Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1910

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1910


1910     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ukendt sted
Pjerrot og Pjerrette (Plane) (Pantomime)(premiere)

1910     januar


01-01-1910, lørdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) De gæve Riddere (Marlowe)
(Aften) Det er Løgn altsammen (Dam og Melbye) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerrevyen (Fristrup m.fl.)
(Aften) Fatinitza (Zell m.fl.)
(Aften) Dueslaget (Feydeau)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Lersøbøllerne (Nestroy)
(Aften) Kejser-Kuréren (Verne og Dennery)
02-01-1910, søndag
 Teater Det ny Teater
En ideal Ægtemand (Wilde) (premiere)
06-01-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Correggio (Oehlenschläger)
09-01-1910, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Det tredie Køn (Østergaard)
(Eftermiddag) De røde Støvler (Nielsen)
 Teater Østerbros Theater
Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
12-01-1910, onsdag
 Teater Folketeatret
En Julegave (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
14-01-1910, fredag
 Teater Dagmarteatret
Danas Have (Nathansen) (premiere)
 Teater Århus Teater
Karen Borneman (Bergstrøm) (premiere)
16-01-1910, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Frie Hænder (Benzon)
(Aften) Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Opera)
18-01-1910, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Testamentet (fransk) (premiere)
Det er Løgn altsammen (Dam og Melbye)
20-01-1910, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Moral (Thoma)
21-01-1910, fredag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
Hans Majestæt (Caillavet m.fl.) (premiere)
22-01-1910, lørdag
 Teater Folketeatret
Sind (Knudsen og Lange) (premiere)
23-01-1910, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Sne (Bauditz) (premiere)
 Teater Århus Teater
Sne (Bauditz) (premiere)
28-01-1910, fredag
 Teater Århus Teater
Kean (Dumas m.fl.)
Martinius Nielsen som Gæst
29-01-1910, lørdag
 Teater Sønderbro Teater
Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen) (premiere)
30-01-1910, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) De gæve Riddere (Marlowe)
(Aften) Testamentet (fransk)
(Aften) Madame Sherry (Felix m.fl.)
 Teater Stubbekøbing (Svend Wedels Tourne)
I Terminen (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Østerbros Theater

1910     februar


01-02-1910, tirsdag
 Teater Casino
De tre Musketerer (Dumas og Grundy)
 Teater Dagmarteatret
Cæsar Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Menneskenes Børn (Wied) (premiere)
02-02-1910, onsdag
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
05-02-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
06-02-1910, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
(Aften) Menneskenes Børn (Wied)
(Aften) Cæsar Girodots Testamente (Belot og Villetard)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) De gæve Riddere (Marlowe)
(Aften) Den hvide Slavehandel (Stannis) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Frie Hænder (Benzon)
 Teater Ukendt sted
[Aalborg Variété] Fra Aalborg til Polen (Steen-Jensen og Hansen) (premiere)
09-02-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
12-02-1910, lørdag
 Teater Casino
Kean (Dumas m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sind (Knudsen og Lange)
 Teater Frederiksberg Teater
 Teater Det ny Teater
Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Fatinitza (Zell m.fl.)
Dueslaget (Feydeau)
 Teater Sønderbro Teater
Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
13-02-1910, søndag
 Teater Århus Teater
Gøngehøvdingen (Brosbøll)
 Teater Østerbros Theater
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
14-02-1910, mandag
 Teater Det ny Teater
Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Orfeus i Oververdenen (Anonym) (premiere)
Dueslaget (Feydeau)
16-02-1910, onsdag
 Teater Casino
Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky) (premiere)
Under Ledelse af Komponisten
19-02-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
Jacob von Tyboe (Holberg)
 Teater Det ny Teater
Beates Eventyr (Philippi) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Ane Margrethes Kammer
De Pokkers Pigebørn
En Madkæreste
20-02-1910, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Frie Hænder (Benzon)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Viceværten (Laufs)
 Teater Østerbros Theater
Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
22-02-1910, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Beates Eventyr (Philippi)
23-02-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
24-02-1910, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Marianna (Musset) (premiere)
De Nygifte (Bjørnson) (premiere)
25-02-1910, fredag
 Teater Dagmarteatret
Gemte Breve (Bordeaux) (premiere)
Oplæsning af "Grevesens Bal" ved Herman Bang
Som Generalinden befaler (Claretie) (premiere)
Gammeldags Exercits [Brudstykke af Alt for Damerne] (Moser)
Midnatsforestilling [Overskuddet går til velgørenhed]
26-02-1910, lørdag
 Teater Folketeatret
En Skandale (Benzon) (premiere)
27-02-1910, søndag
 Teater Casino
Fyrtøjet (Reumert)
 Teater Dagmarteatret
Peder Most (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Viceværten (Laufs)

