Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Riddersalen

Listen er endnu ikke komplet.


Riddersalen

1915

10-12-1915, fredag
 (premiere, næste) Far og Søn (Breidahl)
 Viseafdeling
11-12-1915, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Far og Søn (Breidahl)

1916

15-01-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
29-01-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
05-02-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
12-02-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
19-02-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
26-02-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
04-03-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
11-03-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
13-03-1916, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
18-03-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
25-03-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
15-04-1916, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Far og Søn (Breidahl)
16-04-1916, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Far og Søn (Breidahl)

1917

02-11-1917, fredag
 En munter Aften
10-11-1917, lørdag
 En munter Aften
17-11-1917, lørdag
 En munter Aften
01-12-1917, lørdag
 (premiere, senere) Komponistens Kærlighed (Hermann)
08-12-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Komponistens Kærlighed (Hermann)
15-12-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Komponistens Kærlighed (Hermann)
26-12-1917, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Komponistens Kærlighed (Hermann)
29-12-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Komponistens Kærlighed (Hermann)

1919

01-09-1919, mandag
 (premiere, senere) Zigøjnersken (uidentificeret)
06-09-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zigøjnersken (uidentificeret)
13-09-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Zigøjnersken (uidentificeret)

1922

01-01-1922, søndag
 (premiere) Pelsen (Frank)
15-01-1922, søndag
 (premiere) Sangerkrigen (Anonym)
16-01-1922, mandag
 (ufuldstændig opførelse) Fruentimmerskolen [Scene] (Molière)
 (I anledning af Molieres 300-års fødselsdag)
01-02-1922, onsdag
 (premiere) Ægtemanden paa Komedie (Sutro)
01-03-1922, onsdag
 (premiere) Bellmann (Kjerulf)
ukendt dato,
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) Ralph Benatzky Gæstespil
01-05-1922, mandag
 (premiere) Komplet uskyldig (Gandrup)
08-06-1922, torsdag
 (premiere) Zoologi (Thoma)
03-07-1922, mandag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) [Gæstespil af Berliner Operaens Ballet] Fra den gode gamle Tid
01-08-1922, tirsdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) [Bela Laszky og Marion Marx] Wiener Kabarettkunst
20-10-1922, fredag
 (premiere) To om en (Andreasen)
14-11-1922, tirsdag
 (premiere) Den farende Svend (Kjerulf)
26-12-1922, tirsdag
 (premiere, senere) To Mennesker (Skands)

1923

02-01-1923, tirsdag
 (premiere) Naar vi til Kilden drager (uidentificeret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) To Mennesker (Skands)
07-02-1923, onsdag
 (premiere, senere) Trompeter (Skands og Westermann)
15-02-1923, torsdag
 (uden for nummereringen, tidligere, senere) [Gæstespil: Moskva Kunstnerteater]
28-03-1923, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Trompeter (Skands og Westermann)
02-05-1923, onsdag
 (premiere) Efter Middag (Breidahl)
01-06-1923, fredag
 (premiere) En Løveklipning (Anonym)
 (premiere) Kun som vi - (Anonym)
26-12-1923, onsdag
 (premiere) Systemet (Brandt)

1925

16-08-1925, søndag
 (premiere) Spillemand Lassen (Rasmussen og Rechendorff)
01-12-1925, tirsdag
 (premiere) Emilies Hjertebanken (Heiberg)
 (premiere) Recensenten og Dyret (Heiberg)

1926

03-12-1926, fredag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Co-optimist Revyen (Brandstrup)

