Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1830

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1830


1830     januar


01-01-1830, fredag  Helligdag Nytaarsdag
02-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Fornuftgiftermaalet (Scribe og Varner)
Julestuen (Holberg)
04-01-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Edvard i Skotland (Pineux og Kotzebue)
05-01-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
06-01-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Feiltagelserne (Goldsmith)
07-01-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Snaksomme (Picard)
Geert Westphaler (Holberg)
Det forstyrrede Maleri (Larcher) (Ballet)
08-01-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Braun & Compagnie (Picard m.fl.)
Aprilsnarrene (Heiberg)
09-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
11-01-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Slottet Montenero (Alayrac og Hoffman) (Syngestykke)
12-01-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Epigrammet (Kotzebue)
13-01-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
14-01-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen ved Søen (Rossini og Tottola)
15-01-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy) (premiere)
Den Døvstumme (Bouilly)
16-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Valérie (Scribe og Duveyrier)
Aprilsnarrene (Heiberg)
17-01-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Fornuftgiftermaalet (Scribe og Varner)
18-01-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pebersvendene (Iffland)
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
19-01-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
21-01-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
22-01-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 Bog Kong Christian VIIIs dagbøger og optegnelser. Bind 1-4 i 7 bind. 1943-1995: I teatret: "La Donna del Largo", Fonseca sang skønt
Pigen ved Søen (Rossini og Tottola)
23-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Karl den Store (Oehlenschläger)
25-01-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
26-01-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
27-01-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Julestuen (Holberg)
29-01-1830, fredag
 Teater Odense Teater
Kongens fødselsdag
Prolog med sang og kor
 Teater Det kongelige Teater
Aloise (Maurer og Holbein) (Syngestykke)(premiere)
30-01-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Aloise (Maurer og Holbein) (Syngestykke)

1830     februar


01-02-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Efterskriften (Holbein og Heigel)
Jeg er min Broder! (Contessa)
Skriftemaalet (Kotzebue)
02-02-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Muurmesteren (Auber m.fl.) (Syngestykke)
04-02-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
05-02-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
06-02-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
07-02-1830, søndag
 Teater Odense Teater
Aprilsnarrene (Heiberg)
08-02-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Aloise (Maurer og Holbein) (Syngestykke)
09-02-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
10-02-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Jeannot og Colin (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
11-02-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den letsindige Løgner (Goldoni og Schmidt)
Aprilsnarrene (Heiberg)
12-02-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
13-02-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Silkestigen (Planard)
15-02-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Anekdotsamlingen (Scribe og Delavigne)
Natten før Brylluppet (Frøhlich og Kruse) (Syngestykke)(premiere)
16-02-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Danina (Taglioni og Larcher) (Ballet)
18-02-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Godset Sternberg (Weissenthurn)
19-02-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Danina (Taglioni og Larcher) (Ballet)
Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
20-02-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Det tredobbelte Frierie (tysk) (premiere)
21-02-1830, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
22-02-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
23-02-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen ved Søen (Rossini og Tottola)
24-02-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Ildprøven (Kotzebue)
25-02-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
26-02-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hexerie (Holberg)
27-02-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)

1830     marts


01-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Gesandten (Scribe og Delavigne)
Den lille Matros (Gaveaux og Lebrun) (Syngestykke)
02-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Aprilsnarrene (Heiberg)
04-03-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Danina (Taglioni og Larcher) (Ballet)
05-03-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tryllefløiten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
06-03-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Spilleren (Iffland)
08-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Pigen ved Søen (Rossini og Tottola)
09-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
 Bog Kong Christian VIIIs dagbøger og optegnelser. Bind 1-4 i 7 bind. 1943-1995: Set "De muntre Koner i Windsor", et særdeles groft stykke
De muntre Koner i Windsor (Shakespeare) (premiere)
10-03-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
11-03-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
12-03-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
13-03-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Tancredo (Rossini m.fl.) (Syngestykke)
14-03-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
15-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
16-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tryllefløiten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
18-03-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
19-03-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 Bog Kong Christian VIIIs dagbøger og optegnelser. Bind 1-4 i 7 bind. 1943-1995: I teatret: "Brødrene Philibert" og "De Uadskillelige"
De Uadskillelige (Heiberg)
20-03-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
21-03-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Lodoiska (Cherubini og Loreaux) (Syngestykke)
22-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
23-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skriftemaalet (Kotzebue)
Geert Westphaler (Holberg)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
24-03-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hakon Jarl (Oehlenschläger)
25-03-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Ildprøven (Kotzebue)
26-03-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Slottet Montenero (Alayrac og Hoffman) (Syngestykke)
27-03-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
29-03-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Tancredo (Rossini m.fl.) (Syngestykke)
30-03-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Julestuen (Holberg)
Barselstuen (Holberg)
31-03-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Amors Geniestreger (Hertz) (premiere)
Danina (Taglioni og Larcher) (Ballet)

