Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Apollo Teatret (v. Tivoli)

Listen er endnu ikke komplet.


Apollo Teatret (v. Tivoli)

1920

15-09-1920, onsdag
 (premiere, senere) Familien Schumacher (Schønfeld og Kjærulf)
25-10-1920, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Familien Schumacher (Schønfeld og Kjærulf)

1921

09-04-1921, lørdag
 (premiere, senere) Den store Sebastian (Bernauer og Schanzer)
30-04-1921, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den store Sebastian (Bernauer og Schanzer)
22-07-1921, fredag
 (premiere, senere) Den glade Eskadron (Holck-Stilling m.fl.)
07-09-1921, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Eskadron (Holck-Stilling m.fl.)
23-09-1921, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den glade Eskadron (Holck-Stilling m.fl.)
15-10-1921, lørdag
 (premiere, senere) Kokotteskolen (Armont og Gerbidon)
12-11-1921, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kokotteskolen (Armont og Gerbidon)
20-11-1921, søndag
 (premiere, senere) Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
04-12-1921, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, senere) Den spanske Flue (Arnold og Bach)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
(Aften)  (premiere) Kasernearrest (Kjerulf) (Syngestykke)
29-12-1921, torsdag
 (premiere, senere) De tre Ønsker (Arctander)

1922

02-02-1922, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De tre Ønsker (Arctander)
25-02-1922, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) De tre Ønsker (Nye Viser, nye Numre) (Arctander)
26-02-1922, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
18-03-1922, lørdag
 (premiere, senere) Dydens Apostle (Kjærulf og Schønfeld)
15-06-1922, torsdag
 (premiere, senere) Maa jeg køre med? (Collison og Hopwood)
01-08-1922, tirsdag
 (premiere, senere) Den kyske Levemand (Arnold og Bach)
16-09-1922, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den kyske Levemand (Arnold og Bach)
02-12-1922, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Maa jeg køre med? (Collison og Hopwood)
30-12-1922, lørdag
 (premiere, senere) Guldrammen (Schønfeld og Steffensen)

1923

03-02-1923, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Guldrammen (Schønfeld og Steffensen)
04-02-1923, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den kyske Levemand (Arnold og Bach)
28-03-1923, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Guldrammen (Nye Viser. Nye Numre) (Schønfeld og Steffensen)
13-04-1923, fredag
 (premiere) Den svævende Jomfru (Arnold og Bach)
21-05-1923, mandag
 (uden for nummereringen) [Gæstespil af russiske kunstnere] Den blaa Fugl (Maeterlinck)
22-06-1923, fredag
 (premiere) Madame Tapins Mænd (Gabaroche m.fl.)
ukendt dato,
 Direktion: Oscar Holst, 1923-30

1924

01-03-1924, lørdag
 (premiere) Den kække Svømmer (Arnold og Bach)
12-07-1924, lørdag
 (premiere) Den frelsende Engel (Strauss m.fl.)
25-10-1924, lørdag
 (premiere) Huntigeren (Hennequin og Veber)

1925

17-02-1925, tirsdag
 (premiere) Benjamin (Mercier m.fl.)
03-07-1925, fredag
 (premiere, senere) Apollo Revyen 1925 (Breidahl og Steffensen)
10-09-1925, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Apollo Revyen 1925 (Breidahl og Steffensen)
26-12-1925, lørdag
 (premiere, senere) Flammedanserinden (Arnold og Bach)

1926

01-02-1926, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Flammedanserinden (Arnold og Bach)
16-03-1926, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Flammedanserinden (Arnold og Bach)
05-04-1926, mandag
 (premiere) Dédé (Christiné og Willemetz)
19-06-1926, lørdag
 (premiere) Apollo Revyen 1926 (Breidahl og Steffensen)
30-10-1926, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Flammedanserinden (Arnold og Bach)

1927

08-01-1927, lørdag
 (premiere) Kærlighedens Rekrutter (Coolus)
22-02-1927, tirsdag
 (premiere, senere) Trolden i Æsken (Arnold og Bach)
15-05-1927, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Flammedanserinden (Arnold og Bach)
24-06-1927, fredag
 (premiere, senere) Apollo Revyen 1927 (Kjærulf og Steffensen)
01-10-1927, lørdag
 (opførelse nr:  100, tidligere) Apollo Revyen 1927 (Kjærulf og Steffensen)

