Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Betty Nansen Teatret

Listen er endnu ikke komplet.


Betty Nansen Teatret

Frederiksberg Allé 57
1857-1869 Odéon
1869-1904 Frederiksberg Morskabsteater
1904-1914 Frederiksberg Teater
1914-1917 Alexandra Teatret
1917-1925 Betty Nansen Teatret
1925-1927 Allé-Teatret
1927-1943 Betty Nansen Teatret
1944-1964 Allé Scenen
1963-1975 Ungdommens Teater
1975-1980 Allé Scenen
1980-0000 Betty Nansen Teatret  Web link http://www.bettynansen.dk/

1917

27-09-1917, torsdag
 Direktion: Betty Nansen
 (premiere, senere) Viften (Caillavet og Flers)
29-09-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viften (Caillavet og Flers)
06-10-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viften (Caillavet og Flers)
07-10-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viften (Caillavet og Flers)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viften (Caillavet og Flers)
09-10-1917, tirsdag
 (premiere, senere) Aftenstjernen (Söderberg)
 (premiere, senere) Den Stærkere (Strindberg)
 (premiere, senere) Zoologi (Thoma)
13-10-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viften (Caillavet og Flers)
20-10-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Aftenstjernen (Söderberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Stærkere (Strindberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zoologi (Thoma)
21-10-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Viften (Caillavet og Flers)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Aftenstjernen (Söderberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Stærkere (Strindberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zoologi (Thoma)
27-10-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Aftenstjernen (Söderberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Stærkere (Strindberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zoologi (Thoma)
30-10-1917, tirsdag
 (premiere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
03-11-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
07-11-1917, onsdag
 (opførelse nr:   23, tidligere) Viften (Caillavet og Flers)
10-11-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
15-11-1917, torsdag
 (premiere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
17-11-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
18-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Aftenstjernen (Söderberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den Stærkere (Strindberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Zoologi (Thoma)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
24-11-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
25-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   20, tidligere) Aftenstjernen (Söderberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   20, tidligere) Den Stærkere (Strindberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   20, tidligere) Zoologi (Thoma)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
01-12-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
15-12-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
16-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
(Aften)  (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
17-12-1917, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
18-12-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
19-12-1917, onsdag
 Ingen Forestilling
20-12-1917, torsdag
 Ingen Forestilling
21-12-1917, fredag
 Ingen Forestilling
22-12-1917, lørdag
 Ingen Forestilling
23-12-1917, søndag
 Ingen Forestilling
26-12-1917, onsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
(Aften)  (premiere, senere) Faderen (Strindberg)
29-12-1917, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
30-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
31-12-1917, mandag
 Ingen Forestilling

1918

01-01-1918, tirsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   29, tidligere) Fru Dulskas Moral (Zapolska og Moritz)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
02-01-1918, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
03-01-1918, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
04-01-1918, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
05-01-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
06-01-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
12-01-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
19-01-1918, lørdag
 (premiere, senere) Daglannet (Bjørnson)
26-01-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
02-02-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
09-02-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
16-02-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
17-02-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
(Aften)  (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
23-02-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
02-03-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
09-03-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
10-03-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   37, tidligere, næste) Hedda Gabler (Ibsen)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
16-03-1918, lørdag
 (premiere, senere) Robert Frank (Ibsen)
19-03-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
23-03-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
01-04-1918, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
06-04-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
13-04-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
19-04-1918, fredag
 (opførelse nr:     7, tidligere) Robert Frank (Ibsen)
20-04-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
21-04-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
26-04-1918, fredag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
27-04-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
30-04-1918, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
 (Hermed slutter sæsonen 1917-1918)
02-05-1918, torsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (premiere) Elna Hall (Didring)
 (Norsk Gæstespil)
04-05-1918, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) Elna Hall (Didring)
 (Norsk Gæstespil)
06-05-1918, mandag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) Elna Hall (Didring)
 (Norsk Gæstespil)

