Til indledningen til disse sider

Forrige sæson - Næste sæson

eller vælg sæson

Dansk Forfatterleksikon. Det kongelige Teaters repertoire 1748-1975. Sæson 186


Sæson nr 186 (1933-34)


Særforestilling 1933-34


09-08-1933, onsdag
 (opførelse nr:   63), forrige) Erik og Abel (Oehlenschläger)
   Note (Særforestilling for Danmarks Lærerforening)
ukendt dato,
 (opførelse nr:  263), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  144), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  251), forrige, næste) Cavalleria rusticana (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Den solgte Brud (Smetana og Sabina) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  107), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
 (opførelse nr:   99), forrige, næste) Een Tjener og to Herrer (Goldoni)
 (opførelse nr:  653), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
 (opførelse nr:  244), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:  330), forrige, næste) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   44), forrige, næste) Gaucho (Lander) (Ballet)
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Gudindernes Strid (Cavling) (Ballet)
 (opførelse nr:  155), forrige, næste) Hellig tre Kongers Aften (Shakespeare)
 (opførelse nr:   96), forrige, næste) Hr. Lamberthier (Verneuil)
 (opførelse nr:  108), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
 (opførelse nr:  123), forrige, næste) Julestuen (Holberg)
 (opførelse nr:   36), forrige, næste) Kongeligt Blod (Gandrup)
 (opførelse nr:   61), forrige, næste) Leonora Christina (Salomon og Barfoed) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Majdronningen (Gluck m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Rosendrømmen (Fokin) (Ballet)
 (opførelse nr:   36), forrige, næste) Siegfried (Wagner) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  105), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
01-09-1933, fredag
 (premiere, næste) En, To, Tre! (Molnár)
 (opførelse nr:   30), forrige, næste) Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
02-09-1933, lørdag
 (opførelse nr:   19), forrige, næste) Falstaff (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
07-09-1933, torsdag
 (premiere, næste) Konflikt (Alsberg)
09-09-1933, lørdag
 (opførelse nr:  341), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
10-09-1933, søndag
 (opførelse nr:   43), forrige, næste) Afsporet (Schlüter)
17-09-1933, søndag
 (opførelse nr:   44), forrige) Afsporet (Schlüter)
26-09-1933, tirsdag
 (opførelse nr:   40), forrige, næste) Peer Gynt (Ibsen)
30-09-1933, lørdag
 (opførelse nr:   29), forrige, næste) Kaddara (Norman-Hansen) (Syngestykke)
11-10-1933, onsdag
 (opførelse nr:  128), forrige, næste) Den Gerrige (Molière)
   Note (Rosendrømmen:)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Serenade af Gudindernes Strid [opført i Odense] (Cavling) (Ballet)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Sømands-Reel af Livjægerne paa Amager [opført i Odense] (Bournonville) (Ballet)
12-10-1933, torsdag
   Note (Rosendrømmen:)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Serenade af Gudindernes Strid [opført i Haderslev] (Cavling) (Ballet)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Sømands-Reel af Livjægerne paa Amager [opført i Haderslev] (Bournonville) (Ballet)
13-10-1933, fredag
   Note (Rosendrømmen:)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Serenade af Gudindernes Strid [opført i Graasten] (Cavling) (Ballet)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Sømands-Reel af Livjægerne paa Amager [opført i Graasten] (Bournonville) (Ballet)
14-10-1933, lørdag
   Note (Rosendrømmen:)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Serenade af Gudindernes Strid [opført i Flensburg] (Cavling) (Ballet)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Sømands-Reel af Livjægerne paa Amager [opført i Flensburg] (Bournonville) (Ballet)
17-10-1933, tirsdag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Tristan og Isolde (Wagner) (Syngestykke)
24-10-1933, tirsdag
 (opførelse nr:  144), forrige, næste) Tannhäuser [opført i Forum] (Wagner) (Syngestykke) (spillet i Forum)
26-10-1933, torsdag
 (opførelse nr:  145), forrige, næste) Tannhäuser [opført i Forum] (Wagner) (Syngestykke) (spillet i Forum)
27-10-1933, fredag
 (opførelse nr:   68), forrige, næste) Mme Butterfly (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-11-1933, fredag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Falstaff (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
09-11-1933, torsdag
 (premiere, næste) De Udvalgte (Munk)
23-11-1933, torsdag
 (premiere, næste) Diana (Bartholin) (Ballet)
 (premiere, næste) Fodbold (Bartholin) (Ballet)
 (premiere, næste) I Rosenlænker (Clausen)
 (premiere, næste) Motivet (Glaspell)
26-11-1933, søndag
 (opførelse nr:   14), forrige) Konflikt (Alsberg)
30-11-1933, torsdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Diana (Bartholin) (Ballet)
 (opførelse nr:     4), forrige) Fodbold (Bartholin) (Ballet)
01-12-1933, fredag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Rigoletto (Verdi og Piave) (Syngestykke)
03-12-1933, søndag  Helligdag Advent
 (opførelse nr:  191), forrige, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:  158), forrige, næste) Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
04-12-1933, mandag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Alt er godt (Rode)
07-12-1933, torsdag
 (opførelse nr:   19), forrige) Gudindernes Strid (Cavling) (Ballet)
10-12-1933, søndag
 (opførelse nr:  196), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
18-12-1933, mandag
 (opførelse nr:   22), forrige) De Udvalgte (Munk)
19-12-1933, tirsdag
 (opførelse nr:   13), forrige) En, To, Tre! (Molnár)
 (opførelse nr:   39), forrige) Pierrettes Slør (Schnitzler) (Ballet)
25-12-1933, mandag  Helligdag Juledag
26-12-1933, tirsdag  Helligdag 2. Juledag