1928

28-02-1928, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Trolden i Æsken (Arnold og Bach)
02-03-1928, fredag
 (opførelse nr:  175, tidligere, senere) Trolden i Æsken (Arnold og Bach)
09-03-1928, fredag
 (premiere, senere) Stamherren (Arnold og Bach)
11-03-1928, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Trolden i Æsken (Arnold og Bach)
 (Til indtægt for Skuespillerforeningen)
01-04-1928, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stamherren (Arnold og Bach)
15-06-1928, fredag
 (premiere) Apollo Revyen 1928 (Kjærulf og Brink)
01-12-1928, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stamherren (Arnold og Bach)
27-12-1928, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stamherren (Arnold og Bach)

1929

05-01-1929, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Stamherren (Arnold og Bach)
09-03-1929, lørdag
 (premiere, senere) Den spanske Flue (Arnold og Bach)
10-03-1929, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den spanske Flue (Arnold og Bach)
14-06-1929, fredag
 (premiere, senere) Apollo Revyen 1929 (Kjærulf og Steffensen)
18-10-1929, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Apollo Revyen 1929 (Kjærulf og Steffensen)
30-11-1929, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Dydens Apostle (Kjærulf og Schønfeld)

1930

01-02-1930, lørdag
 (premiere, senere) Proppen (Arnold og Bach)
20-02-1930, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Proppen (Arnold og Bach)
13-06-1930, fredag
 (premiere) Apollo Revyen 1930 (Arctander og Kjærulf)
01-11-1930, lørdag
 (premiere, senere) Hulla Di Bulla (Arnold og Bach)
20-11-1930, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hulla Di Bulla (Arnold og Bach)
28-11-1930, fredag
 (uden for nummereringen, senere) [Gæstespil, Metropoltheater Berlin] Das land des Lächelns
10-12-1930, onsdag
 (uden for nummereringen, tidligere) [Gæstespil, Metropoltheater Berlin] Das Frühlingsmädel
31-12-1930, onsdag
 (premiere) Knallerten (Kjærulf og Schønfeld)

1931

18-03-1931, onsdag
 (premiere, senere) Fars Dreng (Locher)
10-05-1931, søndag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Fars Dreng (Locher)
 (Hermed slutter Sæsonen)
29-05-1931, fredag
 (premiere, senere) De farende Svende (Sarauw m.fl.)
ukendt dato,
 Direktion: Christian Arhoff, 1931-32
29-08-1931, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) De farende Svende (Sarauw m.fl.)
02-10-1931, fredag
 (premiere) Pussy (Arnold og Bach)
20-11-1931, fredag
 (premiere) Soldat Schweijk (Brod og Reimann)

1932

06-01-1932, onsdag
 (premiere) Storkens Fejlgreb (Arnold og Bach)
17-02-1932, onsdag
 (premiere, senere) Den falske Stuepige (Gottwald)
12-03-1932, lørdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Den falske Stuepige (Gottwald)
05-04-1932, tirsdag
 (premiere) Papa Casimir (Friedmann og Lunzer)
10-05-1932, tirsdag
 Direktion: Nancy Nathansen, 1932-41
 (premiere) Apollo-Revyen 1932 (Anonym)
18-09-1932, søndag
 [Aflyst på grund af skuespillers sygemelding]
21-10-1932, fredag
 (premiere) Ud i det Blaa (Lestyan og Vaszary)
23-11-1932, onsdag
 (premiere) Hr. Etin kom til Paris (Garai)
31-12-1932, lørdag
 (premiere) U.S.A. (Dam og Gregers)

1933

09-02-1933, torsdag
 (premiere) Weekend i Paradis (Arnold og Bach)
17-03-1933, fredag
 (premiere, senere) Valutarejsen (Österreicher og Hirschfeld)
02-04-1933, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Valutarejsen (Österreicher og Hirschfeld)
05-04-1933, onsdag
 (premiere) Victorias Mænd (Maugham)
09-04-1933, søndag
 (premiere, senere) Apollo-Revyen (Anonym)
08-08-1933, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Apollo-Revyen (Anonym)
13-09-1933, onsdag
 (premiere) Tre gamle Jomfruer (Haller og Oliven)
14-10-1933, lørdag
 (premiere) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
29-12-1933, fredag
 (premiere, senere) Katten i Sækken (Szilágyi)

1934

29-03-1934, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Katten i Sækken (Szilágyi)
31-03-1934, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Katten i Sækken (Szilágyi)
23-05-1934, onsdag
 (premiere, senere) Apollo-Revyen (Anonym)
08-10-1934, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Apollo-Revyen (Anonym)
08-11-1934, torsdag
 (premiere) Celebert Bryllup (Arnold)
26-12-1934, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Katten i Sækken (Szilágyi)

