Til indledningen til disse sider

Forrige sæson - Næste sæson

eller vælg sæson

Dansk Forfatterleksikon. Det kongelige Teaters repertoire 1748-1975. Sæson 72


Sæson nr 72 (1819-20)

06-09-1819, mandag
 (premiere, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
07-09-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   56), forrige, næste) Viinhøsten (Kunzen og Ihlee) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[03] Fogden
07-09-1819 Enholm (igen)
09-09-1819, torsdag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Hakon Jarl (Oehlenschläger)
10-09-1819, fredag
 (premiere, næste) De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
13-09-1819, mandag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
14-09-1819, tirsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
16-09-1819, torsdag
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Paul og Virginie (Kreutzer og Favières) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[10] En ung Neger
000-000-0000 - ukendt
17-09-1819, fredag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
18-09-1819, lørdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Rosamunda (Körner)
20-09-1819, mandag
 (opførelse nr:   13), forrige) Maleren og Ligene (Dieulafoy)
 (opførelse nr:   52), forrige, næste) Nina (Galeotti) (Ballet)
21-09-1819, tirsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
23-09-1819, torsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Forførelsens Offer (Lebrun)
 (opførelse nr:   88), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
24-09-1819, fredag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Den unge hidsige Kone (Etienne)
 (opførelse nr:   37), forrige, næste) Nonnerne (Devienne og Picard) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[01] Doktor Belfort
24-09-1819 C. Lund
[02] Belfort, hans Søn
24-09-1819 Bauer
[03] Frontin, dennes Tjener
24-09-1819 G.B. Cetti
[06] Priorinden
24-09-1819 Mad. Dahlén (igen)
25-09-1819, lørdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
27-09-1819, mandag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Deodata (Kotzebue)
28-09-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Menneskehad og Anger (Kotzebue)
Rolleliste ændret
[04] Eulalia, under Navn af Mad. Müller
28-09-1819 Mad. Heger (igen)
30-09-1819, torsdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
01-10-1819, fredag
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Den afbrudte Reise (Picard)
 (opførelse nr:  103), forrige, næste) Vaskepigerne og Keddelflikkeren (Galeotti) (Ballet)
02-10-1819, lørdag
 (premiere, næste) Klostret (Kruse)
04-10-1819, mandag
 (opførelse nr:   46), forrige, næste) Hververne (Farquhar og Gottlieb Stephanie den yngre)
05-10-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   43), forrige, næste) De to Grenaderer (Patrat)
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Alexis (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
07-10-1819, torsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
08-10-1819, fredag
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Skillerummet (Liborière)
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Azemia (Alayrac og Chabeaussière) (Syngestykke)
09-10-1819, lørdag
 (premiere, næste) Educations-Raaden (Kotzebue)
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Dandsesygen (Galeotti) (Ballet)
 (premiere, næste) Brevet fra Cadix (Kotzebue)
11-10-1819, mandag
 (opførelse nr:   50), forrige, næste) Kjerlighed uden Strømper (Wessel)
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Dandsesygen (Galeotti) (Ballet)
12-10-1819, tirsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Klostret (Kruse)
14-10-1819, torsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Educationsraaden (Kotzebue)
 En Entree
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) De to smaa Savoyarder (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
15-10-1819, fredag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Brevet fra Cadiz (Kotzebue)
