Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Arbejdernes Teater

Listen er endnu ikke komplet.


Arbejdernes Teater

1893

29-01-1893, søndag (spillet på Concert du Boulevard)
 (opførelse nr: ukendt, senere) En Forlovelse (Brandes)
 (premiere, senere) Hans Majestæts Foged (Kielland)
 (Udvalget for de samvirkende Fagforeninger. Overskudet tilfalder "Samaritanen")

1896

02-08-1896, søndag
 (premiere) Sangernes Fest (Andersen og Overbye)
 (premiere) Karens Kæreste (Overbye)
 (premiere, senere) Socialisternes Marsch (Jensen)
 (Dramatisk Mindefest for U.P. Overbye (arrangeret af "Social-Demokraten"s Redaktion))

1897

07-03-1897, søndag
 Note Note:  Link til ekstern webside Social-Demokraten 5-3-1897, side 1 [Artikel om Arbejdernes Teater og forestillingen]
 Prolog af Th. Andersen, fremsiges af Hr. Oskar Hansen
 (opførelse nr: ukendt, senere) Therese Raquin (Zola)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Socialisternes Marsch (Jensen)
 (Forestillingen er til Benefice for Medlemmerne af Københavns fri Theater)
21-03-1897, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Therese Raquin (Zola)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Socialisternes Marsch (Jensen)
11-11-1897, torsdag
 (premiere) Sparekassen (Hertz)

1898

06-03-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Forlovelse (Brandes)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hans Majestæts Foged (Kielland)
20-03-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Forlovelse (Brandes)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hans Majestæts Foged (Kielland)
27-03-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Storken
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Socialisternes Marsch (Jensen)
03-04-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Storken
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Socialisternes Marsch (Jensen)
11-04-1898, mandag
 (premiere, senere) Landarbejderen (Daastrup)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Et Besøg (Brandes)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Folkesnak (Christiansen)
17-04-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Landarbejderen (Daastrup)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Et Besøg (Brandes)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Folkesnak (Christiansen)
 Epilog af Th. Andersen, fremsiges af P. Fasmer
 (Sidste Forestilling i Vintersæsonen)
08-05-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (Første Sommerfest)
 (opførelse nr: ukendt) [Paa Haveteatret:] De to Døve (Moinaux)
 [Paa Haveteatret:] En Opsigelse
 [i den store Sal:] Forkert Hat
22-05-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) [Paa Teatret i Salen:] Hun er gruelig gal (Anonym)
 (opførelse nr: ukendt) [Paa Haveteatret:] Han drikker (Nielsen)
 (opførelse nr: ukendt, senere) [Paa Haveteatret:] En Nat i Roskilde (Varin og Lefèvre)
30-05-1898, mandag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 Husets Folk
 (opførelse nr: ukendt) Ikke en Smule jaloux (Chapelle og Martin)
 Kærlighed og Livré
11-06-1898, lørdag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
 Lige gale
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Nat i Roskilde (Varin og Lefèvre)
03-07-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Et Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt, senere) 1ste. Optræden af Skuespiller Wm. Pio
 (opførelse nr: ukendt, senere) Gademusikanterne (Busnach og Léveillé)
17-07-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) Fruen sover (Grangé og Bernard)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Optræden af Skuespiller Wm. Pio
 (premiere, senere) Fra Paaske til Sct. Hans (Anonym)
24-07-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) Den Trekantede (Faber)
 Optræden af Skuespiller
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fra Paaske til Sct. Hans (Anonym)
31-07-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) Den Ene eller den Anden (Zechmeister)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Optræden af Skuespiller Wm. Pio
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fra Paaske til Sct. Hans (Anonym)
14-08-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) Kusine Lotte (Wengel)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Sagt op (Møller)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fra Paaske til Sct. Hans (Anonym)
04-09-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) [Paa Teatret:] Store Bededagsaften (Jansen m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt, senere) [Paa Teatret:] Spansk Elskov (Fristrup)
11-09-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) [Paa Teatret:] Paa 3dje Sal (Mejo)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) [Paa Teatret:] Spansk Elskov (Fristrup)
25-09-1898, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)

