Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1919

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1919


1919     januar


01-01-1919, onsdag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Agnete (Skram)
(Aften) Brist (Egge)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den sorte Panter (uidentificeret)
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
(Aften) Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
Heksebaalet (Strindberg) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
(Aften) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
(Aften) Charleys Tante (Thomas)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld) (premiere)
02-01-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
03-01-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
04-01-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Agnete (Skram)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Opera)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Dampen oppe (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Grevinde Niniche (Hennequin og Millaud) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
05-01-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
06-01-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
07-01-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
08-01-1919, onsdag
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Opera)
09-01-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
10-01-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Opera)
 Teater Slagelse
[Casino] Prolog af Otto Borchsenius, fremsagt af Fru Ella Ungermann
[Casino] Lægen (Michaëlis)
11-01-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Opera)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Grevinde Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
12-01-1919, søndag
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Indenfor Murene (Nathansen)
(Aften) Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
(Aften) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
13-01-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
14-01-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Odense Teater
Da de kom hjem (Møller) (premiere)
15-01-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
16-01-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Dagmarteatret
Advent (Strindberg)
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
 Teater Ukendt sted
17-01-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Mennesket spaar - (Shaw) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
18-01-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
(Matiné) Menneskenes Børn (Wied)
(Matiné) Oplæsning af Herr Chr. Houmark
(Matiné) Skærmydsler (Wied)
(Matiné) Gustav Wied Matiné
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Opera)(premiere)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Grevinde Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
19-01-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Opera)
(Eftermiddag) Javotte (Croze) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
20-01-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Opera)
21-01-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
22-01-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
23-01-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Opera)
24-01-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
25-01-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Opera)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg) (premiere)
Grevinde Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
26-01-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Daglannet (Bjørnson)
(Aften) Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den sorte Panter (uidentificeret)
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
(Aften) Mennesket spaar - (Shaw)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
(Aften) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
(Aften) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
27-01-1919, mandag
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
 Teater Det kongelige Teater
Under Loven (Brandes)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
28-01-1919, tirsdag
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
29-01-1919, onsdag
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
 Teater Århus Teater
Folkene paa Dangaarden (Nexø) (premiere)
Viktoria Petersen Lunds 25 Aars Jubilæums- og Afskedsforestilling
30-01-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Maskarade (Nielsen og Andersen) (Opera)
 Teater Århus Teater
31-01-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Opera)
 Teater Århus Teater

1919     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Folketeater
En lille Tuttenut (Ellis) (premiere)

1919     februar


01-02-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 note om teateropførelse [Politiken 5-2-1919, side 7] Skuespillerforeningens Matinée i Lørdags paa Folketeatret gav en Netto-Indtægt paa 4829 Kroner, som altsaa tilfalder Foreningens Alderdomsforsørgelsesfond. Det er iøvrigt den største Indtægt af en Forestilling, Teatret nogen Sinde har haft
(Eftermiddag) Skuespillerforeningens Matinée
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
 Teater Århus Teater (Ukendt gruppe)
Stormløbet (Bernstein)
Albrecht Schmidt Tournéen
02-02-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Opera)
(Eftermiddag) Javotte (Croze) (Ballet)
(Aften) Under Loven (Brandes)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Kejserinden (Fall m.fl.)
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
(Aften) Folkene paa Dangaarden (Nexø)
03-02-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Århus Teater
Forestilling for Fællesorganisationen
04-02-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.) (premiere)
 Teater Århus Teater
2. Abonnements Orkesterkoncert
05-02-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
 Teater Århus Teater
06-02-1919, torsdag
 Teater Folketeatret
Hausse (Locher)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Århus Teater
07-02-1919, fredag
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Opera)
 Teater Århus Teater
08-02-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Paladsrevyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
09-02-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
 Teater Odense Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
(Aften) Den kære Familie (Esmann)
(Aften) Anna Bloch som gæst
10-02-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Opera)
11-02-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Venezias Nat (Gade og Hansen) (Opera)
12-02-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
13-02-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
14-02-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Det kongelige Teater
15-02-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. afdeling: Thalia, prolog og 17 billeder] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Holger Danske (Breidahl m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
16-02-1919, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Den sorte Panter (uidentificeret)
(Aften) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Odense Teater
Hausse (Locher)
17-02-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Gerda Gulda, Balletaften
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
18-02-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Kjærlighedens Tragedie (Heiberg) (premiere)
 Teater Casino
Prolog af Charles Kjerulf: Den gamle Literatur, fremsagt af Direktør Holger Rasmussen
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
Casinos 70 Aars Fødselsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Odense Teater
Kalifen paa Eventyr (Bøgh) (premiere)
 Teater Århus Teater
Den Vægelsindede (Holberg) (premiere)
19-02-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges) (premiere)
20-02-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
21-02-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
22-02-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. afdeling: Melpomene, 13 billeder] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Det ny Teater
Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
23-02-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Århus Teater
Hausse (Locher) (premiere)
24-02-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
25-02-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
26-02-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom) (premiere)
27-02-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
28-02-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)