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Rastdagen (Bouilly og Dupaty)
Rolleliste ændret
[10] En Postillon
15-10-1819 Overskou
16-10-1819, lørdag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Palnatoke (Oehlenschläger)
 En Entree, comp. af Hr. Funck
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Arrestanten (Maria og Pineux) (Syngestykke)
18-10-1819, mandag
 (opførelse nr:     3), forrige) Klostret (Kruse)
19-10-1819, tirsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
21-10-1819, torsdag
 (opførelse nr:     3), forrige) Brevet fra Cadiz (Kotzebue)
 (opførelse nr:   54), forrige, næste) Rolf Blaaskæg (Galeotti) (Ballet)
22-10-1819, fredag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Den vovelige Prøve (Roger)
 (opførelse nr:   58), forrige, næste) Bødkeren (Monsigny og Audinot) (Syngestykke)
25-10-1819, mandag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Den lille Hyrdedreng (Oehlenschläger)
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Arrestanten (Maria og Pineux) (Syngestykke)
26-10-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Henrik den femtes Ungdom (Pineux)
 (opførelse nr:   89), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
27-10-1819, onsdag
 (opførelse nr:   47), forrige, næste) Dyveke (Samsøe)
Rolleliste ændret
[03] Claudia, en gammel Pige hos Dyveke, hendes Kammerfrue
27-10-1819 Mad. Foersom (igen)
[07] Kong Christiern den anden
27-10-1819 Ryge (igen)
29-10-1819, fredag
 (premiere, næste) Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
30-10-1819, lørdag
 (opførelse nr:   53), forrige, næste) Apothekeren og Doctoren (Dittersdorf og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
01-11-1819, mandag
 (opførelse nr:   82), forrige, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)
Rolleliste ændret
[03] Engelke, hans Datter
01-11-1819 Mad. Foersom (igen)
[09] Sivert Posekiger
01-11-1819 P. Holm
[10] Jens Øltapper, Værten
01-11-1819 C. Lund
[11] Richard Børstenbinder
01-11-1819 Eilertzen (igen)
[18] Tredie Raadsherinde
01-11-1819 Mad. Andersen (efter navneskifte) (igen)
[18] Tredie Raadsherinde
000-000-0000 - ukendt
[19] Arianke Grovsmeds
01-11-1819 P. Holm
[25] Oldermandens Kontrapart
01-11-1819 Chr. Bruun
 (opførelse nr:  104), forrige, næste) Vaskepigerne og Keddelflikkeren (Galeotti) (Ballet)
02-11-1819, tirsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
04-11-1819, torsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Ildprøven (Kotzebue)
 (opførelse nr:   30), forrige, næste) Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
05-11-1819, fredag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) De Sansesløse (Kotzebue)
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) De to smaa Savoyarder (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
06-11-1819, lørdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
08-11-1819, mandag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
09-11-1819, tirsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Spilleren (Iffland)
11-11-1819, torsdag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Laura (Bang)
12-11-1819, fredag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Bonden som Dommer (d'Herbois og Barca)
13-11-1819, lørdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
14-11-1819, søndag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Den lige Vei er den bedste (Kotzebue)
 (opførelse nr:   38), forrige, næste) Nonnerne (Devienne og Picard) (Syngestykke)
15-11-1819, mandag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Adolf og Lovise (Iffland)
16-11-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   19), forrige, næste) Deodata (Kotzebue)
18-11-1819, torsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
19-11-1819, fredag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Intermezzet (Kotzebue)
 (opførelse nr:   20), forrige) Den galante Gartner (Bournonville) (Ballet)
