Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1930

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1930


1930     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Folketeatret (Forsøgsscenen)
Trommeln in der Nacht af Bert Brecht
Der Anarkist af Bert Brecht
 Teater Kammerspilscenen (Sønderbro Teater)
I Kløftens Skygge (Synge) (premiere)
Urolige Sind [Tre Skuespil]
Keddelflikkerens Giftemaal (Synge) (premiere)
Der rides mod Havet (Synge) (premiere)
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
Skuddet der ramte (Meyn) (premiere)
 Teater Ukendt gruppe
En Verden for sig (Hostrup) (premiere)
Professor og Skærslipper (Hostrup) (premiere)
Winther & Co. (Hostrup) (premiere)

1930     januar


01-01-1930, onsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
 Teater Odense Teater
Elverhøj (Heiberg)
 Teater Røde Kro Teater
03-01-1930, fredag
 Teater Folketeatret
Jeans Eventyr (Geyer)
04-01-1930, lørdag
 Teater Folketeatret
Tante Oscar (Lynge og Rindom) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den leende Jomfru (Soya) (premiere)
08-01-1930, onsdag
 Teater Casinos lille sal
Medea (Euripides m.fl.) (premiere)
 Teater Radio
Daniel Hertz (Nathansen) (premiere)
10-01-1930, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Potpourri (Smith) (Ballet)(premiere)
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
I Amors Lænker (Beuttenmüller og Zerlett) (premiere)
11-01-1930, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Den hellige Flamme (Maugham) (premiere)
15-01-1930, onsdag
 Teater Det ny Teater
Laser og Pjalter (Brecht) (premiere)
 Teater Århus Teater
Pak (Overskou)
18-01-1930, lørdag
 Teater Odense Teater
Affæren i Mølleby (Korch) (premiere)
 Teater Radio
Munken gaar i Enge - (Gandrup) (premiere)
19-01-1930, søndag
 Teater Casino
20-01-1930, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Potpourri (Smith) (Ballet)
21-01-1930, tirsdag
 Teater Casinos lille sal
Cocktail, Forfatter: Pierre Veber, Komponist: Henry Béreny
Gæstespil af Charlotte Wiehe-Béreny
22-01-1930, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aargang 1929 (Locher) (premiere)
24-01-1930, fredag
 Teater Folkets Hus, Enghavevej, København (Arbejdernes Teater)
Frandsen (Brodersen) (premiere)
29-01-1930, onsdag
 Teater Århus Teater
Elverhøj (Heiberg)