Sęson 1898-99

09-10-1898, søndag
 (premiere, senere) Moppy og Poppy (Bjørnson)
16-10-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Moppy og Poppy (Bjørnson)
23-10-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Moppy og Poppy (Bjørnson)
30-10-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Hverdagsfolk (Holst)
06-11-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hverdagsfolk (Holst)
20-11-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hverdagsfolk (Holst)
04-12-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Pak (Overskou)
11-12-1898, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Pak (Overskou)

1899

01-01-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Pak (Overskou)
08-01-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Forhus og Baghus (Sudermann)
15-01-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Forhus og Baghus (Sudermann)
22-01-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Forhus og Baghus (Sudermann)
28-01-1899, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Forhus og Baghus (Sudermann)
12-02-1899, søndag
 (premiere, senere) Tordenvejr (Hostrup)
19-02-1899, søndag
 Note Note: [Politiken 17-2-1899] Hostrups Enke, Fru Elisabeth Hostrup, vil paa Søndag overvære Opførelsen af Tordenvejr paa Arbejdernes Teater
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tordenvejr (Hostrup)
26-02-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tordenvejr (Hostrup)
05-03-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tordenvejr (Hostrup)
11-03-1899, lørdag
 (premiere) Den pantsatte Bondedreng (Holberg)
 (premiere) Paa Pension (Holst)
22-04-1899, lørdag (spillet på Ukendt sted)
 (premiere) Gabrielle (undersøges)
(Eftermiddag)  ([Arb. Forsamlingsbygning, Nørrebro, Jagtvej 49] Hele Indtægten tilfalder trængende Lupuspatienter)
23-04-1899, søndag
 (premiere) Tattlows Hemmelighed (Anonym)

Sęson 1899-1900

01-10-1899, søndag
 Prolog af b., fremsiges af Hr. C. Hintz
 (premiere) Det tabte Paradis
12-11-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Inden Døre (Thoresen)
19-11-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Inden Døre (Thoresen)
03-12-1899, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Den Stundesløse (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Om Forladelse (Bøgh og fransk)

1900

06-01-1900, lørdag
 (premiere, senere) Sypiger (Meyer)
28-01-1900, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Avdiensen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sypiger (Meyer)
11-02-1900, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Avdiensen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sypiger (Meyer)
13-02-1900, tirsdag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) Pak (Overskou)
 Epilog
 (Fru Mathilde Madsens 25 års jubilæum som skuespiller)
25-02-1900, søndag
 (premiere, senere) En Fallit (Bjørnson)
11-03-1900, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Fallit (Bjørnson)
25-03-1900, søndag
 (premiere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
16-04-1900, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gulddaasen (Olufsen)
29-04-1900, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sypiger (Meyer)
 (opførelse nr: ukendt) Den Tredie (Hostrup)
27-05-1900, søndag
 (opførelse nr: ukendt) En lille Datter [Opført i Folkets Have, Enghavevej] (Bøgh m.fl.)
07-10-1900, søndag
 (premiere, senere) Skøn Valborgs Dag (Meyer)
09-12-1900, søndag
 Fru Didi Heiberg fremsiger Terje Vigen
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Skøn Valborgs Dag (Meyer)
30-12-1900, søndag
 (premiere) De onde Veje (Nielsen)

1901

09-01-1901, onsdag
 (premiere, senere) Therese Raquin (Zola)
27-01-1901, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Therese Raquin (Zola)
01-02-1901, fredag
 (premiere, senere) Hvordan man gør godt (Anonym)
24-02-1901, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hvordan man gør godt (Anonym)
17-03-1901, søndag
 (premiere, senere) "Hurra for Kjøbenhavn" (Grenet-Dancourt og Ordonneau)
25-03-1901, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Kunst og Kærlighed (Grenet-Dancourt og Ordonneau)
08-04-1901, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kunst og Kærlighed (Grenet-Dancourt og Ordonneau)
10-05-1901, fredag
 (Forestilling til indtægt for Instruktør H.R. Hunderup)
24-05-1901, fredag (spillet af Ukendt gruppe)
 (opførelse nr: ukendt) En Skandale [opført af provinsskuespillere under ledelse af Kamma Christiansen] (Benzon)
16-06-1901, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) Onkels Kærlighedshistorie (Neumann)
 Pipermann i Knibe
23-06-1901, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) Onkels Kærlighedshistorie (Neumann)
 (opførelse nr: ukendt) Pigernes Jens (Kjerulf og Nansen)
 (opførelse nr: ukendt) [Pantomine] Den narrede Møller (Ballet)
15-09-1901, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (opførelse nr: ukendt) Sorteper (Scribe)
 (opførelse nr: ukendt) Den svage Side (Clairville og Thiboust)
 (opførelse nr: ukendt) Kassander som Barber [Pantomime] (Ballet)
22-09-1901, søndag (spillet i Folkets Hus, København)
 (opførelse nr: ukendt) En Tilstaaelse (Rosenkrantz)
06-10-1901, søndag
 (premiere) Stormesteren (Meyer)

