Til indledningen til disse sider

Forrige år - Næste år

eller vælg år

Dansk Forfatterleksikon. Teatrenes repertoire 1722-1975. 1819

Listen er endnu ikke komplet (bortset fra for Det kongelige Teater).


1819


1819     januar


01-01-1819, fredag  Helligdag Nytaarsdag
02-01-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Slottet Montenero (Alayrac og Hoffman) (Syngestykke)
03-01-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
04-01-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
05-01-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
De to smaa Savoyarder (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
07-01-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
To Ord (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
08-01-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
De Sansesløse (Kotzebue)
Macbeth (Galeotti) (Ballet)
09-01-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (for Clausen) (Etienne) (Syngestykke)
10-01-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Rastdagen (Bouilly og Dupaty)
To Ord (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
11-01-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Salomons Dom (Caigniez)
12-01-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Laura (Bang)
14-01-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Virtuosen Nr. 2 (Heiberg)
Azemia (Alayrac og Chabeaussière) (Syngestykke)
15-01-1819, fredag
 Teater Fredericia (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk slutter]
 Teater Det kongelige Teater
Epigrammet (Kotzebue)
16-01-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
De to Dage (Cherubini og Bouilly) (Syngestykke)
17-01-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Nonnerne (Devienne og Picard) (Syngestykke)
18-01-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
19-01-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
20-01-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Embedsiver (Iffland)
 Teater Vejle (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk]
21-01-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
22-01-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
De to Dage (Cherubini og Bouilly) (Syngestykke)
23-01-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Hyrdedreng (for Mad. Heger) (Oehlenschläger) (premiere)
24-01-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Landsbytheatret (Reynolds)
25-01-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Bødkeren (Monsigny og Audinot) (Syngestykke)
26-01-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
27-01-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Salomons Dom (Caigniez)
29-01-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Tycho Brahes Spaadom (Heiberg) (premiere)
30-01-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
 Teater Vejle (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk slutter]
31-01-1819, søndag
 Teater Horsens (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk]
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Hyrdedreng (Oehlenschläger)

1819     februar


01-02-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
02-02-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jeannot og Colin (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
04-02-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
05-02-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Rastdagen (Bouilly og Dupaty)
To Ord (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
06-02-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Rollas Død (Kotzebue)
Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
En Epilog, forfattet og fremsiges af Hr. Dr. Ryge
Til Fordeel for Hr. Dr. Ryge
07-02-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
08-02-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Spradebassen (fransk)
Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
09-02-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Intermezzet (Kotzebue)
11-02-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Hyrdedreng (Oehlenschläger)
Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
12-02-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den galante Gartner (Bournonville) (Ballet)
13-02-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den tilhørende charateristiske Dands, comp. af første Bournonville, musikken af Schall (Bournonville)
Til Indtægt for Forfatteren
14-02-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Hyrdedreng (Oehlenschläger)
Slavehandleren (Ledet) (Ballet)
Violoncel-Concert, udført af Hr. Brandes, Musicus fra Tydskland, comp. af B. Romberg
Den uskyldige Familie (Duport og Ledet) (Ballet)(premiere)
Til Indtægt for nogle af de første Dandsere og Dandserinder ved det store kongelige Theater i Stockholm
15-02-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Gulddaasen (Olufsen)
16-02-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Slavehandleren (Ledet) (Ballet)
To Ord (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
Den uskyldige Familie (Duport og Ledet) (Ballet)
18-02-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Slavehandleren (Ledet) (Ballet)
19-02-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
Den uskyldige Familie (Duport og Ledet) (Ballet)
20-02-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Rollas Død (Kotzebue)
En norsk Entree, comp. af Hr. Solodandser Poulsen
En Epilog, forfattet af Hr. N.T. Bruun og fremsiges af Mad. Rongsted
Til Fordeel for Skuespillerinden Mad. Rongsted
21-02-1819, søndag  Helligdag Fastelavn
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Ledet) (Ballet)(premiere)
22-02-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Maskeraden (Ledet) (Ballet)
23-02-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Afguden paa Ceylon (Galeotti) (Ballet)
Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
24-02-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Trylleharpen (Kuhlau og Baggesen) (Syngestykke)
En Entree
Til Fordeel for Forfatteren [Baggesen]
25-02-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Stakket Dands er snart sprungen (andre m.fl.) (Syngestykke)
Lagertha (Pram og Schall) (Ballet)
26-02-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Rollas Død (Kotzebue)
27-02-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Ludlams Hule (Weyse og Oehlenschläger) (Syngestykke)
Et Divertissement, comp. af Hr. Balletmester Leder
28-02-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Divertissement
Ægtestandsscenen (Kotzebue)
Den slet bevogtede Pige (DAuberval og Brulo) (Ballet)(premiere)
Til Indtægt for de herværende Dandsere og Dandserinder fra det store kongelige Theater i Stockholm (som denne Aften dandse her for sidste Gang)

