Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1830

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1830


1830     januar


01-01-1830, fredag  Helligdag Nytaarsdag
02-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Fornuftgiftermaalet (Scribe og Varner)
Julestuen (Holberg)
04-01-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Edvard i Skotland (Pineux og Kotzebue)
05-01-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
06-01-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Feiltagelserne (Goldsmith)
07-01-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Snaksomme (Picard)
Geert Westphaler (Holberg)
Det forstyrrede Maleri (Larcher) (Ballet)
08-01-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Braun & Compagnie (Picard m.fl.)
Aprilsnarrene (Heiberg)
09-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
11-01-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Slottet Montenero (Alayrac og Hoffman) (Syngestykke)
12-01-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Epigrammet (Kotzebue)
13-01-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
14-01-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen ved Søen (Rossini og Tottola)
15-01-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy) (premiere)
Den Døvstumme (Bouilly)
16-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Valérie (Scribe og Duveyrier)
Aprilsnarrene (Heiberg)
17-01-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
 Note Note: [Kjøbenhavns-Posten 19-1-1830, side 56, uddrag:] I Vaudevillen, hvor flere af de Spillende denne Aften ret con amore syntes at hylde det Wesselske Valgsprog: Jo galere jo bedre, optraadte Jfr. Ida Fonseca første Gang som Md. Voltisubito. Hun udførte denne Rolle med en Frihed og Livlighed, der særdeles vel stemte med dens Charakteer, og vandt meget Bifald for de af Pidskeknald accompagnerede Variationer (de samme, denne Sangerinde foredrog ved Hr. Fürstenaus anden Concert); ønskeligt vilde det imidlertid vist have været, om et Par af hendes Medspillende her noget mindre ved marqverede Buffo-Gester havde søgt at drage Opmærksomheden hen paa sig
Fornuftgiftermaalet (Scribe og Varner)
18-01-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pebersvendene (Iffland)
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
19-01-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
21-01-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
22-01-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 Bog Kong Christian VIIIs dagbøger og optegnelser. Bind 1-4 i 7 bind. 1943-1995: I teatret: "La Donna del Largo", Fonseca sang skønt
Pigen ved Søen (Rossini og Tottola)
23-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Karl den Store (Oehlenschläger)
25-01-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
26-01-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
27-01-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Julestuen (Holberg)
29-01-1830, fredag
 Teater Odense Teater
Kongens fødselsdag
Prolog med sang og kor
 Teater Det kongelige Teater
Aloise (Maurer og Holbein) (Syngestykke)(premiere)
30-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Aloise (Maurer og Holbein) (Syngestykke)

1830     februar


01-02-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Efterskriften (Holbein og Heigel)
Jeg er min Broder! (Contessa)
Skriftemaalet (Kotzebue)
02-02-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Muurmesteren (Auber m.fl.) (Syngestykke)
04-02-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
05-02-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
06-02-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
07-02-1830, søndag
 Teater Odense Teater
Aprilsnarrene (Heiberg)
08-02-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aloise (Maurer og Holbein) (Syngestykke)
09-02-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
10-02-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Jeannot og Colin (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
11-02-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den letsindige Løgner (Goldoni og Schmidt)
Aprilsnarrene (Heiberg)
12-02-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
13-02-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Silkestigen (Planard)
15-02-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Anekdotsamlingen (Scribe og Delavigne)
Natten før Brylluppet (Frøhlich og Kruse) (Syngestykke)(premiere)
16-02-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Danina (Taglioni og Larcher) (Ballet)
18-02-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Godset Sternberg (Weissenthurn)
19-02-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Danina (Taglioni og Larcher) (Ballet)
Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
20-02-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Det tredobbelte Frierie (tysk) (premiere)
21-02-1830, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
22-02-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
23-02-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen ved Søen (Rossini og Tottola)
24-02-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Ildprøven (Kotzebue)
25-02-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
26-02-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hexerie (Holberg)
27-02-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)

