Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1897

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1897


1897     januar


01-01-1897, fredag  Helligdag Nytaarsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Jeg er Enke (Pailleron)
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix) (premiere)
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sommerrevyen 1896 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
02-01-1897, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Jeg er Enke (Pailleron)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Et Rejse-Eventyr (Arnesen)
03-01-1897, søndag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
De unge Mennesker (Fristrup og Rosenberg)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
04-01-1897, mandag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Et Forspil (Gad)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
05-01-1897, tirsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
De unge Mennesker (Fristrup og Rosenberg)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Et Rejse-Eventyr (Arnesen)
06-01-1897, onsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Et Forspil (Gad)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
07-01-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
De unge Mennesker (Fristrup og Rosenberg)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Maria Stuart (Schiller)
08-01-1897, fredag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Professor Crampton (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
09-01-1897, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sommerrevyen 1896 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
10-01-1897, søndag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Professor Crampton (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Forhus og Baghus (Sudermann)
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Kl 7½) (Nuitter og Léon) (Ballet)
11-01-1897, mandag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Jeg er Enke (Pailleron)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Paa Farten (Buntzen m.fl.)
Sommerrevyen 1896 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
12-01-1897, tirsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Et Forspil (Gad)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Nørrebros Teater
Soldater i Nonneklostret (Varney m.fl.)
Sommerrevyen 1896 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Maria Stuart (Schiller)
13-01-1897, onsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
De unge Mennesker (Fristrup og Rosenberg)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
14-01-1897, torsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Professor Crampton (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
15-01-1897, fredag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
De unge Mennesker (Fristrup og Rosenberg)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Nørrebros Teater
Soldater i Nonneklostret (Varney m.fl.)
Sommerrevyen 1896 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Odense Sommerteater (Folketeatret)
Nitouche (Meilhac og Millaud)
16-01-1897, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
 Teater Odense Sommerteater (Folketeatret)
Nitouche (Meilhac og Millaud)
17-01-1897, søndag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne) (premiere)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
 Teater Odense Sommerteater (Folketeatret)
Nitouche (Meilhac og Millaud)
18-01-1897, mandag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
De unge Mennesker (Fristrup og Rosenberg)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
Mellem Brødre (Christiansen)
19-01-1897, tirsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
20-01-1897, onsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
For Teatrets Alderdomsforsørgelsesfond
21-01-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Jeg er Enke (Pailleron)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
22-01-1897, fredag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
23-01-1897, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
24-01-1897, søndag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
25-01-1897, mandag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
26-01-1897, tirsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
De unge Mennesker (Fristrup og Rosenberg)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Et Rejse-Eventyr (Arnesen)
27-01-1897, onsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Professor Crampton (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
28-01-1897, torsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Faust (kl. 7½) (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
29-01-1897, fredag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Antoinette (Levin)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
30-01-1897, lørdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
31-01-1897, søndag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
Klosterliv (Korfitsen og Gottschalksen) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
John Gabriel Borkman (Ibsen) (premiere)

1897     februar


01-02-1897, mandag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
Klosterliv (Korfitsen og Gottschalksen)
 Teater Dagmarteatret
Professor Crampton (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
02-02-1897, tirsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Glemt (Christensen)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
03-02-1897, onsdag
 Teater Casino
Flagermusen (Haffner m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
De unge Mennesker (Fristrup og Rosenberg)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
04-02-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
05-02-1897, fredag
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
06-02-1897, lørdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling paa Grund af Generalprøven
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix)
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
07-02-1897, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer) (premiere)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Kl 8) (Nuitter og Léon) (Ballet)
08-02-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
09-02-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
Mellem Brødre (Christiansen)
10-02-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Glemt (Christensen)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
11-02-1897, torsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Kleopatra (Enna m.fl.) (Syngestykke)
12-02-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Det kongelige Teater
13-02-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Tjenestefolk (Benedix)
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
14-02-1897, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Kleopatra (Enna m.fl.) (Syngestykke)
15-02-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
16-02-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Jeg er Enke (Pailleron)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Mestersvendene (Melbye og Ricard) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
17-02-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Kleopatra (Enna m.fl.) (Syngestykke)
18-02-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
19-02-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Det kongelige Teater
Kleopatra (Enna m.fl.) (Syngestykke)
20-02-1897, lørdag
 Teater Casino
 Note Note: [Casinos annonce:] Obs.! Teatret er Opvaret.
Forestillingen i Aften overværes af Hans kongelige Højhed Kronprinsen, samt den øvrige Kongelige Familie med Følge.
I Anledning af Hr. Musikdirektør Carl Gottschalksens 25aars Dirigent-Jubilæum
Musikalsk Afdeling med forstærket Orkester
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Mellem Brødre (Christiansen)
21-02-1897, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix)
»De smaa Lam« (Liorat) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
22-02-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
23-02-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Kleopatra (Enna m.fl.) (Syngestykke)
24-02-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Mellem Brødre (Christiansen)
25-02-1897, torsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
26-02-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
27-02-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Tjenestefolk (Benedix)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Nørrebros Teater
Mikadoen (Gilbert)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
28-02-1897, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Schjøllers Pensionat (Laufs og Jacoby) (premiere)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Folketeatret
(Eftermiddag) Koncert af det ungarske Solist Orkester, [under ledelse af] Ignacz Beorecz
(Aften) Gringoire (Banville)
(Aften) »De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Kl 4) (Nuitter og Léon) (Ballet)

