Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1908

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1908


1908     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Østerbros Theater
Arvesynden (tysk) (premiere)

1908     januar


01-01-1908, onsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
04-01-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Fru Oda Nielsens Børneviseaften
(Aften) Bellman (Rye)
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Intrigerne (Hostrup)
Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sløjfedrengene (Schwanenflügel og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
05-01-1908, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Den hvide Handske (Marer)
(Eftermiddag) Mikadoen (Gilbert)
(Aften) Intrigerne (Hostrup)
(Aften) Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
10-01-1908, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Vor Bryllupsaften (Lincke) (premiere)
Stævnemødet (Xanrof) (premiere)
Dr. Goudrons System (Lorde) (premiere)
Konerne i Hallerne (Lapointe) (premiere)
11-01-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Standens Ære (Høyer)
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Stævnemødet (Xanrof)
Konerne i Hallerne (Lapointe)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sløjfedrengene (Schwanenflügel og Ricard)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
12-01-1908, søndag
 Teater Folketeatret
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
(Aften) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
(Aften) Sløjfedrengene (Schwanenflügel og Ricard)
 Teater Århus Teater
Huset i Orden (Pinero) (premiere)
13-01-1908, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sløjfedrengene (Schwanenflügel og Ricard)
14-01-1908, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
18-01-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Konerne i Hallerne (Lapointe)
Stævnemødet (Xanrof)
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserbazaren (Schrøder og Wilken) (premiere)
19-01-1908, søndag
 Teater Casino
Pak! (Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Ranke Viljer (Wied)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Intrigerne (Hostrup)
(Eftermiddag) Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
(Aften) Dr. Goudrons System (Lorde)
(Aften) Nitouche (Meilhac og Millaud) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Tunge Veje (Philippi) (premiere)
22-01-1908, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Den Uovervindelige (Henningsen) (premiere)
25-01-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Den Uovervindelige (Henningsen)
 Teater Folketeatret
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserbazaren (Schrøder og Wilken)
26-01-1908, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
(Aften) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Musikprogram
(Eftermiddag) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
(Aften) Musikprogram
(Aften) Epilog (Rode) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Storkøbenhavneren (Schønfeld)
(Aften) Pariserbazaren (Schrøder og Wilken)
 Teater Århus Teater
Den eneste Redning (Will m.fl.) (premiere)
27-01-1908, mandag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Opera)