20-11-1819, lørdag
 (premiere, næste) Hvilken af dem er Bruden? (Weissenthurn)
21-11-1819, søndag
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Ægtestandsscenen (Kotzebue)
 (opførelse nr:   44), forrige, næste) De to Grenaderer (Patrat)
Rolleliste ændret
[11] Jasmin, Grenadér
21-11-1819 Haack (igen)
22-11-1819, mandag
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Silkestigen (Planard)
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
23-11-1819, tirsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Hvilken af dem er Bruden? (Weissenthurn)
25-11-1819, torsdag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
 (opførelse nr:   70), forrige, næste) Lagertha (Pram og Schall) (Ballet)
26-11-1819, fredag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Den hjemkomne Nabob (Morton)
27-11-1819, lørdag
 (opførelse nr:   34), forrige, næste) De pudseerlige Arvinger (2. Udg.) (Kotzebue)
Rolleliste ændret
[02] Frederik, hans gamle Tjener
27-11-1819 P. Poulsen
[07] Herman v. Falkenau, Kammerjunker
27-11-1819 C. Winsløw
[13] Franziska Falk, hendes Datter
27-11-1819 Mad. S. Poulsen (efter navneskifte)
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Cendrillon (for H.C. Knudsens Enke) (Etienne) (Syngestykke)
 (premiere) Skytsaanden (for H.C. Knudsens Enke) (Liebenberg)
28-11-1819, søndag  Helligdag Advent
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
29-11-1819, mandag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Hvilken af dem er Bruden? (Weissenthurn)
30-11-1819, tirsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Educationsraaden (Kotzebue)
 (opførelse nr:   71), forrige, næste) Lagertha (Pram og Schall) (Ballet)
02-12-1819, torsdag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Syv tusinde Rigsdaler (Kotzebue)
Rolleliste ændret
[01] Diethelm, en ung Købmand
02-12-1819 G.J. Liebe
[04] Carl Telberg, Fændrik, (1) deres Børn
02-12-1819 C. Winsløw
[05] Sophie, (2) deres Børn
02-12-1819 Mad. Spindler (efter navneskifte) (igen)
[07] Emilie, hendes Datter
02-12-1819 Mad. Andersen
[12] Kaptajn Hennings
02-12-1819 Haack
[14] En Karl
02-12-1819 Overskou
03-12-1819, fredag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Educationsraaden (Kotzebue)
 (opførelse nr:   15), forrige) Stakket Dands er snart sprungen (andre m.fl.) (Syngestykke)
04-12-1819, lørdag
 (opførelse nr:   55), forrige, næste) Figaros Giftermaal (Beaumarchais)
Rolleliste ændret
[01] Grev Almaviva, Stor-Corregidor i Andalusien
04-12-1819 Stage
[03] Figaro, Grevens Kammertjener og Slotsforvalter
04-12-1819 Frydendahl
[05] Cherubin, Grevens første Page
04-12-1819 Mad. M.E. Zinck
[08] Fanchette, Antonios Datter
04-12-1819 Mad. S. Poulsen
[14] Pedrillo, (S.-F. 1846: Grevens Forrider)
04-12-1819 Overskou
[16] En Tjener (S.-F. 1846: En Dørvogter)
04-12-1819 ukendt
 (premiere) Det unge Menneske paa de 60 Aar (Merle og Brazier)
05-12-1819, søndag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Borgermesterfamilien (Kotzebue)
06-12-1819, mandag
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Fruentimmerhaderen (andre m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   55), forrige, næste) Rolf Blaaskæg (Galeotti) (Ballet)
07-12-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Johanna Montfaucon (Kotzebue og Schall)
09-12-1819, torsdag
 (opførelse nr:   34), forrige, næste) Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
10-12-1819, fredag
 (opførelse nr:     6), forrige) Enken (Kruse)
11-12-1819, lørdag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Den unge Ziguenerinde (Kotzebue)
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Califen i Bagdad (Boieldieu og Just) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[08] En Betjent
11-12-1819 C. Winsløw
12-12-1819, søndag
 (opførelse nr:   39), forrige, næste) Dragedukken (Kunzen og Falsen) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[01] Jacob Olsen, Skomager
12-12-1819 Rind
[103] Vægtere [2]
12-12-1819 O. Rongsted d.æ.