1930     februar


01-02-1930, lørdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Proppen (Arnold og Bach) (premiere)
 Teater Casinos Børneteater
Fyrtøjet (Breidahl) (premiere)
 Teater Folketeatret
Ebberød Bank (Breidahl og Frische) (premiere)
02-02-1930, søndag
 Teater Folketeatret
Tante Oscar (Lynge og Rindom)
 Teater Det kongelige Teater
Manon Lescaut (Puccini m.fl.) (Opera)(premiere)
03-02-1930, mandag
 Teater Kammerspilscenen (Sønderbro Teater)
Per og Poul (Rubinstein) (premiere)
04-02-1930, tirsdag
 Teater Radio
En Skandale (Benzon)
05-02-1930, onsdag
 Teater Fønix Teatret (Co-optimisterne)
Den brave Soldat Schweik (Brod og Reimann) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Hybris (Knudsen) (Ballet)(premiere)
August Liebmans 40-års jubilæum
08-02-1930, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Republikken befaler (Lothar og Gottwald) (premiere)
 Teater Odense Teater
Under Snefog (Hostrup)
09-02-1930, søndag
 Teater Odense Teater
Elverhøj (Heiberg)
12-02-1930, onsdag
 Teater Komediehuset
Vaarbrud (Wedekind) (premiere)
13-02-1930, torsdag
 Teater Det ny Teater
Sensationen (Hecht og MacArthur) (premiere)
18-02-1930, tirsdag
 Teater Odense Teater
Frøken Kirkemus (Fodor) (premiere)
20-02-1930, torsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Proppen (Arnold og Bach)
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
[ingen forestilling]
 Teater Folketeatret
Ebberød Bank (Breidahl og Frische)
 Teater Fønix Teatret (Co-optimisterne)
Soldat Schweijk (Brod og Reimann)
 Teater Kammerspilscenen (Sønderbro Teater)
Per og Poul (Rubinstein)
 Teater Komediehuset
Vaarbrud (Wedekind)
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
Amor Lænker (Beuttenmüller og Zerlett)
 Teater Det ny Teater
Sensationen (Hecht og MacArthur)
 Teater Nørrebros Teater
Den nye Husassistent (Bogø og Frische)
 Teater Røde Kro Teater
21-02-1930, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
22-02-1930, lørdag
 Teater Casinos Børneteater
Fyrtøjet (Breidahl)
 Teater Dagmarteatret
Cirkus Knie (Zuckmayer) (premiere)
 Teater Folketeatret (Forsøgsscenen)
Barrabas (Grieg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
23-02-1930, søndag
 Teater Casinos Børneteater
Fyrtøjet (Breidahl)
 Teater Det kongelige Teater
Hoffmanns Eventyr (Offenbach m.fl.) (Syngestykke)
26-02-1930, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Røde Kro Teater
Menig Nr. 66 (Nielsen) (premiere)
27-02-1930, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hybris (Knudsen) (Ballet)
28-02-1930, fredag
 Teater Det ny Teater
Bobbys Ægteskab (Anderson) (premiere)
 Teater Odense Teater

1930     marts


01-03-1930, lørdag
 Teater Scala Teatret
Charleys Tante 1930 (Kjerulf og Breidahl) (premiere)
02-03-1930, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Det kongelige Teater
Don Carlos (Verdi m.fl.) (Opera)(premiere)
 Teater Århus Teater
Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer) (premiere)
04-03-1930, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Harlekins Millioner (Petipa) (Ballet)
05-03-1930, onsdag
 Teater Kammerspilscenen (Sønderbro Teater)
Hans Sjæls Veninde (Hopwood) (premiere)
 Teater Odense Teater
Daglannet (Bjørnson) (premiere)
07-03-1930, fredag
 Teater Folketeatret
Mormonen (Flers og Caillavet) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Rejsen endt (Sherriff) (premiere)
08-03-1930, lørdag
 Teater Dagmarteatret
De Gamles Oprør (Locher) (premiere)
09-03-1930, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
11-03-1930, tirsdag
 Teater Folketeatret
Mormonen (Flers og Caillavet)
12-03-1930, onsdag
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
Dydsprincessen (Zorlig og Okonkowski) (premiere)
15-03-1930, lørdag
 Teater Det ny Teater
En uægte Far (Carpenter) (premiere)
16-03-1930, søndag
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Wolff og Zickel) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Volpone (Jonson og Zweig)
 Teater Valby Teatersamfund
Husker du i Høst? (Henriks og Hviid) (premiere)
17-03-1930, mandag
 Teater Odense Teater
Daglannet (Bjørnson)
19-03-1930, onsdag
 Teater Odense Teater
Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll) (premiere)
En Søndag paa Amager (Heiberg) (premiere)
20-03-1930, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Livet i Vold (Hamsun) (premiere)
 Teater Komediehuset
Ansgar (Bønnelycke) (premiere)
23-03-1930, søndag
 Teater Nørrebros Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg) (premiere)
 Teater Odense Teater
25-03-1930, tirsdag
 Teater Casinos lille sal
Fritz Berger: Viseaften
27-03-1930, torsdag
 Teater Casino
[Gæstespil, Anna Pavlova, Pierre Vladimeroff, Levnidorf Dubroska]
29-03-1930, lørdag
 Teater Odense Teater
Aargang 1929 (Locher) (premiere)
30-03-1930, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret

1930     april


02-04-1930, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
Den nye Barselstue (Andersen)
Epilog (Berntsen) (premiere)
Hans Christian Andersen (Jensen) (premiere)
Historien om en Moder (Gandrup) (premiere)
H.C. Andersen-festen i anledning af 125-årsdagen for hans fødsel
 Teater Odense Teater
Mindefest for H.C. Andersen
04-04-1930, fredag
 Teater Griffenfeldsgade (Arbejdernes Teater)
Fjæleboden (Anonym) (premiere)
Gabestokken (Petersen) (premiere)
Pædagogik (Clausen) (premiere)
Sort Trolddom (Lütken) (premiere)
05-04-1930, lørdag
 Teater Casino
Rose Marie (Friml m.fl.) (premiere)
06-04-1930, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Flagermusen (Haffner m.fl.) (premiere)
11-04-1930, fredag
 Teater Komediehuset
En Herregaardssaga (Lagerlöf) (premiere)
12-04-1930, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Charleys Tante 1930 (Kjerulf og Breidahl) (premiere)
13-04-1930, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Odense Teater
Hotel Stadt Lemberg (Gilbert og Neubach) (premiere)
17-04-1930, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
18-04-1930, fredag  Helligdag Langfredag
20-04-1930, søndag  Helligdag Paaskedag
21-04-1930, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Det ny Teater
Fæstningen falder (Guitry) (premiere)
 Teater Odense Teater
Aargang 1929 (Locher)
 Teater Århus Teater
Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij) (premiere)
22-04-1930, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den første Mrs. Fraser (Ervine) (premiere)
30-04-1930, onsdag
 Teater Casino
Foraar i Heidelberg (Raymond m.fl.) (premiere)

1930     maj


01-05-1930, torsdag
 Teater Odense Teater
Hotel Stadt Lemberg (Gilbert og Neubach)
 Teater Over Stalden
Charlottenlund Revyen [1930] (Meincke og Schønfeld) (premiere)
02-05-1930, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Guldkareten (Betzonich)
Komplet uskyldig (Gandrup) (premiere)
Journalistforeningens og Skuespillerforeningens midnatsforestilling
05-05-1930, mandag
 Teater Det kongelige Teater
»La Traviata« (Verdi og Piave) (Opera)
06-05-1930, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Misantropen (Molière)
07-05-1930, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Opera)
15-05-1930, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den solgte Brud (Smetana og Sabina) (Opera)(premiere)
16-05-1930, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Det kongelige Teater
Manon Lescaut (Puccini m.fl.) (Opera)
24-05-1930, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cavalleria rusticana (Mascagni m.fl.) (Opera)
Den store Scene (Schnitzler)
 Teater Ny Ravnsborg
Skønhedskonkurrencen (Rocatis og Jarne) (premiere)
29-05-1930, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Fønix Teatret (Co-optimisterne)
Sommerrevyen 1930 (Brandstrup og Dam) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den solgte Brud (Smetana og Sabina) (Opera)
30-05-1930, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
31-05-1930, lørdag
 Teater Folketeatret
Jette Gebert (Wolff og Zickel)
 Teater Det kongelige Teater
Som man behager (Shakespeare)
 Teater Nørrebros Teater
Nørrebro Revyen 1930 (Dam og Lynge) (premiere)

1930     juni


01-06-1930, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Prolog (Jonsson) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Punktum Finale (Sarauw m.fl.) (premiere)
04-06-1930, onsdag
 Teater Det ny Teater
Frøkenens Mand (Kollo og Kessler) (premiere)
08-06-1930, søndag  Helligdag Pintsedag
09-06-1930, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Riddersalen
Fruen har fri (Armont og Gerbidon) (premiere)
10-06-1930, tirsdag
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
Fra alle Fronter (Hansen og Rostgaard-Frøhne) (premiere)
13-06-1930, fredag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Apollo Revyen 1930 (Arctander og Kjærulf) (premiere)
15-06-1930, søndag  Helligdag Trinitatis
17-06-1930, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
[Japansk Gæstespil] Katuki - za Tokio
20-06-1930, fredag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)