1910     marts


02-03-1910, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
En Midnatstime (Østergaard) (premiere)
Uhyret (Berr og Guillemaud) (premiere)
03-03-1910, torsdag
 Teater Det ny Teater
Damen fra Nizza (Bodanzky og Grünbaum) (premiere)
05-03-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Paul Lange og Tora Parsberg (Bjørnson) (premiere)
06-03-1910, søndag
 Teater Dagmarteatret
Danas Have (Nathansen)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Viceværten (Laufs)
 Teater Århus Teater
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
11-03-1910, fredag
 Teater Nørrebros Teater
 note om teateropførelse "Paa grund af Hr. Frederik Jensens Upasselighed" blev Dueslaget taget af programmet og erstattet med Viceværten
Viceværten (Laufs)
12-03-1910, lørdag
 Teater Casino
Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Dagmarteatret
Bonifaciusskæret (Drachmann) (premiere)
13-03-1910, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Viceværten (Laufs)
15-03-1910, tirsdag
 Teater Århus Teater
Paria (Strindberg og Hansson) (premiere)
18-03-1910, fredag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Festaften for unge adelige
 Teater Århus Teater
Fruentimmerskolen (Molière) (premiere)
19-03-1910, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Ubudne Gæster
Svigermor
Den Lækkersultne
 Teater Sønderbro Teater
Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
20-03-1910, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Det ny Teater
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
21-03-1910, mandag
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
22-03-1910, tirsdag
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Det ny Teater
Damen fra Nizza (Bodanzky og Grünbaum)
23-03-1910, onsdag
 Teater Folketeatret
Stine som Jubilar (Gnudtzmann) (premiere)
Gamle Minder (Duveyrier og Pinel)
Mefistofeles (Kneisel)
I anledning af Berhardine Rosenbaums jubilæum
24-03-1910, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
25-03-1910, fredag  Helligdag Langfredag
26-03-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Et Sølvbryllup (Gad)
 Teater Folketeatret
Sind (Knudsen og Lange)
 Teater Det kongelige Teater
Portrættet (Nyblom) (premiere)
27-03-1910, søndag  Helligdag Paaskedag
28-03-1910, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Dagmarteatret
Fru Brandels smukke Døtre (Dörmann) (premiere)
 Teater Folketeatret
Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) De gæve Riddere (Marlowe)
(Aften) Onkel Peters Hjemkomst (undersøges) (premiere)
(Aften) Uhyret (Berr og Guillemaud)
 Teater Det ny Teater
Tag dig lidt af Amélie (Feydeau) (premiere)
30-03-1910, onsdag
 Teater Århus Teater
Genboerne (Hostrup)
31-03-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Nørrebros Teater
Mark og Drot (undersøges) (premiere)

