Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Fønix Teatret

Listen er endnu ikke komplet.


Fønix Teatret

Frederiksberg Allé 102
1784-1845 Ratzenborg (traktørsted)
1845-1918 Sommerlyst (i begyndelsen også kaldet Thorups Have)
1918-1919 Phoenix Paladset
1919-1938 Fønix Teatret
1938-1957 Frederiksberg Teater
1957-1962 Aveny Teatret
1962-1967 Hit House
1967-1968 Bingo Hal
1969-1992 Aveny Teatret
1992-2002 Dr. Dantes Aveny
2002-2007 Aveny T
2007-2008 Camp X (Sammenlægning af Aveny T og Rialto)
2008-2011 varierende navne
2011-0000 Avenyt-T  Web link http://www.aveny-t.dk/

1919

05-10-1919, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
18-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
24-10-1919, fredag
 (opførelse nr:  200, tidligere, senere) Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
25-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
01-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
08-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
15-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
18-11-1919, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
19-11-1919, onsdag
 Ingen Forestilling
20-11-1919, torsdag
 Ingen Forestilling
21-11-1919, fredag
 (premiere, næste) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
22-11-1919, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
29-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
30-11-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
06-12-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
13-12-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
20-12-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
21-12-1919, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
26-12-1919, fredag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)

1920

01-02-1920, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
28-02-1920, lørdag
 (premiere, senere) Borgmesterinden (Hennequin og Veber)
10-06-1920, torsdag
 (premiere) Dejlige Danmark (uidentificeret)
11-10-1920, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Borgmesterinden (Hennequin og Veber)
14-10-1920, torsdag
 (premiere, senere) De blev alle reddede (Hennequin)
19-10-1920, tirsdag
 (premiere, senere) Hans eneste Rolle (Buchbinder)
25-10-1920, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hans eneste Rolle (Buchbinder)
30-10-1920, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hans eneste Rolle (Buchbinder)
 (premiere) Uskyldig dømt (Wulff)

1921

26-02-1921, lørdag
 (premiere) Faldgruben (Zola)
26-04-1921, tirsdag
 (premiere, senere) Under dansk Flag (Westermann m.fl.)
30-04-1921, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sommerrejsen 1921 (Westermann m.fl.)
07-09-1921, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sommerrejsen 1921 (Westermann m.fl.)
23-09-1921, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sommerrejsen 1921 (Westermann m.fl.)
05-11-1921, lørdag
 (premiere, senere) Ekspeditricen (Kjærulf og Schønfeld)

1922

02-02-1922, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ekspeditricen (Kjærulf og Schønfeld)
24-02-1922, fredag
 (opførelse nr:  100, tidligere) Ekspeditricen (Kjærulf og Schønfeld)
17-04-1922, mandag
 (premiere, senere) Kamæleonen (Kjærulf og Rocatis)
16-09-1922, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kamæleonen (Kjærulf og Rocatis)
01-11-1922, onsdag
 (premiere, senere) Cigaretpigen (Kjærulf og Lumbye)

1923

03-02-1923, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Cigaretpigen (Kjærulf og Lumbye)
10-03-1923, lørdag
 (premiere, senere) Patentstilladset (Kjærulf)
28-03-1923, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Patentstilladset (Kjærulf)
21-05-1923, mandag
 (premiere) Fønix Revyen 1923 (Kjærulf)
01-11-1923, torsdag
 (premiere) Sjuske Dorthe (Kjærulf og Rocatis)

1924

21-04-1924, mandag
 (premiere) Fønix Revyen 1924 (Kjærulf)
29-10-1924, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Coralie og Co. (Hennequin)

1925

02-01-1925, fredag
 (premiere) Den gamle Gøgler (Kjærulf og Rocatis)
13-03-1925, fredag
 (premiere, senere) Fønix Revyen 1925 (Kjærulf)
10-09-1925, torsdag
 (opførelse nr:  175, tidligere) Fønix Revyen 1925 (Kjærulf)
10-10-1925, lørdag
 (premiere) Husker du i Høst? (Henriks og Hviid)

1926

01-01-1926, fredag
 (premiere, senere) Haand og Hoved (Cogniard m.fl.)
01-02-1926, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Haandværkerliv (Cogniard m.fl.)
14-02-1926, søndag
 (premiere, senere) Alvildas Fædre (Moth-Lund)
16-03-1926, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Alvildas Fædre (Moth-Lund)
05-04-1926, mandag
 (premiere) Fønix Revyen 1926 (Kjærulf og Rostgaard-Frøhne)