[104] Kommissæren
12-12-1819 P. Poulsen
[107] Tre Gæster [2]
12-12-1819 J. Winsløw
[108] Tre Gæster [3]
12-12-1819 C. Winsløw
13-12-1819, mandag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
14-12-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   19), forrige, næste) Den Døve (Choudard)
 (opførelse nr:   53), forrige, næste) Nina (Galeotti) (Ballet)
16-12-1819, torsdag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Selim, Prins af Algier (Brown)
Rolleliste ændret
[01] Barbarossa, uretmæssig Besidder af den Algierske Trone
16-12-1819 Frydendahl (igen)
 (opførelse nr:   65), forrige, næste) Afguden paa Ceylon (Galeotti) (Ballet)
17-12-1819, fredag
 (opførelse nr:   40), forrige, næste) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
18-12-1819, lørdag
 (opførelse nr:   35), forrige, næste) Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
19-12-1819, søndag
 (opførelse nr:     7), forrige) Troldkvinden Sidonia (Zschokke)
20-12-1819, mandag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Landsbytheatret (Reynolds)
Rolleliste ændret
[09] En Haandværksmand
20-12-1819 Eilertzen (igen)
[15] Mistress Dazzle
20-12-1819 Mad. Brandt (efter navneskifte)
21-12-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) En Times Ægteskab (Alayrac og Etienne) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     9), forrige) Koromanien (Galeotti) (Ballet)
22-12-1819, onsdag
 (opførelse nr:   56), forrige, næste) Jacob von Tyboe (Holberg)
Rolleliste ændret
[09] Pernille, hendes Pige
22-12-1819 Mad. A.D. Liebe (igen)
23-12-1819, torsdag
 (opførelse nr:   66), forrige, næste) Zemire og Azor (Grétry og Marmontel) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[05] Fatme, (2) Døtre af Sander
23-12-1819 Mad. M.E. Zinck (igen)
[07] En Fe
23-12-1819 Mad. Brandt (efter navneskifte)
25-12-1819, lørdag  Helligdag Juledag
26-12-1819, søndag  Helligdag 2. Juledag
27-12-1819, mandag
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
28-12-1819, tirsdag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
30-12-1819, torsdag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
31-12-1819, fredag
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Besøget (Kotzebue)

1820


01-01-1820, lørdag  Helligdag Nytaarsdag
 (premiere, næste) Michel Angelo (Isouard og Delrieu) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   29), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
02-01-1820, søndag
 (opførelse nr:   15), forrige) Den unge hidsige Mand (Pixérécourt)
 (opførelse nr:   12), forrige) Galningen (Kotzebue)
03-01-1820, mandag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Educationsraaden (Kotzebue)
 (opførelse nr:   72), forrige, næste) Lagertha (Pram og Schall) (Ballet)
04-01-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Værtshuset (Lebrun)
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
06-01-1820, torsdag
 (opførelse nr:   34), forrige, næste) Johanna Montfaucon (Kotzebue og Schall)
07-01-1820, fredag
 (opførelse nr:   30), forrige, næste) Virtuosen Nr. 2 (Heiberg)
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Michel Angelo (Isouard og Delrieu) (Syngestykke)
08-01-1820, lørdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
09-01-1820, søndag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
10-01-1820, mandag
 (opførelse nr:   41), forrige, næste) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
11-01-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Michel Angelo (Isouard og Delrieu) (Syngestykke)
13-01-1820, torsdag
 (opførelse nr:   56), forrige, næste) Figaros Giftermaal (Beaumarchais)
Rolleliste ændret
[03] Figaro, Grevens Kammertjener og Slotsforvalter
13-01-1820 Rind
14-01-1820, fredag
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Epigrammet (Kotzebue)
15-01-1820, lørdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Hvilken af dem er Bruden? (Weissenthurn)
16-01-1820, søndag
 (opførelse nr:   12), forrige) De to Klingsberger (Kotzebue)
Rolleliste ændret
[03] Grevinde Wohlwarth, Grevens Søster
16-01-1820 Mad. Brandt (efter navneskifte)
[04] Baron Stein, Løjtnant
16-01-1820 J. Winsløw
[11] Jacob, Tjener, (2) hos Grevinden
