Til indledningen til disse sider

Forrige sæson - Næste sæson

eller vælg sæson

Dansk Forfatterleksikon. Det kongelige Teaters repertoire 1748-1975. Sæson 153


Sæson nr 153 (1900-01)

ukendt dato,
 (opførelse nr:   69), forrige, næste) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
 (opførelse nr:   56), forrige, næste) Dansedivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
 (opførelse nr:   28), forrige, næste) Den flyvende Hollænder (Wagner) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  106), forrige, næste) Den Gerrige (Molière)
 (opførelse nr:   48), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
 (opførelse nr:   87), forrige, næste) Den Vægelsindede (Holberg)
 (opførelse nr:   66), forrige, næste) Doktoren imod sin Vilje (Molière)
 (opførelse nr:  266), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   61), forrige, næste) Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  360), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
 (opførelse nr:   79), forrige, næste) En Skjærsommernatsdrøm (Shakespeare)
 (opførelse nr:  158), forrige, næste) Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
 (opførelse nr:  179), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  188), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
 (opførelse nr:  127), forrige, næste) Hans Heiling (Marschner og Devrient) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  180), forrige, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:  112), forrige, næste) Kong Renés Datter (Hertz)
 (opførelse nr:  128), forrige, næste) Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
 (opførelse nr:   37), forrige, næste) Mellem Slagene (Bjørnson)
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Moderate Løjer (Benzon)
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Mørkets Magt (Tolstoj)
 (opførelse nr:  257), forrige, næste) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr:   66), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  128), forrige, næste) Tartuffe (Molière)
 (opførelse nr:   65), forrige, næste) Trubaduren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Vikingeblod (Lange-Müller og Christiansen) (Syngestykke)
01-09-1900, lørdag
 (opførelse nr:  124), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (premiere, næste) Kvindelist (Pergolesi)
02-09-1900, søndag
 (opførelse nr:   96), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
03-09-1900, mandag
 (opførelse nr:   70), forrige, næste) Et Dukkehjem (Ibsen)
04-09-1900, tirsdag
 (opførelse nr:  124), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
05-09-1900, onsdag
 (opførelse nr:  218), forrige, næste) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
06-09-1900, torsdag
 (opførelse nr: ukendt), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Kvindelist (Pergolesi)
07-09-1900, fredag
 (opførelse nr:  131), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  190), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
08-09-1900, lørdag
 (opførelse nr: ukendt), forrige, næste) Mester Gert Westphaler (Holberg)
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Det gamle Hjem (Esmann)
09-09-1900, søndag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   74), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
04-10-1900, torsdag
 (premiere, næste) En Stillingsmand (Hansen)
16-10-1900, tirsdag
 (opførelse nr:   39), forrige, næste) Ifigenia i Aulis (Gluck m.fl.) (Syngestykke)
29-10-1900, mandag
 (opførelse nr:     4), forrige) En Stillingsmand (Hansen)
02-11-1900, fredag
 (opførelse nr:   78), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
04-11-1900, søndag
(Eftermiddag)  (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Købmanden i Venedig [4. Akt] (Shakespeare)
(Eftermiddag)  Tre sange af »Bertram de Born« (P. Heise)
(Eftermiddag)  (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Vildanden [2. Akt.] (Ibsen)
(Eftermiddag)  To sange af »Ambrosius« (I.P.E. Hartmann)
(Eftermiddag)  (premiere) Epilog (Drachmann)
(Eftermiddag)    Note (Afskedsforestilling for Emil Poulsen)
09-11-1900, fredag
 (premiere, næste) Kong Richard den Tredje (Shakespeare)
12-11-1900, mandag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Perlefiskerne (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
30-11-1900, fredag
 (opførelse nr: ukendt), forrige, næste) Kong Richard den Tredje (Shakespeare)
02-12-1900, søndag  Helligdag Advent
 (premiere, næste) Hjemmet (Sudermann)
03-12-1900, mandag
 (opførelse nr:  203), forrige, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)
15-12-1900, lørdag
 (opførelse nr:   89), forrige, næste) Den Vægelsindede (Holberg)
16-12-1900, søndag
 (opførelse nr:   59), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
25-12-1900, tirsdag  Helligdag Juledag
26-12-1900, onsdag  Helligdag 2. Juledag
 (premiere, næste) De poetiske Vindmagere (Lange)
 (opførelse nr:  240), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
29-12-1900, lørdag
 (opførelse nr:     2), forrige) De poetiske Vindmagere (Lange)

1901


01-01-1901, tirsdag  Helligdag Nytaarsdag
13-01-1901, søndag
 (opførelse nr:   44), forrige, næste) Thrymskviden (Bournonville) (Ballet)
16-01-1901, onsdag
 (opførelse nr:   38), forrige) Mellem Slagene (Bjørnson)
27-01-1901, søndag
 (opførelse nr:   67), forrige) Doktoren imod sin Vilje (Molière)
09-02-1901, lørdag
 (premiere, næste) Gurre (Drachmann)
17-02-1901, søndag  Helligdag Fastelavn
18-02-1901, mandag
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Ulysses von Ithacia (Prologen, 1. og 2. Akt) (Holberg)
24-03-1901, søndag
 (premiere, næste) Lamia (Enna og Rode)
28-03-1901, torsdag
 (opførelse nr:   32), forrige) Moderate Løjer (Benzon)
30-03-1901, lørdag
 (premiere, næste) Gioconda (Annunzio)
31-03-1901, søndag  Helligdag Palme Søndag
04-04-1901, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
05-04-1901, fredag  Helligdag Langfredag
07-04-1901, søndag  Helligdag Paaskedag
08-04-1901, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
13-04-1901, lørdag
 (opførelse nr:   17), forrige) Mørkets Magt (Tolstoj)
20-04-1901, lørdag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Kong Richard den Tredje (Shakespeare)
22-04-1901, mandag
 (opførelse nr:   11), forrige) Gurre (Drachmann)
29-04-1901, mandag
 (opførelse nr:     6), forrige) Lamia (Enna og Rode)
02-05-1901, torsdag
 (opførelse nr:  145), forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
03-05-1901, fredag  Helligdag Bededag
07-05-1901, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
   Note (Axel Madsens 25-Aars Jubilæum)
10-05-1901, fredag
 (premiere, næste) Billedskærerne (Schönherr)
 (premiere, næste) Skærmydsler (Wied)
13-05-1901, mandag
 (opførelse nr:     6), forrige) Gioconda (Annunzio)
14-05-1901, tirsdag
 (opførelse nr:     2), forrige) Billedskærerne (Schönherr)
 (opførelse nr:  129), forrige, næste) Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
16-05-1901, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
26-05-1901, søndag  Helligdag Pintsedag
27-05-1901, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
01-06-1901, lørdag
 (opførelse nr:   31), forrige) Ninon (Hertz)
   Note (Fru Eckardts Afskedsforestilling)
02-06-1901, søndag  Helligdag Trinitatis