1897     marts


01-03-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Gringoire (Banville)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Nørrebros Teater
Schjøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
Maskeraden (Holberg)
02-03-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Gringoire (Banville)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
03-03-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Jeg er Enke (Pailleron)
 Teater Folketeatret
Gringoire (Banville)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
04-03-1897, torsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Gringoire (Banville)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
05-03-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Gringoire (Banville)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
06-03-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
Gringoire (Banville)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Nørrebros Teater
Schjøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Ragnhild (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
07-03-1897, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
Forestillingen er til Benefice for Medlemmerne af Københavns fri Theater
Prolog af Th. Andersen, fremsiges af Hr. Oskar Hansen
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Gringoire (Banville)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (kl 4) (Bournonville) (Ballet)
08-03-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Gringoire (Banville)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
09-03-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
Elskovsleg (Schnitzler) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
10-03-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Angelo, Tyran af Padua (Hugo) (premiere)
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Den nye Barselstue (Andersen)
11-03-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Christiansen) (premiere)
12-03-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
13-03-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
 Teater Nørrebros Teater
Schjøllers Pensionat (Laufs og Jacoby)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Christiansen)
14-03-1897, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
15-03-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
16-03-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Maskeraden (Holberg)
17-03-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
»De smaa Lam« (Liorat)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Christiansen)
18-03-1897, torsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
19-03-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
César Girodots Testamente (Belot og Villetard)
Glemt (Christensen)
 Teater Folketeatret
Elskovsleg (Schnitzler)
Folkesnak (Christiansen)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Christiansen)
20-03-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Forestilling for Medlemmer af et velgørende Selskab
Folkesnak (Christiansen)
 Teater Nørrebros Teater
De lystige Fætre (Görlitz m.fl.)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Holberg)
Toréadoren (Bournonville) (Ballet)
21-03-1897, søndag
 Teater Arbejdernes Teater
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Kl 7½) (Christiansen)
Ragnhild (Kl 4) (Hartmann m.fl.) (Syngestykke)
22-03-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
23-03-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grænsefolk (Madsen) (premiere)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Christiansen)
24-03-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
25-03-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
Maskeraden (Holberg)
26-03-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grænsefolk (Madsen)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
27-03-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Nørrebros Teater
De lystige Fætre (Görlitz m.fl.)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
28-03-1897, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
Tjenestefolk (Benedix)
Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
 Teater Nørrebros Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier) (premiere)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
 Teater Aalborg Teater (Oddgeir Stephensens Tourné)
Strejke (Rex) (premiere)
29-03-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grænsefolk (Madsen)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Christiansen)
30-03-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
31-03-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Strandby Folk (ny Digtning) (Drachmann) (premiere)

