Til indledningen til disse sider

Forrige sæson - Næste sæson

eller vælg sæson

Dansk Forfatterleksikon. Det kongelige Teaters repertoire 1748-1975. Sæson 170


Sæson nr 170 (1917-18)

15-09-1917, lørdag
 (opførelse nr:  185), forrige, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
16-09-1917, søndag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
17-09-1917, mandag
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
18-09-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  186), forrige, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
19-09-1917, onsdag
 (opførelse nr:   37), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
20-09-1917, torsdag
 (premiere, næste) Tordenluft (Strindberg)
 (premiere, næste) Baandet (Strindberg)
21-09-1917, fredag
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
22-09-1917, lørdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Tordenluft (Strindberg)
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
23-09-1917, søndag
 (opførelse nr:  156), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
24-09-1917, mandag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
25-09-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   38), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
26-09-1917, onsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Tordenluft (Strindberg)
27-09-1917, torsdag
 (opførelse nr:  187), forrige, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
28-09-1917, fredag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Tordenluft (Strindberg)
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
29-09-1917, lørdag
 (opførelse nr:   64), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
30-09-1917, søndag
 (opførelse nr:  188), forrige, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:  275), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
01-10-1917, mandag
 (opførelse nr:   65), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
02-10-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   28), forrige, næste) Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
03-10-1917, onsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Tordenluft (Strindberg)
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
04-10-1917, torsdag
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
05-10-1917, fredag
 (opførelse nr:  189), forrige, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
06-10-1917, lørdag
 (opførelse nr:   39), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
07-10-1917, søndag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
08-10-1917, mandag
 (opførelse nr:  216), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  276), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
09-10-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Tordenluft (Strindberg)
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
10-10-1917, onsdag
 (premiere, næste) Lægen (Michaëlis)
11-10-1917, torsdag
 (opførelse nr:  151), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  155), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
12-10-1917, fredag
 (opførelse nr:   66), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
13-10-1917, lørdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
14-10-1917, søndag
 (opførelse nr:   29), forrige, næste) Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
15-10-1917, mandag
 (opførelse nr:  190), forrige, næste) Henrik og Pernille (Holberg)
 (opførelse nr:  277), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
16-10-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  221), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
17-10-1917, onsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
18-10-1917, torsdag
 (opførelse nr:  222), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
19-10-1917, fredag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Tordenluft (Strindberg)
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
20-10-1917, lørdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
21-10-1917, søndag
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
22-10-1917, mandag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Tordenluft (Strindberg)
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
23-10-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
24-10-1917, onsdag
 (opførelse nr:   40), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
25-10-1917, torsdag
 (opførelse nr:  223), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
26-10-1917, fredag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
27-10-1917, lørdag
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
 (premiere) Artemis (Glass) (Ballet)
28-10-1917, søndag
 (opførelse nr:  152), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  156), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
29-10-1917, mandag
 (opførelse nr:  224), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
30-10-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
 (opførelse nr:  157), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
31-10-1917, onsdag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
01-11-1917, torsdag
 (opførelse nr:   28), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
02-11-1917, fredag
 (opførelse nr:  109), forrige, næste) Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
03-11-1917, lørdag
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
 (opførelse nr:  158), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
04-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  523), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr:  104), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
05-11-1917, mandag
 (opførelse nr:   67), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
06-11-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  105), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
07-11-1917, onsdag
 (opførelse nr:  110), forrige, næste) Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
08-11-1917, torsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
09-11-1917, fredag
 Johan Svendsen: Fest-Polonæse
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   28), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
