Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Odense Teater

Listen er endnu ikke komplet.


Odense Teater

Spillesteder i Odense
1796-1914 Odense Theater på Sortebrødre Torv
1858-1886 Pantheon, forlystelsesetablissement ved Vindegade
1895-1896 Odense Sommerteater, Ny Vestergade
1897-1943 Forsat som Odense Folketeater
1914-0000 Odense Teater flytter til ny bygning i Jernbanegade
1936-1978 Fyns Forum, Sortebrødre Torv
1963-0000 Værkstedsteatret ved Odense Teater
Teater på andre spillesteder eller ukendt spillested

1795


Sæson 1795-96

02-11-1795, mandag
 Direktion: Franz Heusser
 Der Tempel der Vorsehung, Vorspiel von Siegmund Grüner mit Gesang und Tanz
 (premiere) Minna von Barnhelm [på tysk] (Lessing)
 (Indvielse for den nye teaterbygning i Odense)
04-11-1795, onsdag
 Die Schwestern auf dem Lande, Lustspiel in 5 Aufzügen von Jünger
06-11-1795, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Er mischt sich in alles (Centlivre)
 [Ballet]
09-11-1795, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Hagestolzen
 Zwischen den Akten wird Hr. Hauthal, ein neuangekommener Sänger, die Ehre haben, sich hören zu lassen
11-11-1795, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Armut und Edelsinn
13-11-1795, fredag
 Die Ehrenwort, ein Lustspiel von Spieß
 [Divertissement]
16-11-1795, mandag
 Maske für Maske, Lustspiel in 3 Aufzügen von Jünger
 Die Schornsteinfeger, Großes pantomim. Ballet
18-11-1795, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hagestolzen
20-11-1795, fredag
 Der Junker, Lustspiel von Engel
 (opførelse nr: ukendt, senere) Vaskepigerne, komisk Opera af Zanetti [på tysk] (Zannetti og Mari)
23-11-1795, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Er mischt sich in alles (Centlivre)
 Der Mechanikus, ein komisches pantom. Ballet
25-11-1795, onsdag
 So fängt man Männer, ein Lustspiel
 Der Schornsteinfeger, ein Ballet
27-11-1795, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vaskepigerne, komisk Opera af Zanetti [på tysk] (Zannetti og Mari)
 Er soll geschagen werden, ein Lustspiel
07-12-1795, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Der taube Liebhaber (Pilon)
 Die portugiesische Judenhochzeit, Ballet
14-12-1795, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Hieronimus Knicker eine große komische Oper in 2 Aufzügen (Dittersdorf og Gottlieb Stephanie den yngre)
18-12-1795, fredag
 Klara von Hoheneichen, ein Ritterschauspiel aus dem 15. Jahrhundert in 4 Aufzügen
21-12-1795, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Er dient zwei Herren, ein Lustspiel in 2 Aufzügen (Goldoni)
 Die Jagd, ein großes pantomim. Ballet in 2 Aufzügen
28-12-1795, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hieronimus Knicker eine komische Oper in 2 Aufzügen (Dittersdorf og Gottlieb Stephanie den yngre)

1796

04-01-1796, mandag
 Alles aus Eigennutz
 Die türk. Sklaven, ein kom. pantomim. Ballet
15-01-1796, fredag
 Die Glücksritter oder die Liebe begünstigt ihre Lieblinge, ein Lustspiel in 5 Augzügen
18-01-1796, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Zemir und Azor, eine große romant. komische Oper in 4 Aufzügen (Grétry og Marmontel) (Syngestykke)
27-01-1796, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zemir und Azor (Grétry og Marmontel) (Syngestykke)
29-01-1796, fredag
 Dänischer Prolog (zum Geburtstag der Königs)
 Dedications-Ballet
 Der seltene Onkel, Lustsp.
12-02-1796, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Zemir und Azor (Grétry og Marmontel) (Syngestykke)
16-03-1796, onsdag
 Abellino, der große Bandit [Heinrich Zschokke]
18-03-1796, fredag
 Verirrung ohne Laster
01-04-1796, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Hamlet [på tysk, nach Shakespear von Schröder]
 [dansk taksigelsestagel på vers, fremsagt af direktøren]
 ([Hemed slutter sæsonen])

Sæson 1796-97

18-11-1796, fredag
 Direktion: Franz Heusser
 (opførelse nr: ukendt) Prolog (Juell)
 (premiere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
 (Åbningsforestilling for "det odenseiske danske National-Theater")
28-11-1796, mandag
 (premiere, senere) Henrik og Pernille (Holberg)

1797

26-04-1797, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Menneskehad og Anger (Kotzebue)
 ([sidste forstilling med Heusser som teaterleder])
09-06-1797, fredag
 [Personalets delingsspil begynder]
27-07-1797, torsdag
 [Personalets delingsspil slutter, forestilling nr 10]

Sæson 1797-98

02-10-1797, mandag
 Direktion: Jens Dahl Ahrentzen
 (premiere) Prolog (Haste)
 (opførelse nr: ukendt) Den skarpe Kniv kan let faa Skaar (Iffland)
20-11-1797, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Jøden (Cumberland)
24-11-1797, fredag
 [Forestilling]
27-11-1797, mandag
 Note Note: Planlagt var Figaros Bryllup. På plakaten anførtes at årsagen til ændringen: "ene og allene var Ahrentzens"
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Armod og Højmodighed (Kotzebue)
18-12-1797, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Indianerne i England (Kotzebue)
 ([Sidste forestilling. Forestilling til indtægt for de fattige])

1798

08-01-1798, mandag
 Direktion: Trampe og Krogh
 (opførelse nr: ukendt) Bortførelsen (Jünger)
 (premiere) Letsind og godt Hjerte (Anonym)
02-02-1798, fredag
 (premiere, senere) Fejltagelserne (Goldsmith)
23-04-1798, mandag
 (premiere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
02-05-1798, onsdag
 (opførelse nr: ukendt) De noble Passioner (Ayrenhoff)
 Gartneren [Divertissement]
 (Sæsonen slut)

[Før Sæson]

07-08-1798, tirsdag
 Note Note: Instrueret af Fr. Schwarz og han spiller selv med
 Direktion: Trampe
 (opførelse nr: ukendt) Hververne (Farquhar og Gottlieb Stephanie den yngre)
09-08-1798, torsdag
 Note Note: Instrueret af Fr. Schwarz og han spiller selv med
 (opførelse nr: ukendt, senere) Pigen fra Marienborg (Kratter)

Sæson 1798-99

01-10-1798, mandag
 Direktion: Trampe
 (opførelse nr: ukendt, senere) Forsoningen

1799

15-03-1799, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Victorine (Schröder)
 (Hermed slutter sæsonen)

Sæson 1799-1800

30-09-1799, mandag
 Direktion: Trampe
 (opførelse nr: ukendt) Beverley (Moore og Saurin)
28-10-1799, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Den naturlige Søn (Cumberland)

1800

30-04-1800, onsdag
 [Sæsonen slutter]

Sæson 1800-1801

13-10-1800, mandag
 Direktion: Trampe
 (opførelse nr: ukendt, senere) Dyveke (Samsøe)
 (opførelse nr: ukendt) Crispin som Fader (Romanus)

1801

11-05-1801, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Sølvbrylluppet
 (Sæsonen slutter)
01-07-1801, onsdag (spillet i Assens)
 [Gæstespil på Fyn, Direktion: Binau]

Sæson 1801-1802

01-10-1801, torsdag
 Direktion: Rasmus Faber og Johannes Bang
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bierget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) De Ulykkelige eller Pudserlige Arvinger (Kotzebue)
07-10-1801, onsdag
 Note Note: J.C. Ryge debut som kaptajn v. Aberwitz
 (opførelse nr: ukendt) De Vonner og Vanner (Heiberg)
09-10-1801, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Strelitzerne (Babo)
12-10-1801, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Menneskehad og Anger (Kotzebue)

1802

05-05-1802, onsdag
 Vildbassen [Kotzebue]
 (Sæsonen slutter)
ukendt dato,
 Pasqual Casorti med Selskab opfører Pantomimer
ukendt dato,
 Skuespiller H.C. Knudsen afholder Deklamatorium til Indtægt for de under Slaget paa Reden 1801 saaredes og faldnes Efterladte
01-07-1802, torsdag
 [ingen forestillinger i perioden indtil 10-10-1804]

1804


Sæson 1804-05

10-12-1804, mandag
 Det Kongelige priviligerede Skuespillerselskab fra Nestved ved Frederik Christian Wedel Jarlsberg
 Direktion: Fred. Chr. Wedel Jarlsberg
 (opførelse nr: ukendt) Landsbytheatret (Reynolds)
14-12-1804, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Bødkeren (Monsigny og Audinot) (Syngestykke)
17-12-1804, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) De lystige Passagerer (Picard)

1805

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Barberen i Sevilla (Beaumarchais)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dyveke (Samsøe)
 (opførelse nr: ukendt) Emilie Galotti (Lessing)
30-01-1805, onsdag
 (premiere) Hans Madsen (Anonym)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bødkeren (Monsigny og Audinot) (Syngestykke)
22-02-1805, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Ringen Nr. 1 (Farquhar og Schröder)
 ([Sæsonen slutter])

Sæson 1805-06

18-11-1805, mandag
 Direktion: Wedel Jarlsberg
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) De lystige Passagerer (Picard)
09-12-1805, mandag
 [Ingen forestillinger, på grund af arveprinsens død, indtil 6-1-1806]

1806

06-01-1806, mandag
 (premiere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
27-01-1806, mandag
 (premiere) Bødkeren (Monsigny og Audinot) (Syngestykke)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 (opførelse nr: ukendt) De snorrige Fættere (Falsen)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Den Stundesløse (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dyveke (Samsøe)
 (opførelse nr: ukendt) Jacob von Thybo (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Konstdommerne (Falsen)
 (opførelse nr: ukendt) Niels Ebbesen af Nørreriis (Sander)
07-03-1806, fredag
 (premiere) Babet (Plantade og Bouilly)
05-05-1806, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Konstdommerne (Falsen)
 ([sæsonen slutter])
 ([Ingen forestillinger i perioden indtil 27-10-1809])

1809


Sæson 1809-10

27-10-1809, fredag
 Direktion: Görbing Frank
 Der Jahrestag, Prolog mit Gesang
 Der Beruf, Lustspiel in einem Act
 Studenterstreiche oder Pharaonis Tochter
 Der kleine Moses
27-11-1809, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Amerikaner
29-11-1809, onsdag
 Der Wirwarr, Lustspiel in 5 Acten von Kotzebue
01-12-1809, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Die deutschen Kleinstädter (Kotzebue)
04-12-1809, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Hirn-Organe (Kotzebue)
06-12-1809, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Der Lohn der Wahrheit
08-12-1809, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Er mischt sich in alles (Centlivre)
11-12-1809, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Versöhnung (Kotzebue)
13-12-1809, onsdag
 Die Frau zweier Männer, Schauspiel in 3 Aufzügen von Schulz
15-12-1809, fredag
 Der Beruf, Lustspiel von Hell
 Die Quarterne, eine Farce mit Gesang in 2 Aufzügen
18-12-1809, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Don Ranudo de Calibrados, Lustspiel in 4 Acten nach Holbergs Hochmut und Armut, frei bearbeitet von Kotzebue (Holberg)
20-12-1809, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Eduard in Schottland, oder eine Fluchtnacht (Pineux og Kotzebue)
22-12-1809, fredag
 Englische Waren, ein Lustspiel in 2 Aufzügen von Kotzebue
 Die Quarterne, eine komische Operette
25-12-1809, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Lohn der Wahrheit
 (Auf Wunsch)
27-12-1809, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eduard von Schottland, oder die Gefährlichkeit einer Nacht (Pineux og Kotzebue)
29-12-1809, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Verwandtschaften (Kotzebue)

1810

02-01-1810, tirsdag
 Der Wirwarr
03-01-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Das Epigramm (Kotzebue)
05-01-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der politische Kannengießer, komische Operette in 4 Aufzügen, frei bearbeitet von G.F. (Holberg)
08-01-1810, mandag
 Strandrecht, Schauspiel in einem Aufzug
 Pharaonis Tochter, Lustspiel in einem Aufzug (Kotzebue og Guelden)
 Der wandernde Schneider, ein kleines Ballet
10-01-1810, onsdag
 Ein Tag in der Hauptstadt, Lustspiel in 3 Aufzügen von Gustav Linden
12-01-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Der Wechsel (Jünger)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Zerstreuten
15-01-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Der Papagey (Kotzebue)
17-01-1810, onsdag
 Der Jurist und der Bauer
 Die Villa an der Landstraße
19-01-1810, fredag
 Prinz Chillian, Operette
22-01-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Böse Launen
24-01-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Kannengießer, Operette (Holberg)
26-01-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Julius von Sassen, Trauerspiel (Zschokke)
30-01-1810, tirsdag
 Das königliche Stammhaus Oldenburg oder die Erwählunmg Christians I., ein historisch romantisches Schauspiel mit Gesang in 2 Aufzügen
 Es ist Frieden! ein ländliches Familien Stück in 2 Aufzügen
31-01-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt) Die Brandsteuer (Kotzebue)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Zerstreuten
 Der alte Freier
02-02-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Versöhnung (Kotzebue)
05-02-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Epigramm (Kotzebue)
07-02-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Armut und Hochmut (Holberg)
09-02-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Das Kind der Liebe (Kotzebue)
12-02-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Kind der Liebe (Kotzebue)
13-02-1810, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Soldaten
14-02-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Der Wildfang
16-02-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Korsikaner (Kotzebue)
19-02-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Korsikaner (Kotzebue)
21-02-1810, onsdag
 Der kleine Brausekopf
 Die Seeschlacht und die Meerkatze
23-02-1810, fredag
 Der Schleier
27-02-1810, tirsdag
 Victor, Trauerspiel
28-02-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Hirn-Organe (Kotzebue)
 Das liebe Dorf
01-03-1810, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Versöhnung (Kotzebue)
02-03-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Kind der Liebe (Kotzebue)
05-03-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Kind der Liebe (Kotzebue)
07-03-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Soldaten
09-03-1810, fredag
 Der schändliche Sohn, Fortsetzung der Soldaten
12-03-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eduard in Schottland (Pineux og Kotzebue)
 Das liebe Dorf
14-03-1810, onsdag
 Das Blatt hat sich gewendet
16-03-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Zauberin Sidonia
19-03-1810, mandag
 Verwirrung in allen Krügen, Lustspiel in 5 Acten aus dem Engl.
21-03-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Abällino, oder der große Bandit, ein Trauerspiel in 5 Augzügen
22-03-1810, torsdag
 Die grauen Brüder, Schauspiel in einem Aufz., nach Veit Weber
 Ein Solo in Holzschuhen
 Der alte Freier
 Ein Solo comique
 Der liebe Dorf
 zum Schluß tanzen, 2 Schornsteinfeger einem Leiter-Tanz
23-03-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Hussitten (Kotzebue)
27-03-1810, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Jagd, eine komische Oper (Hiller og Weiße)
28-03-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Stille Wasser sind tief (Beaumont og Fletcher)
29-03-1810, torsdag
 Eduard und Elise, oder die Frau zweier Männer
30-03-1810, fredag
 Klara von Hoheneichen
 ([sæsonen slutter])
11-10-1810, torsdag
 Direktion: Görbing Frank

Sæson 1810-11

24-10-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt) Die Stricknadeln (Kotzebue)
 Die 2 Zettel
26-10-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Menschenhaß und Reue (Kotzebue)
29-10-1810, mandag
 Das Lustspiel im Fenster, 1 Act v. Kotzebue
 (opførelse nr: ukendt) Das Landhaus an der Heerstraße
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Pharaonis Tochter (Kotzebue og Guelden)
31-10-1810, onsdag
 Das Wirwarr, Lustspiel in 5 Acten
12-11-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Abällino, oder der große Bandit
14-11-1810, onsdag
 Das Blatt hat sich gewendet
16-11-1810, fredag
 Rache für Weiberraub
19-11-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Eduard in Schottland (Pineux og Kotzebue)
21-11-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Wildfang
23-11-1810, fredag
 Der Vetter als Onkel, von Schiller
26-11-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Kind der Liebe (Kotzebue)
28-11-1810, onsdag
 Das Incognito, Lustspiel in 2 Acten von Kotzebue
 Der alte Freier
03-12-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Versöhnung (Kotzebue)
05-12-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Soldaten
07-12-1810, fredag
 Der Unverheiratete von Kotzebue
10-12-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Diener zweier Herren, in 2 Acten (Goldoni)
 Das Strandrecht
 Der Vogelfänger, ein kleines Ballet von Ehlenberger
12-12-1810, onsdag
 Das Blatt hat sich gewendet, Lustspiel in 5 Acten von Schröder
14-12-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Jäger (Iffland)
16-12-1810, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Abällino, oder der große Bandit
17-12-1810, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Jäger (Iffland)
19-12-1810, onsdag
 Das Abendzeit, von Kotzebue
 Das Lustspiel im Fenster, von Kotzebue
 (opførelse nr: ukendt, senere) Der Deserteur
21-12-1810, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Zauberin Sidonia
23-12-1810, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Don Ranudo de Calibrados (Holberg)
26-12-1810, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Lohn der Wahrheit (Kotzebue)
27-12-1810, torsdag
 Der Unverheiratete
28-12-1810, fredag
 Curt von Spartau
30-12-1810, søndag
 Die Bürgermeisterfamilie in 5 Acten von Kotzebue

1811

02-01-1811, onsdag
 Die Abendstunde
 Der Invalide
 (opførelse nr: ukendt) 4 Schildwachen auf Posten
04-01-1811, fredag
 Das Incognito
 Das große Los
06-01-1811, søndag
 Die Bürgermeisterfamilie
07-01-1811, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Mädchen von Marienburg (Kratter)
09-01-1811, onsdag
 Das Waisenhaus
 Die Heirat durchs Wochenblatt
11-01-1811, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Verwandtschaft (Kotzebue)
13-01-1811, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der politische Kannengießer, Operette (Holberg)
14-01-1811, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Hussitten von Naumburg (Kotzebue)
16-01-1811, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Julius von Sassen (Zschokke)
18-01-1811, fredag
 Die Kiendesliebe, Schauspiel in 5 Acten von Frau von Weissenthurn
20-01-1811, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der Wildfang
21-01-1811, mandag
 Curt von Spartau
23-01-1811, onsdag
 Der Unbedachte
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ein Diener zweier Herren (Goldoni)
27-01-1811, søndag
 Die 3 Snapser
29-01-1811, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Fridolin [på tysk]
30-01-1811, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Armut und Hochmut (Holberg)
01-02-1811, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Soldaten
04-02-1811, mandag
 Der Invalide
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ein Diener zweier Herren (Goldoni)
06-02-1811, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Armut und Hochmut (Holberg)
07-02-1811, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Er mischt sich in alles (Centlivre)
08-02-1811, fredag
 Die Radicalcour, Lustspiel in 5 Acten von Frau von Weissenthurn
11-02-1811, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Jäger (Iffland)
13-02-1811, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Zauberin Sidonia
15-02-1811, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Verwandtschaft (Kotzebue)
18-02-1811, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Räuber
20-02-1811, onsdag
 Rache für Weiberraub
21-02-1811, torsdag
 Walting und Clementine, oder Rückkehr in das väterliche Haus, Schauspiel in 5 Aufzügen von Frau von Weissenthurn
22-02-1811, fredag
 Das Lustspiel im Fenster
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der Deserteur
 Das Ballet der Vogelsang
24-02-1811, søndag
 Die Radicalcur
25-02-1811, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Kannengießer (Holberg)
26-02-1811, tirsdag
 Die Mohrin, oder die Rückkehr aus Amerika
27-02-1811, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Armut und Hochmut (Holberg)
28-02-1811, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Räuber
01-03-1811, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Kind der Liebe (Kotzebue)
04-03-1811, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Mädchen von Marienburg (Kratter)
06-03-1811, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lohn der Wahrheit (Kotzebue)
08-03-1811, fredag
 Graf Benjowsky, oder die Verschwörung in Kamschatka, Schauspiel von Kotzebue
11-03-1811, mandag
 Graf Benjowsky
13-03-1811, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Cabale und Liebe
15-03-1811, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Abällino
17-03-1811, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fridolin [på tysk]
18-03-1811, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Julius von Sassen, Trauerspiel in 4 Acten (Zschokke)
 [Danach ein Ballet]
 ([sæsonen slutter])

1812


Sæson 1812

20-01-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Das Intermezzo, oder der Landjunker zum erstenmal in Berlin (Manuscript)
22-01-1812, onsdag
 Otto von Wittelsbach, Pfalzgraf in Bayern, Ritterschauspiel in 5 Aufzügen von Geheimrat Babo
24-01-1812, fredag
 Der Taubstumme oder Abbé de l'Epée, Historisches Schauspiel von Kotzebue in 5 Acten (Bouilly)
26-01-1812, søndag
 Der doppelte Papa, Lustspeil von Hagemann
 (opførelse nr: ukendt) Schauspieler wider Willen
27-01-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Intermezzo, oder der Landjunker zum erstenmal in Berlin (Manuscript)
 (Auf Wunsch vieler)
29-01-1812, onsdag
 Fortsetzung von Fridolin
 Der Brautschmuck
 (Zur Feier Sr. Maj. des Königs)
30-01-1812, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Jagd, comische Oper (Hiller og Weiße)
31-01-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Kreuzfahrer
02-02-1812, søndag
 Der Pächter Felttlümmel von Tippelskirschen, Lustspiel in 5 Achten von Kotzebue (Manuscript)
03-02-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Jude, Schauspiel i 5 Achten, nach Cumberland von Schröder (Cumberland)
05-02-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Not ohne Sorgen, Sorgen ohne Not
10-02-1812, mandag
 Siegfried von Lindenberg, Lustspiel in 5 Acten
12-02-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Belagerung von Saragossa
14-02-1812, fredag
 Der Wald bei Hermannstadt, Schauspiel von 5 Acten von Frau von Weissenthurn
16-02-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Not ohne Sorgen, Sorgen ohne Not
 (Aus Verlangen)
17-02-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Intermezzo, oder der Landjunker zum erstenmal in Berlin
 (Zum Besten der Armen der Stadt)
19-02-1812, onsdag
 Das Waisenhaus, Schauspiel in 2 Acten von Frau von Weissenthurm
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Feuerprobe
21-02-1812, fredag
 Die Bestürmung von Smolensk, heroisches Schauspiel in 4 Aufzügen von Frau von Weissenthurn
23-02-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hamet, Trauerspiel in 6 Aufzügen
24-02-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Belagerung von Saragossa
 (Auf allgemeines Verlangen)
26-02-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die beiden Antone, Oper in 3 Acten (Schack m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Feuerprobe
28-02-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Dyveke [på tysk] (Samsøe)
01-03-1812, søndag
 Pantoffelpromenade, Lustspiel in 2 Acten von Hagemann
 (opførelse nr: ukendt) Der Gewinn in der Classenlotterie (Hagemeister)
03-03-1812, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der politische Kannengießer, Oper in 3 Acten (Holberg)
04-03-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Julius von Sassen, Trauerspiel in 5 Acten (Zschokke)
06-03-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Die Spieler, Lustspiel in 5 Acten von Beil
08-03-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Don Ranudo de Calibrados, Lustspiel in 3 Acten von Kotzebue (Holberg)
09-03-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Kreuzfahrer
11-03-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Versöhnung (Kotzebue)
13-03-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt) General Schlenzheim und seine Familie, militärisches Schauspiel i 5 Acten (Spieß)
15-03-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fridolin, oder der Gang zum Eisenhammer
16-03-1812, mandag
 Der feindliche Sohn
18-03-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt) Die Schackmaschine, Lustspeil in 5 Aufzügen
20-03-1812, fredag
 Clara von Hoheneichen, Ritterschauspiel
22-03-1812, søndag
 Bayard, Ritter ohne Furcht und Tadel, Schauspiel in 5 Acten von Kotzebue
23-03-1812, mandag
 Julius von Tarent, von Göthe [?]
 (Während der stillen Woche keine Aufführungen)
30-03-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Johanne von Montfaucon (Kotzebue og Schall)
01-04-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Albert von Turneisen, militärisches Schauspiel (Iffland)
03-04-1812, fredag
 Die Erben, Schauspiel in 5 Acten von Frau von Weissenthurn
05-04-1812, søndag
 Julius von Tarent, Trauerspiel in 5 Acten von Göthe [?]
08-04-1812, onsdag
 Pagenstreiche, Lustspil in 5 Aufzügen von Kotzebue
10-04-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Verschwörung des Fiesco zu Genua
12-04-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Don Carlos, Infant von Spanien
13-04-1812, mandag
 Quodlibet in 3 Abtlg. (16 Stücke)
 Abschiedsrede von Giron
 (Hermed slutter sæsonen)

