Til indledningen til disse sider

Forrige sæson - Næste sæson

eller vælg sæson

Dansk Forfatterleksikon. Det kongelige Teaters repertoire 1748-1975. Sæson 169


Sæson nr 169 (1916-17)

31-08-1916, torsdag
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  265), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
   Note (Til Indtægt for Ballettens privat Pensionsfond)
01-09-1916, fredag
 (opførelse nr:  118), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
02-09-1916, lørdag
 (opførelse nr:   45), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-09-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  203), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag)    Note (Til Indtægt for Kapellets private Pensionsfond)
(Aften)  (opførelse nr:   22), forrige, næste) Betty (Magnussen)
04-09-1916, mandag
 (opførelse nr:  257), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
05-09-1916, tirsdag
 (opførelse nr:  119), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
06-09-1916, onsdag
 (opførelse nr:  258), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
07-09-1916, torsdag
 (opførelse nr:  135), forrige, næste) En Søndag paa Amager (Heiberg)
 (opførelse nr:  336), forrige, næste) Napoli (Bournonville) (Ballet)
08-09-1916, fredag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
09-09-1916, lørdag
 (opførelse nr:  120), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
10-09-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  146), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  222), forrige, næste) Toreadoren (Bournonville) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:  272), forrige, næste) Der var engang - (Drachmann)
11-09-1916, mandag
 (opførelse nr:  273), forrige, næste) Der var engang - (Drachmann)
12-09-1916, tirsdag
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
13-09-1916, onsdag
 (premiere, næste) Ungdomsleg (Hansen)
14-09-1916, torsdag
 (opførelse nr:  121), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
15-09-1916, fredag
 (opførelse nr:  209), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  165), forrige, næste) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
16-09-1916, lørdag
 (opførelse nr:   87), forrige, næste) Jean de France (Holberg)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
17-09-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   22), forrige, næste) Prøvens Dag (Bergstrøm)
(Aften)  (opførelse nr:  259), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
18-09-1916, mandag
 (opførelse nr:  260), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
19-09-1916, tirsdag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Susannes Hemmelighed (Wolf-Ferrari og Golisciani) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  337), forrige, næste) Napoli (Bournonville) (Ballet)
20-09-1916, onsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
21-09-1916, torsdag
 (opførelse nr:  173), forrige, næste) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
22-09-1916, fredag
 (opførelse nr:  122), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
23-09-1916, lørdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
24-09-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   23), forrige) Prøvens Dag (Bergstrøm)
(Aften)  (opførelse nr:  174), forrige, næste) Jægerbruden (Weber og Kind) (Syngestykke)
25-09-1916, mandag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
26-09-1916, tirsdag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Fædreland (Christiansen)
27-09-1916, onsdag
 (opførelse nr:   92), forrige, næste) Tannhäuser og Sangerkrigen paa Wartburg (Wagner) (Syngestykke)
28-09-1916, torsdag
 (opførelse nr:  210), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  166), forrige, næste) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
29-09-1916, fredag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
30-09-1916, lørdag
 (opførelse nr:   93), forrige, næste) Tannhäuser og Sangerkrigen paa Wartburg (Wagner) (Syngestykke)
01-10-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  136), forrige) En Søndag paa Amager (Heiberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  147), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:   23), forrige, næste) Fædreland (Christiansen)
02-10-1916, mandag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Fædreland (Christiansen)
03-10-1916, tirsdag
 (opførelse nr:  137), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  266), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
04-10-1916, onsdag
 (opførelse nr:  123), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
05-10-1916, torsdag
 (premiere, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   38), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 (premiere, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
06-10-1916, fredag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
07-10-1916, lørdag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
08-10-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  518), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr:  207), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
(Aften)  (opførelse nr:   12), forrige, næste) Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
09-10-1916, mandag
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
10-10-1916, tirsdag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
11-10-1916, onsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   39), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
12-10-1916, torsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
13-10-1916, fredag
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
14-10-1916, lørdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   40), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
15-10-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  138), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  267), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
