Til indledningen til disse sider

Dansk Forfatterleksikon. Andre teatres repertoire 1722-1975.

Dansk Skolescene

Listen er endnu ikke komplet.


Dansk Skolescene

1924

17-09-1924, onsdag (spillet på Casino)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Nej (Heiberg)
ukendt dato, (spillet på Casino)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt) Gildet paa Solhaug (Ibsen)

1925

ukendt dato, (spillet på Casino)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 (premiere) En Folkeviseaften (Müller)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Fruentimmerskolen (Molière)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Kong Renés Datter (Hertz)

1926

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Bagtalelsens Skole (Sheridan)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Den indbildt Syge (Molière)
 (opførelse nr: ukendt) Den pantsatte Bondedreng (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Peer Gynt (Ibsen)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Svend Dyrings Hus (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)

1927

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt) De Usynlige (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Den skaarede Krukke
 (opførelse nr: ukendt, senere) Gulddaasen (Olufsen)
 (opførelse nr: ukendt) Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
 (opførelse nr: ukendt) Karrig Niding
 (opførelse nr: ukendt, senere) Prinsessen og det halve Kongerige (Drachmann)

1928

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt) De Uadskillelige (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt) Der var engang - (Drachmann)
 (opførelse nr: ukendt) Gamle Melodier (Nielsen)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Genboerne (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt) Julestuen (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Kabale og Kærlighed (Schiller)

1929

ukendt dato, (spillet på Komediehuset)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Emilies Hjertebanken (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt) Fristelsen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fruentimmerskolen (Molière)
 (opførelse nr: ukendt) Gas
 (opførelse nr: ukendt, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)

1930

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Ambrosius (Molbech)
 (opførelse nr: ukendt) Den nye Barselstue (Andersen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt) Kendte Navne
 (opførelse nr: ukendt) Kærlighed uden Strømper (Wessel)
 (opførelse nr: ukendt) Trolddom (Jacobsen)

1931

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Scapins Gavtyvestreger (Molière)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Søstrene paa Kinnekullen (Hauch)

1932

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den indbildt Syge (Molière)
 (opførelse nr: ukendt) Lykke-Pers Rejse (Strindberg)
 (opførelse nr: ukendt) Pak (Overskou)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Svend Dyrings Hus (Hertz)

1933

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Fejltagelserne (Goldsmith)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Hærmændene paa Helgeland (Ibsen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Kong René's Datter (Hertz)

1934

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt) Correggio (Oehlenschläger)
 (opførelse nr: ukendt) Dansen paa Koldinghus (Drachmann og Kjerulf)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Maskerade (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt) Skærmydsler (Wied)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)

1935

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Aprilsnarrene (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt) Emil og detektiverne (Kästner)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)

1936

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
 (opførelse nr: ukendt) Minna von Barnhelm (Lessing)
 (premiere) Nattergalen i Wittenberg (Strindberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Prinsessen og det halve Kongerige (Drachmann)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Scapins Gavtyvestreger (Molière)

1937

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fejltagelserne (Goldsmith)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Rejsen endt (Sherriff)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Svend Dyrings Hus (Hertz)
 (opførelse nr: ukendt) Tilfældet har Ret (Goldoni)

1938

07-04-1938, torsdag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Oliver Twist (Dickens og Carr)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt) Posthuset (Tagore)
12-12-1938, mandag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Syndebukken (Fischer)

1939

01-09-1939, fredag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) De elendige (Hansen)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Hærmændene paa Helgeland (Ibsen)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Nitouche (Meilhac og Millaud)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Sparekassen (Hertz)

1940

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
24-10-1940, torsdag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Jeg vil være en Anden (Fischer)

1941

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Scapins Gavtyvestreger (Molière)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Syvsoverdag (Heiberg og Hartmann)

1942

ukendt dato, (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Fejltagelserne (Goldsmith)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Svend Dyrings Hus (Hertz)

1943

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Genboerne (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt) Kong Henrik IV (Shakespeare)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Syndebukken (Fischer)

1944

16-05-1944, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (premiere) De pokkers Unger (Ott)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De elendige (Hansen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Erasmus Montanus (Holberg)

1945

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, senere) Den Stundesløse (Holberg)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Nej (Heiberg)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Soldaterløjer (Hostrup)

1946

ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gulddaasen (Olufsen)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeg vil være en Anden (Fischer)
 (opførelse nr: ukendt) Wilhelm Tell (Schiller)

1947

04-10-1947, lørdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeppe på Bjerget (Holberg)
12-12-1947, fredag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt) Tvillingerne (Shakespeare)

1948

13-03-1948, lørdag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) I Porten (Fischer)
23-09-1948, torsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Aprilsnarrene (Heiberg)
29-11-1948, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Eventyr på Fodrejsen (Hostrup)