Sæson 1812-13

02-10-1812, fredag
 Direktion: Görbing Frank
 (opførelse nr: ukendt) Die Quäker (Kotzebue)
 Der Lügenhasser, von Kotzebue
 Blinde Ladung, von Kotzebue
04-10-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Das Tal von Almeria
 (opførelse nr: ukendt, senere) Beschämte Eifersucht
09-10-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Hakon Jarl [på tysk] (Oehlenschläger)
11-10-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Ubaldo
14-10-1812, onsdag
 Die Indienfahrer von Arresto
18-10-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Ubaldo, historisches Schauspiel
29-10-1812, torsdag
 Die Liebe der Untertanen, ein ländliches Schauspiel in einem Aufzuge
 (opførelse nr: ukendt) Das zugemauerte Fenster
 Der Lügenfeind, Lustspiel in 1 Act von Kotzebue
 (Geburtstag des Königs)
01-11-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Intermezzo, oder der Landjunker zum erstenmal in Berlin (Manuscript) (Kotzebue)
02-11-1812, mandag
 Der Mai, ländliche Malerei in 4 Acten von Hagemann
04-11-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Jäger, Familiengemälde (Iffland)
06-11-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Das väterliche Haus, Schauspiel in 3 Acten als Fortsetzung der Jäger (Iffland)
08-11-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Jagd, komische Oper (Hiller og Weiße)
09-11-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Der Fähndrich (Schröder)
11-11-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Stille Wasser sind tief (Beaumont og Fletcher)
13-11-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Kreuzfahrer
15-11-1812, søndag
 Der doppelte Papa, von Hagemann in 3 Acten
 Der alte Freier
16-11-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der Amerikaner in 5 Acten von Vogel
18-11-1812, onsdag
 Elise von Walberg in 5 Acten von Iffland
20-11-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hamlet, Trauerspiel in 6 Acten
22-11-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sorgen ohne Not und Not ohne Sorgen
 N.B. zwischen den Acten singt Mad. Röpke eine Arie von Arkadiens Spiegel
23-11-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die beiden Antone, Opera in 3 Akten (Schack m.fl.)
25-11-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Epigramm, Lustspiel in 5 Acten (Kotzebue)
27-11-1812, fredag
 Die Belagerung von Smolensk in 5 Acten
28-11-1812, lørdag
 Vocal- und instrumental Concert für Mad. Röpke
29-11-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kabale und Liebe
30-11-1812, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Das arabische Pulver von Kotzebue (Holberg)
02-12-1812, onsdag
 Der Erntetag, Schauspiel in 5 Acten von Iffland
04-12-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Der Barbier von Sevilla, komische Oper in 3 Acten (Syngestykke)
06-12-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Barbier von Sevilla (Syngestykke)
09-12-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Abällino, oder der große Bandit
11-12-1812, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die beiden Antone (Schack m.fl.)
 Feodore
 (Auf Wunsch)
13-12-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Hussitten von Naumburg (Kotzebue)
14-12-1812, mandag
 Herodes von Bethlehem, Seitenstück zu den Hussitten
16-12-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Feuerprobe
 Blinde Ladung
 Der alte Freier
 (Auf Wunsch)
18-12-1812, fredag
 Pagenstreiche
20-12-1812, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Jagd, komische Oper (Hiller og Weiße)
21-12-1812, mandag
 Otto von Wittelsbach
23-12-1812, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der politische Kannengießer, als Vaudeville, mit Musik (Holberg)
30-12-1812, onsdag
 (premiere, senere) Das Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
20-01-1812, mandag
 Direktion: Görbing Frank

1813

01-01-1813, fredag
 Die Indienfahrer von Arresto
06-01-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
08-01-1813, fredag
 Pagenstreiche
10-01-1813, søndag
 Die Bürgermeisterfamilie
13-01-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Donauweibchen, Singspiel (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
17-01-1813, søndag
 Der Wald bei Hermannstadt
18-01-1813, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der beiden Antone (Schack m.fl.)
20-01-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Der Dorfbarbier (Syngestykke)
24-01-1813, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lohn der Wahrheit (Kotzebue)
25-01-1813, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Johanne von Montfaucon (Kotzebue og Schall)
27-01-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Dorfbarbier (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Vetter Paul
29-01-1813, fredag
 Prolog
 (opførelse nr: ukendt) Deodata, ein großes Ritterschauspiel mit Gesang
 (Geburtstag des Königs)
30-01-1813, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
10-02-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
12-02-1813, fredag
 Hunger und Hochmut im Streit, von Kotzebue
15-02-1813, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Julius von Sassen (Zschokke)
19-02-1813, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Die Rose des Herrn von Malesherbes
 (opførelse nr: ukendt) Lorenz Pog, oder der arme Poet
 Die respektive Gesellschaft, von Kotzebue
24-02-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zweiter Teil vom Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
01-03-1813, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) 1. Teil vom Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
02-03-1813, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) 2. Teil vom Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
05-03-1813, fredag
 Pantoffelpromenade, Lustspiel in 2 Aufzügen von G. Hagemann
 Pas de deux und 2 Solotänzen von Hr. Stamler und Franck jun.
07-03-1813, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Das Kind der Liebe (Kotzebue)
08-03-1813, mandag
 Agnes Bernauerin
10-03-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Donauweibchen. 2. Teil (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
12-03-1813, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Nicht mehr als sechs Schüsseln (Grossmann)
17-03-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Donauweibchen. 2. Teil (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
23-03-1813, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt) Die Masken
 (opførelse nr: ukendt) Adolph und Clara, oder die 2 Gefangenen, comische Oper nach dem Französischen, Musik von d'Alayrac (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
24-03-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Zauberin Sidonia
26-03-1813, fredag
 Die Beichte von Kotzebue
 Das Waisenhaus von Frau von Weissenthurn
 (opførelse nr: ukendt, senere) Das geteilte Herz
28-03-1813, søndag
 Otto von Wittelsbach
 ([Sæsonen slutter])
29-11-1813, mandag
 Direktion: Görbing Frank

Sæson 1813-14

03-12-1813, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Zauberin Sidonia, Schauspiel in 4 Acten
05-12-1813, søndag
 Der Wirwarr, Lustspiel in 5 Acten
08-12-1813, onsdag
 Der Puls, Lustspiel in 2 Acten
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der Diener zweier Herren (Goldoni)
10-12-1813, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der Dorfbarbier, Operette (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Das geteilte Hez
12-12-1813, søndag
 Der Stumme von Kotzebue
 Das Strandrecht von Kotzebue
 Der alte Freier, Singspiel
15-12-1813, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die bestrafte Eifersucht
17-12-1813, fredag
 Der Doppel-Papa
 Der Stammbaum
19-12-1813, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Beiden Antons, Operette (Schack m.fl.)
23-12-1813, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Donauweibchen, Oper (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
26-12-1813, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sorgen ohne Not und Not ohne Sorgen
27-12-1813, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Lasarilla, oder die kleine Zigeunerin, ein neues Schauspiel von Kotzebue mit Gesang, in 5 Aufzügen (Kotzebue)

1814

02-01-1814, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Jagd, Opera (Hiller og Weiße)
03-01-1814, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Das Mädchen von Marienburg (Kratter)
05-01-1814, onsdag
 Die Tochter der Natur, Schauspiel in 5 Acten
07-01-1814, fredag
 Heimlichkeiten
 Der Leineweber
10-01-1814, mandag
 (Für die Armen)
12-01-1814, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Donauweibchen zweiter Teil (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
14-01-1814, fredag
 Heimlichkeiten
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vetter Paul
16-01-1814, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Hagestolze (Iffland)
23-01-1814, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lohn der Wahrheit (Kotzebue)
26-01-1814, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Das Epigramm (Kotzebue)
27-01-1814, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
29-01-1814, lørdag
 Der Unbekannte, Prolog
 (opførelse nr: ukendt, senere) Die Erben, Schauspiel in einem Act von Kotzebue
 (opførelse nr: ukendt, senere) Der Jokei, Singspiel in einem Augzuge (Kunzen og Hoffman) (Syngestykke)
 (Königs Geburtstag)
02-02-1814, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kabale und Liebe
04-02-1814, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zweiter Teil vom Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
06-02-1814, søndag
 Der Unbekannte, Prolog
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Die Erben, Schauspiel in einem Act von Kotzebue
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der Jokei, Singspiel in einem Augzuge (Kunzen og Hoffman) (Syngestykke)
 (Wiederholung der zur Geburtstagsfeier am Sonnabend gegebenen Stücke)
09-02-1814, onsdag
 Adelheid von Burgau, neues Ritter-Schauspiel von Frau v. Weissenthurn
11-02-1814, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zweiter Teil vom Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
27-02-1814, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der Jude in 5 Acten (Cumberland)
28-02-1814, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) 1. Teil vom Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
01-03-1814, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) 2. Teil vom Donauweibchen (Kauer og Hensler) (Syngestykke)
11-03-1814, fredag
 Ein Tag in der Hauptstadt von Kotzebue
13-03-1814, søndag
 Die Jagd, Oper von Weisse, Musik von Hiller (Hiller og Weiße)
14-03-1814, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Das Intermezzo, oder der Landjunker in Berlin (Kotzebue)
15-03-1814, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Das Intermezzo, oder der Landjunker in Berlin (Kotzebue)
18-03-1814, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Der verbannte Amor, oder Die argwöhnischen Eheleute, ein neues Schauspiel
21-03-1814, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lasarilla, oder die kleine Zigeunerin (Kotzebue)
25-03-1814, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Die Gold-Dose (Olufsen)
26-03-1814, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Albert von Turneisen, Schauspiel in 4 Acten (Iffland)
28-03-1814, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe vom Berge (Holberg)
29-03-1814, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt) Rollas Tod, oder die Spanier in Peru, die Fortsetzung der Sonnenpristerin (Kotzebue)
 ([Sæsonen slutter])
14-07-1814, torsdag
 Kunstnere fra Det kgl. Teater, Tournéforestilling
15-07-1814, fredag
 Kunstnere fra Det kgl. Teater, Tournéforestilling
16-07-1814, lørdag
 Kunstnere fra Det kgl. Teater, Tournéforestilling

1815

ukendt dato,
 Kunstnere fra Det kgl. Teater
 Steiners Selskab [forestillinger på tysk]

Sæson 1815-16 [start ca. 7-12-1815]

07-12-1815, torsdag
 Direktion: Görbing Frank

1816

15-02-1816, torsdag
 [Sæson slutter]

1820


Sæson 1820

03-01-1820, mandag
 Direktion: Görbing Frank, meddirektør: C. Becker

1821

10-03-1821, lørdag
 [Sæson slutter]

Sæson 1821-22

18-11-1821, søndag
 Direktion: Görbing Frank
28-11-1821, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Der Schiffskapitän (Blum)
05-12-1821, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der Schiffskapitän (Blum)
09-12-1821, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der beiden Antone (Schack m.fl.)
30-12-1821, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der beiden Antone (Schack m.fl.)

1822

09-01-1822, onsdag
 (opførelse nr: ukendt) Kapelmesteren fra Venedig [på tysk] (Schneider)
10-02-1822, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der beiden Antone (Schack m.fl.)
11-03-1822, mandag
 Røverværtshuset i Schwarzwald, Lystspil i to Acter, bearbejdet efter en sand Tildragelse af Hensler
 Harald, de Danskes Konge, eller Kierligheds og Troens Magt, heroisk-romantisk Drama af Carl Thienemann
 Nogle Mimisk-plastiske Tableaux
 Vor Afsked fra Odense, mimisk Leiligheds-Scene, ledsaget af en Taksigelses- og Afskedstale
 (Benefice for Amalia Streng)
 ([Sæson slutter])
ukendt dato, (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Carl Beckers Selskab [forestillinger på tysk]

1823

ukendt dato, (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Carl Beckers Selskab [forestillinger på tysk], slutter
ukendt dato,
 Kuhns Selskab opfører komiske Pantomimer

1824

ukendt dato, (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Beckers Selskab [forestillinger på tysk]
ukendt dato, (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Beckers Selskab [forestillinger på tysk], slutter
ukendt dato,
 Kunstnere fra Det kgl. Teater
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Chinafarerne (Schall og Heiberg) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Preciosa (Wolff)
 (opførelse nr: ukendt) Tro ingen for vel (Schall)

1825

ukendt dato, (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Beckers Selskab [forestillinger på tysk]
 Trylletromlen [af Schikaneder]
ukendt dato, (spillet af Titchen & Bigum)
 Forestillinger på dansk, ledet af P.J. Titchen og Bigum [Steiners selskab]
13-05-1825, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Ildprøven (Kotzebue)
 (opførelse nr: ukendt) Lystspillet eller ved List seirer Kjærlighed (Bang)
 En Epilog
 (Til Benefice for Hr. Olsen)
16-05-1825, mandag
 Klara af Hoheneichen, Ridderskuespil i 5 Akter af Bernhard Stein
 En Afskeeds-Epilog
 (For sidste Gang)
30-10-1825, søndag
 Direktør Steiners Selskab, Forestillinger på dansk
04-12-1825, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Kongen fra i Gaar (Schütze)
 (opførelse nr: ukendt) Trolovelsesringen
26-12-1825, mandag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Aksel og Valborg (Oehlenschläger)

1826

20-01-1826, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Kong Salomon og Jørgen Hattemager (Heiberg)
ukendt dato,
 Sæsonen slutter [Derefter ingen forestillinger før oktober 1827]

1827

ukendt dato, (spillet af P.J. Titchen)
 P.J. Tichens Selskab [tidl. Steiners], forestillinger på dansk
09-12-1827, søndag (spillet af P.J. Titchen)
 (opførelse nr: ukendt) Moden (Bang)
12-12-1827, onsdag (spillet af P.J. Titchen)
 (opførelse nr: ukendt) Borgen Kynast (Thiele)
 (opførelse nr: ukendt) De Uadskillelige (Heiberg)
 En Epilog, fremsiges af Hr. Müller jun.
 (Benefice-Forestilling for Hr. og Mad. Müller)
16-12-1827, søndag (spillet af P.J. Titchen)
 (opførelse nr: ukendt) Tre Fædre paa een Gang (Kotzebue)
 (opførelse nr: ukendt) To Fædre i een Person eller den listige Tjener (Hagemann)
19-12-1827, onsdag (spillet af P.J. Titchen)
 (opførelse nr: ukendt) Fætteren fra Bremen (Körner)
 (opførelse nr: ukendt) Alperosen, Patentet og Shavlet (Holbein)

1828

ukendt dato,
 Sæsonen slutter
ukendt dato, (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Beckers Selskab [forestillinger på tysk]
ukendt dato, (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Das Donauweibchen (Kauer og Hensler)
 Jægerbruden [på tysk] (Weber og Kind)
 Preciosa [på tysk] (Wolff)

1829

22-01-1829, torsdag (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Humoristiske Studier, Lystspil i 2 Akter af Lebrun [på tysk]
 (opførelse nr: ukendt) De syv militaire Piger [på tysk] (Francis m.fl.)
23-01-1829, fredag (spillet af Det Beckerske Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Hans Sachs [på tysk]
 Madonnas Bortsvævelse, plastisk Fremstilling, oplyst ved bengalsk Ild
 (Til Fordeel for H. Becker sen. og E. Franck)
ukendt dato,
 August Werligh og J.P. Müllers selskab [forestillinger på dansk]

1830

29-01-1830, fredag
 Prolog med sang og kor
 (opførelse nr: ukendt) Guldbryllups-Frierierne (Hald)
 (Kongens fødselsdag)
07-02-1830, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Aprilsnarrene (Heiberg)
ukendt dato, (spillet af Det Beckerske Selskab)
 Beckers Selskab [forestillinger på tysk]
 (opførelse nr: ukendt) Don Juan [på tysk] (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt) Hamlet [på tysk] (Shakespeare)
10-12-1830, fredag
 Tre Dage af en Spillers Liv [af Angely, på tysk]
 Epilog, forfattet af Elmquist, fremsiges paa dansk af V. Hausen
 (Til Benefice for Madame Vilhelmine Hausen)

1831

ukendt dato,
 Werligh og Müllers Selskab, få forestillinger [på dansk], april

1832

ukendt dato,
 Aug. Werlighs Selskab [Forestillinger på dansk]

1833

ukendt dato,
 Aug. Werlighs Selskab, slutter [marts]
11-08-1833, søndag
 Ensemble af kunstnere fra Det Kgl. Teater
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Amors Genistreger (Hertz)
 (uden for nummereringen, senere) De Danske i Paris [1. Akt] (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Familien Riquebourg (Scribe)
15-08-1833, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Dronningen paa sexten Aar (Bayard)
 (opførelse nr: ukendt) De to Sedler (Florian)
18-08-1833, søndag
 (premiere, senere) Ser Jer i Spejl [gæstespil fra Det kgl. Teater] (Töpfer)
 (Gæstespillets sidste aften)
ukendt dato,
 Beckers Selskab [forestillinger på tysk], fra september
 (opførelse nr: ukendt, senere) Rataplan [på tysk]
ukendt dato,
 Beckers Selskab, slutter [november]

1834

ukendt dato,
 Aug. Werlighs Selskab [Forestillinger på dansk], fra januar
19-03-1834, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Seer jer i Speil! (Töpfer)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De Danske i Paris (Heiberg)
ukendt dato,
 Aug. Werlighs Selskab, slutter [marts]
ukendt dato,
 Becks Selskab [forestillinger på tysk], fra november
ukendt dato,
 Pricernes Selskab giver en række forestillinger [december og januar]

1835

01-02-1835, søndag
 (Das Donauweibchen) (Kauer og Hensler)
ukendt dato,
 Becks Selskab, slutter [juli]
ukendt dato,
 Det Huber-Delfendahlske Selskab [forestillinger på tysk, fra august]
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Den hvide Dame [på tysk] (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt) Den Stumme i Portici [på tysk] (Auber m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Don Juan [på tysk] (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jægerbruden [på tysk] (Weber og Kind) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Lumpacivagabundus [på tysk]
 (opførelse nr: ukendt) Tryllefløjten [på tysk] (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
04-12-1835, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Joseph eller Jakob og hans Sønner i Ægypten [på tysk] (Méhul og Pineux) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Seer jer i Speil [på tysk] (Töpfer)
 (Til Benefice for Joh. og Maria Linker)

1836

01-02-1836, mandag
 Det Huber-Delfendahlske Selskab, slutter [februar]
ukendt dato,
 Aug. Werlighs Selskab [forestillinger på dansk, i november måned]

1837


Sæson 1837-38

01-11-1837, onsdag
 Direktion: P.J. Titchen
 (opførelse nr: ukendt, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Pariserdrengen (Bayard og Vanderburch)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Dronningen paa 16 Aar (Bayard)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Rataplan (Bassompierre og Vizentini)

1838

ukendt dato,
 P.J. Titchens Selskab [forestillinger indtil april 1839]
 (opførelse nr: ukendt, senere) Kean (Dumas m.fl.)

1839

ukendt dato,
 Dele af Grev v. Hahns Selskab [på Beckers bevilling, forestillinger på tysk fra juni]
 v. Hahns Selskab slutter [september]

1840

ukendt dato,
 P.J. Titchens Selskab [marts og april]
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Hans Sachs (Deinhardstein)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Svend Dyrings Hus (Hertz)
20-03-1840, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Mulatten (Andersen)
 (Til Benefice for Hr. Rau)
29-03-1840, søndag
 (premiere, senere) Den Usynlige paa Sprogø (Andersen)
20-04-1840, mandag
 (opførelse nr:     2, senere) Debutantindens Fader
 (opførelse nr: ukendt) Kunstnerliv (Overskou m.fl.)
21-04-1840, tirsdag
 (opførelse nr:     3, tidligere, senere) Mulatten (Andersen)
24-04-1840, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hans Sachs (Deinhardstein)
 Epilog af Carl Bagger, fremsiges af Jfr. Sichlau
 (Til Benefice for Jomfrue Sichlau)
26-04-1840, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Et Giftermaal under Keisertiden (Ancelot og Duport)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den Usynlige paa Sprogøe (Andersen)
27-04-1840, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hans Sachs (Deinhardstein)
30-04-1840, torsdag
 (opførelse nr: ukendt) Barselstuen (Holberg)
 (Til Benefice for Jomfrue Nielsen)
22-11-1840, søndag
 Prolog
 [Aftenunderholdning]
 (Det ombyggede [første fase] teater indvies [arrangeret af amatører til indtægt for komediehuset])

1841

ukendt dato,
 J.P. Müllers Selskab [forestillinger på dansk, 1841 i vintersæsonen]

1842

ukendt dato,
 L. Hubers Selskab [forestillinger på tysk, januar til april]
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den hvide Dame [på tysk] (Boieldieu og Scribe) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt) Fidelio [på tysk] (Beethoven) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jægerbruden [på tysk] (Weber og Kind) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt) Norma [på tysk] (Bellini og Romani) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt) Søvngængersken [på tysk] (Syngestykke)
ukendt dato, (spillet af Müllerske Skuespillerselskab)
 J.P. Müllers Selskab [forestillinger på dansk, 1842 i vintersæsonen]

1843

29-01-1843, søndag
 (premiere) Fuglen i Pæretræet (Andersen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De Danske i Paris (Heiberg)
ukendt dato,
 J.P. Müllers Selskab [forestillinger på dansk, 1843 i vintersæsonen]

1844

ukendt dato,
 J.P. Müllers Selskab [forestillinger på dansk, 1844 i vintersæsonen]
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Den rejsende Student
 (opførelse nr: ukendt) Dina (Oehlenschläger)

1845


Sæson 1845-46

12-11-1845, onsdag
 Direktion: H.W. Lange
 (premiere) Pak (Overskou)
19-12-1845, fredag
 (premiere, senere) Gjenboerne (Hostrup)

1846


Sæson 1846-47

01-11-1846, søndag
 Direktion: H.W. Lange
09-12-1846, onsdag
 (premiere, senere) En Spurv i Tranedans
23-12-1846, onsdag (spillet af Langes Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Eiaghs Sønner (Brosbøll)

1847

10-03-1847, onsdag
 (opførelse nr: ukendt) En Selvmorder (Hostrup)

Sæson 1847-48

01-11-1847, mandag
 Direktion: H.W. Lange

1848


Sæson 1848-49

05-11-1848, søndag
 Direktion: J.P. Müller
 (opførelse nr: ukendt, senere) En Søndag paa Amager (Heiberg)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Dronningen paa 16 Aar (Bayard)
 (opførelse nr: ukendt) Kjartan og Gudrun (Oehlenschläger)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Kong Renés Datter (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Pariserdrengen (Bayard og Vanderburch)
 (opførelse nr: ukendt) Æstetisk Sans
08-12-1848, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
10-12-1848, søndag (spillet af Müllerske Skuespillerselskab)
 (opførelse nr: ukendt) Adolph og Henriette (Pinel og Bayard)
 (premiere) Fætteren fra Bremen (Körner)
 (premiere) Frieriet paa Helgoland [i 2 Acter]

1849

ukendt dato, (spillet af Ukendt gruppe)
 (premiere) Scener af Kampen i Hertugdømmerne (Pallesen)

1850

22-03-1850, fredag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) Nytaarsnat 1850 (Bøgh)
 (Benefice for Pallesen)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Et Giftermaal ved Trommen (Leuven m.fl.)