1819     marts


01-03-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Macbeth (Galeotti) (Ballet)
02-03-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Slottet Montenero (Alayrac og Hoffman) (Syngestykke)
04-03-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Pizzarro (Kotzebue)
05-03-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Værtshuset (Lebrun)
Fruentimmerhaderen (andre m.fl.) (Syngestykke)
06-03-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Romeo og Juliette (Steibelt og Ségur) (Syngestykke)
Et nyt Divertissement, comp. af Hr. Funck
Sanct Hans Aftenspil (Oehlenschläger) (premiere)
Til Fordeel for Solodandser Hr. [Poul] Funck
07-03-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
08-03-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
09-03-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Nina (Galeotti) (Ballet)
11-03-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Operetten (Maria m.fl.) (Syngestykke)
Rolf Blaaskæg (Galeotti) (Ballet)
12-03-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Paul og Virginie (Kreutzer og Favières) (Syngestykke)
13-03-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Masaniello (Ingemann)
14-03-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Den nye Jordegodseier (Boieldieu m.fl.) (Syngestykke)
15-03-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Laura (Bang)
16-03-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Romeo og Juliette (Steibelt og Ségur) (Syngestykke)
18-03-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterne (Arresto)
19-03-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
En Times Ægteskab (Alayrac og Etienne) (Syngestykke)
Rolf Blaaskæg (Galeotti) (Ballet)
20-03-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (for Mad. Rind) (Kotzebue) (premiere)
Helena (for Mad. Rind) (Méhul og Bouilly) (Syngestykke)
21-03-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
22-03-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Hyrdedreng (Oehlenschläger)
Renaud d'Ast (Alayrac m.fl.) (Syngestykke)
23-03-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Helena (Méhul og Bouilly) (Syngestykke)
24-03-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Prolog [af Thaarup]
Concert
Epilog [af Thaarup]
25-03-1819, torsdag
 Teater Horsens (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk slutter ca. 25-3]
 Teater Det kongelige Teater
Deodata (Kotzebue)
26-03-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Fanden er løs (Galeotti) (Ballet)
27-03-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Sladderkærligen (Favart og Fagan)
Bortførelsen af Seraillet (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
28-03-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Paul og Virginie (Kreutzer og Favières) (Syngestykke)
29-03-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Dyveke (Samsøe)
30-03-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Viinhøsten (Kunzen og Ihlee) (Syngestykke)

1819     april


01-04-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
 Teater Århus (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk, april]
02-04-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Kotzebue)
Chinafarerne (Schall og Heiberg) (Syngestykke)
03-04-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
04-04-1819, søndag  Helligdag Palme Søndag
08-04-1819, torsdag  Helligdag Skjærtorsdag
09-04-1819, fredag  Helligdag Langfredag
11-04-1819, søndag  Helligdag Paaskedag
12-04-1819, mandag  Helligdag 2. Paaskedag
13-04-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Bortførelsen af Seraillet (Mozart m.fl.) (Syngestykke)
14-04-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Azemia (Alayrac og Chabeaussière) (Syngestykke)
15-04-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
16-04-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
17-04-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Johanna d'Arc (Schiller) (premiere)
18-04-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Califen i Bagdad (Boieldieu og Just) (Syngestykke)
19-04-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Johanna Montfaucon (Kotzebue og Schall)
20-04-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Johanna d'Arc (Schiller)
22-04-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Myndlingerne (Iffland)
23-04-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Johanna d'Arc (Schiller)
24-04-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Husarerne paa Frieri (for Kunzens Enke) (Kunzen og Bruun) (Syngestykke)
Kilderejsen [1. og 2. Akt] (Holberg) (ufuldstændig opførelse)
25-04-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
Maskeraden (Holberg)
26-04-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
27-04-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Soldaterne (Arresto)
29-04-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Romeo og Juliette (Steibelt og Ségur) (Syngestykke)
30-04-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Medbeilerne (Sheridan)