1902

19-01-1902, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Østergade og Vestergade (Overskou)
02-02-1902, søndag
 (premiere) Mester og Lærling (Hostrup)
31-03-1902, mandag
 (opførelse nr: ukendt) Theodors Morder (Clairville m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt) Jomfruen (Bøgh)
23-04-1902, onsdag
 (premiere) Venner (Barfoed)
04-05-1902, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Adolf og Henriette (Pinel og Bayard)
 (premiere) Alt for nysgærrig (Anonym)
13-07-1902, søndag
 (premiere) Absalons Børn (Schønfeld)

Sęson 1902-03

28-09-1902, søndag
 (premiere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (premiere, senere) Soiréen i Laxegade (Offenbach m.fl.)
30-11-1902, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Tre Par Sko (Görlitz)
07-12-1902, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tre Par Sko (Görlitz)
14-12-1902, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Soiréen i Laxegade (Offenbach m.fl.)
25-12-1902, torsdag
 (premiere) Tornerose (Hansen)
26-12-1902, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tre Par Sko (Görlitz)

1903

04-01-1903, søndag
 (premiere, senere) Fruen paa Broagergaard (Rosenkrantz)
11-01-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fruen paa Broagergaard (Rosenkrantz)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Til Sæters (Riis)
18-01-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fruen paa Broagergaard (Rosenkrantz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Til Sæters (Riis)
15-02-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
22-02-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
06-03-1903, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fruen paa Broagergaard (Rosenkrantz)
 (premiere) Lille Mo'er (Barfoed)
22-03-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hverdagsfolk (Holst)
13-04-1903, mandag
 (premiere, senere) Fristelsen (Hertz)
 (premiere, senere) Peder Grissenborg (Molière)
26-04-1903, søndag
 (premiere, senere) Fristelsen (Hertz)
 (premiere, senere) Peder Grisenborg (Molière)
03-05-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fristelsen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Peder Grisenborg (Molière)
02-08-1903, søndag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (premiere) Paa Sandhedens Ø (Meyer)
03-08-1903, mandag (spillet på Folkets Have, Enghavevej, København)
 (Sommerfest, Socialdemokratisk Forening i 13. Kres)
04-10-1903, søndag
 (premiere, senere) Hævnet (Hansen)
11-10-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hævnet (Hansen)
18-10-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Hævnet (Hansen)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Glade Ungdom (Nielsen)
25-10-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hævnet (Hansen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Glade Ungdom (Nielsen)
01-11-1903, søndag
 (premiere, senere) Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Glade Ungdom (Nielsen)
08-11-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Glade Ungdom (Nielsen)
15-11-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Folkesnak (Christiansen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
22-11-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Folkesnak (Christiansen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
29-11-1903, søndag
 (premiere, senere) En Skibbruden (Andersen)
06-12-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Skibbrudden (Andersen)
13-12-1903, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Skibbrudden (Andersen)
26-12-1903, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Han er gruelig gal (Bayard og Laya)
(Aften)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Skibbruden (Andersen)