1927

05-04-1927, tirsdag
 (premiere, senere) [De muntre Komedianter:] En Kone efter Avisen (Gandrup)
 (premiere, senere) Revision i Paratbanken (Breidahl)
 (premiere, senere) Tegnebogen (Mirbeau)
18-04-1927, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) [De muntre Komedianter:] En Kone efter Avisen (Gandrup)
 (premiere) [De muntre Komedianter:] Forligsmanden (Gandrup)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) [De muntre Komedianter:] Revision i Paratbanken (Breidahl)
15-05-1927, søndag
 (premiere) En Cykletur (Munch-Petersen)
 (premiere) Aagerkarlen (fransk)
01-06-1927, onsdag
 (premiere, senere) Sort eller rødt (Rindom)
07-06-1927, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sort eller rødt (Rindom)
15-06-1927, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) [De muntre Komedianter:] En Kone efter Avisen (Gandrup)
 (premiere) [De muntre Komedianter:] Herren med det grønne Slips (Villard)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) [De muntre Komedianter:] Tegnebogen (Mirbeau)
01-07-1927, fredag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Alle Ni (Brandstrup og Dam)
16-08-1927, tirsdag
 (premiere, senere) Phi-Phi (Willemetz m.fl.)
04-10-1927, tirsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Phi-Phi (Willemetz m.fl.)
04-11-1927, fredag
 (premiere) Hopla - vi er her (Kjærulf m.fl.)

1928

15-01-1928, søndag (spillet på Intimscenen)
(Eftermiddag)  (premiere) Den Vægelsindede (Holberg)
31-01-1928, tirsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Hamlet og andre Smaating (Meincke)
28-02-1928, tirsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) [Co-optimisterne] (Meincke)
15-06-1928, fredag
 (premiere) Fru Mimi (Wied)
 (premiere, senere) Svend, Knud og Valdemar (Fristrup)
11-07-1928, onsdag
 (premiere, senere) Venner (Soya)
 (premiere) Kulhandlerne (Gille og Costé)
01-08-1928, onsdag
 (premiere, senere) Kom og lyt (Meincke og Geill)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Venner (Soya)
01-12-1928, lørdag
 (premiere) Broen (Meincke)

1929

05-01-1929, lørdag
 [Cabaret]
01-06-1929, lørdag
 (premiere, senere) Lykkens Herberg (Brandt m.fl.)
01-09-1929, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kom og lyt (Meincke og Geill)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Venner (Soya)

1930

09-06-1930, mandag
 (premiere) Fruen har fri (Armont og Gerbidon)
01-09-1930, mandag
 (premiere) Ho-jo-to-hut (Meincke)
04-11-1930, tirsdag
 (premiere) Lorry-Revyen [1930] (Meincke)

1931

25-05-1931, mandag
 (premiere) Pæn og høflig (Henningsen)
01-09-1931, tirsdag
 (premiere, senere) Kvindernes oprør (Aristofanes)
20-10-1931, tirsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Kvindernes oprør (Aristofanes)

1932

09-03-1932, onsdag
 (opførelse nr: ukendt) Parasitterne [Per Knutzon-gæstespil]
17-03-1932, torsdag
 (opførelse nr: ukendt) Bureauslaven [Per Knutzon-gæstespil] (Clausen)
01-01-1932, fredag
 (premiere) Jacob (Rindom)
31-03-1932, torsdag
 (premiere, senere) Mozart (Guitry)
19-05-1932, torsdag
 (premiere) Paa Halen (Gelsted m.fl.)
23-09-1932, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mozart (Guitry)
02-10-1932, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Mozart (Guitry)
21-10-1932, fredag
 (premiere) Don Juan som Ægtemand (Soya)
08-11-1932, tirsdag
 (premiere) Bruden (Oliver og Middleton)
29-12-1932, torsdag
 (premiere) Renaissance (Drachmann og Lange-Müller)

1933

08-02-1933, onsdag
 (premiere) Et Døgn uden Løgn (Montgomery)
03-06-1933, lørdag
 (premiere, senere) Reklameskibet (Gelsted m.fl.)
08-08-1933, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Reklameskibet (Gelsted m.fl.)
31-08-1933, torsdag
 (premiere) Korthuset (Granichstädten)
22-10-1933, søndag
 (premiere) Maaneskinstyven (Rørdam)