1819     maj


02-05-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Vinhøsten (Kunzen og Ihlee) (Syngestykke)
03-05-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Epigrammet (Kotzebue)
04-05-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Kotzebue)
Forrige Tider og nuomstunder (Kreutzer og Bassompierre) (Syngestykke)
05-05-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Johanna d'Arc (Schiller)
07-05-1819, fredag  Helligdag Bededag
09-05-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Den Stundesløse (Holberg)
10-05-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
 Teater Århus (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk slutter i maj]
11-05-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
De Sansesløse (Kotzebue)
Rolf Blaaskæg (Galeotti) (Ballet)
12-05-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
Theaterfeberen (Schall)
 Teater Randers (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk]
13-05-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Helena (Méhul og Bouilly) (Syngestykke)
14-05-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
15-05-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Høstgildet (for Thaarup) (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
Peters Bryllup (omarbejdet)(for Thaarup) (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
17-05-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Barselstuen (Holberg)
18-05-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Husarerne paa Frieri (Kunzen og Bruun) (Syngestykke)
20-05-1819, torsdag  Helligdag Chr. Himmelfartsdag
21-05-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Helena (Méhul og Bouilly) (Syngestykke)
24-05-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Lagertha (Pram og Schall) (Ballet)
25-05-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
 Teater Randers (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk slutter]
26-05-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Høstgildet (Schulz og Thaarup) (Syngestykke)
27-05-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Kotzebue)
Macbeth (Galeotti) (Ballet)
28-05-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
30-05-1819, søndag  Helligdag Pintsedag
31-05-1819, mandag  Helligdag 2. Pintsedag

1819     juni


06-06-1819, søndag  Helligdag Trinitatis
07-06-1819, mandag
 Teater Aalborg (Görbing Frank)
[Forestillinger på tysk]

1819     juli


13-07-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Entreprenøren i Knibe (Cimarosa og italiensk) (Syngestykke)
Tre Fædre paa én Gang (Kotzebue) (premiere)
16-07-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Skoflikkerens Bankerot (andre m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
Cometen (Iffland) (premiere)
Arie af Fru Sevelin fra Theatret i Stockholm
20-07-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Concert
Den lille Matros (for Fru Sevelin) (Gaveaux og Lebrun) (Syngestykke)
23-07-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Deserteuren (Kotzebue) (premiere)
Den lille Matros (Gaveaux og Lebrun) (Syngestykke)
Arie af Fru Sevelin
27-07-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Fire Skildvagter på én Post (Vogel) (premiere)
De to Gerrige (Grétry og Falbaire) (Syngestykke)

1819     august


10-08-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Det hemmelige Vindue (Batton og Ambreville) (Syngestykke)(premiere)
17-08-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
De forliebte Haandværksfolk (Gaszmann og Goldoni) (Syngestykke)
20-08-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Det hemmelige Vindue (Batton og Ambreville) (Syngestykke)
27-08-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
De forliebte Haandværksfolk (Gaszmann og Goldoni) (Syngestykke)
30-08-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Matronen af Ephesus (for Kruse) (Lessing og Rahbek) (premiere)
Landsbypigen (for Kruse) (Paesiello og Levigni) (Syngestykke)

1819     september


06-09-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Munterheds Triumf (Reynolds) (premiere)
07-09-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Viinhøsten (Kunzen og Ihlee) (Syngestykke)
09-09-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Hakon Jarl (Oehlenschläger)
10-09-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)(premiere)
13-09-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
14-09-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
16-09-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Paul og Virginie (Kreutzer og Favières) (Syngestykke)
17-09-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Munterheds Triumf (Reynolds)
18-09-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Rosamunda (Körner)
20-09-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Maleren og Ligene (Dieulafoy)
Nina (Galeotti) (Ballet)
21-09-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Munterheds Triumf (Reynolds)
23-09-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
24-09-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Nonnerne (Devienne og Picard) (Syngestykke)
25-09-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Munterheds Triumf (Reynolds)
27-09-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Deodata (Kotzebue)
28-09-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
30-09-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)

1819     oktober


01-10-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
02-10-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Klostret (Kruse) (premiere)
04-10-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hververne (Farquhar og Gottlieb Stephanie den yngre)
05-10-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Alexis (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
07-10-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Munterheds Triumf (Reynolds)
08-10-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Skillerummet (Liborière)
Azemia (Alayrac og Chabeaussière) (Syngestykke)
09-10-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Educations-Raaden (Kotzebue) (premiere)
Dandsesygen (Galeotti) (Ballet)
Brevet fra Cadix (Kotzebue) (premiere)
11-10-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Dandsesygen (Galeotti) (Ballet)
12-10-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Klostret (Kruse)
14-10-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Educationsraaden (Kotzebue)
En Entree
De to smaa Savoyarder (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
15-10-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Brevet fra Cadiz (Kotzebue)
Rastdagen (Bouilly og Dupaty)
16-10-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Palnatoke (Oehlenschläger)
En Entree, comp. af Hr. Funck
Arrestanten (Maria og Pineux) (Syngestykke)
18-10-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Klostret (Kruse)
19-10-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
21-10-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Brevet fra Cadiz (Kotzebue)
Rolf Blaaskæg (Galeotti) (Ballet)
22-10-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bødkeren (Monsigny og Audinot) (Syngestykke)
25-10-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Hyrdedreng (Oehlenschläger)
Arrestanten (Maria og Pineux) (Syngestykke)
26-10-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Amors og Balletmesterens Luner (Galeotti) (Ballet)
27-10-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Dyveke (Samsøe)
29-10-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)(premiere)
30-10-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Apothekeren og Doctoren (Dittersdorf og Gottlieb Stephanie den yngre) (Syngestykke)