1851

ukendt dato,
 Note Note: Fyens Stifts-Tidende 2-10-1851, side 950 [Anmeldelse af forestillingen, aftryk af prologen]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 (opførelse nr: ukendt) Fra Diavolo (Auber og Scribe) (Syngestykke)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Regimentets Datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)

Sæsonerne 1851-54

01-10-1851, onsdag
 Note Note: Fyens Stifts-Tidende 2-10-1851, side 950 [Anmeldelse af forestillingen, aftryk af prologen]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 Direktion: M.W. Brun
 Prolog af B.W. Michael [ie: M.W. Brun], fremsiges af Jfr. Dalhoff
 Arie af "l'Elisire d'amour", foredrages af Mad. Brun
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Familien Riquebourg (Scribe)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Fruentimmerhaderen (andre m.fl.) (Syngestykke)
03-10-1851, fredag
 Note Note: Fyns Stiftstidende 4-10-1851, side 958 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 (premiere, næste) Luftens Datter (Cogniard m.fl.)
05-10-1851, søndag
 Note Note: Den sidste Aften, Romance-Cyclus af Hornemann og Faber, Riddere af Dannebroge, foredrages af Hr. Rasmussen. Indhold: a) Soldaten. b) Svaret. c) I Tivoli. d) Nattergalen. e) Soldaten
 Den sidste Aften
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Familien Riquebourg (Scribe)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fruentimmerhaderen (andre m.fl.) (Syngestykke)
06-10-1851, mandag
 Prolog i Anledning af Hs. Majestæt Kongens høie Fødselsdag
 (premiere, næste) Sanct Olafs Dag (Brun)
08-10-1851, onsdag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Luftens Datter (Cogniard m.fl.)
12-10-1851, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige) Sanct Olafs Dag (Brun)
15-10-1851, onsdag
 Arie af Lucia di Lammermoor, af Donnizetti, foredrages af Mad. Brun
 (opførelse nr: ukendt, senere) Richard Savage (Lemoine)
 (premiere, næste) Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
19-10-1851, søndag
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Luftens Datter (Cogniard m.fl.)
22-10-1851, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) En Bryllupsdags Fataliteter (Overskou)
 (premiere, næste) En slesvigholsteensk Spion (Bay)
26-10-1851, søndag
 Note Note: Fyns Stiftstidende 27-10-1851, side 1034 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Richard Savage (Lemoine)
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) En slesvigholsteensk Spion (Bay)
29-10-1851, onsdag
 Note Note: Fyns Stiftstidende 30-10-1851, side 1046 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 Bravourarie af Lotteriebilletten, af Isouard, foredrages af Mad. Brun
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Richard Savage (Lemoine)
 (premiere, næste) For Alvor (Chievitz og Recke)
31-10-1851, fredag
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) Luftens Datter (Cogniard m.fl.)
02-11-1851, søndag
 Note Note: [Fyns Stiftstidende 31-10-1851, læserbrev:] Hr. Directeur Brun vilde bevise flere Theatervenner en Tjeneste ved paa Søndag af opføre "For Alvor" eller "Richard Savage", istedetfor en "Bryllupsdags Fataliteter"
 (opførelse nr:     3, forrige) En slesvigholsteensk Spion (Bay)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Bryllupsdags Fataliteter (Overskou)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fruentimmerhaderen (andre m.fl.) (Syngestykke)
05-11-1851, onsdag
 Note Note: Fyns Stitftstidende 6-11-1851, side 1075 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 Note Note: Fyns Stiftstidende 12-11-1851, side 1094-95 [Læserbrev som kritiserer anmeldelsen fra 6-11, signeret: Vn. Med kommentar signeret: Red.]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Givtermaal under Keisertiden (Ancelot og Duport)
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
07-11-1851, fredag
 Cavatine af Barberen i Sevilla, foredrages af Mad. Brun
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) For Alvor (Chievitz og Recke)
09-11-1851, søndag
 Note Note: Fyns Stiftstidende 10-11-1851, Nr. 272, side 1086 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 Note Note: Fyns Stiftstidende 13-11-1851, Nr. 275, side 1099 [Læserbrev, signeret: Odense den 13 November 1851, M.W. Brun]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Givtermaal under Keisertiden (Ancelot og Duport)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Recensenten og Dyret (Heiberg)
12-11-1851, onsdag
 (premiere, næste) Noémi
 (opførelse nr:     3, forrige, næste) For Alvor (Chievitz og Recke)
14-11-1851, fredag
 Note Note: Fyns Stiftstidende 15-11-1851, Nr. 277, side 1106 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 Note Note: Fyns Stiftstidende 17-11-1851, Nr. 278, side 1110 [Læserbrev, signeret: Vn.]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 Note Note: Fyns Stiftstidende 19-11-1851, Nr. 280, side 1119 [Læserbrev, svar til Vn., signeret: Odense den 18. Novbr. 1851, M.W. Brun]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 Note Note: Fyns Stiftstidende 21-11-1851, Nr. 282, side 1127 [Læserbrev, svar til Brun, signeret: Vn. Med kommentar fra redaktøren]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kong Renés Datter (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Recensenten og Dyret (Heiberg)
16-11-1851, søndag
 (opførelse nr:     4, forrige, næste) For Alvor (Chievitz og Recke)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Recensenten og Dyret (ifølge Opfordring) (Heiberg)
19-11-1851, onsdag
 Note Note: Fyns Stiftstidende 20-11-1851, side 1122-23 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 (premiere, næste) Georges og Therese
 Cavatine af Barberen i Sevilla, foredrages af Mad. Brun
 I Pescatori, Duet med Chor og Tableau, udføres i Costume af Dhrr. Rasmussen og Berg, samt hele Personalet
21-11-1851, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kong Renés Datter (Hr. Nielsen udfører Tristans Rolle) (Hertz)
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Noémi
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) I Pescatori, Duet med Chor og Tableau
23-11-1851, søndag
 (opførelse nr:     5, forrige, senere) Luftens Datter (Cogniard m.fl.)
26-11-1851, onsdag
 Note Note:  Link til ekstern webside Fynst Stiftstidende 27-11-1851, Nr. 287, side 1146 [Anmeldelse]
 (opførelse nr:     2, forrige) Georges og Therese
 (premiere, næste) Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
28-11-1851, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Givtermaal under Keisertiden (Ancelot og Duport)
 (premiere) Narret April (Bøgh)
 (opførelse nr:     2, forrige) Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
30-11-1851, søndag
 (opførelse nr:     3, forrige) Noémi
 (opførelse nr:     5, forrige, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
03-12-1851, onsdag
 (opførelse nr:     4, forrige, senere) Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
 Souvenir de la Russie, foredrages af hr. kgl. Kammermusikus Kellermann
 I Pescatori, Duet med Chor
 Caprice fantastique, foredrages af hr. kgl. Kammermusikus Kellermann

1852

12-04-1852, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Spurv i Tranedands (Hostrup)
14-04-1852, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
16-04-1852, fredag
 (premiere, næste) Bajads (Dennery og Fournier)
18-04-1852, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Bajads (Dennery og Fournier)
23-04-1852, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) For ti Aar siden (Buntzen)
 (opførelse nr: ukendt) Den unge Gudmoder (Scribe m.fl.)
25-04-1852, søndag
 (opførelse nr:     3, forrige) Bajads (For sidste Gang i denne Saison) (Dennery og Fournier)
28-04-1852, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) For ti Aar siden (Buntzen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Henrik og Pernille (Holberg)
02-05-1852, søndag
 (premiere, næste) Medbeilerne (Sheridan)
05-05-1852, onsdag
 Note Note: [Fyns Stiftstidende 6-5-1852:] Efterat Theatersaisonen her er sluttet iaftes, reiser Selskabet til Assens for at give 6 Forestillinger paa det derværende Theater ... Den første Forestilling ... paa Onsdag i næste Uge
 (opførelse nr:     2, forrige) Medbeilerne (Sheridan)
28-05-1852, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) For Alvor (Ifølge Fleres Opfordring) (Chievitz og Recke)
 (opførelse nr: ukendt) Den graa Paletot (Töpfer)
04-06-1852, fredag
 Note Note: Fyns Stiftstidende 5-6-1852, side 2 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 Cavatine af "Barberen i Sevilla", foredraget af Mad. Brun
 (opførelse nr: ukendt, senere) Emigrantens Datter
 (Opføres af Betty Smidth med Kunstfællers Assistance paa det herværende Theater)
07-06-1852, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Et Giftermaal under Keisertiden (Ancelot og Duport)
 Arie af Operaen L'Elisire d'amour, foredrages af Mad. Brun
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nei (Heiberg)
 Epilog, fremsiges af Undertegnede
 (Opføres af Regina Dalhoff med velvillig Assistance)
01-10-1852, fredag
 Note Note: Fyns Stiftstidende 2-10-1852, side 3 [Anmeldelse]. Fuld visning på:  Link til ekstern webside Mediestream
 (premiere, senere) Den Vægelsindede (Holberg)
 (premiere) Forrige Tider og Nuomstunder (Kreutzer og Bassompierre) (Syngestykke)
03-10-1852, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Luftens Datter (Cogniard m.fl.)
06-10-1852, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Prolog
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Amors Genistreger (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Søndag paa Amager (Heiberg)

1853

06-02-1853, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Gioachino (Holst)
07-02-1853, mandag
 Note Note:  Link til ekstern webside Fyns Stiftstidende 8-2-1853, Nr. 33, side 3 [Anmeldelse]
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Recensenten og Dyret (Heiberg)
09-02-1853, onsdag
 Ingen Forestilling
11-02-1853, fredag
 Note Note:  Link til ekstern webside Fyns Stiftstidende 12-2-1853, Nr. 37, side 3 [Anmeldelse]
 (premiere, næste) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
13-02-1853, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Recensenten og Dyret (Heiberg)
16-02-1853, onsdag
 (opførelse nr:     2, forrige) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
18-02-1853, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Slottet i Poitou (Sandeau)
ukendt dato, (spillet på Udenlandsk teater)
 [Forestillinger i Flensborg]
 [Forstillinger]

1854


Sæsonerne 1854-60

01-12-1854, fredag
 Direktion: M.W. Brun

1856

03-04-1856, torsdag (spillet af M.W. Bruns teaterselskab)
 Prolog i Anledning af Slaget den 2 April 1801
 (premiere) Vennernes Fest (Rosenkilde)
 (opførelse nr: ukendt) Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
06-04-1856, søndag (spillet af M.W. Bruns teaterselskab)
 (premiere) Onkel Jochumsen (Benedix)
 (opførelse nr: ukendt) Abekatten (Heiberg)
 (Til Benefice for Mad. Cortes)
07-04-1856, mandag (spillet af M.W. Bruns teaterselskab)
 (opførelse nr: ukendt) Pariserdrengen (Bayard og Vanderburch)
 (opførelse nr:     2) Vennernes Fest (Rosenkilde)

1859

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Cora
 (opførelse nr: ukendt, senere) Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 (opførelse nr: ukendt, senere) En lille Hex (Dudevant)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hun skal debutere (Bayard og Théaulon)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)

1860


Sæsonerne 1860-63

01-12-1860, lørdag
 Direktion: William Otto Petersen

1862

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Brylluppet paa Ulfsbjærg
 (opførelse nr: ukendt, senere) Gjøngehøvdingen
 (opførelse nr: ukendt) Han gaar paa Commers (Nestroy og Oxenford)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Orpheus i Underverdenen (Crémieux)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)

1863


Sæson 1863-64

01-12-1863, tirsdag
 Direktion: Carl Orlamanundt
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Kvindens Vaaben (Scribe og Legouvé)
 (opførelse nr: ukendt) Rosa og Rosita (Andersen)

1864


Sæsonerne 1864-67

01-12-1864, torsdag
 Direktion: William Otto Petersen

1866

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En lille Hex (Dudevant)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) For Alvor (Chievitz og Recke)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kjærligheds Drømme (Scribe og Delavigne)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Preciosa (Wolff)
 (opførelse nr: ukendt) Svantevits Datter (Brun og Winther)

1867


Sæsonerne 1867-69

01-12-1867, søndag
 Direktion: Carl Hagen

1868

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Alle mulige Roller (Bøgh og Radet)
 (opførelse nr: ukendt) Den forbudne Frugt (Sardou)
 (opførelse nr: ukendt) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Meer end Perler og Guld (Raimund og andre)
 (opførelse nr: ukendt) Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)

1869


Sæsonerne 1869-71

01-11-1869, mandag
 Direktion: William Petersen

1870

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) En dygtig Moder (Varin og Delaporte)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Afgrunden (Dickens)
 (opførelse nr: ukendt) Alt for Fædrelandet! (Sardou og Marcussen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Brylluppet paa Ulfsbjærg (Hedberg)
 (opførelse nr: ukendt) De Unges Forbund (Ibsen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gjøngehøvdingen (Brosbøll)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Mulatten (Andersen)

1871


Sæson 1871-72

01-12-1871, fredag
 Direktion: N.F. Svendsen

1872

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En lille Hex (Dudevant)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Et Vajsenhusbarn (Møller)

Sæsonerne 1872-76

01-09-1872, søndag
 Diretion: Th. Müller og Fr. Müller
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Bertran de Born
 (opførelse nr: ukendt) Et Rejseeventyr (Arnesen)
 (opførelse nr: ukendt) Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lumpacivagabundus (Nestroy)
 (opførelse nr: ukendt) Rejsen til China (Labiche og Lartigue)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Ridderen af Randers Bro
 (opførelse nr: ukendt, senere) Theaterbanditterne
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)

1875

02-04-1875, fredag
 Prolog
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Meer end Perler og Guld (Raimund og andre)
 (Festforestilling til Ære for H.C.Andersen for Odense Borgerskolers Elever)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) En Fallit (Bjørnson)

1876


Sæsonerne 1876-78

01-09-1876, fredag
 Direktion: Edward Jensen
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) A-ing-fo-hi
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Fallit (Bjørnson)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
 (opførelse nr: ukendt) Røverne (Meilhac og Halévy)
 (opførelse nr: ukendt) Tilfældet har Ret (Goldoni)

1878

ukendt dato,
 Reisen til Nymaanen Nytaarsnat 1877-78
28-04-1878, søndag
 (premiere, senere) Aladdin (Oehlenschläger og Kuhlau)

Sæsonerne 1878-84

01-09-1878, søndag
 Direktion: August Rasmussen (Trefeu og Nuitter)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Dronning Marguerites Noveller (Legouvé og Scribe)
 (opførelse nr: ukendt) Niniche
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Prinsessen af Trapezunt
 Under Odense Aa eller Aakongens Datter
 (opførelse nr: ukendt) Villars Dragoner (Syngestykke)
27-12-1878, fredag
 (premiere, senere) Ambrosius (Molbech)

1880

ukendt dato,
 (premiere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
ukendt dato,
 (premiere) Hærmændene paa Helgeland (Ibsen)

1884

21-01-1884, mandag
 (premiere, senere) Under Hammeren (Møller)
 (opførelse nr: ukendt) Et Kompagniskab (Picard m.fl.)

Sæson 1884-85

01-09-1884, mandag
 Direktion: Ferd. Schmidt

1885

ukendt dato,
 (premiere, senere) I Toget (Anonym)
01-02-1885, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Falkenstrøm & Søn (Paulsen)
 (opførelse nr: ukendt) De Forlovede (Møller)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) I Toget (Anonym)

Sæsonerne 1885-87

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Baron Ødeland (Meilhac og Halévy)
 (opførelse nr: ukendt) Fra Otteogfyrre
 (opførelse nr: ukendt, senere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Kjærlighed uden Strømper (Wessel)

1886

12-11-1886, fredag (spillet på Aalborg Teater)
 (premiere) Stilleben (Houmark)

1887

09-01-1887, søndag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) Fra 48
22-03-1887, tirsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (premiere) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)

Sæsonerne 1887-92

01-10-1887, lørdag
 Direktion: Th. Cortes
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En lille Hex (Dudevant)
 Fra det gamle Kongens København
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gjøngehøvdingen (Brosbøll)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Landmandsliv (Reuter)
 (opførelse nr: ukendt) Mefistofeles (Kneisel)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tromb-al-Cazar (Dupeuty og Bourget)
 (opførelse nr: ukendt) Vedbæk-Skodsborg-Kjøbenhavn (Hedberg)
 (opførelse nr: ukendt) Verdens Herkules (Belly)
09-10-1887, søndag
 (premiere, senere) [Julius Petersens Selskab:] Der var engang - (Drachmann)
17-10-1887, mandag
 (premiere, senere) [Julius Petersens Selskab:] Othello (Shakespeare)

1891

27-02-1891, fredag
 (premiere) I Provinsen (Esmann)

1892

30-04-1892, lørdag
 (opførelse nr: ukendt) I Stiftelsen (Esmann)
 (ufuldstændig opførelse, tidligere, senere) Aprilsnarrene [Hans og Trine] (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Intrigerne (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt) Syv militære Piger (Francis m.fl.)
 (ufuldstændig opførelse, tidligere, senere) Genboerne [Scenen med Jerusalems Skomager] (Hostrup)
 (Hr. Cortes 50-aarige Skuespillerjubilæum)
02-05-1892, mandag (spillet af Cortes's Selskab)
 (opførelse nr: ukendt) Embedsiver (Bayard)
 (opførelse nr: ukendt) Formaaende Venner (Malling)

Sæsonerne 1892-1900

01-09-1892, torsdag
 Direktion: August Rasmussen

1896

20-05-1896, onsdag (spillet på Casino)
 (uden for nummereringen) Kameliadamen (Dumas)
22-09-1896, tirsdag
 (premiere) Personalet drømmer! (Reumert)
 Prolog af Elith Reumert
 (opførelse nr: ukendt) Garnisonsbyen (Bauditz)
 (opførelse nr: ukendt) Garnisonsbyen (Bauditz)
18-11-1896, onsdag
 1796 [Forspil]
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
 (Festforestilling ved Teatret 100-Aars Jubilæum)

1898

20-02-1898, søndag (spillet af Aug. Rasmussen)
 (premiere) Ude af Kurs (Møller)
 (ufuldstændig opførelse) Prinsessen af Trapezunt [1. Akt] (Trefeu og Nuitter)
18-11-1898, fredag (spillet af Albert Helsengreen-Turnéen)
 (opførelse nr: ukendt) Familien Jensen (Høyer)
 (Frk. Gerda Christophersens Benefice)
20-11-1898, søndag (spillet af Albert Helsengreen-Turnéen)
 (premiere) Et Besøg (Brandes)
 (premiere) Den kjære Svigermama (Eilersgaard)
 (opførelse nr: ukendt) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)
21-11-1898, mandag (spillet af Albert Helsengreen-Turnéen)
 (premiere) Et Besøg (Brandes)
 (premiere) Den kjære Svigermama (Eilersgaard)
 (opførelse nr: ukendt) Fastelavnsgildet (Michel og Maurin)

1900

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Prinsen og Skuespilleren (Dumas m.fl.)

1904

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der var engang - (Drachmann)

Sæson 1904-05

01-09-1904, torsdag
 Direktion: Julius Petersen
26-12-1904, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Stundesløse (Holberg)

1905

29-09-1905, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Vajsenhusbarn (Møller)
03-11-1905, fredag
 (premiere, senere) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)

1906

01-10-1906, mandag
 Peter Fjelstrups trup [gæstespil med eget personale og for egen regning]
 Lejer af teatret for 2 sæsoner: Jens Walther
 (opførelse nr: ukendt) En Forbryder (Lange)

1907

11-04-1907, torsdag
 (opførelse nr: ukendt) De flotte Drenge (Gnudtzmann)

1908

27-04-1908, mandag (spillet af Walthers Tourne)
 (premiere) Efteraar (Behrens)
05-12-1908, lørdag
 (premiere) Pigernes Alfred (Larsen og Rostrup)

1909


Sæson 1909-10

26-12-1909, søndag
 Lejer: Jens Walther
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Et Vajsenhusbarn (Møller)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Bertran de Born (Recke)

1910

03-04-1910, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, senere) Sne (Bauditz)
04-04-1910, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Tunge Veje (Philippi)
 (opførelse nr: ukendt) Den vantro Thomas (Laufs og Jacoby)
27-04-1910, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Naar den nye Vin blomstrer (Bjørnson)
16-05-1910, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Fallit (Bjørnson)
 (opførelse nr: ukendt) Tilfældigheder (Benzon)
 Epilog [Fremsagt af Direktør Walther]
26-12-1910, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)

1911

08-01-1911, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Orpheus i Underverdenen (Crémieux)
22-01-1911, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Landmandsliv (Reuter)

Sæson 1911-12

15-10-1911, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
26-11-1911, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt) Naar Ministeriet falder - (Hansen)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, senere) Under Snefog (Hostrup)

1912

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Byen ved Havet (Rosenberg)
28-01-1912, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, senere) Charleys Tante (Thomas)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Byen ved Havet (Rosenberg)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Ridderen af Randers Bro (Brun)
 (opførelse nr: ukendt) Petersen og hendes Søstre
 (opførelse nr: ukendt) Standens Ære (Høyer)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Kongen drømmer (Andersen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Aprilsnarrene (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt) Stor i Skrøbelighed (Betzonich)
31-03-1912, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Kamp og Sejr (Legouvé)
03-05-1912, fredag
 (opførelse nr: ukendt) Dønvig Præstegaard (Rosenberg)

Sæson 1912-13

18-10-1912, fredag
 Forpagter af teatret: Eyvind Kornbeck
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Hyrdinden og Skorstensfejeren (Enna) (Ballet)
25-10-1912, fredag
 Note Note: Forestillingen overværedes af Forfatterinden
 (opførelse nr: ukendt) Tidens Mand (Ott)
 (Frk. Paula Illemann-Hammel debuterer som Berthe Falkenhertz)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Den kære Familie (Esmann)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Milepæle (Bennett og Knoblauch)

1913

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Fædrenes Jord
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Den mystiske Arv (Gad)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Svend Dyrings Hus (Hertz)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Hans eneste Kone (Magnussen)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Frk. Nitouche (Meilhac og Millaud)
04-05-1913, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Frk. Nitouche (Meilhac og Millaud)
 (opførelse nr: ukendt) Scenens Børn (Høyer)
 (Hermed slutter Sæsonen)

1914

01-05-1914, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
 ([Sidste forestilling i den gamle teaterbygning])

Sæson 1914-15

09-10-1914, fredag
 (premiere, senere) Festkantate (Michaëlis)
 (premiere, senere) Ole Lukøje (Andersen)
 (Åbningsforestilling)
11-10-1914, søndag
 (premiere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
17-10-1914, lørdag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Festkantate (Michaëlis)
21-10-1914, onsdag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Ole Lukøje (Andersen)
23-10-1914, fredag
 (premiere, senere) Gerta Krag (Rosenberg)
08-11-1914, søndag
 (premiere, senere) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
29-11-1914, søndag
 (opførelse nr:     9, tidligere, næste) Gulddaasen (Olufsen)
01-12-1914, tirsdag
 (premiere, senere) 2 x 2 = 5 (Wied)
08-12-1914, tirsdag
 (premiere, senere) Min egen Dreng (Arronge)
11-12-1914, fredag
 (opførelse nr:     7, tidligere) 2 x 2 = 5 (Wied)
13-12-1914, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Gerta Krag (Rosenberg)
26-12-1914, lørdag
 (premiere, senere) Den Tredie (Hostrup)
 (premiere, senere) De Danske i Paris (Heiberg)

1915

17-01-1915, søndag
 (premiere, senere) Pygmalion (Shaw)
28-01-1915, torsdag
 (premiere, senere) Fangen paa Kalø (Brosbøll og Brosbøll)
15-02-1915, mandag
 (opførelse nr:   19, tidligere) De Danske i Paris (Heiberg)
 (opførelse nr:   17, tidligere, næste) Min egen Dreng (Arronge)
19-02-1915, fredag
 (premiere, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
27-02-1915, lørdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Fangen paa Kalø (Brosbøll og Brosbøll)
16-03-1915, tirsdag
 (premiere, senere) Landmandsliv (Reuter)
28-03-1915, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere, næste) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
05-04-1915, mandag
 (premiere, senere) Prøvens Dag (Bergstrøm)
18-04-1915, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Landmandsliv (Reuter)
21-04-1915, onsdag
 (opførelse nr:   34, tidligere, næste) Husmandstøsen (Fristrup)
23-04-1915, fredag
 (premiere, senere) Anna Karenin (Guiveau)
25-04-1915, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Prøvens Dag (Bergstrøm)
30-04-1915, fredag
 (opførelse nr:   22, tidligere, næste) Pygmalion (Shaw)
08-05-1915, lørdag
 (opførelse nr:   12, tidligere, næste) Anna Karenin (Guiveau)
09-05-1915, søndag
 (premiere, senere) Fattig og Rig (Klein)
25-05-1915, tirsdag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Den Tredie (Hostrup)
 (opførelse nr:   12, tidligere, næste) Fattig og Rig (Klein)