1930     juli


01-07-1930, tirsdag
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Elverhøj (Heiberg)
12-07-1930, lørdag
 Teater Odense Teater
H.C. Andersen-Festspil
27-07-1930, søndag
 Teater Røde Kro Teater
Kongens København (uidentificeret og Rocatis) (premiere)

1930     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Arbejdernes Teater
Paragraf 218 (Crevé) (premiere)

1930     august


05-08-1930, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Fem Damer og seks Herrer (Lynge m.fl.) (premiere)
21-08-1930, torsdag
 Teater Casino
[Gæstespil, Neger-Teatret "The black flowers"] Miss Louisiana, Revu - operette - folkekomedie af Louis Douglas
26-08-1930, tirsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Apollo Revyen 1930 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Dagmarteatret
Saadan er Livet (Crothers) (premiere)
 Teater Ny Ravnsborg
Skønhedskonkurrencen (Rocatis og Jarne)
 Teater Riddersalen
Fruen har fri (Armont og Gerbidon)
29-08-1930, fredag
 Teater Folketeatret
Hos Grevinden (Leopold) (premiere)
Oda Nielsens 60 års jubilæum
31-08-1930, søndag
 Teater Århus Teater
De Gamles Oprør (Locher) (premiere)

1930     september


01-09-1930, mandag
 Teater Riddersalen
Ho-jo-to-hut (Meincke) (premiere)
05-09-1930, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Odense Teater
Bedre Folks Børn (Hopwood) (premiere)
09-09-1930, tirsdag
 Teater Det ny Teater
La Jeunesse (Bartholin) (Ballet)(premiere)
11-09-1930, torsdag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup) (premiere)
16-09-1930, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Punktum Finale (Sarauw m.fl.) (premiere)
19-09-1930, fredag
 Teater Det kongelige Teater
20-09-1930, lørdag
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
Ægteskabskontrakten (Knopf) (premiere)
21-09-1930, søndag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Apollo Revyen 1930 (Arctander og Kjærulf)
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
(Eftermiddag) Foraar i Heidelberg (Raymond m.fl.)
(Aften) Foraar i Heidelberg (Raymond m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) De Gamles Oprør (Locher)
(Aften) Saadan er Livet (Crothers)
 Teater Folketeatret
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
 Teater Det ny Teater
Frøkenens Mand (Kollo og Kessler)
 Teater Nørrebros Teater
Scala-Revyen (Sarauw m.fl.)
 Teater Riddersalen
Ho-jo-to-hut (Meincke)
 Teater Røde Kro Teater
Kongens København (uidentificeret og Rocatis)
24-09-1930, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
26-09-1930, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Den røde Dag (Lindorm m.fl.) (premiere)
28-09-1930, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Brødrene Østermans Huskors (Wennersten) (premiere)
 Teater Århus Teater
Drengene fra Amerika (Bergstrøm)

1930     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Aargang 1929 (Locher)
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
Den kongelige Gæst (Børresen og Leopold) (Syngestykke)
Den nye Barselstue (Andersen)
Don Carlos (Verdi m.fl.) (Opera)
Elverhøj (Heiberg)
Erasmus Montanus (Holberg)
Flagermusen (Haffner m.fl.)
Leonora Christina (Salomon og Barfoed) (Opera)
Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Opera)
Rejsen endt (Sherriff)
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
Skærmydsler (Wied)
Spotterens Hus (Gandrup)
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)

1930     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det ny Teater (Dansk Skolescene)
Ambrosius (Molbech)
Den nye Barselstue (Andersen)
Trolddom (Jacobsen)