(Eftermiddag)    Note (Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser)
(Aften)  (opførelse nr:  282), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
16-10-1916, mandag
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
17-10-1916, tirsdag
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Fædreland (Christiansen)
18-10-1916, onsdag
 (opførelse nr:   16), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
19-10-1916, torsdag
 (opførelse nr:  124), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
20-10-1916, fredag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
21-10-1916, lørdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   41), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
22-10-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  204), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:  162), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
23-10-1916, mandag
 (opførelse nr:  125), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
24-10-1916, tirsdag
 (opførelse nr:  139), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  268), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
25-10-1916, onsdag
 (opførelse nr:   17), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
26-10-1916, torsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   42), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
27-10-1916, fredag
 (opførelse nr:  163), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
28-10-1916, lørdag
 (opførelse nr:  208), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
29-10-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  205), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:  265), forrige, næste) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
30-10-1916, mandag
 (opførelse nr:  126), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
31-10-1916, tirsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   43), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
01-11-1916, onsdag
 (opførelse nr:  164), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
02-11-1916, torsdag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
03-11-1916, fredag
 (opførelse nr:  266), forrige, næste) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
04-11-1916, lørdag
 (premiere, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
05-11-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  519), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr:  165), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
06-11-1916, mandag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
07-11-1916, tirsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   44), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
08-11-1916, onsdag
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
09-11-1916, torsdag
 (opførelse nr:   18), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
10-11-1916, fredag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
11-11-1916, lørdag
 (opførelse nr:  184), forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:  199), forrige, næste) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
12-11-1916, søndag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
13-11-1916, mandag
 (opførelse nr:  127), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
14-11-1916, tirsdag
 (opførelse nr:   56), forrige, næste) Dina (Oehlenschläger)
   Note (Oehlenschlägers Fødselsdag)
15-11-1916, onsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
16-11-1916, torsdag
 (opførelse nr:  211), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  167), forrige, næste) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
17-11-1916, fredag
 (opførelse nr:  166), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
18-11-1916, lørdag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Fædreland (Christiansen)
19-11-1916, søndag
 (opførelse nr:  520), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
 (opførelse nr:  283), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
20-11-1916, mandag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   45), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
21-11-1916, tirsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
22-11-1916, onsdag
 (opførelse nr:  185), forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
 (opførelse nr:  200), forrige, næste) Livjægerne paa Amager (Bournonville) (Ballet)
23-11-1916, torsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
24-11-1916, fredag
 (premiere, næste) Den rige Fugl (Henningsen)
25-11-1916, lørdag
 (opførelse nr:   19), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
26-11-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   10), forrige, næste) Ungdomsleg (Hansen)
(Aften)  (opførelse nr:   28), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
27-11-1916, mandag
 (opførelse nr:  209), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
28-11-1916, tirsdag
 (opførelse nr:  151), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
29-11-1916, onsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Den rige Fugl (Henningsen)
30-11-1916, torsdag
 (opførelse nr:  267), forrige, næste) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
01-12-1916, fredag
 (opførelse nr:  140), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  269), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
02-12-1916, lørdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Den rige Fugl (Henningsen)
03-12-1916, søndag  Helligdag Advent
 (opførelse nr:  206), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
 Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
 (opførelse nr:  228), forrige, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)
 Joseph Haydn: Symfoni i G-Dur, foran 2. Akt: Menuetto
 Joseph Haydn: Symfoni i G-Dur, foran 3. Akt: Finale-Symfoni i D-Dur
 Joseph Haydn: Symfoni i G-Dur, foran 4. Akt: Menuetto
 Joseph Haydn: Symfoni i G-Dur, foran 5. Akt: Finale
04-12-1916, mandag
 Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