1897     april


01-04-1897, torsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
02-04-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
03-04-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Ludvig den Ellevte (Delavigne)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Nørrebros Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
04-04-1897, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
05-04-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grænsefolk (Madsen)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
Et Folkesagn (Bournonville) (Ballet)
06-04-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Barselstue (Andersen)
07-04-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
08-04-1897, torsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
09-04-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Pigen fra Heilbronn (Kleist og Zinck)
 Teater Det kongelige Teater
Blomsterfesten i Genzano (2. afd.) (Bournonville) (Ballet)
Maskeraden (Holberg)
10-04-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Fru Aubrays Idéer [ved en godgørende Privat-Forestilling]
 Teater Folketeatret
Zincks Benefice
En Valgdag (Overskou)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
 Teater Nørrebros Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
11-04-1897, søndag  Helligdag Palme Søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
En Valgdag (Overskou)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Maskeraden (Holberg)
12-04-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
En Valgdag (Overskou)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
 Teater Det kongelige Teater
13-04-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grænsefolk (Madsen)
 Teater Folketeatret
En Valgdag (Overskou)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Hr. Gerner
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Christiansen)
14-04-1897, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Kl 3½) (Nuitter og Léon) (Ballet)
15-04-1897, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
16-04-1897, fredag  Helligdag Langfredag
17-04-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
En Valgdag (Overskou)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
18-04-1897, søndag  Helligdag Paaskedag
19-04-1897, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
En Valgdag (Overskou)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
 Teater Nørrebros Teater
Fandens Overmand (Overskou og Duveyrier)
Mestersvendene (Melbye og Ricard)
 Teater Det kongelige Teater
20-04-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Glemt (Christensen)
Jeg er Enke (Pailleron)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
Folkesnak (Christiansen)
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
 Teater Det kongelige Teater
21-04-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Kammerater (Nansen)
 Teater Folketeatret
En Valgdag (Overskou)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
22-04-1897, torsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Sommereventyr (Rode) (premiere)
 Teater Folketeatret
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
Ægtemænd i Knibe (Scribe og Duveyrier)
 Teater Det kongelige Teater
Modne Mænd (Christiansen)
23-04-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
En Valgdag (Overskou)
Kanariefuglen (Bloch og Bøgh)
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Hr. Fred. Jensen
Den sidste Rose (Prével og Trefeu)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
En glad Sjæl (Nielsen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
24-04-1897, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Fru Aubrays Idéer (Dumas) (premiere)
 Teater Folketeatret
Folkesnak (Christiansen)
Hans og Grethe (Wette og Humperdinck) (Syngestykke)
 Teater Nørrebros Teater
Den sidste Rose (Prével og Trefeu)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
En glad Sjæl (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
25-04-1897, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
26-04-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
27-04-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
28-04-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Grænsefolk (Madsen)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
Til indtægt for Holger Drachmann
29-04-1897, torsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)(premiere)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
30-04-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)

1897     maj


01-05-1897, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Privat Forestilling arrangeret af Journalistforeningen og Skuespillerforeningen
Pariserinden (Gad og Becque)
Et enfoldigt Pigebarn (Bøgh m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Den sidste Rose (Prével og Trefeu)
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
En glad Sjæl (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
02-05-1897, søndag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
[William Petersens Selskab]
Bellevilles Mø (Millöcker m.fl.) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
En glad Sjæl (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Maskeraden (Holberg)
03-05-1897, mandag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Bellevilles Mø (Millöcker m.fl.)
 Teater Nørrebros Teater
Hermed sluttes Saisonen
Bellmann og Wessel (Hermann-Petersen)
En glad Sjæl (Nielsen)
 Teater Det kongelige Teater
04-05-1897, tirsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Efteraarssol (Meilhac og Halévy)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
05-05-1897, onsdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
06-05-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
07-05-1897, fredag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
08-05-1897, lørdag
 Teater Casino
De smaa Landstrygere (Decourcelles)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Bellevilles Mø (Millöcker m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Adepten (Holm) (premiere)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Stor i Skrøbelighed (Betzonich) (premiere)
09-05-1897, søndag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
Grøns Fødselsdag (Andersen)
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
10-05-1897, mandag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Bellevilles Mø (Millöcker m.fl.)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Surrogater (Benzon)
11-05-1897, tirsdag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Don Cæsar (Pinel og Dennery) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
12-05-1897, onsdag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Don Cæsar (Pinel og Dennery) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
13-05-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Don Cæsar (Pinel og Dennery) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
14-05-1897, fredag  Helligdag Bededag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Et Vajsenhusbarn (Møller)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Don Cæsar (Pinel og Dennery) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Fjærnt fra Danmark (Kl 4) (Bournonville) (Ballet)
15-05-1897, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Fuglekræmmeren
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Don Cæsar (Pinel og Dennery)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
16-05-1897, søndag
 Teater Casino
Den Pukkelryggede (Féval og Bourgeois)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Fuglekræmmeren
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Galejslaven Rocambole (Petersen) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
17-05-1897, mandag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Fuglekræmmeren
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
18-05-1897, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Fuglekræmmeren
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Det kongelige Teater
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
19-05-1897, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Zigeunerbaronen
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
20-05-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Zigeunerbaronen
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
21-05-1897, fredag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Zigeunerbaronen
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Det kongelige Teater
Adepten (Holm)
Fjærnt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
22-05-1897, lørdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Bjergværksmesteren (Zeller)
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
23-05-1897, søndag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Zigeunerbaronen
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
24-05-1897, mandag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Bjergværksmesteren (Zeller)
Gæstespil Wiener-Operette-Selskabet
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerskolen (Molière)
25-05-1897, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
26-05-1897, onsdag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)
27-05-1897, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
 Teater Dagmarteatret
For Skuespiller-Foreningen
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Det kongelige Teater
Coppélia (Kl 4) (Nuitter og Léon) (Ballet)
28-05-1897, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Adepten (Holm)
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
29-05-1897, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
 Teater Det kongelige Teater
31-05-1897, mandag
 Teater Det kongelige Teater