1908     februar


01-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
P. Tschaikowsky: Sørgemarch
P.E. Lange-Müller: Forspil til Renaissance, Serenade af Renaissance (Solo med Kor)
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
Epilog (Rode)
Mindeuge for Holger Drachmann: Sidste Dag
 Teater Folketeatret
Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserbazaren (Schrøder og Wilken)
02-02-1908, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Afkom (Hansen)
(Aften) Livet paa Hegnsgaard (Aakjær)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Husarer (Kadelburg og Skowronnek)
(Aften) Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Århus Teater
Sparekassen (Hertz)
03-02-1908, mandag
 Teater Det kongelige Teater
04-02-1908, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
05-02-1908, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
 note om teateropførelse [Berlingske Tidende 6-2-1908, Morgen, side 2]: Hans Majestæt Kongen, Ds. kgl. H. Prinsesserne Thyre og Dagmar, prinserne Harald og Gustav overværede iaftes det kgl. Teaters Mindefest for Holger Drachmann
 note om teateropførelse [Berlingske Tidende 6-2-1908, Morgen, side 2]: I Balkonens Pladsloge overværede den Drachmannske Familie Forestillingen efter Indbydelse fra Teatret. Vi bemærkede bl.a. Fru Erna Juel-Hansen, Fru Boye, Professor Benzon og Frue og Hr. Paul Drachmann
 note om teateropførelse [Berlingske Tidende 6-2-1908, Morgen, side 2]: Fru Louise Phister overværede iaftes Drachmann-Forestillingen
 note om teateropførelse [Berlingske Tidende 6-2-1908, Morgen, side 2]:I Sovekammerscenen i "Der var engang -" tændte iaftes et af de faldende Lys Ild i en af Hofdamernes Kjoler. Hun blev saa hurtig gjort opmærksom derpaa, at det lykkedes hende selv at slukke Ilden
 note om teateropførelse Forfatteren Otto Benzon holdt fra tilskuerpladserne en tale efter tæppefald og udbragte et "Leve for Holger Drachmanns Minde", hvortil publikum tilsluttede sig med hurraråb [Berlingske Tidende 6-2-1908, Morgen, side 2]
Der var engang - (Drachmann)
Mindefest for Holger Drachmann
07-02-1908, fredag
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen) (premiere)
08-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Bellman (Rye)
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Sønderbro Teater
Pariserbazaren (Schrøder og Wilken)
09-02-1908, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Afkom (Hansen)
(Aften) Brødrene Hansen (Høyer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
 note om teateropførelse [Berlingske Tidende 10-2-1908, Morgen, side 3]: Forestillingen overværedes af Hs. Majestæt Kongen og flere af Kongehusets Medlemmer
Forældre (Benzon) (premiere)
Kampen med Muserne (Gjellerup) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Han gaar paa Kommers (Nestroy og Oxenford)
(Aften) Hanedans (Anonym)
(Aften) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
 Teater Århus Teater
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz) (premiere)
10-02-1908, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
11-02-1908, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Hanedans (Anonym)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
12-02-1908, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
13-02-1908, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
14-02-1908, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Kristian Nørrebro (Ricard og Fristrup) (premiere)
15-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Kristian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
16-02-1908, søndag
 Teater Ukendt sted (Ukendt gruppe)
Den forrykte Søn (Der wilde Mensch), Drama i 4 Akter af Jacob Gordin
Det russisk-jødiske Teater, i Wittmacks Lokale
18-02-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Kampen med Muserne (Gjellerup)
22-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
NB: Børn under 15 Aar halv Pris
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
23-02-1908, søndag
 Teater Det kongelige Teater
25-02-1908, tirsdag
 Teater Århus Teater
Clairettes 28 Dage (Raymond m.fl.) (premiere)
29-02-1908, lørdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Den Uovervindelige (Henningsen)
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen) (premiere)

1908     marts


01-03-1908, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Husarer (Kadelburg og Skowronnek)
(Aften) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Det kongelige Teater
En Skavank (Goldschmidt)
06-03-1908, fredag
 Teater Casino
Aflad (Reumert) (premiere)
Pigen med Svovlstikkerne (Andersen) (Syngestykke)
07-03-1908, lørdag
 Teater Casino
Aflad (Reumert)
Pigen med Svovlstikkerne (Andersen) (Syngestykke)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
08-03-1908, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Intrigerne (Hostrup)
(Eftermiddag) Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
(Aften) Dr. Goudrons System (Lorde)
(Aften) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Tre Par Sko (Görlitz)
(Aften) En Finansoperation (Nielsen)
(Aften) Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
13-03-1908, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
14-03-1908, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
15-03-1908, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
(Aften) Aflad (Reumert)
(Aften) Pigen med Svovlstikkerne (Andersen) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Husarer (Kadelburg og Skowronnek)
(Aften) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Intrigerne (Hostrup)
(Eftermiddag) Cirkusduft (Breidahl og Ricard)
(Aften) Kærlighed uden Strømper (Wessel)
(Aften) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Storkøbenhavneren (Schønfeld)
(Aften) Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Århus Teater
Willemoes (Nielsen) (premiere)
19-03-1908, torsdag
 Teater Casino
Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 Teater Folketeatret
Paria (Strindberg og Hansson)
Frøken Julie (Strindberg)
Intima Teaterns Gæstespil
20-03-1908, fredag
 Teater Dagmarteatret
Tove (Holstein) (premiere)
 Teater Folketeatret
Paria (Strindberg og Hansson)
Frøken Julie (Strindberg)
Intima Teaterns Gæstespil
21-03-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Tove (Holstein)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Paria (Strindberg og Hansson)
(Eftermiddag) Frøken Julie (Strindberg)
(Eftermiddag) Intima Teaterns Gæstespil
(Aften) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
22-03-1908, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Det gyldne Skind (Bergstrøm) (premiere)
28-03-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Østerbros Theater (Ukendt gruppe)
Die Familie Zwi, af David Pinski
Russisk-jødisk Teater
29-03-1908, søndag
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg)
 Teater Århus Teater
Brødrene Hansen (Høyer) (premiere)