1830     april


01-04-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
02-04-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Vennernes Fest (Rosenkilde)
04-04-1830, søndag  Helligdag Palme Søndag
08-04-1830, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
09-04-1830, fredag  Helligdag Langfredag
11-04-1830, søndag  Helligdag Paaskedag
12-04-1830, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
13-04-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
14-04-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Silkestigen (Planard)
Vennernes Fest (Rosenkilde)
15-04-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Preciosa (Wolff)
16-04-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
17-04-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
19-04-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Vor Tids Mennesker (Overskou) (premiere)
20-04-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Basunconcert af Schmidt
21-04-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Preciosa (Wolff)
22-04-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
23-04-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
24-04-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
26-04-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
27-04-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tancredo (Rossini m.fl.) (Syngestykke)
28-04-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Aprilsnarrene (Heiberg)
29-04-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
30-04-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Landsbytheatret (Reynolds)

1830     maj


01-05-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Rahbeks Minde (Prolog)
Emilie Galotti (Lessing)
03-05-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
04-05-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valérie (Scribe og Duveyrier)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
De Halsstarrige (fransk)
07-05-1830, fredag  Helligdag Bededag
08-05-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Vor Tids Mennesker (Overskou)
10-05-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jøden (Cumberland)
Gratiernes Hyldning (Bournonville) (Ballet)
11-05-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Godset Sternberg (Weissenthurn)
12-05-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Concert af Schmidt
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
De to Frimurere (Pelletier-Volmeranges)
13-05-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
14-05-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
15-05-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
Concert af Schmidt
17-05-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den letsindige Løgner (Goldoni og Schmidt)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
18-05-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Kotzebue)
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
De to Frimurere (Pelletier-Volmeranges)
20-05-1830, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
21-05-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
22-05-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
24-05-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
25-05-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vekselen (Planard)
Gratiernes Hyldning (Bournonville) (Ballet)
26-05-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
27-05-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
28-05-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
30-05-1830, søndag  Helligdag Pintsedag
31-05-1830, mandag  Helligdag 2. Pintsedag

1830     juni


01-06-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ouverture af Skaden af Rossini
Intermezzo italiano [Barberen i Sevilla og andre Operaer med Musik af Rossini]
Overture af Vilhelm Tell af Rossini
Declamation
Ouverture og
1ste Act af Hvide Dame (tydsk) (Boieldieu og Scribe)
af Cornet og Kone, Sangere
06-06-1830, søndag  Helligdag Trinitatis
11-06-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
18-06-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Nørreports Vagt St. Hans Aften (Overskou) (premiere)
Arie af Mad. Cornet
26-06-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater

1830     september


01-09-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Concert af Passy, Pianist
02-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Trillingbrødrene fra Damask (Oehlenschläger) (premiere)
03-09-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aabenbar Krig (Bourlain)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)(premiere)
04-09-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
06-09-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
07-09-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lige for Lige (Marivaux og Jünger)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
08-09-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
09-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
10-09-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Preciosa (Wolff)
11-09-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
13-09-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Trillingbrødrene fra Damask (Oehlenschläger)
14-09-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
Muurmesteren (Auber m.fl.) (Syngestykke)
16-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gesandten (Scribe og Delavigne)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
17-09-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
18-09-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
20-09-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lige for Lige (Marivaux og Jünger)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
21-09-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vestindianeren (Cumberland)
22-09-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Gesandten (Scribe og Delavigne)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
23-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Muurmesteren (Auber m.fl.) (Syngestykke)
24-09-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Aprilsnarrene (Heiberg)
25-09-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Marie (Hérold og Planard) (Syngestykke)(premiere)
27-09-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
28-09-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
30-09-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Palnatoke (Oehlenschläger)

1830     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Odense Teater
Beckers Selskab [forestillinger på tysk]
Don Juan [på tysk] (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
Hamlet [på tysk] (Shakespeare)