1897     juni


01-06-1897, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
03-06-1897, torsdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
04-06-1897, fredag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Velgørenhedskoncert
06-06-1897, søndag  Helligdag Pintsedag
07-06-1897, mandag  Helligdag 2. Pintsedag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
I Anledning af Teatrets Ejer, Mohrs, Død er de Forestillinger, som Direktør William Petersen har givet blevne afsluttede
 Teater Tivoli Pantomimeteater
Familien Christensen (Schwanenflügel) (premiere)
12-06-1897, lørdag
 Teater Tivoli Pantomimeteater
Tivoli-Revyen 1897 (Schwanenflügel)
13-06-1897, søndag  Helligdag Trinitatis
19-06-1897, lørdag
 Teater Tivoli Pantomimeteater
Tivoli-Revyen 1897 (Schwanenflügel)
26-06-1897, lørdag
 Teater Tivoli Pantomimeteater
Tivoli-Revyen 1897 (Schwanenflügel)

1897     ukendt måned


ukendt dato,  
 Teater Helsingør
Luftens Søn eller Den danske Studeplads [Sommerrevy]

1897     juli


02-07-1897, fredag
 Teater Tivoli Pantomimeteater
[Hr. Hesse (den gamle Harlekin) 80 års fødselsdag og afskedsforestilling]
Tivoli-Revyen 1897 (Schwanenflügel)
Harlekin mekanisk Statue (Casorti) (Pantomime)
03-07-1897, lørdag
 Teater Tivoli Pantomimeteater
Tivoli-Revyen 1897 (Schwanenflügel)
06-07-1897, tirsdag
 Teater Odense Folketeater
Odense Sommerrevuen 1897 (Rechendorff) (premiere)
10-07-1897, lørdag
 Teater Tivoli Pantomimeteater
Tivoli-Revyen 1897 (Schwanenflügel)
15-07-1897, torsdag
 Teater Røde Kro Teater
[Brutoindtægten går til de Efterladte efter Jernbaneulykken]
Sommerrevyen [1897]
 Teater Tivoli Pantomimeteater
Tivoli-Revyen 1897 (Schwanenflügel)
16-07-1897, fredag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
 Note Note: [Politiken 14-7-1897:] Ulykken ved Gentofte [togulykken 11-7-1897] sætter selvfølgelig ogsaa sine Mærker i Kjøbenhavnernes Forenings- og Selskabsliv... Morskabsteatret har udsat sin Revy-Première til Fredag [tidligere annonceret til 14-7-1897]
Den danske Skueplads (Henriques og Melbye) (premiere)
17-07-1897, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)
18-07-1897, søndag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Hele Indtægten tilfalder de Trængende efter Jærnbaneulykken i Gentofte [den skete 11-7-1897]
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)
24-07-1897, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)
31-07-1897, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)

