)
04-12-1925, fredag
 (premiere) Københavnske Hjem gennem Tiderne (Anonym)
 (Festforestilling til fordel for pouvres honteux)
05-12-1925, lørdag
 (premiere) Abekatten (Heiberg)
 (premiere, senere) Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
23-12-1925, onsdag
 (premiere, senere) Julestjernen (Brandt)

1926

08-01-1926, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
01-02-1926, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
16-03-1926, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
19-03-1926, fredag
 (premiere) For Claras Skyld (Bang)
09-04-1926, fredag
 (premiere) Vores lille Kone (Hopwood)
18-04-1926, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
06-05-1926, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Wienerbarnet (Rindom)
19-05-1926, onsdag
 (uden for nummereringen) Morgen, Middag og Aften (Niccodemi)
 (Norsk Gæstespil)
20-08-1926, fredag
 (premiere) Fejltagelserne (Goldsmith)
14-09-1926, tirsdag
 (premiere) Den pantsatte Bondedreng (Holberg)
 (premiere, næste) Den indbildte Syge (Molière)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 (opførelse nr: ukendt) Den indbildt Syge (Molière)
 (opførelse nr: ukendt) Den pantsatte Bondedreng (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Peer Gynt (Ibsen)
 (opførelse nr: ukendt) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt) Svend Dyrings Hus (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
08-10-1926, fredag
 (premiere) Ingmarsgaarden (Sølling)
12-11-1926, fredag
 (premiere) Jacobs & Søn (Hancke)
28-11-1926, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
10-12-1926, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Julestjernen (Brandt)
26-12-1926, søndag
 (premiere, senere) Peer Gynt (Ibsen)

1927

23-01-1927, søndag
 (premiere) Sparekassen (Hertz)
25-02-1927, fredag
 (premiere) Hjem og Jord (Andersen og Gandrup)
15-03-1927, tirsdag
 (premiere) Svend Dyrings Hus (Hertz)
08-04-1927, fredag
 (premiere) Den gamle Historie (Clausen)
27-04-1927, onsdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) Stagioni
 (uden for nummereringen) Barberen i Sevilla [på italiensk] (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
 (uden for nummereringen) Rigoletto [på italiensk] (Verdi og Piave) (Syngestykke)
 (uden for nummereringen) Troubadouren [på italiensk, sidste akt] (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
 (uden for nummereringen) Madame Butterfly [på italiensk, 2. akt] (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
 (uden for nummereringen) Don Pasquale [på italiensk] (Syngestykke)
 (Italiensk Opera-Ensemble)
05-05-1927, torsdag
 (premiere, senere) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
17-05-1927, tirsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
27-05-1927, fredag
 (premiere) Historien om en Soldat (Stravinskij og Ramuz)
 (Opført af Folkescenen og Foreningen "Ny Musik")
21-09-1927, onsdag
 (premiere, senere) Som Livet gaar (Ashton)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) De Usynlige (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Den skaarede Krukke
 (opførelse nr: ukendt) Gulddaasen (Olufsen)
 (opførelse nr: ukendt) Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
 (opførelse nr: ukendt) Karrig Niding
 (opførelse nr: ukendt) Prinsessen og det halve Kongerige (Drachmann)
08-10-1927, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Som Livet gaar (Ashton)
09-10-1927, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt) Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Som Livet gaar (Ashton)
10-10-1927, mandag
 [Foreningsforstilling]
11-10-1927, tirsdag
 [Foreningsforstilling]
12-10-1927, onsdag
 [Foreningsforstilling]
13-10-1927, torsdag
 Ingen forestilling [på grund af generalprøve]
14-10-1927, fredag
 (premiere) Stormklokkerne (Gandrup)
04-12-1927, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)

1928

03-01-1928, tirsdag
 (premiere) De usynlige (Holberg)
09-02-1928, torsdag
 (premiere, senere) Flugten (Galsworthy)
28-02-1928, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Flugten (Galsworthy)
07-03-1928, onsdag
 (premiere) Den skaarede Krukke (Kleist)
 (premiere) Kærligheden drager forbi (Quintero og Quintero)
28-03-1928, onsdag
 (premiere) Karrig Niding (Ranch)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
02-04-1928, mandag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) White Cargo, Lystspil af Vera Simontou [på engelsk]
 (Gæstespil af The english players, trup fra Albert Theatre)
03-04-1928, tirsdag
 (uden for nummereringen) Pygmalion [på engelsk] (Shaw)
 (Gæstespil af The english players, trup fra Albert Theatre)
04-04-1928, onsdag
 Gæstespil af The english players, trup fra Albert Theatre
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) Two white arms, Lystspilfarce i 3 Akter af Harold Dearden
09-04-1928, mandag
 (premiere) I Gabestokken (Rindom)
29-08-1928, onsdag
 (premiere) Borgerkrig (Schlüter)
21-09-1928, fredag
 (premiere) Broadway (Dunning og Abott)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) De Uadskillelige (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt) Der var engang - (Drachmann)
 (opførelse nr: ukendt) Gamle Melodier (Nielsen)
 (opførelse nr: ukendt) Genboerne (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt) Julestuen (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Kabale og Kærlighed (Schiller)
04-12-1928, tirsdag
 (premiere, senere) Gamle Melodier (Nielsen)
27-12-1928, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gamle Melodier (Nielsen)