1830     marts


01-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Gesandten (Scribe og Delavigne)
Den lille Matros (Gaveaux og Lebrun) (Syngestykke)
02-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Aprilsnarrene (Heiberg)
04-03-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Danina (Taglioni og Larcher) (Ballet)
05-03-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tryllefløiten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
06-03-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Spilleren (Iffland)
08-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen ved Søen (Rossini og Tottola)
09-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
 Bog Kong Christian VIIIs dagbøger og optegnelser. Bind 1-4 i 7 bind. 1943-1995: Set "De muntre Koner i Windsor", et særdeles groft stykke
De muntre Koner i Windsor (Shakespeare) (premiere)
10-03-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
11-03-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
12-03-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
13-03-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Tancredo (Rossini m.fl.) (Syngestykke)
14-03-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
15-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
16-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tryllefløiten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
18-03-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
19-03-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 Bog Kong Christian VIIIs dagbøger og optegnelser. Bind 1-4 i 7 bind. 1943-1995: I teatret: "Brødrene Philibert" og "De Uadskillelige"
De Uadskillelige (Heiberg)
20-03-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
21-03-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Lodoiska (Cherubini og Loreaux) (Syngestykke)
22-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
23-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skriftemaalet (Kotzebue)
Geert Westphaler (Holberg)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
24-03-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hakon Jarl (Oehlenschläger)
25-03-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Ildprøven (Kotzebue)
26-03-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Slottet Montenero (Alayrac og Hoffman) (Syngestykke)
27-03-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
29-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tancredo (Rossini m.fl.) (Syngestykke)
30-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Barselstuen (Holberg)
31-03-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Amors Geniestreger (Hertz) (premiere)
Danina (Taglioni og Larcher) (Ballet)

1830     april


01-04-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
02-04-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Vennernes Fest (Rosenkilde)
04-04-1830, søndag  Helligdag Palme Søndag
08-04-1830, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
09-04-1830, fredag  Helligdag Langfredag
11-04-1830, søndag  Helligdag Paaskedag
12-04-1830, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
13-04-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
14-04-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Silkestigen (Planard)
Vennernes Fest (Rosenkilde)
15-04-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Preciosa (Wolff)
16-04-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
17-04-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
19-04-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Vor Tids Mennesker (Overskou) (premiere)
20-04-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Basunconcert af Schmidt
21-04-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Preciosa (Wolff)
22-04-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
23-04-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
24-04-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
26-04-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
27-04-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tancredo (Rossini m.fl.) (Syngestykke)
28-04-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Aprilsnarrene (Heiberg)
29-04-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
30-04-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Landsbytheatret (Reynolds)

1830     maj


01-05-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Rahbeks Minde (Prolog)
Emilie Galotti (Lessing)
03-05-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
04-05-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valérie (Scribe og Duveyrier)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
De Halsstarrige (fransk)
07-05-1830, fredag  Helligdag Bededag
08-05-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Vor Tids Mennesker (Overskou)
10-05-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jøden (Cumberland)
Gratiernes Hyldning (Bournonville) (Ballet)
11-05-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Godset Sternberg (Weissenthurn)
12-05-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Concert af Schmidt
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
De to Frimurere (Pelletier-Volmeranges)
13-05-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
14-05-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
15-05-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
Concert af Schmidt
17-05-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den letsindige Løgner (Goldoni og Schmidt)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
18-05-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Kotzebue)
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
De to Frimurere (Pelletier-Volmeranges)
20-05-1830, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
21-05-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
22-05-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
24-05-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
25-05-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vekselen (Planard)
Gratiernes Hyldning (Bournonville) (Ballet)
26-05-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
27-05-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
28-05-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
30-05-1830, søndag  Helligdag Pintsedag
31-05-1830, mandag  Helligdag 2. Pintsedag

1830     juni


01-06-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ouverture af Skaden af Rossini
Intermezzo italiano [Barberen i Sevilla og andre Operaer med Musik af Rossini]
Overture af Vilhelm Tell af Rossini
Declamation
Ouverture og
1ste Act af Hvide Dame (tydsk) (Boieldieu og Scribe)
af Cornet og Kone, Sangere
06-06-1830, søndag  Helligdag Trinitatis
11-06-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
18-06-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Nørreports Vagt St. Hans Aften (Overskou) (premiere)
Arie af Mad. Cornet
26-06-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater

1830     september


01-09-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Concert af Passy, Pianist
02-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Trillingbrødrene fra Damask (Oehlenschläger) (premiere)
03-09-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aabenbar Krig (Bourlain)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)(premiere)
04-09-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
06-09-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
07-09-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lige for Lige (Marivaux og Jünger)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
08-09-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
09-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
10-09-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Preciosa (Wolff)
11-09-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
13-09-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Trillingbrødrene fra Damask (Oehlenschläger)
14-09-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
Muurmesteren (Auber m.fl.) (Syngestykke)
16-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gesandten (Scribe og Delavigne)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
17-09-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
18-09-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
20-09-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lige for Lige (Marivaux og Jünger)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
21-09-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vestindianeren (Cumberland)
22-09-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gesandten (Scribe og Delavigne)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
23-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Muurmesteren (Auber m.fl.) (Syngestykke)
24-09-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aprilsnarrene (Heiberg)
25-09-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Marie (Hérold og Planard) (Syngestykke)(premiere)
27-09-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
28-09-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
30-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Palnatoke (Oehlenschläger)