1897     august


07-08-1897, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)
14-08-1897, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)
19-08-1897, torsdag
 Teater Folketeatret
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)
21-08-1897, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)
22-08-1897, søndag
 Teater Casino
Fregatkaptejnen (Livry m.fl.) (premiere)
 Teater Folketeatret
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevuen 1897 (Henriques og Melbye)
27-08-1897, fredag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Aalborg Teater (Albert Helsengreen-Turnéen)
Fa'ers Kone (Hennequin og Millaud)
28-08-1897, lørdag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1897 (Henriques og Melbye)
29-08-1897, søndag
 Teater Folketeatret
Niniche (Hennequin og Millaud)
30-08-1897, mandag
 Teater Vodrofflund
Benefice for artistisk Inspektør, Skuespiller Betzonick
 Teater Det kongelige Teater
Orfeus og Eurydike (Gluck og Calzabigi) (Syngestykke)
Coppélia (Nuitter og Léon) (Ballet)
Til Indtægt for "Ballettens private Pensionsfond"
31-08-1897, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterløjer (Hostrup)
Afskedsforestilling for Valdemar Kolling

1897     september


01-09-1897, onsdag
 Teater Dagmarteatret
 Note Note: [Politiken 2-9-1897:] Dagmarteatrets Hertz-Forestilling i Aftes overværedes af Digterens Søn Dr. med. Poul Hertz
Prolog af Dr. Ernst v.d. Recke i Anledning af Henrik Hertz' 100 Aars Fødselsdag [Fremsagt af Fru Rosenberg]
Emma (Hertz) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Dronning Eigra (Recke) (premiere)
02-09-1897, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Tryllefløjten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
03-09-1897, fredag
 Teater Dagmarteatret
Fru Leonora (Malling) (premiere)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Helsingør (Oddgeir Stephensens Tourné)
 Teater Det kongelige Teater
Valdemar (Bournonville) (Ballet)
04-09-1897, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerrevyen 1897 (Henriques og Melbye)
05-09-1897, søndag
 Teater Casino
Fregatkaptejnen (Livry m.fl.)
 Teater Folketeatret
Niniche (Hennequin og Millaud)
 Teater Det kongelige Teater
06-09-1897, mandag
 Teater Casino
Fregatkaptejnen (Livry m.fl.)
08-09-1897, onsdag
 Teater Casino
Fregatkaptejnen (Livry m.fl.)
 Teater Folketeatret
Prolog (Schandorph) (premiere)
11-18-35 (Hertz) (premiere)
Skriftemaalet (Hertz) (premiere)
Audiensen (Hertz)
 Teater Det kongelige Teater
Drot og Marsk (Heise og Richardt) (Syngestykke)
09-09-1897, torsdag
 Teater Folketeatret
11-18-35 (Hertz)
Audiensen (Hertz)
Skriftemaalet (Hertz)
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
10-09-1897, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tryllefløjten (Mozart og Schikaneder) (Syngestykke)
11-09-1897, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Emma (Hertz)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Forestillingen i Aften, Lørdag, slutter undtagelsesvis Kl. 11 præcis i Følge mange Anmodninger fra Landboere [start kl 7½]
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
12-09-1897, søndag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
En lille Hex (Dudevant)
I Anledning af Teatrets 40-aarige Bestaaen
13-09-1897, mandag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerreyen 1897 (Henriques og Melbye)
14-09-1897, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Surrogater (Benzon)
17-09-1897, fredag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Folketeatret
Frøken Nitouche (Meilhac og Millaud)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
En Fallit (Bjørnson)
18-09-1897, lørdag
 Teater Casino
 Teater Folketeatret
Beneficeforestilling i Anledning af Hr. Kollings 40aarige Jubilæum
Revuen (Holst)
Et lille Ord fra Harald Kolling
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
19-09-1897, søndag
 Teater Folketeatret
En lille Hex (Dudevant)
23-09-1897, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
25-09-1897, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Den indbildt Syge (Molière)
 Teater Folketeatret
En lille Hex (Dudevant)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Valdemar (Bournonville) (Ballet)
26-09-1897, søndag
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
30-09-1897, torsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Emma (Hertz)
 Teater Folketeatret
En lille Hex (Dudevant)
 Teater Morskabstheatret (Frederiksberg)
Hermed sluttes Sæsonen
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Købmanden i Venedig (Shakespeare)