1934


01-01-1934, mandag  Helligdag Nytaarsdag
03-01-1934, onsdag
 (premiere) Orpheus i Underverdenen (Crémieux)
12-01-1934, fredag
 (premiere, næste) Ham, I søger - (Jensen)
29-01-1934, mandag
 (opførelse nr:  191), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
03-02-1934, lørdag
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Pas de trois af Konservatoriet [spillet i Flensburg] (Bournonville) (Ballet)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Pas de deux af Chopiniana [spillet i Flensburg] (Fokin) (Ballet)
 (ufuldstændig opførelse), forrige) Russisk dans (Lander) [spillet i Flensburg] (Lander)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Tarantel af Napoli [spillet i Flensburg] (Bournonville) (Ballet)
11-02-1934, søndag  Helligdag Fastelavn
16-02-1934, fredag
 (premiere, næste) Paa Skálholt (Kamban)
21-02-1934, onsdag
 (opførelse nr:   63), forrige, næste) Peer Gynt (Ibsen)
02-03-1934, fredag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Syngestykke)
04-03-1934, søndag
 (opførelse nr:  137), forrige, næste) Den Gerrige (Molière)
05-03-1934, mandag
 (opførelse nr:  165), forrige, næste) Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
 (opførelse nr:     6), forrige) Motivet (Glaspell)
08-03-1934, torsdag
 (premiere, næste) Jeremias (Zweig)
16-03-1934, fredag
 (premiere, næste) Kapelmesteren (Paër og Gay) (Syngestykke)
 (premiere, næste) Zaporogerne (Lander) (Ballet)
18-03-1934, søndag
 (opførelse nr:     4), forrige) Jeremias (Zweig)
19-03-1934, mandag
 (opførelse nr: ukendt), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
25-03-1934, søndag  Helligdag Palme Søndag
29-03-1934, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
30-03-1934, fredag  Helligdag Langfredag
31-03-1934, lørdag
 (opførelse nr: ukendt), forrige, næste) Saul og David (Nielsen og Christiansen) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Paaske-Lilien (Grundtvig og Nielsen)
 (opførelse nr:   33), forrige) Lystsejlads (Allen)
   Note (Til indtægt for Grundtvigskirken)
01-04-1934, søndag  Helligdag Paaskedag
02-04-1934, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
17-04-1934, tirsdag
 (opførelse nr:     8), forrige) Paa Skálholt (Kamban)
26-04-1934, torsdag
 (premiere, næste) Brød (Kirson)
27-04-1934, fredag  Helligdag Bededag
02-05-1934, onsdag
 (premiere) Prolog (Juel)
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) Kaddara (Norman-Hansen) (Syngestykke)
   Note (Mindeforestilling for Knud Rasmussen)
10-05-1934, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
13-05-1934, søndag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Hyrdinden og Skorstensfejeren (Enna) (Ballet)
 (opførelse nr:   50), forrige) Kongeligt Blod (Gandrup)
   Note (August Ennas 75-årsdag)
17-05-1934, torsdag
 (opførelse nr:   14), forrige) Ham, I søger - [opført i Nykøbing F.] (Jensen)
 (opførelse nr:     6), forrige) Kapelmesteren (Paër og Gay) (Syngestykke)
19-05-1934, lørdag
(Eftermiddag)  (premiere) Prolog (Jensen)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     7), forrige) I Rosenlænker (Clausen)
(Eftermiddag)  (premiere) Epilog (Holm)
(Eftermiddag)    Note (Eftermiddagsforestilling i anledning af Dansk Forfatterforenings 40-års jubilæum)
20-05-1934, søndag  Helligdag Pintsedag
21-05-1934, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
23-05-1934, onsdag
 (opførelse nr:  109), forrige) Hr. Lamberthier [opført i Rønne] (Verneuil)
27-05-1934, søndag  Helligdag Trinitatis
 (opførelse nr:     5), forrige) Brød (Kirson)
28-05-1934, mandag
 (opførelse nr:     8), forrige) Zaporogerne (Lander) (Ballet)
   Note (Karl Merrilds afskedsforestilling)
31-05-1934, torsdag
 (opførelse nr:  158), forrige, næste) Hellig tre Kongers Aften (Shakespeare)