Sęson 1918-19

27-09-1918, fredag
 (premiere, næste) Agnete (Skram)
28-09-1918, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Agnete (Skram)
01-10-1918, tirsdag
 (premiere, senere) Kjærlighed til Næsten (Heiberg)
05-10-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
12-10-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
19-10-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
20-10-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
21-10-1918, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kjærlighed til Næsten (Heiberg)
14-11-1918, torsdag
 Ingen Forestilling [første forestilling 20-11-1918]
20-11-1918, onsdag
 (premiere, senere) Kjærligheden og Døden (Lange)
23-11-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kærligheden og Døden (Lange)
30-11-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kærligheden og Døden (Lange)
05-12-1918, torsdag
 (premiere, senere) Brist (Egge)
07-12-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brist (Egge)
08-12-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brist (Egge)
11-12-1918, onsdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Kjærligheden og Døden (Lange)
14-12-1918, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brist (Egge)
15-12-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brist (Egge)
16-12-1918, mandag
 Ingen Forestilling
17-12-1918, tirsdag
 Ingen Forestilling
18-12-1918, onsdag
 Ingen Forestilling
19-12-1918, torsdag
 Ingen Forestilling
20-12-1918, fredag
 Ingen Forestilling
21-12-1918, lørdag
 Ingen Forestilling
22-12-1918, søndag
 Ingen Forestilling
23-12-1918, mandag
 Soirée du Poilu
 (Til Fordel for de franske Soldaters Jul i Horserød Lejren)
26-12-1918, torsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   11, tidligere) Kjærlighed til Næsten (Heiberg)
(Aften)  (premiere, senere) Mads Bondegaards Glorie (Rode)
29-12-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Brist (Egge)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mads Bondegaards Glorie (Rode)
30-12-1918, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mads Bondegaards Glorie (Rode)
31-12-1918, tirsdag
 Ingen Forestilling

1919

01-01-1919, onsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
(Aften)  (opførelse nr:   12, tidligere) Brist (Egge)
04-01-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
11-01-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Mads Bondegaards Glorie (Rode)
13-01-1919, mandag
 Ingen Forestilling
14-01-1919, tirsdag
 Ingen Forestilling
16-01-1919, torsdag
 (opførelse nr:   15, tidligere) Mads Bondegaards Glorie (Rode)
17-01-1919, fredag
 (premiere, næste) Lady Frederick (Maugham)
18-01-1919, lørdag
 (opførelse nr:     2, forrige, senere) Lady Frederick (Maugham)
25-01-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
26-01-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Daglannet (Bjørnson)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
01-02-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
08-02-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
10-02-1919, mandag
 Ingen Forestilling
14-02-1919, fredag
 Ingen Forestilling
15-02-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
17-02-1919, mandag
 Ingen Forestilling
18-02-1919, tirsdag
 (premiere, senere) Kjærlighedens Tragedie (Heiberg)
01-03-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
08-03-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
15-03-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kærlighedens Tragedie (Heiberg)
16-03-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   95, tidligere) Daglannet (Bjørnson)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
22-03-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
29-03-1919, lørdag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
30-03-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   15, tidligere) Kjærlighedens Tragedie (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lady Frederick (Maugham)
31-03-1919, mandag
 (opførelse nr:   52, tidligere, næste) Lady Frederick (Maugham)
01-04-1919, tirsdag
 (premiere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
05-04-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
06-04-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
12-04-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
19-04-1919, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
21-04-1919, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
26-04-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
27-04-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr:   30, tidligere, senere) Agnete (Skram)
30-04-1919, onsdag
 (opførelse nr:   27, tidligere, næste) Hos Grevinden (Leopold)
 (Hermed slutter Sæsonen)
05-05-1919, mandag
 (uden for nummereringen) Le Carnaval des Enfants (Bouhélier)
 (Fransk Gæstespil, Tournée Durec)
06-05-1919, tirsdag
 (uden for nummereringen) La fille sauvage (Curel)
 (Fransk Gæstespil)
07-05-1919, onsdag
 (uden for nummereringen) La Lépreuse (Bataille)
 (uden for nummereringen) Il était une Bergère (Rivoire)
 (Fransk Gæstespil)
08-05-1919, torsdag
 (uden for nummereringen, senere) La cruche (Courteline)
 (uden for nummereringen) L'intérieur
 (Fransk Gæstespil)
09-05-1919, fredag
 (uden for nummereringen) Un homme en marche (Marx)
 (Fransk Gæstespil)
10-05-1919, lørdag
 (uden for nummereringen) La Maison d'argile (Fabre)
 (Fransk Gæstespil)
11-05-1919, søndag
 (uden for nummereringen, tidligere) La cruche (Courteline)
 (uden for nummereringen) L'annonce faite a Marie (Claudel)
 (Fransk Gæstespil)