1929

05-01-1929, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gamle Melodier (Nielsen)
11-01-1929, fredag
 (premiere) Teglsten i Ho'det (Rindom)
19-01-1929, lørdag
 (premiere) Julestuen (Holberg)
 (premiere) De Uadskillelige (Heiberg)
08-02-1929, fredag
 (premiere) Periferi (Langer)
09-03-1929, lørdag
 (premiere, senere) Liselotte og hendes Broder (Kollo m.fl.)
10-03-1929, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gamle Melodier (Nielsen)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Liselotte og hendes Broder (Kollo m.fl.)
23-08-1929, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Liselotte og hendes Broder (Kollo m.fl.)
13-09-1929, fredag
 (premiere) Milepæle (Bennett og Knoblauch)
11-10-1929, fredag
 (premiere, senere) Fra Vestfronten (Anderson og Stallings)
18-10-1929, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fra Vestfronten (Anderson og Stallings)
22-12-1929, søndag
 (premiere) Mor Huldas Drenge (Recke)

1930

15-01-1930, onsdag
 (premiere) Laser og Pjalter (Brecht)
13-02-1930, torsdag
 (premiere, senere) Sensationen (Hecht og MacArthur)
20-02-1930, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sensationen (Hecht og MacArthur)
28-02-1930, fredag
 (premiere) Bobbys Ægteskab (Anderson)
15-03-1930, lørdag
 (premiere) En uægte Far (Carpenter)
21-04-1930, mandag
 (premiere) Fæstningen falder (Guitry)
04-06-1930, onsdag
 (premiere) Frøkenens Mand (Kollo og Kessler)
09-09-1930, tirsdag
 (premiere) La Jeunesse (Bartholin) (Ballet)
11-09-1930, torsdag
(Eftermiddag)  (premiere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Ambrosius (Molbech)
 (opførelse nr: ukendt) Den nye Barselstue (Andersen)
 (opførelse nr: ukendt) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt) Kendte Navne
 (opførelse nr: ukendt) Kærlighed uden Strømper (Wessel)
 (opførelse nr: ukendt) Trolddom (Jacobsen)
01-11-1930, lørdag
 (premiere, senere) Peter den Store (Sarauw)
20-11-1930, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Peter den Store (Sarauw)

1931

23-01-1931, fredag
 (premiere) Stikkeren (Wallace)
14-02-1931, lørdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) [Gæstespil, Escadero Balletten, Spanien]
17-03-1931, tirsdag
 (premiere) Næsten gift (Ellis)
24-04-1931, fredag
 (premiere, senere) Kendte Navne (Soya)
09-05-1931, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kendte Navne (Soya)
15-05-1931, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kendte Navne (Soya)
 (Hermed slutter Sæsonen)
20-05-1931, onsdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) [Gæstespil, Pariser Revy] Mistinquette
02-06-1931, tirsdag
 (premiere) En Vals med Napoleon (Kollo og Oliven)
27-08-1931, torsdag
 (premiere, senere) Konebytning (Lynge og Rindom)
20-09-1931, søndag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Konebytning (Lynge og Rindom)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Scapins Gavtyvestreger (Molière)
 (opførelse nr: ukendt) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)
07-10-1931, onsdag
 (premiere) Familien Barret (Besier)
24-10-1931, lørdag
 (premiere) To Piger fra Gaden (Török og Emöd)
26-11-1931, torsdag
 (premiere, senere) 2 x 2 = (Maugham)

1932

03-01-1932, søndag
 (premiere) Parasitterne
01-03-1932, tirsdag
 (premiere, senere) Hvem er jeg? (Soya)
12-03-1932, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hvem er jeg? (Soya)
13-03-1932, søndag
 (opførelse nr:   96, tidligere) 2 x 2 (Maugham)
01-04-1932, fredag
 (premiere, senere) To Sjæle een Tante (Howard)
05-04-1932, tirsdag
 (premiere) To Sjæle een Tante (Howard)
 (Peter Malbergs 25 års jubilæum)
21-04-1932, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Peter den Store (Sarauw)
07-05-1932, lørdag
 (opførelse nr: ukendt) Karl og Anne [Gæstespil fra Odense Teater] (Frank)
20-05-1932, fredag
 (premiere, senere) Foraar i Wien (Willner m.fl.)
26-06-1932, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Foraar i Wien (Willner m.fl.)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Den indbildt Syge (Molière)
 (opførelse nr: ukendt) Lykke-Pers Rejse (Strindberg)
 (opførelse nr: ukendt) Pak (Overskou)
 (opførelse nr: ukendt) Svend Dyrings Hus (Hertz)
09-10-1932, søndag
 (premiere) Mr. Cinders (Grey og Newman)

1933

02-06-1933, fredag
 (premiere, senere) De tre Musketerer (Schanzer og Welisch)
01-09-1933, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) De tre Musketerer (Schanzer og Welisch)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Fejltagelserne (Goldsmith)
 (opførelse nr: ukendt) Genboerne (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Hærmændene paa Helgeland (Ibsen)
 (opførelse nr: ukendt) Kong René's Datter (Hertz)
16-11-1933, torsdag (spillet på Århus Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Høsten (Demuth)
17-11-1933, fredag (spillet på Århus Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Høsten (Demuth)
23-11-1933, torsdag
 (premiere) Angående Kærlighed (Brandstrup og Lindemann)
30-12-1933, lørdag (spillet af Operaselskabet af 1932)
(Eftermiddag)  (premiere) Mahagonny (Brecht) (Syngestykke)

1934

01-01-1934, mandag (spillet af Operaselskabet af 1932)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt) Mahagonny [med direkte radiotransmission] (Brecht) (Syngestykke)
13-01-1934, lørdag
 (premiere) Naar Violen blomstrer (Hardt-Warden og Stolz)
02-04-1934, mandag
 (premiere) Nymaanen (II m.fl.)
17-05-1934, torsdag
 (premiere) Sig det med Blomster (Mayo og Kennedy)
19-08-1934, søndag
 (premiere) Den lille Butik (Bus-Fekete)
05-10-1934, fredag
 (premiere, senere) Sværmeri (Straus)
08-10-1934, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sværmeri (Straus)
19-10-1934, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
03-12-1934, mandag
 (premiere) En 250-aarig (Møller)
28-12-1934, fredag
 (premiere, senere) Bal paa Savoy (Grünwald m.fl.)