16-01-1820 Overskou
[12] Mariane, en Pige
16-01-1820 Jfr. Flindt
17-01-1820, mandag
 (opførelse nr:   35), forrige, næste) De pudseerlige Arvinger (1. Udg.) (Kotzebue)
Rolleliste ændret
[01] Peter Falk
17-01-1820 Due (igen)
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) To Ord (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
18-01-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   47), forrige, næste) Hververne (Farquhar og Gottlieb Stephanie den yngre)
20-01-1820, torsdag
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
21-01-1820, fredag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Landsbytheatret (Reynolds)
22-01-1820, lørdag
 (opførelse nr:   57), forrige, næste) L'Orphelin de la Chine (for L. Poulsen) (Galeotti) (Ballet)
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Ja eller Nei (Beck)
Rolleliste ændret
[03] Julie, (1) deres Døtre
22-01-1820 Mad. Spindler
[04] Lucie, (2) deres Døtre
22-01-1820 Jfr. Abildgaard
[05] Antonette, (3) deres Døtre
22-01-1820 Jfr. A. Poulsen
[07] Hr. Dorantes, en rig Ungkarl
22-01-1820 Stage
[09] Hr. Erast, hemmelig forelsket i Antonette
22-01-1820 J. Winsløw
[10] Notarius
22-01-1820 N. Simonsen
 (opførelse nr:   44), forrige, næste) Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[02] Henrik, en holstensk Bonde, Broder til Hans
22-01-1820 Rind
[03] Thord Halvorsen (fra 1818-19: Diedrik), en norsk Bonde (findes ikke 1815-16, fra 1818-19: en Bonde fra Alheden)
22-01-1820 Haack
[05] Peter, Henriks Søn, Skipper
22-01-1820 Enholm (igen)
24-01-1820, mandag
 (opførelse nr:   46), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
Rolleliste ændret
[09] Mette, Stuepige
24-01-1820 Mad. Schwarz (igen)
[10] Grethe, Kokkepige
24-01-1820 Mad. S. Poulsen
[12] Jochum, Kusk
24-01-1820 Lindgreen (igen)
25-01-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) Gevinsten i Classe-Lotteriet (Hagemeister)
 (opførelse nr:   45), forrige, næste) Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[02] Henrik, en holstensk Bonde, Broder til Hans
25-01-1820 Ryge (igen)
27-01-1820, torsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Hvilken af dem er Bruden? (Weissenthurn)
31-01-1820, mandag
 (premiere, næste) Sargino (Paër og Monvel) (Syngestykke)
01-02-1820, tirsdag
 (opførelse nr:  104), forrige, næste) Den Stundesløse (Holberg)
Rolleliste ændret
[11] Leander, Leonoras Elsker
01-02-1820 G.J. Liebe
 (opførelse nr:  105), forrige, næste) Vaskepigerne og Keddelflikkeren (Galeotti) (Ballet)
02-02-1820, onsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Hvilken af dem er Bruden? (Weissenthurn)
03-02-1820, torsdag
 (opførelse nr:   14), forrige) Ja eller Nei (Beck)
Rolleliste ændret
[04] Lucie, (2) deres Døtre
03-02-1820 Mad. Beckmann
 (opførelse nr:   39), forrige, næste) Nonnerne (Devienne og Picard) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[01] Doktor Belfort
03-02-1820 Haack (igen)
[10] Josephine, (2) Nonner
03-02-1820 Jfr. Zrza (igen)
04-02-1820, fredag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Sargino (Paër og Monvel) (Syngestykke)
05-02-1820, lørdag
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Den Døvstumme (for Mad. Janssen) (Bouilly)
Rolleliste ændret
[01] Abbe de l'Épée
05-02-1820 Ryge
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Den dybe Sorg (Berton m.fl.) (Syngestykke)
06-02-1820, søndag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Hvilken af dem er Bruden? (Weissenthurn)
07-02-1820, mandag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Laura (Bang)
08-02-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Slottet Montenero (Alayrac og Hoffman) (Syngestykke)
10-02-1820, torsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Sargino (Paër og Monvel) (Syngestykke)
11-02-1820, fredag
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) De lystige Passagerer (Picard)
Rolleliste ændret
[07] Rougeau, Postfører (1861-62: Konduktør ved Diligencen)
11-02-1820 O. Rongsted d.æ. (igen)
[10] Rosette (1861-62: Madelon), Kælderpige (1861-62: Opvartningspige)
11-02-1820 Mad. Spindler (efter navneskifte) (igen)
13-02-1820, søndag  Helligdag Fastelavn
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Spradebassen (fransk)