1819     november


01-11-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
02-11-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
04-11-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Ildprøven (Kotzebue)
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
05-11-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
De Sansesløse (Kotzebue)
De to smaa Savoyarder (Alayrac og Vivetières) (Syngestykke)
06-11-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
08-11-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
09-11-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Spilleren (Iffland)
11-11-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Laura (Bang)
12-11-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Bonden som Dommer (d'Herbois og Barca)
13-11-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
14-11-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Nonnerne (Devienne og Picard) (Syngestykke)
15-11-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Adolf og Lovise (Iffland)
16-11-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Deodata (Kotzebue)
18-11-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den lille Rødhætte (Boieldieu og Théaulon) (Syngestykke)
19-11-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Intermezzet (Kotzebue)
Den galante Gartner (Bournonville) (Ballet)
20-11-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Hvilken af dem er Bruden? (Weissenthurn) (premiere)
21-11-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Ægtestandsscenen (Kotzebue)
22-11-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Silkestigen (Planard)
Skatten (Méhul og Hoffman) (Syngestykke)
23-11-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
25-11-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den paadigtede Galskab (Charlemagne)
Lagertha (Pram og Schall) (Ballet)
26-11-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
27-11-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (for H.C. Knudsens Enke) (Etienne) (Syngestykke)
Skytsaanden (for H.C. Knudsens Enke) (Liebenberg) (premiere)
28-11-1819, søndag  Helligdag Advent
 Teater Det kongelige Teater
De sex Rosenbrude (Hérold m.fl.) (Syngestykke)
29-11-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
30-11-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Educationsraaden (Kotzebue)
Lagertha (Pram og Schall) (Ballet)

1819     december


02-12-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
03-12-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Educationsraaden (Kotzebue)
Stakket Dands er snart sprungen (andre m.fl.) (Syngestykke)
04-12-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Figaros Giftermaal (Beaumarchais)
Det unge Menneske paa de 60 Aar (Merle og Brazier) (premiere)
05-12-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
06-12-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Fruentimmerhaderen (andre m.fl.) (Syngestykke)
Rolf Blaaskæg (Galeotti) (Ballet)
07-12-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Johanna Montfaucon (Kotzebue og Schall)
09-12-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
10-12-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Enken (Kruse)
11-12-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Califen i Bagdad (Boieldieu og Just) (Syngestykke)
12-12-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
Dragedukken (Kunzen og Falsen) (Syngestykke)
13-12-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Hagbarth og Signe (Oehlenschläger)
14-12-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Den Døve (Choudard)
Nina (Galeotti) (Ballet)
16-12-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Afguden paa Ceylon (Galeotti) (Ballet)
17-12-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Ungdom og Galskab (Puy og Bouilly) (Syngestykke)
18-12-1819, lørdag
 Teater Det kongelige Teater
Cendrillon (Etienne) (Syngestykke)
19-12-1819, søndag
 Teater Det kongelige Teater
20-12-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Landsbytheatret (Reynolds)
21-12-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
En Times Ægteskab (Alayrac og Etienne) (Syngestykke)
Koromanien (Galeotti) (Ballet)
22-12-1819, onsdag
 Teater Det kongelige Teater
Jacob von Tyboe (Holberg)
23-12-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Zemire og Azor (Grétry og Marmontel) (Syngestykke)
25-12-1819, lørdag  Helligdag Juledag
26-12-1819, søndag  Helligdag 2. Juledag
27-12-1819, mandag
 Teater Det kongelige Teater
Sovedrikken (Weyse og Bretzner) (Syngestykke)
28-12-1819, tirsdag
 Teater Det kongelige Teater
Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
30-12-1819, torsdag
 Teater Det kongelige Teater
Joconde (Isouard og Etienne) (Syngestykke)
31-12-1819, fredag
 Teater Det kongelige Teater
Besøget (Kotzebue)
 

Forrige år - Næste år