1935

11-01-1935, fredag
 (premiere) Nytaarsrevyen (Anonym)
03-02-1935, søndag
 Revy [Gæstespil fra Norge]
02-03-1935, lørdag
 (premiere) En sød Familie (Stephens og Linton)
03-05-1935, fredag
 (premiere) Apollo-Revyen 1935 (Anonym)
09-11-1935, lørdag
 (premiere, senere) Mig og min Lillebror (Szilágyi)

1936

25-01-1936, lørdag
 (opførelse nr:   75, tidligere) Mig og min Lillebror (Szilágyi)
04-03-1936, onsdag
 (premiere, senere) Fruen vil flyve (Kelemen m.fl.)
21-03-1936, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fruen vil flyve (Kelemen m.fl.)
05-05-1936, tirsdag
 (premiere, senere) Apollo-Revyen 1936 (Sarauw og Steffensen)
21-09-1936, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Apollo-Revyen (Sarauw og Steffensen)
01-10-1936, torsdag
 (premiere, senere) Assistent Winzig (Lichtenberg)
10-10-1936, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Assistent Winzig (Lichtenberg)
10-11-1936, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Assistent Winzig (Lichtenberg)
13-11-1936, fredag
 (premiere, senere) Musen paa Bordet (Lindemann)
27-12-1936, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Musen paa Bordet (Lindemann)

1937

02-01-1937, lørdag
 (premiere) Wien - Budapest (Szántó m.fl.)
30-04-1937, fredag
 (premiere) Apollo-Revyen [1937] (Anonym)
20-10-1937, onsdag
 (premiere) Penge som Græs (Mouëzy-Éon m.fl.)
30-12-1937, torsdag
 (premiere, senere) Hvorfor lyver du? (Lengsfelder og Tisch)

1938

26-02-1938, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hvorfor lyver du (Lengsfelder og Tisch)
05-03-1938, lørdag
 (premiere) Ministeriet vakler (Heller og Engler)
29-04-1938, fredag
 (premiere) Apollo-Revyen 1938 (Anonym)
02-09-1938, fredag
 (premiere) Forandring fryder (Lenz og Roberts)
11-10-1938, tirsdag
 (premiere) Hvemsomhelst (Henningsen og Brandstrup)

1939

05-01-1939, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den spanske Flue (Arnold og Bach)
03-02-1939, fredag
 (premiere, senere) Askepot - og - dog! (Abell og Christensen)
08-03-1939, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Askepot - og dog! (Abell og Christensen)
09-05-1939, tirsdag
 (premiere) Apollo-Revyen 1939 (Henningsen m.fl.)
19-09-1939, tirsdag
 (premiere) Det kan kun ske i Paris (Kolb og Bélieres)
24-10-1939, tirsdag
 (premiere, senere) Dags Dato (Farago)
30-10-1939, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dags Dato (Farago)
05-11-1939, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Dags Dato (Farago)

1940

01-02-1940, torsdag
 (premiere) Tidens Børn (Anonym)
03-04-1940, onsdag
 (premiere) Pam-Pam (Colpet m.fl.)
16-05-1940, torsdag
 (premiere, senere) Apollo-Revyen 1940 (Anonym)
31-05-1940, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Apollo-Revyen 1940 (Anonym)
24-09-1940, tirsdag
 (premiere) Guderne te'r sig (Abell og Henningsen)
18-10-1940, fredag
 (premiere) Snak om en Ting (Coward)
03-12-1940, tirsdag
 (premiere) Apolloteatrets Juleknas (Anonym)
31-12-1940, tirsdag
 (premiere, senere) Sommerrevyen 1960 (Anonym)

1941

01-08-1941, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sommerrevyen 1960 (Anonym)
ukendt dato,
 Direktion: Aage Stentoft, 1941-45
31-12-1941, onsdag
 (premiere) Tomands-Fronten (Anonym)

1942

20-01-1942, tirsdag
 (premiere, senere) Apollo-Revyen 1942 (Anonym)
31-10-1942, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Apollorevyen 1942 (Anonym)

1943

30-01-1943, lørdag
 (premiere, senere) Apollo-Revyen 1943 (Anonym)
27-05-1943, torsdag
 (premiere) Somerrevyen 1943 (Anonym)
02-10-1943, lørdag
 (opførelse nr: ukendt) One Man Show (Schram)
30-11-1943, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Det bedste af det bedste. Uddrag af Hornbæk- og Apollo-Revyen (Anonym)