1919     marts


01-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Lyset i Natten (Onsman)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
02-03-1919, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Verdens rigeste Mand (Gerbidon) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
03-03-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Askepot (Etienne)
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
04-03-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
05-03-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
06-03-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
07-03-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
08-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Charleys Tante (Thomas)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
Portnerens Datter (Ott) (premiere)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
09-03-1919, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
(Aften) Mennesket spaar - (Shaw)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Natsværmeren (Straus m.fl.)
(Aften) Natsværmeren (Straus m.fl.)
10-03-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
11-03-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
12-03-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
13-03-1919, torsdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
14-03-1919, fredag
 Teater Casino
Genboernes 75 Aars Jubilæumsforestilling
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
Aladdin [2. Afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Det ny Teater
(Matiné) Ballet-Matinée af svenske dansere
15-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Aladdin [1. afdeling] (Oehlenschläger m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
København ved Nat (fransk m.fl.)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
16-03-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Daglannet (Bjørnson)
(Aften) Lady Frederick (Maugham)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lyset i Natten (Onsman)
(Aften) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Opera)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Charleys Tante (Thomas)
(Aften) Portnerens Datter (Ott)
17-03-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
18-03-1919, tirsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
(Eftermiddag) Sønderjysk Forestilling
(Aften) Mennesket spaar - (Shaw)
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
 Teater Odense Teater
Diamanten (Hodges og Percyval) (premiere)
19-03-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Opera)
20-03-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ved Bosporus (Drachmann)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
21-03-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis) (premiere)
22-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Eftermiddag) [Studenterforestilling] Genboerne (Hostrup)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Vinter-Kabaret (Westermann m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
23-03-1919, søndag
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lyset i Natten (Onsman)
(Aften) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Ved Bosporus (Drachmann)
(Aften) En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
 Teater Århus Teater
Gøgen (Hansen) (premiere)
24-03-1919, mandag
 Teater Casino
(Eftermiddag) [Studenterforestilling] Genboerne (Hostrup)
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
Lohengrin (Wagner) (Opera)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
25-03-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Opera)
26-03-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
27-03-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
28-03-1919, fredag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
29-03-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
30-03-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Kjærlighedens Tragedie (Heiberg)
(Aften) Lady Frederick (Maugham)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Drengene fra Amerika (Bergstrøm)
(Aften) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Onkel Stephan (Christiansen)
(Aften) Faust (Gounod m.fl.) (Opera)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Natsværmeren (Straus m.fl.)
31-03-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Lady Frederick (Maugham)
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
 Teater Odense Teater
Diamanten (Hodges og Percyval)
 Teater Scala Teatret
Natsværmeren (Straus m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)