1830     oktober


01-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Marie (Hérold og Planard) (Syngestykke)
02-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Emilie Galotti (Lessing)
04-10-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
05-10-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bortførelsen (Jünger)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
06-10-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Marie (Hérold og Planard) (Syngestykke)
07-10-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
08-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Røverkaptajnen (fransk)
Fornuftgiftermaalet (Scribe og Varner)
09-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Joseph og hans Brødre i Ægypten (Méhul og Pineux) (Syngestykke)
11-10-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
Seer Jer i Speil! (Töpfer) (premiere)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
12-10-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Aprilsnarrene (Heiberg)
13-10-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Anekdotsamlingen (Scribe og Delavigne)
Preciosa (Wolff)
14-10-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bortførelsen (Jünger)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
15-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
16-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerne (Iffland)
18-10-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Feil paa begge Sider (Wafflard og Bury)
Lønkammeret (Solié og Hoffman) (Syngestykke)
19-10-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
20-10-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Myndlingerne (Iffland)
21-10-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lønkammeret (Solié og Hoffman) (Syngestykke)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
22-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
23-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
25-10-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
26-10-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
29-10-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin) (premiere)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)(premiere)
30-10-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin)
Lønkammeret (Solié og Hoffman) (Syngestykke)

1830     november


01-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Jeg er min Broder! (Contessa)
Conc. af Preumayr
02-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)
03-11-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Edvard i Skotland (Pineux og Kotzebue)
Conc. for 2 Basuner af Schmidt og Søn
04-11-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sargino (Paër og Monvel) (Syngestykke)
05-11-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Vor Tids Mennesker (Overskou)
06-11-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Feil paa begge Sider (Wafflard og Bury)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)
08-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
De to Dage (Cherubini og Bouilly) (Syngestykke)
09-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Trillingbrødrene fra Damask (Oehlenschläger)
10-11-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Sargino (Paër og Monvel) (Syngestykke)
11-11-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fadervelsignelsen (Lewald) (premiere)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)
12-11-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
13-11-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Snyltegjæsten (Scribe og Nierville)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
Edvard i Skotland (Pineux og Kotzebue)
14-11-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Chinafarerne (Schall og Heiberg) (Syngestykke)
15-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Erasmus Montanus (Holberg)
Paul og Virginie (Gardel og Bournonville) (Ballet)
16-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vor Tids Mennesker (Overskou)
Soldat og Bonde (Bournonville) (Ballet)
17-11-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
18-11-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ringen Nr. 1 (Farquhar og Schröder)
19-11-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Den Stundesløse (Holberg)
20-11-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Aabenbar Krig (Bourlain)
Den lille Matros (Gaveaux og Lebrun) (Syngestykke)
21-11-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
22-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin)
Landsbytheatret (Reynolds)
23-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
25-11-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
26-11-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Hakon Jarl (Oehlenschläger)
27-11-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Chinafarerne (Schall og Heiberg) (Syngestykke)
28-11-1830, søndag  Helligdag Advent
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
29-11-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Axel og Valborg (Oehlenschläger)
30-11-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)

1830     december


01-12-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Valérie (Scribe og Duveyrier)
Søvngjængersken (Aumer m.fl.) (Ballet)
02-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Christen og Christine (Scribe og Dupin)
Preciosa (Wolff)
03-12-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den hvide Dame (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
04-12-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Kong Sigurd (Boye)
06-12-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den Stumme i Portici (Auber m.fl.) (Syngestykke)
07-12-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hans Sachs (Deinhardstein) (premiere)
09-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hans Sachs (Deinhardstein)
10-12-1830, fredag
 Teater Odense Teater
Til Benefice for Madame Vilhelmine Hausen
Tre Dage af en Spillers Liv [af Angely, på tysk]
Epilog, forfattet af Elmquist, fremsiges paa dansk af V. Hausen
 Teater Det kongelige Teater
11-12-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Braun & Compagnie (Picard m.fl.)
Fornuftgiftermaalet (Scribe og Varner)
13-12-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
14-12-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Lønkammeret (Solié og Hoffman) (Syngestykke)
Hertugen af Vendômes Pager (Aumer og Bournonville) (Ballet)
16-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Giftermaal (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
17-12-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
18-12-1830, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Hans Sachs (Deinhardstein)
19-12-1830, søndag
 Teater Det kongelige Teater
De Uadskillelige (Heiberg)
20-12-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
21-12-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Giftermaal (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
22-12-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Vestindianeren (Cumberland)
Zephyr og Flora (Funck) (Ballet)
23-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den fattige Poet (Kotzebue)
Julestuen (Holberg)
25-12-1830, lørdag  Helligdag Juledag
26-12-1830, søndag  Helligdag 2. Juledag
27-12-1830, mandag
 Teater Det kongelige Teater
28-12-1830, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Formynder og Myndling (Scribe og Courcy)
Preciosa (Wolff)
29-12-1830, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
30-12-1830, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Elverhøi (Heiberg)
31-12-1830, fredag
 Teater Det kongelige Teater
 

Forrige år - Næste år