Sęson 1919-20

10-09-1919, onsdag
 (opførelse nr:   28, forrige, senere) Hos Grevinden (Leopold)
13-09-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
19-09-1919, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
20-09-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
27-09-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
28-09-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
04-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
10-10-1919, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
11-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
12-10-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
18-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
23-10-1919, torsdag
 (opførelse nr:   75, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
25-10-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
01-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
08-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
14-11-1919, fredag
 (opførelse nr:  100, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
15-11-1919, lørdag
 (premiere, næste) Et Dukkehjem (Ibsen)
16-11-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr:     2, forrige, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
22-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
29-11-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
30-11-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
06-12-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
11-12-1919, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
12-12-1919, fredag
 (premiere, næste) Den store Svindel (Valentiner)
13-12-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
14-12-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
15-12-1919, mandag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Den store Svindel (Valentiner)
16-12-1919, tirsdag
 (opførelse nr:     3, forrige, senere) Den store Svindel (Valentiner)
17-12-1919, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
18-12-1919, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Et Dukkehjem (Ibsen)
19-12-1919, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Et Dukkehjem (Ibsen)
20-12-1919, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den store Svindel (Valentiner)
21-12-1919, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den store Svindel (Valentiner)
22-12-1919, mandag
 Ingen Forestilling
26-12-1919, fredag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den store Svindel (Valentiner)

1920

22-01-1920, torsdag
 (premiere, senere) Lad os skilles (Sardou og Najac)
01-02-1920, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hos Grevinden (Leopold)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lad os skilles (Sardou og Najac)
28-03-1920, søndag
 (premiere) Borgmesteren i Stilemond (Maeterlinck)
02-05-1920, søndag
 (premiere, senere) Kammerater (Strindberg)
02-08-1920, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kammerater (Strindberg)
20-08-1920, fredag
 (premiere, senere) Victorias Mænd (Maugham)
11-09-1920, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Victorias Mænd (Maugham)
12-09-1920, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kammeraterne (Strindberg)
24-10-1920, søndag
 (opførelse nr:   53, forrige) Lady Frederick (Maugham)
25-10-1920, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Victorias Mænd (Maugham)
26-12-1920, søndag
 (premiere, senere) Den grimme Kone (Croisset og Gresac)

1921

01-03-1921, tirsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (uden for nummereringen) [Fransk gæstespil, Mr. de Feraudy, Théâtre Français]
03-03-1921, torsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (uden for nummereringen) [gæstespil]
04-03-1921, fredag (spillet af Ukendt gruppe)
 (uden for nummereringen) [gæstespil]
05-03-1921, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (uden for nummereringen) Les Affaires son let affaires
 ([Fransk gæstespil, Mr. de Feraudy, Théâtre Français])
06-03-1921, søndag (spillet af Ukendt gruppe)
(Eftermiddag)  (uden for nummereringen) L'Avare (Molière)
(Eftermiddag)  ([Fransk gæstespil, Mr. de Feraudy, Théâtre Français])
(Aften)  (uden for nummereringen) La nouvelle Idole
(Aften)  ([Fransk gæstespil, Mr. de Feraudy, Théâtre Français])
19-03-1921, lørdag
 (premiere) Hans eneste Kone (Magnussen)
24-04-1921, søndag
 (premiere, næste) Agnete (Skram)
28-04-1921, torsdag
 [Agnete aflyst, da Fru Nansen var blevet syg]
30-04-1921, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
30-08-1921, tirsdag
 (premiere, senere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
07-09-1921, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
23-09-1921, fredag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
14-10-1921, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Agnete (Skram)
12-11-1921, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
13-11-1921, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den grimme Kone (Croisset og Gresac)
16-12-1921, fredag
 (premiere, senere) En Fallit (Bjørnson)
22-12-1921, torsdag
 (premiere, senere) Paul Lange og Tora Parsberg (Bjørnson)