1910     april


01-04-1910, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Mark og Drot (undersøges)
02-04-1910, lørdag
 Teater Århus Teater
Ulvens Søn (Aakjær)
03-04-1910, søndag
 Teater Dagmarteatret
De Uadskillelige (Heiberg)
 Teater Folketeatret
Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Geniet fra Odsherred (Bøgh og Rochefort)
(Eftermiddag) Fatinitza (Zell m.fl.)
 Teater Odense Teater
(Eftermiddag) Sne (Bauditz)
 Teater Østerbros Theater
Kjøbenhavn ved Nat (fransk m.fl.) (premiere)
04-04-1910, mandag
 Teater Odense Teater
Tunge Veje (Philippi)
Den vantro Thomas (Laufs og Jacoby)
05-04-1910, tirsdag
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham)
10-04-1910, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Lykkebarnet (Chivot og Duru)
(Aften) Efteraarsmanøvrer (Bakony og Bodanzky)
 Teater Dagmarteatret
Ærtehalm (Wied og Bramson)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Forhus og Baghus (Sudermann)
(Aften) Mrs. Dot (Maugham)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) De gæve Riddere (Marlowe)
(Aften) Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Østerbros Theater
Kjøbenhavn ved Nat (fransk m.fl.)
13-04-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Dagbladet »Lyset« (Fagan og Gad) (premiere)
15-04-1910, fredag
 Teater Casino
En Maaneds simpelt Fængsel (Hennequin og Veber) (premiere)
17-04-1910, søndag
 Teater Folketeatret
Mefistofeles (Kneisel)
 Teater Århus Teater
Hans Højhed (Meyer-Förster)
19-04-1910, tirsdag
 Teater Folketeatret
Karen Borneman (Bergstrøm)
20-04-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Cæsar Girodots Testamente (Belot og Villetard)
 Teater Folketeatret
Rosmersholm (Ibsen)
 Teater Det kongelige Teater
Dame-The (Bergstrøm) (premiere)
Et Bondegilde (Uhlendorff) (Ballet)(premiere)
21-04-1910, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Marianna (Musset)
22-04-1910, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Casino
En Maaneds simpelt Fængsel (Hennequin og Veber)
 Teater Dagmarteatret
Dagbladet »Lyset« (Fagan og Gad)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Forhus og Baghus (Sudermann)
(Aften) Rosmersholm (Ibsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Oliver Twist (Dickens og Carr)
 Teater Det ny Teater
Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Marsk og Drot (undersøges)
 Teater Røde Kro Teater
Ubudne Gæster
Hushovmesteren
Pluk!
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Buffalo Bill (Wulff)
(Aften) Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
23-04-1910, lørdag
 Teater Sønderbro Teater
Den blaa Mus (Engel og Horst) (premiere)
24-04-1910, søndag
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Østerbros Theater
En Synderinde (Collins)
25-04-1910, mandag
 Teater Dagmarteatret
Avdiensen (Hertz)
 Teater Frederiksberg Teater
Trællen (Caine)
26-04-1910, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Man kan, hvad man vil (Ancelot og Comberousse)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Århus Teater
Den glade Enke (Léon m.fl.)
27-04-1910, onsdag
 Teater Odense Teater
29-04-1910, fredag
 Teater Casino
En Maaneds simpelt Fængsel (Hennequin og Veber)
 Teater Dagmarteatret
Bonifaciusskæret (Drachmann)
30-04-1910, lørdag
 Teater Casino
Kampen for Tilværelsen (Daudet) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
De Nygifte (Bjørnson)
 Teater Folketeatret
Rosmersholm (Ibsen)
 Teater Det ny Teater
Hans Majestæt (Caillavet m.fl.)

1910     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Holbæk (Frederiksberg Teater)
Uhyret (Berr og Guillemaud)

1910     maj


01-05-1910, søndag
 Teater Folketeatret
Forhus og Baghus (Sudermann)
 Teater Frederiksberg Teater
En Midnatstime (Østergaard)
De gæve Riddere (Marlowe)
03-05-1910, tirsdag
 Teater Folketeatret
Mrs. Dot (Maugham)
05-05-1910, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Dagmarteatret
En Bryllupsnat (Kéroul og Barré) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den Stærkeste (Fitch og Wiers-Jenssen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)(premiere)
06-05-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bergljot (Bjørnson)
Johan Svendsen: »Andante funèbre«
Efterspil (Nielsen) (premiere)
Mindefest for Bjørnstjerne Bjørnson
 Teater Nørrebros Teater
Marsk og Drot (undersøges)
Hr. Stribolts Benefice
08-05-1910, søndag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tag dig lidt af Amélie (Feydeau)
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
11-05-1910, onsdag
 Teater Sønderbro Teater
Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
Benefice for Personalet [Hermed slutter Sæsonen]
13-05-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
En Martyr (Lange) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Marsk og Drot (undersøges)
14-05-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Portrættet (Nyblom)
15-05-1910, søndag  Helligdag Pintsedag
16-05-1910, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Casino
 note om teateropførelse [Politiken 17-5-1910] Paa Grund af Hr. Jacques Wiehes pludselige Sygdom ... maatte Casino aflyse sin Forestilling igaar.
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
En Bryllupsnat (Kéroul og Barré)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)(premiere)
 Teater Det ny Teater
Røverne (Meilhac og Halévy)
 Teater Odense Teater
En Fallit (Bjørnson)
Tilfældigheder (Benzon)
Epilog [Fremsagt af Direktør Walther]
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Berthas Klaver (Barrière og Lorin)
(Aften) Sangafdeling
(Aften) Papilotterne (Lumbye) (premiere)
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) Hans Højhed (Meyer-Förster)
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
17-05-1910, tirsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
En Bryllupsnat (Kéroul og Barré)
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
18-05-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
En Bryllupsnat (Kéroul og Barré)
19-05-1910, torsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Samvittighedsnag (Mirbeau) (premiere)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Tivolis Teatersal
Sangafdeling
Papilotterne (Lumbye)
20-05-1910, fredag
 Teater Dagmarteatret
Man kan, hvad man vil (Ancelot og Comberousse)
21-05-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Guldhjælmen (Rye og Sarauw) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Mine Killinger
Barndomsveninden
 Teater Tivolis Teatersal
Sangafdeling
Papilotterne (Lumbye)
22-05-1910, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Røde Kro Teater
Blaar i Øjnene
24-05-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
En Martyr (Lange)
25-05-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dame-The (Bergstrøm)
28-05-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Guldhjælmen (Rye og Sarauw)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Skærmbrædtet (Andreasen) (premiere)
29-05-1910, søndag
 Teater Dagmarteatret
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)