1927

01-01-1927, lørdag
 (premiere) Kordamen (Kjærulf)
01-04-1927, fredag (spillet på Allé Teatret)
 (premiere) [Gæstespil] Rubicon (Boudet)
23-04-1927, lørdag (spillet på Intimscenen)
(Eftermiddag)  (premiere) Judiths Ægteskab (Nansen)
29-05-1927, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Rubicon (Boudet)
30-05-1927, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Rubicon (Boudet)
31-05-1927, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Rubicon (Boudet)
01-06-1927, onsdag
 (premiere, senere) Greve for en Nat (Stolz m.fl.)
07-06-1927, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Greve for en Nat (Stolz m.fl.)
16-07-1927, lørdag
 (premiere) Nej, nej Nanette (Youmans m.fl.)
20-11-1927, søndag
 (premiere) Ungdomskilden (Bergstedt)

1928

01-01-1928, søndag
 (premiere) Tre store Drenge (Lynge og Frische)
20-01-1928, fredag
 (premiere) Sørens Far har Penge (Frische og Lynge)
24-02-1928, fredag
 (premiere, senere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
28-02-1928, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
24-03-1928, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
01-04-1928, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Erik Ejegods Pilgrimsfærd (Schönthan og Schönthan)
09-04-1928, mandag
 (premiere) Casanova (Lincke m.fl.)
05-05-1928, lørdag
 (premiere) Fætteren fra Batavia (Künnecke m.fl.)
23-05-1928, onsdag
 (premiere, senere) Foraar i Heidelberg (Raymond m.fl.)
05-09-1928, onsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Mine Damer og Herrer - hier sehen Sie igen (Brandstrup)
14-10-1928, søndag
(Eftermiddag)  (premiere) Madame Tapins Mænd (Gabaroche m.fl.)
06-11-1928, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Foraar i Heidelberg (Raymond m.fl.)
26-12-1928, onsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Mine Damer og Herrer - hier sehen Sie igen (Brandstrup)

1929

05-01-1929, lørdag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Mine Damer og Herrer (Brandstrup)
06-01-1929, søndag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Madame Tapins Mænd (Gabaroche m.fl.)
05-02-1929, tirsdag
 (premiere) Kokotteskolen (Armont og Gerbidon)
28-02-1929, torsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) 7 x 9 (Brandstrup)
01-05-1929, onsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Købt og betalt (Broadhurst)
20-05-1929, mandag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) God Morgen, Bill (Wodehouse)
21-06-1929, fredag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Friederike (Lehár m.fl.)
03-08-1929, lørdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Dorines Kærester (Gilbert m.fl.)
01-09-1929, søndag
 (premiere) Wiener-Valsen (Bredschneider og Stein)
12-09-1929, torsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Hvem har Bolden? (Brandstrup og Müller)
16-09-1929, mandag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Sommeraftenspil (Brandstrup m.fl.)
01-10-1929, tirsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Pæne Folks Børn (Brandstrup og Dam)
12-11-1929, tirsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Hvem har Bolden? (Brandstrup og Müller)
06-12-1929, fredag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Juleknas (Brandstrup)

1930

05-02-1930, onsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Den brave Soldat Schweik (Brod og Reimann)
20-02-1930, torsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Soldat Schweijk (Brod og Reimann)
29-05-1930, torsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Sommerrevyen 1930 (Brandstrup og Dam)
01-10-1930, onsdag
 (premiere, senere) Strømpebaandet (Hopwood og Collison)
16-11-1930, søndag (spillet af Forsøgsscenen)
 (opførelse nr: ukendt) Cyancalium (Wolf)
20-11-1930, torsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Strømpebaandet (Hopwood og Collison)
06-12-1930, lørdag (spillet på Arbejdernes Teater)
 (opførelse nr: ukendt) I Folkets Navn (Blume)
26-12-1930, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Strømpebaandet (Hopwood og Collison)