1908     april


01-04-1908, onsdag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
I Foyeren (Fristrup m.fl.) (premiere)
Barn i Kirke (Basté og Bernard)
Prinsesse Maries Valmuefest i velgørende Øjemed
02-04-1908, torsdag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Poul Reumert: Montmartresange
Ellen Price de Plane: Plastiske Danse
Pjerrots Genistreger, Pantomime i 1 Akt af Poul Legrand
Suzi Degnez fra Scala: Viser
Fru Friis-Hjorth fra Scala: Viser
The two Sisters Roney fra Scala: Sang og Dans
Selskabet "Culla", Folkedanse
Prinsesse Maries Valmuefest i velgørende Øjemed
03-04-1908, fredag
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh.
Kostume-Bal
Prinsesse Maries Valmuefest i velgørende Øjemed
04-04-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
Elskerinden (Henningsen)
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
08-04-1908, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Bellman (Rye)
09-04-1908, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Den Uovervindelige (Henningsen)
11-04-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
Tove (Holstein)
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Frederiksberg Teater
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
12-04-1908, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Dagmarteatret
Ideale Magter (Skjoldborg)
 Teater Det kongelige Teater
Forældre (Benzon)
Tunge Veje (Philippi)
 Teater Østerbros Theater
Arvesynden (tysk)
14-04-1908, tirsdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
15-04-1908, onsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Sangafdeling
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Benefice for Carl Alstrup
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
Benefice for Fru Viktoria Petersen
16-04-1908, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
17-04-1908, fredag  Helligdag Langfredag
18-04-1908, lørdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Brødrene Hansen (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Willemoes (Nielsen)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Ingen Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Lille Nitouche (Fristrup)
(Eftermiddag) Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Pigernes Jenser (Andersen)
19-04-1908, søndag  Helligdag Paaskedag
20-04-1908, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Århus Teater
Morbus Tellermann (Rode) (premiere)
23-04-1908, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Tove (Holstein)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Opera)
Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
Galla-forestilling i anledning af kong Edward VII af Englands og dronning Alexandras nærværelse
24-04-1908, fredag
 Teater Frederiksberg Teater
Sangafdeling
Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Benefice for Frk Jutta Lunds
Hermed slutter Sæsonen
25-04-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
 Teater Nørrebros Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
26-04-1908, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
(Aften) Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
27-04-1908, mandag
 Teater Odense Teater (Walthers Tourne)
Efteraar (Behrens) (premiere)
28-04-1908, tirsdag
 Teater Folketeatret (Studenterforeningen (gruppe))
Pinseferie (Lehmann) (premiere)
29-04-1908, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Elskerinden (Henningsen)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro [1ste, 2den og 3die Akt] (Ricard og Fristrup) (ufuldstændig opførelse)
Den sorte Fare (Nielsen) (premiere)
Frederik Jensens Benefice
30-04-1908, torsdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
Forestillingen iaften overværes af Hs. Majestæt Kongen med Følge
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro [1ste, 2den og 3die Akt] (Ricard og Fristrup) (ufuldstændig opførelse)
Den sorte Fare (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
Benefice for Jørgen Lund