1910     juni


01-06-1910, onsdag
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1910 (Dam m.fl.) (premiere)
04-06-1910, lørdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger) (premiere)
11-06-1910, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Herren i Huset
En Kæphest
Blaar i Øjnene
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Skærmbrædtet (Andreasen)
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
12-06-1910, søndag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
13-06-1910, mandag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
14-06-1910, tirsdag
 Teater Røde Kro Teater
Hushovmesteren
17-06-1910, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare) (premiere)
18-06-1910, lørdag
 Teater Sønderbros Variete
Manden med Pigerne (Anonym) (premiere)
26-06-1910, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Skinsygens Overraskelser (Hjorth-Clausen) (premiere)

1910     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Tivolis Teatersal
Gengangeren (Anonym) (premiere)

1910     juli


01-07-1910, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Varehuset "Danmark" (Ricard og Arctander) (premiere)
02-07-1910, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Hun er gruelig gal
Fra Flyvedagene (Anonym) (premiere)
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Skærmbrædtet (Andreasen)
15-07-1910, fredag
 Teater Friluftsteatret, Århus
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger) (premiere)
16-07-1910, lørdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Skærmbrædtet (Andreasen)
22-07-1910, fredag
 Teater Friluftsteatret, Århus
En Skærsommernatsdrøm [Puk-Scenene] (Shakespeare)
30-07-1910, lørdag
 Teater Sønderbro Teater
Othello i Provinsen (Gleesen) (premiere)
København rundt (Nielsen og Schønfeld) (premiere)

1910     august


06-08-1910, lørdag
 Teater Sommerlyst, Frederiksberg
Skærmbrædtet (Andreasen)
 Teater Sønderbro Teater
København rundt (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Tivolis Teatersal
Sommerrejsen 1910 (Dam m.fl.)
13-08-1910, lørdag
 Teater Casino
Greven af Luxemburg (Willner m.fl.) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Sommer-Revyen 1910 (Ricard og Arctander)
 Teater Tivolis Teatersal
Madammernes Jens (Kjerulf)
Sommerrejsen 1910 (Dam m.fl.)
17-08-1910, onsdag
 Teater Folketeatret
En Skandale (Benzon)
20-08-1910, lørdag
 Teater Det ny Teater
Niniche (Hennequin og Millaud) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Kærlighed på Flasker (Duveyrier og Brazier)
Fra Flyvedagene (Anonym)
27-08-1910, lørdag
 Teater Folketeatret
Det berømte Navn (Léon og Feld) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Valbygaasen (Bøgh)
Sommer-Revyen 1910 (Ricard og Arctander)
28-08-1910, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
Valbygaasen (Bøgh)
Sommer-Revyen 1910 (Ricard og Arctander)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
(Aften) Othello i Provinsen (Gleesen)
(Aften) København rundt (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Århus Teater
Greven af Luxemburg (Willner m.fl.)
 Teater Østerbros Theater
Kludesamlerens Datter (Bourgeois og Dugué) (premiere)
31-08-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Den ukendte Gæst (Bernard) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)