1934

05-05-1934, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lykkens Herberg (Brandt m.fl.)
07-09-1934, fredag
 (premiere, senere) Ungdommen raser (Brandstrup)
08-10-1934, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Ungdommen raser (Brandstrup)
13-11-1934, tirsdag
 (premiere) Ung Elskov (Raphaelson)
14-12-1934, fredag
 (premiere) De Uadskillelige (Heiberg)
 (premiere) Soldaterløjer (Hostrup)

1935

06-09-1935, fredag
 (premiere, senere) Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen)

1936

28-08-1936, fredag
 (opførelse nr:  366, tidligere, senere) Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen)
21-09-1936, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen)
10-10-1936, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen)
04-11-1936, onsdag
 (premiere) Rundhoveder og Spidshoveder (Brecht)

1937

14-01-1937, torsdag
 (premiere) Op og ned med Jeppe (Henningsen og Kristensen)
17-05-1937, mandag
 (premiere) Livet er trekantet (Lenz)
14-06-1937, mandag
 (premiere) Baby (Bartels)
03-09-1937, fredag
 (premiere) Dagenes Balance (Høyer)
17-09-1937, fredag
 (premiere) Laser og Pjalter (Brecht)
26-12-1937, søndag
 (premiere) Mars paa Weekend (Henningsen m.fl.)

1938

02-09-1938, fredag
 (premiere) Hans Himmelstormer i Helvede (Apel og Gründgens)
21-09-1938, onsdag
 (premiere) Noah (Obey)
02-11-1938, onsdag
 (premiere) High Tor (Anderson)

1939

12-02-1939, søndag
 (premiere) Kejser Jones (O'Neill)
 (premiere) Tvillingerne (Shakespeare)
09-03-1939, torsdag
 (premiere) Mus og Mænd (Steinbeck)
16-09-1939, lørdag
 (premiere, senere) Storm i et Glas Vand (Frank)
17-10-1939, tirsdag
 (premiere, senere) Trojanerkrigen (Giraudoux)
30-10-1939, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Trojanerkrigen (Giraudoux)
03-11-1939, fredag
 (premiere, senere) Vi pæne Folk (Shaw)
05-11-1939, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Storm i et Glas Vand (Frank)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vi pæne Folk (Shaw)
26-12-1939, tirsdag
 (premiere) De syv Dødsdyder (Williamson)

1940

03-02-1940, lørdag
 (premiere) Lots Kone (Blackmore)
12-03-1940, tirsdag
 (premiere, senere) Fransk uden Taarer (Rattigan)
03-04-1940, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fransk uden Taarer (Rattigan)
10-05-1940, fredag
 (premiere) Teater (Guitry)
 (Direktion: Arne Weel)
31-05-1940, fredag
 (premiere) Dyveke (Abell)

1941

23-05-1941, fredag
 (premiere) Ta te Titipu (Müller og Gilbert)
11-07-1941, fredag
 (premiere) Natten til 16. Januar (Rand)
27-09-1941, lørdag
 (premiere) Jeg elsker dig (Niviarowitsch)
23-10-1941, torsdag
 (premiere) Et Spil (Maurey)
 (premiere) Frøken Julie (Strindberg)

1942

16-05-1942, lørdag
 (premiere, senere) Og derfor dræber jeg (Catto)
31-10-1942, lørdag
 - og derfor dræber jeg
11-11-1942, onsdag
 (premiere) Svanhvide (Strindberg)

1943

06-04-1943, tirsdag
 (opførelse nr:  313, tidligere) Og derfor dræber jeg (Catto)
04-05-1943, tirsdag
 (premiere, senere) Livet er jo dejligt (Saroyan)

1944

06-08-1944, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Livet er jo dejligt (Saroyan)
01-09-1944, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Livet er jo dejligt (Saroyan)
21-11-1944, tirsdag
 (premiere, senere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)

1945

13-02-1945, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
02-04-1945, mandag
 (premiere) Naar Mørket sænker sig (Williams)
01-06-1945, fredag
 (premiere) Hvis et Folk vil leve (Kielland)