1908     maj


01-05-1908, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Det gyldne Skind (Bergstrøm)
02-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Rhinguldet (Wagner) (Opera)(premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro [1ste, 2den og 3die Akt] (Ricard og Fristrup) (ufuldstændig opførelse)
Den sorte Fare (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
03-05-1908, søndag
 Teater Casino
Dødsspringet (Mary og Rochard) (premiere)
 Teater Ukendt sted
Kapzensohn og Hungermann eller Den paastaaelige Datter
Grammophonkoncert af Jødiske Sangere
Russisk Jødisk Teater i Prins Wilhelms Palæ
Overskudet tilfalder Zionistforeningen
06-05-1908, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maria Stuart (Schiller)
08-05-1908, fredag
 Teater Casino
Dødsspringet (Mary og Rochard)
 Teater Dagmarteatret
Farinelli (Pitaud m.fl.)
 Teater Folketeatret
Agnete (Skram)
Til indtægt for Holberg fondet
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro (Ricard og Fristrup)
Den sorte Fare (Nielsen)
 Teater Sønderbro Teater
Stor-Københavneren (Schønfeld)
Benefice for Schiøler Linck
09-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Den glade Enke (Léon m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Christian Nørrebro [1ste, 2den og 3die Akt] (Ricard og Fristrup) (ufuldstændig opførelse)
Den sorte Fare (Nielsen)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
Sangafdeling
[Cabaret]
10-05-1908, søndag
 Teater Casino
12-05-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
13-05-1908, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gengangere (Ibsen)
15-05-1908, fredag  Helligdag Bededag
16-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
17-05-1908, søndag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Folketeatret
Sherlock Holmes (Doyle m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Gutter om Bord (Blichfeldt m.fl.)
(Aften) Pigernes Jenser (Andersen)
(Aften) Hermed slutter Sæsonen
18-05-1908, mandag
 Teater Casino
Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
 Teater Folketeatret
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
Sangafdeling
Pigernes Jenser (Andersen)
Benefice for Personalet
19-05-1908, tirsdag
 Teater Casino
Sct. Petersborgs kejserlige Ballet, gæstespil
20-05-1908, onsdag
 Teater Casino
Sct. Petersborgs kejserlige Ballet, gæstespil
 Teater Folketeatret
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
21-05-1908, torsdag
 Teater Casino
Sct. Petersborgs kejserlige Ballet, gæstespil
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
22-05-1908, fredag
 Teater Casino
Amatørtyven (Hornung og Presbrey)
 Teater Det kongelige Teater
Maria Stuart (Schiller)
23-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Amatørtyven (Hornung og Presbrey)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Moderate Løjer (Benzon)
24-05-1908, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Epilog (Rosenberg) (premiere)
Betty Hennings afskedsforestilling
26-05-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
28-05-1908, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Standens Ære (Høyer)
(Aften) Brødrene Hansen (Høyer)
30-05-1908, lørdag
 Teater Casino
Amatørtyven (Hornung og Presbrey)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
31-05-1908, søndag
 Teater Casino
Amatørtyven (Hornung og Presbrey)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Folketeatret
Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
Johan Svendsen: »Fest-Polonaise«
Barberen i Sevilla [ouverture og 2. Akt] (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Wagner: Ouverturen til »Tannhäuser«
Valkyrien [3. akt] (Wagner) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Afskedsforestilling for Johan Svendsen
 Teater Tivolis Teatersal
Fortunios Sang (Crémieux og Halévy)
 Teater Østerbros Theater (Ukendt gruppe)
Alene tilbage, Drama i 3 Akter af Sholem Allchem
Opført af den Russisk Jødisk Dramatiske Forening til Fordel for den hervær. russ. Læsesal

1908     juni


01-06-1908, mandag
 Teater Tivolis Teatersal
Fortunios Sang (Crémieux og Halévy)
Grammophonen (Nielsen) (premiere)
07-06-1908, søndag  Helligdag Pintsedag
08-06-1908, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Tivolis Teatersal
Fortunios Sang (Crémieux og Halévy)
Grammophonen (Nielsen)
12-06-1908, fredag
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst) (premiere)
Grammophonen (Nielsen)
13-06-1908, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst)
Grammophonen (Nielsen)
14-06-1908, søndag  Helligdag Trinitatis
20-06-1908, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye) (premiere)
27-06-1908, lørdag
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)

1908     juli


01-07-1908, onsdag
 Teater Vennelyst
Hold mig i Haanden (Henriksen) (premiere)
04-07-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.) (premiere)
 Teater Tivolis Teatersal
Paa Pension (Holst)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
05-07-1908, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Vor Bryllupsaften (Lincke)
(Aften) Paa Pension (Holst)
(Aften) Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
11-07-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Glade Ungdom (Nielsen) (premiere)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
18-07-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Glade Ungdom (Nielsen)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
25-07-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Tivolis Teatersal
Frie Fugle (Dam og Gottschalksen) (premiere)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
26-07-1908, søndag
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Glade Ungdom (Nielsen)
(Aften) Frie Fugle (Dam og Gottschalksen)
(Aften) Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)