 (opførelse nr:  229), forrige, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)
05-12-1916, tirsdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Den rige Fugl (Henningsen)
06-12-1916, onsdag
 (opførelse nr:   46), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
07-12-1916, torsdag
 (opførelse nr:   88), forrige, næste) Jean de France (Holberg)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
08-12-1916, fredag
 (opførelse nr:   52), forrige, næste) Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
09-12-1916, lørdag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
10-12-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   57), forrige, næste) Dina (Oehlenschläger)
(Aften)  (opførelse nr:  141), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
(Aften)  (opførelse nr:  270), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
11-12-1916, mandag
 (opførelse nr:  284), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
12-12-1916, tirsdag
 (opførelse nr:  167), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
13-12-1916, onsdag
 (opførelse nr:  215), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
14-12-1916, torsdag
 (opførelse nr:  142), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Sylvia (Barbier og Reinach) (Ballet)
15-12-1916, fredag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
16-12-1916, lørdag
 (opførelse nr:  216), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
17-12-1916, søndag
   Note (Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser)
 Palestrina: Hymne
 (opførelse nr:   38), forrige, næste) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
 (opførelse nr:  217), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
18-12-1916, mandag
 Palestrina: Hymne
 (opførelse nr:   39), forrige, næste) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
19-12-1916, tirsdag
 (opførelse nr:  218), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
20-12-1916, onsdag
 Palestrina: Hymne
 (opførelse nr:   40), forrige, næste) Det gamle Spil om Enhver (Hofmannsthal)
21-12-1916, torsdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Den rige Fugl (Henningsen)
22-12-1916, fredag
 (opførelse nr:  143), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  271), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
23-12-1916, lørdag
 Ingen Forestilling
24-12-1916, søndag
 Ingen Forestilling
25-12-1916, mandag  Helligdag Juledag
 Ingen Forestilling
26-12-1916, tirsdag  Helligdag 2. Juledag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  128), forrige, næste) Svend Dyrings Hus (Hertz)
(Aften)  (opførelse nr:  315), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
(Aften)  (premiere, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
27-12-1916, onsdag
 (opførelse nr:   27), forrige) Fædreland (Christiansen)
28-12-1916, torsdag
 (opførelse nr:   29), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
29-12-1916, fredag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Den rige Fugl (Henningsen)
30-12-1916, lørdag
 (opførelse nr:  285), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
31-12-1916, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   10), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
(Eftermiddag)    Note (Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser)

1917


01-01-1917, mandag  Helligdag Nytaarsdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   58), forrige) Dina (Oehlenschläger)
(Aften)  (opførelse nr:  168), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
02-01-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   94), forrige, næste) Tannhäuser og Sangerkrigen paa Wartburg (Wagner) (Syngestykke)
03-01-1917, onsdag
 (opførelse nr:  316), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
04-01-1917, torsdag
 (opførelse nr:   53), forrige, næste) Valkyrien (Wagner) (Syngestykke)
05-01-1917, fredag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   46), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
06-01-1917, lørdag
 (opførelse nr:   20), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
07-01-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  521), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr:  317), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr:     3), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
08-01-1917, mandag
 (opførelse nr:  261), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
09-01-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  129), forrige) Svend Dyrings Hus (Hertz)
10-01-1917, onsdag
 (opførelse nr:   47), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
11-01-1917, torsdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Den rige Fugl (Henningsen)
12-01-1917, fredag
 (opførelse nr:  318), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
13-01-1917, lørdag
 (opførelse nr:   30), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
14-01-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  212), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  168), forrige, næste) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:  286), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
(Aften)    Note (Til Indtægt for Theatrets Pensionsfond)
15-01-1917, mandag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
16-01-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   21), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
17-01-1917, onsdag
 (opførelse nr:  169), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
18-01-1917, torsdag
 (opførelse nr:  144), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  272), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
19-01-1917, fredag
 (opførelse nr:  319), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
20-01-1917, lørdag
 (opførelse nr:   48), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-01-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  210), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     9), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:   12), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