1910     september


01-09-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
02-09-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
03-09-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
I det gamle Voldkvarter (Larsen og Lange) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
04-09-1910, søndag
 Teater Casino
Esmeralda (Hugo)
 Teater Frederiksberg Teater
Valbygaasen (Bøgh)
Sommer-Revyen 1910 (Ricard og Arctander)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Opera)
(Eftermiddag) Et Bondegilde (Uhlendorff) (Ballet)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Kapellets private Pensionskasse
(Aften) Penelope (Maugham) (premiere)
(Aften) Skærmydsler (Wied)
(Aften) Anna Blochs 25 Aars Jubilæum som Skuespillerinde
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
(Aften) Den blaa Mus (Engel og Horst)
(Aften) Sommerrevyen (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Århus Teater
En Børsbaron (Görner) (premiere)
05-09-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
06-09-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
07-09-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater
Zigøjnerblod (Willner og Bodanzky) (premiere)
08-09-1910, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Samson (Bernstein) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
09-09-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
10-09-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
11-09-1910, søndag
 Teater Folketeatret
Geografi og Kærlighed (Bjørnson) (premiere)
Bjørn Bjørnson som gæst
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Da han var ung (Bergstrøm)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Aften) Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
12-09-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
13-09-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Penelope (Maugham)
Skærmydsler (Wied)
14-09-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
15-09-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Penelope (Maugham)
Skærmydsler (Wied)
16-09-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
17-09-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Penelope (Maugham)
Skærmydsler (Wied)
18-09-1910, søndag
 Teater Dagmarteatret
Fangen paa Zenda (Hawkins) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jacob von Thybo (Holberg)
(Aften) Broen (Rung) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Odense (Ukendt gruppe)
 Teater Århus Teater
Niels Peter Svane (Høyer) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine) (premiere)
19-09-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
Kaserne-Arrest (Kjerulf) (Syngestykke)(premiere)
Den blaa Mus (Engel og Horst)
20-09-1910, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Penelope (Maugham)
Blomsterfesten i Genzano (2. Afd.) (Bournonville) (Ballet)
 Teater Nørrebros Teater
Den første Nat (Nielsen) (premiere)
Sommer-Revyen 1910 (Ricard og Arctander)
 Teater Røde Kro Teater
En Kærlighedskvartet
Fra Flyvedagene (Anonym)
 Teater Århus Teater
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
21-09-1910, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
22-09-1910, torsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Penelope (Maugham)
Blomsterfesten i Genzano (2. Afd.) (Bournonville) (Ballet)
23-09-1910, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Broen (Rung)
24-09-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Frederiksberg Teater
Gengangeren (Anonym)
Kong Jørgensen (Drewsen og Magnussen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
25-09-1910, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Fangen paa Zenda (Hawkins)
(Aften) Betroede Midler (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) En Fallit (Bjørnson)
(Aften) Forseglet (Blech m.fl.) (Opera)(premiere)
(Aften) Askepot (Perrault) (Ballet)(premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Skikkelige Folk (Barrière og Capendu) (premiere)
(Aften) Zigøjnerblod (Willner og Bodanzky)
 Teater Østerbros Theater
Herren ser dine Veje (Dennery og Lemoine)
26-09-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Broen (Rung)
27-09-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Forseglet (Blech m.fl.) (Opera)
Askepot (Perrault) (Ballet)
28-09-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Penelope (Maugham)
Blomsterfesten i Genzano (2. Afd.) (Bournonville) (Ballet)
29-09-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Broen (Rung)
30-09-1910, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Forseglet (Blech m.fl.) (Opera)
Askepot (Perrault) (Ballet)
 Teater Århus Teater
Moral (Thoma) (premiere)