10-11-1917, lørdag
 (opførelse nr:  313), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
11-11-1917, søndag
 (opførelse nr:  111), forrige, næste) Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
12-11-1917, mandag
 (opførelse nr:  106), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
13-11-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
14-11-1917, onsdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Yrsa (Oehlenschläger)
 (opførelse nr:  159), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
15-11-1917, torsdag
 (opførelse nr:  314), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
16-11-1917, fredag
 (opførelse nr:  153), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
17-11-1917, lørdag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Yrsa (Oehlenschläger)
 (opførelse nr:  278), forrige, næste) Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
18-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  210), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag)    Note (Til Indtægt for Kapellets private Pensionsfond)
(Aften)  (opførelse nr:   19), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
19-11-1917, mandag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
20-11-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Yrsa (Oehlenschläger)
 (opførelse nr:  279), forrige, næste) Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
21-11-1917, onsdag
 (opførelse nr:   29), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
22-11-1917, torsdag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Tordenluft (Strindberg)
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
23-11-1917, fredag
 (opførelse nr:  154), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  160), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
24-11-1917, lørdag
 (opførelse nr:  157), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
25-11-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   23), forrige, næste) Guldhornene (Oehlenschläger)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  340), forrige, næste) Napoli (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag)    Note (Til Indtægt for Ballettens private Pensionsfond)
(Aften)  (opførelse nr:  107), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
26-11-1917, mandag
 (opførelse nr:   10), forrige) Tordenluft (Strindberg)
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
27-11-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   68), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
28-11-1917, onsdag
 (opførelse nr:  112), forrige, næste) Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
29-11-1917, torsdag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
 (opførelse nr:  161), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
30-11-1917, fredag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
01-12-1917, lørdag
 (opførelse nr:  158), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
02-12-1917, søndag  Helligdag Advent
 (opførelse nr:  315), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
03-12-1917, mandag
 Johan Halvorsen: Suite ancienne
 (opførelse nr:  191), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
04-12-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  113), forrige, næste) Troubadouren (Verdi m.fl.) (Syngestykke)
05-12-1917, onsdag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Yrsa (Oehlenschläger)
 (opførelse nr:  162), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
06-12-1917, torsdag
 (opførelse nr:   19), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   29), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
07-12-1917, fredag
 (opførelse nr:  108), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
08-12-1917, lørdag
 (opførelse nr:  192), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr:  182), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
09-12-1917, søndag
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
   Note (Til Indtægt for Alderdomsforsørgelsesfondet)
 (opførelse nr:   41), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
10-12-1917, mandag
 (opførelse nr:  316), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
11-12-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Guldhornene (Oehlenschläger)
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Yrsa (Oehlenschläger)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   30), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
12-12-1917, onsdag
 (opførelse nr:  193), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr:  183), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
13-12-1917, torsdag
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
14-12-1917, fredag
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
 (opførelse nr:  163), forrige, næste) Sylfiden (Bournonville) (Ballet)
15-12-1917, lørdag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
16-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  211), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:  194), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften)  (opførelse nr:  184), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
17-12-1917, mandag
 (opførelse nr:   30), forrige, næste) Vifandaka (Tofft og Christiansen) (Syngestykke)
18-12-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   30), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
19-12-1917, onsdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
20-12-1917, torsdag
 (opførelse nr:  317), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
21-12-1917, fredag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
22-12-1917, lørdag
 (opførelse nr:  109), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
23-12-1917, søndag
 (opførelse nr:  155), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  280), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
24-12-1917, mandag
 Ingen Forestilling
25-12-1917, tirsdag  Helligdag Juledag
 Ingen Forestilling
26-12-1917, onsdag  Helligdag 2. Juledag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   25), forrige, næste) Guldhornene (Oehlenschläger)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  341), forrige, næste) Napoli (Bournonville) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:   74), forrige, næste) Ambrosius (Molbech)