22-01-1917, mandag
 (opførelse nr:  170), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
23-01-1917, tirsdag
 (premiere, næste) Det store Forlis (Rode)
24-01-1917, onsdag
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:  186), forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
25-01-1917, torsdag
 (opførelse nr:  320), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
26-01-1917, fredag
 (opførelse nr:   34), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-01-1917, lørdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
28-01-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  211), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   10), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:  321), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr:  135), forrige, næste) Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
29-01-1917, mandag
 (opførelse nr:  262), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
30-01-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
31-01-1917, onsdag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
01-02-1917, torsdag
 Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
 (opførelse nr:  230), forrige, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)
02-02-1917, fredag
 (opførelse nr:  152), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
03-02-1917, lørdag
 (opførelse nr:  322), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
 (opførelse nr:  136), forrige, næste) Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
04-02-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  207), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
(Aften)  Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
(Aften)  (opførelse nr:  231), forrige, næste) Den politiske Kandestøber (Holberg)
05-02-1917, mandag
 (opførelse nr:   31), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
06-02-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   95), forrige, næste) Tannhäuser og Sangerkrigen paa Wartburg (Wagner) (Syngestykke)
07-02-1917, onsdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
08-02-1917, torsdag
 Kuhlau: Ouverturen til »Elverhøj«
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Elverhøj [2. Akt] (Heiberg)
 (opførelse nr:  187), forrige, næste) Sparekassen (Hertz)
09-02-1917, fredag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
10-02-1917, lørdag
 (opførelse nr:  164), forrige, næste) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
 (opførelse nr:  137), forrige, næste) Coppelia (Nuitter og Léon) (Ballet)
11-02-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  148), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   11), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:     6), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
12-02-1917, mandag
 (opførelse nr:  129), forrige, næste) En Skærsommernatsdrøm (Shakespeare)
13-02-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   32), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
14-02-1917, onsdag
 C.F.E. Hornemann: Ouverture til operaen »Aladdin«
 (opførelse nr:  212), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
15-02-1917, torsdag
 (opførelse nr:  219), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
16-02-1917, fredag
 (opførelse nr:   22), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
17-02-1917, lørdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
18-02-1917, søndag  Helligdag Fastelavn
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  213), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  169), forrige, næste) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
(Aften)  C.F.E. Hornemann: Ouverture til operaen »Aladdin«
(Aften)  (opførelse nr:  213), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
19-02-1917, mandag
 (opførelse nr:  145), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
20-02-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   49), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
21-02-1917, onsdag
 (opførelse nr:   66), forrige, næste) Vildanden (Ibsen)
22-02-1917, torsdag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
23-02-1917, fredag
 Niels W. Gade: Michel Angelo, Koncert-Ouverture
 (premiere) Prolog (Borchsenius)
 Niels W. Gade: Symfoni Nr. 4 i B-Dur
 (opførelse nr:  210), forrige, næste) Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
   Note (I Anledning af Hundred-Aarsdagen for Niels W. Gades Fødsel)
24-02-1917, lørdag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Den rige Fugl (Henningsen)
25-02-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  214), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   12), forrige, næste) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:   67), forrige, næste) Vildanden (Ibsen)
26-02-1917, mandag
 (opførelse nr:   50), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
27-02-1917, tirsdag
 Kuhlau: Ouverture til »Lulu«
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Jacob von Tyboe [2. Akt] (Holberg)
 (opførelse nr:  165), forrige, næste) Et Eventyr i Rosenborg Have (Heiberg)
28-02-1917, onsdag
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
01-03-1917, torsdag
 (opførelse nr:  153), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
02-03-1917, fredag
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
03-03-1917, lørdag
 (opførelse nr:  146), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
04-03-1917, søndag
 Note Note: [Rosenkavaleren] Kapelmester: Dr. Richard Strauss som Gæst
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  214), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
(Aften)  (opførelse nr:   14), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
05-03-1917, mandag
 (opførelse nr:  268), forrige, næste) Eventyr paa Fodrejsen (Hostrup)
06-03-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   89), forrige, næste) Jean de France (Holberg)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