1931

08-01-1931, torsdag
 (premiere) Hvordan bliver man rig og lykkelig? (Spoliansky og Joachimson)
19-05-1931, tirsdag
 (premiere, senere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
28-08-1931, fredag
 (opførelse nr:  100, tidligere, næste) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
29-08-1931, lørdag
 (opførelse nr:  101, forrige) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
20-10-1931, tirsdag
 (premiere) Victoria og hendes Husar (Grünwald og Löhner-Beda)
03-12-1931, torsdag
 (premiere, senere) Wunder-bar (Herczeg)

1932

25-01-1932, mandag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Wunder-bar (Herczeg)
24-02-1932, onsdag
 (premiere) Frøken Kirkemus (Fodor)
12-04-1932, tirsdag
 (premiere) Juveltyveriet (Fodor)
16-05-1932, mandag
 (premiere) Sommerrevyen 1932 (Anonym)
01-09-1932, torsdag
 (premiere, senere) Det evigt kvindelige (Melsing)
02-10-1932, søndag
 (opførelse nr:   32, tidligere, næste) Det evigt kvindelige (Melsing)
03-10-1932, mandag
 (opførelse nr:   33, forrige) Det evigt kvindelige (Melsing)
04-10-1932, tirsdag
 (premiere) Tre finder en Kro (Drinkwater)
23-10-1932, søndag
 (premiere) Piger ved Rattet (Heller og Schütz)
11-11-1932, fredag
 (premiere) Landmandsliv (Lynge)

1933

03-02-1933, fredag
 (premiere) Patsy (Connere)
11-03-1933, lørdag
 (premiere, senere) Kaptajnen fra Köpenick (Zuckmayer)
02-04-1933, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kaptajnen fra Köpenick (Zuckmayer)
17-04-1933, mandag
 (premiere) Charleys Tante (Thomas)
12-05-1933, fredag
 (premiere) Kan Leoparden - ? (Jeans)
05-06-1933, mandag
 (premiere, senere) Der var engang paa Frederiksberg (Lynge m.fl.)
08-08-1933, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der var engang paa Frederiksberg (Lynge m.fl.)
10-10-1933, tirsdag
 (premiere) Hvor Nilen vander (Schønfeld og Hjorth-Clausen)
06-11-1933, mandag
 (premiere) Dydens Apostle (Kjærulf og Schønfeld)
26-12-1933, tirsdag
 (premiere, senere) Fønix-Revyen (Meincke m.fl.)

1934

13-02-1934, tirsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Revyen 1934 (Meincke m.fl.)
17-03-1934, lørdag
 (premiere, senere) Tante Jutta fra Kalkutta (Reimann og Schwartz)
31-03-1934, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tante Jutta fra Kalkutta (Reimann og Schwartz)
02-04-1934, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tante Jutta fra Kalkutta (Reimann og Schwartz)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tante Jutta fra Kalkutta (Reimann og Schwartz)
27-06-1934, onsdag
 (premiere) Nordens Athen (Arctander og Kjærulf)
20-09-1934, torsdag
 (premiere, senere) Gademusikanter (Sassmann og Schurek)
08-10-1934, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gademusikanter (Sassmann og Schurek)

1935

01-01-1935, tirsdag
 (premiere) Fire Uger i Himmerig (Walfried)
19-01-1935, lørdag
 (premiere, senere) Glorius, Mirakelgøgleren (Werner)
03-02-1935, søndag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Glorius, Mirakelgøgleren (Werner)
16-05-1935, torsdag
 (premiere) Den lykkelige Rejse (Duvernois og Simons)

1936

22-01-1936, onsdag
 (premiere) Hvad skal Barnet hedde (Anonym)
10-09-1936, torsdag
 (premiere, senere) Kammerat Hansen (Brandstrup)
21-09-1936, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kammerat Hansen (Brandstrup)
10-10-1936, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kammerat Hansen (Brandstrup)
10-11-1936, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kammerat Hansen (Brandstrup)
27-12-1936, søndag
 (opførelse nr:  107, tidligere) Kammerat Hansen (Brandstrup)

1937

30-11-1937, tirsdag
 (premiere) Hva` si'er din Kone? (Ellis)

1938

26-01-1938, onsdag
 (premiere, senere) Kar de Mumma-Revyen (Anonym)
26-02-1938, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kar de Mumma-Revyen (Anonym)
06-05-1938, fredag
 (premiere) Ungdommen kommer med Aarene (Hicks og Dukes)
06-06-1938, mandag
 (premiere) Den glade Enke (Léon m.fl.)