1930     oktober


01-10-1930, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret (Co-optimisterne)
Den røde Klud (Horst og Palaczek) (premiere)
 Teater Fønix Teatret
Strømpebaandet (Hopwood og Collison) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Balles Filial (Aatoft) (premiere)
03-10-1930, fredag
 Teater Casino
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud) (premiere)
04-10-1930, lørdag
 Teater Casinos lille sal
[De unges Teater:] Husker Du? (Békeffi og Lajtai) (premiere)
05-10-1930, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Sang af »Leonora Christina«
(Eftermiddag) Prolog (Juel) (premiere)
(Eftermiddag) Symfoni i h-moll (Schubert)
(Eftermiddag) Chopiniana (Fokin) (Ballet)
»Elysion« (fra Orfeus og Euridice af Gluck)
Ave verum (Mozart)
(Eftermiddag) Mindefesten for Elna Lassen
Gaden (Rice) (premiere)
06-10-1930, mandag
 Teater Glyptotekets Antiksal (Studenterscenen)
Sonofferet (Aiskylos) (premiere)
07-10-1930, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
09-10-1930, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jonny (Krenek) (Opera)(premiere)
 Teater Odense Teater
De Gamles Oprør (Locher) (premiere)
10-10-1930, fredag
 Teater Folketeatret
Dreyfus-Affæren (Rehfisch og Herzog) (premiere)
12-10-1930, søndag
 Teater Griffenfeldsgade (Arbejdernes Teater)
Svaneungen (Bergstedt) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Den trekantede Hat (Sierra) (Ballet)(premiere)
Legetøjsbutiken (Derain) (Ballet)(premiere)
Scheherazade (Benua) (Ballet)(premiere)
 Teater Århus Teater
Rejsen endt (Sherriff) (premiere)
16-10-1930, torsdag
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles) (premiere)
18-10-1930, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
Min egen Dreng (Arronge) (premiere)
21-10-1930, tirsdag
 Teater Gamle Frimurerloge (Forsøgsscenen)
Cyancalium (Wolf) (premiere)
22-10-1930, onsdag
 Teater Casino
[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Dybuk
 Teater Ukendt sted
23-10-1930, torsdag
 Teater Casino
[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Golem
 Teater Folketeatret
Dreyfus-Affæren (Rehfisch og Herzog)
 Teater Odense Teater
Yrsa (Oehlenschläger) (premiere)
Rust (Rist) (premiere)
24-10-1930, fredag
 Teater Casino
[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Dybuk
 Teater Folketeatret
Olie-Kongen (Larric og Gregaard) (premiere)
25-10-1930, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Jonny (Krenek) (Opera)
 Teater Sønderbro Teater
Det borende X (Anonym) (premiere)
26-10-1930, søndag
 Teater Folketeatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Det kongelige Teater
Dans (Hansen) (premiere)
 Teater Århus Teater
Ambrosius (Molbech)
27-10-1930, mandag
 Teater Casino
[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Davids Krone
28-10-1930, tirsdag
 Teater Casino
[Gæstespil, Habimah, hebraisk kunstnerteater] Davids Krone
 Teater Det kongelige Teater
Dans (Hansen)
 Teater Radio
Den røde Hane (Rosenkrantz) (premiere)