Sæson 1915-16

05-09-1915, søndag
 (opførelse nr:   13, forrige, senere) Anna Karenin (Guiveau)
12-09-1915, søndag
 (premiere, senere) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
17-09-1915, fredag
 (premiere, senere) Manden paa Højriis
26-09-1915, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Anna Karenin (Guiveau)
03-10-1915, søndag
 (premiere, senere) Stormfuglen (Megrue)
17-10-1915, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Manden paa Højriis
21-10-1915, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
24-10-1915, søndag
 (opførelse nr:   13, forrige, senere) Fattig og Rig (Klein)
03-11-1915, onsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere, næste) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
05-11-1915, fredag
 (premiere, senere) Opstandelse (Bataille)
19-11-1915, fredag
 (premiere, senere) Huset i Orden (Pinero)
28-11-1915, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Stormfuglen (Megrue)
04-12-1915, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) [Otto Jacobsens Turné] Støvlet-Kathrine (Zernichow)
05-12-1915, søndag
 (premiere, senere) Genboerne (Hostrup)
10-12-1915, fredag
 (ufuldstændig opførelse, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg)
 (premiere, senere) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Intrigerne (Hostrup)
12-12-1915, søndag
 (ufuldstændig opførelse, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg)
17-12-1915, fredag
 (opførelse nr:     3, tidligere, næste) Lazarus (Gandrup)
26-12-1915, søndag
 (premiere, senere) Gurli (Christiernsson)
 (opførelse nr:   16, tidligere) Opstandelse (Bataille)

1914

09-10-1914, fredag
 Direktion: Eyvind Kornbeck

1915

07-11-1915, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Fattig og Rig (Klein)

1916

14-01-1916, fredag
 (premiere, senere) Fred paa Jorden (Rindom)
30-01-1916, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Huset i Orden (Pinero)
04-02-1916, fredag
 (premiere, senere) Eventyret (Caillavet m.fl.)
25-02-1916, fredag
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) Eventyret (Caillavet m.fl.)
27-02-1916, søndag
 (premiere, senere) Smuglerens Søn (Juel-Frederiksen)
11-03-1916, lørdag
 [Otto Jacobsen-Turnéen] Betty (Magnussen)
19-03-1916, søndag
 (premiere, næste) For Alvor (Chievitz og Recke)
 (opførelse nr:   23, tidligere) Fred paa Jorden (Rindom)
 (premiere, senere) Recensenten og Dyret (Heiberg)
30-03-1916, torsdag
 (premiere, senere) Erasmus Montanus (Holberg)
02-04-1916, søndag
 (opførelse nr:     4, tidligere, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:     8, tidligere) Intrigerne (Hostrup)
03-04-1916, mandag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Recensenten og Dyret (Heiberg)
05-04-1916, onsdag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Smuglerens Søn (Juel-Frederiksen)
06-04-1916, torsdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) For Alvor (Chievitz og Recke)
09-04-1916, søndag
 (premiere, senere) London i Lygteskær (Sims)
30-04-1916, søndag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Gurli (Christiernsson)
03-05-1916, onsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere, næste) Genboerne (Hostrup)
05-05-1916, fredag
 (opførelse nr:   21, tidligere) London i Lygteskær (Sims)
07-05-1916, søndag
 (premiere, senere) Stridens Æble (Ott)
21-05-1916, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Stridens Æble (Ott)

Sæson 1916-17

20-08-1916, søndag
 (opførelse nr:   14, forrige, senere) Stridens Æble (Ott)
03-09-1916, søndag
 (premiere, senere) Tante Cramers Testamente (Høyer)
02-10-1916, mandag
 (premiere, senere) Under Værgeraadet (Gjerløv)
15-10-1916, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere, næste) Tante Cramers Testamente (Høyer)
19-10-1916, torsdag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Stridens Æble (Ott)
22-10-1916, søndag
 (premiere, senere) Et Sølvbryllup (Gad)
03-11-1916, fredag
 (premiere, senere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
22-11-1916, onsdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Paa Anklagebænken (Reizenstein)
24-11-1916, fredag
 (premiere, senere) Fædreland (Christiansen)
26-11-1916, søndag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Under Værgeraadet (Gjerløv)
08-12-1916, fredag
 (premiere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
17-12-1916, søndag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Fædreland (Christiansen)
26-12-1916, tirsdag
 (premiere, senere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)

1917

02-02-1917, fredag
 (premiere, senere) Viljen (Ott)
15-02-1917, torsdag
 (premiere, senere) Forhus og Baghus (Sudermann)
19-02-1917, mandag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Et Sølvbryllup (Gad)
25-02-1917, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
26-02-1917, mandag
 (opførelse nr:   44, tidligere, næste) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
04-03-1917, søndag
 (premiere, senere) Kean (Dumas m.fl.)
11-03-1917, søndag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Viljen (Ott)
21-03-1917, onsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Kean (Dumas m.fl.)
23-03-1917, fredag
 (premiere, senere) Romantik (Sheldon)
02-04-1917, mandag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Romantik (Sheldon)
09-04-1917, mandag
 (premiere, senere) Czardas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)
 (opførelse nr:   18, tidligere) Forhus og Baghus (Sudermann)
03-05-1917, torsdag
 (premiere, senere) Vildanden (Ibsen)
06-05-1917, søndag
 (opførelse nr:   24, tidligere, næste) Czárdas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)
13-05-1917, søndag
 (opførelse nr:   23, forrige, senere) Pygmalion (Shaw)
 (opførelse nr:   10, tidligere, senere) Vildanden (Ibsen)

Sæson 1917-18

27-08-1917, mandag
 Direktion: Svend Aggerholm
 (premiere, senere) Fruentimmerskolen (Molière)
01-09-1917, lørdag
 (premiere, senere) Kærlighedens Øjne (Bojer)
05-09-1917, onsdag
 (opførelse nr:     3, tidligere) Fruentimmerskolen (Molière)
07-09-1917, fredag
 (premiere, senere) Avertér (Megrue og Hackett)
13-09-1917, torsdag
 (premiere, senere) Den ny Kjole (Knoblauch)
17-09-1917, mandag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Kærlighedens Øjne (Bojer)
30-09-1917, søndag
 (premiere, senere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
12-10-1917, fredag
 (premiere, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
14-10-1917, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Avertér (Megrue og Hackett)
21-10-1917, søndag
 (premiere, senere) Det sorte Faar (Rindom)
30-10-1917, tirsdag
 (premiere, senere) Indenfor Murene (Nathansen)
13-11-1917, tirsdag
 (premiere, senere) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
27-11-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     9, forrige, senere) Genboerne (Hostrup)
02-12-1917, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Den ny Kjole (Knoblauch)
11-12-1917, tirsdag
 (premiere, senere) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
18-12-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     7, tidligere, næste) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
 (opførelse nr:   22, tidligere, næste) Genboerne (Hostrup)
26-12-1917, onsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Alverdens Synd (Hoffmeyer og Holberg)
 (premiere, senere) Kaj og Kate (Caine)
29-12-1917, lørdag
 (premiere, senere) Den lille Pige med Svovlstikkerne (Anonym)
 (premiere, senere) Nej (Heiberg)

1918

12-01-1918, lørdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Den lille Pige med Svovlstikkerne (Anonym)
18-01-1918, fredag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Kaj og Kate (Caine)
22-01-1918, tirsdag
 (premiere, senere) Elverhøj (Heiberg)
10-02-1918, søndag
 (premiere, senere) Charleys Tante (Thomas)
01-03-1918, fredag
 Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
 (premiere, senere) Ægtemanden paa Komedie (Sutro)
 (premiere, senere) Yderst ude (Sutro)
 (premiere, senere) Armbaandet (Sutro)
 (premiere, senere) Forlovelsen er deklareret (Sutro)
10-03-1918, søndag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Det sorte Faar (Rindom)
17-03-1918, søndag
 (premiere, senere) Kameliadamen (Dumas)
18-03-1918, mandag
 Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
01-04-1918, mandag
 (premiere, senere) Hvor man keder sig (Pailleron)
07-04-1918, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Lynggaard & Co. (Bergstrøm)
08-04-1918, mandag
 (opførelse nr:   38, tidligere, næste) Elverhøj (Heiberg)
12-04-1918, fredag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Hvor man keder sig (Pailleron)
14-04-1918, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere, næste) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
19-04-1918, fredag
 (premiere, senere) Det gamle Hjem (Esmann)
26-04-1918, fredag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Kameliadamen (Dumas)
28-04-1918, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Charleys Tante (Thomas)
 (premiere, senere) Gengangere (Ibsen)
30-04-1918, tirsdag
 (opførelse nr:     3, tidligere, senere) Gengangere (Ibsen)
01-05-1918, onsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Det gamle Hjem (Esmann)
 (opførelse nr:   11, tidligere, næste) Nej (Heiberg)

Sæson 1918-19

01-09-1918, søndag
 (premiere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
20-09-1918, fredag
 (premiere, senere) Solnedgang (Nielsen-Stevns)
23-09-1918, mandag
 (opførelse nr:   14, forrige, senere) Charleys Tante (Thomas)
03-10-1918, torsdag
 (premiere, senere) Farinelli (Pitaud m.fl.)
13-10-1918, søndag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Solnedgang (Nielsen-Stevns)
18-10-1918, fredag
 (premiere, senere) I Rungsted Kro (Hansen)
30-10-1918, onsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) I Rungsted Kro (Hansen)
01-11-1918, fredag
 (premiere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
02-11-1918, lørdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, næste) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
17-11-1918, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Farinelli (Pitaud m.fl.)
20-11-1918, onsdag
 (premiere, senere) Hausse (Locher)
03-12-1918, tirsdag
 (premiere, senere) Den Vægelsindede (Holberg)
09-12-1918, mandag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Den Vægelsindede (Holberg)
13-12-1918, fredag
 (premiere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1918, torsdag
 (premiere, senere) Bagtalelsens Skole (Sheridan)

1919

14-01-1919, tirsdag
 (premiere, senere) Da de kom hjem (Møller)
09-02-1919, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
16-02-1919, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Hausse (Locher)
18-02-1919, tirsdag
 (premiere, senere) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
08-03-1919, lørdag
 (opførelse nr:   20, tidligere, næste) Charleys Tante (Thomas)
18-03-1919, tirsdag
 (premiere, senere) Diamanten (Hodges og Percyval)
29-03-1919, lørdag
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) Et Dukkehjem (Ibsen)
31-03-1919, mandag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Diamanten (Hodges og Percyval)
01-04-1919, tirsdag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Kalifen paa Eventyr (Bøgh)
04-04-1919, fredag
 (premiere, senere) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 (premiere, senere) Den aabne Dør (Sutro)
06-04-1919, søndag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Da de kom hjem (Møller)
14-04-1919, mandag
 (opførelse nr:   12, forrige, senere) Nej (Heiberg)
16-04-1919, onsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
19-04-1919, lørdag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 (opførelse nr:     9, tidligere) Den aabne Dør (Sutro)
21-04-1919, mandag
 (opførelse nr:   28, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 (premiere, senere) Paaske (Strindberg)
27-04-1919, søndag
 (opførelse nr:   18, forrige, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
30-04-1919, onsdag
 (opførelse nr:   20, tidligere, næste) En Spurv i Tranedans (Hostrup)

Sæson 1919-20

31-08-1919, søndag
 (premiere, senere) Tyrannens Fald (Rindom)
03-09-1919, onsdag
 (opførelse nr:   21, forrige, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
05-09-1919, fredag
 (opførelse nr:   16, forrige, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
16-09-1919, tirsdag
 (premiere, senere) De Uadskillelige (Heiberg)
 (premiere, senere) Ser Jer i Spejl (Töpfer)
30-09-1919, tirsdag
 Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
 (opførelse nr:     9, tidligere, senere) Ægtemanden paa Komedie (Sutro)
 (opførelse nr:     9, tidligere, senere) Yderst ude (Sutro)
 (opførelse nr:     9, tidligere, senere) Armbaandet (Sutro)
 (opførelse nr:     9, tidligere, senere) Forlovelsen er deklareret (Sutro)
09-10-1919, torsdag
 Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Ægtemanden paa Komedie (Sutro)
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Yderst ude (Sutro)
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Armbaandet (Sutro)
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Forlovelsen er deklareret (Sutro)
10-10-1919, fredag
 (premiere, senere) Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
26-10-1919, søndag
 (opførelse nr:   24, tidligere, næste) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
28-10-1919, tirsdag
 (premiere, senere) Købmanden i Venedig (Shakespeare)
02-11-1919, søndag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Tyrannens Fald (Rindom)
04-11-1919, tirsdag
 (premiere, senere) Faderen (Strindberg)
08-11-1919, lørdag
 (opførelse nr:     5, tidligere) Faderen (Strindberg)
09-11-1919, søndag
 (opførelse nr:     9, tidligere, næste) De Uadskillelige (Heiberg)
 (opførelse nr:     9, tidligere) Ser Jer i Spejl (Töpfer)
16-11-1919, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Konen med Fersknerne (Smith og Hazzard)
20-11-1919, torsdag
 (premiere, senere) Hævnen (Münster)
04-12-1919, torsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere, næste) Købmanden i Venedig (Shakespeare)
05-12-1919, fredag
 (opførelse nr:   18, tidligere, næste) Et Dukkehjem (Ibsen)
07-12-1919, søndag
 (opførelse nr:   29, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1919, fredag
 (premiere, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
28-12-1919, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Hævnen (Münster)

1920

11-01-1920, søndag
 (opførelse nr:   46, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
16-01-1920, fredag
 (premiere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
30-01-1920, fredag
 (premiere, senere) Lad os skilles (Sardou og Najac)
08-02-1920, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere, næste) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
13-02-1920, fredag
 (premiere, senere) Ridderen af Randers Bro (Brun)
02-03-1920, tirsdag
 (premiere, senere) Hjemmets Aand (Møller)
07-03-1920, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
12-03-1920, fredag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Hjemmets Aand (Møller)
16-03-1920, tirsdag
 (premiere, senere) Den kære Familie (Esmann)
05-04-1920, mandag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Ridderen af Randers Bro (Brun)
07-04-1920, onsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) Den kære Familie (Esmann)
08-04-1920, torsdag
 (premiere, senere) Den blaa Fugl (Maeterlinck)
29-04-1920, torsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere, næste) Den blaa Fugl (Maeterlinck)
30-04-1920, fredag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Lad os skilles (Sardou og Najac)

Sæson 1920-21

15-08-1920, søndag
 Direktion: Eyvind Kornbeck og Svend Aggerholm
 (premiere, senere) De to Dyder (Sutro)
27-08-1920, fredag
 (premiere, senere) Løjtnantens civile Broder (Norrie)
10-09-1920, fredag
 (premiere, senere) Et Døgn uden Løgn (Montgomery)
23-09-1920, torsdag
 (premiere, senere) Dybet (Gandrup)
26-09-1920, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Løjtnantens civile Broder (Norrie)
03-10-1920, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) De to Dyder (Sutro)
14-10-1920, torsdag
 (premiere, senere) Skyldig eller uskyldig - ? (Magnussen)
24-10-1920, søndag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Et Døgn uden Løgn (Montgomery)
29-10-1920, fredag
 (premiere, senere) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
09-11-1920, tirsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Dybet (Gandrup)
12-11-1920, fredag
 (premiere, senere) Gamle Heidelberg (Meyer-Förster)
28-11-1920, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere, næste) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
09-12-1920, torsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere, senere) Gamle Heidelberg (Meyer-Förster)
10-12-1920, fredag
 (opførelse nr:   39, forrige, senere) Elverhøj (Heiberg)
26-12-1920, søndag
 (premiere, senere) Havet renser (Eilersgaard)

1940

25-01-1940, torsdag
 (opførelse nr:   20, tidligere, næste) Madame (Coward)

1921

02-01-1921, søndag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Havet renser (Eilersgaard)
04-01-1921, tirsdag
 (premiere, senere) Der var engang - (Drachmann)
07-02-1921, mandag
 (opførelse nr:   56, tidligere, næste) Elverhøj (Heiberg)
 (opførelse nr:   16, tidligere) Skyldig eller uskyldig - ? (Magnussen)
11-02-1921, fredag
 (premiere, senere) Ambrosius (Molbech)
25-02-1921, fredag
 (opførelse nr:   46, tidligere, næste) Der var engang - (Drachmann)
27-02-1921, søndag
 (opførelse nr:   20, forrige, senere) Den blaa Fugl (Maeterlinck)
07-03-1921, mandag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Den blaa Fugl (Maeterlinck)
13-03-1921, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) Ambrosius (Molbech)
15-03-1921, tirsdag
 (premiere, senere) Moderen (Rode)
29-03-1921, tirsdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Moderen (Rode)
30-03-1921, onsdag
 (premiere, senere) Sigurd Braa (Bojer)
14-04-1921, torsdag
 (premiere, senere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
28-04-1921, torsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
29-04-1921, fredag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Sigurd Braa (Bojer)
30-04-1921, lørdag
 (opførelse nr:   19, forrige, næste) Et Dukkehjem (Ibsen)
01-05-1921, søndag
 Saadan er Livet - [Fælles titel for 4 enaktere]
 (opførelse nr:   14, forrige) Ægtemanden paa Komedie (Sutro)
 (opførelse nr:   14, forrige) Yderst ude (Sutro)
 (opførelse nr:   14, forrige) Armbaandet (Sutro)
 (opførelse nr:   14, forrige) Forlovelsen er deklareret (Sutro)

Sæson 1921-22

28-08-1921, søndag
 Direktion: Poul Gregaard
 (premiere, senere) Danser De? (Bergstrøm)
20-09-1921, tirsdag
 (premiere, senere) Over Ævne I (Bjørnson)
27-09-1921, tirsdag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Over Ævne I (Bjørnson)
30-09-1921, fredag
 (premiere, senere) Damen i Hermelin (Gilbert m.fl.)
13-10-1921, torsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Damen i Hermelin (Gilbert m.fl.)
14-10-1921, fredag
 (premiere, senere) Under Hammeren (Møller)
28-10-1921, fredag
 (premiere, senere) Den fortabte Søn (Caine)
30-10-1921, søndag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Danser De? (Bergstrøm)
06-11-1921, søndag
 (premiere, senere) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
18-11-1921, fredag
 (premiere, senere) Brødrene Østermans Huskors (Wennersten)
02-12-1921, fredag
 (premiere, senere) Det unge Blod (Gregaard)
16-12-1921, fredag
 (premiere, senere) Askepot (Etienne)
26-12-1921, mandag
 (premiere, senere) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare)
31-12-1921, lørdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Askepot (Etienne)

1922

18-01-1922, onsdag
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare)
04-03-1922, lørdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Under Hammeren (Møller)
01-01-1922, søndag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Anne-Maries Giftermaal (Fonson og Wicheler)
15-01-1922, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Brødrene Østermans Huskors (Wennersten)
16-01-1922, mandag
 (premiere, senere) Hymens Lænker (Gregaard)
23-01-1922, mandag
 (premiere, senere) En Børsbaron (Görner)
26-02-1922, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Den fortabte Søn (Caine)
27-02-1922, mandag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Det unge Blod (Gregaard)
28-02-1922, tirsdag
 (premiere, senere) Lykkens Land (Rønne)
13-03-1922, mandag
 (premiere, senere) En Fallit (Bjørnson)
29-03-1922, onsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) En Fallit (Bjørnson)
02-04-1922, søndag
 (opførelse nr:   39, tidligere, næste) En Børsbaron (Görner)
03-04-1922, mandag
 (opførelse nr:     6, tidligere) Hymens Lænker (Gregaard)
04-04-1922, tirsdag
 (premiere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
17-04-1922, mandag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Lykkens Land (Rønne)
30-04-1922, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere, næste) Nitouche (Meilhac og Millaud)

Sæson 1922-23

27-08-1922, søndag
 (premiere, senere) Moderate Løjer (Benzon)
14-09-1922, torsdag
 (opførelse nr:   21, forrige, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
23-09-1922, lørdag
 (premiere, senere) Forspil (Gyde)
 (premiere, senere) Henrik og Pernille (Holberg)
 (Fest-Forestilling i Anledning af den danske Skueplads 200-Aars Jubilæum)
02-10-1922, mandag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Forspil (Gyde)
03-10-1922, tirsdag
 (premiere, senere) Højere Magter
08-10-1922, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:   25, tidligere, næste) Pygmalion (Shaw)
17-10-1922, tirsdag
 (premiere, senere) Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
 (premiere, senere) Aprilsnarrene (Heiberg)
31-10-1922, tirsdag
 (premiere, senere) Bjærg-Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson)
05-11-1922, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Aprilsnarrene (Heiberg)
 (opførelse nr:   14, tidligere) Den sidste Nat (Guillard m.fl.)
11-11-1922, lørdag
 (opførelse nr:   32, tidligere, næste) Nitouche (Meilhac og Millaud)
12-11-1922, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Moderate Løjer (Benzon)
14-11-1922, tirsdag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Bjærg-Eyvind og hans Hustru (Sigurjónsson)
17-11-1922, fredag
 (premiere, senere) Ideale Magter (Skjoldborg)
02-12-1922, lørdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Højere Magter
03-12-1922, søndag
 (premiere, senere) Rødhætte (Breidahl m.fl.)
12-12-1922, tirsdag
 (premiere, senere) Ungdomskilden (Bergstedt)

1923

01-01-1923, mandag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Rødhætte (Breidahl m.fl.)
08-01-1923, mandag
 (premiere, senere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
02-02-1923, fredag
 (premiere, senere) De Vissenbjerg Røvere (Frederiksen og Gregaard)
04-02-1923, søndag
 (opførelse nr:   26, tidligere, næste) Ideale Magter (Skjoldborg)
03-03-1923, lørdag
 (premiere, senere) Konen, der lærte at gyse (Bergstrøm)
12-03-1923, mandag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Ungdomskilden (Bergstedt)
15-03-1923, torsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Konen, der lærte at gyse (Bergstrøm)
16-03-1923, fredag
 (premiere, senere) Ministerspionen (Hansen og Gregaard)
25-03-1923, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Ministerspionen (Hansen og Gregaard)
02-04-1923, mandag
 (premiere, senere) Lige for Lige (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
08-04-1923, søndag
 (opførelse nr:   36, tidligere) De Vissenbjerg Røvere (Frederiksen og Gregaard)
10-04-1923, tirsdag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Lige for Lige (Christmas-Dirckinck-Holmfeld)
11-04-1923, onsdag
 (premiere, senere) Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
29-04-1923, søndag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Gutter ombord (Blichfeldt m.fl.)
30-04-1923, mandag
 (opførelse nr:   26, tidligere, næste) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)

Sæson 1923-24

26-08-1923, søndag
 (premiere, senere) Wienerbarnet (Rindom)
27-09-1923, torsdag
 (premiere, senere) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
04-10-1923, torsdag
 (opførelse nr:     9, tidligere, næste) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
07-10-1923, søndag
 (premiere, senere) Fader og Søn (Esmann)
21-10-1923, søndag
 (opførelse nr:   38, tidligere) Wienerbarnet (Rindom)
23-10-1923, tirsdag
 (premiere, senere) Den røde Hane (Rosenkrantz)
02-11-1923, fredag
 (premiere, senere) Hjælpen (Rosenberg)
11-11-1923, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Fader og Søn (Esmann)
15-11-1923, torsdag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Hjælpen (Rosenberg)
16-11-1923, fredag
 (premiere, senere) Madame d'Ora (Jensen)
18-11-1923, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Den røde Hane (Rosenkrantz)
25-11-1923, søndag
 (premiere) Hans og Grete (Breidahl)
30-11-1923, fredag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Madame d'Ora (Jensen)
02-12-1923, søndag
 (opførelse nr:   47, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1923, onsdag
 (premiere, senere) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
31-12-1923, mandag
 (opførelse nr:   60, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)

1924

15-01-1924, tirsdag
 (premiere, senere) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
28-02-1924, torsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Min Ven Teddy (Rivoire og Besnard)
29-02-1924, fredag
 (premiere, senere) Dunungen (Lagerlöf)
03-03-1924, mandag
 (opførelse nr:   60, tidligere, næste) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
22-03-1924, lørdag
 (premiere, senere) Blændværk (Münster)
23-03-1924, søndag
 (opførelse nr:   26, tidligere, næste) Dunungen (Lagerlöf)
30-03-1924, søndag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Blændværk (Münster)
 (premiere, senere) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)
30-04-1924, onsdag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Filmens Dronning (Gilbert m.fl.)