1935

03-02-1935, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bal paa Savoy (Grünwald m.fl.)
02-03-1935, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Bal paa Savoy (Grünwald m.fl.)
22-03-1935, fredag
 (premiere) Lille Vorherre (Ott)
26-04-1935, fredag
 (premiere) Lykkelig skilt (Porter)
 (premiere, senere) Lykkeligt skilt (Taylor og Porter)
30-04-1935, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lykkeligt skilt (Taylor og Porter)
11-05-1935, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lykkeligt skilt (Taylor og Porter)
09-08-1935, fredag
 (premiere) Den grønne Elevator (Hopwood)
05-09-1935, torsdag
 (premiere) Ørkensangen (Harbach m.fl.)
28-11-1935, torsdag
 (premiere) Umba-Bumba (Soya)
11-12-1935, onsdag
 (premiere) Ung Kærlighed (Deval)

1936

04-01-1936, lørdag
 (premiere) Guldfisken (Lynge m.fl.)
21-02-1936, fredag
 (premiere) Caroline fra Sværtegade (Lynge m.fl.)
27-03-1936, fredag
 (premiere, senere) Verdens rigeste Pige (Ellis)
14-08-1936, fredag
 (premiere, senere) Skatteskolen (Verneuil og Berr)
27-08-1936, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Skatteskolen (Verneuil og Berr)
 (Direktør Ivar Schmidts 25 Aars Jubilæum)
09-09-1936, onsdag
 (premiere, senere) Kongeloge (Farkas m.fl.)
21-09-1936, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kongeloge (Farkas m.fl.)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Gulddaasen (Olufsen)
 (opførelse nr: ukendt) Minna von Barnhelm (Lessing)
 (premiere) Nattergalen i Wittenberg (Strindberg)
 (opførelse nr: ukendt) Prinsessen og det halve Kongerige (Drachmann)
 (opførelse nr: ukendt) Scapins Gavtyvestreger (Molière)
10-10-1936, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kongeloge (Farkas m.fl.)
11-10-1936, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Verdens rigeste Pige (Ellis)
08-11-1936, søndag
 (premiere) Jill Darling (Edgar og Carter)
08-12-1936, tirsdag
 (premiere, senere) Hvem er Far'en? (Johnson)
27-12-1936, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hvem er Far'en? (Johnson)

1937

12-01-1937, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt) Genboerne (Hostrup)
22-02-1937, mandag
 (premiere) Ti Minutters Alibi (Armstrong)
03-09-1937, fredag
 (premiere) Hurra for sønda'en (Brammer)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Fejltagelserne (Goldsmith)
 (opførelse nr: ukendt) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Rejsen endt (Sherriff)
 (opførelse nr: ukendt) Svend Dyrings Hus (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt) Tilfældet har Ret (Goldoni)
29-10-1937, fredag
 (premiere) Manden fra Gaden (Veber og Gerbidon)
26-12-1937, søndag
 (premiere, senere) Den mandlige Husassistent (Frische og Rindom)

1938

26-02-1938, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den mandlige Husassistent (Frische og Rindom)
07-04-1938, torsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Oliver Twist (Dickens og Carr)
23-09-1938, fredag
 (premiere, senere) Styrmand Karlsens Flammer (Lynge og Frische)
20-10-1938, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Styrmand Karlsens Flammer (Lynge og Frische)
16-11-1938, onsdag
 (premiere) Opstandelse (Bataille)
12-12-1938, mandag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Syndebukken (Fischer)
26-12-1938, mandag
 (premiere) Ebberød Bank (Breidahl og Frische)

1939

07-03-1939, tirsdag
 (premiere) Natteravnen (Sarauw og Lynge)
10-04-1939, mandag
 (premiere) Charleys Tante (Thomas)
01-09-1939, fredag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) De elendige (Hansen)
 (premiere, senere) Kvinder (Boothe)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Nitouche (Meilhac og Millaud)
30-10-1939, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kvinder (Boothe)
05-11-1939, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kvinder (Boothe)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kvinder (Boothe)

1940

30-01-1940, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
03-04-1940, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
29-08-1940, torsdag
 (premiere) Axel i den syvende Himmel (Morgan m.fl.)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
 (opførelse nr: ukendt) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
24-10-1940, torsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Jeg vil være en Anden (Fischer)
26-12-1940, torsdag
 (premiere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)

1941

01-04-1941, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
09-04-1941, onsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
14-04-1941, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Bravo, Tobias (Rindom)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Scampolo (Niccodemi)
28-08-1941, torsdag
 (premiere, senere) Lille Napoleon (Sarauw)
20-09-1941, lørdag
 (premiere, senere) Natten til 16. Januar (Rand)
27-09-1941, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lille Napoleon (Sarauw)
28-09-1941, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Natten til 16. Januar (Rand)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Gulddaasen (Olufsen)
 (opførelse nr: ukendt) Scapins Gavtyvestreger (Molière)
 (opførelse nr: ukendt) Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
02-11-1941, søndag
 (premiere) Dyveke (Abell)
23-11-1941, søndag
 (premiere) Frøkenklostret (Breidahl)