1946

01-01-1946, tirsdag
 (premiere, senere) Seks Kammerater (Patrick)
08-02-1946, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Seks Kammerater (Patrick)
18-03-1946, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Seks Kammerater (Patrick)
02-06-1946, søndag
 (premiere) Rigtige Mennesker (Saroyan)
30-11-1946, lørdag
 (premiere) Natteherberget (Gorkij)

1947

07-03-1947, fredag
 (premiere) Helte (Shaw)
26-05-1947, mandag
 (premiere) Skumringsbaren (Koestler)
05-06-1947, torsdag
 (premiere) Den grønne Elevator (Hopwood)
09-07-1947, onsdag
 (premiere) Biskoppen (Kehler)
15-08-1947, fredag
 (premiere, senere) I Anstændighedens Navn (Sartre)
07-11-1947, fredag
 (premiere) Caligula (Camus)

1948

06-01-1948, tirsdag
 (premiere) Liliom (Molnár)
30-01-1948, fredag
 (premiere, senere) Glasmenageriet (Williams)
23-04-1948, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lysistrate (Aristofanes)
05-06-1948, lørdag
 (premiere) Hvem trækker i trådene (Schram)
31-08-1948, tirsdag
 (premiere) Medea (Anouilh)
07-09-1948, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Glasmenageriet (Williams)

1949

01-01-1949, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) I Anstændighedens Navn (Sartre)
28-01-1949, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Tre Søstre (Tjekhov)
13-06-1949, mandag
 (premiere, senere) Adam, Eva og piloten (Guldbrandsen)
19-06-1949, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Adam, Eva og piloten (Guldbrandsen)
26-08-1949, fredag
 (premiere) Yerma (Lorca)
01-10-1949, lørdag
 (premiere) Mordet i mørket (Odets)
11-11-1949, fredag
 (premiere, senere) Flyvende sommer (Williams)
03-12-1949, lørdag
 (opførelse nr:  135, tidligere) Flyvende sommer (Williams)

1950

13-07-1950, torsdag
 (premiere) Et dødsfald uden betydning (Delingsspil) (Noë)
14-09-1950, torsdag
 (premiere, senere) Faldne engle (Coward)
01-12-1950, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Faldne engle (Coward)

1951

19-01-1951, fredag
 (premiere) Pigeleg (Riddersalens natspectakel) (Genet)
24-08-1951, fredag
 (premiere, senere) Volpone (Jonson og Zweig)
02-10-1951, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Volpone (Jonson og Zweig)
29-12-1951, lørdag
 (premiere) Psykoplekser (Bernard-Luc)

1952

21-03-1952, fredag
 (premiere, senere) Een af Tusind (Herbert)
19-09-1952, fredag
 (premiere) Mens vi lever [på Kvadratscenen i Guldaldersalen] (Saroyan)
08-11-1952, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Een af Tusind (Herbert)
21-11-1952, fredag
 (premiere, senere) Vivian venter sig (Macdougall)

1953

01-01-1953, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vivian venter sig (Macdougall)
17-03-1953, tirsdag
 (premiere) Tobias og Englen (Bridie)
09-10-1953, fredag
 (premiere, senere) Ukendt menneske (Methling)
05-11-1953, torsdag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Ukendt menneske (Methling)
11-11-1953, onsdag
 (premiere) Jezabel (Anouilh)
26-12-1953, lørdag
 (premiere, senere) Musefælden (Christie)

1954

14-02-1954, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Musefælden (Christie)
01-04-1954, torsdag
 (opførelse nr:  110, tidligere, senere) Musefælden (Christie)
02-04-1954, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Musefælden (Christie)
19-04-1954, mandag
 Tore Segelckes eenmandsteater
18-06-1954, fredag
 (premiere, senere) Sex i sommerhuset (Vilfrid og Girault)
17-07-1954, lørdag
 (opførelse nr:   27, tidligere) Sex i sommerhuset (Vilfrid og Girault)