Sæson 1924-25

24-08-1924, søndag
 (premiere, senere) Tvillinger (Reumert)
09-09-1924, tirsdag
 (premiere) Hans uægte Datter (Chaine)
21-09-1924, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Tvillinger (Reumert)
28-09-1924, søndag
 (premiere, senere) Feriegæsterne (Hostrup)
 (premiere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
09-10-1924, torsdag
 (premiere, senere) En Folkefjende (Ibsen)
21-10-1924, tirsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) En Folkefjende (Ibsen)
22-10-1924, onsdag
 (opførelse nr:   26, forrige, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
02-11-1924, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Soldaterløjer (Hostrup)
08-11-1924, lørdag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Feriegæsterne (Hostrup)
16-11-1924, søndag
 (opførelse nr:   51, tidligere, næste) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
17-11-1924, mandag
 (premiere, senere) Det gamle Guld (Korch)
09-12-1924, tirsdag
 (opførelse nr:   14, forrige, senere) Landmandsliv (Reuter)
14-12-1924, søndag
 (premiere, senere) Ole Lukøje (Breidahl)
26-12-1924, fredag
 (premiere, senere) Det sidste Ord (Bang)
28-12-1924, søndag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Ole Lukøje (Breidahl)

1925

09-01-1925, fredag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Det sidste Ord (Bang)
11-01-1925, søndag
 (premiere, senere) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
 (opførelse nr:   27, tidligere) Landmandsliv (Reuter)
12-02-1925, torsdag
 (opførelse nr:   34, tidligere) Kaptajn Grants Børn (Verne og Dennery)
13-02-1925, fredag
 (premiere, senere) Den barmhjertige Samaritan (Bønnelycke)
05-03-1925, torsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Den barmhjertige Samaritan (Bønnelycke)
08-03-1925, søndag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Det gamle Guld (Korch)
 (opførelse nr:   35, forrige, senere) Husmandstøsen (Fristrup)
30-03-1925, mandag
 (premiere, senere) Faust (1. Del) (Goethe)
05-04-1925, søndag
 (opførelse nr:   57, tidligere) Husmandstøsen (Fristrup)
13-04-1925, mandag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Faust (1. Del) (Goethe)
14-04-1925, tirsdag
 (premiere, senere) Madame Pompadour (Fall m.fl.)
30-04-1925, torsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Madame Pompadour (Fall m.fl.)

Sæson 1925-26

22-09-1925, tirsdag
 (opførelse nr:   57, forrige, senere) Elverhøj (Heiberg)
06-10-1925, tirsdag
 (premiere, senere) Ikke for Alvor (Pirandello)
11-10-1925, søndag
 (opførelse nr:   82, tidligere, næste) Elverhøj (Heiberg)
14-10-1925, onsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Ikke for Alvor (Pirandello)
16-10-1925, fredag
 (premiere, senere) Et Vintereventyr (Shakespeare og Dingelstedt)
30-10-1925, fredag
 (premiere, senere) Tyven (Bernstein)
31-10-1925, lørdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Et Vintereventyr (Shakespeare og Dingelstedt)
13-11-1925, fredag
 (premiere, senere) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
27-11-1925, fredag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
29-11-1925, søndag
 (opførelse nr:   15, forrige, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
13-12-1925, søndag
 (opførelse nr:   61, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
 (opførelse nr:   14, tidligere) Tyven (Bernstein)
26-12-1925, lørdag
 (premiere, senere) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
31-12-1925, torsdag
 (opførelse nr:   71, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)

1926

22-01-1926, fredag
 (premiere, senere) Svend Dyrings Hus (Hertz)
23-01-1926, lørdag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Landsoldaten (Betzonich m.fl.)
07-02-1926, søndag
 (premiere, senere) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
12-02-1926, fredag
 (opførelse nr:   29, tidligere, næste) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
24-02-1926, onsdag
 (premiere, senere) Ingmarsgaarden (Sølling)
28-02-1926, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
09-03-1926, tirsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Ingmarsgaarden (Sølling)
15-03-1926, mandag
 (opførelse nr:   26, tidligere) De smaa Landstrygere (Decourcelles)
16-03-1926, tirsdag
 (premiere, senere) Premièren (Rindom)
30-03-1926, tirsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Premièren (Rindom)
05-04-1926, mandag
 (premiere, senere) Olly Polly (Kollo m.fl.)
30-04-1926, fredag
 (opførelse nr:   25, tidligere, næste) Olly Polly (Kollo m.fl.)
01-05-1926, lørdag
 (premiere, senere) Nordmanden (Lynge og Rindom)
10-05-1926, mandag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Nordmanden (Lynge og Rindom)

Sæson 1926-27

03-09-1926, fredag
 (opførelse nr:   26, forrige, senere) Olly Polly (Kollo m.fl.)
14-09-1926, tirsdag
 (premiere, senere) De første Violer (Locher)
24-09-1926, fredag
 (opførelse nr:   11, tidligere) De første Violer (Locher)
26-09-1926, søndag
 (premiere, senere) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
05-10-1926, tirsdag
 (premiere, senere) Kobberbryllup (Rindom)
17-10-1926, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Kobberbryllup (Rindom)
23-10-1926, lørdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Frøken Hook van Holland (Hurgon og Rubens)
24-10-1926, søndag
 (premiere, senere) Lille Hanne (Hauptmann)
 (premiere, senere) Kvindernes Sammensværgelse (Aristofanes)
01-11-1926, mandag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Kvindernes Sammensværgelse (Aristofanes)
 (opførelse nr:     8, tidligere) Lille Hanne (Hauptmann)
02-11-1926, tirsdag
 (opførelse nr:   21, forrige, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
21-11-1926, søndag
 (opførelse nr:   40, forrige, senere) En Børsbaron (Görner)
07-12-1926, tirsdag
 (opførelse nr:   52, forrige, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
19-12-1926, søndag
 (premiere, senere) Snehvide og de syv smaa Dværge (Iversen)
26-12-1926, søndag
 (premiere, senere) David Copperfield (Magnussen)
 (opførelse nr:   67, tidligere, næste) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
29-12-1926, onsdag
 (opførelse nr:     4, tidligere) Snehvide og de syv smaa Dværge (Iversen)

1927

09-01-1927, søndag
 (opførelse nr:   40, tidligere) Olly Polly (Kollo m.fl.)
10-01-1927, mandag
 (opførelse nr:   15, tidligere) David Copperfield (Magnussen)
11-01-1927, tirsdag
 (opførelse nr:   23, forrige, senere) Genboerne (Hostrup)
23-01-1927, søndag
 (opførelse nr:   57, tidligere) En Børsbaron (Görner)
24-01-1927, mandag
 (opførelse nr:   40, tidligere, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
26-01-1927, onsdag
 (premiere, senere) Spaniolerne paa Fyn (Korch og Gregaard)
24-02-1927, torsdag
 (opførelse nr:   34, tidligere) Spaniolerne paa Fyn (Korch og Gregaard)
25-02-1927, fredag
 (premiere, senere) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
09-03-1927, onsdag
 (opførelse nr:   37, tidligere, næste) Genboerne (Hostrup)
23-03-1927, onsdag
 (opførelse nr:   31, tidligere, næste) Gøngehøvdingen (Brosbøll)
24-03-1927, torsdag
 (premiere, senere) Hjem og Jord (Andersen og Gandrup)
04-04-1927, mandag
 (opførelse nr:     5, tidligere) Hjem og Jord (Andersen og Gandrup)
05-04-1927, tirsdag
 (opførelse nr:   16, forrige, senere) Ambrosius (Molbech)
12-04-1927, tirsdag
 (opførelse nr:   23, tidligere, næste) Ambrosius (Molbech)
18-04-1927, mandag
 (opførelse nr:   34, forrige, senere) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
10-05-1927, tirsdag
 (opførelse nr:   59, tidligere, senere) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)

Sæson 1927-28

09-09-1927, fredag
 Direktion: Thorvald Larsen
 (premiere, senere) De kære Børn (Bergstrøm)
22-09-1927, torsdag
 (premiere, senere) Sparekassen (Hertz)
 (premiere, senere) Emilies Hjertebanken (Heiberg)
02-10-1927, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) De kære Børn (Bergstrøm)
 (premiere, senere) Den gamle Historie (Clausen)
09-10-1927, søndag
 (premiere, senere) Handskemagerens Døtre (Hetoft)
16-10-1927, søndag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Handskemagerens Døtre (Hetoft)
21-10-1927, fredag
 (opførelse nr:   18, forrige, senere) Min egen Dreng (Arronge)
26-10-1927, onsdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Den gamle Historie (Clausen)
04-11-1927, fredag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Min egen Dreng (Arronge)
06-11-1927, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere, næste) Emilies Hjertebanken (Heiberg)
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) Sparekassen (Hertz)
 (premiere, senere) Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
26-11-1927, lørdag
 (premiere, senere) Naar den ny Vin blomstrer - (Bjørnson)
26-12-1927, mandag
 (premiere, senere) Julestormen (Tandrup og Locher)

1928

05-01-1928, torsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Julestormen (Tandrup og Locher)
18-03-1928, søndag
 (opførelse nr:     6, tidligere) Naar den ny Vin blomstrer - (Bjørnson)
06-01-1928, fredag
 (opførelse nr:   47, forrige, senere) Der var engang - (Drachmann)
31-01-1928, tirsdag
 (premiere, senere) Vandmøllen (Korch)
20-02-1928, mandag
 (opførelse nr:   88, tidligere, næste) Der var engang - (Drachmann)
26-02-1928, søndag
 (premiere, senere) Kong Frederik af Danmark (Rasmussen og Rechendorff)
09-03-1928, fredag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Kong Frederik af Danmark (Rasmussen og Rechendorff)
10-03-1928, lørdag
 (premiere, senere) Rullen gaar - (Ott)
20-03-1928, tirsdag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Rullen gaar - (Ott)
21-03-1928, onsdag
 (premiere, senere) Komedianten (Guitry)
25-03-1928, søndag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Vandmøllen (Korch)
27-03-1928, tirsdag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Komedianten (Guitry)
03-04-1928, tirsdag
 (opførelse nr:   20, forrige, næste) Et Dukkehjem (Ibsen)
04-04-1928, onsdag
 (opførelse nr:   21, forrige, næste) Et Dukkehjem (Ibsen)
16-04-1928, mandag
 (opførelse nr:   46, tidligere, næste) Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
17-04-1928, tirsdag
 (opførelse nr:   33, forrige, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
30-04-1928, mandag
 (opførelse nr:   48, tidligere, næste) Nitouche (Meilhac og Millaud)

Sæson 1928-29

30-08-1928, torsdag
 (premiere, senere) De Usynlige (Holberg)
04-09-1928, tirsdag
 (opførelse nr:     6, tidligere) De Usynlige (Holberg)
05-09-1928, onsdag
 (opførelse nr:   49, forrige, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
21-09-1928, fredag
 (opførelse nr:   25, forrige, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
23-09-1928, søndag
 (opførelse nr:   66, tidligere, næste) Nitouche (Meilhac og Millaud)
02-10-1928, tirsdag
 (opførelse nr:   16, forrige, senere) Eventyret (Caillavet m.fl.)
20-10-1928, lørdag
 (premiere, senere) Det Offentlige mod Mary Dugan (Veiller)
21-10-1928, søndag
 (opførelse nr:   43, tidligere, næste) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
28-10-1928, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere, senere) Eventyret (Caillavet m.fl.)
31-10-1928, onsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Det Offentlige mod Mary Dugan (Veiller)
01-11-1928, torsdag
 (opførelse nr:   47, forrige, senere) Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
04-12-1928, tirsdag
 (opførelse nr:   12, forrige, senere) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
10-12-1928, mandag
 (opførelse nr:   18, tidligere, næste) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
11-12-1928, tirsdag
 (premiere, senere) Sne (Bauditz)
30-12-1928, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Sne (Bauditz)

1929

01-01-1929, tirsdag
 (premiere, senere) Gamle Melodier (Nielsen)
 (opførelse nr:   84, tidligere, næste) Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
24-01-1929, torsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Gamle Melodier (Nielsen)
25-01-1929, fredag
 (opførelse nr:   45, forrige, senere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
17-02-1929, søndag
 (premiere, senere) Den gamle Præstegaard (Rindom og Lynge)
03-03-1929, søndag
 (opførelse nr:   82, tidligere, næste) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
07-03-1929, torsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Den gamle Præstegaard (Rindom og Lynge)
08-03-1929, fredag
 (premiere, senere) Landsbyprinsessen (Korch)
01-04-1929, mandag
 (premiere, senere) Storken (Jensen)
09-04-1929, tirsdag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Storken (Jensen)
14-04-1929, søndag
 (premiere, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
 (opførelse nr:   28, tidligere) Landsbyprinsessen (Korch)
03-05-1929, fredag
 (opførelse nr:   23, tidligere, næste) Den glade Enke (Léon m.fl.)

Sæson 1929-30

08-09-1929, søndag
 (opførelse nr:   24, forrige, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
23-09-1929, mandag
 (opførelse nr:   41, tidligere, næste) Den glade Enke (Léon m.fl.)
24-09-1929, tirsdag
 (opførelse nr:   22, forrige, senere) Tante Cramers Testamente (Høyer)
06-10-1929, søndag
 (premiere, senere) Det kan kun ske i Paris (Kolb og Bélieres)
15-10-1929, tirsdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Det kan kun ske i Paris (Kolb og Bélieres)
22-10-1929, tirsdag
 (opførelse nr:   43, tidligere) Tante Cramers Testamente (Høyer)
23-10-1929, onsdag
 (opførelse nr:   24, forrige, senere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
08-11-1929, fredag
 (premiere, senere) Byen ved Havet (Rosenberg)
20-11-1929, onsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Byen ved Havet (Rosenberg)
21-11-1929, torsdag
 (opførelse nr:   45, tidligere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)
23-11-1929, lørdag
 (opførelse nr:   13, forrige, senere) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)
14-12-1929, lørdag
 (premiere, senere) Under Snefog (Hostrup)
15-12-1929, søndag
 (opførelse nr:   37, tidligere) Cornevilles Klokker (Clairville og Gabet)

1930

08-02-1930, lørdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Under Snefog (Hostrup)
01-01-1930, onsdag
 (opførelse nr:   83, forrige, senere) Elverhøj (Heiberg)
18-01-1930, lørdag
 (premiere, senere) Affæren i Mølleby (Korch)
09-02-1930, søndag
 (opførelse nr:  106, tidligere, næste) Elverhøj (Heiberg)
18-02-1930, tirsdag
 (premiere, senere) Frøken Kirkemus (Fodor)
28-02-1930, fredag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Frøken Kirkemus (Fodor)
05-03-1930, onsdag
 (premiere, senere) Daglannet (Bjørnson)
17-03-1930, mandag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Daglannet (Bjørnson)
19-03-1930, onsdag
 (premiere, senere) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
 (premiere, senere) En Søndag paa Amager (Heiberg)
23-03-1930, søndag
 (opførelse nr:   42, tidligere) Affæren i Mølleby (Korch)
29-03-1930, lørdag
 (premiere, senere) Aargang 1929 (Locher)
02-04-1930, onsdag
 Mindefest for H.C. Andersen
13-04-1930, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere, senere) En Søndag paa Amager (Heiberg)
 (premiere, senere) Hotel Stadt Lemberg (Gilbert og Neubach)
 (opførelse nr:   16, tidligere) Tordenskjold i Dynekilen (Brosbøll)
21-04-1930, mandag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Aargang 1929 (Locher)
01-05-1930, torsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Hotel Stadt Lemberg (Gilbert og Neubach)
12-07-1930, lørdag
 H.C. Andersen-Festspil

Sæson 1930-31

05-09-1930, fredag
 (premiere, senere) Bedre Folks Børn (Hopwood)
09-10-1930, torsdag
 (premiere, senere) De Gamles Oprør (Locher)
23-10-1930, torsdag
 (premiere, senere) Yrsa (Oehlenschläger)
 (premiere, senere) Rust (Rist)
01-11-1930, lørdag
 (opførelse nr:     9, tidligere) Rust (Rist)
 (opførelse nr:     9, tidligere) Yrsa (Oehlenschläger)
02-11-1930, søndag
 (premiere, senere) Patsy (Connere)
09-11-1930, søndag
 (opførelse nr:   42, tidligere) Bedre Folks Børn (Hopwood)
10-11-1930, mandag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Patsy (Connere)
13-11-1930, torsdag
 (opførelse nr:   30, forrige, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
27-11-1930, torsdag
 (premiere) Den hellige Flamme (Maugham)
30-11-1930, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere, næste) De Gamles Oprør (Locher)
07-12-1930, søndag
 (opførelse nr:   72, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
14-12-1930, søndag
 (opførelse nr:   49, tidligere, næste) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
26-12-1930, fredag
 (premiere, senere) Geisha (Davis m.fl.)

1931

14-01-1931, onsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Geisha (Davis m.fl.)
15-01-1931, torsdag
 (premiere, senere) Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
25-01-1931, søndag
 (opførelse nr:   93, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
29-01-1931, torsdag
 (premiere, senere) Guldskoen (Korch)
24-02-1931, tirsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)
06-03-1931, fredag
 (opførelse nr:     8, forrige, senere) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
21-03-1931, lørdag
 (premiere, senere) Galgemanden (Schildt)
 (premiere, senere) Den indbildt Syge (Molière)
29-03-1931, søndag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Den gamle Præst (Knudsen og Lange)
31-03-1931, tirsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere, næste) Den indbildt Syge (Molière)
 (opførelse nr:   11, tidligere) Galgemanden (Schildt)
06-04-1931, mandag
 (premiere, senere) Peter den Store (Sarauw)
12-04-1931, søndag
 (opførelse nr:   34, tidligere) Guldskoen (Korch)
17-04-1931, fredag
 (premiere, senere) Man skal være to - (Neidhart og Neidhart)
03-05-1931, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Man skal være to - (Neidhart og Neidhart)
 (opførelse nr:   10, tidligere) Peter den Store (Sarauw)

Sæson 1931-32

28-08-1931, fredag
 (premiere, senere) Kompagnon søges (Rørdam)
22-09-1931, tirsdag
 (opførelse nr:   16, forrige, senere) Den kære Familie (Esmann)
06-10-1931, tirsdag
 (premiere, senere) Det sidste Regnskab (Gandrup)
18-10-1931, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Det sidste Regnskab (Gandrup)
21-10-1931, onsdag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Kompagnon søges (Rørdam)
22-10-1931, torsdag
 (premiere, senere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
16-11-1931, mandag
 (opførelse nr:   30, tidligere, næste) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
17-11-1931, tirsdag
 (opførelse nr:   27, forrige, senere) Ideale Magter (Skjoldborg)
29-11-1931, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Den kære Familie (Esmann)
04-12-1931, fredag
 (opførelse nr:   94, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1931, lørdag
 (premiere, senere) Røverne (Schiller)

1932

01-01-1932, fredag
 (opførelse nr:  111, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
03-01-1932, søndag
 (premiere, senere) WienerValsen (Bredschneider og Stein)
16-01-1932, lørdag
 (premiere, senere) Paa Svanegaarden (Korch)
17-01-1932, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Røverne (Schiller)
18-01-1932, mandag
 (opførelse nr:   44, tidligere) Ideale Magter (Skjoldborg)
31-01-1932, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) WienerValsen (Bredschneider og Stein)
05-02-1932, fredag
 (premiere, senere) Et Lune (Musset)
 (opførelse nr:   15, forrige, senere) Feriegæsterne (Hostrup)
09-02-1932, tirsdag
 (premiere) En Nat i Roskilde (Varin og Lefèvre)
 (Skoleforestilling)
19-02-1932, fredag
 (premiere, senere) Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup)
21-02-1932, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Paa Svanegaarden (Korch)
28-02-1932, søndag
 (opførelse nr:     6, tidligere) Et Lune (Musset)
 (opførelse nr:   26, tidligere, næste) Feriegæsterne (Hostrup)
06-03-1932, søndag
 (premiere, senere) Dronning Margareta (Oehlenschläger)
17-03-1932, torsdag
 (premiere, senere) Jacob (Rindom)
28-03-1932, mandag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Karen, Maren og Mette (Larsen og Rostrup)
02-04-1932, lørdag
 H.C. Andersen-Festaften
05-04-1932, tirsdag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Jacob (Rindom)
07-04-1932, torsdag
 (premiere, senere) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
09-04-1932, lørdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Dronning Margareta (Oehlenschläger)
29-04-1932, fredag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Madame Sans-Gêne (Sardou og Moreau)
30-04-1932, lørdag
 (premiere, senere) Karl og Anne (Frank)
05-05-1932, torsdag
 (opførelse nr:     6, tidligere) Karl og Anne (Frank)

Sæson 1932-33

01-09-1932, torsdag
 (premiere, senere) Fætter Hans (Jørgensen)
07-09-1932, onsdag
 (premiere, senere) Skærmydsler (Wied)
16-09-1932, fredag
 (premiere, senere) Bundne Kræfter (Olsen)
02-10-1932, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Fætter Hans (Jørgensen)
04-10-1932, tirsdag
 (opførelse nr:   68, forrige, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
23-10-1932, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Bundne Kræfter (Olsen)
03-11-1932, torsdag
 (premiere, senere) Knud Lavard (Juel)
17-11-1932, torsdag
 (premiere, senere) Kejseren af Amerika (Shaw)
20-11-1932, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Knud Lavard (Juel)
22-11-1932, tirsdag
 (opførelse nr:     6, tidligere) Kejseren af Amerika (Shaw)
24-11-1932, torsdag
 (opførelse nr:  103, tidligere, næste) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
26-11-1932, lørdag
 (opførelse nr:   16, forrige, senere) En Fallit (Bjørnson)
10-12-1932, lørdag
 (premiere, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
11-12-1932, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere) En Fallit (Bjørnson)
30-12-1932, fredag
 (premiere, senere) I Begyndelsen var Ordet (Munk)

1933

22-01-1933, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere, næste) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
 (premiere, senere) Vi, som gaar Køkkenvejen (Locher)
05-02-1933, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere, næste) I Begyndelsen var Ordet (Munk)
26-02-1933, søndag
 (premiere, senere) Kong Renés Datter (Hertz)
28-02-1933, tirsdag
 (premiere, senere) Landmandsliv (Lynge)
02-03-1933, torsdag
 (opførelse nr:     4, tidligere, næste) Kong Renés Datter (Hertz)
 (opførelse nr:   13, tidligere, næste) Skærmydsler (Wied)
16-03-1933, torsdag
 (premiere, senere) Romeo og Julie (Shakespeare)
19-03-1933, søndag
 (opførelse nr:   46, tidligere) Vi, som gaar Køkkenvejen (Locher)
26-03-1933, søndag
 (premiere, senere) Foraar i Heidelberg (Raymond m.fl.)
 (opførelse nr:   18, tidligere, næste) Landmandsliv (Lynge)
12-04-1933, onsdag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Foraar i Heidelberg (Raymond m.fl.)
17-04-1933, mandag
 (premiere, senere) Før Solnedgang (Hauptmann)
25-04-1933, tirsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere, senere) Romeo og Julie (Shakespeare)
30-04-1933, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Før Solnedgang (Hauptmann)

Sæson 1933-34

01-09-1933, fredag
 (opførelse nr:   21, forrige, senere) Charleys Tante (Thomas)
17-09-1933, søndag
 (premiere, senere) Familien Jomsborg (Boëtius og Østrup)
01-10-1933, søndag
 (opførelse nr:   38, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
05-10-1933, torsdag
 (premiere, senere) Peer Gynt (Ibsen)
15-10-1933, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Familien Jomsborg (Boëtius og Østrup)
19-10-1933, torsdag
 (premiere, senere) Ti Minutters Alibi (Armstrong)
29-10-1933, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Ti Minutters Alibi (Armstrong)
01-11-1933, onsdag
 (premiere, senere) Høsten (Demuth)
05-11-1933, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) Peer Gynt (Ibsen)
13-11-1933, mandag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Høsten (Demuth)
15-11-1933, onsdag
 (premiere, senere) Tre gamle Jomfruer (Haller og Oliven)
05-12-1933, tirsdag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Tre gamle Jomfruer (Haller og Oliven)
06-12-1933, onsdag
 (premiere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
10-12-1933, søndag
 (opførelse nr:     9, tidligere, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (opførelse nr:   23, forrige, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
26-12-1933, tirsdag
 (premiere, senere) Aldrig et Kys (Birabeau)
 (opførelse nr:   35, tidligere, næste) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1934