1942

31-01-1942, lørdag
 (premiere) Farinelli (Pitaud m.fl.)
12-05-1942, tirsdag
 (premiere) Naar Hanen galer (Hinrichs)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Karrusel (Brinchmann)
28-08-1942, fredag
 (premiere, senere) Madame Sherry (Felix m.fl.)
ukendt dato, (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Fejltagelserne (Goldsmith)
 (opførelse nr: ukendt) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Svend Dyrings Hus (Hertz)
31-10-1942, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Madame Sherry (Felix m.fl.)
06-11-1942, fredag
 (premiere) Min kønne Søster (Fields og Chodorov)
27-11-1942, fredag
 (premiere) Farlige Minder (Behrman)
30-12-1942, onsdag
 (premiere) Gøngehøvdingen (Brosbøll m.fl.)

1943

30-03-1943, tirsdag
 (premiere) Blindebuk (Knudsen)
20-04-1943, tirsdag
 (premiere) Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.)
26-08-1943, torsdag
 (premiere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
20-11-1943, lørdag
 (premiere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1944

25-01-1944, tirsdag
 (premiere, senere) Rebecca (Maurier)
10-03-1944, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Rebecca (Maurier)
10-04-1944, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Rebecca (Maurier)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Rebecca (Maurier)
12-04-1944, onsdag
 (opførelse nr:  100, tidligere) Rebecca (Maurier)
17-05-1944, onsdag
 (premiere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
06-08-1944, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
01-09-1944, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
17-11-1944, fredag
 (premiere, senere) Middag Kl. 8 (Kaufman og Ferber)
25-11-1944, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1945

13-02-1945, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Middag Klokken 8 (Kaufman og Ferber)
01-05-1945, tirsdag
 (opførelse nr:  250, tidligere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
18-05-1945, fredag
 (premiere) Teresina (Straus)
23-08-1945, torsdag
 (premiere, senere) Teater (Bolton)
17-11-1945, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1946

05-01-1946, lørdag
 (premiere) Tilbage ved Daggry (Rattigan)
08-02-1946, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Teater (Bolton)
01-03-1946, fredag
 (premiere, senere) Silkeborg (Abell)
18-03-1946, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Silkeborg (Abell)
07-08-1946, onsdag
 (premiere) Min Kone spøger (Coward)
18-10-1946, fredag
 (premiere) Jacobowsky og Obersten (Werfel)
01-11-1946, fredag
 (premiere) Arsenik og gamle Kniplinger (Kesselring)
10-11-1946, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
23-12-1946, mandag
 (premiere) Det forbavsede Hjerte (Coward)
 (premiere) Hvordan og hvorledes (Coward og Anonym)
 (premiere) Vi dansede sammen (Coward)

1947

11-02-1947, tirsdag
 (premiere, senere) Født i Gaar (Kanin)
20-08-1947, onsdag
 (premiere) Raketten til Månen (Odets)
03-09-1947, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Født igår (Kanin)
23-09-1947, tirsdag
 (premiere) Patricias syv Huse (Biro)
04-10-1947, lørdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Jeppe på Bjerget (Holberg)
14-10-1947, tirsdag
 Fælles title for de 3 enaktere: Hende, vi glemmer
 (premiere, senere) Livet er skønt (Fischer)
 (premiere, senere) Rødt og gråt (Soya)
 (premiere, senere) Krista (Sønderby)
09-11-1947, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
12-12-1947, fredag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Tvillingerne (Shakespeare)

1948

29-01-1948, torsdag
 (opførelse nr:  100, tidligere) Livet er skønt (Fischer)
 (opførelse nr:  100, tidligere) Rødt og gråt (Soya)
 (opførelse nr:  100, tidligere) Krista (Sønderby)
31-01-1948, lørdag
 (premiere, senere) Kære Ruth (Krasna)
13-03-1948, lørdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) I Porten (Fischer)
05-06-1948, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kære Ruth (Krasna)
07-11-1948, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
19-11-1948, fredag
 (premiere) Edward, min Søn (Morley og Langley)

1949

01-02-1949, tirsdag
 De tre enaktere opført under fællestitlen: Han, hun og hende
 (premiere) Den evige Krig (Fischer)
 (premiere) Marie (Sønderby)
 (premiere) Gravkaffe (Soya)
08-03-1949, tirsdag
 (premiere, senere) Liggende gæster (Coward)
12-08-1949, fredag
 (opførelse nr:   92, tidligere, senere) Liggende gæster (Coward)
16-09-1949, fredag
 (premiere) Frit Valg (Soya)
14-10-1949, fredag
 (premiere) Af Hjertens Lyst (Gierow)
06-11-1949, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
03-12-1949, lørdag
 (opførelse nr:  135, tidligere) Liggende gæster (Coward)
30-12-1949, fredag
 (premiere) Blot til lyst (Molnár og Wodehouse)

1950

21-02-1950, tirsdag
 (premiere) Forandring fryder (Jeans)
28-04-1950, fredag
 (premiere) Femte Kolonne (Hemingway)
22-08-1950, tirsdag
 (premiere) Min søn Peter (Byrdal)
07-11-1950, tirsdag
 (premiere, senere) Insektliv (Capek og Capek)
12-11-1950, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
01-12-1950, fredag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Insektliv (Capek og Capek)
03-12-1950, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)