1949

18-03-1949, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Maskerade (Holberg)
14-05-1949, lørdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Maskerade [Gæstespil på Drottningsholm Slotsteater, Stockholm] (Holberg)
15-05-1949, søndag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Maskerade [Gæstespil på Drottningsholm Slotsteater, Stockholm] (Holberg)
12-10-1949, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
12-12-1949, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Fejltagelserne (Goldsmith)

1950

10-03-1950, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Scapins Gavtyvestreger (Molière)
27-09-1950, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Scapins Gavtyvestreger (Molière)
11-10-1950, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Sparekassen (Hertz)
08-12-1950, fredag
 (opførelse nr: ukendt, senere) Seks kammerater (Patrick)

1951

23-02-1951, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) En Spurv i Tranedans (Hostrup)
28-09-1951, fredag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeg vil være en Anden (Fischer)
07-12-1951, fredag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere) Vi laver Opera (Britten og Crozier)

1952

05-02-1952, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jeppe på Bjerget (Holberg)
14-03-1952, fredag
 (premiere, senere) Den Stundesløse (Holberg)
22-09-1952, mandag (spillet på Folketeatret)
 (premiere) Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
11-12-1952, torsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) I Porten (Fischer)

1953

16-03-1953, mandag
 (premiere, senere) Helligtrekongers Aften (Shakespeare)
12-10-1953, mandag
 (premiere, senere) Gulddaasen (Olufsen)

1954

27-01-1954, onsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Genboerne (Hostrup)
17-03-1954, onsdag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Vores egen ø (Fischer)
25-09-1954, lørdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Seks kammerater (Patrick)
06-10-1954, onsdag
 (premiere) Erasmus Montanus (Holberg)

1955

07-03-1955, mandag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
ukendt dato,
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Aladdin (Oehlenschläger m.fl.)
 (opførelse nr: ukendt) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
 (opførelse nr: ukendt) High Tor (Anderson)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Nej (Heiberg)

1956

22-09-1956, lørdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Helligtrekongersaften (Shakespeare)
25-10-1956, torsdag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Du kan ikke tage det med dig (Kaufman og Hart)
06-12-1956, torsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Helligtrekongersaften (Shakespeare)

1957

09-02-1957, lørdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr:   57, tidligere) Du kan ikke tage det med dig (Kaufman og Hart)
20-02-1957, onsdag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (premiere, senere) Een tjener og to herrer (Goldoni)
25-04-1957, torsdag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (opførelse nr:   33, tidligere, næste) Een tjener og to herrer (Goldoni)
12-06-1957, onsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   34, forrige, næste) Een tjener og to herrer (Goldoni)
13-06-1957, torsdag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   35, forrige, næste) Een tjener og to herrer (Goldoni)
14-06-1957, fredag (spillet på Udenlandsk teater)
 (opførelse nr:   36, forrige, senere) Een tjener og to herrer (Goldoni)
28-09-1957, lørdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Jeg vil være en anden (Fischer)
07-10-1957, mandag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Den indbildt syge (Molière)
23-11-1957, lørdag (spillet på Mercur Teatret)
 (opførelse nr: ukendt, senere) Glasmenageriet (Williams)
02-12-1957, mandag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Jeg vil være en anden (Fischer)
14-12-1957, lørdag (spillet på Mercur Teatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Glasmenageriet (Williams)

1958

13-01-1958, mandag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (premiere, senere) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
30-01-1958, torsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr:   55, tidligere) Den indbildt syge (Molière)
23-04-1958, onsdag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (opførelse nr:   34, tidligere, næste) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
20-09-1958, lørdag
 (premiere, senere) Emilies hjertebanken (Heiberg)
 (premiere, senere) Soldaterløjer (Hostrup)
28-10-1958, tirsdag (spillet på Aveny Teatret)
 (premiere, senere) Laser og pjalter (Brecht)
31-10-1958, fredag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
21-11-1958, fredag
 (opførelse nr:   41, tidligere) Emilies hjertebanken (Heiberg)
 (opførelse nr:   41, tidligere) Soldaterløjer (Hostrup)
01-12-1958, mandag (spillet på Aveny Teatret)
 (opførelse nr:   28, tidligere) Laser og pjalter (Brecht)

1959

05-02-1959, torsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr:   54, tidligere, senere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
26-02-1959, torsdag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Maskerade (Holberg)
18-03-1959, onsdag
 (premiere, senere) Eva aftjener sin barnepligt (Abell)
20-03-1959, fredag
 (opførelse nr:     5, tidligere) Eva aftjener sin barnepligt (Abell)
25-04-1959, lørdag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Maskerade (Holberg)
01-10-1959, torsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Seks kammerater (Patrick)
09-10-1959, fredag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Gulddåsen (Olufsen)
01-12-1959, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Seks kammerater (Patrick)