10-01-1934, onsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Aldrig et Kys (Birabeau)
12-01-1934, fredag
 (opførelse nr:   61, forrige, senere) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
02-02-1934, fredag
 (premiere, senere) Klokkekilden (Korch)
18-02-1934, søndag
 (opførelse nr:   94, tidligere) Jorden rundt i 80 Dage (Verne og Dennery)
22-02-1934, torsdag
 (premiere, senere) Värmländingene (Dahlgren)
04-03-1934, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Klokkekilden (Korch)
25-03-1934, søndag
 (premiere, senere) Baandet (Strindberg)
 (premiere, senere) Den fjerne Prinsesse (Sudermann)
28-03-1934, onsdag
 (opførelse nr:     4, tidligere) Baandet (Strindberg)
 (opførelse nr:     4, tidligere) Den fjerne Prinsesse (Sudermann)
02-04-1934, mandag
 (premiere, senere) Natten til den 17. April (Zilahy)
15-04-1934, søndag
 (opførelse nr:   37, tidligere, næste) Värmländingene (Dahlgren)
17-04-1934, tirsdag
 (premiere, senere) Søn og Far (Locher)
22-04-1934, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Natten til den 17. April (Zilahy)
23-04-1934, mandag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Søn og Far (Locher)
24-04-1934, tirsdag
 (premiere, senere) Ninon (Hertz)
30-04-1934, mandag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Ninon (Hertz)
01-06-1934, fredag
 (premiere, senere) Miss Funkis (Boëtius og Østrup)
15-06-1934, fredag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Miss Funkis (Boëtius og Østrup)

Sæson 1934-35

06-09-1934, torsdag
 (premiere, senere) Falske Nøgler (Gandrup)
 (premiere, senere) Ungdommen frem! (Adler)
21-09-1934, fredag
 (premiere, senere) Rosenkransen (Bisson)
30-09-1934, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Falske Nøgler (Gandrup)
 (opførelse nr:   15, tidligere) Ungdommen frem! (Adler)
02-10-1934, tirsdag
 (opførelse nr:   38, forrige, senere) Värmländingene (Dahlgren)
14-10-1934, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Rosenkransen (Bisson)
 (opførelse nr:   50, tidligere) Värmländingene (Dahlgren)
16-10-1934, tirsdag
 (premiere, senere) Don Carlos (Schiller)
28-10-1934, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Don Carlos (Schiller)
31-10-1934, onsdag
 (premiere, senere) Pigerne fra Schwarzwald (Jessel og Neidhart)
16-11-1934, fredag
 (opførelse nr:   24, forrige, senere) Ambrosius (Molbech)
22-11-1934, torsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Pigerne fra Schwarzwald (Jessel og Neidhart)
03-12-1934, mandag
 (premiere) Prolog (Munk)
 (opførelse nr:   10, forrige, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (Festforestilling paa 250-Aars Dagen for Ludvig Holbergs Fødsel)
06-12-1934, torsdag
 (premiere, senere) Jul paa Ravnsholt (Melsing)
09-12-1934, søndag
 (opførelse nr:   37, tidligere) Ambrosius (Molbech)
26-12-1934, onsdag
 (premiere, senere) Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
30-12-1934, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Jul paa Ravnsholt (Melsing)

1935

08-02-1935, fredag
 (premiere, senere) Degnens Datter (Gejlager og Haers)
28-02-1935, torsdag
 (opførelse nr:   67, forrige, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
10-03-1935, søndag
 (opførelse nr:   65, tidligere, næste) Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
17-03-1935, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Degnens Datter (Gejlager og Haers)
22-03-1935, fredag
 (premiere, senere) Brand (Ibsen)
31-03-1935, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Brand (Ibsen)
03-04-1935, onsdag
 (premiere, senere) Tovaritsch (Deval)
07-04-1935, søndag
 (opførelse nr:   86, tidligere, næste) Nitouche (Meilhac og Millaud)
30-04-1935, tirsdag
 (opførelse nr:   27, tidligere) Tovaritsch (Deval)
03-05-1935, fredag
 (premiere, senere) Pas paa Malingen (Fauchois)
14-05-1935, tirsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Pas paa Malingen (Fauchois)
15-05-1935, onsdag
 (opførelse nr:   19, forrige, senere) Revolutionsbryllup (Michaëlis)
17-05-1935, fredag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Revolutionsbryllup (Michaëlis)

Sæson 1935-36

03-09-1935, tirsdag
 Direktion: Svend Aggerholm
 (premiere, senere) Middag Kl. 8 (Kaufman og Ferber)
15-09-1935, søndag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Middag Kl. 8 (Kaufman og Ferber)
17-09-1935, tirsdag
 (premiere, senere) Hansen-Bramslev (Olsen)
05-10-1935, lørdag
 (premiere, senere) Det store Opbrud (Reerslev)
11-10-1935, fredag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Det store Opbrud (Reerslev)
25-10-1935, fredag
 (opførelse nr:   42, forrige, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
15-11-1935, fredag
 (opførelse nr:   63, tidligere, næste) Den glade Enke (Léon m.fl.)
16-11-1935, lørdag
 (premiere, senere) Dobbeltgænger (Lindau)
27-11-1935, onsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Dobbeltgænger (Lindau)
22-12-1935, søndag
 (opførelse nr:  112, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1935, torsdag
 (premiere, senere) Troldsmeden (Korch)
29-12-1935, søndag
 (opførelse nr:  145, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)

1936

19-01-1936, søndag
 (opførelse nr:  107, forrige, senere) Elverhøj (Heiberg)
11-02-1936, tirsdag
 (premiere, senere) Kvistværelset til Gaarden (Jerome)
16-02-1936, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Troldsmeden (Korch)
10-03-1936, tirsdag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Hansen-Bramslev (Olsen)
13-03-1936, fredag
 (premiere, senere) Lystsejlads (Allen)
19-03-1936, torsdag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Lystsejlads (Allen)
26-03-1936, torsdag
 (premiere, senere) Synderinden (Knoblauch)
31-03-1936, tirsdag
 (opførelse nr:  138, tidligere, næste) Elverhøj (Heiberg)
06-04-1936, mandag (spillet på Århus Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Regnen (Tandrup)
07-04-1936, tirsdag (spillet på Århus Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Regnen (Tandrup)
23-04-1936, torsdag
 (premiere, senere) Othello (Shakespeare)
25-04-1936, lørdag
 (opførelse nr:     3, tidligere, senere) Othello (Shakespeare)
29-04-1936, onsdag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Synderinden (Knoblauch)
30-04-1936, torsdag
 (opførelse nr:   38, tidligere) Kvistværelset til Gaarden (Jerome)

Sæson 1936-37

01-09-1936, tirsdag
 Direktion: Helge Rungwald
 (premiere, senere) Kvartetten der sprængtes (Sjöberg m.fl.)
30-09-1936, onsdag
 (premiere, senere) Fejltagelserne (Goldsmith)
11-10-1936, søndag
 (premiere, senere) Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen)
18-10-1936, søndag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Kvartetten der sprængtes (Sjöberg m.fl.)
17-11-1936, tirsdag
 (premiere, senere) Kongeloge (Farkas m.fl.)
29-11-1936, søndag
 (opførelse nr:   42, tidligere) Melodien, der blev væk (Abell og Kristensen)
01-12-1936, tirsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Fejltagelserne (Goldsmith)
10-12-1936, torsdag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Kongeloge (Farkas m.fl.)
11-12-1936, fredag
 (opførelse nr:   15, forrige, senere) Sne (Bauditz)
26-12-1936, lørdag
 (premiere, senere) Den kloge Mand (Sarauw)

1937

13-02-1937, lørdag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Den kloge Mand (Sarauw)
01-01-1937, fredag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Sne (Bauditz)
13-01-1937, onsdag
 (premiere, senere) Barnet (Fischer)
28-01-1937, torsdag
 (opførelse nr:   38, forrige, senere) Genboerne (Hostrup)
31-01-1937, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Barnet (Fischer)
18-02-1937, torsdag
 (premiere, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)
09-03-1937, tirsdag
 (opførelse nr:   79, tidligere, næste) Genboerne (Hostrup)
12-04-1937, mandag
 (opførelse nr:   56, tidligere, næste) Flagermusen (Haffner m.fl.)
13-04-1937, tirsdag
 (premiere, senere) Kærlighedens Krumspring (Johnson)
30-04-1937, fredag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Kærlighedens Krumspring (Johnson)

Sæson 1937-38

01-09-1937, onsdag
 (premiere, senere) Nu gaar det løs -! (Chaine)
22-09-1937, onsdag
 (opførelse nr:   26, forrige, senere) Pygmalion (Shaw)
10-10-1937, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Nu gaar det løs -! (Chaine)
14-10-1937, torsdag
 (premiere, senere) Abekatten (Heiberg)
 (opførelse nr:   12, forrige, senere) Henrik og Pernille (Holberg)
22-10-1937, fredag
 (premiere, senere) For Kirkens Domstol (Møller)
05-11-1937, fredag
 (opførelse nr:   85, forrige, senere) Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
27-11-1937, lørdag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Abekatten (Heiberg)
 (opførelse nr:   24, tidligere) Henrik og Pernille (Holberg)
08-12-1937, onsdag
 (premiere, senere) Nytaarsklokkerne (Andersen)
14-12-1937, tirsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere) For Kirkens Domstol (Møller)
26-12-1937, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere, senere) Indenfor Murene (Nathansen)

1938

11-01-1938, tirsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Nytaarsklokkerne (Andersen)
17-01-1938, mandag
 (opførelse nr:   89, forrige, senere) Der var engang - (Drachmann)
23-01-1938, søndag
 (opførelse nr:  123, tidligere, senere) Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)
18-02-1938, fredag
 (premiere, senere) Paa det jævne (Clausen)
06-03-1938, søndag
 (opførelse nr:  129, tidligere, næste) Der var engang - (Drachmann)
13-03-1938, søndag
 (premiere, senere) Kejseren af Portugalien (Knudsen)
20-03-1938, søndag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Paa det jævne (Clausen)
03-04-1938, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Kejseren af Portugalien (Knudsen)
11-04-1938, mandag
 (opførelse nr:   49, tidligere, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
12-04-1938, tirsdag
 (opførelse nr:   58, tidligere, næste) Pygmalion (Shaw)
18-04-1938, mandag
 (premiere, senere) Ungdommen kommer med Aarene (Hicks og Dukes)
01-05-1938, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Ungdommen kommer med Aarene (Hicks og Dukes)

Sæson 1938-39

04-09-1938, søndag
 (opførelse nr:   64, forrige, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
07-10-1938, fredag
 (premiere, senere) Den mandlige Husassistent (Frische og Rindom)
16-10-1938, søndag
 (opførelse nr:   98, tidligere, næste) Den glade Enke (Léon m.fl.)
25-10-1938, tirsdag
 (premiere, senere) Nævningen (Clausen og Grove)
06-11-1938, søndag
 (premiere, senere) De tusind Søers Land (Kivijärvi)
 (opførelse nr:   19, tidligere) Den mandlige Husassistent (Frische og Rindom)
24-11-1938, torsdag
 (premiere, senere) Tre finder en Kro (Drinkwater)
02-12-1938, fredag
 (opførelse nr:   20, tidligere) De tusind Søers Land (Kivijärvi)
11-12-1938, søndag
 (opførelse nr:  146, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)

1939

01-01-1939, søndag
 (premiere, senere) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
08-01-1939, søndag
 (opførelse nr:  158, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
29-01-1939, søndag
 (premiere, senere) Atten Aar (Druten)
 (opførelse nr:   23, tidligere) Nævningen (Clausen og Grove)
22-02-1939, onsdag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Støvlet-Kathrine (Zernichow)
23-02-1939, torsdag
 (premiere, senere) Spaniolerne paa Fyn [Sangspil] (Korch)
06-03-1939, mandag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Atten Aar (Druten)
22-03-1939, onsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Spaniolerne paa Fyn [Sangspil] (Korch)
24-03-1939, fredag
 (opførelse nr:   25, forrige, senere) Czárdas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)
29-03-1939, onsdag
 (premiere, senere) Fugl Fønix (Munk)
 (opførelse nr:     4, forrige, senere) Lazarus (Gandrup)
10-04-1939, mandag
 (opførelse nr:   44, tidligere, næste) Tre finder en Kro (Drinkwater)
04-05-1939, torsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Fugl Fønix (Munk)
 (opførelse nr:   15, tidligere) Lazarus (Gandrup)
07-05-1939, søndag
 (opførelse nr:   54, tidligere, næste) Czárdas-Fyrstinden (Stein og Jenbach)

Sæson 1939-40

03-09-1939, søndag
 (premiere, senere) Landsbyens Magdalene (Larsen)
09-09-1939, lørdag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Landsbyens Magdalene (Larsen)
10-09-1939, søndag
 (premiere, senere) Tony tegner en Hest (Storm)
30-09-1939, lørdag
 (opførelse nr:  104, forrige, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
09-10-1939, mandag
 (premiere) Forspil og Prolog (Møller)
 (Odense Teaters 25 Aars Jubilæum)
22-10-1939, søndag
 (premiere, senere) Afsporet (Schlüter)
 (opførelse nr:  123, tidligere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
02-11-1939, torsdag
 (opførelse nr:   50, forrige, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
05-11-1939, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Afsporet (Schlüter)
17-11-1939, fredag
 (premiere, senere) Du kan ikke ta' det med dig (Kaufman og Hart)
08-12-1939, fredag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Tony tegner en Hest (Storm)
12-12-1939, tirsdag
 (opførelse nr:  159, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
17-12-1939, søndag
 (opførelse nr:   69, tidligere, næste) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
26-12-1939, tirsdag
 (premiere, senere) Oliver Twist (Dickens og Carr)

1940

13-01-1940, lørdag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Oliver Twist (Dickens og Carr)
14-01-1940, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere, næste) Du kan ikke ta' det med dig (Kaufman og Hart)
01-01-1940, mandag
 (opførelse nr:  170, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
09-01-1940, tirsdag
 (premiere, senere) Madame (Coward)
27-01-1940, lørdag
 (opførelse nr:   66, forrige, senere) Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
17-02-1940, lørdag
 (premiere, senere) Stille Bryllup (McCracken)
12-03-1940, tirsdag
 (premiere, senere) Jurister (Rice)
18-03-1940, mandag
 (opførelse nr:  103, tidligere) Alle Mand paa Dæk (Frische og Lynge)
07-04-1940, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Stille Bryllup (McCracken)
12-04-1940, fredag
 (premiere, senere) Hvordan bliver jeg rig og lykkelig? (Spoliansky og Joachimson)
14-04-1940, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Jurister (Rice)
28-04-1940, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Hvordan bliver jeg rig og lykkelig? (Spoliansky og Joachimson)

Sæson 1940-41

01-09-1940, søndag
 (premiere, senere) Morgen, Middag og Aften (Niccodemi)
08-09-1940, søndag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Morgen, Middag og Aften (Niccodemi)
12-09-1940, torsdag
 (premiere, senere) Den første Mrs. Frazer (Ervine)
26-09-1940, torsdag
 (opførelse nr:  139, forrige, senere) Elverhøj (Heiberg)
12-10-1940, lørdag
 (premiere, senere) Min Søster og jeg (Berr og Verneuil)
20-10-1940, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Den første Mrs. Frazer (Ervine)
02-11-1940, lørdag
 (premiere, senere) Blodets Baand (Howard)
04-11-1940, mandag
 (opførelse nr:  169, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)
20-11-1940, onsdag
 (premiere, senere) Egelykke (Munk)
 (opførelse nr:   23, tidligere) Min Søster og jeg (Berr og Verneuil)
22-12-1940, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Blodets Baand (Howard)
26-12-1940, torsdag
 (premiere, senere) Gift - eller ikke? (Priestley)

1941

26-01-1941, søndag
 (opførelse nr:   36, tidligere) Egelykke (Munk)
09-02-1941, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Gift - eller ikke? (Priestley)
12-01-1941, søndag
 (premiere, senere) Tre Mænd i Sneen (Neuner)
07-02-1941, fredag
 (opførelse nr:   41, forrige, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
20-02-1941, torsdag
 (premiere, senere) En yndig Pige (Benatzky)
28-02-1941, fredag
 (opførelse nr:   57, tidligere, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
09-03-1941, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere) En yndig Pige (Benatzky)
15-03-1941, lørdag
 (premiere, senere) Gulddrømmen (Odets)
01-04-1941, tirsdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Gulddrømmen (Odets)
02-04-1941, onsdag
 (premiere, senere) Legen med Ilden (Lennox og Ashley)
06-04-1941, søndag
 (opførelse nr:   42, tidligere) Tre Mænd i Sneen (Neuner)
20-04-1941, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Legen med Ilden (Lennox og Ashley)
23-04-1941, onsdag
 (opførelse nr:   57, forrige, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)
11-05-1941, søndag
 (opførelse nr:   78, tidligere, næste) Flagermusen (Haffner m.fl.)

Sæson 1941-42

03-09-1941, onsdag
 (premiere, senere) Det ta'r vi let (Crothers)
03-10-1941, fredag
 (premiere, senere) Ullabella (Kehler)
15-10-1941, onsdag
 (opførelse nr:   44, forrige, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
19-10-1941, søndag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Det ta'r vi let (Crothers)
28-10-1941, tirsdag
 (premiere, senere) - Og Guderne ler (Cronin)
16-11-1941, søndag
 (premiere, senere) Min Kone fra Paris (Deval)
23-11-1941, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Ullabella (Kehler)
04-12-1941, torsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Min Kone fra Paris (Deval)
07-12-1941, søndag
 (opførelse nr:   60, tidligere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
12-12-1941, fredag
 (opførelse nr:   36, forrige, senere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)

1942

01-01-1942, torsdag
 (premiere, senere) Brudstykker af et Mønster (Soya)
04-01-1942, søndag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Jul i Købmandsgaarden (Breum og Larsen)
18-01-1942, søndag
 (opførelse nr:   14, tidligere) Brudstykker af et Mønster (Soya)
20-01-1942, tirsdag
 (premiere, senere) Den kære Blæksprutte (Smith)
14-02-1942, lørdag
 (opførelse nr:   83, forrige, senere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
21-02-1942, lørdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Den kære Blæksprutte (Smith)
22-03-1942, søndag
 (opførelse nr:  123, tidligere, senere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
24-03-1942, tirsdag
 (premiere, senere) Kejserinden (Fall m.fl.)
06-04-1942, mandag
 (opførelse nr:   61, tidligere) - Og Guderne ler (Cronin)
23-04-1942, torsdag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Kejserinden (Fall m.fl.)
24-04-1942, fredag
 (premiere, senere) Swedenhielms (Bergman)
10-05-1942, søndag
 (opførelse nr:   18, tidligere, næste) Swedenhielms (Bergman)

Sæson 1942-43

01-09-1942, tirsdag
 (premiere, senere) Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.)
04-10-1942, søndag
 (opførelse nr:   40, tidligere, næste) Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.)
06-10-1942, tirsdag
 (premiere, senere) Der kom en Fremmed (Vosper)
09-10-1942, fredag
 (opførelse nr:   10, forrige, senere) Gulddaasen (Olufsen)
23-10-1942, fredag
 (premiere, senere) Det er da morsomt at leve (Egge)
 (premiere, senere) Spurve under Taget (Tharnæs)
 (opførelse nr:   14, forrige, senere) Skærmydsler (Wied)
01-11-1942, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Det er da morsomt at leve (Egge)
 (opførelse nr:   10, tidligere) Spurve under Taget (Tharnæs)
08-11-1942, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Der kom en Fremmed (Vosper)
13-11-1942, fredag
 (premiere, senere) Ordentlige Mennesker (Hansen)
26-11-1942, torsdag
 (opførelse nr:   35, tidligere, næste) Gulddaasen (Olufsen)
06-12-1942, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Ordentlige Mennesker (Hansen)
09-12-1942, onsdag
 (opførelse nr:   27, forrige, senere) Dunungen (Lagerlöf)

1943

08-01-1943, fredag
 (premiere, senere) Den store Kærlighed (Bourdet)
02-02-1943, tirsdag
 (premiere, senere) Kvinderne paa Niskavuori (Wuolijoki)
21-02-1943, søndag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Den store Kærlighed (Bourdet)
26-02-1943, fredag
 (opførelse nr:   82, tidligere) Dunungen (Lagerlöf)
10-03-1943, onsdag
 (opførelse nr:   31, forrige, senere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
02-04-1943, fredag
 (premiere, senere) Historien om en Moder (Gandrup)
 (premiere, senere) Hyldemor (Andersen)
11-04-1943, søndag
 (opførelse nr:   66, tidligere, næste) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
15-04-1943, torsdag
 (opførelse nr:     5, tidligere) Historien om en Moder (Gandrup)
 (opførelse nr:     5, tidligere) Hyldemor (Andersen)
26-04-1943, mandag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Kvinderne paa Niskavuori (Wuolijoki)
 (premiere, senere) Dr. Knock (Romains)
 (premiere, senere) Det er saa yndigt (Coward)
09-05-1943, søndag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Det er saa yndigt (Coward)
 (opførelse nr:   16, tidligere) Dr. Knock (Romains)

Sæson 1943-44

04-09-1943, lørdag
 (premiere, senere) Du skønne Ungdom (O'Neill)
28-09-1943, tirsdag
 (premiere, senere) I Regn og Blæst (Hodge)
03-10-1943, søndag
 (opførelse nr:   23, tidligere, næste) Du skønne Ungdom (O'Neill)
09-10-1943, lørdag
 (premiere, senere) Rebecca (Maurier)
19-10-1943, tirsdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) I Regn og Blæst (Hodge)
02-11-1943, tirsdag
 (premiere, senere) Mod fremmed Kyst (Vane)
06-11-1943, lørdag
 (opførelse nr:   24, tidligere, senere) Skærmydsler (Wied)
 (opførelse nr:   27, forrige, senere) Feriegæsterne (Hostrup)
15-11-1943, mandag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Rebecca (Maurier)
04-12-1943, lørdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Mod fremmed Kyst (Vane)
05-12-1943, søndag
 (opførelse nr:  171, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
15-12-1943, onsdag
 (opførelse nr:   44, tidligere) Feriegæsterne (Hostrup)
 (opførelse nr:   40, tidligere, senere) Skærmydsler (Wied)
26-12-1943, søndag
 (opførelse nr:   18, forrige, senere) De Gamles Oprør (Locher)

1944

01-01-1944, lørdag
 (opførelse nr:  190, tidligere, næste) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
28-01-1944, fredag
 (opførelse nr:   10, forrige, senere) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
30-01-1944, søndag
 (opførelse nr:   49, tidligere) De Gamles Oprør (Locher)
01-03-1944, onsdag
 (premiere, senere) Hvem er jeg? (Soya)
11-03-1944, lørdag
 (opførelse nr:   56, tidligere, næste) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
22-03-1944, onsdag
 (opførelse nr:   22, tidligere, næste) Hvem er jeg? (Soya)
24-03-1944, fredag
 (premiere, senere) Bajaderen (Kálmán m.fl.)
30-04-1944, søndag
 (opførelse nr:   39, tidligere) Bajaderen (Kálmán m.fl.)
 (opførelse nr:   11, forrige, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
15-05-1944, mandag
 (opførelse nr:   29, tidligere, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)

Sæson 1944-45

27-08-1944, søndag
 (premiere, senere) En tosset Familie (Savory)
24-09-1944, søndag
 (premiere, senere) Farmor og Vorherre (Napier og Napier)
08-10-1944, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Farmor og Vorherre (Napier og Napier)
10-10-1944, tirsdag
 (opførelse nr:   30, forrige, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
24-10-1944, tirsdag
 (opførelse nr:   16, forrige, senere) Peer Gynt (Ibsen)
29-10-1944, søndag
 (opførelse nr:   40, tidligere) En tosset Familie (Savory)
09-11-1944, torsdag
 (opførelse nr:   41, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
29-11-1944, onsdag
 (premiere, senere) 30 Aars Henstand (Soya)
03-12-1944, søndag
 (opførelse nr:   54, tidligere, næste) Peer Gynt (Ibsen)
17-12-1944, søndag
 (opførelse nr:   80, forrige, senere) Genboerne (Hostrup)