07-03-1917, onsdag
 (opførelse nr:  145), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  211), forrige, næste) Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
08-03-1917, torsdag
 (opførelse nr:  263), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
09-03-1917, fredag
 (opførelse nr:  133), forrige, næste) Hellig tre Kongers Aften (Shakespeare)
10-03-1917, lørdag
 (opførelse nr:   35), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
11-03-1917, søndag
 Johan Svendsen: Fest-Polonæse
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Liden Kirsten [2. Akt] (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  338), forrige, næste) Napoli (Bournonville) (Ballet)
   Note (Galla-Forestilling i Anledning af Hs. Kgl. Højhed Kronprins Frederiks 18 Aars Fødselsdag)
12-03-1917, mandag
 (opførelse nr:  134), forrige, næste) Hellig tre Kongers Aften (Shakespeare)
13-03-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   15), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
14-03-1917, onsdag
 (opførelse nr:  146), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  212), forrige, næste) Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
15-03-1917, torsdag
 (opførelse nr:  147), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
16-03-1917, fredag
 (opførelse nr:  274), forrige, næste) Der var engang - (Drachmann)
17-03-1917, lørdag
 (opførelse nr:  287), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
18-03-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  149), forrige, næste) Paa Sicilien (Mascagni m.fl.) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   13), forrige) De forelskedes Luner (Uhlendorff) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:   11), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
19-03-1917, mandag
 (opførelse nr:  171), forrige, næste) Gulddaasen (Olufsen)
20-03-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  148), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
21-03-1917, onsdag
 (opførelse nr:   33), forrige, næste) Eugen Onegin (Tjajkovskij og Silovskij) (Syngestykke)
22-03-1917, torsdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
23-03-1917, fredag
 (premiere, næste) Sigurd Braa (Bojer)
24-03-1917, lørdag
 Luigi Boccherini: Menuet for Strygeinstrumenter
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg)
 Johan Halvorsen: Suite ancienne (à la mémoire de Ludvig Holberg)
 (opførelse nr:  323), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
25-03-1917, søndag
 (opførelse nr:  208), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
 Luigi Boccherini: Menuet for Strygeinstrumenter
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg)
 Johan Halvorsen: Suite ancienne (à la mémoire de Ludvig Holberg)
 (opførelse nr:  324), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
26-03-1917, mandag
 (opførelse nr:  147), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  213), forrige, næste) Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
27-03-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
28-03-1917, onsdag
 (opførelse nr:  264), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
29-03-1917, torsdag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
30-03-1917, fredag
 N.W. Gade: Introduzione marziale til »Ulysses von Ithacia«
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Ulysses von Ithacia [Prolog, 1. og 2. Akt] (Holberg)
 (opførelse nr:  124), forrige, næste) Intrigerne (Hostrup)
31-03-1917, lørdag
 Luigi Boccherini: Menuet for Strygeinstrumenter
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) De Usynlige [1. og 2. Akt] (Holberg)
 Johan Halvorsen: Suite ancienne (à la mémoire de Ludvig Holberg)
 (opførelse nr:  283), forrige, næste) Nei (Heiberg)
01-04-1917, søndag  Helligdag Palme Søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:     9), forrige) Den rige Fugl (Henningsen)
(Aften)  N.W. Gade: Introduzione marziale til »Ulysses von Ithacia«
(Aften)  (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Ulysses von Ithacia [Prolog, 1. og 2. Akt] (Holberg)
(Aften)  (opførelse nr:  125), forrige) Intrigerne (Hostrup)
02-04-1917, mandag
 (opførelse nr:  275), forrige, næste) Der var engang - (Drachmann)
03-04-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  288), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
04-04-1917, onsdag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
05-04-1917, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
 Ingen Forestilling
06-04-1917, fredag  Helligdag Langfredag
 Ingen Forestilling
07-04-1917, lørdag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  149), forrige, næste) Orpheus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   11), forrige, næste) Den lille Idas Blomster (Klenau og Andersen) (Ballet)
(Eftermiddag)    Note (Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser)
08-04-1917, søndag  Helligdag Paaskedag
09-04-1917, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  215), forrige, næste) Liden Kirsten (Hartmann og Andersen) (Syngestykke)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  170), forrige, næste) Brudefærden i Hardanger (Bournonville) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:  289), forrige, næste) Genboerne (Hostrup)
10-04-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  220), forrige, næste) Barberen i Sevilla (Rossini og Beaumarchais) (Syngestykke)
11-04-1917, onsdag
 (opførelse nr:     4), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
12-04-1917, torsdag
 (opførelse nr:   23), forrige, næste) Betty (Magnussen)
13-04-1917, fredag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
 (opførelse nr:   47), forrige, næste) De ziirlige Damer (Molière)
 H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
14-04-1917, lørdag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
15-04-1917, søndag
 (opførelse nr:  215), forrige, næste) Erasmus Montanus (Holberg)
 (opførelse nr:  325), forrige, næste) Recensenten og Dyret (Heiberg)