1960

23-01-1960, lørdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Gulddåsen (Olufsen)
17-02-1960, onsdag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (premiere, senere) Knickerbocker Holiday (Anderson)
22-04-1960, fredag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (opførelse nr:   35, tidligere) Knickerbocker Holiday (Anderson)
07-10-1960, fredag (spillet på Folketeatret)
(Eftermiddag)  (premiere, senere) Niels Ebbesen (Munk)
07-11-1960, mandag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Vores egen ø (Fischer)

1961

21-01-1961, lørdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Vores egen ø (Fischer)
16-01-1961, mandag (spillet på Folketeatret)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   47, tidligere) Niels Ebbesen (Munk)
15-02-1961, onsdag (spillet på Folketeatret)
 (premiere, senere) En sælgers død (Miller)
14-03-1961, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr:   18, tidligere) En sælgers død (Miller)
22-03-1961, onsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Oliver Twist (Dickens og Carr)
17-05-1961, onsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Oliver Twist (Dickens og Carr)
03-10-1961, tirsdag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Den røde Pimpernel (Bing)
28-10-1961, lørdag (spillet i Falkonercentret)
 (opførelse nr:   35, forrige, senere) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
04-11-1961, lørdag (spillet i Falkonercentret)
 (opførelse nr:   48, tidligere) Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
13-11-1961, mandag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (premiere, senere) Søvngængersken (Rieti) (Ballet)
 (premiere, senere) Graduation Ball (Lichine) (Ballet)
19-11-1961, søndag (spillet i Tivolis koncertsal)
 (opførelse nr:   10, tidligere) Søvngængersken (Rieti) (Ballet)
 (opførelse nr:   10, tidligere) Graduation Ball (Lichine) (Ballet)
28-11-1961, tirsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr:   30, tidligere) Den røde Pimpernel (Bing)

1962

09-01-1962, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (premiere, senere) På et hængende Hår (Wilder)
06-02-1962, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr:   17, tidligere) På et hængende Hår (Wilder)
20-02-1962, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Een tjener og to herrer (Goldoni)
27-02-1962, tirsdag (spillet på Det ny Teater)
 (premiere, senere) Anna Sophie Hedvig (Abell)
08-04-1962, søndag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr:   19, tidligere) Anna Sophie Hedvig (Abell)
10-04-1962, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Een tjener og to herrer (Goldoni)
05-10-1962, fredag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)
06-12-1962, torsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Anne Franks dagbog (Goodrich og Hackett)

1963

12-03-1963, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Den stundesløse (Holberg)
06-05-1963, mandag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den stundesløse (Holberg)
09-10-1963, onsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) De elendige (Hansen)
11-10-1963, fredag (spillet på Det ny Scala)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Seks kammerater (Patrick)
02-12-1963, mandag (spillet på Det ny Scala)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Seks kammerater (Patrick)

1964

09-03-1964, mandag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere, senere) Scapins gavtyvestreger (Molière)
05-05-1964, tirsdag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Scapins gavtyvestreger (Molière)
10-01-1964, fredag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) De elendige (Hansen)
09-11-1964, mandag (spillet på Folketeatret)
 (premiere, senere) Skatteøen (Lydén og Terserus)
21-12-1964, mandag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr:   30, tidligere) Skatteøen (Lydén og Terserus)

1965

22-02-1965, mandag (spillet på Folketeatret)
 (premiere, senere) Det dansende æsel (Vos)
 (premiere, senere) Kom ned på jorden (Methling)
 (premiere, senere) Jazzballet 65 (Martens)
05-05-1965, onsdag (spillet på Det ny Teater)
 (opførelse nr:   28, tidligere) Kom ned på jorden (Methling)
 (opførelse nr:   28, tidligere) Jazzballet 65 (Martens)
28-05-1965, fredag (spillet på Folketeatret)
 (opførelse nr:   53, tidligere) Det dansende æsel (Vos)

1967

14-09-1967, torsdag
 (premiere) Tre hvide pile (Makarius)
23-10-1967, mandag
 (premiere) Andorra (Frisch)

1968

15-01-1968, mandag
 (premiere) Jomfru på knæ (Goldsmith)
07-02-1968, onsdag
 (premiere, senere) Den usynlige hund (Hansen)
27-02-1968, tirsdag
 (premiere) Lille Trine Trille og tigrene (Andersen)
17-09-1968, tirsdag
 (premiere) Tøk Tumling (Andersen)
24-09-1968, tirsdag
 (opførelse nr: ukendt, tidligere) Den usynlige hund (Hansen)