1945

13-01-1945, lørdag
 (premiere, senere) Lavendelfrøknerne (Fischer)
28-01-1945, søndag
 (opførelse nr:  114, tidligere, næste) Genboerne (Hostrup)
03-02-1945, lørdag
 (premiere, senere) Manden, der kom til Middag (Kaufman og Hart)
04-02-1945, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere) 30 Aars Henstand (Soya)
18-02-1945, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Lavendelfrøknerne (Fischer)
09-03-1945, fredag
 (opførelse nr:   14, forrige, senere) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
25-03-1945, søndag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Manden, der kom til Middag (Kaufman og Hart)
02-04-1945, mandag
 (opførelse nr:   32, tidligere, næste) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 (premiere, senere) Nu er det Morgen (Schlüter)
19-04-1945, torsdag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Nu er det Morgen (Schlüter)
20-04-1945, fredag
 (premiere, senere) Fuglekræmmeren (West og Held)
21-05-1945, mandag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Fuglekræmmeren (West og Held)

Sæson 1945-46

28-08-1945, tirsdag
 (opførelse nr:  130, forrige, senere) Der var engang - (Drachmann)
26-09-1945, onsdag
 (premiere, senere) Før Cannae (Munk)
04-10-1945, torsdag
 (premiere, senere) Hvis et Folk vil leve - (Kielland)
02-11-1945, fredag
 (opførelse nr:   27, forrige, senere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
25-11-1945, søndag
 (opførelse nr:   34, tidligere) Før Cannae (Munk)
 (opførelse nr:   33, tidligere) Hvis et Folk vil leve - (Kielland)
30-11-1945, fredag
 (premiere, senere) Høfeber (Coward)
01-12-1945, lørdag
 (opførelse nr:  195, tidligere, senere) Der var engang - (Drachmann)
02-12-1945, søndag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
26-12-1945, onsdag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Høfeber (Coward)
 (premiere, senere) Niels Ebbesen (Munk)

1946

10-02-1946, søndag
 (opførelse nr:   39, tidligere) Niels Ebbesen (Munk)
24-01-1946, torsdag
 (premiere, senere) Mands Kvinde (Moberg)
03-03-1946, søndag
 (premiere, senere) Af Hjertens Lyst (Gierow)
24-03-1946, søndag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Af Hjertens Lyst (Gierow)
26-03-1946, tirsdag
 (opførelse nr:   43, tidligere) Mands Kvinde (Moberg)
27-03-1946, onsdag
 (opførelse nr:   87, forrige, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
22-04-1946, mandag
 (premiere, senere) Silkeborg (Abell)
10-05-1946, fredag
 (opførelse nr:   19, tidligere, næste) Silkeborg (Abell)
11-05-1946, lørdag
 (opførelse nr:  127, tidligere, næste) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 (premiere) Privatliv (Coward)

Sæson 1946-47

18-08-1946, søndag
 (opførelse nr:   20, forrige) Silkeborg (Abell)
03-09-1946, tirsdag
 (premiere) Arsenik og gamle Kniplinger (Kesselring)
02-10-1946, onsdag
 (premiere) Jacobowsky og Obersten (Werfel)
20-10-1946, søndag
 (opførelse nr:   70, forrige, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
09-11-1946, lørdag
 (premiere) En Idealist (Munk)
18-11-1946, mandag
 (premiere) Thalia improviserer (Møller)
03-12-1946, tirsdag
 (premiere) Diana paa Jagt (Rattigan)
18-12-1946, onsdag
 (opførelse nr:  191, forrige, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)

1947

10-01-1947, fredag
 (premiere) Roden gaar dybt (d'Usseau og Gow)
02-02-1947, søndag
 (premiere) Trold kan tæmmes (Shakespeare)
06-03-1947, torsdag
 (premiere) Eurydike (Anouilh)
07-04-1947, mandag
 (premiere, senere) Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)

Sæson 1947-48

03-09-1947, onsdag
 (premiere) Kære Ruth (Krasna)
30-09-1947, tirsdag
 (premiere) Sankelmark (Thranæs)
09-10-1947, torsdag
 (opførelse nr:   15, forrige) Svend Dyrings Hus (Hertz)
31-10-1947, fredag
 (premiere) Vor By (Wilder)
15-11-1947, lørdag
 (premiere) Vor ufødte Søn (Moberg)
13-12-1947, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
26-12-1947, fredag
 (premiere) Forbrydelse i solskin (Tjerneld)

1948

16-01-1948, fredag
 Fælles title for de 3 enaktere: Hende, vi glemmer
 (premiere) Livet er skønt (Fischer)
 (premiere) Rødt og gråt (Soya)
 (premiere) Krista (Sønderby)
01-02-1948, søndag
 (opførelse nr:   10, forrige, senere) De Uadskillelige (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
14-02-1948, lørdag
 (opførelse nr:   99, forrige, næste) Den glade Enke (Léon m.fl.)
08-04-1948, torsdag
 (opførelse nr:   14, forrige, senere) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare)
10-04-1948, lørdag
 (premiere) Døde uden Grave (Sartre)
01-05-1948, lørdag
 (opførelse nr:   50, forrige, senere) Indenfor Murene (Nathansen)

Sæson 1948-49

04-09-1948, lørdag
 (opførelse nr:   59, forrige) Pygmalion (Shaw)
01-10-1948, fredag
 (premiere) Alle mine Sønner (Miller)
07-10-1948, torsdag
 (opførelse nr:   61, tidligere, senere) Indenfor Murene (Nathansen)
15-10-1948, fredag
 (opførelse nr:   36, forrige) Gulddaasen (Olufsen)
03-11-1948, onsdag
 (premiere) Kvinden for Livet
05-12-1948, søndag
 (opførelse nr:  130, tidligere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)

1919

25-04-1919, fredag
 (opførelse nr:     5, tidligere, næste) Paaske (Strindberg)

1949

16-01-1949, søndag
 (premiere) Bedst husker jeg Mor (Druten)
11-02-1949, fredag
 (premiere) Maskerade (Holberg)
15-02-1949, tirsdag
 (premiere) Den røde Begonie (Bolstad)
02-03-1949, onsdag
 (opførelse nr:     6, forrige) Paaske (Strindberg)
01-04-1949, fredag
 (premiere, senere) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
13-04-1949, onsdag
 (premiere, senere) Kærlighed (Munk)
07-05-1949, lørdag
 (opførelse nr:   45, forrige, senere) Tre finder en Kro (Drinkwater)

Sæson 1949-50

24-08-1949, onsdag
 (opførelse nr:   67, tidligere) Tre finder en Kro (Drinkwater)
31-08-1949, onsdag
 (premiere) Mona Lisa Smilet (Huxley)
28-09-1949, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)
22-10-1949, lørdag
 (premiere) Liggende gæster (Coward)
06-11-1949, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Kærlighed (Munk)
20-11-1949, søndag
 (premiere) Nielsen (Balling)
03-12-1949, lørdag
 (opførelse nr:   15, forrige) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
16-12-1949, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)

1950

05-01-1950, torsdag
 (opførelse nr:   41, forrige) Champagnegaloppen (Hofmann m.fl.)
15-01-1950, søndag
 (premiere) Syndebukken (Fischer)
15-02-1950, onsdag
 (premiere) Aften paa Slottet (Welblund)
28-02-1950, tirsdag
 (premiere) Angsten og Magten (Hochwälder)
10-03-1950, fredag
 (premiere) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
23-03-1950, torsdag
 (premiere) Forandring fryder (Jeans)
27-03-1950, mandag
 (premiere) Urene Hænder (Sartre)
16-04-1950, søndag
 (premiere, senere) Oklahoma (II og Rodgers)

Sæson 1950-51

03-09-1950, søndag
 (opførelse nr:   23, forrige) Du kan ikke tage det med dig (Kaufman og Hart)
22-09-1950, fredag
 (premiere) Fabian aabner Portene (Chorell)
05-10-1950, torsdag
 (opførelse nr:   16, forrige) Sparekassen (Hertz)
21-10-1950, lørdag
 (premiere, senere) En sælgers død (Miller)
25-11-1950, lørdag
 (opførelse nr: ukendt) Scaramouche (Knudsen) (Ballet)
 (opførelse nr: ukendt) Korsikaneren (Shaw)
03-12-1950, søndag
 (opførelse nr:   50, tidligere) En sælgers død (Miller)
 (Paula Illemann Feders 40-års skuespillerjubilæum)
15-12-1950, fredag
 (opførelse nr:   19, forrige) Landmandsliv (Lynge)

1951

20-01-1951, lørdag
 (premiere) Cant (Munk)
23-02-1951, fredag
 (premiere) Edwards Børn (Sauvajon m.fl.)
26-02-1951, mandag
 (premiere) Ægteskab (Rattigan)
 (premiere) Far Leleus Testament (Gard)
 (premiere, senere) Den lykkelige Rejse (Wilder)
26-03-1951, mandag
 (premiere) En Kvinde er overflødig (Sønderby)
12-04-1951, torsdag
 (premiere) Annie Get Your Gun (Fields og Fields)

Sæson 1951-52

01-09-1951, lørdag
 (premiere) En dejlig Dag (Smith)
25-09-1951, tirsdag
 (opførelse nr:   23, forrige, senere) Ordet (Munk)
04-10-1951, torsdag
 (premiere) Jeg vil være en Anden (Fischer)
07-11-1951, onsdag
 (premiere) Dans under stjernerne (Anouilh)
30-11-1951, fredag
 (premiere) Drømmepigen (Rice)
14-12-1951, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
31-12-1951, mandag
 (premiere) Som i Ungdommens Vaar - (Bernauer og Schanzer)
19-10-1951, fredag
 (premiere) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)

1952

02-02-1952, lørdag
 (opførelse nr:   24, forrige) Du skønne Ungdom (O'Neill)
21-02-1952, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
06-03-1952, torsdag
 (premiere) Damen vil nødig brændes (Fry)
16-03-1952, søndag
 (premiere) Den tatoverede rose (Williams)
14-04-1952, mandag
 (opførelse nr:   79, forrige, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)

Sæson 1952-53

30-08-1952, lørdag
 (premiere) Legetøj (Deval)
23-09-1952, tirsdag
 (premiere) Søskende (Branner)
05-10-1952, søndag
 (opførelse nr:   58, forrige) Jeppe på Bjerget (Holberg)
17-10-1952, fredag
 (opførelse nr:  115, forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
25-10-1952, lørdag
 (premiere) Manden i Månen (Fischer)
19-11-1952, onsdag
 (premiere) Vintersolhverv (Anderson)
13-12-1952, lørdag
 (premiere) Smil og Taarer (Browne)
31-12-1952, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tre smaa Piger (Hardt-Warden og Feiner)

1953

28-01-1953, onsdag
 (premiere, senere) Antigone (Anouilh)
10-02-1953, tirsdag
 (opførelse nr:   57, forrige) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
20-02-1953, fredag
 (premiere) Rigtige Mennesker (Saroyan)
19-03-1953, torsdag
 (premiere) Regimentets datter (Donizetti m.fl.) (Syngestykke)
10-04-1953, fredag
 (premiere) Colombe (Anouilh)
29-04-1953, onsdag
 (opførelse nr:   55, forrige) Czardasfyrstinden (Stein og Jenbach)

Sæson 1953-54

22-08-1953, lørdag
 (opførelse nr:   19, forrige) Swedenhielms (Bergman)
06-09-1953, søndag
 (premiere) I Medgang og Modgang (Watkyn)
24-09-1953, torsdag
 (premiere) To Traade (Soya)
12-10-1953, mandag
 (premiere) I Porten (Fischer)
24-10-1953, lørdag
 (premiere) Den svages Ret (Rattigan)
19-11-1953, torsdag
 (premiere) Bortførelsen fra Seraillet (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
01-12-1953, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gengangere (Ibsen)
13-12-1953, søndag
 (premiere) Hans Højhed (Meyer-Förster)

1954

23-01-1954, lørdag
 (premiere) Man kan aldrig vide (Shaw)
28-01-1954, torsdag
 (opførelse nr:     6, tidligere, senere) Antigone (Anouilh)
25-02-1954, torsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gengangere [Gæstespil af Odense Teater] (Ibsen)
06-03-1954, lørdag
 (opførelse nr:   20, forrige) Købmanden i Venedig (Shakespeare)
03-04-1954, lørdag
 (premiere) Frøken Julie (Strindberg)
 (premiere) Paria (Strindberg og Hansson)
19-04-1954, mandag
 (opførelse nr:   67, forrige, senere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)

Sæson 1954-55

27-08-1954, fredag
 (premiere) En, to, tre (Molnár)
 (opførelse nr:     5, tidligere, senere) Den lykkelige Rejse (Wilder)
21-09-1954, tirsdag
 (premiere) Retten paa Vrangen (Aymé)
09-10-1954, lørdag
 (opførelse nr:   15, forrige) Den indbildt syge (Molière)
10-10-1954, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Antigone (Anouilh)
28-10-1954, torsdag
 (premiere) Rigoletto (Verdi og Piave) (Syngestykke)
09-11-1954, tirsdag
 (premiere) Frisøndag (Fischer)
08-12-1954, onsdag
 (premiere) Hustruleg (Verneuil)
31-12-1954, fredag
 (opførelse nr:  128, forrige, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)

1955

13-01-1955, torsdag
 (premiere) Musefælden (Christie)
 (For Skuespillernes Feriefond)
09-02-1955, onsdag
 (premiere) Maagen (Tjekhov)
12-03-1955, lørdag
 (premiere) Markurells i Wadköping (Bergman)
02-04-1955, lørdag
 Note Note: [Odense Teaters gallaaften i anledning af 150-året for H.C. Andersens fødsel] Overværet af kong Frederik IX og dronning Ingrid. Transmitteret direkt i fjernsynet [skønsmæssigt set af 2.000 personer]
 (premiere) Skyggen (Methling)
 Den grimme Ælling [læst af Bodil Ipsen]
 (150-årsdagen for H.C. Andersens fødsel)
23-04-1955, lørdag (spillet på Fyens Forum)
 (premiere) Masser af Guld (Lerner og Loewe)

Sæson 1955-56

27-08-1955, lørdag
 (premiere, senere) I den lyse nat (Soya)
21-09-1955, onsdag
 (premiere, senere) Dårskabens time (Bonacci)
15-10-1955, lørdag
 (opførelse nr:   29, tidligere) I den lyse nat (Soya)
23-10-1955, søndag
 (premiere, senere) Vores egen ø (Fischer)
03-11-1955, torsdag
 (premiere, senere) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
13-11-1955, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Madame Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
19-11-1955, lørdag
 (premiere, senere) Måske (Methling)
 (premiere, senere) Rejsen til de grønne skygger (Methling)
07-12-1955, onsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Vores egen ø (Fischer)
08-12-1955, torsdag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Måske (Methling)
 (opførelse nr:   20, tidligere, senere) Rejsen til de grønne skygger (Methling)
09-12-1955, fredag
 (premiere, senere) Det lille Thehus (Patrick)
10-12-1955, lørdag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Dårskabens time (Bonacci)
 (Hans Otto Nielsens 25-års skuespillerjubilæum)

1956

11-01-1956, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Der var engang - (Drachmann)
03-02-1956, fredag
 (premiere, senere) Seks personer søger en forfatter (Pirandello)
 (Til fordel for Skuespilpersonalets Feriefond)
16-02-1956, torsdag
 (opførelse nr:   42, tidligere) Det lille Thehus (Patrick)
17-02-1956, fredag
 (premiere, senere) Levende lys (Farkas og Geyer)
10-03-1956, lørdag
 (opførelse nr:     4, tidligere) Seks personer søger en forfatter (Pirandello)
12-03-1956, mandag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Levende lys (Farkas og Geyer)
17-03-1956, lørdag
 (premiere, senere) Maria Stuart (Schiller)
27-03-1956, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Der var engang - (Drachmann)
10-04-1956, tirsdag
 (premiere, senere) Privatsekretæren (Eliot)
15-04-1956, søndag
 (opførelse nr:   20, tidligere, næste) Maria Stuart (Schiller)
29-04-1956, søndag
 (opførelse nr:   17, tidligere) Privatsekretæren (Eliot)
02-05-1956, onsdag
 (premiere, senere) Kald mig Madame! (Berlin m.fl.)
13-06-1956, onsdag
 (opførelse nr:   41, tidligere) Kald mig Madame! (Berlin m.fl.)

Sæson 1956-57

08-08-1956, onsdag
 (premiere, senere) Luften er svanger (Roussin)
06-09-1956, torsdag
 (premiere, senere) Candida (Shaw)
19-09-1956, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erasmus Montanus [skoleforestilling] (Holberg)
23-09-1956, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Luften er svanger (Roussin)
28-09-1956, fredag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Candida (Shaw)
29-09-1956, lørdag
 (opførelse nr:   23, forrige, senere) Hvem er jeg? (Soya)
26-10-1956, fredag
 (premiere, senere) Boheme (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
04-11-1956, søndag
 (opførelse nr:   46, tidligere) Hvem er jeg? (Soya)
09-11-1956, fredag
 (premiere, senere) Den gale fra Chaillot (Giraudoux)
02-12-1956, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Den gale fra Chaillot (Giraudoux)
 (premiere, senere) Den lange julemiddag (Wilder)
 (opførelse nr:     5, forrige, senere) Erasmus Montanus (Holberg)
04-12-1956, tirsdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Boheme (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
05-12-1956, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erasmus Montanus [skoleforestilling] (Holberg)
07-12-1956, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
30-12-1956, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)

1957

05-01-1957, lørdag
 (premiere, senere) Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
15-01-1957, tirsdag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Den lange julemiddag (Wilder)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Erasmus Montanus (Holberg)
07-02-1957, torsdag
 (premiere, senere) Scapins gavtyvestreger [skolescenen] (Molière)
17-02-1957, søndag
 (opførelse nr:   56, tidligere) Valsedrømme (Dörmann og Jacobson)
20-02-1957, onsdag
 (premiere, senere) Regnmageren (Nash)
15-03-1957, fredag
 (premiere, senere) Vi, der lyver (Priestley)
 (Til fordel for Skuespilpersonalets feriefond)
29-03-1957, fredag
 (opførelse nr:   16, tidligere, næste) Scapins gavtyvestreger [skolescenen] (Molière)
30-03-1957, lørdag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Regnmageren (Nash)
02-04-1957, tirsdag
 (opførelse nr:     6, tidligere) Vi, der lyver (Priestley)
03-04-1957, onsdag
 (premiere, senere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
12-05-1957, søndag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
14-05-1957, tirsdag
 (premiere, senere) Mr. Pennypacker (O'Brien)
30-06-1957, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Mr. Pennypacker (O'Brien)

Sæson 1957-58

10-08-1957, lørdag
 (premiere, senere) Den sovende prins (Rattigan)
10-09-1957, tirsdag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Den sovende prins (Rattigan)
11-09-1957, onsdag
 (premiere, senere) Parasitterne (Soya)
05-10-1957, lørdag
 (premiere, senere) Historien om en soldat (Stravinskij og Ramuz)
 (opførelse nr:   17, forrige, senere) Scapins gavtyvestreger (Molière)
18-10-1957, fredag
 (opførelse nr:   12, tidligere) Historien om en soldat (Stravinskij og Ramuz)
 (opførelse nr:   28, tidligere) Scapins gavtyvestreger (Molière)
19-10-1957, lørdag
 (premiere, senere) Pigen fra landet (Odets)
27-10-1957, søndag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Parasitterne (Soya)
01-11-1957, fredag
 (opførelse nr:   11, tidligere, senere) Figaros bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
06-11-1957, onsdag
 (opførelse nr:     5, forrige, senere) Kong Renés Datter (Hertz)
 (premiere, senere) Sangen til Hanne (Methling)
 (Skolescenen)
16-11-1957, lørdag
 (premiere, senere) Stævnemødet i Senlis (Anouilh)
24-11-1957, søndag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Figaros bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   20, tidligere) Pigen fra landet (Odets)
06-12-1957, fredag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Kong Renés Datter (Hertz)
 (opførelse nr:   15, tidligere) Sangen til Hanne (Methling)
 (Skolescenen)
07-12-1957, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
08-12-1957, søndag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Stævnemødet i Senlis (Anouilh)
17-12-1957, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vildanden (Ibsen)
22-12-1957, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)

1958

10-01-1958, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
19-01-1958, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Indenfor Murene (Nathansen)
25-02-1958, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vildanden (Ibsen)
26-02-1958, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Som man behager (Shakespeare)
11-03-1958, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Indenfor Murene (Nathansen)
27-03-1958, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Som man behager (Shakespeare)
28-03-1958, fredag
 (premiere, senere) Ung vrede (Osborne)
31-03-1958, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
07-04-1958, mandag
 (premiere, senere) Kirsebærhaven (Tjekhov)
30-04-1958, onsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere) Kirsebærhaven (Tjekhov)
02-05-1958, fredag
 (opførelse nr:   40, tidligere, senere) Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)
04-05-1958, søndag
 (opførelse nr:   15, tidligere, næste) Ung vrede (Osborne)
08-06-1958, søndag
 (opførelse nr:   85, tidligere) Grevinde Maritza (Kálmán m.fl.)

Sæson 1958-59

10-08-1958, søndag
 (premiere, senere) Sømand, pas på (King og Cary)
31-08-1958, søndag
 (opførelse nr:   16, forrige, senere) Ung vrede (Osborne)
15-09-1958, mandag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Ung vrede (Osborne)
20-09-1958, lørdag
 (premiere, senere) Eva aftjener sin Barnepligt (Abell)
11-10-1958, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
31-10-1958, fredag
 (premiere) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
02-11-1958, søndag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Sømand, pas på (King og Cary)
20-11-1958, torsdag
 (premiere, senere) Den gamle dame besøger byen (Dürrenmatt)
12-12-1958, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske Kandestøber (Holberg)
14-12-1958, søndag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Den gamle dame besøger byen (Dürrenmatt)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
26-12-1958, fredag
 (premiere, senere) Drømmen om Orpheus (Williams)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)

1959

09-01-1959, fredag
 (premiere, senere) Født i går (Kanin)
13-02-1959, fredag
 (opførelse nr:   55, forrige, senere) Peer Gynt (Ibsen)
01-03-1959, søndag
 (opførelse nr:   36, tidligere) Født i går (Kanin)
 (premiere, senere) Han, hun og satyren (Roussin)
12-03-1959, torsdag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Drømmen om Orpheus (Williams)
20-03-1959, fredag
 (opførelse nr:   19, tidligere) Han, hun og satyren (Roussin)
03-04-1959, fredag
 (premiere, senere) Dronning gaar igen (Abell)
12-04-1959, søndag
 (opførelse nr:     3, tidligere) Dronning gaar igen (Abell)
16-04-1959, torsdag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Eva aftjener sin barnepligt (Abell)
19-04-1959, søndag
 (opførelse nr:   89, tidligere) Peer Gynt (Ibsen)
24-04-1959, fredag
 (opførelse nr:  100, forrige, senere) Den glade Enke (Léon m.fl.)
10-06-1959, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den glade Enke (Léon m.fl.)