1910     oktober


01-10-1910, lørdag
 Teater Folketeatret
Samson og Dalila (Lange) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Gennem Ild og Vand (Hjorth-Clausen og Thiess) (premiere)
02-10-1910, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Forseglet (Blech m.fl.) (Opera)
(Aften) Askepot (Perrault) (Ballet)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
03-10-1910, mandag
 Teater Dagmarteatret
I det gamle Voldkvarter (Larsen og Lange)
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
04-10-1910, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Hvad hedder han? (Wilde) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
05-10-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Broen (Rung)
06-10-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Forseglet (Blech m.fl.) (Opera)
Askepot (Perrault) (Ballet)
07-10-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
08-10-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
09-10-1910, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Da han var ung (Bergstrøm)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
 Teater Det ny Teater
Skikkelige Folk (Barrière og Capendu)
 Teater Århus Teater
Pigernes Jens (Kjerulf og Nansen) (premiere)
10-10-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
La Ventana (Bournonville) (Ballet)
11-10-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
12-10-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Konge for én Dag (Adam m.fl.) (Opera)(premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
13-10-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Opera)
Askepot (Perrault) (Ballet)
14-10-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Werther (Massenet m.fl.) (Opera)
15-10-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
16-10-1910, søndag
 Teater Folketeatret
Uglereden (Gnudtzmann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
 Teater Korups Have (Ukendt gruppe)
[Richard Fossum] En Søndag i Valby
[Richard Fossum] Kjøbenhavn - Aarhus, Farce i 3 Akter
Skuespiller Richard Fossum afholder offentlig Teaterforestilling i den store Sal
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
17-10-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
18-10-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Werther (Massenet m.fl.) (Opera)
19-10-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
La Ventana (Bournonville) (Ballet)
20-10-1910, torsdag
 Teater Folketeatret
En Skandale (Benzon)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
21-10-1910, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
La Ventana (Bournonville) (Ballet)
22-10-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Magdalene (Esmann) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Prinsen af Pilsen (Lüders og Pixley) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Forseglet (Blech m.fl.) (Opera)
Askepot (Perrault) (Ballet)
23-10-1910, søndag
 Teater Casino
Mestertyven (Croisset og Leblanc) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Prinsen af Pilsen (Lüders og Pixley)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag) Et Bondegilde (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften) Bohème [1. Akt] (Puccini m.fl.) (Opera)(ufuldstændig opførelse)
(Aften) Werther [2. Akt] (Massenet m.fl.) (Opera)(ufuldstændig opførelse)
(Aften) Carmen [2. og 4. Akt] (Bizet m.fl.) (Opera)(ufuldstændig opførelse)
(Aften) Hr. Cléments sidste Gæsteoptræden
 Teater Aalborg (Axel Jacobsen)
Ulvens Søn (Aakjær) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Tretten (Carlson og Andersen)
Herskab og Tjenerskab (Basté og Deslandes)
24-10-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
25-10-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
La Ventana (Bournonville) (Ballet)
26-10-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Koncerten (Bahr) (premiere)
27-10-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
28-10-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Koncerten (Bahr)
 Teater Århus Teater
Faldgruben (Zola) (premiere)
29-10-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater
Zigøjnerblod (Willner og Bodanzky)
30-10-1910, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Uhyret (Berr og Guillemaud)
(Aften) Hvad hedder han? (Wilde)
(Aften) Prinsen af Pilsen (Lüders og Pixley)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater
Tivoli (Kjerulf) (premiere)
31-10-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
La Ventana (Bournonville) (Ballet)

1910     november


01-11-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Koncerten (Bahr)
 Teater Olympia
Det borgerlige - det kongelige (Andreasen) (premiere)
02-11-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Forseglet (Blech m.fl.) (Opera)
Askepot (Perrault) (Ballet)
03-11-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Koncerten (Bahr)
04-11-1910, fredag
 Teater Folketeatret
Landmandsliv (Reuter)
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
05-11-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
06-11-1910, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Opera)
(Eftermiddag) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
(Aften) Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
07-11-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
08-11-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
09-11-1910, onsdag
 Teater Casino
Mestertyven (Croisset og Leblanc)
 Teater Det kongelige Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)
Askepot (Perrault) (Ballet)
10-11-1910, torsdag
 Teater Casino
Tiggergreven (Léon) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
La Ventana (Bournonville) (Ballet)
11-11-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Århus Teater
Betroede Midler (Rosenkrantz) (premiere)
12-11-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
13-11-1910, søndag
 Teater Folketeatret
Uglereden (Gnudtzmann)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag) La Ventana (Bournonville) (Ballet)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Opera)
 Teater Østerbros Theater
14-11-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
15-11-1910, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Frk. Venus (Høyer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Forseglet (Blech m.fl.) (Opera)
Askepot (Perrault) (Ballet)
16-11-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Opera)
17-11-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
18-11-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Opera)
19-11-1910, lørdag
 Teater Folketeatret
Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
 Teater Det ny Teater
Komedianter (Rindom) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Gennem Ild og Vand (Hjorth-Clausen og Thiess)
20-11-1910, søndag
 Teater Casino
Tiggergreven (Léon)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Opera)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
21-11-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
22-11-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
 Teater Sønderbro Teater
A/S Amor & Co. (Zangenberg) (premiere)
23-11-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Konge for én Dag (Adam m.fl.) (Opera)
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
 Teater Århus Teater
Landmandsliv (Reuter)
24-11-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Opera)
25-11-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
26-11-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Opera)
 Teater Nørrebros Teater
Den første Nat (Nielsen)
Sommer-Revyen 1910 (Ricard og Arctander)
27-11-1910, søndag
 Teater Casino
Pigernes Jens (Kjerulf og Nansen)
 Teater Frederiksberg Teater
Florette og Patapon (Hennequin og Veber) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) En Fallit (Bjørnson)
(Aften) Hellig tre Kongers Aften (Shakespeare)
 Teater Østerbros Theater
En lille Heks (Dudevant)
28-11-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
29-11-1910, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Samson (Bernstein)
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
30-11-1910, onsdag
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Det ny Teater
Komedianter (Rindom)