1919     april


01-04-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold) (premiere)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ouverturen af Elverhøj
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Den sønderjyske Fond
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
(Eftermiddag) Til Indtægt for Den sønderjyske Fond
 Teater Odense Teater
 Teater Scala Teatret
Madame Sherry (Felix m.fl.)
Til indtægt for Den sønderjyske Fond
02-04-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Opera)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
(Eftermiddag) Forestilling kun for Sønderjyder og disses pårørende, billetter gennem Sønderjysk Fond
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst-Revyen 1919. Hansen, Frandsen og jeg (Ravn-Jonsen og Westermann) (premiere)
03-04-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie) (premiere)
 Teater Århus Teater
Jeannettes Bryllup (Massé m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)(premiere)
04-04-1919, fredag
 Teater Casino
Balletaften for Sønderjyske Fond
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
 Teater Odense Teater
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf) (premiere)
Den aabne Dør (Sutro) (premiere)
05-04-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
06-04-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Agnete (Skram)
(Aften) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
(Aften) Tannhäuser (Wagner) (Opera)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) En lille Tuttenut (Ellis)
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Da de kom hjem (Møller)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
(Aften) Paa Dydens Vej (Nielsen) (premiere)
(Aften) Den første Nat (Nielsen) (premiere)
07-04-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
08-04-1919, tirsdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
09-04-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
10-04-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
11-04-1919, fredag
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
12-04-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen)
 Teater Det kongelige Teater
Tannhäuser (Wagner) (Opera)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
(Eftermiddag) Balletforestilling
(Eftermiddag) Foreningen af Medlemmer ved Den kgl. danske Ballet
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Bolettes Bryllupsfærd (Bock og Malberg)
(Aften) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Aften) Den første Nat (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
13-04-1919, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
(Aften) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Veni, vivi, vici! (Merrild) (Ballet)
(Aften) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
(Aften) Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
14-04-1919, mandag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Indenfor Murene (Nathansen)
 Teater Odense Teater
Nej (Heiberg)
15-04-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Opera)
16-04-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
 Teater Odense Teater
Nej (Heiberg)
17-04-1919, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
18-04-1919, fredag  Helligdag Langfredag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
19-04-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 Teater Phoenix Paladset
(Aften) Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Eftermiddag) Den første Nat (Nielsen)
20-04-1919, søndag  Helligdag Paaskedag
 Teater Det kongelige Teater
Ingen Forestilling
21-04-1919, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Agnete (Skram)
(Aften) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Dollarprinsessen (Willner og Grünbaum)
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Stormløbet (Bernstein)
(Aften) Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
(Aften) Lille Grethe (Manners) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Onkel Stephan (Christiansen)
(Aften) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Paaske (Strindberg) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Portnerens Datter (Ott)
(Aften) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Aften) Den første Nat (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
22-04-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
23-04-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
24-04-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
25-04-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
 Teater Odense Teater
Paaske (Strindberg)
26-04-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Lille Grethe (Manners)
 Teater Helsingør (Ukendt gruppe)
Heksebaalet (Strindberg)
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Politikens Sal (De Unges Teater)
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
 Teater Vinterpalads Teatret
Palads Revyen 1918 (Andreasen og Gundelach)
27-04-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Agnete (Skram)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Verdens rigeste Mand (Gerbidon)
(Aften) Lille Grethe (Manners)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Thérèse (Massenet og Claretie) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Javotte (Croze) (Ballet)
(Aften) Paa Plads (Norrie)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Barton-Mysteriet (Berr og Verneuil)
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Barn i Kirke (Basté og Bernard)
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Portnerens Datter (Ott)
(Aften) Paa Dydens Vej (Nielsen)
(Aften) Den første Nat (Nielsen)
28-04-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
29-04-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
30-04-1919, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
(Eftermiddag) Dansk Forfatterforenings Eftermiddags-Forestilling til Fordel for sønderjysk Fond
 Teater Odense Teater
 Teater Røde Kro Teater
Gullasch-Tenoren (Rocatis)