27-12-1917, torsdag
 (opførelse nr:   69), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
28-12-1917, fredag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
29-12-1917, lørdag
 (opførelse nr:  110), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
30-12-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  524), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr:  195), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften)  (opførelse nr:  185), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
31-12-1917, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  266), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)

1918


01-01-1918, tirsdag  Helligdag Nytaarsdag
 (opførelse nr:   75), forrige, næste) Ambrosius (Molbech)
02-01-1918, onsdag
 (opførelse nr:  267), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
03-01-1918, torsdag
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
04-01-1918, fredag
 (opførelse nr:   28), forrige) Yrsa (Oehlenschläger)
 (opførelse nr:  281), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
05-01-1918, lørdag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
06-01-1918, søndag
 (opførelse nr:  159), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
07-01-1918, mandag
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
08-01-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   76), forrige, næste) Ambrosius (Molbech)
09-01-1918, onsdag
 (opførelse nr:  318), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
10-01-1918, torsdag
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
11-01-1918, fredag
 (opførelse nr:  111), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
12-01-1918, lørdag
 (opførelse nr:  156), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   94), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
13-01-1918, søndag
 (opførelse nr:   94), forrige, næste) Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
14-01-1918, mandag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
15-01-1918, tirsdag
 (opførelse nr:  268), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
16-01-1918, onsdag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
17-01-1918, torsdag
 (opførelse nr:  196), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
18-01-1918, fredag
 (opførelse nr:  319), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
19-01-1918, lørdag
 (opførelse nr:   77), forrige, næste) Ambrosius (Molbech)
20-01-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  212), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:   27), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
21-01-1918, mandag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
22-01-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   95), forrige, næste) Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
23-01-1918, onsdag
 (opførelse nr:  112), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
24-01-1918, torsdag
 (opførelse nr:  150), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   95), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
25-01-1918, fredag
 (opførelse nr:   34), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
26-01-1918, lørdag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
27-01-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   13), forrige, næste) Lægen (Michaëlis)
(Aften)  (opførelse nr:   21), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
(Aften)  (opførelse nr:   96), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
28-01-1918, mandag
 (opførelse nr:  160), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
29-01-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   28), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
30-01-1918, onsdag
 (opførelse nr:   78), forrige, næste) Ambrosius (Molbech)
31-01-1918, torsdag
 (opførelse nr:   42), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
01-02-1918, fredag
 (opførelse nr:   19), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
02-02-1918, lørdag
 (opførelse nr:   35), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
03-02-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   29), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
(Aften)  (opførelse nr:   22), forrige, næste) Ved Bosporus (Drachmann)
(Aften)  (opførelse nr:   97), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
04-02-1918, mandag
 (opførelse nr:   96), forrige, næste) Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
05-02-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   20), forrige) Det store Forlis (Rode)
06-02-1918, onsdag
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
07-02-1918, torsdag
 (opførelse nr:  113), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
08-02-1918, fredag
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
09-02-1918, lørdag
 (opførelse nr:   52), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
10-02-1918, søndag  Helligdag Fastelavn
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  213), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:   22), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
11-02-1918, mandag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  197), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  186), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:  114), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
12-02-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
13-02-1918, onsdag
 (opførelse nr:   70), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
14-02-1918, torsdag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
15-02-1918, fredag
 (premiere, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
16-02-1918, lørdag
 (opførelse nr:  151), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   98), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
17-02-1918, søndag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
18-02-1918, mandag
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
19-02-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
20-02-1918, onsdag