   Note (Privat-Forestilling for Skoleungdom)
   Note (Til Theatrets sædvanlige Aften-Billetpriser)
(Aften)  (premiere, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
16-04-1917, mandag
 August Enna: »Thalia og Melpomene«, Scherzo
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Jeppe paa Bjerget [2. Akt] (Holberg)
 Otto Nicolai: Ouverture til »De lystige Koner i Windsor«
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Kong Henrik den Fjerde [2. akts 3. afd.] (Shakespeare)
 Musikalsk Intermezzo, arrangeret af Axel Grandjean
 (ufuldstændig opførelse), forrige, næste) Den politiske Kandestøber [4. Akt] (Holberg)
   Note (Olaf Poulsens afskedsforestilling på 50-årsdagen for hans debut)
17-04-1917, tirsdag
 (opførelse nr:     2), forrige, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
18-04-1917, onsdag
 (opførelse nr:   13), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
19-04-1917, torsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
20-04-1917, fredag
 (opførelse nr:     3), forrige, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
21-04-1917, lørdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
22-04-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   12), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   44), forrige) I Blinde (Gnudtzmann)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   86), forrige, næste) Balletdivertissement af »Troubaduren« (Bournonville) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:     4), forrige, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
23-04-1917, mandag
 (opførelse nr:   24), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
24-04-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   14), forrige, næste) Det store Forlis (Rode)
25-04-1917, onsdag
 (opførelse nr:  276), forrige, næste) Der var engang - (Drachmann)
26-04-1917, torsdag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
27-04-1917, fredag
 (opførelse nr:     5), forrige, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
28-04-1917, lørdag
 (opførelse nr:  148), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  273), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
29-04-1917, søndag
 (opførelse nr:  209), forrige, næste) Carmen (Bizet m.fl.) (Syngestykke)
 (opførelse nr:     9), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
30-04-1917, mandag
 (opførelse nr:  265), forrige, næste) Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
01-05-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   10), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
02-05-1917, onsdag
 (opførelse nr:     6), forrige, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
03-05-1917, torsdag
 (opførelse nr:  277), forrige, næste) Der var engang - (Drachmann)
04-05-1917, fredag  Helligdag Bededag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   13), forrige, næste) Lazarus (Gandrup)
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   48), forrige) De ziirlige Damer (Molière)
(Eftermiddag)  H.C. Lumbye: »Drømmebilleder«, Fantasi for Orkester
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   27), forrige, næste) Drømmebilleder (Walbom) (Ballet)
(Aften)  (opførelse nr:   16), forrige, næste) Rosenkavaleren (Strauss og Hofmannsthal) (Syngestykke)
05-05-1917, lørdag
 (opførelse nr:  149), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  274), forrige, næste) Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
06-05-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:   11), forrige) Ungdomsleg (Hansen)
(Aften)  (opførelse nr:   96), forrige, næste) Tannhäuser og Sangerkrigen paa Wartburg (Wagner) (Syngestykke)
07-05-1917, mandag
 (opførelse nr:   11), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
08-05-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   80), forrige, næste) Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
09-05-1917, onsdag
 (opførelse nr:   24), forrige) Betty (Magnussen)
10-05-1917, torsdag
 (opførelse nr:  154), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
11-05-1917, fredag
 (opførelse nr:   12), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
12-05-1917, lørdag
 (opførelse nr:     7), forrige, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
13-05-1917, søndag
(Eftermiddag)  (opførelse nr:  522), forrige, næste) Elverhøj (Heiberg)
(Aften)  (opførelse nr:   13), forrige, næste) Sigurd Braa (Bojer)
14-05-1917, mandag
 (opførelse nr:     8), forrige, næste) Gloria Arsena (Enna og Hansen) (Syngestykke)
15-05-1917, tirsdag
 (opførelse nr:   25), forrige, næste) Det levende Lig (Tolstoj)
16-05-1917, onsdag
 (opførelse nr:  263), forrige, næste) Figaros Bryllup (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
17-05-1917, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Ingen Forestilling
18-05-1917, fredag
 Ingen Forestilling
19-05-1917, lørdag
 Ingen Forestilling
20-05-1917, søndag
 Ingen Forestilling
21-05-1917, mandag
 (opførelse nr:   51), forrige, næste) Bohème (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
   Note (Afskedsforestilling for kgl. Kammersangerinde Fru Emilie Ulrich)
22-05-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  155), forrige, næste) Lohengrin (Wagner) (Syngestykke)
   Note (Kgl. Kammersanger Peter Conrelius' 25 Aars Jubilæum)
23-05-1917, onsdag
 (opførelse nr:   26), forrige, næste) Bygmester Solness (Ibsen)
24-05-1917, torsdag
 Ingen Forestilling
25-05-1917, fredag
 Ingen Forestilling
26-05-1917, lørdag
 Ingen Forestilling
27-05-1917, søndag  Helligdag Pintsedag
 Ingen Forestilling
28-05-1917, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Ingen Forestilling
29-05-1917, tirsdag
 (opførelse nr:  150), forrige, næste) Bajadser (Leoncavallo) (Syngestykke)
 (opførelse nr:  339), forrige, næste) Napoli (Bournonville) (Ballet)
30-05-1917, onsdag
 (opførelse nr:   27), forrige, næste) Bygmester Solness (Ibsen)
31-05-1917, torsdag
 (opførelse nr:   36), forrige, næste) Tosca (Puccini m.fl.) (Syngestykke)
03-06-1917, søndag  Helligdag Trinitatis