1951

09-01-1951, tirsdag
 (premiere) Clérambard (Aymé)
16-03-1951, fredag
 (premiere) Candida (Shaw)
04-09-1951, tirsdag
 (premiere, senere) Strudsens Æg (Roussin)
02-10-1951, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Strudsens Æg (Roussin)
11-11-1951, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
07-12-1951, fredag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Vi laver Opera (Britten og Crozier)

1952

04-01-1952, fredag
 (premiere) Giv Kejseren Støvet (Linck)
05-02-1952, tirsdag
 (premiere, senere) Retten paa Vrangen (Aymé)
12-02-1952, tirsdag
 (premiere) Rytteren (Branner)
26-02-1952, tirsdag
 (premiere) Skrå Brædder (Odets)
17-04-1952, torsdag
 (premiere, senere) Nina (Roussin)
08-08-1952, fredag
 (opførelse nr:   46, tidligere) Nina (Roussin)
08-10-1952, onsdag
 (premiere, senere) Mænd er kun mænd (Shaw)
08-11-1952, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mænd er kun mænd (Shaw)
09-11-1952, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1953

01-01-1953, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Mænd er kun mænd (Shaw)
22-05-1953, fredag
 (premiere, senere) Sejrherren (Corneille)

Sęson 1953-54

14-08-1953, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sejrherren (Corneille)
16-08-1953, søndag
 (opførelse nr:  106, tidligere, senere) Retten paa Vrangen (Aymé)
27-09-1953, søndag
 (opførelse nr:  131, tidligere, næste) Retten paa Vrangen (Aymé)
28-09-1953, mandag
 (opførelse nr:  132, forrige) Retten paa Vrangen (Aymé)
29-09-1953, tirsdag
 (premiere, senere) Cant (Munk)
02-10-1953, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Cant (Munk)
08-11-1953, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1954

12-02-1954, fredag
 (premiere, senere) Heksejagt (Miller)
14-02-1954, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  127, tidligere) Cant (Munk)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Heksejagt (Miller)
17-03-1954, onsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Vores egen ø (Fischer)
01-04-1954, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Heksejagt (Miller)
02-04-1954, fredag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Heksejagt (Miller)
30-04-1954, fredag
 (premiere, senere) Man kan aldrig vide (Shaw)
27-07-1954, tirsdag
 Pilar Lopez [Spansk gæstespil]
12-08-1954, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Man kan aldrig vide (Shaw)
23-08-1954, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Man kan aldrig vide (Shaw)
01-09-1954, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Man kan aldrig vide (Shaw)
26-10-1954, tirsdag
 (premiere) Lukretia (Giraudoux)
07-11-1954, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1955

18-01-1955, tirsdag
 (premiere) Mørket er lyst nok (Fry)
19-04-1955, tirsdag
 (premiere, senere) Det lille Thehus (Patrick)
25-05-1955, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Det lille Thehus (Patrick)

Sęson 1955-56

09-08-1955, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Det lille Thehus (Patrick)
25-10-1955, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt) Misantropen (Molière)
13-11-1955, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1956

31-01-1956, tirsdag
 Udsigt fra Broen [fællestitel for de to eenaktere]
 (premiere) Et minde om to mandage (Miller)
 (premiere) Fragt under havet (Miller)
27-03-1956, tirsdag
 (premiere, senere) Vejen til Rom (Sherwood)
31-05-1956, torsdag
 (opførelse nr:   62, tidligere, næste) Vejen til Rom (Sherwood)
15-07-1956, søndag
 José Greco [Spansk balletgæstespil]

Sęson 1956-57

17-08-1956, fredag
 (opførelse nr:   63, forrige, senere) Vejen til Rom (Sherwood)
25-10-1956, torsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Du kan ikke tage det med dig (Kaufman og Hart)
15-11-1956, torsdag
 (opførelse nr:  150, tidligere, næste) Vejen til Rom (Sherwood)
16-11-1956, fredag
 (premiere, senere) Kat på et varmt bliktag (Williams)
24-11-1956, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
23-12-1956, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1957

09-02-1957, lørdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr:   57) Du kan ikke tage det med dig (Kaufman og Hart)
24-03-1957, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kat på et varmt bliktag (Williams)
25-03-1957, mandag
 (premiere, næste) Den indbildt syge [Lukket forestilling] (Molière)
26-03-1957, tirsdag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Den indbildt syge [Lukket forestilling] (Molière)
27-03-1957, onsdag
 (opførelse nr:     3, forrige, senere) Den indbildt syge (Molière)
09-05-1957, torsdag
 (opførelse nr:   42, tidligere, næste) Den indbildt syge (Molière)
10-05-1957, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kat på et varmt bliktag (Williams)
20-05-1957, mandag
 (opførelse nr:  137, tidligere) Kat på et varmt bliktag (Williams)
21-05-1957, tirsdag
 (opførelse nr:  151, forrige, senere) Vejen til Rom (Sherwood)
10-06-1957, mandag
 (opførelse nr:  170, tidligere) Vejen til Rom (Sherwood)
15-07-1957, mandag
 Spansk Ballet-Festival 15-7 til 15-8 1956
15-08-1957, torsdag
 Spansk Ballet-Festival [slut]

Sęson 1957-58

20-08-1957, tirsdag
 (opførelse nr:   43, forrige, senere) Den indbildt syge (Molière)
03-10-1957, torsdag
 (opførelse nr:   87, tidligere) Den indbildt Syge (Molière)
04-10-1957, fredag
 (premiere, senere) Toreadorvalsen (Anouilh)
07-10-1957, mandag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere, næste) Den indbildt syge (Molière)
10-11-1957, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
22-12-1957, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  315, tidligere, næste) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)