1922

07-04-1922, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hamlet (Shakespeare og Tjajkovskij)
02-02-1922, torsdag
 Ingen forestilling
03-02-1922, fredag
 (premiere, senere) Hvor man keder sig (Pailleron)
25-02-1922, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hvor man keder sig (Pailleron)
26-02-1922, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Fallit (Bjørnson)
20-05-1922, lørdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (uden for nummereringen) [gæstespil]
18-08-1922, fredag
 (premiere, senere) Hyrdetimen (Bourdet)
16-09-1922, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hyrdetimen (Bourdet)
25-10-1922, onsdag
 (premiere, senere) En Folkefjende (Ibsen)
15-11-1922, onsdag
 (premiere) Over Ævne I (Bjørnson)
01-12-1922, fredag
 (premiere, senere) Under Snefog (Hostrup)
26-12-1922, tirsdag
 (premiere) Bryllupsrejsen (Matthews og Nichols)

1923

11-01-1923, torsdag
 (premiere, senere) Erotik (Wied)
25-01-1923, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hvor man keder sig (Pailleron)
01-02-1923, torsdag
 (premiere, senere) Snobben (Sternheim)
03-02-1923, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Snobben (Sternheim)
04-02-1923, søndag
 (opførelse nr:   25, tidligere, senere) Under Snefog (Hostrup)
17-02-1923, lørdag
 (premiere, senere) Paaske (Strindberg)
17-03-1923, lørdag
 (premiere, senere) Komedien (Anker)
28-03-1923, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Komedien (Anker)
06-05-1923, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hos Grevinden (Leopold)
15-08-1923, onsdag
 (premiere) Min Selskabsdame (Picard og Lavelin)
ukendt dato, (spillet på De højere Skolers Kunstaftener)
 (opførelse nr: ukendt) John Gabriel Borkman (Ibsen)
22-09-1923, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kammerater (Strindberg)
27-09-1923, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Agnete (Skram)
10-10-1923, onsdag
 (premiere, senere) Faderen (Strindberg)
02-11-1923, fredag
 (premiere) Umenneskelig Jord (Curel)
01-12-1923, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lad os skilles (Sardou og Najac)
17-12-1923, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Under Snefog (Hostrup)
26-12-1923, onsdag
 (premiere) Det stærkeste Baand (Salten)

1924

12-01-1924, lørdag
 (opførelse nr:   38, forrige, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
17-02-1924, søndag
 (premiere) Forretning er Forretning (Mirbeau)
28-02-1924, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Fallit (Bjørnson)
15-03-1924, lørdag
 (premiere) Anna Christie (O'Neill)
02-04-1924, onsdag
 (premiere) Leonarda (Bjørnson)
21-04-1924, mandag
 (premiere) Kaptajn Brassbounds Omvendelse (Shaw)
01-05-1924, torsdag
 (premiere) Min polske Kusine (Verneuil)
14-05-1924, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Paul Lange og Tora Parsberg (Bjørnson)
19-08-1924, tirsdag
 (premiere, senere) Den sidste Rejse (Vane)
18-10-1924, lørdag
 (premiere) Professor Storizyn (Andrejev)
22-11-1924, lørdag
 (premiere) I Kjole og Hvidt (Picard og Mirande)
30-11-1924, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Under Snefog (Hostrup)

1925

03-01-1925, lørdag
 (premiere, senere) Gengangere (Ibsen)
06-03-1925, fredag
 (premiere) Seks personer søger en forfatter (Pirandello)
13-04-1925, mandag
 (premiere) Lynggaard og Co (Bergstrøm)
23-04-1925, torsdag
 (uden for nummereringen, tidligere) [Gæstespil af svensk ensemble] Paaske (Strindberg)
09-05-1925, lørdag
 (premiere) Reigen [Privatforestilling] (Schnitzler)