1904

10-01-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Skibbruden (Andersen)
17-01-1904, søndag
 (premiere, senere) Min Svigermoder (Rosen)
 (premiere, senere) Familietvist (Hostrup)
23-01-1904, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Min Svigermoder (Rosen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Familietvist (Hostrup)
30-01-1904, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Min Svigermoder (Rosen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Familietvist (Hostrup)
31-01-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Min Svigermoder (Rosen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Familietvist (Hostrup)
07-02-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Min Svigermoder (Rosen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Familietvist (Hostrup)
14-02-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Familietvist (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Min Svigermoder (Rosen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gademusikanterne (Busnach og Léveillé)
21-02-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Tartuffe (Molière)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gadesangerne (Busnach og Léveillé)
28-02-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tartuffe (Molière)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gadesangerne (Busnach og Léveillé)
06-03-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Tartuffe (Molière)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gademusikanterne (Busnach og Léveillé)
13-03-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Tartuffe (Molière)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gadesangerne (Busnach og Léveillé)
20-03-1904, søndag
 (premiere, senere) Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
27-03-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
04-04-1904, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
10-04-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Styrtende Uheld (Blumenthal og Kadelburg)
17-04-1904, søndag
 (premiere, senere) En Sangerfest (Moser)
24-04-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Sangerfest (Moser)
 (Hermed slutter Sæsonen 1903-04)
29-04-1904, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sypiger (Meyer)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Glade Ungdom (Nielsen)
 (Benefice for Hr. Carl Hinz)
08-05-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sagt op (Møller)
 (opførelse nr: ukendt) Husets Folk (Anonym)
 Sangforedrag af Carl Hinz. Koncert af Th. Jørgensens Orkester
15-05-1904, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Pigesorger (Görlitz)
 (opførelse nr: ukendt) En forfulgt Uskyldighed (Langer)
 Sangforedrag af Carl Hinz
02-10-1904, søndag
 (premiere, senere) Hr. Generalkonsulen (Schönthan og Kadelburg)
16-10-1904, søndag
 (premiere) Jean Marie (Theuriet)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hr. Generalkonsulen (Schönthan og Kadelburg)
30-10-1904, søndag
 (premiere) Mandfolkehadere (Anonym)
 (premiere) Lige for Lige (Nordentoft)
26-12-1904, mandag
 (premiere, senere) Livets Løgne (Stauning)

1905

22-01-1905, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Livets Løgne (Stauning)
29-01-1905, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Livets Løgne (Stauning)
05-02-1905, søndag
 (premiere, næste) En Barnemorderske (uidentificeret)
12-02-1905, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige) En Barnemorderske (uidentificeret)
05-03-1905, søndag
 (opførelse nr: ukendt) Feriegæsterne (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sypiger (Meyer)

1912

ukendt dato,
 (premiere) Oliver Twist (Dickens)

1914

22-02-1914, søndag
 Børnenes Teaters 4. Forestilling
01-03-1914, søndag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Socialisternes Marsch (Jensen)
 (premiere) Hiv og Sving (Jensen)

1917

09-09-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, senere) Sovewaggonen (Bisson)
16-09-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sovewaggonen (Bisson)
23-09-1917, søndag
(Eftermiddag)  (premiere, næste) Kameliadamen (Dumas)
30-09-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     2, forrige, næste) Kameliadamen (Dumas)
07-10-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     3, forrige, næste) Kameliadamen (Dumas)
14-10-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     4, forrige, næste) Kameliadamen (Dumas)
21-10-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     5, forrige, næste) Kameliadamen (Dumas)
28-10-1917, søndag
(Eftermiddag)  (premiere, næste) Tante Cramers Testamente (Høyer)
04-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     2, forrige) Tante Cramers Testamente (Høyer)
11-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     6, forrige) Kameliadamen (Dumas)
18-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (premiere, næste) En Forbryder (Lange)
25-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     2, forrige, næste) En Forbryder (Lange)
02-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     3, forrige) En Forbryder (Lange)
09-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
16-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
26-12-1917, onsdag
 (opførelse nr: ukendt) Fred paa Jorden (Rindom)
 (Til Benefice for Oscar Hansen)

1918

10-02-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, senere) Et Offerlam (Kunel og Stein)
17-02-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Et Offerlam (Kunel og Stein)
(Eftermiddag)  (Benefice for Hr. Frithiof Sørensen)
24-02-1918, søndag
 (premiere, næste) Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
03-03-1918, søndag
 (opførelse nr:     2, forrige, næste) Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
10-03-1918, søndag
 (opførelse nr:     3, forrige) Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
17-03-1918, søndag
 Københavnerluft
06-10-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, senere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)
20-10-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nøddebo Præstegaard (Scharling)