 (opførelse nr:   53), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-02-1918, torsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
22-02-1918, fredag
 (opførelse nr:  152), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   99), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
23-02-1918, lørdag
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
24-02-1918, søndag
 (opførelse nr:   28), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
 (opførelse nr:   36), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
25-02-1918, mandag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
26-02-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   54), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-02-1918, onsdag
 (opførelse nr:   29), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
28-02-1918, torsdag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Julius Cæsar (Shakespeare)
01-03-1918, fredag
 (opførelse nr:  153), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  100), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
02-03-1918, lørdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
03-03-1918, søndag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Julius Cæsar (Shakespeare)
04-03-1918, mandag
 (opførelse nr:  154), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  101), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
05-03-1918, tirsdag
 (opførelse nr:  320), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
06-03-1918, onsdag
 (opførelse nr:  198), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr:  187), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
07-03-1918, torsdag
 (opførelse nr:   30), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
08-03-1918, fredag
 (opførelse nr:   19), forrige, næste) Julius Cæsar (Shakespeare)
09-03-1918, lørdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
10-03-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   30), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
(Aften)  (opførelse nr:  155), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:  102), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
11-03-1918, mandag
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
12-03-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Julius Cæsar (Shakespeare)
13-03-1918, onsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
14-03-1918, torsdag
 (opførelse nr:  156), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  103), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
15-03-1918, fredag
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
16-03-1918, lørdag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
 (opførelse nr:  342), forrige, næste) Napoli (Bournonville) (Ballet)
17-03-1918, søndag
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
 (premiere, næste) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
18-03-1918, mandag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
19-03-1918, tirsdag
 (opførelse nr:  199), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 (opførelse nr:  188), forrige, næste) Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
20-03-1918, onsdag
 (opførelse nr:  157), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  104), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
21-03-1918, torsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
22-03-1918, fredag
 (premiere, næste) Erkendelsens Time (Schnitzler)
 (premiere, næste) Den store Scene (Schnitzler)
23-03-1918, lørdag
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Julius Cæsar (Shakespeare)
24-03-1918, søndag  Helligdag Palme Søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   34), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
(Aften)  (opførelse nr:     3), forrige, næste) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
25-03-1918, mandag
 (opførelse nr:  321), forrige, næste) Don Juan (Mozart og Ponte) (Syngestykke)
26-03-1918, tirsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Erkendelsens Time (Schnitzler)
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Den store Scene (Schnitzler)
27-03-1918, onsdag
 (opførelse nr:   35), forrige, næste) Indenfor Murene (Nathansen)
28-03-1918, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Ingen Forestilling
29-03-1918, fredag  Helligdag Langfredag
 Ingen Forestilling
30-03-1918, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     4), forrige, næste) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
31-03-1918, søndag  Helligdag Paaskedag
 Ingen Forestilling
01-04-1918, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Johan Svendsen: Festpolonæse
 (opførelse nr:  200), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
02-04-1918, tirsdag
 (opførelse nr:  158), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  105), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
03-04-1918, onsdag
 (premiere) De syv Ord paa Korset, oratorium for soli, kor og orkester af Joseph Haydn
 (premiere, næste) Paaske (Strindberg)
04-04-1918, torsdag
 (opførelse nr:     3), forrige) Erkendelsens Time (Schnitzler)
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Den store Scene (Schnitzler)
05-04-1918, fredag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
06-04-1918, lørdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) De syv Ord paa Korset, oratorium for soli, kor og orkester af Joseph Haydn
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Paaske (Strindberg)
07-04-1918, søndag
 (opførelse nr:  161), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
08-04-1918, mandag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) De syv Ord paa Korset, oratorium for soli, kor og orkester af Joseph Haydn
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Paaske (Strindberg)
09-04-1918, tirsdag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Løgneren (Sigurjónsson)
10-04-1918, onsdag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
11-04-1918, torsdag
 (opførelse nr:   79), forrige, næste) Ambrosius (Molbech)
12-04-1918, fredag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) De syv Ord paa Korset, oratorium for soli, kor og orkester af Joseph Haydn
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Paaske (Strindberg)
13-04-1918, lørdag