1910     december


01-12-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
 Teater Østerbros Theater
02-12-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
03-12-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Betroede Midler (Rosenkrantz)
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
04-12-1910, søndag  Helligdag Advent
 Teater Folketeatret
Det berømte Navn (Léon og Feld)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Tannhäuser (Wagner) (Opera)
(Aften) Elverhøj (Heiberg)
 Teater Århus Teater
Niniche (Hennequin og Millaud) (premiere)
05-12-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Askepot (Perrault) (Ballet)
06-12-1910, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Lady Frederick (Maugham) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Rhinguldet (Wagner) (Opera)
07-12-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Frk. Venus (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
08-12-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
09-12-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Vildanden (Ibsen)
 Teater Nørrebros Teater
Rejsen til Kina (Labiche og Lartigue) (premiere)
Mark og Drot (undersøges)
10-12-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
11-12-1910, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Da han var ung (Bergstrøm)
(Eftermiddag) Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
(Aften) Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Guldklumpen (Schønfeld og Nielsen)
 Teater Århus Teater
Tjenestefolk (Benedix)
12-12-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
 Teater Olympia
13-12-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Skærmydsler (Wied)
40 Aars Dagen for Fru Betty Hennings' Debut som Skuespillerinde
14-12-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Magdalene (Esmann)
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
15-12-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
16-12-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ragnarok (Wagner) (Syngestykke)
17-12-1910, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Agnete (Skram)
 Teater Det kongelige Teater
Askepot (Perrault) (Ballet)
18-12-1910, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
 Teater Østerbros Theater
Ingen forestilling
19-12-1910, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
20-12-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hamlet, Prins af Danmark (Shakespeare og Tjajkovskij)
 Teater Det ny Teater
Tivoli (Kjerulf)
21-12-1910, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
22-12-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
23-12-1910, fredag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Landmandsliv (Reuter)
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
24-12-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
25-12-1910, søndag  Helligdag Juledag
26-12-1910, mandag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Frederiksberg Teater
(Aften) Børn (Østergaard) (premiere)
(Aften) Florette og Patapon (Hennequin og Veber)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
(Aften) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
(Aften) Livjægerne på Amager (Bournonville) (Ballet)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Surrogater (Benzon) (premiere)
(Eftermiddag) Hun skal debutere (Bayard og Théaulon) (premiere)
(Aften) Fra Piazza del Popolo (Fristrup) (premiere)
 Teater Odense Teater
 Teater Sønderbro Teater
(Aften) Gennem ild og vand (Hjorth-Clausen og Thiess)
 Teater Århus Teater
Elverhøj (Heiberg)
 Teater Østerbros Theater
Rugbrød og Hvedebrød (Anonym) (premiere)
27-12-1910, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Elverhøj (Heiberg)
(Aften) Den romantiske Fader (Gnudtzmann)
(Aften) Den lille Havfrue (Lehmann) (Ballet)
28-12-1910, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Hjortholm (Zangenberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
(Aften) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
(Aften) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
29-12-1910, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Opera)
(Eftermiddag) Et Bondegilde (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften) Hellig tre Kongers Aften (Shakespeare)
30-12-1910, fredag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Gulddaasen (Olufsen)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Opera)
31-12-1910, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
ingen forestilling
 

Forrige år - Næste år