 (opførelse nr:     4), forrige) Michel Angelo (Isouard og Delrieu) (Syngestykke)
14-02-1820, mandag
 (opførelse nr:   76), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
Rolleliste ændret
[04] Baronens Sekretær
14-02-1820 C. Winsløw (igen)
 (opførelse nr:   66), forrige, næste) Afguden paa Ceylon (Galeotti) (Ballet)
15-02-1820, tirsdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Sargino (Paër og Monvel) (Syngestykke)
17-02-1820, torsdag
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Korsridderne (Kotzebue)
18-02-1820, fredag
 (opførelse nr:   23), forrige) Renaud d'Ast (Alayrac m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   58), forrige, næste) L'Orphelin de la Chine (Galeotti) (Ballet)
19-02-1820, lørdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Rochesters Forvisning (for Mad. M.E. Zinck) (Moreau og Dumolard)
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Fanchon, Lirespillerinden (for Mad. Zinck) (Himmel m.fl.) (Syngestykke)
20-02-1820, søndag
 (opførelse nr:   77), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
21-02-1820, mandag
 (opførelse nr:   19), forrige, næste) De Sansesløse (Kotzebue)
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Han blander sig i Alt (Centlivre)
Rolleliste ændret
[11] En Kældersvend
21-02-1820 Overskou
22-02-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Korsridderne (Kotzebue)
24-02-1820, torsdag
 (opførelse nr:     4), forrige) Rochesters Forvisning (Moreau og Dumolard)
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Macbeth (Galeotti) (Ballet)
25-02-1820, fredag
 (opførelse nr:   40), forrige, næste) Dragedukken (Kunzen og Falsen) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[104] Kommissæren
25-02-1820 J. Winsløw
26-02-1820, lørdag
 Concert
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Røverborgen (Kuhlau og Oehlenschläger) (Syngestykke)
27-02-1820, søndag
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Fanchon, Lirespillerinden (Himmel m.fl.) (Syngestykke)
28-02-1820, mandag
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Bonden som Dommer (d'Herbois og Barca)
29-02-1820, tirsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Den lige Vei er den bedste (Kotzebue)
 (opførelse nr:   13), forrige) Macbeth (Galeotti) (Ballet)
02-03-1820, torsdag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Den unge hidsige Kone (Etienne)
Rolleliste ændret
[06] En Jockey
02-03-1820 Phister
 (opførelse nr:   46), forrige, næste) Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[05] Peter, Henriks Søn, Skipper
02-03-1820 G.B. Cetti (igen)
03-03-1820, fredag
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
04-03-1820, lørdag
 (opførelse nr:   44), forrige, næste) Amor og Psyche (Galeotti) (Ballet)
 (premiere) Die Rache des Achilles (for Siboni) (Paër) (Syngestykke)
05-03-1820, søndag
 (opførelse nr:   47), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
06-03-1820, mandag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Fanchon, Lirespillerinden (Himmel m.fl.) (Syngestykke)
07-03-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   21), forrige) Besøget (Kotzebue)
 (opførelse nr:   45), forrige, næste) Amor og Psyche (Galeotti) (Ballet)
09-03-1820, torsdag
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Røverborgen (Kuhlau og Oehlenschläger) (Syngestykke)
10-03-1820, fredag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Røverborgen (Kuhlau og Oehlenschläger) (Syngestykke)
12-03-1820, søndag
 (opførelse nr:   57), forrige, næste) Jacob von Tyboe (Holberg)
Rolleliste ændret
[10] Leonard, Lucilias Elsker
12-03-1820 G.J. Liebe (igen)
13-03-1820, mandag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Borgermesterfamilien (Kotzebue)
14-03-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   41), forrige, næste) Dragedukken (Kunzen og Falsen) (Syngestykke)
16-03-1820, torsdag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Henrik den femtes Ungdom (Pineux)
 (opførelse nr:   46), forrige, næste) Amor og Psyche (Galeotti) (Ballet)
17-03-1820, fredag
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Syv tusinde Rigsdaler (Kotzebue)