1919     maj


01-05-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf) (premiere)
02-05-1919, fredag
 Teater Dagmarteatret
Gipshelgener (Zangwill og Rostrup) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
03-05-1919, lørdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Lille Grethe (Manners)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
04-05-1919, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Geisha (Davis m.fl.)
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Drengene fra Amerika (Bergstrøm)
(Aften) Lille Grethe (Manners)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Eftermiddag) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
(Aften) Salome (Strauss) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
Hermed slutter Sæsonen
05-05-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Le Carnaval des Enfants (Bouhélier)
Fransk Gæstespil, Tournée Durec
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
06-05-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
La fille sauvage (Curel)
Fransk Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
07-05-1919, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
La Lépreuse (Bataille)
Il était une Bergère (Rivoire)
Fransk Gæstespil
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
(Eftermiddag) Skuespillerforeningens Matinée
(Aften) Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
08-05-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
La cruche (Courteline)
L'intérieur
Fransk Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater De Unges Teater
Koncertafdeling
Paria (Strindberg og Hansson)
09-05-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Un homme en marche (Marx)
Fransk Gæstespil
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi) (premiere)
10-05-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
La Maison d'argile (Fabre)
Fransk Gæstespil
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Folketeatret
Lille Grethe (Manners)
 Teater Det kongelige Teater
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi)
 Teater Phoenix Paladset
Sommerlyst Revyen 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Thalia Teater
Thalia-Revyen 1919 (undersøges)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup) (premiere)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
11-05-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
La cruche (Courteline)
L'annonce faite a Marie (Claudel)
Fransk Gæstespil
 Teater Casino
(Eftermiddag) Geisha (Davis m.fl.)
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
(Aften) Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Fru Walboms Ballet-Matinée
(Aften) Lille Grethe (Manners)
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
(Aften) Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) født Andersen (Gandrup)
(Aften) Stump (Niccodemi)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Dydens Vej (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
(Aften) Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
12-05-1919, mandag
 Teater Dagmarteatret
Gipshelgener (Zangwill og Rostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Den store Scene (Schnitzler)
Pierettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
 Teater Sønderbro Teater
Paa Krigsstien (Nielsen)
Den første Nat (Nielsen)
Benefice for Personalet
Hermed slutter Sæsonen
13-05-1919, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Ingen Forestilling
 Teater Folketeatret
Lille Grethe (Manners)
 Teater Det kongelige Teater
La Traviata (Verdi og Piave) (Opera)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den Lyserøde (Steffensen og Schønfeld)
Hermed slutter Sæsonen
14-05-1919, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
15-05-1919, torsdag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Geisha (Davis m.fl.)
(Eftermiddag) Matinée for Skuespillerforeningen
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen) (premiere)
16-05-1919, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Dagmarteatret
Helen (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Mme Butterfly [2. akt] (Puccini m.fl.) (Opera)(ufuldstændig opførelse)
Figaros Bryllup [1. akt] (Mozart m.fl.) (Syngestykke)(ufuldstændig opførelse)
Carmen [4. Akt] (Bizet m.fl.) (Opera)(ufuldstændig opførelse)
Afskedsforestilling for kgl. Kammersangerinde Fru Margrethe Lendrop
 Teater Thalia Teater
Konfetti (Anonym) (premiere)
 Teater De Unges Teater
Naar Lærkerne rasler (Magnussen) (premiere)
Skilsmisse (Magnussen) (premiere)
17-05-1919, lørdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Anatol (Schnitzler) (premiere)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Hansen, Frandsen og jeg (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Konfetti (Anonym)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
18-05-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
(Aften) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)(ufuldstændig opførelse)
(Aften) Festforestilling i Anledning af Forfatterkongressen
19-05-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
20-05-1919, tirsdag
 Teater Folketeatret
Kong Ødipus
Gæstespil, Ivan Hedqvist og truk, kgl. dram. teatern Stockholm
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
21-05-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
22-05-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den flyvende Hollænder (Wagner) (Opera)
23-05-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
24-05-1919, lørdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Anatol (Schnitzler)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
Soldaterløjer (Hostrup)
 Teater Det kongelige Teater
Den fortabte Søn (Carré) (Ballet)(premiere)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Hansen, Frandsen og jeg (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Politikens Sal (De Unges Teater)
Kreditorer (Strindberg)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Konfetti (Anonym)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
25-05-1919, søndag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
(Eftermiddag) Folkeforestilling for Sønderjysk Fond
(Aften) Anatol (Schnitzler)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Lille Grethe (Manners)
(Eftermiddag) Skuespillerforeningens Matinée
(Aften) Første Violin (Wied og Petersen)
(Aften) Epilog, fremsiges af Hr. Hellemann
(Aften) Hellemanns 40 Aars Jubilæums- og Afskedsforestilling
 Teater Det kongelige Teater
(Eftermiddag) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
(Aften) Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
 Teater Korups Have
Koncert og Optræden af forskellige Artister
 Teater Det ny Teater
Stump (Niccodemi)
26-05-1919, mandag
 Teater Dagmarteatret
Anatol (Schnitzler)
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen)
Epilog af Hans Ahlmann
Til Indtægt for Det sønderjydske Fond
 Teater Det kongelige Teater
Paa Plads (Norrie)
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg) (premiere)
For Alvor (Chievitz og Recke) (premiere)
27-05-1919, tirsdag
 Teater Folketeatret
Fædrenes Jord (Ottosen)
Epilog af Hans Ahlmann
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
28-05-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Johan Ulfstjerna (Hedberg)
29-05-1919, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym) (premiere)
30-05-1919, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
31-05-1919, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Epilog af Carl Muusmann
Afskedsforestilling for Direktør Holger Hofman
 Teater Det kongelige Teater
Den fortabte Søn (Carré) (Ballet)
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
Hermed slutter Sæsonen
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Hansen, Frandsen og jeg (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
Konfetti (Anonym)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)