1908     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Opera)
Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
Coppélia (Nuitter og Léon")) (Ballet)
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Der var engang - (Drachmann)
Don Juan (Mozart og Ponte) (Opera)
Elverhøj (Heiberg)
En Fallit (Bjørnson)
Erasmus Montanus (Holberg)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
Faust (Gounod m.fl.) (Opera)
Gulddaasen (Olufsen)
Guldhornene (Oehlenschläger)
Guldkareten (Betzonich)
I Blinde (Gnudtzmann)
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Macbeth (Shakespeare)
Mignon (Thomas m.fl.) (Opera)
Napoli (Bournonville) (Ballet)
Opstandelse (Bataille)
Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Opera)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Opera)
Ragnarok (Wagner) (Syngestykke)
Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
Rhinguldet (Wagner) (Opera)
Romeo og Julie (Gounod m.fl.) (Opera)
Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
Trubaduren (Verdi m.fl.) (Opera)
Ungdomstid (Capus)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Opera)

1908     august


01-08-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
Frie Fugle (Dam og Gottschalksen)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
08-08-1908, lørdag
 Teater Frederiksberg Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Røverhistorie (uidentificeret) (premiere)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
09-08-1908, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
(Eftermiddag) Glade Ungdom (Nielsen)
(Aften) En Røverhistorie (uidentificeret)
(Aften) Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
15-08-1908, lørdag
 Teater Casino
16-08-1908, søndag
 Teater Folketeatret
Erotik (Wied)
18-08-1908, tirsdag
 Teater Folketeatret
Erotik (Wied)
22-08-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jenser (Andersen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Røverhistorie (uidentificeret)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
28-08-1908, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen) (premiere)
Sommer-Revuen 1908 (premiere)
29-08-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
En Røverhistorie (uidentificeret)
Sommerrejsen 1908 (Dam og Melbye)
30-08-1908, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
(Aften) Alexander den Store (Esmann)
 Teater Folketeatret
Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
Til Indtægt for Ballettens private Pensionsfond
 Teater Århus Teater
Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann) (premiere)

1908     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Røde Kro Teater
En eneste Gang (Rechendorff) (premiere)

1908     september


01-09-1908, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Prinsessen, der spandt (Sick) (premiere)
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Opera)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Ukendt sted
Den lille Djævel (Nielsen) (premiere)
03-09-1908, torsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Ungdommen sejrer (Picard) (premiere)
04-09-1908, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Opera)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
05-09-1908, lørdag
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Erik og Abel (Oehlenschläger)
 Teater Århus Teater
Den røde Hane (Rosenkrantz) (premiere)
06-09-1908, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Pigernes Jensen (Andersen)
11-09-1908, fredag
 Teater Århus Teater
Ideale Magter (Skjoldborg) (premiere)
12-09-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Opera)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
 Teater Tivolis Teatersal
Sange og Viser
16-09-1908, onsdag
 Teater Casino
Min egen Dreng (Arronge)
18-09-1908, fredag
 Teater Dagmarteatret
Elga (Hauptmann) (premiere)
19-09-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Elga (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommer-Menuen (Fristrup m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Prolog af Sophus Michaëlis (Michaëlis) (premiere)
Den skønne Marseillanerinde (Berton) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
20-09-1908, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
 Teater Århus Teater
 Teater Østerbros Theater
Sovevogns-Kontroløren (Bisson) (premiere)
21-09-1908, mandag
 Teater Det ny Teater
22-09-1908, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Lille Nitouche (Fristrup)
Sommermenuen 1908 (Fristrup m.fl.)
23-09-1908, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Kongebesøget (undersøges) (premiere)
24-09-1908, torsdag
 Teater Casino
 Teater Det kongelige Teater
Romeo og Julie (Gounod m.fl.) (Opera)
25-09-1908, fredag
 Teater Casino
Manden med de tre Koner (Bauer) (premiere)
26-09-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Elga (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Sommerrejsen (Dam og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Kongebesøget (undersøges)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
27-09-1908, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
(Aften) Manden med de tre Koner (Bauer)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Brødrene Hansen (Høyer)
(Aften) Ungdommen sejrer (Picard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Den bestøvlede Kat (Rosenkrantz)
(Aften) Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften) Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
(Aften) Sommerrejsen (Dam og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Erik og Abel (Oehlenschläger)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Mer end Perler og Guld (Raimund og andre)
(Aften) Kongebesøget (undersøges)
(Aften) Sommer-Revyen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Pigernes Jenser (Andersen)
(Aften) Slægtningene (Nielsen)
 Teater Østerbros Theater