1897     oktober


01-10-1897, fredag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Wuthhorn (Gjellerup)
 Teater Folketeatret
En lille Hex (Dudevant)
 Teater Nørrebros Teater
Glade Ungdom (Nielsen)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
03-10-1897, søndag
 Teater Folketeatret
Kristen Bloks Ungdomsstreger (Ingemann) (premiere)
06-10-1897, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bortførelsen fra Seraillet (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
08-10-1897, fredag
 Teater Folketeatret
09-10-1897, lørdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Wuthhorn (Gjellerup)
 Teater Nørrebros Teater
Glade Ungdom (Nielsen)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
10-10-1897, søndag
 Teater Dagmarteatret
Ridder Bengts Hustru (Strindberg) (premiere)
 Teater Folketeatret
Revuen (Holst)
15-10-1897, fredag
 Teater Det kongelige Teater
16-10-1897, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
17-10-1897, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Der var engang - (Drachmann)
19-10-1897, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
20-10-1897, onsdag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Emma (Hertz)
 Teater Folketeatret
Revuen (Holst)
 Teater Nørrebros Teater
Glade Ungdom (Nielsen)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Prolog (Hansen) (premiere)
Forestilling i anledning af 100-året for Henrik Hertz' fødsel
22-10-1897, fredag
 Teater Casino
 Teater Dagmarteatret
Wuthhorn (Gjellerup)
 Teater Folketeatret
Revuen (Holst)
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Sommerrevuens Forfattere
Ved Lygteskin (Carré og Battu)
Sommerreuen 1897 (ny Vers) (Henriques og Melbye)
23-10-1897, lørdag
 Teater Casino
Forestilling til Indtægt for Hr. Villiam Pio i Anledning af hans 25 Aars Jubilæum
Prolog
Skilsmissens Overraskelser (Bisson og Mars)
Lykkebarnet [1. Akt] (Chivot og Duru) (ufuldstændig opførelse)
 Teater Dagmarteatret
Fru Leonora (Malling)
 Teater Nørrebros Teater
Ved Lygteskin (Carré og Battu)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
24-10-1897, søndag
 Teater Casino
Faldgruben (Zola)
 Teater Dagmarteatret
Hr. Skaarup og hans Venner (Holst) (premiere)
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
26-10-1897, tirsdag
 Teater Casino
Faldgruben (Zola)
27-10-1897, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hans Heiling (Marschner og Devrient) (Syngestykke)
29-10-1897, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Vildanden (Ibsen)
30-10-1897, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Ved Lygteskin (Carré og Battu)
 Teater Det kongelige Teater
En Karnevalsspøg i Venedig (Hansen) (Ballet)
31-10-1897, søndag
 Teater Folketeatret
Blod (Robertson) (premiere)

1897     november


02-11-1897, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Mestersangerne i Nürnberg (Wagner) (Syngestykke)
05-11-1897, fredag
 Teater Folketeatret
Blod (Robertson)
06-11-1897, lørdag
 Teater Nørrebros Teater
Ved Lygteskin (Carré og Battu)
07-11-1897, søndag
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
De Forlovede (Møller)
08-11-1897, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
09-11-1897, tirsdag
 Teater Casino
Faldgruben (Zola)
 Teater Det kongelige Teater
11-11-1897, torsdag
 Teater Arbejdernes Teater
Sparekassen (Hertz) (premiere)
 Teater Casino
Skilsmissens Overraskelser (Bisson og Mars)
13-11-1897, lørdag
 Teater Casino
Kamp og Sejr (Legouvé)
Pigen med Svovlstikkerne (Andersen) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
De Forlovede (Møller)
 Teater Nørrebros Teater
Ved Lygteskin (Carré og Battu)
14-11-1897, søndag
 Teater Dagmarteatret
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
15-11-1897, mandag
 Teater Dagmarteatret
Gringoire (Banville)
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
16-11-1897, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
17-11-1897, onsdag
 Teater Dagmarteatret
Gringoire (Banville)
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
18-11-1897, torsdag
 Teater Dagmarteatret
Wuthhorn (Gjellerup)
19-11-1897, fredag
 Teater Dagmarteatret
20-11-1897, lørdag
 Teater Casino
Kamp og Sejr (Legouvé)
 Teater Dagmarteatret
 Teater Folketeatret
Feriegæsterne (Hostrup)
De Forlovede (Møller)
 Teater Nørrebros Teater
Ved Lygteskin (Carré og Battu)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
21-11-1897, søndag
 Teater Folketeatret
 Teater Nørrebros Teater
(Eftermiddag) Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Det kongelige Teater
Theatret (Esmann) (premiere)
26-11-1897, fredag
 Teater Casino
27-11-1897, lørdag
 Teater Casino
Fregatkaptejnen [1ste Akt] (Livry m.fl.) (ufuldstændig opførelse)
Bukkespring (Hirschberger og Kraatz) (premiere)
 Teater Dagmarteatret
Familien Jensen (Høyer)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
28-11-1897, søndag  Helligdag Advent
 Teater Casino
Kamp og Sejr (Legouvé)
Bukkespring (Hirschberger og Kraatz)
 Teater Dagmarteatret
Med det gode (Pailleron) (premiere)
Babourdins Arvinger (Zola) (premiere)
 Teater Folketeatret
Frie Fugle (Barrière og Murger) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
30-11-1897, tirsdag
 Teater Casino
Kamp og Sejr (Legouvé)