Sęson 1954-55

07-09-1954, tirsdag
 (premiere) Firkløver (Brett)
05-11-1954, fredag
 (premiere) Vandringsmanden (Chorell)

1955

10-01-1955, mandag
 (premiere) Pariserinden (Gad og Becque)
25-02-1955, fredag
 (premiere) Lykkelige Dage (Puget)
11-06-1955, lørdag
 (premiere) Ballade på Scenen (King)
04-10-1955, tirsdag
 (premiere) Escorial (Ghelderode)
 (premiere) Et miskendt geni (Montherlant)
 (premiere) Den første kærlighed (Scribe)
 ([Under fællestitlen: Treklang])

1956

27-01-1956, fredag
 (premiere) Nøgen (Pirandello)
31-08-1956, fredag
 (premiere) Den sovende prins (Rattigan)

1957


Sęson 1957-58

30-08-1957, fredag
 (premiere, senere) Kalkhaven (Bagnold)
02-11-1957, lørdag
 (opførelse nr:   65, tidligere) Kalkhaven (Bagnold)
15-11-1957, fredag
 (premiere, senere) Lidenskab (Peuret-Chapauis)
23-11-1957, lørdag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Lidenskab (Peuret-Chapauis)

1958

10-01-1958, fredag
 (premiere, senere) De klog og de gale (Patrick)
30-04-1958, onsdag
 (opførelse nr:  107, tidligere) De klog og de gale (Patrick)
29-09-1958, mandag
 (premiere, senere) La mamma (Roussin)
31-10-1958, fredag
 (opførelse nr:   32, tidligere) La mamma (Roussin)

1960

16-10-1960, søndag
 (premiere, senere) På lemp'lige vilkår (Henningsen m.fl.)

1961

20-01-1961, fredag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) På lemp'lige vilkår (Henningsen m.fl.)
16-03-1961, torsdag
 (premiere) Den skaldede sangerinde (Ionesco)
 (premiere) Frokost i det fri (Arrabal)
25-04-1961, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) På lempelige vilkår (Henningsen m.fl.)

1970


Sęson 1970-71

21-01-1970, onsdag
 Direktion: Jytte Abildstrøm
 (premiere) Svend, Knud og Valdemar (Fristrup)
09-10-1970, fredag
 (premiere) Røg i køkkenet (Falkenberg)
29-10-1970, torsdag
 (premiere) Kvindernes afløb (Aristofanes)

1971

25-09-1971, lørdag
 (premiere, senere) Kong Ubu (Jerry)
27-11-1971, lørdag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Kong Ubu (Jerry)

1972

30-04-1972, søndag
 (premiere, senere) Lille Nitouche (Fristrup)
27-05-1972, lørdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Lille Nitouche (Fristrup)
16-10-1972, mandag
 (premiere) En eventyrkomedie (Klein og Nielsen)
26-10-1972, torsdag
 Hitler Dances [af Howard Brenton, Gæstespil af The Traverne Theatre, Edinburgh]
16-12-1972, lørdag
 (premiere) Så blev det atter jul (Hauch-Fausbøll)

1973

16-03-1973, fredag
 (premiere) Det lille gys (Valjean og Lønholdt)

1974

01-08-1974, torsdag
 (premiere) Championsstævne [opført som gadeteater] (Hauch-Fausbøll)
10-10-1974, torsdag
 Eugene Spatharis græske skyggeteater
06-11-1974, onsdag
 Bhartya Kala Mandals indiske marionetteater
02-12-1974, mandag
 (premiere) Æbler og pærer (Møller)

1975

14-02-1975, fredag
 (premiere) Don Ranudo (Jevan og Hoffmeyer)
20-03-1975, torsdag
 (premiere) Storm over Espergærde (Hauch-Fausbøll)
28-04-1975, mandag
 (premiere) Tobias og englen (Hauch-Fausbøll)