1908     oktober


03-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
John Glaydes Ære (Sutro) (premiere)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Sommerrejsen (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Kongebesøget (undersøges)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
04-10-1908, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Brødrene Hansen (Høyer)
(Aften) John Glaydes Ære (Sutro)
 Teater Det kongelige Teater
Macbeth (Shakespeare)
 Teater Det ny Teater
Tordenvejr (Hostrup) (premiere)
 Teater Århus Teater
Hvor man keder sig (Pailleron) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
Paa Børnehjælpsdagen
06-10-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Opera)
07-10-1908, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Elga (Hauptmann)
10-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
Sommerrejsen (Dam og Melbye)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Slægtningene (Nielsen)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
11-10-1908, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften) Firkanten (Thomsen) (premiere)
(Aften) En slem Dreng (Sarauw og Magnussen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Frie Hænder (Benzon) (premiere)
 Teater Det ny Teater
 Teater Østerbros Theater
12-10-1908, mandag
 Teater Det ny Teater
Ingen Forestilling
13-10-1908, tirsdag
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Schiøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
16-10-1908, fredag
 Teater Sønderbro Teater
Schiøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
17-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Opera)
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Firkanten (Thomsen)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen)
 Teater Nørrebros Teater
Den sorte Fare (Nielsen)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
18-10-1908, søndag
 Teater Århus Teater
Madame Sherry (Felix m.fl.) (premiere)
 Teater Østerbros Theater
22-10-1908, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Kvindelykke (Lange) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)(premiere)
23-10-1908, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
24-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Firkanten (Thomsen)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
25-10-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
En fattig ung Piges Eventyr (Feddersen m.fl.) (premiere)
27-10-1908, tirsdag
 Teater Folketeatret
Karen Borneman
Forening for medlemmer af foreningen "Fremmed Scenekunst", gæstespil af Johan Fahlstrøms Teater, Kristiania
28-10-1908, onsdag
 Teater Folketeatret
Den røde Kappe (Brieux)
Forening for medlemmer af foreningen "Fremmed Scenekunst", gæstespil af Johan Fahlstrøms Teater, Kristiania
29-10-1908, torsdag
 Teater Folketeatret
Hærmændene paa Helgeland (Ibsen)
Forening for medlemmer af foreningen "Fremmed Scenekunst", gæstespil af Johan Fahlstrøms Teater, Kristiania
 Teater Det kongelige Teater
Opstandelse (Bataille)
Emma Thomsens 25-års jubilæum
30-10-1908, fredag
 Teater Folketeatret
Karen Borneman
Forening for medlemmer af foreningen "Fremmed Scenekunst", gæstespil af Johan Fahlstrøms Teater, Kristiania
 Teater Odd Fellow Palæet, Kbh. (Den frie Scene)
Frøken Mathilde (Wied) (premiere)
[Kun adgang for medlemmer]
31-10-1908, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Tante Léontine (Boniface og Bodin) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Firkanten (Thomsen)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)

1908     november


01-11-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
En fattig ung Piges Eventyr (Feddersen m.fl.)
06-11-1908, fredag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Tante Léontine (Boniface og Bodin)
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin) (premiere)
07-11-1908, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Den røde Hane (Rosenkrantz)
 Teater Frederiksberg Teater
Abehaanden (Parker) (premiere)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Århus Teater
Rivaler (Christmas-Dirckinck-Holmfeld) (premiere)
08-11-1908, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
(Aften) Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Pigernes Jenser (Andersen)
(Aften) Schøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
(Aften) Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
 Teater Århus Teater
Huset i Orden (Pinero)
 Teater Østerbros Theater
De skæbnesvangre Millioner (Millöcker og tysk) (premiere)
10-11-1908, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
13-11-1908, fredag
 Teater Folketeatret
Thyre Boløxe og Herremanden (Thiele) (premiere)
14-11-1908, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie)
 Teater Dagmarteatret
Bertran de Born (Recke) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Abehaanden (Parker)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
15-11-1908, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hr. Departementschefen (Bisson og Carré)
 Teater Det ny Teater
Inez fra Coibra (Larsen)
17-11-1908, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Opera)
18-11-1908, onsdag
 Teater Århus Teater
Ambrosius (Molbech) (premiere)
21-11-1908, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie)
 Teater Dagmarteatret
Kvindelykke (Lange)
 Teater Folketeatret
 Teater Frederiksberg Teater
Abehaanden (Parker)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
22-11-1908, søndag
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Nitouche (Meilhac og Millaud)
(Aften) Toto-Tata (Banès m.fl.) (premiere)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tordenvejr (Hostrup)
(Aften) Den Dummeste (Fulda) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Sommer-Revuen 1908 (Nielsen og Schønfeld)
(Aften) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 Teater Østerbros Theater
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian) (premiere)
27-11-1908, fredag
 Teater Århus Teater
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
28-11-1908, lørdag
 Teater Casino
Fem Søstre (Jensen og Norrie)
 Teater Dagmarteatret
Afkom (Hansen)
 Teater Folketeatret
NB: Børn under 15 Aar halv Pris
 Teater Frederiksberg Teater
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
29-11-1908, søndag  Helligdag Advent
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Abehaanden (Parker)
(Eftermiddag) Frk. Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
(Aften) Toto-Tata [1ste og 3dje Akt] (Banès m.fl.)
(Aften) En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det kongelige Teater
Guldfuglen (Gad) (premiere)