1958

30-01-1958, torsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr:   55) Den indbildt syge (Molière)
21-03-1958, fredag
 (opførelse nr:  165, tidligere, næste) Toreadorvalsen (Anouilh)
22-03-1958, lørdag
 (premiere, senere) Messe for en skøge (Faulkner)
21-05-1958, onsdag
 (opførelse nr:   58, tidligere) Messe for en skøge (Faulkner)
22-05-1958, torsdag
 (premiere, senere) Den trojanske krig finder ikke sted (Giraudoux)
11-06-1958, onsdag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Den trojanske krig finder ikke sted (Giraudoux)

Sęson 1958-59

22-08-1958, fredag
 (opførelse nr:  166, forrige, senere) Toreadorvalsen (Anouilh)
18-09-1958, torsdag
 (opførelse nr:  191, tidligere) Toreadorvalsen (Anouilh)
19-09-1958, fredag
 (opførelse nr:   15, forrige, senere) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
31-10-1958, fredag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
09-11-1958, søndag
 (opførelse nr:  316, forrige, senere) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
21-12-1958, søndag
 (opførelse nr:  326, tidligere, næste) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)

1959

05-02-1959, torsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr:   54) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
01-03-1959, søndag
 (opførelse nr:  124, tidligere) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
01-01-1959, torsdag
 (premiere, senere) Engle på torvet (Frings)
16-03-1959, mandag
 (opførelse nr:   75, tidligere) Engle på torvet (Frings)
17-03-1959, tirsdag
 (premiere, senere) Kameliadamen (Abell)
16-05-1959, lørdag
 (opførelse nr:   57, tidligere) Kameliadamen (Abell)
15-07-1959, onsdag
 Spansk ballet-festival [41 gange til 22-8-1959]
22-08-1959, lørdag
 Spansk ballet-festival [slut]

Sęson 1959-60

31-08-1959, mandag
 (premiere, senere) Min datters far (Taylor og Skinner)
09-10-1959, fredag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Gulddåsen (Olufsen)
08-11-1959, søndag
 (opførelse nr:  327, forrige, senere) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
20-12-1959, søndag
 (opførelse nr:  337, tidligere, næste) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
30-12-1959, onsdag
 (premiere, senere) Trold kan tæmmes (Shakespeare)

1960

14-02-1960, søndag
 (opførelse nr:  123, tidligere) Min datters far (Taylor og Skinner)
23-01-1960, lørdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Gulddåsen (Olufsen)
08-04-1960, fredag
 (premiere, senere) Mågen (Tjekhov)
24-04-1960, søndag
 (opførelse nr:  103, tidligere) Trold kan tæmmes (Shakespeare)
22-05-1960, søndag
 (opførelse nr:   42, tidligere) Mågen (Tjekhov)
15-07-1960, fredag
 Spansk ballet festival [49 gang indtil 20-8-1960]
 (premiere) Tiempos de Goya (Granados og Torroba)
28-08-1960, søndag
 Spansk ballet-festival [slut]

Sęson 1960-61

30-08-1960, tirsdag
 (premiere, senere) Den forelskede kamphane (Anouilh)
07-11-1960, mandag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Vores egen ø (Fischer)
12-11-1960, lørdag
 (opførelse nr:  338, forrige, senere) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)
24-11-1960, torsdag
 (opførelse nr:   90, tidligere) Den forelskede kamphane (Anouilh)
25-11-1960, fredag
 (premiere, senere) Ungdoms lyse vår (Williams)
18-12-1960, søndag
 (opførelse nr:  349, tidligere) Jul i Købmandsgården (Breum og Larsen)

1961

21-01-1961, lørdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Vores egen ø (Fischer)
09-02-1961, torsdag
 Ingen forestilling [Ungdoms lyse vår, aflyst på grund af sygdom]
15-02-1961, onsdag
 (opførelse nr:   77, tidligere) Ungdoms lyse vår (Williams)
16-02-1961, torsdag
 (premiere, senere) Major Barbara (Shaw)
22-03-1961, onsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Oliver Twist (Dickens og Carr)
17-05-1961, onsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Oliver Twist (Dickens og Carr)
31-05-1961, onsdag
 (opførelse nr:  100, tidligere) Major Barbara (Shaw)
25-07-1961, tirsdag
 Spansk ballet festival [27 gang indtil 18-8-1961]
18-08-1961, fredag
 Spansk ballet-festival [slut]
29-08-1961, tirsdag
 (premiere, senere) Slottet i Sverige (Sagan)
03-10-1961, tirsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Den røde Pimpernel (Bing)
28-11-1961, tirsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr:   30) Den røde Pimpernel (Bing)

Sęson 1961-62

1962

26-01-1962, fredag
 (premiere, senere) Den, der ler sidst (Ostrovskij)
27-02-1962, tirsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Anna Sophie Hedvig (Abell)
25-03-1962, søndag
 (opførelse nr:  156, tidligere) Slottet i Sverige (Sagan)
08-04-1962, søndag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr:   19) Anna Sophie Hedvig (Abell)
30-04-1962, mandag
 (opførelse nr:   91, tidligere) Den, der ler sidst (Ostrovskij)
01-05-1962, tirsdag
 (premiere, senere) Kære løgner (Kilty)
02-06-1962, lørdag
 (opførelse nr:   33, tidligere, næste) Kære løgner (Kilty)
23-07-1962, mandag
 Spansk ballet festival [24 gang indtil 15-8-1962]
15-08-1962, onsdag
 Spansk ballet-festival [slut]
20-09-1962, torsdag
 (premiere, senere) Ondine (Giraudoux)
05-10-1962, fredag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
01-12-1962, lørdag
 (premiere, senere) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)
06-12-1962, torsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)