Sæson 1959-60

11-08-1959, tirsdag
 (premiere, senere) Hvad ved mor om kærlighed? (Douglas-Home)
22-08-1959, lørdag
 (premiere, senere) Det gælder et liv (Rose)
26-09-1959, lørdag
 (premiere, senere) Laser og pjalter (Brecht)
18-10-1959, søndag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Hvad ved mor om kærlighed? (Douglas-Home)
06-11-1959, fredag
 (opførelse nr:   23, tidligere, senere) Det gælder et liv (Rose)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Opført 8 gange uden for Odense (Rose)
12-11-1959, torsdag
 (premiere, senere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)
17-11-1959, tirsdag
 (premiere, senere) Eventyret (Caillavet m.fl.)
06-12-1959, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)

1960

10-01-1960, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Laser og pjalter (Brecht)
19-01-1960, tirsdag
 (opførelse nr:     8, tidligere) Bernardas Hus (Lorca)
24-01-1960, søndag
 (opførelse nr:   55, tidligere, næste) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)
29-01-1960, fredag
 (premiere, senere) Havet og menneskene (Munk)
07-02-1960, søndag
 (opførelse nr:   41, tidligere, næste) Eventyret (Caillavet m.fl.)
16-02-1960, tirsdag
 (premiere, senere) En mundsmag lykke (Delaney)
ukendt dato,
 (opførelse nr:   42, forrige, næste) Eventyret [gæstespil i Ringsted] (Caillavet m.fl.)
 (opførelse nr:   43, forrige, næste) Eventyret [gæstespil i Nordborg] (Caillavet m.fl.)
 (opførelse nr:   44, forrige, næste) Eventyret [gæstespil i Flensborg] (Caillavet m.fl.)
 (opførelse nr:   45, forrige) Eventyret [gæstespil i Slesvig] (Caillavet m.fl.)
19-03-1960, lørdag
 (premiere, senere) Nathan den vise (Lessing og Rahbek)
28-03-1960, mandag
 (opførelse nr:   21, tidligere) En mundsmag lykke (Delaney)
 (opførelse nr:   29, tidligere) Havet og menneskene (Munk)
02-04-1960, lørdag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Nathan den vise (Lessing og Rahbek)
03-04-1960, søndag
 (opførelse nr:   22, forrige, senere) Et dukkehjem (Ibsen)
01-05-1960, søndag
 (opførelse nr:   48, tidligere) Et dukkehjem (Ibsen)
05-05-1960, torsdag
 (premiere, senere) Orfeus i Underverdenen (Crémieux)
11-06-1960, lørdag
 (opførelse nr:   37, tidligere) Orfeus i Underverdenen (Crémieux)

Sæson 1960-61

12-08-1960, fredag
 (premiere) Huset i Montevideo (Goetz)
27-08-1960, lørdag
 (premiere, senere) Lukkede døre (Sartre)
 (premiere, senere) Enetime (Ionesco)
10-09-1960, lørdag
 (premiere, senere) Frieriet (Tjekhov)
17-09-1960, lørdag
 (premiere, senere) Kærlighed uden strømper (Wessel)
19-09-1960, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skærmydsler (Wied)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nei (Heiberg)
27-09-1960, tirsdag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Lukkede døre (Sartre)
 (opførelse nr:   11, tidligere) Enetime (Ionesco)
09-10-1960, søndag
 (premiere, senere) Galilei's liv (Brecht)
03-11-1960, torsdag
 (opførelse nr:   24, tidligere) Galilei's liv (Brecht)
04-11-1960, fredag
 (premiere, senere) Leonora Christina (Salomon og Barfoed) (Syngestykke)
13-11-1960, søndag
 (opførelse nr:   10, tidligere) Leonora Christina (Salomon og Barfoed) (Syngestykke)
16-11-1960, onsdag
 (premiere, senere) Mus og mænd (Steinbeck)
28-11-1960, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nei (Heiberg)
30-11-1960, onsdag
 (opførelse nr:   27, tidligere) Kærlighed uden strømper (Wessel)
09-12-1960, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Skærmydsler (Wied)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nei (Heiberg)
11-12-1960, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
18-12-1960, søndag
 (opførelse nr:   32, tidligere) Frieriet (Tjekhov)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Skærmydsler (Wied)
26-12-1960, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
31-12-1960, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)

1961

04-02-1961, lørdag
 (premiere, senere) Den røde Pimpernel (Bing)
05-02-1961, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Mus og mænd (Steinbeck)
12-02-1961, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jomfruburet (Schubert m.fl.) (Syngestykke)
11-03-1961, lørdag
 (premiere, senere) Biedermann og brandstifterne (Frisch)
24-03-1961, fredag
 (opførelse nr:   49, tidligere) Den røde Pimpernel (Bing)
08-04-1961, lørdag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Biedermann og brandstifterne (Frisch)
14-04-1961, fredag
 (premiere, senere) My Fair Lady (Lerner og Loewe)
11-06-1961, søndag
 (opførelse nr:   56, tidligere, næste) My Fair Lady (Lerner og Loewe)

Sæson 1961-62

17-08-1961, torsdag
 (opførelse nr:   57, forrige, senere) My Fair Lady (Lerner og Loewe)
07-09-1961, torsdag
 (opførelse nr:   78, tidligere) My Fair Lady (Lerner og Loewe)
08-09-1961, fredag
 (premiere, senere) Livets rødder (Wesker)
17-09-1961, søndag (spillet i Gråsten)
 (premiere, senere) Sydfrugt (Birabeau)
05-10-1961, torsdag
 (opførelse nr:     6, tidligere, senere) Sydfrugt (Birabeau)
19-10-1961, torsdag
 (premiere, senere) Lykkens Bolig (Arden)
28-10-1961, lørdag (spillet på Det kongelige Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Livets rødder (Wesker)
08-11-1961, onsdag (spillet på Det kongelige Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Livets rødder (Wesker)
17-11-1961, fredag
 (opførelse nr:   13, tidligere) Lykkens Bolig (Arden)
19-11-1961, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Sydfrugt (Birabeau)
21-11-1961, tirsdag
 (premiere, senere) Forspil (Neergaard)
 (premiere, senere) Ulysses von Ithacia (Holberg og Kaiser)
16-12-1961, lørdag
 (opførelse nr:   56, forrige, senere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)
31-12-1961, søndag
 (premiere) Dør om dør (Wittlinger)

1962

11-02-1962, søndag
 (opførelse nr:   77, tidligere, senere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)
08-01-1962, mandag
 (premiere, senere) Friederike (Lehár m.fl.)
13-02-1962, tirsdag
 (opførelse nr:   43, tidligere) Forspil (Neergaard)
 (opførelse nr:   43, tidligere) Ulysses von Ithacia (Holberg og Kaiser)
18-02-1962, søndag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Friederike (Lehár m.fl.)
23-02-1962, fredag
 (premiere, senere) Seks kammerater (Patrick)
27-02-1962, tirsdag
 (opførelse nr:   49, tidligere) Livets rødder (Wesker)
01-03-1962, torsdag
 (premiere, senere) Fangerne i Altona (Sartre og Schalla)
18-03-1962, søndag
 (opførelse nr:     5, tidligere, næste) Seks kammerater (Patrick)
02-04-1962, mandag
 (opførelse nr:   30, tidligere) Fangerne i Altona (Sartre og Schalla)
06-04-1962, fredag
 (premiere, senere) Kong Lear (Shakespeare)
16-04-1962, mandag
 (premiere, senere) Vi laver Opera (Britten og Crozier)
01-05-1962, tirsdag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Vi laver Opera (Britten og Crozier)
07-05-1962, mandag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Kong Lear (Shakespeare)
12-05-1962, lørdag
 (premiere, senere) Pajama game (Bissell m.fl.)
09-06-1962, lørdag
 (opførelse nr:   28, tidligere, næste) Pajama game (Bissell m.fl.)
11-06-1962, mandag (spillet i Falkonercentret)
 (opførelse nr:   29, forrige, senere) Pajama game (Bissell m.fl.)
15-06-1962, fredag (spillet i Falkonercentret)
 (opførelse nr:   33, tidligere, næste) Pajama game (Bissell m.fl.)

Sæson 1962-63

18-08-1962, lørdag
 (opførelse nr:   34, forrige, senere) Pajama game (Bissell m.fl.)
09-09-1962, søndag
 (opførelse nr:   56, tidligere) Pajama game (Bissell m.fl.)
11-09-1962, tirsdag
 (premiere, senere) Raskolnikoff (Ahlsen og Dostojévskij)
13-10-1962, lørdag
 (premiere, senere) Fysikerne (Dürrenmatt)
21-10-1962, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Raskolnikoff (Ahlsen og Dostojévskij)
24-10-1962, onsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (premiere, næste) Himmelsengen [spillet i Husum] (Henningsen og Andersen)
18-11-1962, søndag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Fysikerne (Dürrenmatt)
23-11-1962, fredag
 (premiere, senere) Nederlaget (Grieg)
30-11-1962, fredag
 (opførelse nr:   32, forrige, senere) Gøngehøvdingen (Brosbøll m.fl.)
03-12-1962, mandag (spillet i Svendborg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gøngehøvdingen (Brosbøll m.fl.)
07-12-1962, fredag (spillet i Svendborg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gøngehøvdingen (Brosbøll m.fl.)
30-12-1962, søndag
 (opførelse nr:   75, tidligere) Gøngehøvdingen (Brosbøll m.fl.)
31-12-1962, mandag
 (opførelse nr:  116, forrige, senere) Genboerne (Hostrup)

1963

29-01-1963, tirsdag
 (opførelse nr:   32, tidligere, næste) Nederlaget (Grieg)
31-01-1963, torsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   33, forrige, næste) Nederlaget (Grieg)
02-02-1963, lørdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   34, forrige) Nederlaget (Grieg)
22-02-1963, fredag
 (premiere, senere) Andersonville-Processen (Levitt)
12-03-1963, tirsdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Himmelsengen (Henningsen og Andersen)
13-03-1963, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
15-03-1963, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
20-03-1963, onsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Andersonville-Processen (Levitt)
07-04-1963, søndag
 (opførelse nr:  194, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
18-04-1963, torsdag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Himmelsengen (Henningsen og Andersen)
20-04-1963, lørdag
 (premiere, senere) Henrik IV (Pirandello)
12-05-1963, søndag
 (opførelse nr:   22, tidligere) Henrik IV (Pirandello)
18-05-1963, lørdag
 (premiere, senere) Den røde gondol (Trenter og Rybrant)
15-06-1963, lørdag
 (opførelse nr:   27, tidligere, næste) Den røde gondol (Trenter og Rybrant)

Sæson 1963-64

22-08-1963, torsdag
 (opførelse nr:   28, forrige, senere) Den røde gondol (Trenter og Rybrant)
10-09-1963, tirsdag
 (opførelse nr:   46, tidligere) Den røde gondol (Trenter og Rybrant)
12-09-1963, torsdag
 (premiere, senere) Romeo og Jeanette (Anouilh)
23-09-1963, mandag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Romeo og Jeanette (Anouilh)
27-09-1963, fredag
 (premiere, senere) Romeren (Lockhart)
10-10-1963, torsdag
 (premiere, senere) Fantasticks (Rostand)
18-10-1963, fredag
 (opførelse nr:   20, tidligere, senere) Romeo og Jeanette (Anouilh)
21-10-1963, mandag (spillet i Ringsted)
 (opførelse nr:   26, tidligere) Romeo og Jeanette (Anouilh)
05-11-1963, tirsdag (spillet i Svendborg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Romeren (Lockhart)
10-11-1963, søndag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Fantasticks (Rostand)
28-11-1963, torsdag
 (premiere, senere) Stedfortræderen (Hochhuth)
02-12-1963, mandag
 (opførelse nr:   20, tidligere) Romeren (Lockhart)
08-12-1963, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
16-12-1963, mandag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
17-12-1963, tirsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
26-12-1963, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
31-12-1963, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Elverhøj (Heiberg)

1964

29-02-1964, lørdag
 (opførelse nr:   40, tidligere) Stedfortræderen (Hochhuth)
04-03-1964, onsdag
 (premiere, senere) Mannerhouse (Wolfe)
15-03-1964, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Elverhøj (Heiberg)
05-04-1964, søndag
 (opførelse nr:   21, tidligere) Mannerhouse (Wolfe)
11-04-1964, lørdag
 (premiere, senere) Julius Cæsar (Shakespeare)
10-05-1964, søndag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Julius Cæsar (Shakespeare)
16-05-1964, lørdag
 (premiere, senere) Kiss med, Kate (Spewack og Spewack)
19-06-1964, fredag
 (opførelse nr:   33, tidligere) Kiss med, Kate (Spewack og Spewack)

Sæson 1964-65

22-08-1964, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
31-08-1964, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
03-09-1964, torsdag
 (premiere, senere) Hvem er bange for Virginia Woolf? (Albee)
22-09-1964, tirsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
23-09-1964, onsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Genboerne (Hostrup)
06-10-1964, tirsdag
 (opførelse nr:   29, tidligere) Hvem er bange for Virginia Woolf? (Albee)
09-10-1964, fredag
 (premiere, senere) Slap af (Knudsen)
 (premiere, senere) Gert Westphaler (Holberg)
 (premiere, senere) Frøken Mathilde (Wied)
 (Jubilæumsforestilling ved teaterbygningens 50-årsdag)
09-11-1964, mandag
 (opførelse nr:   29, tidligere, senere) Den lykkelige rejse (Wilder)
14-11-1964, lørdag
 (premiere) Joan Dark fra kødbyen (Brecht)
03-12-1964, torsdag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Slap af (Knudsen)
 (opførelse nr:   26, tidligere) Gert Westphaler (Holberg)
 (opførelse nr:   26, tidligere) Frøken Mathilde (Wied)
05-12-1964, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
11-12-1964, fredag
 (opførelse nr:   50, tidligere) Den lykkelige rejse (Wilder)
27-12-1964, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
31-12-1964, torsdag
 (premiere, senere) Der skete noget sjovt på vejen til Forum (Shevelove og Gelbart)

1965

07-03-1965, søndag
 (opførelse nr:   63, tidligere) Der skete noget sjovt på vejen til Forum (Shevelove og Gelbart)
13-03-1965, lørdag
 (premiere, senere) Sådan noget sker ikke her (Arden)
15-03-1965, mandag
 (opførelse nr:     6, forrige, senere) Seks Kammerater (Patrick)
08-04-1965, torsdag
 (opførelse nr:   21, tidligere, næste) Seks Kammerater (Patrick)
09-04-1965, fredag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Sådan noget sker ikke her (Arden)
10-04-1965, lørdag
 (opførelse nr:   22, forrige, senere) Seks Kammerater (Patrick)
12-04-1965, mandag (spillet i Svendborg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Seks Kammerater (Patrick)
14-04-1965, onsdag
 (opførelse nr:   26, tidligere) Seks Kammerater (Patrick)
19-04-1965, mandag
 (premiere, senere) Dissonanser (Gilroy)
09-05-1965, søndag
 (opførelse nr:   19, tidligere, næste) Dissonanser (Gilroy)
13-05-1965, torsdag
 (premiere, senere) West Side story (Laurents og Sondheim)
20-06-1965, søndag
 (opførelse nr:   33, tidligere, næste) West Side story (Laurents og Sondheim)

Sæson 1965-66

20-08-1965, fredag
 (opførelse nr:   34, forrige) West Side story (Laurents og Sondheim)
18-09-1965, lørdag
 (premiere) Sagen J. Robert Oppenheimer (Kipphardt)
19-09-1965, søndag
 (opførelse nr:   20, forrige) Dissonanser (Gilroy)
23-10-1965, lørdag
 (premiere) Nattens frelse (Schade)
04-12-1965, lørdag
 (premiere) Karamelmaskinen (Lundström)
26-12-1965, søndag
 (premiere, senere) Een gang om ugen (Resnik)

1966

23-01-1966, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En skærsommernatsdrøm (Shakespeare)
14-02-1966, mandag
 (premiere) Den evige cirkel (Worms)
01-03-1966, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Charleys Tante (Thomas)
21-04-1966, torsdag
 (premiere) Blues for Mr. Charlie (Baldwin)
14-05-1966, lørdag
 (premiere, senere) Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)

Sæson 1966-67

20-08-1966, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den skønne Helene (Meilhac og Halévy) (Syngestykke)
30-08-1966, tirsdag
 (premiere) Urfaust (Goethe)
20-09-1966, tirsdag
 (premiere) Hedda Gabler (Ibsen)
15-10-1966, lørdag
 (premiere) Kardinalernes middag (Dantas)
 (opførelse nr:   15, forrige) Aprilsnarrene (Heiberg)
17-11-1966, torsdag
 (premiere) Slow-fox for slagtekvæg (Hanley)
26-11-1966, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)

1967

24-01-1967, tirsdag
 (opførelse nr:   31, tidligere) Een gang om ugen (Resnik)
31-01-1967, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Charleys tante (Thomas)
11-03-1967, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
18-05-1967, torsdag
 (premiere) Der var engang en ært (Thompson m.fl.)

Sæson 1967-68

26-08-1967, lørdag
 (premiere) Lille Pletskud (Obaldia og Delerue)
13-09-1967, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Ordet (Munk)
07-10-1967, lørdag
 (premiere) Generation X (Beverson og Taasti)
12-10-1967, torsdag
 (premiere) Forår og portvin (Naughton)
12-11-1967, søndag
 (premiere) La Serva Padrona (Pergolesi)
 (premiere) Een Tjener og to Herrer (Goldoni)
16-12-1967, lørdag
 (premiere) Dyrene i Hakkebakkeskoven (Egner og Hartmann)

1968

24-01-1968, onsdag
 (premiere) Aftenskygger (Coward)
 (premiere) Familiealbum (Coward)
16-03-1968, lørdag
 (opførelse nr:   21, forrige) Maria Stuart (Schiller)
10-04-1968, onsdag
 (premiere) Damen med parasollen (Methling)
18-05-1968, lørdag
 (premiere) Cabaret (Masteroff og Ebb)

Sæson 1968-69

31-08-1968, lørdag
 (premiere) Kaviar eller spaghetti (Scarnicci og Tarabusi)
08-09-1968, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Jean de France (Holberg)
02-11-1968, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Othello (Shakespeare)
07-12-1968, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)

1959

18-12-1959, fredag
 (premiere, senere) Bernardas Hus (Lorca)

1969

04-01-1969, lørdag
 (opførelse nr:   33, forrige) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
01-02-1969, lørdag
 (premiere) Hjemmet (Andersson og Bratt)
01-03-1969, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
12-04-1969, lørdag
 (premiere) Hotel i Amsterdam (Osborne)
10-05-1969, lørdag
 (premiere) Funny girl (Lennart og Merrill)

Sæson 1969-70

30-08-1969, lørdag
 (premiere) Have eller ikke have (Albee)
06-09-1969, lørdag
 (opførelse nr:   20, forrige, senere) Emilies Hjertebanken (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En søndag på Amager (Heiberg)
14-10-1969, tirsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (premiere, senere) Ved lejlighed (Mosco)
26-10-1969, søndag
 (premiere) Kong Johan (Dürrenmatt)
05-11-1969, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Ved lejlighed (Mosco)
30-11-1969, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)
31-12-1969, onsdag
 (premiere) Celebration (Jones og Schmidt)

1970

27-01-1970, tirsdag
 (premiere) Tre Søstre (Tjekhov)
18-03-1970, onsdag
 (premiere) Vi på holdet (Crowley)
22-03-1970, søndag
 (premiere) Pang pang (Reuterskiöld og Nerman)
25-04-1970, lørdag
 (premiere) Den søde kløe (Feydeau)
13-05-1970, onsdag
 (opførelse nr:  193, tidligere, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)

Sæson 1970-71

29-08-1970, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
15-09-1970, tirsdag
 (premiere) De tre musketerer (Planchon)
24-09-1970, torsdag
 (premiere) Kald mig bar Sebastian (Gershe)
12-11-1970, torsdag
 (premiere) Zigger-zagger (Terson)
05-12-1970, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nøddebo Præstegård (Scharling)

1971

13-01-1971, onsdag
 (premiere) Zorba (Stein)
16-03-1971, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske kandestøber (Holberg)
24-03-1971, onsdag
 (premiere) Lille Vergil (Brix-Pedersen og Kirkegaard)
24-04-1971, lørdag
 (premiere) Hvilken herlig dag (Ghelderode)
20-05-1971, torsdag
 (opførelse nr:   45, tidligere, senere) Oklahoma (II og Rodgers)

Sæson 1971-72

28-08-1971, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Oklahoma (II og Rodgers)
07-09-1971, tirsdag
 (premiere, senere) En dag i en by (Kruuse og Svendlund)
13-09-1971, mandag (spillet på Ukendt sted)
 (premiere, senere) Demokrat-Jensen [Bogense Ungdomsskole] (Poulsen)
15-09-1971, onsdag (spillet i Svendborg)
 (premiere, senere) Med liget som indsats
29-09-1971, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Med liget som indsats (Schaffer)
09-10-1971, lørdag (spillet på Ukendt sted)
 (premiere, senere) Så sødt som i gamle dage [Avnslev, Fyn]
28-10-1971, torsdag
 (opførelse nr:   12, tidligere) En dag i en by (Kruuse og Svendlund)
31-10-1971, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Oklahoma (II og Rodgers)
18-11-1971, torsdag
 (premiere, senere) Lille Claus og Store Claus (Geijerstam)
19-11-1971, fredag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den politiske kandestøber [opført på gæstespil i Slesvig] (Holberg)
20-11-1971, lørdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den politiske kandestøber [opført på gæstespil i Slesvig] (Holberg)
15-12-1971, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Så sødt som i gamle dage

1972

19-01-1972, onsdag
 (opførelse nr:  122, tidligere, senere) Flagermusen (Haffner m.fl.)
01-02-1972, tirsdag
 (opførelse nr:   28, tidligere) Med liget som indsats (Schaffer)
29-02-1972, tirsdag
 (opførelse nr:   61, tidligere) Lille Claus og Store Claus (Geijerstam)
09-03-1972, torsdag
 (premiere, senere) Vetsera blomstrer ikke for enhver (Abell)
23-03-1972, torsdag (spillet på Ukendt sted)
 (opførelse nr:   28, tidligere) Demokrat-Jensen [Rosengårdsskolen, Odense] (Poulsen)
29-03-1972, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Flagermusen (Haffner m.fl.)
03-04-1972, mandag
 (premiere, senere) Den spanske flue (Arnold og Bach)
09-04-1972, søndag
 (opførelse nr:   41, tidligere) Så sødt som i gamle dage
13-05-1972, lørdag
 (opførelse nr:   35, tidligere) Den spanske flue (Arnold og Bach)
31-05-1972, onsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere) Vetsera blomstrer ikke for enhver (Abell)

Sæson 1972-73

09-09-1972, lørdag
 (premiere) Guys and dolls (Swerling og Burrows)
11-09-1972, mandag
 (premiere) Alpha Beta (Whitehead)
12-09-1972, tirsdag
 En aften med Jacques Brel
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nej (Heiberg)
09-11-1972, torsdag
 (premiere) Macbeth (Shakespeare)
13-12-1972, onsdag
 (premiere) Den stundesløse (Holberg)

1973

26-01-1973, fredag
 (premiere) De syv piger (Torstensson)
10-03-1973, lørdag
 (premiere) En aften i café Måneskin (Schade)
27-03-1973, tirsdag
 (premiere) Androkles og løven (Shaw)
12-04-1973, torsdag
 (premiere) Alverdens rigdomme (O'Neill)
12-05-1973, lørdag
 (premiere, senere) Kvindernes oprør (Müller og Epe)

Sæson 1973-74

31-08-1973, fredag
 (opførelse nr:   27, tidligere) Kvindernes oprør (Müller og Epe)
12-09-1973, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Rejsen til de grønne skygger [del af Cabaret] (Methling)
 Cabaretafdeling [del af Cabaret]
15-09-1973, lørdag
 (premiere) Agnes (Andersson)
03-10-1973, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Eventyr på fodrejsen (Hostrup)
22-11-1973, torsdag
 (premiere) Den ukendte soldat og hans kone (Ustinov)
23-11-1973, fredag
 Coward cabaret, udvalg af Noel Cowards tekster
07-12-1973, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nøddebo præstegård (Scharling)

1974

03-10-1974, torsdag
 Coward cabaret, udvalg af Noel Cowards tekster [Baren og rejsecabaret]
14-01-1974, mandag
 (premiere) Pigen i poppeltræet (Göthe)
06-02-1974, onsdag
 (premiere) Ding dong (Feydeau)
21-02-1974, torsdag
 (premiere) Robin Hood (Finnemore)
28-03-1974, torsdag
 (premiere) Cæsar og Cleopatra (Shaw)
09-05-1974, torsdag
 (premiere) Cyrano - den sidste musketer (Rostand)

Sæson 1974-75

10-09-1974, tirsdag
 (premiere) Hölderlin
18-09-1974, onsdag
 (opførelse nr:   21, forrige) Madame (Coward)
07-10-1974, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) De uadskillelige [skoleteater] (Heiberg)
09-10-1974, onsdag
 Emilies hjertebanken [blandet cabaret, Baren og rejsecabaret] (Heiberg)
30-10-1974, onsdag
 (premiere) Fædra (Euripides m.fl.)
25-11-1974, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Folk og røvere i Kardemomme by (Egner)

1975

06-02-1975, torsdag
 (opførelse nr: ukendt) Greven af Monte Christo [skoleteater] (Dumas og Maquet)
16-05-1975, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)

Sæson 1975-76

24-08-1975, søndag
 (premiere) H.C. Andersen - en eventyraften på Odense Teater (Anonym)
29-08-1975, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sommer i Tyrol (Benatzky m.fl.)
17-09-1975, onsdag
 (premiere) Fruen på Sark (Douglas-Home)
16-10-1975, torsdag
 (premiere) Det er det glade vanvid (Svendlund)
29-11-1975, lørdag
 (premiere) Oliver Twist (Bart)