1908     december


01-12-1908, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Baronen (Gnudtzmann) (premiere)
02-12-1908, onsdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton og Simon)
03-12-1908, torsdag
 Teater Århus Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange) (premiere)
04-12-1908, fredag
 Teater Folketeatret
05-12-1908, lørdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton og Simon)
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Frederiksberg Teater
Toto-Tata (Banès m.fl.)
En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
 Teater Det ny Teater
Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Odense Teater
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
06-12-1908, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Napoli (Bournonville) (Ballet)
 Teater Østerbros Theater
Børn i Kirke (Strøyer)
12-12-1908, lørdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Dagmarteatret
Zaza (Berton og Simon)
 Teater Folketeatret
Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Trilby (Maurier) (premiere)
Familietvist (Hostrup) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
13-12-1908, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommer-Revuen 1908 (Fristrup m.fl.)
(Aften) Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
(Aften) Paa gale Veje (Kadelburg)
18-12-1908, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Opera)
19-12-1908, lørdag
 Teater Casino
Texas Jack (Hoyt)
 Teater Dagmarteatret
Kvindelykke (Lange)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
Trilby (Maurier)
Familietvist (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
Den Dummeste (Fulda)
 Teater Nørrebros Teater
Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
20-12-1908, søndag
 Teater Østerbros Theater
En Kvinde af Folket (Dennery og Mallian)
21-12-1908, mandag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Mignon (Thomas m.fl.) (Opera)
22-12-1908, tirsdag
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
23-12-1908, onsdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Frederiksberg Teater
Ingen Forestilling
 Teater Det ny Teater
Ingen Forestilling
 Teater Nørrebros Teater
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
25-12-1908, fredag  Helligdag Juledag
26-12-1908, lørdag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Snehvide (Miskow og Danning)
(Aften) Andersens Eventyr (Østergaard) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) John Glaydes Ære (Sutro)
(Aften) Zaza (Berton og Simon)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Frederiksberg Teater
(Eftermiddag) Abehaanden (Parker)
(Eftermiddag) En slem Dreng (Sarauw og Magnussen)
(Aften) Trilby (Maurier)
(Aften) Familietvist (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Genboerne (Hostrup)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Far's Penge (Levin)
(Aften) Lille Dorrit (Dickens og Melbye) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Paa Farten (Buntzen m.fl.)
(Aften) Madam Angots Datter (Clairville m.fl.)
(Aften) Paa gale Veje (Kadelburg)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
(Aften) Vedbæk-Skodsborg-København (Hedberg)
(Aften) Den glade Varieté (Nielsen)
 Teater Århus Teater
Da vi var en og tyve (Esmond) (premiere)
27-12-1908, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Ungdommen sejrer (Picard)
(Aften) Zaza (Berton og Simon)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Jægermesterinden (Eilersgaard og Fristrup)
(Aften) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)
 Teater Østerbros Theater
Studeprangeren (Souvestre)
31-12-1908, torsdag
 Teater Det ny Teater
Far's Penge (Levin)
 

Forrige år - Næste år