Rolleliste ændret
[13] Vermand, en Kommissær
17-03-1820 N. Simonsen
[13] Vermand, en Kommissær
000-000-0000 - ukendt
 (opførelse nr:   67), forrige, næste) Afguden paa Ceylon (Galeotti) (Ballet)
18-03-1820, lørdag
 (opførelse nr:   55), forrige, næste) Herman von Unna (for Stage) (Skjöldebrand og Vogler)
Rolleliste ændret
[13] Dommere [4] i den hemmelige Ret (til 1822-23)
18-03-1820 O. Rongsted d.æ. (igen)
[02] Sophie, hans Gemalinde
18-03-1820 Mad. Heger (igen)
[03] Prinsessen af Ratibor
18-03-1820 Jfr. Jørgensen
[05] Kuntzmann von Hertingshausen
18-03-1820 Clausen (igen)
[06] Greven af Unna, Formand for den hemmelige Ret
18-03-1820 Frydendahl (igen)
[08] Münster
18-03-1820 Ryge
[10] Dommere [1] i den hemmelige Ret [Antallet har vekslet]
18-03-1820 Haack
[14] Dommere [5] i den hemmelige Ret (til 1822-23)
18-03-1820 Heinsvig (igen)
[19] Ledsageren, (til 1822-23)
18-03-1820 G.B. Cetti
19-03-1820, søndag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Edvard i Skotland (Pineux og Kotzebue)
20-03-1820, mandag
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
21-03-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Myndlingerne (Iffland)
Rolleliste ændret
[11] Sekretæren hos Kansleren
21-03-1820 Rind
23-03-1820, torsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
24-03-1820, fredag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Macbeth (Shakespeare)
26-03-1820, søndag  Helligdag Palme Søndag
30-03-1820, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
31-03-1820, fredag  Helligdag Langfredag
02-04-1820, søndag  Helligdag Paaskedag
03-04-1820, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
04-04-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   42), forrige, næste) Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
05-04-1820, onsdag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Rosamunda (Körner)
06-04-1820, torsdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Peters Bryllup (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
07-04-1820, fredag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
08-04-1820, lørdag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Axel og Valborg (for Hass) (Oehlenschläger)
 (opførelse nr:   41), forrige, næste) Det tvungne Giftermaal (Molière)
Rolleliste ændret
[06] Leander (1854-55: Lycaste), hendes Liebhaber (1854-55: Dorimenes Elsker)
08-04-1820 J. Winsløw
[09] To Taterkoner (1854-55: To Zieunerinder[1])
08-04-1820 Jfr. Schaltz
10-04-1820, mandag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Ildprøven (Kotzebue)
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
11-04-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Arrestanten (Maria og Pineux) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   56), forrige, næste) Rolf Blaaskæg (Galeotti) (Ballet)
12-04-1820, onsdag
 (opførelse nr:   78), forrige, næste) Barselstuen (Holberg)
Rolleliste ændret
[13] Ane Kandestøbers
12-04-1820 Mad. Brandt (efter navneskifte)
[15] Arianke Bogtrykkers
12-04-1820 Mad. Dahlén
[19] Engelke Hattemagers
12-04-1820 Jfr. Nissen
[24] En Frue
12-04-1820 Mad. Brandt (efter navneskifte)
[37] Første Advokat
12-04-1820 Ryge
13-04-1820, torsdag
 (opførelse nr:   15), forrige) Elisa Werner (Pixérécourt)
 (opførelse nr:   90), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
14-04-1820, fredag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Spilleren (Iffland)
15-04-1820, lørdag
 (opførelse nr:   47), forrige, næste) Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Peters Bryllup (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[09] Cecilie, Henriks Datter
15-04-1820 Mad. S. Poulsen
16-04-1820, søndag
 Concert
 Declamation
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Adolf og Clara (for Blindeinstitutet) (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
17-04-1820, mandag
 (premiere, næste) Elisa (Boye)
18-04-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Axel og Valborg (Oehlenschläger)
20-04-1820, torsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Elisa (Boye)
21-04-1820, fredag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Fridolin (Holbein og Schiller)
22-04-1820, lørdag
 Divertiss.