1919     juni


01-06-1919, søndag
 Teater Dagmarteatret
Anatol (Schnitzler)
Benefice for Hr. Svend Gade
 Teater Det kongelige Teater
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
02-06-1919, mandag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Rigoletto (Verdi og Piave)
03-06-1919, tirsdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Rigoletto (Verdi og Piave)
04-06-1919, onsdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Zigeunerbaronen (Schnitzer)
05-06-1919, torsdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais)
 Teater Røde Kro Teater
Hustyrannen (tysk)
06-06-1919, fredag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Gæstespil af Operá comique, Norge] Samson og Dalila (Saint-Saëns og Lemaire)
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
07-06-1919, lørdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
(Eftermiddag) [Gæstespil af Operá comique, Norge] Cavalleria Rusticana (Mascagni m.fl.)
(Eftermiddag) [Gæstespil af Operá comique, Norge] Den skønne Galathé (Suppé m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
08-06-1919, søndag  Helligdag Pintsedag
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
09-06-1919, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Samson og Dalila [Gæstespil af Operá comique, Norge] (Saint-Saëns og Lemaire)
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Sylfiderne [Fokin-Ballet]
Duet af Bohême og Solo
Scheherazade [Fokin-Ballet]
Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
Vore Damer (premiere)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
10-06-1919, tirsdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
Barberen i Sevilla [Gæstespil af Operá comique, Norge] (Rossini og Beaumarchais)
11-06-1919, onsdag
 Teater Korups Have
Valby Sommerrevy 1919 (Anonym) (premiere)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
14-06-1919, lørdag
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais)
 Teater Korups Have
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
12 Dages Gæstespil af Gissemans Tourneen
15-06-1919, søndag  Helligdag Trinitatis
 Teater Casino (Ukendt gruppe)
[Opera Comique, Kristiania, Gæstespil] Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais)
21-06-1919, lørdag
 Teater Korups Have
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Bllettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
Gæstespil af Gissemans Tourneen
28-06-1919, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
 note om teateropførelse Gissemand-Turneens gæstspil forlænget til 6-7-1919
Opera-Ballettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
Gæstespil af Gissemans Tourneen

1919     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Ulvedalene, Friluftsteatret i Dyrehaven
Ingen Forestillinger

1919     juli


05-07-1919, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Det ny Teater (Ukendt gruppe)
Opera-Ballettens Gæstespil fra Kungliga Teatern, Stockholm
Benefice for Corps de ballet. Hermed slutter Gæstespillet
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Den spanske Flue (Arnold og Bach)
Gæstespil af Gissemans Tourneen
06-07-1919, søndag
 Teater Tivoli Variete Teater
(Eftermiddag) Den spanske Flue (Arnold og Bach)
(Eftermiddag) Gæstespil af Gissemans Tourneen, Ekstraforestilling
(Aften) Den spanske Flue (Arnold og Bach)
(Aften) Gæstespil af Gissemans Tourneen
(Aften) Sidste Gang
08-07-1919, tirsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
09-07-1919, onsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
10-07-1919, torsdag
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
11-07-1919, fredag
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.) (premiere)
12-07-1919, lørdag
 Teater Korups Have
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
19-07-1919, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
(Eftermiddag) Ballet-Matiné til Benefice for Madame Karina
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
22-07-1919, tirsdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1919 (Melbye m.fl.) (premiere)
25-07-1919, fredag
 Teater Odense
Sommerrevyen 1919 [Direktør Hilmar Clausen] (Andreasen og Brandstrup) (premiere)
26-07-1919, lørdag
 Teater Ny Ravnsborg
Tag mig med (Anonym)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1919 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Thalia Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
31-07-1919, torsdag
 Teater Thalia Teater
Hermed slutter Saisonen

1919     august


02-08-1919, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen 1919 (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
03-08-1919, søndag
 Teater Sønderbro Teater
Direktion: Axel Frische
07-08-1919, torsdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
08-08-1919, fredag
 Teater Tivolis Sommerteater
(Aften) Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
(Aften) Natuglen
(Aften) [Natkabaret kl 10½] Solistforbundets Fest
09-08-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Korups Have
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
15-08-1919, fredag
 Teater Det ny Teater
Direktion: Ivar Schmidt
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
16-08-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
23-08-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard) (premiere)
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
24-08-1919, søndag
 Teater Ny Ravnsborg
(Eftermiddag) Tag mig med (Anonym)
(Aften) Tag mig med (Anonym)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Århus Teater
Tyrannens Fald (Rindom) (premiere)
26-08-1919, tirsdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
30-08-1919, lørdag
 Teater Casino
Capriciosa (Arnesen og Overskou)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret) (premiere)
Tartuffe (Molière) (premiere)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Korups Have
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Over Stalden
Der var engang (Hansen)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
31-08-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Mme Butterfly (Puccini m.fl.) (Opera)
 Teater Odense Teater
Tyrannens Fald (Rindom) (premiere)
 Teater Tivolis Sommerteater
(Aften) Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
(Aften) Nat Kabaret