1930     november


01-11-1930, lørdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Hulla Di Bulla (Arnold og Bach) (premiere)
 Teater Folketeatret
Olie-Kongen (Larric og Gregaard)
 Teater Det ny Teater
Peter den Store (Sarauw) (premiere)
 Teater Odense Teater
Rust (Rist)
Yrsa (Oehlenschläger)
02-11-1930, søndag
 Teater Dagmarteatret
Den indbildte Syge (Molière)
 Teater Folketeatret
En Børsbaron (Görner)
Cyancalium (Wolf)
 Teater Odense Teater
Patsy (Connere) (premiere)
04-11-1930, tirsdag
 Teater Riddersalen
Lorry-Revyen [1930] (Meincke) (premiere)
09-11-1930, søndag
 Teater Folkets Hus, Enghavevej, København (Arbejdernes Teater)
En Mand gaar ud af Spillet (Nielsen) (premiere)
 Teater Odense Teater
10-11-1930, mandag
 Teater Odense Teater
Patsy (Connere)
13-11-1930, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Den elskede Fjende (Antoine) (premiere)
 Teater Folkets Hus, Enghavevej, København (Arbejdernes Teater)
I Folkets Navn (Blume) (premiere)
 Teater Odense Teater
14-11-1930, fredag
 Teater Folketeatret
Guld og grønne Skove (Nygaard) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Væringerne i Miklagard (Oehlenschläger)
15-11-1930, lørdag
 Teater Røde Kro Teater
16-11-1930, søndag
 Teater Fønix Teatret (Forsøgsscenen)
Cyancalium (Wolf)
 Teater Sønderbro Teater
Fest i Byen (Schlüter) (premiere)
 Teater Århus Teater
Pygmalion (Shaw)
18-11-1930, tirsdag
 Teater Casinos lille sal
Allerhøjeste Protektion (Gandrup) (premiere)
20-11-1930, torsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Hulla Di Bulla (Arnold og Bach)
 Teater Betty Nansen Teatret (Co-optimisterne)
Den røde Klud (Horst og Palaczek)
 Teater Casino
Frk. Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Fønix Teatret
Strømpebaandet (Hopwood og Collison)
 Teater Det kongelige Teater
Carmen (Bizet m.fl.) (Opera)
 Teater Det ny Teater
Peter den Store (Sarauw)
 Teater Nørrebros Teater
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sønderbro Teater
Fest i Byen (Schlüter)
23-11-1930, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Rejsen endt (Sherriff)
25-11-1930, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret (Co-optimisterne)
Patsy (Connere) (premiere)
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
I Amors Lænker (Beuttenmüller og Zerlett)
27-11-1930, torsdag
 Teater Odense Teater
Den hellige Flamme (Maugham) (premiere)
28-11-1930, fredag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
[Gæstespil, Metropoltheater Berlin] Das land des Lächelns
30-11-1930, søndag  Helligdag Advent
 Teater Folketeatret
En Børsbaron (Görner)
 Teater Det kongelige Teater
Gaden (Rice)
 Teater Odense Teater

1930     december


03-12-1930, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stundesløse (Holberg)
Fyrst Igor (Fokin) (Ballet)
04-12-1930, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Trold kan tæmmes (Shakespeare)
06-12-1930, lørdag
 Teater Fønix Teatret (Arbejdernes Teater)
07-12-1930, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Odense Teater
 Teater Sønderbro Teater
Lille Claus og Store Claus (Stevnsborg) (premiere)
 Teater Århus Teater
09-12-1930, tirsdag
 Teater Røde Kro Teater
10-12-1930, onsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
[Gæstespil, Metropoltheater Berlin] Das Frühlingsmädel
14-12-1930, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Odense Teater
16-12-1930, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
18 Aar (Druten) (premiere)
 Teater Aalborg Teater (Ukendt gruppe)
22-12-1930, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Fyrst Igor (Fokin) (Ballet)
25-12-1930, torsdag  Helligdag Juledag
26-12-1930, fredag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Casinos lille sal
Gæstespil af russisk Kunstner-teater: Kærlighed og Liv ved Volgas Bred
 Teater Folketeatret
Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery) (premiere)
 Teater Fønix Teatret
Strømpebaandet (Hopwood og Collison)
 Teater Det kongelige Teater
Benzin (Petersen) (Ballet)(premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Tordenskjolds Tøs (Dam og Locher) (premiere)
 Teater Odense Teater
Geisha (Davis m.fl.) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Sandhedens Briller (Petersen) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater
Pak (Overskou) (premiere)
 Teater Århus Teater
 note om teateropførelse En ny og moderne drejescene tages i brug ved opførelsen af Flagermusen
(Eftermiddag) Fyrtøjet (Breidahl) (premiere)
(Aften) Flagermusen (Haffner m.fl.)
27-12-1930, lørdag
 Teater Morskabsteatret (Allégade)
Gadens Pige (Waagechristensen) (premiere)
28-12-1930, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Trold kan tæmmes (Shakespeare) (premiere)
29-12-1930, mandag
 Teater Radio
Ranke Viljer (Wied) (premiere)
31-12-1930, onsdag
 Teater Apollo Teatret (v. Tivoli)
Knallerten (Kjærulf og Schønfeld) (premiere)
 

Forrige år - Næste år