1927

27-09-1927, tirsdag
 (premiere) Patriot (Neumann)
15-10-1927, lørdag
 (premiere) En kolossal Hemmelighed (Hansen)
24-11-1927, torsdag
 (premiere, senere) Lavendelfrøknerne (Fischer)

1928

10-01-1928, tirsdag
 (premiere, senere) Hopla, vi lever (Toller)
28-02-1928, tirsdag
 (opførelse nr:   50, tidligere, senere) Hopla, vi lever (Toller)
11-03-1928, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Lavendelfrøknerne (Fischer)
20-03-1928, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gengangere (Ibsen)
24-03-1928, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Fru Inger til Østraat (Ibsen)
 (2. Henrik Ibsen Mindeforestilling)
25-03-1928, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Lavendelfrøknerne (Fischer)
01-04-1928, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fru Inger til Østraat (Ibsen)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hopla, vi lever (Toller)
09-04-1928, mandag
 (premiere) Rosmersholm (Ibsen)
19-04-1928, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hedda Gabler (Ibsen)
09-05-1928, onsdag
 (premiere) Det kan kun ske i Paris (Kolb og Bélieres)
17-07-1928, tirsdag
 (premiere) En eneste Nat (Stolz m.fl.)
14-09-1928, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Folkefjende (Ibsen)
30-09-1928, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hyrdetimen (Bourdet)
01-11-1928, torsdag
 (premiere) Maria Stuart (Schiller)
23-11-1928, fredag
 (premiere) Knock (Romains)
01-12-1928, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Under Snefog (Hostrup)
26-12-1928, onsdag
 (premiere, senere) Frøken Kirkemus (Fodor)
27-12-1928, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Frøken Kirkemus (Fodor)

1929

05-01-1929, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Frøken Kirkemus (Fodor)
10-03-1929, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   75, tidligere, senere) Frøken Kirkemus (Fodor)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Frøken Kirkemus (Fodor)
11-03-1929, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Frøken Kirkemus (Fodor)
19-03-1929, tirsdag
 (premiere) Købmanden i Venedig (Shakespeare)
18-04-1929, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kammerater (Strindberg)
04-05-1929, lørdag
 (premiere, senere) Den Hustru, De søger (Hirschfeld)
27-07-1929, lørdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Et Sommeraftenspil (Brandstrup m.fl.)
15-09-1929, søndag
 (premiere) Gesandten fra Jupiter (Kamban)
27-09-1929, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Faderen (Strindberg)
09-10-1929, onsdag
 (premiere, senere) Drifter (O'Neill)
18-10-1929, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Drifter (O'Neill)
22-10-1929, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den Hustru, De søger (Hirschfeld)
02-11-1929, lørdag
 (premiere, senere) Mordet paa 2. Sal (Vosper)

1930

20-02-1930, torsdag
 (opførelse nr:  105, tidligere) Mordet paa 2den Sal (Vosper)
20-03-1930, torsdag
 (premiere) Livet i Vold (Hamsun)
30-03-1930, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den sidste Rejse (Vane)
22-04-1930, tirsdag
 (premiere, senere) Den første Mrs. Fraser (Ervine)
05-08-1930, tirsdag
 (premiere, senere) Fem Damer og seks Herrer (Lynge m.fl.)
24-09-1930, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fem Damer og seks Herrer (Lynge m.fl.)
01-10-1930, onsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Den røde Klud (Horst og Palaczek)
20-11-1930, torsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Den røde Klud (Horst og Palaczek)
25-11-1930, tirsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Patsy (Connere)

1931

07-03-1931, lørdag
 (premiere) Hjertets Renhed (Wachtheusen)
15-05-1931, fredag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr:  135) Patsy (Connere)
25-05-1931, mandag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Skaal, Gipsy! (Neidhart og Neidhart)
18-06-1931, torsdag (spillet af Co-optimisterne)
 (premiere) Rejsegildet (Brandstrup og Dam)
29-08-1931, lørdag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Sommerrevyen 1931 (Brandstrup og Dam)
31-08-1931, mandag (spillet af Co-optimisterne)
 (opførelse nr: ukendt) Skaal, Gipsy! (Neidhart og Neidhart)
01-09-1931, tirsdag
 Ingen Forestillinger 1-9 til 4-9