1924

22-04-1924, tirsdag
 (premiere) [Enghavevej, Vera Fjelstrups Tourné] Den erotiske Hamster (Jensen)

1925

29-09-1925, tirsdag (spillet i Folkets Hus, København)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Livets Løgne (Stauning)

1926

05-01-1926, tirsdag (spillet i Griffenfeldsgade)
 Note Note: Teatret, årgang 25, februar 1926, nr. 8, side 152-53 [Ove Rode]
 (premiere) Arbejdersken (Claussen)
06-03-1926, lørdag
 (premiere) Pjerrot og Pjerette (Müller)
12-03-1926, fredag (spillet i Griffenfeldsgade)
 (premiere, senere) Grænsefolk (Müller)
16-03-1926, tirsdag (spillet i Griffenfeldsgade)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Grænsefolk (Müller)
23-04-1926, fredag
 (premiere) Aftensvalen (Clausen)
30-04-1926, fredag
 (premiere) Brydning (Nielsen-Stevns)
 (premiere) Familieliv (Nielsen-Stevns)
 (premiere) Primadonnas søde Griller (Müller)
30-05-1926, søndag
 (premiere) Appassionata (Bønnelycke)
24-09-1926, fredag
 (premiere) Kulturaben (Clausen)
19-11-1926, fredag (spillet i Griffenfeldsgade)
 (premiere) En Oprører (Meyer)

1927

07-01-1927, fredag (spillet i Griffenfeldsgade)
 (premiere) Han var en Pige (Engelstoft og Linde)
01-02-1927, tirsdag
 (premiere) Den Skinnerup Degn (Müller)
25-02-1927, fredag (spillet i Griffenfeldsgade)
 (premiere) Hinkemann (Toller)
05-10-1927, onsdag (spillet i Casinos lille sal)
 (premiere) Den evige Kværn (Gross)
28-12-1927, onsdag (spillet i Casinos lille sal)
 (premiere) Narcissus i Helvede (Clausen)

1928

08-02-1928, onsdag (spillet i Casinos lille sal)
 (premiere) Skøgens Datter (Müller)
23-05-1928, onsdag (spillet i Casinos lille sal)
 (premiere) Hjemløs (Longfors)
10-07-1928, tirsdag (spillet i Casinos lille sal)
 (premiere) Byen drager (Locher)
10-11-1928, lørdag (spillet i Folkets Hus, København)
 (premiere) Den store Humbug (Suenson og Madsen)

1929

22-03-1929, fredag (spillet i Griffenfeldsgade)
 (premiere) Profeten og Fædrelandet (Clausen)
18-11-1929, mandag
 (premiere) Tusindfryd (Gross)
11-12-1929, onsdag (spillet i Folkets Hus, Enghavevej, København)
 (premiere) Prøvens Dag (Bergstrøm)

1930

24-01-1930, fredag (spillet i Folkets Hus, Enghavevej, København)
 (premiere) Frandsen (Brodersen)
04-04-1930, fredag (spillet i Griffenfeldsgade)
 (premiere) Fjæleboden (Anonym)
 (premiere) Gabestokken (Petersen)
 (premiere) Pædagogik (Clausen)
 (premiere) Sort Trolddom (Lütken)
ukendt dato,
 (premiere) Paragraf 218 (Crevé)
12-10-1930, søndag (spillet i Griffenfeldsgade)
 (premiere) Svaneungen (Bergstedt)
09-11-1930, søndag (spillet i Folkets Hus, Enghavevej, København)
 (premiere) En Mand gaar ud af Spillet (Nielsen)
13-11-1930, torsdag (spillet i Folkets Hus, Enghavevej, København)
 (premiere, senere) I Folkets Navn (Blume)
06-12-1930, lørdag (spillet på Fønix Teatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) I Folkets Navn (Blume)

1931

12-01-1931, mandag (spillet på Palæ-lokalerne, Klerkegade, København)
 (premiere) De Overflødige (Duschinsky)