1919     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Opera)
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
Bajadser (Leoncavallo) (Opera)
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
Bohème (Puccini m.fl.) (Opera)
De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
Den fortabte Søn (Carré) (Ballet)
Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
Den store Scene (Schnitzler)
Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
Elverhøj (Heiberg)
En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
Faust (Gounod m.fl.) (Opera)
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
Fruentimmerskolen (Molière)
Indenfor Murene (Nathansen)
Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
La Traviata (Verdi og Piave) (Opera)
Lohengrin (Wagner) (Opera)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Opera)
Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Opera)
Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
Salome (Strauss) (Syngestykke)
Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
Tosca (Puccini m.fl.) (Opera)
Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)

1919     september


01-09-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Det ny Teater
Nej (Heiberg)
For Alvor (Chievitz og Recke)
 Teater Riddersalen
Zigøjnersken (uidentificeret) (premiere)
02-09-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Thalia Teater
Direktion: Alfred Kjerulf
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.) (premiere)
03-09-1919, onsdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Odense Teater
04-09-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Det store Vi (Krog) (premiere)
05-09-1919, fredag
 Teater Odense Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
06-09-1919, lørdag
 Teater Casino
Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Riddersalen
Zigøjnersken (uidentificeret)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
07-09-1919, søndag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften) Geisha (Davis m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hausse (Locher)
(Aften) Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Nej (Heiberg)
(Eftermiddag) For Alvor (Chievitz og Recke)
(Aften) Tyrannens Fald (Rindom)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.) (premiere)
10-09-1919, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
12-09-1919, fredag
 Teater Casino
13-09-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Sommerrevy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Riddersalen
Zigøjnersken (uidentificeret)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
14-09-1919, søndag
 Teater Ny Ravnsborg
(Eftermiddag) Tag mig med (Anonym)
(Aften) Tag mig med (Anonym)
(Aften) Sidste Gang
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Krage søger Mage (Frische)
(Aften) Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.)
 Teater Tivolis Sommerteater
(Aften) Tivoli-Revyen (Andreasen og Brandstrup)
(Aften) Sidste Gang
(Aften) Nat Kabaret
(Aften) Sidste Gang
16-09-1919, tirsdag
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Odense Teater
De Uadskillelige (Heiberg) (premiere)
Ser Jer i Spejl (Töpfer) (premiere)
18-09-1919, torsdag
 Teater Det ny Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
19-09-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
20-09-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.) (premiere)
21-09-1919, søndag
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
23-09-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Medea (Euripides og Halvorsen) (premiere)
25-09-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster) (premiere)
 Teater Scala Teatret
Madame Sherry (Felix m.fl.)
Skuespillerforeningens Scala Teater Matiné
26-09-1919, fredag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ridderen af Randers Bro (Brun)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
27-09-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Politikens Sal (Det intime Teater)
Geografi og Kærlighed (Bjørnson) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
28-09-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Privat-Forestilling
(Aften) Det store Vi (Krog)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Hausse (Locher)
(Aften) Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
(Aften) Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Krage søger Mage (Frische)
(Aften) Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.)
29-09-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
30-09-1919, tirsdag
 Teater Odense Teater
Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
Yderst ude (Sutro)
Armbaandet (Sutro)

1919     oktober


01-10-1919, onsdag
 Teater Phoenix Paladset
Direktion: Emil Wulff
03-10-1919, fredag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
Natten er saa stille (Aatoft) (premiere)
04-10-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
 note om teateropførelse Frederik Jensen er desværre blevet forkølet, saa at Sommerrevyen ikke i Aftes [4-10-1919] fik oplevet sin 75. Opførelse. I Stedet for spilledes Skildpadden, der ogsaa gives i Dag baade Eftermiddag og Aften ... [Politiken 5-10-1919]
(Aften) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Politikens Sal (Det intime Teater)
Herr Sleeman kommer (Bergman) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
05-10-1919, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
(Aften) Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
(Aften) Hausse (Locher)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
(Aften) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Phoenix Paladset
Teatret har skiftet navn til: Fønix Teatret
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Krage søger Mage (Frische)
(Aften) Barken »Margrethe« af Danmark (Bogø m.fl.)
 Teater Århus Teater
Moderate Løjer (Benzon)
06-10-1919, mandag
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
08-10-1919, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
 note om teateropførelse Frederik Jensen har nu snart overstaaet sin Forkølelse. Paa Lørdag gaar Sommerrevyen igen paa Nørrebros Teater [Politiken 8-10-1919]
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
09-10-1919, torsdag
 Teater Odense Teater
Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
Yderst ude (Sutro)
Armbaandet (Sutro)
10-10-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Odense Teater
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Sønderbro Teater
11-10-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Phoenix Paladset
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
12-10-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
(Aften) Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Feriegæsterne (Hostrup)
(Eftermiddag) Marens Kyllinger (Reumert)
(Aften) Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
(Aften) Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
(Aften) Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler) (premiere)
(Aften) Barken Margrethe af Danmark (Bogø m.fl.)
14-10-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Medea (Euripides og Halvorsen)
16-10-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hemmeligheden (Bernstein) (premiere)
18-10-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
(Aften) Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
19-10-1919, søndag
 Teater Århus Teater
En Folkefjende (Ibsen) (premiere)
20-10-1919, mandag
 Teater Casino
(Eftermiddag) Ridderen af Randers Bro (Brun)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
22-10-1919, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
Privat-Forestilling
23-10-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
24-10-1919, fredag
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
25-10-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Faderen (Strindberg)
(Eftermiddag) Peter Fjelstrups 35 Aars Jubilæum
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
26-10-1919, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
 Teater Odense Teater
 Teater Sønderbro Teater
28-10-1919, tirsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg) (premiere)
 Teater Odense Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare) (premiere)
31-10-1919, fredag
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen) (premiere)