Sęson 1931-32

05-09-1931, lørdag
 (premiere) Under Jubelraabene (Schlüter)
19-09-1931, lørdag
 (premiere) Kærlighed ved andet Blik (Malleson)
08-10-1931, torsdag
 (premiere) Grunden hvorfor (Frank)
31-10-1931, lørdag
 (premiere) Forundersøgelse (Alsberg og Hesse)
20-11-1931, fredag
 (premiere, senere) 13 Øre (Stern)

1932

08-01-1932, fredag
 Opførelsen af 13 Øre aflyst på grund af Betty Nansens hæshed
09-01-1932, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) 13 Øre (Stern)
21-01-1932, torsdag
 (premiere) BN Revyen Guld (Döblin)
23-02-1932, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den første Mrs. Fraser (Ervine)
11-03-1932, fredag
 (premiere) Monte Carlo (Fodor)
29-04-1932, fredag
 (premiere) Alle Veje fører til kærlighed (Anonym)
27-05-1932, fredag
 (premiere, senere) Du og jeg (Müller-Einingen)
26-06-1932, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Du og jeg (Müller-Einingen)
02-09-1932, fredag
 (premiere, senere) I Begyndelsen var Ordet (Munk)
02-10-1932, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) I Begyndelsen var Ordet (Munk)
08-12-1932, torsdag
 (opførelse nr:   48, tidligere, senere) Paul Lange og Tora Parsberg (Bjørnson)

1933

20-01-1933, fredag
 (opførelse nr:  139, tidligere, senere) I Begyndelsen var Ordet (Munk)
17-02-1933, fredag
 (premiere) Vi, der lyver (Priestley)
11-03-1933, lørdag
 (opførelse nr: ukendt) Kejseren af Amerika (Shaw)
25-03-1933, lørdag
 (opførelse nr:  110, tidligere, senere) Hvor man keder sig (Pailleron)
02-04-1933, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hvor man keder sig (Pailleron)
25-04-1933, tirsdag
 (premiere) Manden med de graa Tindinger (Lenz)
05-06-1933, mandag
 (premiere) Vores lille Kone (Hopwood)
 (Sommerdirektion: Axel Frische)
14-07-1933, fredag
 (premiere, senere) Bedre Folks Børn (Hopwood)
 (Sommerdirektion: Axel Frische)
08-08-1933, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Bedre Folks Børn (Hopwood)
05-09-1933, tirsdag
 (premiere) Sorg klæder Elektra (O'Neill)
27-10-1933, fredag
 (premiere) Guds grønne Enge (Connelly)
28-11-1933, tirsdag
 (premiere) Jul paa Ravnsholt (Melsing)

1934

20-01-1934, lørdag
 (premiere) Vold (Moberg)
17-02-1934, lørdag
 (premiere, senere) Søndagsparadiset (Melsing)
02-04-1934, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Søndagsparadiset (Melsing)
05-06-1934, tirsdag
 (premiere) Regnfrakken (Fodor)
 (Sommerdirektion: Sigfred Johansen og Lili Lani)
01-09-1934, lørdag
 (premiere, senere) Bregnely (Priestley)
08-10-1934, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Bregnely (Priestley)
16-10-1934, tirsdag
 (premiere) Piger i Uniform (Winsloe)
06-11-1934, tirsdag
 (premiere, senere) Præster (Rindom)
26-12-1934, onsdag
 (opførelse nr:   52, tidligere) Paul Lange og Tora Parsberg (Bjørnson)

1935

18-01-1935, fredag
 (premiere, senere) Hendes gamle Naade (Jennings)
03-02-1935, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes gamle Naade (Jennings)
02-03-1935, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hendes gamle Naade (Jennings)
03-03-1935, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   53, tidligere) Præster (Rindom)
08-03-1935, fredag
 (premiere) Hamlet (Munk)
30-04-1935, tirsdag
 (opførelse nr:   58, tidligere) Hendes gamle Naade (Jennings)
15-08-1935, torsdag (spillet i Hornbæk)
 (opførelse nr: ukendt) Hornbæk-Revyens Gæstespil (Anonym)
18-09-1935, onsdag
 (premiere) Kærlighedens Krumspring (Johnson)
13-10-1935, søndag
 (premiere, senere) Pas paa Malingen (Fauchois)
26-12-1935, torsdag
 (premiere) Den kloge Kone (Anonym)