1963

16-01-1963, onsdag
 (opførelse nr:  101, tidligere) Ondine (Giraudoux)
24-02-1963, søndag
 (opførelse nr:   41, tidligere, næste) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)

1962


Sęson 1962-63

17-08-1962, fredag
 (opførelse nr:   34, forrige, senere) Kære løgner (Kilty)
15-09-1962, lørdag
 (opførelse nr:   63, tidligere) Kære løgner (Kilty)

1963

17-01-1963, torsdag
 (premiere, senere) Balkonen (Genet)
04-04-1963, torsdag
 (opførelse nr:   78, tidligere) Balkonen (Genet)
05-04-1963, fredag
 (premiere, senere) Slutspurten (Ustinov)
06-06-1963, torsdag
 Peer Gynt [Gæstespil fra Det norske Teater] (Ibsen)
07-06-1963, fredag
 Peer Gynt [Gæstespil fra Det norske Teater] (Ibsen)
15-06-1963, lørdag
 (opførelse nr:   65, tidligere, næste) Slutspurten (Ustinov)

Sęson 1963-64

16-08-1963, fredag
 (opførelse nr:   66, forrige, senere) Slutspurten (Ustinov)
23-09-1963, mandag
 (opførelse nr:  104, tidligere) Slutspurten (Ustinov)
24-09-1963, tirsdag
 (premiere, senere) Min elskede er en rose (Sköld)
09-10-1963, onsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) De elendige (Hansen)
12-11-1963, tirsdag
 (opførelse nr:   42, forrige, senere) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)
19-12-1963, torsdag
 (opførelse nr:   86, tidligere) Min elskede er en rose (Sköld)
26-12-1963, torsdag
 (premiere, senere) Victor (Vitrac)
29-12-1963, søndag
 (opførelse nr:   65, tidligere, næste) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)

1964

10-01-1964, fredag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr: ukendt) De elendige (Hansen)
08-04-1964, onsdag
 (opførelse nr:  102, tidligere) Victor (Vitrac)
09-04-1964, torsdag
 (premiere, senere) Hvem er bange for Virginia Woolf? (Albee)
31-05-1964, søndag
 (opførelse nr:   52, tidligere, næste) Hvem er bange for Virginia Woolf? (Albee)

Sęson 1964-65

28-08-1964, fredag
 (opførelse nr:   53, forrige, senere) Hvem er bange for Virginia Woolf? (Albee)
28-09-1964, mandag
 (premiere) Arturo Ui (Brecht)
30-09-1964, onsdag
 (opførelse nr:   85, tidligere) Hvem er bange for Virginia Woolf? (Albee)
17-10-1964, lørdag
 (opførelse nr:   66, forrige, senere) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)
30-12-1964, onsdag
 (opførelse nr:   95, tidligere, næste) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)

1965

08-01-1965, fredag
 (premiere, senere) Dagens ret (Wesker)
22-02-1965, mandag (spillet af Dansk Skolescene)
 (premiere) Kom ned på jorden (Methling)
 (premiere) Jazzballet 65 (Martens)
01-04-1965, torsdag
 (opførelse nr:   84, tidligere) Dagens ret (Wesker)
02-04-1965, fredag
 (premiere, senere) Stolene (Ionesco)
 (premiere, senere) Automobilkirkegården (Arrabal)
05-05-1965, onsdag (spillet af Dansk Skolescene)
 (opførelse nr:   28) Kom ned på jorden (Methling)
 (opførelse nr:   28) Jazzballet 65 (Martens)
12-05-1965, onsdag
 (opførelse nr:   36, tidligere) Stolene (Ionesco)
 (opførelse nr:   36, tidligere) Automobilkirkegården (Arrabal)

Sęson 1965-66

23-09-1965, torsdag
 (premiere) Majestæter (Anouilh)
16-10-1965, lørdag
 (opførelse nr:   96, forrige) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)

1966

05-01-1966, onsdag
 (premiere) Tartuffe (Molière)
30-03-1966, onsdag
 (premiere) Uanstændigt vidne (Osborne)

Sęson 1966-67

23-09-1966, fredag
 (premiere, senere) Bal i Den Borgerlige (Olsen)
15-10-1966, lørdag
 (premiere, senere) Pippi Langstrømpe (Lindgren)

1967

16-03-1967, torsdag
 (opførelse nr:  150, tidligere, senere) Bal i Den Borgerlige (Olsen)
18-03-1967, lørdag
 (opførelse nr:  152, tidligere, senere) Bal i Den Borgerlige (Olsen)
28-03-1967, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bal i Den Borgerlige (Olsen)
09-04-1967, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Bal i Den Borgerlige (Olsen)
09-02-1967, torsdag
 (premiere) Ransagelse (Weiss)
14-04-1967, fredag
 (premiere) De fire årstider (Wesker)

Sęson 1967-68

22-09-1967, fredag
 (premiere) Utryg balance (Albee)
14-10-1967, lørdag
 (opførelse nr:   37, tidligere) Pippi Langstrømpe (Lindgren)
28-11-1967, tirsdag
 (premiere) Komedie i skoven (Ostrovskij)

1968

18-02-1968, søndag
 (premiere, senere) Skat, du ved jeg ikke kan høre hvad du siger, når vandet løber (Anderson)
14-09-1968, lørdag
 (opførelse nr:   81, tidligere) Skat, du ved jeg ikke kan høre hvad du siger, når vandet løber (Anderson)
08-10-1968, tirsdag
 I dialoghi del Ruzante [af Angelo Beolna]
 (Gæstespil af Teatro Stabile di Bologna)
26-12-1968, torsdag
 (premiere) Hvor gik Nora hen, da hun gik ud? (Olsen)

1969

22-03-1969, lørdag
 (premiere) Igenboerne (Barfoed m.fl.)