1897     december


02-12-1897, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bagtalelsens Skole (Sheridan)
03-12-1897, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Nej (Heiberg)
04-12-1897, lørdag
 Teater Casino
Ingen Forestilling
 Teater Dagmarteatret
Kongesønner (Rode) (premiere)
 Teater Folketeatret
Frie Fugle (Barrière og Murger)
 Teater Nørrebros Teater
Benefice for Fru Witzleben i Anledning af hendes 40-aarige Teaterjubilæum
En Sangerfest (Moser)
En glad Sjæl (Nielsen)
Epilog
05-12-1897, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Faust (Gounod m.fl.) (Syngestykke)
08-12-1897, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dina (Oehlenschläger)
11-12-1897, lørdag
 Teater Casino
Valbygaasen (Bøgh)
"Bukkespring" (Hirschberger og Kraatz)
 Teater Dagmarteatret
Med det gode (Pailleron)
 Teater Folketeatret
Frie Fugle (Barrière og Murger)
 Teater Nørrebros Teater
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
14-12-1897, tirsdag
 Teater Dagmarteatret
Gringoire (Banville)
Landsbybarberen (Schenk og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)
15-12-1897, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Aïda (Verdi og Ghislanzoni) (Syngestykke)
17-12-1897, fredag
 Teater Casino
Valbygaasen (Bøgh)
18-12-1897, lørdag
 Teater Dagmarteatret
Wuthhorn (Gjellerup)
 Teater Folketeatret
Frie Fugle (Barrière og Murger)
 Teater Nørrebros Teater
Ved Lygteskin (Carré og Battu)
En glad Sjæl (Nielsen)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
19-12-1897, søndag
 Teater Casino
Fruen lyver (Lartigue)
20-12-1897, mandag
 Teater Folketeatret
Frie Fugle (Barrière og Murger)
 Teater Det kongelige Teater
22-12-1897, onsdag
 Teater Casino
25-12-1897, lørdag  Helligdag Juledag
26-12-1897, søndag  Helligdag 2. Juledag
 Teater Casino
Brud og Pavekrone (Goubaux m.fl.)
 Teater Folketeatret
Ole Lukøie (Andersen) (premiere)
 Teater Nørrebros Teater
En Sangerfest (Moser)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
 Teater Dagmarteatret
(Eftermiddag) Med det Gode (Pailleron)
(Eftermiddag) Grøns Fødselsdag (Andersen)
(Aften) Klokken, der sank - (Hauptmann) (premiere)
 Teater Folkets Hus, København (Ukendt gruppe)
15 Personer, ved Skuespillerinde fra Folketeatret Fru Krum-Hunderup og Vilh. Poss Nielsen
 Teater Det kongelige Teater
Farinelli (Pitaud m.fl.)
Konservatoriet (Bournonville) (Ballet)
 Teater Aalborg Teater (Oddgeir Stephensens Tourné)
27-12-1897, mandag
 Teater Casino
Brud og Pavekrone (Goubaux m.fl.)
 Teater Dagmarteatret
Klokken, der sank - (Hauptmann)
 Teater Folketeatret
Ole Lukøie (Andersen)
 Teater Nørrebros Teater
En Sangerfest (Moser)
Sommerreuen 1897 (Henriques og Melbye)
30-12-1897, torsdag
 Teater Studenterforeningen
Satanasisanitas (Ricard) (premiere)
31-12-1897, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Fjernt fra Danmark (Bournonville) (Ballet)
 

Forrige år - Næste år