1919     november


01-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Røde Kro Teater
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
02-11-1919, søndag
 Teater Odense Teater
Tyrannens Fald (Rindom)
04-11-1919, tirsdag
 Teater Odense Teater
Faderen (Strindberg) (premiere)
05-11-1919, onsdag
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
06-11-1919, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
07-11-1919, fredag
 Teater Det ny Teater
 note om teateropførelse Teatret lejet af Arbejdernes Fællesorganisation, der i anledning af opførelse nr 50 sendte en blomsterdekoration til de rollehavende [jævnfør Politiken 8-11-1919]
Hendes Type (Høyer)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye) (premiere)
08-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
 Teater Odense Teater
Faderen (Strindberg)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
09-11-1919, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
(Aften) Hævnen (Münster)
 Teater Odense Teater
De Uadskillelige (Heiberg)
Ser Jer i Spejl (Töpfer)
 Teater Århus Teater
Hendes Type (Høyer) (premiere)
10-11-1919, mandag
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
11-11-1919, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Salome (Strauss) (Syngestykke)
12-11-1919, onsdag
 Teater Vinterpalads Teatret
14-11-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Hos Grevinden (Leopold)
 Teater Det kongelige Teater
Tordenskjold (Oehlenschläger og Berggreen)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerrevyen (Melbye m.fl.)
15-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen) (premiere)
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
(Eftermiddag) Til Indtrægt for Forfatterforeningen
(Aften) Kvartet (Christiansen)
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Det kongelige Teater
Den kongelige Gæst (Børresen og Leopold) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
16-11-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
(Aften) Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
(Aften) Kvartet (Christiansen)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
(Aften) Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
(Aften) Barken Margrethe af Danmark (Bogø m.fl.)
18-11-1919, tirsdag
 Teater Fønix Teatret
Den glade Revy 1919 (Ravn-Jonsen og Westermann)
 Teater Scala Teatret
Takt og Tone (Arctander og Kjærulf)
19-11-1919, onsdag
 Teater Fønix Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
20-11-1919, torsdag
 Teater Fønix Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Odense Teater
Hævnen (Münster) (premiere)
21-11-1919, fredag
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.) (premiere)
22-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Rødtjavs (Renard og uidentificeret)
Tartuffe (Molière)
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
23-11-1919, søndag
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Tyrannens Fald (Rindom)
(Aften) Hendes Type (Høyer)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
(Aften) Barken Margrethe af Danmark (Bogø m.fl.)
26-11-1919, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
Privat-Forestilling
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy) (premiere)
27-11-1919, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Revolutionsbryllup (Michaëlis) (premiere)
28-11-1919, fredag
 Teater Dagmarteatret
 note om teateropførelse Komponisten Eugen d'Albert, der som bekendt har skrevet en Opera med Motiv fra Revolutionsbryllup, overværede i Aftes [28-11] sammen med Sophus Michaëlis Dagmarteatrets Opførelse af Skuespillet og syntes stærkt interesseret [Politiken 29-11-1919]
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
29-11-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Det ny Teater
Hendes Type (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
30-11-1919, søndag  Helligdag Advent
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
(Aften) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Konen med Ferskenerne (Smith og Hazzard)
(Aften) Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
(Eftermiddag) Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
(Aften) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Hendes Type (Høyer)
(Aften) Jomfru Trofast (Krag) (premiere)
 Teater Sønderbro Teater