 Arie af Siboni
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Jeannot og Colin (for G.B. Cetti) (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
24-04-1820, mandag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Jeannot og Colin (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
25-04-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Jeannot og Colin (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
26-04-1820, onsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Elisa (for Forfatteren) (Boye)
 (opførelse nr:   45), forrige, næste) Bjergbøndernes Børn og Speilet (Galeotti) (Ballet)
28-04-1820, fredag  Helligdag Bededag
29-04-1820, lørdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Pizzarro (Kotzebue)
01-05-1820, mandag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Munterheds Triumf (Reynolds)
02-05-1820, tirsdag
 (opførelse nr:     4), forrige) Elisa (Boye)
03-05-1820, onsdag
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Peters Bryllup (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[09] Cecilie, Henriks Datter
03-05-1820 Jfr. Zrza (igen)
04-05-1820, torsdag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Den Døvstumme (Bouilly)
05-05-1820, fredag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
06-05-1820, lørdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Røverborgen (Kuhlau og Oehlenschläger) (Syngestykke)
08-05-1820, mandag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Den lige Vei er den bedste (Kotzebue)
 (opførelse nr:   48), forrige, næste) Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
09-05-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Den Døvstumme (Bouilly)
11-05-1820, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
12-05-1820, fredag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
13-05-1820, lørdag
 (premiere, næste) Pillegrimen (Thiele)
15-05-1820, mandag
 (opførelse nr:     7), forrige) Pizzarro (Kotzebue)
16-05-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Intermezzet (Kotzebue)
17-05-1820, onsdag
 (opførelse nr:   18), forrige) Qvindelist (fransk)
Rolleliste ændret
[04] Picard, Destivals Tjener
17-05-1820 Hass (igen)
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
18-05-1820, torsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Det tilmurede Vindue (Kotzebue)
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Adolf og Clara (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   46), forrige, næste) Bjergbøndernes Børn og Speilet (Galeotti) (Ballet)
19-05-1820, fredag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Pillegrimen (Thiele)
21-05-1820, søndag  Helligdag Pintsedag
22-05-1820, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
23-05-1820, tirsdag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Laura (Bang)
25-05-1820, torsdag
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Medbeilerne (Sheridan)
Rolleliste ændret
[09] Terne (fra 1851-52: Louise), Frk. Føligs Kammerpige (fra 1851-52: Lydia Languishs Kammerpige)
25-05-1820 Mad. S. Poulsen
[12] Smeld (fra 1851-52: Thomas), Kusk
25-05-1820 P. Holm
[16] En Dreng (fra 1851-52: En Køkkendreng)
25-05-1820 Phister
26-05-1820, fredag
 (opførelse nr:   49), forrige, næste) Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[03] Thord Halvorsen (fra 1818-19: Diedrik), en norsk Bonde (findes ikke 1815-16, fra 1818-19: en Bonde fra Alheden)
26-05-1820 Due (igen)
[05] Peter, Henriks Søn, Skipper
26-05-1820 Enholm (igen)
 (opførelse nr:   42), forrige, næste) Det tvungne Giftermaal (Molière)
Rolleliste ændret
[02] Jeronimus, (i 1854-55: hans Ven)
26-05-1820 Heinsvig
[08] Marphurius, (1854-55: Doctor philosphiæ af den skeptiske Skole) (2) (indtil 1832-33: tvende Doctores philosphiæ)
26-05-1820 N. Simonsen
28-05-1820, søndag  Helligdag Trinitatis
30-08-1820, onsdag
 (opførelse nr:   62), forrige, næste) De forliebte Haandværksfolk (Gaszmann og Goldoni) (Syngestykke)
Rolleliste ændret
[01] Madame Constance, en rig Enke, hemmelig forelsket i Partout
30-08-1820 Mad. Dahlén (igen)
[08] En Notarius
30-08-1820 N. Simonsen
31-08-1820, torsdag
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Den forladte Datter (for Mad. Foersom) (Holcroft)
Rolleliste ændret
[01] Baron Skumring
31-08-1820 Hass
[03] Dalby
31-08-1820 Clausen
[04] Snap, Forvalter hos Baron Skumring
31-08-1820 C.N. Rosenkilde
[07] Halvor Jerken, Nordmand, gammel Betjent hos Baronen
31-08-1820 N. Simonsen
[10] Birgitte Skydberg, hendes Kammerpige
31-08-1820 Mad. Rongsted
[11] Mad. Dufour
31-08-1820 Mad. Clausen (igen)
[12] Lise, hendes Pige
31-08-1820 Jfr. Sannes (igen)
 (opførelse nr:     4), forrige) Rosen og Kysset (Bruun)