1936

24-01-1936, fredag
 (premiere) Pistolatus von Immergrün (Breidahl)
21-02-1936, fredag
 (premiere) Som det kunde ha' gaaet (Fangen)
13-04-1936, mandag
 (premiere, senere) Barnet (Fischer)
12-08-1936, onsdag (spillet i Hornbæk)
 (opførelse nr: ukendt) Hornbæk-Revyens Gæstespil (Dam)
14-09-1936, mandag (spillet på Ukendt sted)
 (opførelse nr:   39, tidligere, senere) Barnet (Fischer)
21-09-1936, mandag (spillet i Hornbæk)
 (opførelse nr: ukendt) Hornbæk-Revyens Gæstespil (Dam)
02-10-1936, fredag
 (premiere) Bar Ny Revyen (Anonym)
10-10-1936, lørdag
 (premiere) Revyen (Anonym)
16-10-1936, fredag (spillet på Ukendt sted)
 (opførelse nr:   71, tidligere, næste) Barnet (Fischer)
03-11-1936, tirsdag
 (premiere) I det tomme Hus (Fischer)
06-11-1936, fredag
 (opførelse nr:   72, forrige) Barnet (Fischer)
13-11-1936, fredag
 (opførelse nr:   83, tidligere) Hedda Gabler (Ibsen)
26-11-1936, torsdag
 (premiere, senere) To Hustruer (Veiller)
27-12-1936, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) To Hustruer (Veiller)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) To Hustruer (Veiller)

1937

25-02-1937, torsdag
 (premiere, senere) I Brændingen (Munk)
09-05-1937, søndag
 (premiere, senere) Stig Lommer-Revyens Gæstespil (Dam)
31-08-1937, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Stig Lommer-Revyens Gæstespil (Dam)
02-09-1937, torsdag
 (premiere) Tre Mand paa en Hest (Holm og Abott)
13-11-1937, lørdag
 (opførelse nr:   65, tidligere) Faderen (Strindberg)
01-12-1937, onsdag
 (premiere, senere) Hvis jeg havde Penge (Howalt)

1938

19-02-1938, lørdag
 (premiere, senere) Elisabeth, Kvinden uden Mand (Josset)
26-02-1938, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Elisabeth, Kvinden uden Mand (Josset)
31-05-1938, tirsdag
 (premiere) New York (Garai)
 (Sommerdirektion: Stig Lommer)
26-07-1938, tirsdag
 (premiere) Stig Lommer-Revyen 1938 (Anonym)
 (Sommerdirektion: Stig Lommer)
ukendt dato, (spillet på Ukendt sted)
 (opførelse nr:   83, tidligere, senere) Elisabeth, Kvinden uden Mand (Josset)
30-09-1938, fredag
 (premiere, senere) Hr. Brotonneau (Flers og Caillavet)
 (Sommerdirektion: Stig Lommer)
20-10-1938, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hr. Brotonneau (Flers og Caillavet)
21-10-1938, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hr. Brotonneau (Flers og Caillavet)
ukendt dato, (spillet på Ukendt sted)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Elisabeth, Kvinden uden Mand (Josset)
04-11-1938, fredag
 (opførelse nr:  108, tidligere, senere) Elisabeth, Kvinden uden Mand (Josset)
13-11-1938, søndag
 (opførelse nr:   59, tidligere, senere) I Brændingen (Munk)
01-12-1938, torsdag
 (premiere, senere) Jeg skal ha' et Barn (Howalt)