1830     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater (Det Beckerske Selskab)
Beckers Selskab [forestillinger på tysk]
Don Juan [på tysk] (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
Hamlet [på tysk] (Shakespeare)

1830     oktober


01-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Marie (Hérold og Planard) (Syngestykke)
02-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Emilie Galotti (Lessing)
04-10-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
05-10-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bortførelsen (Jünger)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
06-10-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Marie (Hérold og Planard) (Syngestykke)
07-10-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
08-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Røverkaptajnen (fransk)
Fornuftgiftermaalet (Scribe og Varner)
09-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Joseph og hans Brødre i Ægypten (Méhul og Pineux) (Syngestykke)
11-10-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
Seer Jer i Speil! (Töpfer) (premiere)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
12-10-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Aprilsnarrene (Heiberg)
13-10-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Anekdotsamlingen (Scribe og Delavigne)
Preciosa (Wolff)
14-10-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bortførelsen (Jünger)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
15-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
16-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerne (Iffland)
18-10-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Feil paa begge Sider (Wafflard og Bury)
Lønkammeret (Solié og Hoffman) (Syngestykke)
19-10-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
20-10-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Myndlingerne (Iffland)
21-10-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lønkammeret (Solié og Hoffman) (Syngestykke)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
22-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
23-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
25-10-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
26-10-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
29-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin) (premiere)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)(premiere)
30-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin)
Lønkammeret (Solié og Hoffman) (Syngestykke)

1830     november


01-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Conc. af Preumayr
02-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)
03-11-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Edvard i Skotland (Pineux og Kotzebue)
Conc. for 2 Basuner af Schmidt og Søn
04-11-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sargino (Paër og Monvel) (Syngestykke)
05-11-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Vor Tids Mennesker (Overskou)
06-11-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Feil paa begge Sider (Wafflard og Bury)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)
08-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
De to Dage (Cherubini og Bouilly) (Syngestykke)
09-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Trillingbrødrene fra Damask (Oehlenschläger)
10-11-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sargino (Paër og Monvel) (Syngestykke)
11-11-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fadervelsignelsen (Lewald) (premiere)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)
12-11-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
13-11-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
Edvard i Skotland (Pineux og Kotzebue)
14-11-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Chinafarerne (Schall og Heiberg) (Syngestykke)
15-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)
16-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vor Tids Mennesker (Overskou)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
17-11-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
18-11-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ringen Nr. 1 (Farquhar og Schröder)
19-11-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Den Stundesløse (Holberg)
20-11-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Aabenbar Krig (Bourlain)
Den lille Matros (Gaveaux og Lebrun) (Syngestykke)
21-11-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
22-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin)
Landsbytheatret (Reynolds)
23-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
25-11-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
26-11-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hakon Jarl (Oehlenschläger)
27-11-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Chinafarerne (Schall og Heiberg) (Syngestykke)
28-11-1830, søndag  Helligdag Advent
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
29-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
30-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)

1830     december


01-12-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valérie (Scribe og Duveyrier)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
02-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin)
Preciosa (Wolff)
03-12-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
04-12-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kong Sigurd (Boye)
06-12-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
07-12-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hans Sachs (Deinhardstein) (premiere)
09-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hans Sachs (Deinhardstein)
10-12-1830, fredag
 Teater Odense Teater
Til Benefice for Madame Vilhelmine Hausen
Tre Dage af en Spillers Liv [af Angely, på tysk]
Epilog, forfattet af Elmquist, fremsiges paa dansk af V. Hausen
 Teater Det kongelige Teater
11-12-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Braun & Compagnie (Picard m.fl.)
Fornuftgiftermaalet (Scribe og Varner)
13-12-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
14-12-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lønkammeret (Solié og Hoffman) (Syngestykke)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
16-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Giftermaal (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
17-12-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
18-12-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Hans Sachs (Deinhardstein)
19-12-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
De Uadskillelige (Heiberg)
20-12-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
21-12-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Giftermaal (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
22-12-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vestindianeren (Cumberland)
Zephyr og Flora (Funck) (Ballet)
23-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den fattige Poet (Kotzebue)
Julestuen (Holberg)
25-12-1830, lørdag  Helligdag Juledag
26-12-1830, søndag  Helligdag 2. Juledag
27-12-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
28-12-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Preciosa (Wolff)
29-12-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
30-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
31-12-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 

Forrige år - Næste år