Sęson 1969-70

26-09-1969, fredag
 (premiere) Loppen i øret (Feydeau)

Sęson 1969-70

29-11-1969, lørdag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 Direktion: Frank Schaufuss og Mona Vangsaa
 (premiere) Nøddeknækkeren (Petipa) (Ballet)

1970

23-01-1970, fredag
 (premiere) Bøh, sa'e tågehornet (Christensen og Panduro)
07-02-1970, lørdag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 (premiere) Parting (Holm)
 (premiere) Little Things (Schaufuss)
 Romeo og Julie, Grand pas de deux [af Le Corsaire]
18-03-1970, onsdag
 (premiere) Kun et par småmord (Feiffer)

Sęson 1970-71

18-09-1970, fredag
 (premiere) Piger til søs (Haimsohn m.fl.)
18-10-1970, søndag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 Romeo og Julie [af Mona Vangsaae]
 (opførelse nr:     5) Parting (Holm)
 (opførelse nr:     5) Little Things (Schaufuss)
 (opførelse nr:   24) Nøddeknækkeren (Petipa) (Ballet)

1971

07-01-1971, torsdag
 (premiere, senere) Jeppe på bjerget (Holberg)
14-02-1971, søndag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 (premiere) Chopiniana (Fokin) (Ballet)
 (premiere) Konfrontationer (Kølgård)
 (premiere) Peter og ulven (Prokof'ev) (Ballet)
 (ufuldstændig opførelse) Blomsterfesten i Genzano (Pas de deux) (Bournonville) (Ballet)

Sęson 1971-72 (Nr. 63)

24-09-1971, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe på bjerget (Holberg)
16-10-1971, lørdag
 (premiere, senere) Verdens bedste Karlsson og verdens værste frk. Buk (Lindgren)
30-10-1971, lørdag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 (premiere) Anatomisk safari (Bjørn) (Ballet)
 (opførelse nr:     5) Peter og ulven (Prokof'ev) (Ballet)
 (premiere) Jazz landscapes (Antunez og Telemann) (Ballet)
 (opførelse nr:     5) Konfrontationer (Kølgård)
20-11-1971, lørdag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 (opførelse nr:     5) Anatomisk safari (Bjørn) (Ballet)
 (opførelse nr:     9) Peter og ulven (Prokof'ev) (Ballet)
 (opførelse nr:     5) Jazz landscapes (Antunez og Telemann) (Ballet)
 (opførelse nr:     9) Konfrontationer (Kølgård)
24-11-1971, onsdag (spillet på Turné)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe på bjerget (Holberg)
27-11-1971, lørdag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 (opførelse nr: ukendt) Nøddeknækkeren (Petipa) (Ballet)
14-12-1971, tirsdag (spillet på Turné)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe på bjerget (Holberg)
19-12-1971, søndag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 (opførelse nr: ukendt) Nøddeknækkeren (Petipa) (Ballet)
20-12-1971, mandag
 (opførelse nr:  195, tidligere) Jeppe på bjerget (Holberg)
30-12-1971, torsdag
 (premiere, senere) Købmanden i Venedig (Shakespeare)

1972

02-01-1972, søndag
 (opførelse nr:   39, tidligere, næste) Verdens bedste Karlsson og verdens værste frk. Buk (Lindgren)
16-01-1972, søndag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 (opførelse nr:     5) Chopiniana (Fokin) (Ballet)
 (premiere) Rejsen til de grønne skygger (Methling)
 (premiere) Paquita (Petipa) (Ballet)
23-01-1972, søndag (spillet af Det danske Ballet-Akademi)
 (opførelse nr:     7) Chopiniana (Fokin) (Ballet)
 (opførelse nr:     3) Rejsen til de grønne skygger (Methling)
 (opførelse nr:     3) Paquita (Petipa) (Ballet)
29-03-1972, onsdag
 (opførelse nr:   88, tidligere) Købmanden i Venedig (Shakespeare)
07-04-1972, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
03-06-1972, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)

Sęson 1972-73

15-09-1972, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
14-10-1972, lørdag
 (opførelse nr:   40, forrige) Verdens bedste Karlsson (Lindgren)

1973

12-01-1973, fredag
 (premiere) Medea (Euripides m.fl.)
18-03-1973, søndag
 (premiere) Deres bedre halvdel er en værre en (Ayckbourn)
07-09-1973, fredag
 (premiere) Josef Stalins liv og tid (Wilson)
19-09-1973, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sensationen (Hecht og MacArthur)
16-11-1973, fredag
 (premiere) No No Nanette (Youmans m.fl.)

1974

18-01-1974, fredag
 (premiere) Kaptajn Shell - Kaptajn Esso (Rezvani)
24-03-1974, søndag
 (premiere) Kys det hele fra mig (Henningsen)
15-11-1974, fredag
 (premiere) Can can (Porter og Burrows)

1975

13-01-1975, mandag
 (premiere) Frøken Julie (Strindberg)