1944

29-03-1944, onsdag
 (premiere) Apollo-Revyen 1944 (Anonym)
13-05-1944, lørdag
 (premiere) Sommerrevyen 1944 (Anonym)
05-08-1944, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Hornbæk-Revyen (overført fra Marienlyst) (Anonym)
06-08-1944, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hornbæk-Revyen (Anonym)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hornbæk-Revyen (Anonym)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hornbæk-Revyen (Anonym)
03-11-1944, fredag
 (premiere) Den fornyede Apollo-Revy (Anonym)
30-12-1944, lørdag
 (premiere) Op lille Hansen (Bech m.fl.)

1945

19-01-1945, fredag
 Teatret Schalburgteret

1951

22-11-1951, torsdag
 Genåbnet på Axeltorv
 Direktion: Aage Stentoft, 1951-58
 (premiere) Apollo-Revyen 1951 (Anonym)

1952

01-03-1952, lørdag
 (premiere, senere) Solstik (Dam og Epe)

1953

01-01-1953, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Solstik (Dam og Epe)
22-02-1953, søndag
 (uden for nummereringen) Le jalousie de Barbouillé (Molière)
 (uden for nummereringen) Le jeu de l'amour et du hasard (Marivaux og Jünger)
 (Gæstespil af "La compagnie des quatre")
06-04-1953, mandag
 (premiere) To drosler sad (Rößner)
29-05-1953, fredag
 (premiere, senere) Her er vi igen (Müller m.fl.)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Her er vi igen (Müller m.fl.)
06-11-1953, fredag
 (premiere, senere) Legetøjskarrusellen (Deval)

1954

14-02-1954, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Legetøjskarrusellen (Deval)
08-05-1954, lørdag
 (premiere, senere) Robinson Crazy (Epe m.fl.)
10-08-1954, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Robinson Crazy (Epe m.fl.)
23-08-1954, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Robinson Crazy (Epe m.fl.)
01-09-1954, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Robinson Crazy (Epe m.fl.)
23-10-1954, lørdag
 (premiere, senere) Levende lys (Farkas og Geyer)

1955

25-05-1955, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Levende lys (Farkas og Geyer)
31-07-1955, søndag
 (opførelse nr:  321, tidligere, senere) Levende lys (Farkas og Geyer)
01-08-1955, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Levende lys (Farkas og Geyer)
06-09-1955, tirsdag
 (premiere, senere) Drømmepigen (Rice)
23-10-1955, søndag
 (opførelse nr:   49, tidligere) Drømmepigen (Rice)
05-11-1955, lørdag
 (premiere, senere) Fransk uden tårer (Rattigan)

1956

08-02-1956, onsdag
 (opførelse nr:  118, tidligere) Fransk uden tårer (Rattigan)
24-02-1956, fredag
 (premiere, senere) Hvad ved mor om kærlighed? (Douglas-Home)
30-06-1956, lørdag
 (opførelse nr:  129, tidligere) Hvad ved mor om kærlighed? (Douglas-Home)
11-09-1956, tirsdag
 (premiere, senere) Arsenik og gamle kniplinger (Kesselring)

Sęson 1956-57

1957

23-04-1957, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Arsenik og gamle kniplinger (Kesselring)
24-04-1957, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Arsenik og gamle kniplinger (Kesselring)
19-05-1957, søndag
 (opførelse nr:  279, tidligere) Arsenik og gamle kniplinger (Kesselring)

Sęson 1957-58

05-10-1957, lørdag
 (premiere, senere) Begge mine koner (Tidmarsh)
14-12-1957, lørdag
 (opførelse nr:   73, tidligere) Begge mine koner (Tidmarsh)
23-12-1957, mandag
 (premiere, senere) Lille tyvetøs (Popplewell)

1958

02-03-1958, søndag
 (opførelse nr:   73, tidligere) Lille tyvetøs (Popplewell)
29-03-1958, lørdag
 (opførelse nr:  419, tidligere, senere) Solstik (Dam og Epe)
20-04-1958, søndag
 (opførelse nr:  440, tidligere) Solstik (Dam og Epe)

Sommersęson 1958

06-06-1958, fredag
 Direktion: Knud Pheiffer
 (premiere, senere) Fiffer-revyen 1958 (Jensen m.fl.)
06-07-1958, søndag
 Teatrets virksomhed ophørt
 (opførelse nr:   31, tidligere) Fiffer-revyen 1958 (Jensen m.fl.)