1939

08-03-1939, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeg skal ha' et Barn (Howalt)
16-03-1939, torsdag
 (premiere, senere) Moderen (Capek)
10-04-1939, mandag
 (premiere) De sorte Fugle (Fischer)
26-04-1939, onsdag
 (premiere) Atter det skilte - (Locher)
20-10-1939, fredag
 (premiere, senere) Johnson over Jordan (Priestley)
30-10-1939, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Johnson over Jordan (Priestley)
05-11-1939, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Johnson over Jordan (Priestley)
30-11-1939, torsdag
 (opførelse nr:  162, tidligere) I Begyndelsen var Ordet (Munk)
30-12-1939, lørdag
 (opførelse nr:  111, tidligere) Jeg skal ha' et Barn (Howalt)

1940

11-01-1940, torsdag
 (premiere, senere) Du kan ikke ta' det med dig (Kaufman og Hart)
03-04-1940, onsdag
 (opførelse nr:   76, tidligere, næste) Du kan ikke ta' det med dig (Kaufman og Hart)
04-04-1940, torsdag
 Ingen forestilling
05-04-1940, fredag
 Ingen forestilling
06-04-1940, lørdag
 (opførelse nr:   16, tidligere) Moderen (Capek)
25-06-1940, tirsdag
 (premiere) Morgen, Middag og Aften (Niccodemi)
 (Sommerdirektion: Henrik Bentzon)
17-08-1940, lørdag
 (premiere) Se glad ud (Anonym)
 (Sommerdirektion: Palle Hagman)
21-09-1940, lørdag
 (premiere) Bedre Tider (Anonym)
 (Sommerdirektion: Axel Frische)

1941

23-01-1941, torsdag
 (premiere) Dronning Margareta (Oehlenschläger)
30-01-1941, torsdag
 (premiere) Den store Mand privat (Riekel)
04-04-1941, fredag
 (premiere) Polarsvindlere (Schlüter)
20-04-1941, søndag
 (opførelse nr:   55, tidligere, senere) Pas paa Malingen (Fauchois)
24-06-1941, tirsdag
 (premiere, senere) Den hellige Flamme (Maugham)
10-07-1941, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den hellige Flamme (Maugham)
03-08-1941, søndag
 (premiere) Ambrosius (Molbech)
26-08-1941, tirsdag
 (opførelse nr:   18, tidligere, senere) Den hellige Flamme (Maugham)
20-09-1941, lørdag
 (premiere, senere) Geografi og Kærlighed (Bjørnson)
27-09-1941, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Geografi og Kærlighed (Bjørnson)
28-09-1941, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den hellige Flamme (Maugham)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den hellige Flamme (Maugham)
02-10-1941, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Geografi og Kærlighed (Bjørnson)
11-10-1941, lørdag
 (opførelse nr:   53, tidligere) Bregnely (Priestley)
06-11-1941, torsdag
 (premiere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
29-11-1941, lørdag
 (premiere) Planken ud (Schlüter)
26-12-1941, fredag
 (premiere) En Forbrydelse (Siwertz)

1942

24-01-1942, lørdag
 (premiere, senere) Fru Inger til Østraat (Ibsen)
20-09-1942, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gengangere (Ibsen)
22-09-1942, tirsdag
 (opførelse nr:   96, tidligere) Pas paa Malingen (Fauchois)
23-09-1942, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Elisabeth, Kvinden uden Mand (Josset)
24-09-1942, torsdag
 (opførelse nr:   77, tidligere) I Brændingen (Munk)
25-09-1942, fredag
 (opførelse nr:   89, tidligere) Fru Inger til Østraat (Ibsen)
27-09-1942, søndag
 (opførelse nr:   77, forrige) Du kan ikke ta' det med dig (Kaufman og Hart)
31-10-1942, lørdag
 Pas paa Malingen
10-12-1942, torsdag
 (premiere) Capriciosa (Arnesen og Overskou)

1943

09-01-1943, lørdag
 (opførelse nr:   58, tidligere) Den hellige Flamme (Maugham)
12-01-1943, tirsdag
 (premiere) Job (Rostrup)
26-01-1943, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erotik (Wied)
07-02-1943, søndag
 (opførelse nr:   11, tidligere) Erotik (Wied)
09-02-1943, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hvis jeg havde Penge (Howalt)
15-03-1943, mandag
 Betty Nansen dør
04-10-1943, mandag
 Teatret lukker