1919     december


01-12-1919, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
03-12-1919, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
 note om teateropførelse Peer Degn: Hr. Olaf Poulsen som Gæst
Erasmus Montanus (Holberg)
Aarsdagen for Holbergs Fødsel
 Teater Århus Teater
04-12-1919, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den kongelige Gæst (Børresen og Leopold) (Syngestykke)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
 Teater Odense Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
05-12-1919, fredag
 Teater Folketeatret
 Teater Odense Teater
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Slagelse (Folketeatret)
Kvartet (Christiansen)
06-12-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Prolog af Johannes Dam, fremsiges af Frk. Amelie Kierkegaard
(Eftermiddag) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag) Fest-Matiné til Indtægt for de nødlidende Wienerbørn
(Aften) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
07-12-1919, søndag
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Det store Vi (Krog)
(Aften) Blaaræven (Herczeg)
 Teater Odense Teater
09-12-1919, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Blaaræven (Herczeg)
11-12-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
12-12-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den store Svindel (Valentiner) (premiere)
13-12-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Hævnen (Münster)
 Teater Folketeatret
Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
14-12-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Et Dukkehjem (Ibsen)
15-12-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den store Svindel (Valentiner)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Sønderbro Teater
16-12-1919, tirsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den store Svindel (Valentiner)
17-12-1919, onsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
18-12-1919, torsdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
19-12-1919, fredag
 Teater Betty Nansen Teatret
Et Dukkehjem (Ibsen)
 Teater Det ny Teater
20-12-1919, lørdag
 Teater Betty Nansen Teatret
Den store Svindel (Valentiner)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Tornerose (Brandstrup) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
21-12-1919, søndag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Den store Svindel (Valentiner)
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Fønix Teatret
Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det ny Teater
Tornerose (Brandstrup)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
 note om teateropførelse Scala-Teatret har ... aflyst sin Eftermiddagsforestilling i Dag, da flere af Teatrets Hovedkræfter medvirker ved vor Julekoncert [Politiken 21-12-1919]
(Eftermiddag) Forestillingen Aflyst
(Aften) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Thalia Teater
Thalias Billedbog (Kjærulf m.fl.)
 Teater Tivoli Variete Teater
Det lille Fyrtøj (Schønfeld m.fl.)
 Teater Vinterpalads Teatret
Poppedrengen (Gundelach m.fl.)
22-12-1919, mandag
 Teater Betty Nansen Teatret
Ingen Forestilling
 Teater Casino
Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 Teater Det ny Teater
Tornerose (Brandstrup)
 Teater Nørrebros Teater
Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Røde Kro Teater
Ingen Forestilling
 Teater Scala Teatret
Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
 Teater Tivoli Variete Teater
Ingen Forestilling
25-12-1919, torsdag  Helligdag Juledag
26-12-1919, fredag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Betty Nansen Teatret
(Eftermiddag) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften) Den store Svindel (Valentiner)
 Teater Casino
(Eftermiddag) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
(Aften) Tambourmajorens Datter (Chivot og Duru)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Hævnen (Münster)
(Aften) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften) Lige for Loven (Galsworthy)
 Teater Fønix Teatret
(Eftermiddag) Den glade Revy (Ravn-Jonsen og Westermann)
(Aften) Vov-Vov (Westermann m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Per og Lise (Rützebeck) (premiere)
Valkyrien (Bournonville) (Ballet)
 Teater Det ny Teater
(Eftermiddag) Hendes Type (Høyer)
(Aften) En tørstig Kamel (Bjørnson) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Skildpadden (Gandillot og Kjerulf)
(Aften) Fars Pige (Engel og Horst)
 Teater Odense Teater
Capriciosa (Arnesen og Overskou) (premiere)
 Teater Røde Kro Teater
Gorm den Gamle (Lumbye)
 Teater Scala Teatret
(Eftermiddag) Madame Sherry (Felix m.fl.)
(Aften) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Sønderbro Teater
(Eftermiddag) Første Violin (Wied og Petersen) (premiere)
(Aften) Barken Margrethe af Danmark (Bogø m.fl.)
 Teater Århus Teater
(Eftermiddag) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare) (premiere)
27-12-1919, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Festen i Albano (Bournonville) (Ballet)
28-12-1919, søndag
 Teater Folketeatret
Kvartet (Christiansen)
 Teater Det kongelige Teater
En Skavank (Goldschmidt)
I anledning af 100-året for Meïr Goldschmidts fødsel
 Teater Odense Teater
Hævnen (Münster)
31-12-1919, onsdag
 Teater Scala Teatret
Ingen Forestilling
 

Forrige år - Næste år