 (opførelse nr:  269), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
14-04-1918, søndag
 (opførelse nr:  159), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  106), forrige, næste) Kermessen i Brügge (Bournonville) (Ballet)
15-04-1918, mandag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
16-04-1918, tirsdag
 (opførelse nr:  115), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
17-04-1918, onsdag
 (opførelse nr:   10), forrige) Løgneren (Sigurjónsson)
18-04-1918, torsdag
 (opførelse nr:   10), forrige) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
19-04-1918, fredag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) De syv Ord paa Korset, oratorium for soli, kor og orkester af Joseph Haydn
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Paaske (Strindberg)
20-04-1918, lørdag
 (opførelse nr:   55), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-04-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   14), forrige) Lægen (Michaëlis)
(Aften)  (opførelse nr:  270), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
22-04-1918, mandag
 (opførelse nr:   80), forrige, næste) Ambrosius (Molbech)
23-04-1918, tirsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
24-04-1918, onsdag
 (opførelse nr:  116), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
25-04-1918, torsdag
 (opførelse nr:  201), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
26-04-1918, fredag  Helligdag Bededag
 (opførelse nr:  271), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
27-04-1918, lørdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) De syv Ord paa Korset, oratorium for soli, kor og orkester af Joseph Haydn
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Paaske (Strindberg)
28-04-1918, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  117), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)
(Aften)  (opførelse nr:  150), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Aften)  (premiere, næste) En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
29-04-1918, mandag
 (opførelse nr:   81), forrige, næste) Ambrosius (Molbech)
30-04-1918, tirsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) De syv Ord paa Korset, oratorium for soli, kor og orkester af Joseph Haydn
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Paaske (Strindberg)
01-05-1918, onsdag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) De døde Øjne (d'Albert m.fl.) (Syngestykke)
02-05-1918, torsdag
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
03-05-1918, fredag
 (opførelse nr:  151), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
04-05-1918, lørdag
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
05-05-1918, søndag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
06-05-1918, mandag
 (opførelse nr:  152), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
07-05-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
08-05-1918, onsdag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Den store Scene (Schnitzler)
09-05-1918, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  214), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:  202), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget (Holberg)
(Aften)  H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
(Aften)  (opførelse nr:   33), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
10-05-1918, fredag
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
11-05-1918, lørdag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
12-05-1918, søndag
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Gengangere (Ibsen)
 (opførelse nr:  157), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 [Svanen] Gæsteoptræden af M. Mikael Fokin og Mme. Vera Fokina
13-05-1918, mandag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Baandet (Strindberg)
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Den store Scene (Schnitzler)
14-05-1918, tirsdag
 (opførelse nr:  158), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 [Svanen] Gæsteoptræden af M. Mikael Fokin og Mme. Vera Fokina
15-05-1918, onsdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
16-05-1918, torsdag
 (opførelse nr:  225), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
17-05-1918, fredag
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
18-05-1918, lørdag
 Ingen Forestilling
19-05-1918, søndag  Helligdag Pintsedag
 Ingen Forestilling
20-05-1918, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Kuhlau: Ouverture til »Lulu«
 (premiere) Prolog [fremsiges af Peter Jerendorff] (Borchsenius)
 (opførelse nr:  290), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
   Note (Hundred-Aarsdagen for Chr. Hostrups Fødsel)
21-05-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   24), forrige) Sigurd Braa (Bojer)
22-05-1918, onsdag
 (opførelse nr:   71), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
23-05-1918, torsdag
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
24-05-1918, fredag
 (opførelse nr:  226), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
25-05-1918, lørdag
 (opførelse nr:  159), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) En Nat i Ægypten (Fokin) (Ballet)
26-05-1918, søndag  Helligdag Trinitatis
 (opførelse nr:   28), forrige, næste) Karens Garde (Hostrup)
27-05-1918, mandag
 (opførelse nr:   72), forrige, næste) La Traviata (Verdi og Piave) (Syngestykke)
28-05-1918, tirsdag
 (opførelse nr:   29), forrige, næste) Karens Garde (Hostrup)
29-05-1918, onsdag
 (opførelse nr:   34), forrige, næste) Maskarade (Nielsen og Andersen) (Syngestykke)
30-05-1918, torsdag
 (opførelse nr:   30), forrige) Karens Garde (Hostrup)
31-05-1918, fredag
 (opførelse nr:   37), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
01-06-1918, lørdag
 I.P.E. Hartmann: Indlednings-Musik og Valhal-March af Balletten »Valkyrien«
 (opførelse nr:  138), forrige, næste) Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Napoli [3. Akt.] (Bournonville) (Ballet)
   Note (Afskedsforestilling for Valborg Borchsenius)
02-06-1918, søndag
 (opførelse nr:   38), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
   Note (Til Indtægt for Operaens private Pensionskasse)
03-06-1918, mandag
 (opførelse nr:  118), forrige, næste) Den kære Familie (Esmann)